احمد توکلی: مردم نماینده عاقلی که دزد نباشد، می‌خواهند

گروه انتخابات ۹۸ الف،   3980912144 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

توکلی درباره مهم‌ترین دلیل نارضایتی مردم از مجلس دهم این گونه اظهارنظر کرد: مردم اگر حکومت را دانا، توانا و خیرخواه بدانند، نوکر آن هم می‌شوند؛ اما وقتی می‌بینند برخی از مسئولان یا نادانند یا بدجنسند و یا ناتوانند به آن‌ها بی‌اعتماد شده و ناراحت می‌شوند. حق دارند اینچنین نگاهی داشته باشند و قوانینی را که این دست افراد وضع می‌کنند، اجرا نکنند... 

احمد توکلی: مردم نماینده عاقلی که دزد نباشد، می‌خواهند

تابناک نوشت؛ مجلس شورای اسلامی تا چند ماه دیگر به پایان دهمین دوره خود می‌رسد. با برگزاری یازدهمین دوره انتخابات پارلمان در ایران مجلس جدید در سال ۹۹ شکل خواهد گرفت؛ مجلسی که به اعتقاد بسیاری از نمایندگان فعلی حاضر در خانه ملت و همچنین کارشناسان سیاسی تغییرات معناداری با مجلس فعلی خواهد داشت. این افرد معتقدند کمتر از ۲۵ تا ۳۰ درصد نمایندگان فعلی در مجلس آینده حضور یابند.

شاید در اذهان و تصورات عمومی به هیچ عنوان نگاه خوبی به مجموع عملکرد مجس دهم نباشد. مجلسی که برخی دلیل تشکیل آن را تاثیرگذاری بیش از حد و حصر چهره‌های سیاسی و احزاب به دلیل ایجاد فضای دو قطبی می‌دانند، عده‌ای معتقدند که سخت گیری زیاد شورای نگهبان در تائید صلاحیت افراد و راهیابی چهره‌های دسته دوم و سوم به مجلس و برخی هم اعتقاد دارند که تاثیرگذاری بیش از اندازه پول در راهیابی نمایندگان به مجلس و بعضا انتخاب ناآگاهانه دلیل شکل گیری چنین مجلسی است که انتقادات بسیاری پیرامون آن مشاهده می‌شود.

هرچند بسیاری از نمایندگان فعلی از عملکرد مجلس دهم دفاع می‌کنند که نموه آن را می‌توان در نشست خبری اخیر «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی با خبرنگاران ـ که به مناسبت روز مجلس برگزار شد ـ دید. او به واسطه کشانیدن رئیس جمهور به صحن علنی مجلس برای پاسخگویی به سؤالات نمایندگان و افتادن دو وزیر به واسطه استیضاح در خانه ملت و همچنین تصویب برخی قوانین مهم و تاثیرگذار، عملکرد مجلس دهم را بسیار مطلوب ارزیابی کرده است.

اینکه مجلس یازدهم باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد و چه افرادی به آن راه پیدا کنند تا حرف و حدیث‌های مجلس فعلی را درباره مجلس آتی شاهد نباشیم، سؤالی است که از «احمد توکلی» نماینده چهار دوره مجلس و همچنین رئیس سابق مرکز پژوهش‌های قوه مقننه آن را پرسیده ایم و او هم پاسخ‌هایی در این خصوص داده و ویژگی‌هایی که یک مجلس خوب و نماینده در طراز جمهوری اسلامی باید داشته باشد را برشمرده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه نماینده‌ای که در مجلس چرت می‌زند، صلاحیت تصمیم‌گیری برای ملت را ندارد، گفت: مردم برای تصمیم‌گیری موضوعات کلان در مجلس شورای اسلامی به نماینده عاقل نیاز دارند.

احمد توکلی درباره اینکه مجلس آینده باید چه ترکیب و رویکردی داشته باشد و چه افرادی باید در آن باشند، اظهار کرد: نمایندگان و افرادی باید در مجلس آینده باشند که دزد نباشند و در عین حال عاقل باشند، وگرنه اینکه هر فردی این دو ویژگی را نداشته باشد، برای ورود به مجلس صلاحیت دارد.

وی درباره اینکه نباید به جناح‌بندی‌ها در انتخابات مجلس توجه شود، افزود: بدون شک باید به این موضوع توجه شود، اما جناح‌بندی و تاثیرگذاری جریان های سیاسی در روند انتخاب گزینه‌ها، اصل نیست.

