خدمتی که تحریم به دیالیزی‌ها کرد!

گروه سلامت الف،   3980917001 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

سال ۹۲ تحریم‌های آمریکایی که به بخش دارو و پزشکی رسیده بود یک بحران جدی برای جان ایرانی‌های دیالیزی‌ها رقم زد؛ کمبود تجهیزات و اقلام مصرفی دیالیز. بحرانی که در دهه ۸۰ نیز زنگ هشدارش شنیده شده بود. به نظرتان نتیجه چه شد؟

به گزارش فارس، دیالیز در ایران از دهه 40 آغاز شد؛ محدود و آزمایشی. تا دهه 60 نیز دستگاه‌های دیالیز هنوز محدود بودند و دسترسی همگانی به این نوع خدمات درمانی در سراسر کشور وجود نداشت. اما در دهه 70 تعداد مراکز دیالیز ایران به‌تدریج افزایش یافت و تا دهه 80 امکانات دیالیز به شهرهای کوچک نیز رسیده بود. همین موقع بود که تحریم‌های آمریکایی به این بخش دنیای پزشکی نیز رسید و در مقاطعی با کمبود اقلام مصرفی دیالیز، جان بیماران ایرانی تهدید شد. وسایل مصرفی دیالیز ازجمله فیلترها، اقلامی یک‌بارمصرف هستند و بدون آن‌ها استفاده از ماشین‌های دیالیز ناممکن است. آن روزها گزارش‌هایی منتشر شد که از اخلال در روند دیالیز بیماران و خاموشی ماشین های دیالیز در برخی مراکز درمانی به دلیل کمبود فیلترهای مناسب حکایت داشت. جامعه پزشکان و مهندسان و کارآفرینان ایرانی همین هشدار را شنیدند و کار شروع شد؛ تحقیق و پژوهش برای دستیابی به فنّاوری ساخت اقلام مصرفی دیالیز. کاری که نتیجه‌ای شگرف به بار آورد!

سال 92 ارزش کار مشخص شد

تحریم‌ها در دوره‌های زمانی مختلف به دلیل تحولات سیاسی کم یا زیاد می‌شدند. بااین‌حال محققان و پزشکان ایرانی در کار وقفه ایجاد نکردند. پس از چند سال تحقیق و پژوهش بالاخره تولید اقلام مصرفی دیالیز در ایران از اوایل دهه 90 شروع شد؛ کار آرام و آهسته پیش می‌رفت و دشواری‌هایی هم داشت. البته به دلیل واردات کافی این اقلام در آن مقطع زمانی، تمایل چندانی به مصرف تولیدات داخلی وجود نداشت. اما سال 92 که تحریم‌های جدی برای بخش پزشکی از راه رسید ارزش کار مشخص شد؛ محصولات ایرانی دیالیز در آزمایشگاه‌ها جواب داده بودند و تأییدیه‌های ملی و بین‌المللی هم داشتند. این‌چنین شد که استفاده از این محصولات در دستور کار مراکز درمانی قرار گرفت. ایران در آن سال 475 مرکز دیالیز داشت با 4600 تخت دیالیز که هرروز در چند شیفت فعال بودند.

همان موقع معلوم شد به دلیل جلوگیری تحریم‌ها از واردات ماشین‌های دیالیز، حدود 2 هزار ماشین دیالیز هم در ایران کم داریم. دوباره عده‌ای در ایران به فکر افتادند که این بار ماشین‌های دیالیز هم در کشور تولید شود و کار جدی آغاز شد. هم‌زمان کمیت و کیفیت تولید اقلام مصرفی و فیلترهای دیالیز در ایران هم توسعه یافت و مهم‌ترین اقلام مصرفی نیز همین فیلترها بودند.

ایران و یک فناوری انحصاری

سال 97 که خروج آمریکا از برجام با بازگشت تحریم‌ها همراه شد باز هم مشکلاتی پیش آمد اما این بار نگرانی‌ها جدی نبود؛ ایران در تولید اقلام مصرفی دیالیز ازجمله فیلترها خودکفا شده بود. این بار دیگر مثل یک دهه قبل نبود که به دلیل نبود فیلترها و صافی‌های مناسب، ماشین‌های دیالیز از کار باز‌ایستند. مدت‌هاست که فیلترهای با کیفیت ایرانی به مرحله تولید‌ انبوه رسیده‌اند و حتی به آلمان نیز صادر می‌شوند! اما دانشمنندان ایرانی، به این بسنده نکردند و همان سال نخستین دستگاه دیالیز ایرانی نیز رونمایی شد تا ایران همراه آلمان، آمریکا، سوئد، ژاپن و ایتالیا صاحب فناوری انحصاری ساخت دستگاه‌های دیالیز شود.

