کنایه روحانی به شورای نگهبان/ اموال مسئولان برای مردم محرمانه است! / ایرادات کتاب زیباکلام درباره رضاشاه/ سخنان مهم رئیسی درباره تخلفات مسئولین

گروه سیاسی الف،   3980717146 ۳۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.

کنایه روحانی به شورای نگهبان/ اموال مسئولان برای مردم محرمانه است! / ایرادات کتاب زیباکلام درباره رضاشاه/ سخنان مهم رئیسی درباره تخلفات مسئولین

ایرادات کتاب زیباکلام درباره رضاشاه

مدتی پیش کتابی از صادق زیباکلام درباره رضاخان برای انتشار مجوز نگرفت و در پی آن در خارج از کشو چاپ شد. زیباکلام بنا به اظهارات خودش در این کتاب تلاش کرده تصویری متفات از تصویر جمهوری اسلامی از رضاخان به دست دهد. اما از آغاز انتشار این کتاب بحث‌های زیادی درباره ارزش علمی آن در محافل دانشگاهی مطرح شد که طی آن عموم دانشگاهیان کتاب زیباکلام را فاقد ارزش علمی توصیف کردند.

روزنامه شرق در گفت‌وگویی با مجید تفرشی، تاریخ‌پژوه و خود صادق زیباکلام درباره این اثر صحبت کرده است. نکته قابل توجه، تاکید تفرشی بر غلط بودن ادعاها زیباکلام در این کتاب است.

تفرشی با نام بردن از تعداد زیادی آرشیو در بریتانیا که ۱۱هزار پرونده درباره این دوره تاریخی در آنها موجود است گفته است: «اين موارد را عمدا از اين بابت گفتم که نشان دهم ادعاي گزاف بررسي و مطالعه همه اسناد بريتانيايي براي نگارش کتاب رضاشاه که مکررا شفاهي و کتبي نقل شده، تا چه حد نادرست است و حتي کتابي که الهام‌بخش و مأخذ اصلي بخش مهم کتاب اخير است هم با وجود استفاده مستقيم از برخي از اين اسناد، چنين ادعاي گزافي نکرده است. چنين ادعايي ضمن نادرست‌بودن از نظر علمي، متأسفانه به‌شدت در تحليل، قضاوت و نتيجه‌گيري خرد و کلان آقاي زيباکلام، به‌‌ویژه در مسئله سياست بريتانيا درباره تحولات دو دهه رضاشاه تأثير گذاشته و بعضا ايشان را به نتايجي نادقيق و سست سوق داده است.

اين کتاب درمجموع اثري ژورناليستي در دفاع از رضاشاه است؛ دفاعي که به تصريح نويسنده، عکس‌العملي است در برابر چهار دهه تاريخ‌نگاري عليه رضاشاه. کتاب خلاصه‌نويسي از چند کتاب، به‌خصوص کتاب برآمدن رضاشاه دکتر غني است. اين رونويسي به شکلي صورت گرفته که آقاي زيباکلام در کتاب رضاشاه، مجبور شده عينا به شيوه مرحوم غني، عمده کار کاملا اقتباسي و خلاصه‌نويسي خود را به اوايل سلطنت رضاشاه اختصاص دهد...

نويسنده کتاب رضاشاه[صادق زیباکلام] که استاد قديمي دانشگاه است، طبعا بايد کار خود را از نظر شکل و محتوا الگويي براي دانشجويان و محققان قرار دهد. از نظر محتوا که اجمالا بحث شد، ولي در کل کتاب با شيوه‌اي کاملا شعاري و تبليغاتي مجموعا از هفت يا هشت اثر تأليف و ترجمه و بدون زحمت مراجعه به متون اصلي و ديدن صدها منبع مهم ديگر استفاده شده است.

از اين ميان البته دو کتاب، آثار ديگر خود نويسنده هستند. آقاي زيباکلام در کتاب خود که تقريبا از منابع و تحليل جديد بي‌بهره است، از روش شعاري سنتي قديمي ادبيات چريکي و سياسي و تيره‌کردن عبارت‌هاي خاص موردنظر در جاي‌جاي کتاب، (به‌عنوان ارزش افزوده نسبت به کتاب سيروس غني) استفاده کرده و بي‌توجه به روش رفرنس‌دهي آکادميک، بي‌اعتنا به ارائه فهرست منابع و تهيه فهرست اعلام نشان داده که در کارش با متخصصان و کارشناسان تاريخ کاري نداشته و صرفا عوام‌الناس کم‌سواد فاقد مطالعه جدي ناراضي از وضع موجود و جوياي يک بت گمگشته و منجي افسانه‌اي را هدف گرفته تا واکنش رفتاري مشابه با سياست تاريخ‌نويسي ظاهرا مورد نقدشان در طرف مقابل، مبتني‌بر آبروبري از برخي و آبروخري براي برخي ديگر خلق کند.»