این چهره سیاسی تصریح کرد: اگر قرار باشد یک فرد با سابقه معلوم الحال، دزد و بدنام با توجه به جناح بندی سیاسی‌اش در مجلس حضور داشته باشد، این رویه ای است که به هیچ عنوان قابل قبول نیست و مردم هم آن را نمی پذیرند.

توکلی خاطرنشان کرد: فردی که قصد ورود به انتخابات مجلس را دارد، اگر پاکدست و پاکدامن نباشد به درد کارهای دیگر می‌خورد. چنین آدمی به هیچ عنوان صلاحیت این را ندارد که بخواهد برای مردم تصمیم‌گیری کند.

وی تاکید کرد: بنده متاسفم در مقطع فعلی به این شکل صحبت ‌می‌کنم، اما چاره‌ای نیست، چون نماینده مجلس باید عاقل باشد تا تصمیم درست بگیرد. این رویه به هیچ وجه قابل قبول نیست که به طورمثال نماینده مجلس چهارشنبه می‌رود شهرستان و ظهر یکشنبه به مجلس می‌آید و در مجلس چرت می‌زند!

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر لزوم شناخت نماینده از مردم و جامعه اش، گفت: نماینده‌ای که نه کتاب می‌خواند نه مقاله و نه تلویزیون می‌بیند بدون شک به درد نمایندگی نمی‌خورد.

