توکلی خطاب به دیوان عدالت اداری: تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی را متوقف کنید

گروه سیاسی الف،   3980723029 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

دیده بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه ای به رییس دیوان عدالت اداری خواستار رفع تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی و لغو مجدد مصوبه کمیسیون خاص وزارت بهداشت شد. لغو این مصوبه که در روزهای گذشته با نظر موافق وزرای علوم، بهداشت و درمان و رئیس دانشگاه آزاد نیز همراه بود، به دستور شعبه چهل وپنجم دیوان عدالت اداری به صورت موقت متوقف شد.

توکلی خطاب به دیوان عدالت اداری: تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی را متوقف کنید

به گزارش الف مصوبه مذکور ،که مغایر با دستورالعمل اجرایی مصوبه ۷۳۵ شورای عالي انقلاب فرهنگی است، به ۱۳۴ نفر از افراد باقیمانده از فرزندان اعضای هیات علمی و مدیران دانشگاه آزاد اجازه می دهد تا در رشته های پزشکی با رتبه بالا تر از رشته قبولی خود ادامه تحصیل دهند.

گفتنی است دیده بان شفافیت و عدالت در روزهای گذشته طی نامه ای به دکتر ولایتی رياست هيات امناء دانشگاه آزاد موضوع را متذکر شد.

متن این نامه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر ارجمند جناب آقای بهرامی 
رییس محترم دیوان عدالت اداری

سلام علیکم؛

هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی در تصمیمی تبعیض‌­آمیز با نادیده گرفتن دستورالعمل اجرایی مصوبه ۷۳۵ شورای عالي انقلاب فرهنگی، بدون صلاحیت قانونی، ضوابط تازه ای جهت نقل و انتقال و تغییر رشته فرزندان اعضائ هیات علمی، وضع می نماید؛ بر اساس این ضوابط غیرقانونی، دانشگاه آزاد نسبت به تغییر رشته و انتقال ۱۳۴ نفر از فرزندان هیات علمی به رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشكي اقدام مي كند. اين افراد در حال حاضر در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل اند كه اسامي برخي از بستگان مقامات دانشگاه آزاد نيز در ميان آن­ها ديده مي شود. 

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی طی دو نامه به تاریخ های ۱۳۹۷/۰۷/۷[۱] و ۱۳۹۷/۰۷/۱۴[۲] از معاون آموزشی وزارت بهداشت اجازه میخواهد که بر خلاف دستورالعمل اجرایی ۷۳۵ شورای انقلاب فرهنگی و مطابق رویه غیرقانونی سال ۱۳۹۶ دانشگاه آزاد، از ۲۵۴ نفر از فرزندان اعضائ هیات علمی که در شهریور ۱۳۹۷ در رشته دامپزشکی پذیرفته شده اند، در رشته های بالاتر، ثبت نام نماید. نكته حايز اهميت اين است كه در ميان اين گروه نيز نام فرزندان برخي مقامات ديده مي شود. در واقع تعارض منافع بین منافع شخصی برخی از اعضای هیئت علمی و مدیران دانشگاهی، و منافع مربوط به جان مردم، به نفع معدودی ازدانشگاهیان رفع شد!

معاون آموزشی وزارت بهداشت موضوع را در كميسيون موارد خاص  مطرح كرده و ضمن وضع ضوابطی برای انتقال دانشجویان خارج به داخل، مجوز تغییر رشته گروه مزبور را صادر میکند. این جواز، طی نامه مورخ ۹۷/۱۲/۱۹[۳]جهت اجرا به دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ می گردد. البته این اقدام نیز از حيطه صلاحيت كميسيون موارد خاص خارج بوده است.

مرکزپژوهش های مجلس شورای اسلامی پس از اطلاع از ماجرا و بررسی تخلفات رخ داده، موضوع را به ریاست محترم کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری گزارش می کند. رییس كمیسیون مزبور از وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخواست مي كند كه با توجه به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی خارج از اختیارات و صلاحيت قانوني خود، با وضع ضوابطی مغایر با دستور العمل اجرایی قانونی عمل کرده، مصوبه کمیسیون موارد خاص را لغو نماید.

معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز پس از توجه به غیرقانونی بودن تصمیم قبلی، طی نامه شماره ۵۲۰/۵۰۰ مورخ ۹۸/۰۶/۱۱ مصوبه قبلی  کمیسیون خاص را که خودش به دانشگاه آزاد ابلاغ کرده بود، لغو می نماید.