***

اموال مسئولان برای مردم محرمانه است

راه‌اندازی سامانه اموال مسئولان و الزام مسئولان به ثبت اموالشان در این سامانه مدتی است در رسانه‌ها مطرح شده است. آنچه عموم رسانه‌ها و مردم از راه‌اندازی اسن سامانه فهمیده‌اند شفاف‌سازی اموال مسئولین برای عموم مردم است. اما متاسفانه اینگونه نیست.

داود کریمی‌ مرید، سخنگو و دبیر کمیته دائمی شورای اطلاع ‏رسانی «مافا» (مرکز آمار و فناوری اطلاعات) قوه قضائیه در گفت‏وگو با شرق گفته است: فکر می‏ کنم باید یک شبهه را برطرف کنم. برخی فکر می‏کنند وقتی می‏ گوییم شفاف‏سازی؛ یعنی اطلاعات موجود در آن در معرض دید عموم قرار می‏ گیرد؛ بنابراین توده جامعه فکر نکنند که این شفاف‏سازی به این معناست که تابلویی باشد که نشان دهد فرضا یک نماینده یا یک مدیر ارشد نظام، چقدر دارایی دارد. این اطلاعات از‌جمله آبرو و حریم خصوصی افراد محسوب می‏شود و لزومی ندارد همه بدانند...

در ایران، ماده ۵ قانون «رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران» مصوب ۱۳۹۴، تأکید می‏کند افشای دارایی ‏های مسئولان جرم تلقی می‏شود؛ مگر آنکه یک مدیر خودش بخواهد دارایی خود را اعلام کند که برای آن منعی وجود ندارد. شاید اگر زمانی اصلاحی در قانون کشور ما نیز صورت بگیرد، موضوع فرق کند؛ اما در چارچوب مطالبات از مجلس شورای اسلامی به ‏عنوان نهاد قانون‌گذار است. در‌حال‌حاضر قانون این اجازه را به ما نمی ‏دهد.»

به نظر می‌رسد با مطالبه‌ای که در افکار عمومی مبنی بر شفافیت اموال مسئولان وجود دادر باید این قانون در مجلس اصلاح شود و اعلام عمومی اموال مسئولان الزامی شود. هرچند به خیر این مجلس امید نیست.

***

کنایه روحانی به شورای نگهبان درباره ردصلاحیت‌ها

حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت رئیس جمهور با بیان اینکه پیروزی این جناح و یا آن جناح مهم نبوده، بلکه باید اجازه دهیم، ملت پیروز شود، تأکید کرد: باید بگذاریم همه جناح‌ها، احساس پیروزی کنند؛ باید به همه فرصت دهیم تا در این اجتماع شرکت کنند.

روحانی با اشاره به اینکه بهترین مجلس در طول تاریخ انقلاب اسلامی مجلس اول بود، اظهار داشت: در آن مجلس، نظارت به این شکل وجود نداشت و حتی شورای نگهبان و این همه دفاتر نظارتی وجود نداشت و همه از جناح‌های مختلف آمدند و ثبت نام کردند؛ حتی منافقین هم در آن انتخابات ثبت نام کردند. همچنین گروه‌هایی مانند دفتر هماهنگی، نهضت آزادی و جبهه ملی نیز ثبت نام کردند و بهترین انتخابات و بهترین مجلس ثمره آن بود.

رئیس جمهور اظهار داشت: نباید اینقدر سختگیری کرده و فشار بیاوریم و فکر کنیم هر چه این فیلتر را تنگ‌تر کنیم، نتیجه مثبت‌تری خواهد داشت.