توکلی درباره مهم‌ترین دلیل نارضایتی مردم از مجلس دهم این گونه اظهار نظر کرد: مردم اگر حکومت را دانا، توانا و خیرخواه بدانند، نوکر آن هم می‌شوند، اما وقتی می‌بینند برخی از مسئولان یا نادانند یا بدجنسند و یا ناتوانند به آنها بی‌اعتماد شده و ناراحت می‌شوند. حق دارند اینچنین نگاهی داشته باشند و قوانینی را که این دست افراد وضع می‌کنند، اجرا نکنند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۲۲۲۳۵۱۷:۵۸:۳۷ ۱۳۹۸/۹/۱۲
آقای توکلی : مردم نماینده عاقلی که دزد نباشد میخواهند. آقای توکلی آنوقت این نماینده بدرد چی میخوره؟؟؟؟ اینا که میگن در موضوع مهمی مثل بنزین اصلا خبر نداشتند و از در و همسایه شنیدند.
ناشناس۱۲۲۲۳۱۷۱۹:۰۱:۴۲ ۱۳۹۸/۹/۱۲
مردم اصلا نماینده نمیخواهند
پرویز۱۲۲۲۴۴۳۲۰:۲۳:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۱۲
آنکه یافت نمیشود آنم آرزوست.
ناشناس۱۲۲۲۴۴۵۲۰:۲۳:۴۹ ۱۳۹۸/۹/۱۲
امیدواریم بزرگواران و پاکدستانی مثل دکتر توکلی به عرصه‌ی مدیریت کشور وارد شوند
پیر پالان دوز لاکچری برای مسولان ارشد۱۲۲۲۸۰۱۰۰:۴۸:۴۱ ۱۳۹۸/۹/۱۳
تمام زحمات و آرمان های امام خمینی و شهیدان را نمایندگان این دوره بباد فنا دادند
موسي۱۲۲۲۲۴۸۱۸:۰۵:۰۰ ۱۳۹۸/۹/۱۲
فقط همينكه دزد نباشه؟! عاقل باشه؟! اينكه از حداقل توقعات در مورد يك نماينده ، كمتره
ناشناس۱۲۲۲۲۵۷۱۸:۱۲:۲۶ ۱۳۹۸/۹/۱۲
نماینده باید مستقل دارای حداقل های یک سیاستمدار اقتصاد دان جامعه شناس و.... و ضمنا جو گیر نباشد
ناشناس۱۲۲۲۲۵۹۱۸:۱۳:۴۸ ۱۳۹۸/۹/۱۲
معرفی کنید وتضمین بدهید تا ما به انها رای بدهیم
ناشناس۱۲۲۲۲۶۲۱۸:۱۵:۲۳ ۱۳۹۸/۹/۱۲
دزد نباشد و استقلال داشته باشد و حزبی نباشد و دارای دانش و معلومات عالیه باشد نه مدرک قلابی و مهمتر از همه چیز فقط به منافع مردم فکر کند
امیر حسین!۱۲۲۲۲۷۵۱۸:۲۳:۴۳ ۱۳۹۸/۹/۱۲
جناب توکلی، مردم علم غیب ندارند که کاندیدای اصلح را انتخاب کنند، پاک دست و سره بودن اشخاص را از کجا تشخیص بدهند؟ متاسفانه احزاب نیز در ایران ، جا نیفتاده اند تا بتوان بر اساس توانمندی و تخصص افراد حزب خود که در آن حزب پرورش یافته اند به میدان انتخابات، گام نهند، در نهایت ، مردم جهت رای دادن، به شعارها و نمایشی گاه عوامفریبانه، گاه به وابستگی های قوم و قبیله ای، گاه به پیشوند مهندس یا دکتر بودن اسامی افراد و . . . متوسل میشوند، یکی از بهترین راهکارها، جهت مشاهده عملکردنماینده و یا نمایندگان هر حوزه انتخابیه، ایجاد سامانه ای ست که در آن و در عین شفافیت و بی رو در بایستی، تعداد ایام حاضری و یا غیبت نماینده در مجلس و کمیسیون مربوطه، حضور در برنامه های رسمی خارج از وقت مجلس، مثل دیدارها، جلسات و هر آنچه که مربوط به فعالیت اداری نمایندگان است و هم چنین مشخص بودن آراء مثبت و منفی و ممتنع در رای گیری های مجلس است تا مردم آن حوزه، نسبت به عملکرد نماینده و یا نمایندگان خود، آگاهی یابند، این غیر معقولانه است که از قِبَلِ رای مردم، کسانی به مجلس شورای اسلامی راه یابند که مردم از کیفیت و کمیت فعالیت آنان بی اطلاع باشند، برای یک بار هم که شده این تابو و این خط قرمز را بشکنید و مردم را مَحرَم قرار دهید
ناشناس۱۲۲۲۲۸۷۱۸:۳۳:۲۱ ۱۳۹۸/۹/۱۲
پیدا می شود؟؟؟
ناشناس۱۲۲۲۲۸۹۱۸:۳۵:۰۵ ۱۳۹۸/۹/۱۲
عاقل باشد دزد نباشد .
ناشناس۱۲۲۲۳۵۸۱۹:۲۵:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۱۲
از مكتبي ومردمي بودن كانديداي مجلس دوره هاي اول مجلس رسيديم به اينكه دزد نباشد
شیرازی۱۲۲۲۶۳۱۲۲:۵۴:۲۱ ۱۳۹۸/۹/۱۲
از ۴ نماینده شهر ما فقط یکی شیرازی است و مابقی و تمام مدیران شهر از یک قوم و قبیله اند.
هادی۱۲۲۲۹۳۵۰۸:۰۸:۴۹ ۱۳۹۸/۹/۱۳
امیدوارم مردم فریب هیچ " تَکرار میکنم " را نخورند.

پربحث‌های هفته

 1. بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح: بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت

 2. سردار حاجی‌زاده: وقتی از حادثه هواپیمای اوکراینی مطمئن شدم آرزوی مرگ کردم/ همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم/بارها اعلام کرده بودیم که فضای کشور باید از پروازها پاک شود

 3. چند نکته درباره پذیرش مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی

 4. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 5. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 6. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 7. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 8. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 9. سفیر انگلیس مقابل دانشگاه امیرکبیر دستگیر شد+واکنش انگلیس

 10. سرلشکر سلامی: هیچ وقت این‌قدر شرمنده نبوده‌ام؛ هیچ وقت/ آرزویی جز تکه‌تکه شدن پای امنیت و رفاه مردم نداریم

 11. دستور رهبر انقلاب به ستادکل نیروهای مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری/ عارف خواستار برخورد با مقصران و پنهان کاران حادثه شد/ توکلی: حقیقت همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

 12. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 13. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 14. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 15. زنده‌ باد شجاعت پذيرش اشتباه

 16. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 17. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 18. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 19. مجری «به خانه برمی‌گردیم» با تلویزیون قطع همکاری کرد

 20. از منشور سازمان ملل تا تار سیبیل نداشته جان کری!

 21. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 22. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 23. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 24. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 25. نخست‌وزیر کانادا: ایران باید پاسخگو باشد

آخرین عناوین