جهانگیری: باید با مردم صادق باشیم/ مسئولیت‌پذیری سردار حاجی‌زاده را تحسین می‌کنم

گروه سیاسی الف،   3981026040

معاون اول رئیس جمهور گفت: نگرانی های آبان ماه با انتقام سخت ایران از آمریکا به امید تبدیل شد.

جهانگیری: باید با مردم صادق باشیم/ مسئولیت‌پذیری سردار حاجی‌زاده را تحسین می‌کنم

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در آیین گرامیداشت سومین سالگرد رحلت حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی که امروز در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: امسال سومین سالگرد رحلت هاشمی رفسنجانی با شرایط دشوار و غم‌باری در کشور برگزار می‌شود.

وی افزود: دی ماه امسال برای همه ایرانیان تا به امروز غم، نگرانی، دلهره و شنیدن خبرهای غیرمنتظره و هراس از آینده بوده است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در 13 دی خبر شهادت فرماندهی نام‌آور، فروتن، صادق، شجاع و استراتژی حاج قاسم سلیمانی که به حق سردار ملی و سرباز اسلام است، شنیده شدد ضمن اینکه ما در 17 دی خبر جان باختن 69 ایرانی در مراسم تشییع پیکر حاج قاسم سلیمانی در کرمان را داشتیم.

**سقوط هواپیمای اوکراینی داغ بزرگی بر دل ایرانیان گذاشت

جهانگیری گفت: خبر شوک‌آور سقوط هواپیمای اوکراینی و داغ بزرگی که بر دل ایرانیان در 18 دی گذاشت هم بسیار ناگوار بود. ضمن اینکه ما در 19 دی هم حادثه مرگبار واژگونی اتوبوس در محور سوادکوه را داشتیم؛ در این میان صحنه‌های باشکوهی هم در مراسم وداع مردم فهیم ایران و بدرقه پیکر پاک شهدای مقاومت داشتیم که در اهواز، مشهد، تهران، کرمان و دیگر نقاط خلق حماسه‌ای بزرگ در دوران کردند که دوست و دشمن را شگفت‌زده کرد و بسیار به یادماندنی است.

وی گفت: برآورد انتظار و خواست ملت ایران و مقام معظم رهبری از جنایتکار دوران با حمله موشکی به پایگاه عین‌الاسد هم اتفاق شیرینی را به یادگار گذاشت. 

معاون اول رئیس جمهور افزود: قبل از دی ماه سال جاری، در آبان ماه مردم دچار نگرانی شده بودند اما با وحدت و همبستگی، اعتماد و امید ایجاد شده سرمایه اجتماعی تولید شد.

جهانگیری گفت: سرمایه اجتماعی افزایش پیدا کرده بود ولی افسوس که شوک جان باختن نخبگان علمی و دانش در اثر خطای محاسباتی و غلبه شرایط جنگی بر مدیریت امور و پنهان نگه داشتن آن برای چند روز موجب غفلت شد.

وی تصریح کرد: وقتی با خانواده‌های داغدار جانباختگان سقوط هواپیما صحبت کرده و درباره سرمایه‌های آنها گفت‌وگو می‌کنیم داغ‌ها صد برابر می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور افزود: باید به این خانواده‌ها حق داد که گلایه و نقد کرده و اعتراض کنند؛ انصاف آن است که در مدیریت بحران بپذیریم اشتباهات و خطاهای بزرگی رخ داده و باید زمینه‌ها و شرایط و پیامدهای آن را به درستی شناخته و با سرعت و قاطعیت به آن رسیدگی کرده و هزینه‌های آن پرداخته شود.

جهانگیری گفت: مدیریت بحران‌ها و تجربه موفق عبور از بحران‌ها در آیت الله هاشمی رفسنجانی و در تعدادی از مدیران جمهوری اسلامی وجود دارد و لازم است به بازخوانی این میراث و نقش بزرگ او پرداخته شود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: هاشمی مبارزی توسعه‌گرا و آینده‌نگر بود در همه عرصه‌هایی که برای خدمت فرصت پیدا می‌کرد خوش درخشیده و برای عبور از بحران‌ها میراثی درخشان از خود به جای گذاشت.