روحانی افزود: مردم خودشان خوب می‌فهمند و بهترین ها را انتخاب می‌کنند. بویژه در انتخابات مجلس شورای اسلامی که عمدتاً محلی بوده و مردم کاندیداها را بهتر می‌شناسند و انتخاب می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

روحانی: بگذاریم همه جناح‌ها در انتخابات احساس پیروزی کنند/ آمار ایجاد اشتغال طی یکسال اخیر افتخارآمیز است

***

سخنان مهم رئیسی درباره تخلفات مسئولین

حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی در مراسم سالگرد تاسیس سازمان بازرسی گفت:‌ کسی که در دورانی مسئولیت داشت و کاری باید انجام می‌داد، اما نکرد، یا سدی را باید محکم ایجاد می‌کرد یا جاده‌ای را باید محکم و با اتقان می‌ساخت، اقدامی را به صورت اتقان انجام می‌داد که در نهایت یا کار انجام نشد یا اتقان لازم در این کار نبود، این فرد باید مورد مواخذه قرار گیرد. در دوران مدیریتی که فرد داشته، باید نسبت به آن حوزه و آن دوران پاسخگو باشد که این می‌تواند تضمین کننده باشد و معلوم شود کسی نسبت به ترک فعل‌ها مورد سوال است.

بیشتر بخوانید:

رئیسی: بسیاری از فسادها محصول یک اقدام یک شبه و یک روزه نیست

این سخنان رئیسی از آن جهت اهمیت دارد که در سال‌های اخیر، ترک فعل‌های برخی از مسئولین باعث خسارات جدی به بیت‌المال شده است. مثلا اجرا نشدن سامانه ملی املاک باعث خسارت ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت‌المال در یک سال شد. با ملاک قرار دادن سخنان رئیسی اکنون زمان مناسبی برای رسیدگی به شکایت از عباس آخوندی وزیر وقت مسکن بابت اجرا نکردن این قانون است.

بیشتر بخوانید:

شکایت احمد توکلی از آخوندی به دادستانی تهران

***

رئیس دانشگاه قربانی دانشجوی قلابی شد؟

روز سه شنبهخبر برکناری رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شد. تاکنون دلایل برکناری رئیس دانشگاه منتشر نشده است. جهانپور مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در مصاحبه‌ای فقط به این مسئله اشاره کرده است که این تغییر بنا بر صلاحدید و اختیار دکتر نمکی وزیر بهداشت صورت گرفته است.

ممکن است ماجرای دانشجوی قلابی در این تغییر و تحولات موثر بوده باشد. مدتی پیش دختری به اتهام پذیرش غیرقانونی در رشته دندانپزشکی این دانشگاه دستگیر شد و بعد از آن هم اظهارات متناقضی از سوی این دختر و مسئولین منتشر شد.

بیشتر بخوانید:

حواشی «دانشجوی قلابی» قربانی گرفت

دانشجوی قلابی یا صندلی پولی؟

عناوین مرتبط

۲۰ آبان ۱۳۹۸نظر علی مطهری درباره چندهمسری/ واکنش سرد رئیسی به سخنان دیروز روحانی/ آیا کاظم جلالی به ظریف تحمیل شده است؟
۱۹ آبان ۱۳۹۸آخرین خبر درباره حضور قالیباف و حدادعادل در انتخابات مجلس/ سخنرانی پرحاشیه روحانی در یزد/ قوچانی: طرح اصلاح‌طلبان مانند بنگاه‌های دوست‌یابی است
۱۸ آبان ۱۳۹۸جدال توییتری عباس عبدی و احمد پورنجاتی/ دفاع دیپلمات اصلاح‌طلب از کمک به حزب‌الله لبنان/علی لاریجانی از مجلس خداحافظی می‌کند؟
۱۴ آبان ۱۳۹۸ماجرای تعیین قائم ‌مقام اجرایی برای رهبر انقلاب/«سَرا» موجب تشدید اختلاف اصلاح‌طلبان شد/ اعترافات روح الله زم چه زمانی منتشر می شود؟
۱۳ آبان ۱۳۹۸جلیلی سرلیست اصولگرایان می‌شود؟/ تقلید اصلاح‌طلبان از جمنا/ طرح مجلس برای ممنوعیت پخش اعترافات از صدا و سیما
۱۲ آبان ۱۳۹۸نظر رهبری درباره چندهمسری/ قالیباف می‌تواند در تهران رای بیاورد؟/ زیباکلام: خاتمی، مثل گذشته اقبال عمومی ندارد/ رئیس هلال احمر بازداشت شد؟
۱۱ آبان ۱۳۹۸علی مطهری از نظارت استصوابی دفاع می‌کند؟/ وقتی واعظی به قانونی که اجرا نکرده افتخار می‌کند/ ابطحی: آیت‌الله جنتی برای جوانگرایی پیشقدم شوند

