کنایه روحانی به شورای نگهبان/ اموال مسئولان برای مردم محرمانه است! / ایرادات کتاب زیباکلام درباره رضاشاه/ سخنان مهم رئیسی درباره تخلفات مسئولین

گروه سیاسی الف،   3980717146 ۳۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.

کنایه روحانی به شورای نگهبان/ اموال مسئولان برای مردم محرمانه است! / ایرادات کتاب زیباکلام درباره رضاشاه/ سخنان مهم رئیسی درباره تخلفات مسئولین

ایرادات کتاب زیباکلام درباره رضاشاه

مدتی پیش کتابی از صادق زیباکلام درباره رضاخان برای انتشار مجوز نگرفت و در پی آن در خارج از کشو چاپ شد. زیباکلام بنا به اظهارات خودش در این کتاب تلاش کرده تصویری متفات از تصویر جمهوری اسلامی از رضاخان به دست دهد. اما از آغاز انتشار این کتاب بحث‌های زیادی درباره ارزش علمی آن در محافل دانشگاهی مطرح شد که طی آن عموم دانشگاهیان کتاب زیباکلام را فاقد ارزش علمی توصیف کردند.

روزنامه شرق در گفت‌وگویی با مجید تفرشی، تاریخ‌پژوه و خود صادق زیباکلام درباره این اثر صحبت کرده است. نکته قابل توجه، تاکید تفرشی بر غلط بودن ادعاها زیباکلام در این کتاب است.

تفرشی با نام بردن از تعداد زیادی آرشیو در بریتانیا که ۱۱هزار پرونده درباره این دوره تاریخی در آنها موجود است گفته است: «اين موارد را عمدا از اين بابت گفتم که نشان دهم ادعاي گزاف بررسي و مطالعه همه اسناد بريتانيايي براي نگارش کتاب رضاشاه که مکررا شفاهي و کتبي نقل شده، تا چه حد نادرست است و حتي کتابي که الهام‌بخش و مأخذ اصلي بخش مهم کتاب اخير است هم با وجود استفاده مستقيم از برخي از اين اسناد، چنين ادعاي گزافي نکرده است. چنين ادعايي ضمن نادرست‌بودن از نظر علمي، متأسفانه به‌شدت در تحليل، قضاوت و نتيجه‌گيري خرد و کلان آقاي زيباکلام، به‌‌ویژه در مسئله سياست بريتانيا درباره تحولات دو دهه رضاشاه تأثير گذاشته و بعضا ايشان را به نتايجي نادقيق و سست سوق داده است.

اين کتاب درمجموع اثري ژورناليستي در دفاع از رضاشاه است؛ دفاعي که به تصريح نويسنده، عکس‌العملي است در برابر چهار دهه تاريخ‌نگاري عليه رضاشاه. کتاب خلاصه‌نويسي از چند کتاب، به‌خصوص کتاب برآمدن رضاشاه دکتر غني است. اين رونويسي به شکلي صورت گرفته که آقاي زيباکلام در کتاب رضاشاه، مجبور شده عينا به شيوه مرحوم غني، عمده کار کاملا اقتباسي و خلاصه‌نويسي خود را به اوايل سلطنت رضاشاه اختصاص دهد...

نويسنده کتاب رضاشاه[صادق زیباکلام] که استاد قديمي دانشگاه است، طبعا بايد کار خود را از نظر شکل و محتوا الگويي براي دانشجويان و محققان قرار دهد. از نظر محتوا که اجمالا بحث شد، ولي در کل کتاب با شيوه‌اي کاملا شعاري و تبليغاتي مجموعا از هفت يا هشت اثر تأليف و ترجمه و بدون زحمت مراجعه به متون اصلي و ديدن صدها منبع مهم ديگر استفاده شده است.

از اين ميان البته دو کتاب، آثار ديگر خود نويسنده هستند. آقاي زيباکلام در کتاب خود که تقريبا از منابع و تحليل جديد بي‌بهره است، از روش شعاري سنتي قديمي ادبيات چريکي و سياسي و تيره‌کردن عبارت‌هاي خاص موردنظر در جاي‌جاي کتاب، (به‌عنوان ارزش افزوده نسبت به کتاب سيروس غني) استفاده کرده و بي‌توجه به روش رفرنس‌دهي آکادميک، بي‌اعتنا به ارائه فهرست منابع و تهيه فهرست اعلام نشان داده که در کارش با متخصصان و کارشناسان تاريخ کاري نداشته و صرفا عوام‌الناس کم‌سواد فاقد مطالعه جدي ناراضي از وضع موجود و جوياي يک بت گمگشته و منجي افسانه‌اي را هدف گرفته تا واکنش رفتاري مشابه با سياست تاريخ‌نويسي ظاهرا مورد نقدشان در طرف مقابل، مبتني‌بر آبروبري از برخي و آبروخري براي برخي ديگر خلق کند.»