لغو منصفانه این مجوز موجب شد که این تبعیض درسال ۱۳۹۷ صورت نگیرد، اما سازمان دیده بان شفافیت و عدالت بازگرداندن ۱۳۴ دانشجوی دامپزشکی را که در سال ۱۳۹۶، در دوره مدیریت جدید، در رشته های پزشکی و دندان پزشکی مشغول شده اند نيز، از جناب آقای دکتر ولایتی رياست هيات امناء دانشگاه آزاد مطالبه کرد. در این اوان، متن پیشنهادی برای تعمیم این تبعیض ناروا به دانشگاه های دولتی، به دست دیده بان رسید که قرار بود به امضای وزرای علوم و بهداشت و درمان و رئیس دانشگاه آزاد برسد و برای تصویب، تقدیم شورای انقلاب فرهنگی شود. برای آن که این تبعیض ناروا لباس قانون نپوشد و به امسال و سال های بعد سرایت نکند، دیده بان با وزرای مربوط و رئیس دانشگاه آزاد، تماس گرفت و آن ها با قاطعیت مخالفت کردند و بحمدالله پیشنهاد امضاء نشد. 

درست در زمانی که این تلاش شفاف ساز و عدالت خواهانه در شرف تکمیل بود با شکایت جمعی از ذینفغان امتیاز طلب دادرس محترم، شعبه چهل وپنجم دیوان عدالت اداری، دادنامه ای را صادر کرده است که متضمن دستور توقف موقت اعمال نامه معاون آموزشی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی است. به عبارت دیگر از رفع تبعیض جلوگیری شد تا ظلم مورد بحث فعلا ادامه یابد!

از عجایب روزگار این است که شکایت، روز ۹۸/۰۷/۱۶به شعبه ارجاع شده و تنها یک روز بعد، یعنی ۹۸/۰۷/۱۷ رأی صادر و دادنامه تنظیم شده است. این سرعت کار بی نظیر نشان از چه دارد؟ 

جناب آقای بهرامی

در روزهایی که رئیس جدید قوه قضاییه با علمداری مبارزه با فساد و تبعیض، شمع امیدی در دل مردم افروخته است چنین رأیی نه تنها به آبروی دیوان عدالت آسیب می زند، بلکه مخل آن امیدواری نیز می شود.

سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت مصرانه از شما میخواهد که مانع استحکام تبعیضی به این زشتی و ناروایی و در عین حال غیرقانونی بشوید. دیده بان شفافیت و عدالت همچنان برای بازگرداندن  آن ۱۳۴ دانشجو که ظرفیت متعلق به دانشجویان مستعد تر را غصب کرده اند، به رشته خودشان، پافشاری خواهد کرد. 