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۵۶۷۸۲۰:۵۱:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۱۷
آقای رئیسی با مدیریت خود در قوه قضائیه هم جلوی خدشه‌دار شدن انقلاب را گرفته و هم حقوق ضایع‌شده از بیت‌المال را برگردانده‌اند. قدردان زحمت‌ها و تلاش‌های این خادم انقلاب هستیم.
ناشناس۱۱۲۶۲۵۸۱۲:۳۵:۱۱ ۱۳۹۸/۷/۱۸
ماهم از خدمات ایشان تشکر می کنیم. فقط نمی دانیم چرا باهمه مفسدان اقتصادی برخورد نمیشود.مثلا خودروسازان که اینهمه به مردم خسارت می زنند هنوز در امان هستند.ازجمله رامک خودرو
ناشناس۱۱۲۶۴۰۴۱۴:۳۹:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۱۸
هنوز خیلی مونده تا قضاوت
ناشناس۱۱۲۵۶۷۹۲۰:۵۱:۵۲ ۱۳۹۸/۷/۱۷
وقتی پول‌هایی را که آیت‌الله رئیسی به بیت‌المال برگردانده با برجام سراسر خسارت محض مقایسه می‌کنیم تفاوت فاحش بین دو مدیریت انقلابی و غیرانقلابی به خوبی معلوم می‌شود.
ناشناس۱۱۲۵۶۸۳۲۰:۵۳:۳۴ ۱۳۹۸/۷/۱۷
جناب تفرشی! بهتر بود بجای کلی گويی و کلی کوبی! مستند و مصداقی حرف ميزديد
ناشناس۱۱۲۵۹۸۳۰۸:۱۱:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۱۸
مستند میخوای پر واضح بود که رضا (شاه چه) با چکمه انگلیس از کشور شوت شد به جزیره موریس و این ننگ بر پیشانی این خاندان ماند تا ابد
ناشناس۱۱۲۶۴۱۴۱۴:۴۵:۵۹ ۱۳۹۸/۷/۱۸
اگه اینجوری باشه که شما میگی پس رضا شاه ضد انگلیس بوده چه دلیلی داشت انگلیس ریسک کرد و نوکری که خوب کار و نوکری میکرد را بیرون انداخت اونم در همسایگی گرگی مثل روسیه
حسینی۱۱۲۶۴۷۲۱۵:۳۵:۲۱ ۱۳۹۸/۷/۱۸
عزیزم کاملا علمی بحث کردن. شما اکادمیک هستید؟ اینکه کتاب رفرنس نداره مستند میخواد؟ مستند را برای ادعای عامی و تاریخی میارن که موضوع را تایید و یا تکذیب کنه.
ناشناس۱۱۲۵۷۰۸۲۱:۲۲:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۱۷
زیباکلام از وقتی رفت انگلیس درس خواند یک آدم دیگه شد.
ناشناس۱۱۲۵۹۵۰۰۷:۱۳:۰۳ ۱۳۹۸/۷/۱۸
برا اینکه واقعیتا رو دید .به هرحال دنیا دیده با کسی که میشینه یه جا وخیال می بافه فرق داره .
ناشناس۱۱۲۵۷۱۱۲۱:۲۷:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۱۷
رضا شاه فقط برای مردم ایران قلدربازی در میاورد. تو یک روز کل ایران اشغال شد هیچ کاری نتونست بکنه، خودشم تبعید شد.
ناشناس۱۱۲۵۷۱۹۲۱:۴۴:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۱۷
آبرو و حریم خصوصی افراد محسوب می‏شود و لزومی ندارد همه بدانند پس چرا میزان دارایی مسوولین کشورهای پیشرفته معلومه
ناشناس۱۱۲۵۷۲۰۲۱:۴۵:۱۲ ۱۳۹۸/۷/۱۷
نوشته «بحث‌های زیادی درباره ارزش علمی آن در محافل دانشگاهی مطرح شد که طی آن عموم دانشگاهیان کتاب زیباکلام را فاقد ارزش علمی توصیف کردند.» واقعا خجالت داره این جمله! عزیز خود زیباکلام که دانشگاهی است و در ضمن کتابش رو فاقد ارزش علمی توصیف نکرده! پس «عموم» در این جمله فاقد ارزش علمی است. پس متن شما فاقد ارزش علمی است. :)
علی۱۱۲۵۷۲۶۲۱:۵۴:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۱۷
جناب روحانی . این صحبتهایی که می فرمایید دیگر جالب نیست .وعده وعید و حرفهای واکس زده شده . الحمدالله مردم با توجه به تجربه انتخاب بر اساس وعده و وعید هم اندیشان شما و عملکرد تیم ژنرالهای دولت شما بسیار هوشیار شده‌اند . خداوند همه ما را هدایت کند
ناشناس۱۱۲۵۷۷۴۲۲:۳۰:۳۵ ۱۳۹۸/۷/۱۷