خلاقیت ایرانی

حالا ایران 570 مرکز دیالیز دارد با 7 هزار دستگاه دیالیز. البته هنوز هم ماشین‌های دیالیز کم داریم و مدتی طول می‌کشد تا به تدریج انواع ایرانی ماشین‌های دیالیز با قدیمی‌ها جایگزین شوند. با‌این‌حال ایران به سمت خودکفایی در ساخت ماشین‌های دیالیز پیش می‌رود و بنا به تجارب گذشته، می‌توان امیدوار بود که راه چندانی تا غلبه بر این مشکل نیز وجود ندارد. در حوزه تجهیزات مصرفی دیالیز نیز علاوه بر کارخانه‌های تولید تجهیزات پزشکی، بیش از 10 شرکت دانش‌بنیان در زمینه تولید تجهیزات و اقلام مصرفی دیالیز در ایران فعال‌اند و هرروز خبری از یک فناوری یا خلاقیت جدید ایرانی برای دیالیز از راه می‌رسد. تحریم دارو و تجهیزات پزشکی در حوزه دیالیز اگرچه سختی‌ها و خساراتی به بیماران مظلوم ایرانی تحمیل کرد اما ظاهرا پایان این شاهنامه خوش است.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۲۹۲۸۹۰۳:۵۴:۵۳ ۱۳۹۸/۹/۱۷
وجه دیگر تحريم ها فقر و فلاکت هستند. نویسنده تحریم ها را توجیه میکند چون باعث شکوفایی خلاقیت می‌شود. بهتر این هست که بدون تحریم این کارها انجام شود. کافی است برای یک نیاز در کشور جایزه بگذاریم تا خلاقیت ها شکوفا شوند تا دعا کنیم تحریم شویم تا خلاقیت ها شکوفا شوند.
ناشناس۱۲۲۹۴۲۵۰۸:۰۹:۳۴ ۱۳۹۸/۹/۱۷
اگر بخواهیم میتونیم درخودروسازی نخواستیم
ناشناس۱۲۳۰۲۸۲۱۵:۳۰:۲۶ ۱۳۹۸/۹/۱۷
درود بر هر ایرانی باشرف و باغیرتی که سربلندی کشورش را از راه درست و انسانی پی گرفته است نه راه گدایی و دریوزگی پیش این و آن!

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 2. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 3. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 4. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 5. ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

 6. مقصر ماییم!     

 7. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 8. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

 9. خودداری جعفرزاده از مصاحبه درباره رد صلاحیتش بر خلاف اظهارات واعظی

 10. توصیه ظریف به ترامپ در پاسخ به «نه مرسی!»

 11. توکلی: شفاف کردن منابع مالی داوطلبان انتخابات قدم مثبت بزرگی است/ اینکه نفوذ مفسدان به مجلس کنترل شود، قابل استقبال است

 12. عکس یادگاری حاج قاسم و ابومهدی در کربلا

 13. رئیس قوه قضائیه: هرجا مشکل داشته‌ایم روحیه لیبرال مسلکی حاکم بوده/ دهه فجر بهترین فرصت برای تبیین اهداف انقلاب است

 14. مذاکره با ‌قاتل حاج‌قاسم؟!

 15. دژپسند: FATF فقط برای ایران نیست/ با چرتکه نمی‌توان درباره مالیات تصمیم گرفت/ ارز و طلا را باید با مالیات سامان داد

پربحث‌های هفته

 1. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 2. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 3. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 4. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 5. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 6. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 7. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 8. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 9. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 10. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 11. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 12. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 13. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 14. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 15. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 16. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 17. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 18. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

 19. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 20. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 21. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 22. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

 23. ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

 24. مقصر ماییم!     

 25. واکنش «حوزه علمیه» به آتش زدن کتاب علمی پزشکی

آخرین عناوین