توکلی خطاب به دیوان عدالت اداری: تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی را متوقف کنید

گروه سیاسی الف،   3980723029 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

دیده بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه ای به رییس دیوان عدالت اداری خواستار رفع تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی و لغو مجدد مصوبه کمیسیون خاص وزارت بهداشت شد. لغو این مصوبه که در روزهای گذشته با نظر موافق وزرای علوم، بهداشت و درمان و رئیس دانشگاه آزاد نیز همراه بود، به دستور شعبه چهل وپنجم دیوان عدالت اداری به صورت موقت متوقف شد.

توکلی خطاب به دیوان عدالت اداری: تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی را متوقف کنید

به گزارش الف مصوبه مذکور ،که مغایر با دستورالعمل اجرایی مصوبه ۷۳۵ شورای عالي انقلاب فرهنگی است، به ۱۳۴ نفر از افراد باقیمانده از فرزندان اعضای هیات علمی و مدیران دانشگاه آزاد اجازه می دهد تا در رشته های پزشکی با رتبه بالا تر از رشته قبولی خود ادامه تحصیل دهند.

گفتنی است دیده بان شفافیت و عدالت در روزهای گذشته طی نامه ای به دکتر ولایتی رياست هيات امناء دانشگاه آزاد موضوع را متذکر شد.

متن این نامه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر ارجمند جناب آقای بهرامی 
رییس محترم دیوان عدالت اداری

سلام علیکم؛

هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی در تصمیمی تبعیض‌­آمیز با نادیده گرفتن دستورالعمل اجرایی مصوبه ۷۳۵ شورای عالي انقلاب فرهنگی، بدون صلاحیت قانونی، ضوابط تازه ای جهت نقل و انتقال و تغییر رشته فرزندان اعضائ هیات علمی، وضع می نماید؛ بر اساس این ضوابط غیرقانونی، دانشگاه آزاد نسبت به تغییر رشته و انتقال ۱۳۴ نفر از فرزندان هیات علمی به رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشكي اقدام مي كند. اين افراد در حال حاضر در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل اند كه اسامي برخي از بستگان مقامات دانشگاه آزاد نيز در ميان آن­ها ديده مي شود. 

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی طی دو نامه به تاریخ های ۱۳۹۷/۰۷/۷[۱] و ۱۳۹۷/۰۷/۱۴[۲] از معاون آموزشی وزارت بهداشت اجازه میخواهد که بر خلاف دستورالعمل اجرایی ۷۳۵ شورای انقلاب فرهنگی و مطابق رویه غیرقانونی سال ۱۳۹۶ دانشگاه آزاد، از ۲۵۴ نفر از فرزندان اعضائ هیات علمی که در شهریور ۱۳۹۷ در رشته دامپزشکی پذیرفته شده اند، در رشته های بالاتر، ثبت نام نماید. نكته حايز اهميت اين است كه در ميان اين گروه نيز نام فرزندان برخي مقامات ديده مي شود. در واقع تعارض منافع بین منافع شخصی برخی از اعضای هیئت علمی و مدیران دانشگاهی، و منافع مربوط به جان مردم، به نفع معدودی ازدانشگاهیان رفع شد!

معاون آموزشی وزارت بهداشت موضوع را در كميسيون موارد خاص  مطرح كرده و ضمن وضع ضوابطی برای انتقال دانشجویان خارج به داخل، مجوز تغییر رشته گروه مزبور را صادر میکند. این جواز، طی نامه مورخ ۹۷/۱۲/۱۹[۳]جهت اجرا به دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ می گردد. البته این اقدام نیز از حيطه صلاحيت كميسيون موارد خاص خارج بوده است.

مرکزپژوهش های مجلس شورای اسلامی پس از اطلاع از ماجرا و بررسی تخلفات رخ داده، موضوع را به ریاست محترم کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری گزارش می کند. رییس كمیسیون مزبور از وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخواست مي كند كه با توجه به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی خارج از اختیارات و صلاحيت قانوني خود، با وضع ضوابطی مغایر با دستور العمل اجرایی قانونی عمل کرده، مصوبه کمیسیون موارد خاص را لغو نماید.

معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز پس از توجه به غیرقانونی بودن تصمیم قبلی، طی نامه شماره ۵۲۰/۵۰۰ مورخ ۹۸/۰۶/۱۱ مصوبه قبلی  کمیسیون خاص را که خودش به دانشگاه آزاد ابلاغ کرده بود، لغو می نماید.

لغو منصفانه این مجوز موجب شد که این تبعیض درسال ۱۳۹۷ صورت نگیرد، اما سازمان دیده بان شفافیت و عدالت بازگرداندن ۱۳۴ دانشجوی دامپزشکی را که در سال ۱۳۹۶، در دوره مدیریت جدید، در رشته های پزشکی و دندان پزشکی مشغول شده اند نيز، از جناب آقای دکتر ولایتی رياست هيات امناء دانشگاه آزاد مطالبه کرد. در این اوان، متن پیشنهادی برای تعمیم این تبعیض ناروا به دانشگاه های دولتی، به دست دیده بان رسید که قرار بود به امضای وزرای علوم و بهداشت و درمان و رئیس دانشگاه آزاد برسد و برای تصویب، تقدیم شورای انقلاب فرهنگی شود. برای آن که این تبعیض ناروا لباس قانون نپوشد و به امسال و سال های بعد سرایت نکند، دیده بان با وزرای مربوط و رئیس دانشگاه آزاد، تماس گرفت و آن ها با قاطعیت مخالفت کردند و بحمدالله پیشنهاد امضاء نشد. 

درست در زمانی که این تلاش شفاف ساز و عدالت خواهانه در شرف تکمیل بود با شکایت جمعی از ذینفغان امتیاز طلب دادرس محترم، شعبه چهل وپنجم دیوان عدالت اداری، دادنامه ای را صادر کرده است که متضمن دستور توقف موقت اعمال نامه معاون آموزشی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی است. به عبارت دیگر از رفع تبعیض جلوگیری شد تا ظلم مورد بحث فعلا ادامه یابد!

از عجایب روزگار این است که شکایت، روز ۹۸/۰۷/۱۶به شعبه ارجاع شده و تنها یک روز بعد، یعنی ۹۸/۰۷/۱۷ رأی صادر و دادنامه تنظیم شده است. این سرعت کار بی نظیر نشان از چه دارد؟ 

جناب آقای بهرامی

در روزهایی که رئیس جدید قوه قضاییه با علمداری مبارزه با فساد و تبعیض، شمع امیدی در دل مردم افروخته است چنین رأیی نه تنها به آبروی دیوان عدالت آسیب می زند، بلکه مخل آن امیدواری نیز می شود.

سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت مصرانه از شما میخواهد که مانع استحکام تبعیضی به این زشتی و ناروایی و در عین حال غیرقانونی بشوید. دیده بان شفافیت و عدالت همچنان برای بازگرداندن  آن ۱۳۴ دانشجو که ظرفیت متعلق به دانشجویان مستعد تر را غصب کرده اند، به رشته خودشان، پافشاری خواهد کرد. 