قابلیت و ظرفیتو علم و کفایت و توان شیخ حسن روحانی تا همین حدی‌ست که هر روز میبینیم و میشنویم ### اما در کنار اینهمه کفایت!!! تخصصی هم در مورد موج‌بازی داره!!
ناشناس۱۱۲۵۷۷۹۲۲:۳۳:۱۰ ۱۳۹۸/۷/۱۷
شفافسازی تقلبی وقتی مردم نامحرمند یعنی فساد آزاد
ناشناس۱۱۲۵۸۷۱۰۱:۰۷:۴۹ ۱۳۹۸/۷/۱۸
قانونی هست که مجلس تصویب کرده. دیگه به امیدی ها رای ندید.
ناشناس۱۱۲۵۷۸۱۲۲:۳۴:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۱۷
کتاب زیباکلام رو منتشر کنید هر کس نقدی داره کتابی در نقد اون منتشر کنه ما چجوری به نقد شما از کتابی که اصلش را حق نداریم بخوانیم اطمینان کنیم؟
ناشناس۱۱۲۶۲۱۴۱۱:۵۷:۵۸ ۱۳۹۸/۷/۱۸
رضا شاه یک دیکتاتور بود البته خدماتی هم داشت اما اصلاح طلبان امثال زیبا کلام هیچ خدمتی به کشور نکرده اند.
ناشناس۱۱۲۵۷۹۲۲۲:۴۴:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۱۷
حالا که کتاب زیباکلام ضعیفه، اجازه بدید داخل کشور چاپ بشه تا آبروی زیباکلام لیبرال بره!
ناشناس۱۱۲۵۹۸۱۰۸:۰۶:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۱۸
این نبوغ حیرت‌انگیز فقط از روشنفکر نماهای کم‌هوش بر میاد خسته نباشی هموطن!!
ناشناس۱۱۲۵۹۸۶۰۸:۱۹:۴۰ ۱۳۹۸/۷/۱۸
ضعیف که هست !ولی اگه مردم اونو قوی تحلیل کردند کی جوابگو هست؟؟
ناشناس۱۱۲۶۰۶۳۰۹:۲۸:۴۱ ۱۳۹۸/۷/۱۸
این مغلطه ها فقط از طلبان بر میاد!
ناشناس۱۱۲۶۰۶۶۰۹:۳۳:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۱۸
نخیر نمیشه! در ایران فقط کتابهای قوی که مورد تایید عموم(تک تک) دانشگاهیان باشد چاپ میشه ولاغیر!
عباس اکبری۱۱۲۵۹۶۰۰۷:۳۴:۴۳ ۱۳۹۸/۷/۱۸
جناب رئیس جمهور چرا سختگیری نکند کم ضربه خوردیم شورای نگهبان با فشارهای سیاسی مجبوربه تاییدصلاحیت برخی شد که نتیجه اش دربی وفایت مدیران دیده شد مگر برای کرفتن وام ازدواج دولت و بانک آسان می گیرد که شورای نگهبان برای سرنوشت کشور بیخیال شود
ناشناس۱۱۲۶۰۰۷۰۸:۵۵:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۱۸
آقای‌تفرشی‌خودت‌چندمرد‌حلاجی‌فهرست‌کتابهای‌خودت‌رالطفا‌اعلام‌فرماییدتامورد‌استفاده‌دردانشگاه‌قرارگیرد
علی۱۱۲۶۱۸۰۱۱:۲۴:۱۸ ۱۳۹۸/۷/۱۸
یعنی الان خودتون کتاب چاپ کردید که دارید آقای تفرشی رو نقد می‌کنید؟!
ناشناس۱۱۲۶۴۲۱۱۴:۴۹:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۱۸
کتاب چاپ نکرد ولی مثل آقای تفرشی ادعای تاریخ دانی کامل رو هم نداره
ناشناس۱۱۲۶۰۸۰۰۹:۵۵:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۱۸
دعا می کنم کسی که از یک جلاد و دیکتاتور چهره مثبتی ارایه می دهد قیامت با او محشور شود
علی۱۱۲۶۱۷۶۱۱:۲۲:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۱۸
آقای روحانی! حالا که داره دوره شما تموم می‌شه این حرف رو می‌زنید؟ توی انتخابات یه آدم دیگه بودید. دنبال پیروزی همه جناح‌ها نبودید که هیچ به جناح مقابلتون کلی انگ و تهمت زدید تا ناجوانمردانه خودتون پیروز بشید.
ناشناس۱۱۲۶۲۶۹۱۲:۴۸:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۱۸
اموال و دارایی همه مسئولان باید برای مردم شفاف باشد زیرا شفافیت مانع فساد می شود.
ناشناس۱۱۲۶۴۴۴۱۵:۱۲:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۱۸
ربا خواری بانکها شرعی،حقوقهای نجومی قانونی و درامدش مباح،اختلاس آزاد ،شفافسازی جزء شعار همه مسئولین و در عمل اکثرا باهاش مخالف و این نشون دهنده اینه که ایران بهشت مفسدین میباشد

