دو قطبی ایرانی- اسلامی، فرصت یا چالش؟

دکتر علی طاهری،   3980814045 ۴۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
دو قطبی ایرانی- اسلامی، فرصت یا چالش؟

مشکل دوقطبی شدن هویت ایرانی و هویت اسلامی عدم احترام به سلایق قشری از جامعه و خالی گذاشتن میدان برای قشر مخالف نظام است.

هرگز درک نکرده و نمی‌کنم که چرا برخی حاضر نیستند به هویت ملی ایران باستان احترام بگذارند و آن را به رسمیت بشناسند، در حالی که می‌توان به بسیاری از اقدامات نظام اسلامی کمی رنگ و بوی ایرانی داد و حتی برعکس به بسیاری از علایق ملی ایران بوی آیینی و دینی داد، سرعت جذب و رویش حداکثری دوچندان می‌شود و این فضای دوقطبی شکسته شده و وحدت و تقریب قلوب بیشتر می‌شود.

به عنوان سه مثال :

۱-  بر اساس برخی تفاسیر ممکن است کورش واقعا ذوالقرنین نبی( ع) باشد، پس اگر نظام دینی کشور احترام به یک پیامبر مقتدر را رسالت خود می‌دانست و حتی ۸آبان ماه را به عنوان روز گرامیداشت اولین حکومت الهی اعلام می‌کرد، دیگر این روز برای ضربه زدن به نظام به عنوان یک ابزار در دست مخالف و معاند باقی نمی‌ماند. ضمن اینکه با این کار قشر علاقه مند به هویت ملی باستانی ایران نیز به اردوی جمهوری اسلامی دعوت شده بود. 

۲- مراسم چهارشنبه آخر سال یک مراسم هیجانی و مورد علاقه نوجوانان و جوانان بوده و هست و همه تلاشها برای حذف آن بی نتیجه ماند و حتی مشاهده شده که گاهی به عنوان صحنه نبرد نیروی انتظامی و مردم تبدیل شده است. از اواسط دهه هفتاد به بعد نظام بدون آنکه این روز را به رسمیت بشناسد در برابر خواست مردم کوتاه آمد و حتی برای برگزاری کم خطر تر آن تمهیداتی اندیشه کرد.

با این درایت جنگ بین جوانان وپلیس در این روز به حداقل رسید و جریانهای مخالف هم کمتر توانستند از این روز سو استفاده کنند.

به علاوه بر اساس برخی تحقیقات (به آرشیو مجله انتظار یا اینجاhttp://old.alef.ir/vdccp1qix2bqeo8.ala2.html?263950 مراجعه شود) این روز و این سور در واقع آیین گرامیداشت معجزه سرد شدن آتش بر حضرت ابراهیم (ع) است. و چه حیف که نظام علی رغم اینکه می‌توانست با تمسک به این واقعه تاریخی این آیین شکوهمند الهی را جشن بگیرد، ولی با انفعال کامل فرصت های زیادی را برای افزایش بار دینی نوجوانان و جوانان علاقه مند به این روز را از دست داده است.

۳- بعد از پیدایش داعش و حضور نیروهای سپاه در سوریه و عراق واژه #مدافع_حرم برای تهیج قشر مذهبی انتخاب شد. این واژه اگر چه در قشر مذهبی ارزش خود را دارد ولی در بخشی دیگر به یک ضد ارزش تبدیل شد. به شکلی که جریان ضد جمهوری اسلامی حداکثر بهره‌برداری را  از آن کرد . ولی بعد از این اتفاقات نامیمون نظام با انتخاب واژه صحیح #مدافع_وطن و توضیح اینکه اگر در سوریه و عراق با داعش نمی‌جنگیدیم باید در داخل خاکهای ایران با تروریست‌ روبرو می‌شدیم، چرایی حضور نیروهای سپاه در خارج از مرزهای ایران را به درستی برای قشر علاقه مند به هویت ملی تبیین نمود.

در پایان تکرار می‌شود اگر به بسیاری از اقدامات نظام اسلامی کمی رنگ و بوی ایرانی داد و حتی برعکس به بسیاری از علایق ملی ایران بوی آیینی و دینی داد، این همه دو قطبی ایرانی و اسلامی ایجاد نمی‌شود و اقتدار نظام در سایه وحدت و تقریب قلوب اقشار مختلف دو چندان می‌شود.