وی گفت: آیت الله هاشمی علیرغم جفاها و بی‌مهری‌هایی که دید اما در قبال مردم احساس مسؤولیت زیادی می‌کرد و برای آن انعطاف داشت ضمن اینکه برای پیشبرد منافع مردم و جمهوری اسلامی تا آخر عمرش نشان داد که یک روحانی خستگی‌ناپذیر بوده و استقلال کشور را برای سازندگی ضروری می‌دانست. 

جهانگیری افزود: هاشمی می‌خواست عقب‌ماندگی تاریخ ایران را با فرهنگ کار، تلاش و تولید ارتقا دهد؛ او سال‌ها در خطبه‌های نماز جمعه به تشریح اقدامات و رویکرد خود می‌پرداخت.

معاون اول رئیس جمهور  تصریح کرد: هاشمی در بخش آموزش، اقتصادی، زیربناها، بنادر و اتوبان‌ها و سدها اقدامات بزرگی کرد به طوری که اگر سدهای چرخه و دز نبودند سیل سال جاری شرایط را به مراتب بدتر می‌کرد چرا که در یک ثانیه فقط 8 هزار مترمکعب آب از دریچه این سدها خارج می‌شد. 

وی گفت: هاشمی بسیاری از گره‌های کور و نقاط مشکل را در منطقه که شرایطی خاص داشت حل کرد که می‌توان تدبیر او را در ارتباط با عربستان، عراق، لبنان و سایر کشورها دید.

معاون اول رئیس جمهور افزود: راز موفقیت هاشمی رفسنجانی در همه عرصه‌هایی که ورود کرده تلاش برای شناخت بیشتر در همان حوزه بود و او هیچ گاه بی‌گدار به آب نمی‌زد.

** هاشمی رفسنجانی جفای زیادی دید

جهانگیری تصریح کرد: هاشمی رفسنجانی جفای زیادی دید اما وفا از او به یادگار مانده است که درس بزرگی برای آنهایی که دل در گروه نظام داشته و دلسوز ایران هستند است ضمن اینکه درس بزرگی است که نباید در برابر ظلم‌ها و جفاها صحنه را ترک کرده و باید ماند.

وی افزود: نباید افرادی بگویند که به عده‌ای از سرمایه‌های اجتماعی در کشورمان ظلم و جفا شده لذا ما صحنه را ترک می‌کنیم.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اگر هاشمی زنده بود و کشور با مشکلاتی مواجه بود آیا او زبان به نقد می‌گشود؟ در صورتی که او می‌ماند و با تدبیر و مدیریت مشکلات را حل می‌کرد.

جهانگیری گفت: با قاطعیت می‌گویم که در طول 40 سال اخیر چالش‌های فعلی که به صورت همزمان وجود داشته باشد را نداشتیم این در حالی است که دولت و رئیس جمهور آمریکا با قبول مسؤولیت، یکی از بزرگترین سرداران و فرمانده نظام ایران را در یک کشور دیگر که مهمان بوده ترور کرده است ولی قطعاً پیامدهایی خواهد داشت.

**تحریم‌های گسترده‌ در طول 40 سال اخیر و در تاریخ بین‌الملل بی‌نظیر است

وی تصریح کرد: تحریم‌های گسترده‌ای که در طول 40 سال اخیر و در تاریخ بین‌الملل بی‌نظیر است وجود داشته و سابقه نداشته است که آمریکایی‌ها دنبال کشتی حامل نفت ایران در دریاها و اقیانوس‌ها بیفتند و مانع از نقل و انتقال آن شوند این در حالی است که حتی آنها به کاپیتان کشتی پیشنهاد پول دادند تا نفت را به جای دیگر ببرند.

جهانگیری ادامه داد: اگر درایت و مدیریت نباشد هر آن ممکن است که شعله‌های آتش که در منطقه وجود دارد به ایران برسد.

معاون اول رئیس جمهور  افزود: سرمایه‌های اجتماعی کشور هم اکنون تنزل کرده و شوکی که ناشی از حمله موشکی به هواپیما بوده است، امنیت ذهنی و روانی مردم را به هم ریخته است.

وی گفت: باید بپذیریم که شوک ناشی از سقوط هواپیما و مرگ جانگداز مسافران منجر به آن شده که همه سطوح جامعه را تکان داده است لذا باید اجازه نقد کردن را به جامعه بدهیم، باید با همدلی و همدردی ملی این مصیبت را تحلیل کرده و پاسخگوی ابهامات باشیم. 