پربحث‌های اخیر

 1. چرا روحانی عصبانی است؟

 2. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 3. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 4. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 5. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 6. جانباز قمی پس از خودسوزی، فوت کرد

 7. جزئیاتی از میدان جدید نفتی نام‌آوران/ زنگنه: حجم مخزن تازه کشف شده ۲۲میلیارد بشکه است

 8. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

 9. رئیسی: مصمم‌تر از همیشه با فساد مبارزه خواهیم کرد و مردم را در جریان قرار می‌دهیم

 10. روحانی: کافران وقتی پیمان اول را می‌شکستند، پیامبر پیمان دوم را می‌بست

 11. افزایش قیمت برخی خودروها/ پراید ۱۱۱ به ۵۲ میلیون تومان رسید + جدول

 12. علی مطهری: حکومت اسلامی می‌تواند در موضوع «چندهمسری»دخالت کند

 13. معاون سازمان امور مالیاتی: ۶۰درصد پزشکان از مالیات فراری‌‎اند/ ۳۵هزار تا ۴۰هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم

 14. ماجرای ماموریت‌های بی‌بازگشت چهره‌های خبری صداوسیما/ از اسماعیل فلاح چه خبر؟

 15. رئیسی: هیچ گونه حاشیه و حاشیه سازی نباید دست اندرکاران را در امر مبارزه با فساد گرفتار کند

 16. حدادعادل: در انتخابات مجلس شرکت نمی‌کنم

 17. رئیس اسبق بانک مرکزی: ماجرای تخلف ۲ میلیارد دلاری به دولت خاتمی و روحانی مربوط است

 18. دستگیری حفاران و متجاوزان«جنگل های هیرکانی»

 19. حمله به قبرستان یهودیان

 20. سلمان خدادادی: افرادی که درباره زندگی شخصی‌ام اخلاق را زیر پا گذاشتند به خدا واگذار می‌کنم

 21. خبر خوش برای بازنشسته‌ها

 22. ناصر ایمانی: روحانی تسويه حساب‌های خود را پشت تريبون عمومی انجام می‌دهد/ حرف‌های رئیس‌جمهور رنگ و بوی سياسی دارد

 23. سرقت ۳ میلیاردی دختر جوان از خانه مهندس

پربحث‌های دیروز

 1. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

 2. جرم حداد عادل چیست؟

 3. جمعه‌های فرصت ساز برای فرصت طلبان / سخنی با آیت الله علم‌الهدی 

 4. روحانی: هر کسی که به فساد آلوده است باید با او برخورد شود/ در این دولت یک ریال یا یک دلار گم نخواهد شد

 5. پاسخ ۱۲ روز قبل رئیسی به اظهارات امروز روحانی: با سیاسی‌کاری و دوقطبی‌سازی مبارزه با فساد را ترک نمی‌کنیم

 6. واکنش حسن روحانی به شعارهای منفی

 7. حسین شریعتمداری: مگر چند نفر مُرده‌اند؟!