به امید عزت روز افزون ایران اسلامی.

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۵۷۸۶۱۰۰:۱۳:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۱۶
والا چی بگم...
ناشناس۱۱۵۷۸۷۴۰۰:۳۶:۴۰ ۱۳۹۸/۸/۱۶
قطعا فرصت است. تاریخ باستان ما قسمتی از هویت ماست و هیچ تناقضی با مسلمانی ما نداره، نگذارید فرصت طلبان ایرانیت و اسلامیت را در مقابل هم قرار دهند که این دو جدا از هم نیستند.
ناشناس۱۱۵۷۸۷۵۰۰:۴۳:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۱۶
1. در زمان هخامنشیان تمام مردان محاسن داشتند بر خلاف یونانیان. 2. در زمان هخامنشیان زنان حجاب داشتند و عفیف بودند بر خلاف یونانیان. 3. در زمان هخامنشیان ایرانیان خدای یگانه را قبول داشتند بر خلاف زئوس افسانه ای یونانیان. پی نوشت: ما و غرب همیشه دو رقیب جدی بودیم، پس سلطنت طلبان بی عرضه پهلوی و قاجار که جلوی غرب ذلیل بودند نمیتونن خودشون رو بچسبانند به تاریخ باستان.
ناشناس۱۱۵۹۲۶۶۱۵:۰۸:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۱۷
بی مطالعه حرف نزن اون پوشش روی سر زنان هخامنشی نشان اشراف زاده بودن و برای تزیین است حجاب در ایران قبل از صفویه اجباری نبوده
ناشناس۱۱۵۹۳۷۰۱۷:۱۲:۰۷ ۱۳۹۸/۸/۱۷
تزیین؟! زنان ایرانی عفیف و با پوشش بودند ... میتونی تاریخ تمدن ویل دورانت رو بخونی.
ناشناس۱۱۵۹۳۷۳۱۷:۱۳:۴۴ ۱۳۹۸/۸/۱۷
محاسن مردان هم برای تزیین بوده؟؟؟
ناشناس۱۱۵۹۳۷۵۱۷:۱۵:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۱۷
حجاب الزامی است و نه اجباری. این قبل از صفویه را از کدام کتب تاریخی آوردی؟ منابعت رو بگو؟
ناشناس۱۱۵۹۲۷۶۱۵:۱۶:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۱۷
در تخت جمشید سنگ نگاره هایی هستند که زنان شنل دارند شبیه به چادر امروزی. ویل دورانت در کتاب تاریخ تمدن به حجاب زنان ایران باستان اشاره کرده است.
ناشناس۱۱۵۹۹۸۹۱۲:۱۰:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۱۸
پوشش و ظاهر افراد امری عرفی و وابسته به شرایط و اقتضائات هر جامعه و زمان تعیین می‌شود. اگر اینطور نبود الان باید زنان مثل زمان قاجاریه برقع می پوشیدند. نه برقع پوشیدن ارزش است و نه نپوشیدن برقع ضد ارزش. پوشش هر جامعه و ظاهر افراد بسته به شرایط تعیین میشه.
مهندس محمد جواد ذکائی۱۱۵۷۸۸۳۰۰:۵۶:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۱۶
مطلبی حاصل از تفکری پخته، قلمی قوی در راستای همگرایی ایرانی_اسلامی و تقرب قلوب و وحدت که بارها موکدا در کلام مقام معظم رهبری آورده شده و بر دل و جان ما نشسته امید است در گام دوم انقلاب شاهد نشر بیشتری از نوشته هایی اینچنین و نوشته های بیشتری از شخص جناب دکتر طاهری در رسانه های مردمی همچون سایت الف باشیم که مبین التزام عملی به ولایت فقیه است عرض خسته نباشید و سپاس از نویسنده و سایت محبوب الف
همیشه امیدوار۱۱۵۷۸۸۴۰۱:۰۲:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۱۶
درود بر تو ای نویسنده بزرگوار .صحبت قانع کننده و دندان شکنی بود قابل توجه امثال اون تحلیل گری که پست تربیون ها عربده می کشید