جهانگیری افزود: باید برای جبران خطاها مسؤولیت‌پذیر باشیم و با مردم شفاف و صادق بوده و با آنها این گونه صحبت کنیم؛ مردم هم باید در دادگاه پاسخ سؤالات و  ابهامات خود را دیده و افکار عمومی قانع شود.

معاون اول رئیس جمهور  در ادامه صحبت‌های خود در این آیین بزرگداشت پیشنهاداتی را ارائه کرد.

وی گفت: مسؤولین در روزهای اخیر فهمیدند که افکار عمومی داخلی و خارجی موضوعی نیست که بتوان جلوی آن ایستاد و زمانی که موفقیتی حاصل می‌شود مسؤولین برای بیان آن از یکدیگر سبقت می‌گیرند اما وقتی که موضوعی خاص و دغدغه و مشکلی به وجود می‌آید پاسخگو نیستند.

**سردار حاجی‌زاده را تحسین می‌کنم

معاون اول رئیس جمهور گفت: من سردار حاجی‌زاده را تحسین می‌کنم چرا که او مسؤولیت را پذیرفت و اعلام کرد گردن من از مو باریک‌تر است.

وی تصریح کرد: زمان دروغگویی تمام شده و باید با مردم صادق بود و آنجایی که دروغ گفته می‌شود آسیب‌‌زا است.

جهانگیری تصریح کرد: نباید حتی در میان عمیق‌ترین انتقادات از انصاف خارج شده و به تضعیف نهادهای خاص پرداخت.

جهانگیری با تأکید بر اینکه رهبری مایه افتخار نظام است تصریح کرد: تضعیف آن جایگاه برای ایران می‌تواند خطرناک باشد ضمن اینکه آیت‌الله هاشمی در سخت‌ترین شرایط همواره از جایگاه رهبری حفاظت و صیانت کرده است. 

*دستورات رهبر انقلاب درباره سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی

«به محض اینکه اولین گزارش از سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی فردای این حادثه به مقام معظم رهبری رسید وی دو دستور را صادر کرد؛ دستور اول آن بود که باید صادقانه تمام مسائل را به مردم بگویید و دستور دوم هم آن بود که دستگاه قضایی باید سریعاً به این پرونده رسیدگی کرده و قصور یا قصورات افراد را مشخص کنند.»

معاون اول رئیس جمهور گفت: نیروهای نظامی حافظ مرزها و امنیت کشور هستند و تضعیف آنها در هیچ شرایطی به مصلحت کشور نیست چرا که آنها باید روحیه دفاع از کشور را داشته باشند.

جهانگیری تأکید کرد: باید بپذیریم که کشور مسائل پیچیده‌ای دارد و به اصلاح امور تن دهیم.

وی تصریح کرد: انتخابات آینده موضوعی سرنوشت‌ساز است و می‌تواند بخش زیادی از اعتماد مردم را بازگرداند؛ باید همه با سعه صدر به دنبال راهکار باشیم.

معاون اول رئیس جمهور  گفت: خبرهایی که درباره رد صلاحیت‌ها وجود دارد و گزارشاتی که در هیأت دولت در این باره ارائه شده است نشان می‌دهد که در خیلی از حوزه‌های انتخابی رقابت جدی وجود ندارد.

جهانگیری پیشنهاد داد: باید با شورای نگهبان و با رهبر معظم انقلاب در این باره گفت‌وگو کرد چرا که نباید جریانات سیاسی احساس کنند که کاندیدای موردنظر آنها در انتخابات حضور ندارد.

**اصلاح‌طلبان با صبر و بردباری موضوع ردصلاحیت‌ها را پیگیری کنند

وی گفت: اصلاح‌طلبان باید با صبر و بردباری موضوع رد صلاحیت‌ها را پیگیری کنند تا جمع زیادی از دوستان به انتخابات بازگردند. 

معاون اول رئیس جمهور گفت: همبستگی ملی را باید ارج بنهیم و مثل آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تعادل سیاسی و مثل حاج قاسم سلیمانی صداقت در رفتار با مردم را داشته باشیم و از تهدیدها فرصت بسازیم.

جهانگیری گفت: اگر مشکلات را به مردم بگوییم و خطاها را بپذیریم و بگوییم تا از مردم کمک بخواهیم قطعا آنها هم به ما کمک خواهند کرد.