 8. آخرین خبر درباره حضور قالیباف و حدادعادل در انتخابات مجلس/ سخنرانی پرحاشیه روحانی در یزد/ قوچانی: طرح اصلاح‌طلبان مانند بنگاه‌های دوست‌یابی است

 9. مرعشی: رای روحانی زیر ۴ درصد بود/ در بکارگیری آدم‌های صالح، انتظار بیشتری از روحانی داشتم/ نظارت استصوابی را قبول داریم اما.../ رشد اقتصادی ۸ درصد بدون کار با دنیا نمی‌شود

 10. دست‌نوشته‌های مردم یزد در حضور روحانی

 11. پاسخ سخنگوی قوه قضاییه به روحانی

 12. مرگ ۱۵ کودک ایرانی به دلیل تحریم‌های آمریکا

 13. سی ان ان: ترامپ تصور می‌کرد ایران برای مذاکره منت خواهد کشید اما برعکس شد !

 14. قدرت هسته‌ای ایران در دل کویر/ آیا «‌فردو» غربی‌ها را به برجام باز می‌گرداند؟

 15. حمله وندال‌ها به آرامگاه مادر نادرشاه

 16. روحانی: هرجا بتوانیم با مذاکره مشکل مردم را حل کنیم یک ثانیه صبر نخواهم کرد

 17. صف‌بندی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان برای انتخابات مجلس/ سرلیست‌های احتمالی در تهران چه افرادی خواهند بود؟

 18. افزایش ۵۰ درصدی عوارض ورود به طرح ترافیک

 19. قرار بازداشت «شبنم نعمت‌زاده» تمدید شد/ قاضی مسعودی: آزاد شدن نعمت‌زاده وجود ندارد

 20. زمزمه‌های بودجه۹۹؛ دلار ۸ هزار تومانی و فروش نفت بالاتر از ۵۰۰ هزار بشکه

 21. کف رفتن ۳۰۰ دلار در چشم بهم زدن

 22. طلای ۲۴ عیار در منوی غذا / استیک و بستنی با روکش طلا، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان!

 23. ماجرای حضور رانندگان مست در بهشت زهرا(س)!

 24. پرویز پرستویی این همه مدت کجا بود؟

پربحث‌های هفته

 1. توهین علی مطهری به یک دانشجو

 2. تبريك! شما وارد «پالرمو» و «سی اف تی» شديد/ برای ورود به مرحله بعد کلید «موافقم» را فشار دهید!

 3. ادب مرد به ز دولت اوست؟

 4. مشکلات کشور برجای خود باقی است حتی اگر آمریکا به دوست خوب ما تبدیل شود !...

 5. پزشکان کلاه خود را قاضی کنند، مردم توان افزایش تعرفه‌های درمانی را ندارند

 6. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

 7. مقایسه قیمت بنزین در ایران با همسایگان و دیگر کشورها

 8. بگویید و مردم را خلاص کنید !

 9. مطهری: باید به دانشجوی گستاخ پاسخ قاطع داد/ جمله‌ام درخور یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بود!

 10. جرم حداد عادل چیست؟

 11. چرا روحانی عصبانی است؟

 12. جزئیات طرح حذف زندان از مهریه/ دیگر کسی به زندان نمی‌رود، حتی اگر مهریه یک سکه باشد

 13. کنترل تجمع در اطراف کنسولگری ایران در کربلا + عکس و فیلم

 14. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 15. در برجام تضمین های کافی نگرفتیم/ روحانی بد شانسی آورد/ امروز که در موضع قدرت هستیم بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است

 16. ماجرای مرگ همسایه به خاطر پنچر کردن آمبولانس

 17. دو قطبی ایرانی- اسلامی، فرصت یا چالش؟

 18. جمعیت جهان را یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دادیم!

 19. مروری بر جملات حاشیه‌ساز علی مطهری!

 20. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 21. چه کسانی عراق و لبنان را به این روز انداختند؟!

 22. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 23. طرح برخورد با خانه‌های مجردی

 24. ارائه وثیقه ۲۰۰ میلیاردی «شبنم نعمت‌زاده» به دادگاه

 25. یک عکس، یک شرح | جان چو دیگر شد، جهان دیگر شود...