ناشناس۱۱۵۷۸۹۳۰۱:۳۳:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۱۶
رادیکالیسم هیچ سودی برای کشور نداره چه ایرانی چه اسلامی
ناشناس۱۱۵۷۹۰۲۰۲:۰۲:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۱۶
دیگه برای این حرفها خیلی دیر شده.
ناشناس۱۱۵۷۹۰۴۰۲:۱۱:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۱۶
احسنت حرف حساب که جواب نداره مشکل مذهبیون همینه که هرچه را خوب می پندارن دیگران هم باید انجام دهند حالا چه با زور چه با ...
ناشناس۱۱۵۹۷۷۹۰۹:۲۴:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۱۸
البته همه مذهبی ها این طور نیستند
ناشناس۱۱۵۷۹۴۰۰۶:۱۶:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۱۶
متاسفانه برخی اقشار مذهبی با تعریف حداقلی از دین تصور می کنند تعریف و تصدیق هر چیزی که مستقیما رنگ دینی نداشته باشد یعنی مخالفت با آن و تراشیدن رقیب در حالی که در نگاه حداکثری هر نیک و خوبی را می توان نوعی نیایش و نوعی گرایش به دین دانست. در مورد فرهنگ ایرانی هم به جای یافتن رنگ دین و ایمان در آن از جمله تلاشی که در مورد دید و بازدید و ایام نوروز صورت گرفت، میشد بسیاری از خیرها و نیکی ها را همراه کرد میشد به دنبال رگه های خداپرستی کوروش و دینداری ایران باستان رفت ..
عليرضا۱۱۵۷۹۴۱۰۶:۱۸:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۱۶
داداش شما كه خودت از دوقطبي ايراني اسلامي داري مينالي، حتي حاضر نيستي بگي چهارشنبه سوري، به جاش داري از كلمه چهارشنبه آخر سال استفاده ميكني. بخدا چهارشنبه سوري كلمه ركيكي نيست!!!
ناشناس۱۱۵۹۷۸۳۰۹:۲۹:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۱۸
دقیقا در جایی از متن نوشته شده است : "این روز و این سور " . نوشتن واژه چهارشنبه سوری یا چهارشنبه آخر سال دال بر قبول یا رد موضوع ندارد. خوانندگان دقیق، مغز صحبت را متوجه شده اند و از دعوای عنب و انگور پرهیز میکنند.
ناشناس۱۱۵۷۹۴۲۰۶:۲۵:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۱۶
در یکسال اخیر بعد از تحریمها و تهدیدهای ترامپ جریان اسلامی ایرانی به هم پیوند خورده اند و هر دو به مفید بودن جریان مقابل برای آینده کشور پی برده اند. زمانی سلطنت طلب ها جریان ایرانی را مصادر کرده بودند ولی الان این جریان به جریان اسلامی پیوند عمیق خورده است.
ناشناس۱۱۵۹۷۸۵۰۹:۳۲:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۱۸
این اتفاق به تحریم ها هیچ ربطی ندارد و موضوع الگوی ایرانی - اسلامی از حدود ده سال پیش در سطح کلان نظام مطرح بود. اتفاقات اخیر اجتماعی توجه عموم و مسئولین را به خود بیشتر جلب کرده و به اهمیت موضوع بیشتر تز پیش پی برده اند
ناشناس۱۱۵۷۹۵۳۰۷:۳۰:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۱۶
اسلام یک روش و راه زندگی خوب انسانی است برای کسانی که می خواهند با این روش زندگی کنند ولی برای اونهائی که می خواهند با روش خودشون زندگی کنند و تحمیل می شود یک تحکم می شود.
ناشناس۱۱۵۷۹۷۷۰۸:۲۱:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۱۶