احمد توکلی
رئیس هیأت‌­مدیره دیده بان شفافیت و عدالت

[۱]  به شماره ۱۶۹۰/۸۶۰ 
[۲] به شماره ۱۷۸۱/۸۶۰
[۳]  به شماره ۶۴۹۹/۵۰۰/د

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۳۲۱۸۸۰۹:۱۶:۰۶ ۱۳۹۸/۷/۲۳
استفاده فرزندان هیات علمی دانشگاهها از انتقال دایم به دانشگاه پدر و مادر هم عین بی عدالتی است. کسانی هستند که در دورافتاده ترین دانشگاه دولتی قبول میشوند و با این رانت غیر شرعی به بهترین دانشگاهها منتقل میشوند. بعد با رانت مشابه یک مقطع به دانشگاه درجه سه کانادا میروند ، بعدش هم میشن عضو هیات علمی و به بچه من و شما درس میدن
ناشناس۱۱۳۲۱۹۶۰۹:۲۰:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۲۳
این موضوع در دانشگاههای دولتی علوم پزشکی رواح دارد حال چرا فقط در دانشگاه آزاد مطرح شده خود جای سوال دارد
ناشناس۱۱۳۲۲۰۰۰۹:۲۵:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۲۳
در هر صورت اینها دکترای پزشکی را خواهند گرفت چه ایران چه خارج از ایران. این گروه که حقوق انچنانی نمی گیرند حداقل بگذارید دلشان به همین امتیاز خوش باشد. با این کارها بخشی از همین اساتید را هم از دست خواهیم داد.
سلیمی۱۱۳۲۲۰۷۰۹:۲۸:۴۶ ۱۳۹۸/۷/۲۳
ضمن تشکر از آقای توکلی باید متذکر شد که خود شورای عالی انقلاب فرهنگی باید پیشقدم شود و مصوبه خود در باره فرزندان هیات علمی را لغو کند تا زمینه هر نوع تخلفی در این مورد از بین برود. این نوع تبعیضات و تخلفات به روح و روان فرزندان درس خوان و زحمتکش آسیب فراوان می زند و زمینه تشکیک در وجود عدالت آموزشی را فراهم می آورد.
ناشناس۱۱۳۲۲۲۴۰۹:۳۶:۱۸ ۱۳۹۸/۷/۲۳
کاش همین پیگیری و جدیتی که ایشون برای متوقف کردن امتیازات این 134 نفر انجام میدن، در خصوص هزاران نفر دیگری که با سهمیه های عجیب بهترین صندلی های دانشگاهی رو اشغال می کنند هم حساسیت به خرج بدن.
ناشناس۱۱۳۲۲۸۸۱۰:۲۷:۱۰ ۱۳۹۸/۷/۲۳
تبعیض همه سهمیه ها را متوقف کنید. این یک رانت است. پزشک شدن استعداد و هوش و روحیه نترسیدن از خون می خواهد. فرزند یک شخص مبارز یا یک استاد بودن دلیل نمی شود که بدون داشتن شرایط، خارج از صف وارد دانشگاه شد.
استاد وزارت علوم۱۱۳۲۳۰۲۱۰:۳۴:۴۱ ۱۳۹۸/۷/۲۳
لطفا اختلاف حقوق دو برابری آنها با اساتید وزارت علوم را بررسی کنید. چرا تبعیض وجود دارد.
ناشناس۱۱۳۲۳۶۹۱۱:۱۴:۳۰ ۱۳۹۸/۷/۲۳
درود بر جناب توکلی و کلیه پرچمداران عدالت
ناشناس۱۱۳۲۳۷۴۱۱:۲۱:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۲۳
تشکر از اقای توکلی بابت این نامه واقعا حیرت اوره که از رشته دامپزشکی بری به پزشکی خدا به داد مردم برسه
ناشناس۱۱۳۲۳۹۹۱۱:۳۸:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۲۳
سال 97 یک نفر از فرزندان هیات علمی دانشگاه دولتی که در رشته دامپزشکی پذیرفته شده بود با استفاده از سهمیه پدرش به رشته پزشکی یکی از شهرستانها تغییر رشته می دهد ودر حال حاضر مشغول به تحصیل در این رشته است
ناشناس۱۱۳۲۴۰۶۱۱:۴۰:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۲۳
این همه تبعیض و رانت در این سالها برقرار بوده و هزاران نفر از جوانانی که لیاقت داشته اند قربانی این رانتها شده اند و مسیر زندگیشان تغییر کرده است. جواب اینها را چه کسی میخواهد بدهد؟ چگونه عمر از دست رفته اینها قابل جبران است؟
داود۱۱۳۲۴۷۵۱۲:۱۶:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۲۳
درود بر جناب آقای توکلی به خاطر این همه شجاعت و پیگیری عدالت
ناشناس۱۱۳۲۵۲۷۱۲:۴۷:۴۱ ۱۳۹۸/۷/۲۳
دیوان عدالت اداری فقط به ایثارگران میتواند گیر بدهد ولاغیر
سیدرضا۱۱۳۲۵۳۴۱۲:۵۲:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۲۳
با سلام مطلب درستی است. از اقای دکتر توکلی تشکر می کنیم لطفا این مورد وسایر موارد مشابه را پیگیری کنید.
ناشناس۱۱۳۲۶۱۷۱۳:۴۶:۴۶ ۱۳۹۸/۷/۲۳
یکی از زمینه های فساد سازمان یافته ناشی از وجهه قانونی به زیاده خواهی ها بوده است.
سید مهدی۱۱۳۲۷۲۲۱۵:۰۰:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۲۳
با تشکر از جناب دکتر توکلی لطفا این مورد نیز در رابطه با دانشگاه سراسری نیز صدق نماید فردی که دامپزشکی قبول شده چرا باید در سه رشته اصلی بتواند ثبت نام کند.
علیرضا محبی۱۱۳۲۷۳۷۱۵:۰۹:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۲۳
باسلام و تشکر لطفا افرادی راکه با شناسنامه صادره از سلیمانیه عراق اقدام به ثبت نام در رشته پزشکی میکنند نیز موردبررسی قرار بدهید . افرادی تابیعت ایرانی خودرا زیر پا میذارند. و نیز فرزندان هیات علمی دانشگاه سراسری که وارد رشته پزشکی از دامپزشکی میشوند.