پربحث‌های دیروز

 1. جرم حداد عادل چیست؟

 2. جمعه‌های فرصت ساز برای فرصت طلبان / سخنی با آیت الله علم‌الهدی 

 3. روحانی: هر کسی که به فساد آلوده است باید با او برخورد شود/ در این دولت یک ریال یا یک دلار گم نخواهد شد

 4. پاسخ ۱۲ روز قبل رئیسی به اظهارات امروز روحانی: با سیاسی‌کاری و دوقطبی‌سازی مبارزه با فساد را ترک نمی‌کنیم

 5. حسین شریعتمداری: مگر چند نفر مُرده‌اند؟!

 6. آخرین خبر درباره حضور قالیباف و حدادعادل در انتخابات مجلس/ سخنرانی پرحاشیه روحانی در یزد/ قوچانی: طرح اصلاح‌طلبان مانند بنگاه‌های دوست‌یابی است

 7. مرعشی: رای روحانی زیر ۴ درصد بود/ در بکارگیری آدم‌های صالح، انتظار بیشتری از روحانی داشتم/ نظارت استصوابی را قبول داریم اما.../ رشد اقتصادی ۸ درصد بدون کار با دنیا نمی‌شود

 8. پاسخ سخنگوی قوه قضاییه به روحانی

 9. قدرت هسته‌ای ایران در دل کویر/ آیا «‌فردو» غربی‌ها را به برجام باز می‌گرداند؟

 10. صف‌بندی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان برای انتخابات مجلس/ سرلیست‌های احتمالی در تهران چه افرادی خواهند بود؟

پربحث‌های هفته

 1. تبريك! شما وارد «پالرمو» و «سی اف تی» شديد/ برای ورود به مرحله بعد کلید «موافقم» را فشار دهید!

 2. ادب مرد به ز دولت اوست؟

 3. مشکلات کشور برجای خود باقی است حتی اگر آمریکا به دوست خوب ما تبدیل شود !...

 4. بگویید و مردم را خلاص کنید !

 5. مطهری: باید به دانشجوی گستاخ پاسخ قاطع داد/ جمله‌ام درخور یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بود!

 6. جرم حداد عادل چیست؟

 7. چرا روحانی عصبانی است؟

 8. در برجام تضمین های کافی نگرفتیم/ روحانی بد شانسی آورد/ امروز که در موضع قدرت هستیم بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است

 9. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 10. یک عکس، یک شرح | جان چو دیگر شد، جهان دیگر شود...

 11. جمعه‌های فرصت ساز برای فرصت طلبان / سخنی با آیت الله علم‌الهدی 

 12. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 13. روحانی: هر کسی که به فساد آلوده است باید با او برخورد شود/ در این دولت یک ریال یا یک دلار گم نخواهد شد

 14. پاسخ ۱۲ روز قبل رئیسی به اظهارات امروز روحانی: با سیاسی‌کاری و دوقطبی‌سازی مبارزه با فساد را ترک نمی‌کنیم

 15. حسین شریعتمداری: مگر چند نفر مُرده‌اند؟!

 16. آخرین خبر درباره حضور قالیباف و حدادعادل در انتخابات مجلس/ سخنرانی پرحاشیه روحانی در یزد/ قوچانی: طرح اصلاح‌طلبان مانند بنگاه‌های دوست‌یابی است

 17. آیا هیات نظارت بر رفتار نمایندگان اراده رسیدگی به رفتار و فحاشی‌های علی مطهری را دارد؟

 18. علی مطهری: با یک دانشجوی پسر شوخی کردم

 19. مرعشی: رای روحانی زیر ۴ درصد بود/ در بکارگیری آدم‌های صالح، انتظار بیشتری از روحانی داشتم/ نظارت استصوابی را قبول داریم اما.../ رشد اقتصادی ۸ درصد بدون کار با دنیا نمی‌شود

 20. حسین شریعتمداری: دلارهای گم‌نشده، پیدا شده!

 21. پاسخ سخنگوی قوه قضاییه به روحانی

 22. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

 23. اعلام گام چهارم کاهش تعهدات برجامی/ روحانی: از فردا گازدهی در فردو آغاز می‌شود/ باید گفتگو و مذاکرات در هر سطحی با هر کسی انجام شود

 24. علی لاریجانی کاندیدای مجلس نمی‌شود

 25. کسانی که دم از سایه جنگ می زنند دروغ می گویند

آخرین عناوین