***

اموال مسئولان برای مردم محرمانه است

راه‌اندازی سامانه اموال مسئولان و الزام مسئولان به ثبت اموالشان در این سامانه مدتی است در رسانه‌ها مطرح شده است. آنچه عموم رسانه‌ها و مردم از راه‌اندازی اسن سامانه فهمیده‌اند شفاف‌سازی اموال مسئولین برای عموم مردم است. اما متاسفانه اینگونه نیست.

داود کریمی‌ مرید، سخنگو و دبیر کمیته دائمی شورای اطلاع ‏رسانی «مافا» (مرکز آمار و فناوری اطلاعات) قوه قضائیه در گفت‏وگو با شرق گفته است: فکر می‏ کنم باید یک شبهه را برطرف کنم. برخی فکر می‏کنند وقتی می‏ گوییم شفاف‏سازی؛ یعنی اطلاعات موجود در آن در معرض دید عموم قرار می‏ گیرد؛ بنابراین توده جامعه فکر نکنند که این شفاف‏سازی به این معناست که تابلویی باشد که نشان دهد فرضا یک نماینده یا یک مدیر ارشد نظام، چقدر دارایی دارد. این اطلاعات از‌جمله آبرو و حریم خصوصی افراد محسوب می‏شود و لزومی ندارد همه بدانند...

در ایران، ماده ۵ قانون «رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران» مصوب ۱۳۹۴، تأکید می‏کند افشای دارایی ‏های مسئولان جرم تلقی می‏شود؛ مگر آنکه یک مدیر خودش بخواهد دارایی خود را اعلام کند که برای آن منعی وجود ندارد. شاید اگر زمانی اصلاحی در قانون کشور ما نیز صورت بگیرد، موضوع فرق کند؛ اما در چارچوب مطالبات از مجلس شورای اسلامی به ‏عنوان نهاد قانون‌گذار است. در‌حال‌حاضر قانون این اجازه را به ما نمی ‏دهد.»

به نظر می‌رسد با مطالبه‌ای که در افکار عمومی مبنی بر شفافیت اموال مسئولان وجود دادر باید این قانون در مجلس اصلاح شود و اعلام عمومی اموال مسئولان الزامی شود. هرچند به خیر این مجلس امید نیست.

***

کنایه روحانی به شورای نگهبان درباره ردصلاحیت‌ها

حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت رئیس جمهور با بیان اینکه پیروزی این جناح و یا آن جناح مهم نبوده، بلکه باید اجازه دهیم، ملت پیروز شود، تأکید کرد: باید بگذاریم همه جناح‌ها، احساس پیروزی کنند؛ باید به همه فرصت دهیم تا در این اجتماع شرکت کنند.

روحانی با اشاره به اینکه بهترین مجلس در طول تاریخ انقلاب اسلامی مجلس اول بود، اظهار داشت: در آن مجلس، نظارت به این شکل وجود نداشت و حتی شورای نگهبان و این همه دفاتر نظارتی وجود نداشت و همه از جناح‌های مختلف آمدند و ثبت نام کردند؛ حتی منافقین هم در آن انتخابات ثبت نام کردند. همچنین گروه‌هایی مانند دفتر هماهنگی، نهضت آزادی و جبهه ملی نیز ثبت نام کردند و بهترین انتخابات و بهترین مجلس ثمره آن بود.

رئیس جمهور اظهار داشت: نباید اینقدر سختگیری کرده و فشار بیاوریم و فکر کنیم هر چه این فیلتر را تنگ‌تر کنیم، نتیجه مثبت‌تری خواهد داشت.