وی افزود: ایران سرمایه‌های بزرگ و نمادینی دارد که از احزاب هم تأثیرگذارتر هستند ضمن اینکه باید به خاطر خدا و مردم با هم باشیم.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: سردار سلیمانی فرماندهی نظامی بود و همه او را به شجاعت می‌شناختند ضمن اینکه رهبر معظم انقلاب هم در این باره فرمودند که سردار سلیمانی با هیچ جناحی نبوده و با همه خوب بود ولی حتی برخی اوقات او هم اسامی می‌گفت که برخی‌ها جرأت نام بردن آنها را نداشت.

وی در پایان گفت: پیگیری مشی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای حل مسائل کشور تأثیرگذار است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 2. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 3. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 4. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 5. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 6. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

 7. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 8. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 9. روایت گلوبال ریسرچ از چهره مخفی و زشت نامزد دموکرات‌ها

 10. مرکز نقاهتگاه ایران مال

 11. قربانیان کرونا در آمریکا از ۷ هزار نفر فراتر رفت/ تعداد مبتلایان به ۲۷۳ هزار نفر رسید

 12. واکنش کاربران توئیتر به سریال پایتخت۶

 13. معاون سیما: نوروز امسال پرمخاطب‌ترین سال تلویزیون در یک دهه گذشته بود

 14. روحانی: طرح فاصله گذاری اجتماعی به فاصله‌گذاری هوشمند تبدیل می‌شود/ هر تصمیمی که در دولت گرفته می‌شود مبتنی بر مطالعات دقیق علمی است

 15. بهترین محافظ در برابر کرونا

 16. اتحادیه اروپا خواستار «معافیت بشردوستانه» تحریم‌های ایران شد

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 4. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 5. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 6. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 7. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 8. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 9. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 10. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 11. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 12. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 13. کرونا و برخوردهای جناحی

 14. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 15. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 16. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 17. وزیر بهداشت: روزهای آینده وضعیت مقابله ایران با کرونا در جهان متحول می‌شود

 18. کرونا و اشک کباب! ...

 19. نامه وزیر بهداشت به روحانی و اعتراض به دستورالعمل بازگشایی مشاغل

 20. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 21. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

 22. نامه ۱۹۱ منتخب مجلس یازدهم به رهبر انقلاب با موضوع تحقق شعار سال

 23. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 24. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 25. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 4. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 5. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 6. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 7. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 8. کرونا و برخوردهای جناحی

 9. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 10. کرونا و اشک کباب! ...

 11. نامه وزیر بهداشت به روحانی و اعتراض به دستورالعمل بازگشایی مشاغل

 12. روحانی: کرونا در همه استان‌ها سیر نزولی پیدا کرده است/ قرنطینه چینی در ایران قابل اجرا نبود

 13. سپاه پاسداران: کوچکترین خطای دشمن آخرین خطای آنان خواهد بود

 14. تست کرونای علی لاریجانی رئیس مجلس مثبت شد

 15. تعطیلی مجلس و بدعت‌هایی اجتناب پذیر  

 16. با کرونا چه کردیم؟ چه باید بکنیم؟

 17. "اینک شما ملت شجاع، پاسداران جمهوری اسلامی هستید..."

 18. روحانی: ورودی بیمارستان‌ها کمتر شده است/ محدودیت‌ها تا ۲۰ فروردین ادامه دارد

 19. روحانی: فعالیت اقتصادی در تهران از ۳۰ فروردین آغاز شود/ تصمیمات مهم درباره نحوه فعالیت ادارات، مدارس و اماکن مقدسه

 20. موسوی: آقای روحانی! پیگیری منافع مردم و مصالح کشور، جنگ سیاسی نیست

 21. قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

 22. روحانی: طرح فاصله گذاری اجتماعی به فاصله‌گذاری هوشمند تبدیل می‌شود/ هر تصمیمی که در دولت گرفته می‌شود مبتنی بر مطالعات دقیق علمی است

 23. حوزه های نیازمند به منابع مالی خارجی کدامند؟

 24. رحمانی فضلی: تا کشف دارو باید فاصله‌گذاری اجتماعی و فیزیکی ادامه یابد

 25. امضای ۱۰۷ نماینده در نامه به رئیس جمهور جهت همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران

آخرین عناوین