پربحث‌های دیروز

 1. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 2. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 3. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 4. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 5. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 6. همتی: تلاش بانک مرکزی "تأمین ثبات و آرامش بازارهای پول و ارز" است

 7. روحانی: کرونا نباید به سلاح دشمنان برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید تبدیل شود/ آمریکا به فکر هزاران کشته آنفلوآنزا در کشور خودشان باشد/ هیچ تصمیمی برای قرنطینه مطرح نیست

 8. ترکیه در سوریه چه می خواهد؟

 9. تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۱۳۹ نفر افزایش یافت/ شمار فوت‌شدگان به ۱۹ نفر رسید

 10. ربیعی: علائم کرونا ندارم؛ برای احتیاط تست دادم

 11. ضدعفونی شهر ووهان چین با امکانات ویژه

 12. کمبود امکانات برای مقابله با کرونا در امریکا 

 13. نشریه محافظه کاران آمریکایی: دروغ گویی بولتون ایران وآمریکا را در آستانه جنگ قرار داد

 14. نامه میرسلیم به نمایندگان مجلس: بی‌برنامگی و زدوبند در مجلس یازدهم جایی نخواهد داشت

 15. بیانیه دولت درباره تصمیم FATF در مورد ایران

 16. ما و کسانی که به مجلس می‌فرستیم...

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 7. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 8. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 9. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 10. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 11. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 12. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 13. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 14. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 15. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 16. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 17. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 18. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 19. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 20. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 21. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 22. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 23. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 24. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 25. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 5. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 6. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 7. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 8. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 9. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 10. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 11. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 12. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 13. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 14. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 15. حسین شریعتمداری: با تفنگ خالی FATF تهدید نکنید

 16. ادعای جنجالی امیرآبادی درباره کرونا/ نقش قالیباف در آینده جریان اصولگرا/ زیباکلام: زمام مجلس یازدهم در اختیار طرفداران احمدی‌نژاد است

 17. انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در سراسر کشور/موسوی در پاسخ به الف: پس از پایان انتخابات و آغاز شمارش، میزان مشارکت به تدریج اعلام میشود/در حال بروز رسانی+ تصاویر و حاشیه ها

 18. روحانی: کرونا نباید به سلاح دشمنان برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید تبدیل شود/ آمریکا به فکر هزاران کشته آنفلوآنزا در کشور خودشان باشد/ هیچ تصمیمی برای قرنطینه مطرح نیست

 19. کوتاهی وزارت کشور در اعلام نام انصرافی‌ها

 20. اعلام نتایج انتخابات در برخی حوزه‌ها / شهرهای بزرگ روز یکشنبه

 21. جهانگیری: اگر اقتصاد بزرگتر شود مردم احساس رفاه بیشتر خواهند داشت/ باید اقتصاد کشور از منابع نفتی منفک شود

 22. تشکر عمیق از ملت ایران در پی امتحان بزرگ و مطلوب انتخابات

 23. حداد عادل: امیدواریم مجلس آینده با خدمت صادقانه از مشکلات مردم بکاهد

 24. ربیعی: ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا تشکیل می‌شود

 25. ربیعی: علائم کرونا ندارم؛ برای احتیاط تست دادم

آخرین عناوین