احمد توکلی
رئیس هیأت‌­مدیره دیده بان شفافیت و عدالت

[۱]  به شماره ۱۶۹۰/۸۶۰ 
[۲] به شماره ۱۷۸۱/۸۶۰
[۳]  به شماره ۶۴۹۹/۵۰۰/د

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۳۲۱۸۸۰۹:۱۶:۰۶ ۱۳۹۸/۷/۲۳
استفاده فرزندان هیات علمی دانشگاهها از انتقال دایم به دانشگاه پدر و مادر هم عین بی عدالتی است. کسانی هستند که در دورافتاده ترین دانشگاه دولتی قبول میشوند و با این رانت غیر شرعی به بهترین دانشگاهها منتقل میشوند. بعد با رانت مشابه یک مقطع به دانشگاه درجه سه کانادا میروند ، بعدش هم میشن عضو هیات علمی و به بچه من و شما درس میدن
ناشناس۱۱۳۲۱۹۶۰۹:۲۰:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۲۳
این موضوع در دانشگاههای دولتی علوم پزشکی رواح دارد حال چرا فقط در دانشگاه آزاد مطرح شده خود جای سوال دارد
ناشناس۱۱۳۲۲۰۰۰۹:۲۵:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۲۳
در هر صورت اینها دکترای پزشکی را خواهند گرفت چه ایران چه خارج از ایران. این گروه که حقوق انچنانی نمی گیرند حداقل بگذارید دلشان به همین امتیاز خوش باشد. با این کارها بخشی از همین اساتید را هم از دست خواهیم داد.
سلیمی۱۱۳۲۲۰۷۰۹:۲۸:۴۶ ۱۳۹۸/۷/۲۳
ضمن تشکر از آقای توکلی باید متذکر شد که خود شورای عالی انقلاب فرهنگی باید پیشقدم شود و مصوبه خود در باره فرزندان هیات علمی را لغو کند تا زمینه هر نوع تخلفی در این مورد از بین برود. این نوع تبعیضات و تخلفات به روح و روان فرزندان درس خوان و زحمتکش آسیب فراوان می زند و زمینه تشکیک در وجود عدالت آموزشی را فراهم می آورد.
ناشناس۱۱۳۲۲۲۴۰۹:۳۶:۱۸ ۱۳۹۸/۷/۲۳
کاش همین پیگیری و جدیتی که ایشون برای متوقف کردن امتیازات این 134 نفر انجام میدن، در خصوص هزاران نفر دیگری که با سهمیه های عجیب بهترین صندلی های دانشگاهی رو اشغال می کنند هم حساسیت به خرج بدن.
ناشناس۱۱۳۲۲۸۸۱۰:۲۷:۱۰ ۱۳۹۸/۷/۲۳
تبعیض همه سهمیه ها را متوقف کنید. این یک رانت است. پزشک شدن استعداد و هوش و روحیه نترسیدن از خون می خواهد. فرزند یک شخص مبارز یا یک استاد بودن دلیل نمی شود که بدون داشتن شرایط، خارج از صف وارد دانشگاه شد.
استاد وزارت علوم۱۱۳۲۳۰۲۱۰:۳۴:۴۱ ۱۳۹۸/۷/۲۳
لطفا اختلاف حقوق دو برابری آنها با اساتید وزارت علوم را بررسی کنید. چرا تبعیض وجود دارد.
ناشناس۱۱۳۲۳۶۹۱۱:۱۴:۳۰ ۱۳۹۸/۷/۲۳
درود بر جناب توکلی و کلیه پرچمداران عدالت
ناشناس۱۱۳۲۳۷۴۱۱:۲۱:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۲۳
تشکر از اقای توکلی بابت این نامه واقعا حیرت اوره که از رشته دامپزشکی بری به پزشکی خدا به داد مردم برسه
ناشناس۱۱۳۲۳۹۹۱۱:۳۸:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۲۳
سال 97 یک نفر از فرزندان هیات علمی دانشگاه دولتی که در رشته دامپزشکی پذیرفته شده بود با استفاده از سهمیه پدرش به رشته پزشکی یکی از شهرستانها تغییر رشته می دهد ودر حال حاضر مشغول به تحصیل در این رشته است
ناشناس۱۱۳۲۴۰۶۱۱:۴۰:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۲۳
این همه تبعیض و رانت در این سالها برقرار بوده و هزاران نفر از جوانانی که لیاقت داشته اند قربانی این رانتها شده اند و مسیر زندگیشان تغییر کرده است. جواب اینها را چه کسی میخواهد بدهد؟ چگونه عمر از دست رفته اینها قابل جبران است؟
داود۱۱۳۲۴۷۵۱۲:۱۶:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۲۳
درود بر جناب آقای توکلی به خاطر این همه شجاعت و پیگیری عدالت
ناشناس۱۱۳۲۵۲۷۱۲:۴۷:۴۱ ۱۳۹۸/۷/۲۳
دیوان عدالت اداری فقط به ایثارگران میتواند گیر بدهد ولاغیر
سیدرضا۱۱۳۲۵۳۴۱۲:۵۲:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۲۳
با سلام مطلب درستی است. از اقای دکتر توکلی تشکر می کنیم لطفا این مورد وسایر موارد مشابه را پیگیری کنید.
ناشناس۱۱۳۲۶۱۷۱۳:۴۶:۴۶ ۱۳۹۸/۷/۲۳
یکی از زمینه های فساد سازمان یافته ناشی از وجهه قانونی به زیاده خواهی ها بوده است.
سید مهدی۱۱۳۲۷۲۲۱۵:۰۰:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۲۳
با تشکر از جناب دکتر توکلی لطفا این مورد نیز در رابطه با دانشگاه سراسری نیز صدق نماید فردی که دامپزشکی قبول شده چرا باید در سه رشته اصلی بتواند ثبت نام کند.
علیرضا محبی۱۱۳۲۷۳۷۱۵:۰۹:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۲۳
باسلام و تشکر لطفا افرادی راکه با شناسنامه صادره از سلیمانیه عراق اقدام به ثبت نام در رشته پزشکی میکنند نیز موردبررسی قرار بدهید . افرادی تابیعت ایرانی خودرا زیر پا میذارند. و نیز فرزندان هیات علمی دانشگاه سراسری که وارد رشته پزشکی از دامپزشکی میشوند.