این چه اهمیتی دارد که کجا به دنیا آمده ایم و در هنگام تولد مادرمان مار رو چه خاکی بدنیا آورد آیا این چیز غیر اختیاری اصلا ارزش و اهمیت دارد؟ اگر ایران به ایرانی بودن افتخار میکند پس آنگولایی هم باید به آنگولایی بودن خودش افتخار کند و ساکن جیبوتی هم باید به خاکش افتخار کند واقعا معنای افتخار کردن به خاک را نمی فهمم بله انسان بودن. افتخار دارد مومن بودن افتخار دارد دزد نبودن افتخار دارد منصف بودن افتخار دارد تمام صفاتی که اختیاری است و انسان برای به دست آوردنش تلاش میکند افتخار دارد
ناشناس۱۱۵۷۹۸۳۰۸:۲۶:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۱۶
چالش این دو در تضاد هستند
ناشناس۱۱۵۷۹۸۶۰۸:۳۳:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۱۶
وقتی کانالهای ماهواره ای سریال سلطان سلیمان را پخش می کرد که در بین مردم ما بسیار مورد استقبال بود من تحقیقات مفصلی در مورد این فرد کردم و متوجه شدم سلطان سلیمان یک فرد خونخوار وحشی و شهوتران بوده که حتی به فرزندانش رحم نمی کرده در حالی که ترکیه این فرد را انسانی شریف با طبع لطیف شاعرانه و بسیار دوستدار هنر و فرهنگ معرفی کرد ! کشور کره هم در سریالهایش برای خود پیشینه ی افتخار آمیز جعل می کند و متعجب شدم که چرا ما مفاخر خود را خوار و ذلیل می کنیم و تمدن و فرهنگ غنی آثار باستانی که در کل جهان منتسب به ما می دانند را انکار می کنیم ؟؟ به کجا می خوایم برسیم با این کار ؟؟ افرادی که این کار را دانسته انجام می دهند باید به جرم تخریب هویت ایرانی محاکمه و مجازات بشن
ناشناس۱۱۵۷۹۸۸۰۸:۳۷:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۱۶
روز کوروش هفتم آبان است نه هشتم.
ناشناس۱۱۵۸۰۲۹۰۹:۱۸:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۱۶
متاسفانه دشمن در همه جا نفوذ کرده و شور بختانه برخی از نیروهای خادم داخلی هم به سادگی به دام آن ها افتاده اند و بر طبل دوقطبی سازی می کوبند وبر این باورند که با این کار به اسلام و نظام خدمت می کنند در حالی که ناخواسته در حال خیانت به نظام و وطن و اسلام هستند
مصطفی۱۱۵۸۰۴۱۰۹:۳۷:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۱۶
اگر چه ذوالقرنین یکی از بندگان صالح خداوند بوده اما پیامبر نبوده است
ناشناس۱۱۵۸۰۴۳۰۹:۴۵:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۱۶
تا وقتی نگاه به مردم نگاه به کودکانی نا آگاه است که هیچ چیز را نمیدانند و ما فقط قیم آنهاییم و هرچه گفتیم باید بگویند چشم وضع همین است . شما اول به آقایان بگو تاریخ را آنطور که بوده بدون گزینش و تقطیع بپذیرند و بیان کنند ، بقیه مسائل قابل حل است ..
رضا۱۱۵۸۰۶۹۱۰:۱۲:۲۸ ۱۳۹۸/۸/۱۶
اشتباه اينه كه مليت و دين را دارين روبروي هم قرار ميدين .
فرناز۱۱۵۸۰۷۷۱۰:۲۰:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۱۶
مقاله منصفانه و خوبی بود. مثلا" این جمله " هرگز درک نکرده و نمی‌کنم که چرا برخی حاضر نیستند به هویت ملی ایران باستان احترام بگذارند. "