روحانی افزود: مردم خودشان خوب می‌فهمند و بهترین ها را انتخاب می‌کنند. بویژه در انتخابات مجلس شورای اسلامی که عمدتاً محلی بوده و مردم کاندیداها را بهتر می‌شناسند و انتخاب می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

روحانی: بگذاریم همه جناح‌ها در انتخابات احساس پیروزی کنند/ آمار ایجاد اشتغال طی یکسال اخیر افتخارآمیز است

***

سخنان مهم رئیسی درباره تخلفات مسئولین

حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی در مراسم سالگرد تاسیس سازمان بازرسی گفت:‌ کسی که در دورانی مسئولیت داشت و کاری باید انجام می‌داد، اما نکرد، یا سدی را باید محکم ایجاد می‌کرد یا جاده‌ای را باید محکم و با اتقان می‌ساخت، اقدامی را به صورت اتقان انجام می‌داد که در نهایت یا کار انجام نشد یا اتقان لازم در این کار نبود، این فرد باید مورد مواخذه قرار گیرد. در دوران مدیریتی که فرد داشته، باید نسبت به آن حوزه و آن دوران پاسخگو باشد که این می‌تواند تضمین کننده باشد و معلوم شود کسی نسبت به ترک فعل‌ها مورد سوال است.

بیشتر بخوانید:

رئیسی: بسیاری از فسادها محصول یک اقدام یک شبه و یک روزه نیست

این سخنان رئیسی از آن جهت اهمیت دارد که در سال‌های اخیر، ترک فعل‌های برخی از مسئولین باعث خسارات جدی به بیت‌المال شده است. مثلا اجرا نشدن سامانه ملی املاک باعث خسارت ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت‌المال در یک سال شد. با ملاک قرار دادن سخنان رئیسی اکنون زمان مناسبی برای رسیدگی به شکایت از عباس آخوندی وزیر وقت مسکن بابت اجرا نکردن این قانون است.

بیشتر بخوانید:

شکایت احمد توکلی از آخوندی به دادستانی تهران

***

رئیس دانشگاه قربانی دانشجوی قلابی شد؟

روز سه شنبهخبر برکناری رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شد. تاکنون دلایل برکناری رئیس دانشگاه منتشر نشده است. جهانپور مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در مصاحبه‌ای فقط به این مسئله اشاره کرده است که این تغییر بنا بر صلاحدید و اختیار دکتر نمکی وزیر بهداشت صورت گرفته است.

ممکن است ماجرای دانشجوی قلابی در این تغییر و تحولات موثر بوده باشد. مدتی پیش دختری به اتهام پذیرش غیرقانونی در رشته دندانپزشکی این دانشگاه دستگیر شد و بعد از آن هم اظهارات متناقضی از سوی این دختر و مسئولین منتشر شد.

بیشتر بخوانید:

حواشی «دانشجوی قلابی» قربانی گرفت

دانشجوی قلابی یا صندلی پولی؟

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۵۶۷۸۲۰:۵۱:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۱۷
آقای رئیسی با مدیریت خود در قوه قضائیه هم جلوی خدشه‌دار شدن انقلاب را گرفته و هم حقوق ضایع‌شده از بیت‌المال را برگردانده‌اند. قدردان زحمت‌ها و تلاش‌های این خادم انقلاب هستیم.
ناشناس۱۱۲۶۲۵۸۱۲:۳۵:۱۱ ۱۳۹۸/۷/۱۸
ماهم از خدمات ایشان تشکر می کنیم. فقط نمی دانیم چرا باهمه مفسدان اقتصادی برخورد نمیشود.مثلا خودروسازان که اینهمه به مردم خسارت می زنند هنوز در امان هستند.ازجمله رامک خودرو
ناشناس۱۱۲۶۴۰۴۱۴:۳۹:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۱۸
هنوز خیلی مونده تا قضاوت
ناشناس۱۱۲۵۶۷۹۲۰:۵۱:۵۲ ۱۳۹۸/۷/۱۷
وقتی پول‌هایی را که آیت‌الله رئیسی به بیت‌المال برگردانده با برجام سراسر خسارت محض مقایسه می‌کنیم تفاوت فاحش بین دو مدیریت انقلابی و غیرانقلابی به خوبی معلوم می‌شود.
ناشناس۱۱۲۵۶۸۳۲۰:۵۳:۳۴ ۱۳۹۸/۷/۱۷
جناب تفرشی! بهتر بود بجای کلی گويی و کلی کوبی! مستند و مصداقی حرف ميزديد
ناشناس۱۱۲۵۹۸۳۰۸:۱۱:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۱۸
مستند میخوای پر واضح بود که رضا (شاه چه) با چکمه انگلیس از کشور شوت شد به جزیره موریس و این ننگ بر پیشانی این خاندان ماند تا ابد
ناشناس۱۱۲۶۴۱۴۱۴:۴۵:۵۹ ۱۳۹۸/۷/۱۸
اگه اینجوری باشه که شما میگی پس رضا شاه ضد انگلیس بوده چه دلیلی داشت انگلیس ریسک کرد و نوکری که خوب کار و نوکری میکرد را بیرون انداخت اونم در همسایگی گرگی مثل روسیه
حسینی۱۱۲۶۴۷۲۱۵:۳۵:۲۱ ۱۳۹۸/۷/۱۸
عزیزم کاملا علمی بحث کردن. شما اکادمیک هستید؟ اینکه کتاب رفرنس نداره مستند میخواد؟ مستند را برای ادعای عامی و تاریخی میارن که موضوع را تایید و یا تکذیب کنه.
ناشناس۱۱۲۵۷۰۸۲۱:۲۲:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۱۷
زیباکلام از وقتی رفت انگلیس درس خواند یک آدم دیگه شد.
ناشناس۱۱۲۵۹۵۰۰۷:۱۳:۰۳ ۱۳۹۸/۷/۱۸
برا اینکه واقعیتا رو دید .به هرحال دنیا دیده با کسی که میشینه یه جا وخیال می بافه فرق داره .
ناشناس۱۱۲۵۷۱۱۲۱:۲۷:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۱۷
رضا شاه فقط برای مردم ایران قلدربازی در میاورد. تو یک روز کل ایران اشغال شد هیچ کاری نتونست بکنه، خودشم تبعید شد.
ناشناس۱۱۲۵۷۱۹۲۱:۴۴:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۱۷
آبرو و حریم خصوصی افراد محسوب می‏شود و لزومی ندارد همه بدانند پس چرا میزان دارایی مسوولین کشورهای پیشرفته معلومه
ناشناس۱۱۲۵۷۲۰۲۱:۴۵:۱۲ ۱۳۹۸/۷/۱۷
نوشته «بحث‌های زیادی درباره ارزش علمی آن در محافل دانشگاهی مطرح شد که طی آن عموم دانشگاهیان کتاب زیباکلام را فاقد ارزش علمی توصیف کردند.» واقعا خجالت داره این جمله! عزیز خود زیباکلام که دانشگاهی است و در ضمن کتابش رو فاقد ارزش علمی توصیف نکرده! پس «عموم» در این جمله فاقد ارزش علمی است. پس متن شما فاقد ارزش علمی است. :)
علی۱۱۲۵۷۲۶۲۱:۵۴:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۱۷
جناب روحانی . این صحبتهایی که می فرمایید دیگر جالب نیست .وعده وعید و حرفهای واکس زده شده . الحمدالله مردم با توجه به تجربه انتخاب بر اساس وعده و وعید هم اندیشان شما و عملکرد تیم ژنرالهای دولت شما بسیار هوشیار شده‌اند . خداوند همه ما را هدایت کند
ناشناس۱۱۲۵۷۷۴۲۲:۳۰:۳۵ ۱۳۹۸/۷/۱۷
قابلیت و ظرفیتو علم و کفایت و توان شیخ حسن روحانی تا همین حدی‌ست که هر روز میبینیم و میشنویم ### اما در کنار اینهمه کفایت!!! تخصصی هم در مورد موج‌بازی داره!!
ناشناس۱۱۲۵۷۷۹۲۲:۳۳:۱۰ ۱۳۹۸/۷/۱۷
شفافسازی تقلبی وقتی مردم نامحرمند یعنی فساد آزاد
ناشناس۱۱۲۵۸۷۱۰۱:۰۷:۴۹ ۱۳۹۸/۷/۱۸
قانونی هست که مجلس تصویب کرده. دیگه به امیدی ها رای ندید.
ناشناس۱۱۲۵۷۸۱۲۲:۳۴:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۱۷
کتاب زیباکلام رو منتشر کنید هر کس نقدی داره کتابی در نقد اون منتشر کنه ما چجوری به نقد شما از کتابی که اصلش را حق نداریم بخوانیم اطمینان کنیم؟
ناشناس۱۱۲۶۲۱۴۱۱:۵۷:۵۸ ۱۳۹۸/۷/۱۸
رضا شاه یک دیکتاتور بود البته خدماتی هم داشت اما اصلاح طلبان امثال زیبا کلام هیچ خدمتی به کشور نکرده اند.
ناشناس۱۱۲۵۷۹۲۲۲:۴۴:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۱۷
حالا که کتاب زیباکلام ضعیفه، اجازه بدید داخل کشور چاپ بشه تا آبروی زیباکلام لیبرال بره!
ناشناس۱۱۲۵۹۸۱۰۸:۰۶:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۱۸
این نبوغ حیرت‌انگیز فقط از روشنفکر نماهای کم‌هوش بر میاد خسته نباشی هموطن!!
ناشناس۱۱۲۵۹۸۶۰۸:۱۹:۴۰ ۱۳۹۸/۷/۱۸
ضعیف که هست !ولی اگه مردم اونو قوی تحلیل کردند کی جوابگو هست؟؟
ناشناس۱۱۲۶۰۶۳۰۹:۲۸:۴۱ ۱۳۹۸/۷/۱۸
این مغلطه ها فقط از طلبان بر میاد!
ناشناس۱۱۲۶۰۶۶۰۹:۳۳:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۱۸
نخیر نمیشه! در ایران فقط کتابهای قوی که مورد تایید عموم(تک تک) دانشگاهیان باشد چاپ میشه ولاغیر!
عباس اکبری۱۱۲۵۹۶۰۰۷:۳۴:۴۳ ۱۳۹۸/۷/۱۸
جناب رئیس جمهور چرا سختگیری نکند کم ضربه خوردیم شورای نگهبان با فشارهای سیاسی مجبوربه تاییدصلاحیت برخی شد که نتیجه اش دربی وفایت مدیران دیده شد مگر برای کرفتن وام ازدواج دولت و بانک آسان می گیرد که شورای نگهبان برای سرنوشت کشور بیخیال شود
ناشناس۱۱۲۶۰۰۷۰۸:۵۵:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۱۸
آقای‌تفرشی‌خودت‌چندمرد‌حلاجی‌فهرست‌کتابهای‌خودت‌رالطفا‌اعلام‌فرماییدتامورد‌استفاده‌دردانشگاه‌قرارگیرد
علی۱۱۲۶۱۸۰۱۱:۲۴:۱۸ ۱۳۹۸/۷/۱۸
یعنی الان خودتون کتاب چاپ کردید که دارید آقای تفرشی رو نقد می‌کنید؟!
ناشناس۱۱۲۶۴۲۱۱۴:۴۹:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۱۸
کتاب چاپ نکرد ولی مثل آقای تفرشی ادعای تاریخ دانی کامل رو هم نداره
ناشناس۱۱۲۶۰۸۰۰۹:۵۵:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۱۸
دعا می کنم کسی که از یک جلاد و دیکتاتور چهره مثبتی ارایه می دهد قیامت با او محشور شود
علی۱۱۲۶۱۷۶۱۱:۲۲:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۱۸
آقای روحانی! حالا که داره دوره شما تموم می‌شه این حرف رو می‌زنید؟ توی انتخابات یه آدم دیگه بودید. دنبال پیروزی همه جناح‌ها نبودید که هیچ به جناح مقابلتون کلی انگ و تهمت زدید تا ناجوانمردانه خودتون پیروز بشید.
ناشناس۱۱۲۶۲۶۹۱۲:۴۸:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۱۸
اموال و دارایی همه مسئولان باید برای مردم شفاف باشد زیرا شفافیت مانع فساد می شود.
ناشناس۱۱۲۶۴۴۴۱۵:۱۲:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۱۸
ربا خواری بانکها شرعی،حقوقهای نجومی قانونی و درامدش مباح،اختلاس آزاد ،شفافسازی جزء شعار همه مسئولین و در عمل اکثرا باهاش مخالف و این نشون دهنده اینه که ایران بهشت مفسدین میباشد