پربحث‌های اخیر

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 3. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 4. شهرداری تهران: برای شرایط برفی تمرین نداریم/ نمی‌توان برف را در هوا با تیر زد

 5. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 6. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 7. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 8. واکنش‌ها به غافلگیری دوباره شهرداری تهران در برف

 9. اعتراض آیت‌الله صافی گلپایگانی به افزایش قیمت بنزین: از مجلس می‌خواهم که لغو این طرح را اعلام کند

 10. برخی نمایندگان مجلس: لیست اموالمان را در سامانه ثنا ثبت نمی‌کنیم

 11. معاون وزیر صنعت: اثر افزایش قیمت بنزین بر قیمت کالا ناچیز است

 12. واکنش حناچی به وضعیت تهران بعد از بارش برف

 13. بازگشت به تصمیم بنزینی دولت قبل/ حذف کارت سوخت در دولت روحانی چقدر برای کشور هزینه داشته؟

 14. اطلاعیه استانداری درباره وضعیت تعطیلی مدارس تهران

 15. سهمیه سوخت سواری‌های عمومی بین شهری مشخص شد/ ۴۵۰ لیتر دوگانه سوز و ۷۵۰ لیتر برای تک‌سوز

 16. واکنش دادستان کشور به اعتراضات درباره افزایش قیمت بنزین

پربحث‌های دیروز

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 3. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 4. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 5. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 6. شهرداری تهران: برای شرایط برفی تمرین نداریم/ نمی‌توان برف را در هوا با تیر زد

 7. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 8. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 9. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 10. واکنش روزنامه‌های اصلاح‌طلب به گرانی بنزین

 11. واکنش‌ها به غافلگیری دوباره شهرداری تهران در برف

 12. اعتراض آیت‌الله صافی گلپایگانی به افزایش قیمت بنزین: از مجلس می‌خواهم که لغو این طرح را اعلام کند

 13. پای داماد نعمت‌زاده هم به دادگاه مفاسد باز شد

 14. برخی نمایندگان مجلس: لیست اموالمان را در سامانه ثنا ثبت نمی‌کنیم

 15. معاون وزیر صنعت: اثر افزایش قیمت بنزین بر قیمت کالا ناچیز است

 16. واکنش حناچی به وضعیت تهران بعد از بارش برف

 17. بازگشت به تصمیم بنزینی دولت قبل/ حذف کارت سوخت در دولت روحانی چقدر برای کشور هزینه داشته؟

 18. اطلاعیه استانداری درباره وضعیت تعطیلی مدارس تهران

 19. سهمیه سوخت سواری‌های عمومی بین شهری مشخص شد/ ۴۵۰ لیتر دوگانه سوز و ۷۵۰ لیتر برای تک‌سوز

 20. واکنش دادستان کشور به اعتراضات درباره افزایش قیمت بنزین

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. چرا روحانی عصبانی است؟

 4. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 5. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 6. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 7. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 8. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 9. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 10. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

 11. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 12. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 13. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 14. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 15. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 16. جرم حداد عادل چیست؟

 17. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 18. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 19. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 20. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 21. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 22. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

 23. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 24. طرح معیشت ملی در آستانه اجرا/ افزایش قیمت بنزین در ازای بسته حمایتی

 25. جانباز قمی پس از خودسوزی، فوت کرد

پربحث‌های هفته

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. چرا روحانی عصبانی است؟

 3. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 4. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 5. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 6. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 7. جرم حداد عادل چیست؟

 8. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 9. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 10. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 11. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

 12. علی مطهری: حکومت اسلامی می‌تواند در موضوع «چندهمسری»دخالت کند

 13. طرح سوال از رئیس جمهور در پنچ محور

 14. جمعه‌های فرصت ساز برای فرصت طلبان / سخنی با آیت الله علم‌الهدی 

 15. روحانی: هر کسی که به فساد آلوده است باید با او برخورد شود/ در این دولت یک ریال یا یک دلار گم نخواهد شد

 16. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 17. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 18. نظر علی مطهری درباره چندهمسری/ واکنش سرد رئیسی به سخنان روحانی/ آیا کاظم جلالی به ظریف تحمیل شده است؟

 19. پاسخ ۱۲ روز قبل رئیسی به اظهارات امروز روحانی: با سیاسی‌کاری و دوقطبی‌سازی مبارزه با فساد را ترک نمی‌کنیم

 20. حسین شریعتمداری: مگر چند نفر مُرده‌اند؟!

 21. محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته است

 22. آخرین خبر درباره حضور قالیباف و حدادعادل در انتخابات مجلس/ سخنرانی پرحاشیه روحانی در یزد/ قوچانی: طرح اصلاح‌طلبان مانند بنگاه‌های دوست‌یابی است

 23. نظر رهبری درباره چندهمسری/ «خدا یکی ، محبت یکی و یار یکی»

 24. روایت احمد توکلی از ۵۳ میلیارد دلاری که بر باد رفت/ عراقچی یک زیر دست بود و سیف باید محاکمه شود/ اسلام اصرار دارد که همه مردم را چشم حکومت کند

 25. مرعشی: رای روحانی زیر ۴ درصد بود/ در بکارگیری آدم‌های صالح، انتظار بیشتری از روحانی داشتم/ نظارت استصوابی را قبول داریم اما.../ رشد اقتصادی ۸ درصد بدون کار با دنیا نمی‌شود

آخرین عناوین