علي۱۱۵۸۱۱۱۱۰:۴۹:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۱۶
موافقم زياد
نقی۱۱۵۸۱۱۲۱۰:۴۹:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۱۶
دو قطبی سازی درست نیست. همان هایی که به آرامگاه کورش سر می زنند بسیاری شان به پیاده روی اربعین هم میروند. بسیاری شان در هییت های محرم شرکت می کنند. مردم ما هم تاریخ و گذشته شان را دوست دارند و هم دین شان را.
ناشناس۱۱۵۸۱۳۰۱۱:۱۱:۳۳ ۱۳۹۸/۸/۱۶
مقاله خوب و منطقی بود بی حرمتی و امنیتی کردن علایق مردم نه تنها سودی برای ما ندارد بلکه باعث تقابل بین نظام و مردم میگردد در غالب هویت ملی میتوان به وحدت ملی رسید و از ظرفیت های آن جهت ایجاد گفتمان تمدن ایرانی ، اسلامی استفاده نمود .
ناشناس۱۱۵۸۱۳۶۱۱:۱۶:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۱۶
این دوقطبی حاصل دشمنان خارجی و افراطی ها یا بهتر بگم انقلابی نماهایی هست که تیشه به ریشه انقلاب گرفتند.
ناشناس۱۱۵۸۱۴۱۱۱:۳۱:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۱۶
تضاد بین سنت و مدرنیسم در همه جای دنیا هست. سنت باعث پیوستگی جامعه میشه و مدرنیسم جامعه رو به جلو میبره. حتی در آمریکا هم جمهوریخواهان نماینده سنت و مذهب هستند و دمکراتها لیبرال. در آمریکا تضاد بین سنت و مدرنیسم به شکل دمکراتیک حل میشه. مثلا وقتی اوباما زیاد در لیبرالیسم تندروی کرد، یک رییس جمهوری مثل ترامپ اومد سر کار. اما متاسفانه از زمان رضاشاه با حمله به مذهب و مثلا برداشتن اجباری حجاب، این تضاد بصورت دشمنی درآمد. حالا هم یک عده میخوان با تندروی مشکل رو حل کنند. میشه مذهبی ها و غیرمذهبی ها وجود هم رو بپذیرند و با هم کنار بیان و به شکل صلح آمیز و با کمک انتخابات تضادها رو حل کنند.
ناشناس۱۱۵۹۳۸۶۱۷:۳۰:۲۹ ۱۳۹۸/۸/۱۷
لیبرالیسم دمکرات ها در کشتن کسی است که فرمان لغو برده داری داد.آبراهام لینکن در حمله به ویتنام است.جان اف کندی در حمایت وساخت کرد تروریستی داعش.اوباما این پیشرفت داعشی را هرگز نمی خواهیم
امید۱۱۵۸۱۹۳۱۱:۵۹:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۱۶
بسم الله الرحمن الرحیم کوروش یک موحد بوده و با دین خداوند عز و جل زندگی می کرده است و اگر با همان طرز تفکر الان بود حتما اسلام را که تکمیل شده همان دین است برای زندگی انتخاب می کرد و باید این برای مردم تبیین شود .
ناشناس۱۱۶۰۰۱۱۱۲:۳۲:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۱۸
تا از این کورش نکشیم بیرون و هر کس دنبال کار خود نرود همین بدبختی وجود دارد.
محسن۱۱۵۸۲۰۰۱۲:۰۱:۴۴ ۱۳۹۸/۸/۱۶
این مشکل شماست که اسیرحصار ناسیونالیسم هستی ومیخواهی هرچه مربوط به ایران قدیم است مقدس بدانی و برایش دنبال روایتی ازانبیا میگردی ، بی جهت شان مدافعان حرم را با عنوان مدافع وطن پایین نیاورید بخشی از آنها برادران عزیزافغانی بودند که وطن خودشان گرفتار آمریکا وطالبان است اما برای حفظ حرم اهل بیت پیامبربه سوریه وعراق رفتند پس این حرفها را دوربریزید همه آنها ایرانی و غیرایرانی خودشان رامدافع حرم میدانستند شما برایشان ام تعیین نکنید
ناشناس۱۱۵۸۳۰۵۱۳:۲۸:۲۷ ۱۳۹۸/۸/۱۶
مطلب قشنگی بود
ناشناس۱۱۵۸۳۱۹۱۳:۴۲:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۱۶
دو قطبی در مسائل هم خانواده معنی میده دین یک چیزه ملیت یک چیز دیگه ست اصلا در یک زمینه نیستند که بخواهند دو قطبی تشکیل دهند
ناشناس۱۱۵۸۳۲۲۱۳:۴۳:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۱۶
اگر حضرت ابراهیم مثل شما فکر میکرد وارد بتخانه نمیشد و بتها را نمیشکست
ناشناس۱۱۵۸۳۵۲۱۴:۲۷:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۱۶
موافق نیستم وقتی یک تمدن بالا برده می شود سایر تمدن ها نادیده گرفته می شود و باعث دل آزردگی سایر اقوام مثل آذری ها یا ترک ها ( روی همین دو کلمه بحث های زیادی وجود دارد ) می شود . نه اینکه مخالف تمدن پرشیا باشند. اینها نگران نادیده گرفته شدن تمدن خودشان هستند اگر همه تمدن ها دیده شوند هم خطری کشور را تهدید میکند ، و ان هم تکه تکه شدن کشور از نظر سیاسی و اجتماعی هست
ناشناس۱۱۵۸۳۶۲۱۴:۴۰:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۱۶
جامعه ما باید بپذیره که همه یکجور فکر نمیکنند. مخصوصا اینکه بخشی از مردم مذهبی هستند و بخشی نیستند. بالاخره یا باید با هم درگیری داشته باشیم یا سعی کنیم راه منصفانه پیدا کنیم که نه سیخ بسوزه نه کباب!
مهدی۱۱۵۸۴۷۲۱۷:۳۰:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۱۶
ضمن عرض سلام پدیده های کلان اجتماعی نیاز به مطالعات عمیق و روش تحقیق خاص داره خصوصا در رابطه با علوم انسانی متاسفانه هیچ وقت نگاه علمی به مسائل نبوده و روش حل دیدگاه عرفی و شبیه به اون بوده
بهلول۱۱۵۸۶۳۷۲۲:۰۶:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۱۶
این نظریه .. مذهب وملیت لازم نیست حتما با هم قاطی شوند.می توانند در کنار هم باشند.
ناشناس۱۱۵۸۹۶۹۱۰:۱۷:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۱۷
البته مشکل بزرگتر اینه که یک جریان نژادگرا در کشور به راه افتاده که ایرانی ها رو به دو‌ دسته ایرانی اصیل و غیر اصیل تقسیم بندی کرده.
سیاوش۱۱۵۹۰۱۶۱۱:۰۰:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۱۷
.. چطور میتوان به فرهنگ ایران باستان رنگ و بوی اسلامی داد؟؟ چطور میتوان به آداب اسلامی رنگ و بوی ایرانی آن هم از نوع باستانیش بخشید؟؟ اساسا این دو فرهنگ اگر نگوییم هیچ سنخیتی با هم ندارند با اغماض زیاد میشود گفت کمترین شباهت را با هم دارند. برای جلوگیری از تنش و برخورد بین دوسلیقه موجود در هر جامعه تنها راه به رسمیت شناختن عقاید طرفین و احترام به افکار طرف مقابل است. تا مادامیکه تفکر حاکم بر هر جامعه ای (..) تنها میخواهد همه امورات را در ید قدرت و کنترل خود داشته باشد و در برابر جمع کثیری از مردم واکنشی قهر آمیز از خود نشان دهد و یا به دنبال منفعل کردن اندیشه مخالف خود است این نبرد ادامه خواهد داشت و البته علاوه بر هزینه های زیادی که بر هر کشوری تحمیل میشود باعث شکاف بیشتر در بین جامعه خواهد شد.
ناشناس۱۱۵۹۸۵۵۱۰:۳۶:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۱۸
جانم فدای ایران

پربحث‌های دیروز

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 3. اینترنت چه کسانی زودتر وصل می‌شود؟

 4. واکنش وزارت کشاورزی به افزایش قیمت گوجه‌فرنگی

 5. پزشکان به دنبال کاهش نرخ مالیات کارانه به ۱۰ درصد

 6. جمشیدی‌ها: مسوولین تنها با تکیه بر نظر خود تصمیم‌گیری می‌کنند/باید مکان‌هایی برای اعتراضات مسالمت آمیز مردم در نظر گرفته شود

 7. خطیب نماز جمعه تهران: هیچ کس با اعتراضات مخالف نیست/ غارت فروشگاه و  تخریب بانک‌ها انتقام از مردم است 

 8. معالی‌آباد شیراز پس از اعتراضات بنزینی

 9. «چندهمسری» در کدام استان‌ها بیشتر است؟

 10. تلاش آمریکا برای تنفس مصنوعی به آشوب‌ها در ایران

 11. ارزان‌ترین خودروهای الکتریکی ۲۰۱۹

 12. آذری جهرمی: اپراتورها مدت زمان قطعی اینترنت را به مدت اعتبار بسته‌ها اضافه کنند

 13. واکنش عارف به ناآرامی‌های اخیر پس از اصلاح قیمت بنزین

 14. فردا سومین مرحله یارانه حمایتی واریز می‌شود

 15. حلقه‌های سه‌گانه آشوب‌های اخیر به روایت زاکانی

 16. رئیسی: مجازات سختی در انتظار اغتشاشگران است

 17. گزارش بانک جهانی/ دولت ایران ناکارآمدتر از ۱۳۰ دولت جهان شد

 18. سهمیه بنزین آذر ماه در کارت های سوخت شارژ شد+جدول

 19. نماینده مجلس: اینترنت ملی پاسخ‌گوی نیازهای مردم نیست

 20. افتتاح یکی از کارخانه‌های اپل به دست دونالد ترامپ

 21. تورم نقطه‌ای آبان‌ماه ۲۷ درصد/ نرخ تورم سالانه، ۴۱ درصد

 22. چرا پراید گران شد؟

 23. مرسدس بنز پلاگین هیبریدی

 24. تصرف ساحل توسط تکاوران نیروی دریایی ارتش

 25. روایت فرمانده عملیات بسیج از ناآرامی‌های اخیر/ اغتشاشگران وسایلی داشتند که تابه حال ندیده بودیم

پربحث‌های هفته

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 9. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 10. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 11. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 12. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 13. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 14. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 15. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 16. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 17. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین و تکذیب آن/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 18. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 19. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 20. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 21. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 22. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

 23. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 24. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 25. ما و بی‌بی‌سی

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

  2. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

  3. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

  4. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

  5. شهرداری تهران: برای شرایط برفی تمرین نداریم/ نمی‌توان برف را در هوا با تیر زد

  6. یک کلاغ ، چهل کلاغ فساد در وزارت بهداشت

  7. رئیسی: صف مردم از صف اشرار و اخلالگران جدا است/ انتقاد از شیوه اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین

  8. مشروب خواری علنی اراذل و اوباش در اصفهان و مسدود کردن اتوبان

  9. «چندهمسری» در کدام استان‌ها بیشتر است؟

  10. واکنش‌ها به غافلگیری دوباره شهرداری تهران در برف

  11. آلودگی و برودت هوا، بارش برف و سختی تردد؛ مدارس برخی مناطق را تعطیل کرد/ تعطیلی مدارس غرب تهران

  12. آخرین وضعیت اعتراض‌ها به تغییر قیمت بنزین/ شهرها آرام شدند

  13. پای داماد نعمت‌زاده هم به دادگاه مفاسد باز شد

  14. برخی نمایندگان مجلس: لیست اموالمان را در سامانه ثنا ثبت نمی‌کنیم

  15. امام جمعه شیراز: اگر شورای تامین نتواند اغتشاشات را جمع کند، به همراه بسیج به میدان خواهم رفت

  16. دادستان کشور: خسارت‌دیدگان شکایت کنند تا اشرار محکوم شوند/ قیمت‌ها به بهانه بنزین افزایش نیابند

  17. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

  18. سردار اشتری: خط قرمز پلیس تعدی به حقوق مردم است

  19. واکنش حناچی به وضعیت تهران بعد از بارش برف

  20. وضعیت شهرهای مختلف بعد از گرانی بنزین/ بازگشت آرامش به کشور

  21. اسماعیلی: کسانی که برای شبکه‌های خارجی فیلم می‌گرفتند دستگیر شدند/ آخرین خبر از پرونده زم، حسن رعیت و دانیال‌زاده

  22. اطلاعیه استانداری درباره وضعیت تعطیلی مدارس تهران

  23. کتابخوان‌ترین مردم جهان در کدام کشورها زندگی می‌کنند؟/ ترامپ سوژه پرفروش ترین کتاب سال میلادی گذشته

  24. دستگیری ۱۵۰ اغتشاشگر در گچساران

  25. دستگیری ۳۴ نفر از اغتشاشگران در رباط‌کریم

  آخرین عناوین