پربحث‌های دیروز

 1. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 2. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 3. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 4. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 5. غیزانیه از نمای نزدیک

 6. ۳ تا ۱۰ سال حبس برای پدر رومینا اشرفی

 7. لطفاً مردم را پشت درهای مجلس نگه ندارید

 8. عذرخواهی امام جمعه اهواز از پسر مجروح روز سوم خرداد در غیزانیه

 9. اهتزاز پرچم ایران در پایتخت ونزوئلا

 10. روایت میدل ایست مانیتور از پادشاهی وحشت "استالین عربستان"

 11. رشوه ۶۵ میلیارد تومانی به نماینده مجلس برای جلوگیری از یک طرح

 12. قتل دختر تالشی/ پدر علت قتل را فرار از منزل عنوان کرد

 13. اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا

 14. متهم ردیف اول گرانی مسکن کیست؟

 15. نجوا لاشیدایی چگونه سلطان طلا شد؟

 16. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 17. درآمد ۲ هزار میلیاردی ایران از صادرات محصولات نانویی

 18. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 19. نماینده خوزستان در مجلس خبرگان: مشکل آب غیزانیه سابقه طولانی دارد/ بارها تذکر داده بودیم

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 4. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 5. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 6. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 7. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 8. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 9. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 10. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 11. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 12. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 13. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 14. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 15. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 16. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 17. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 18. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 19. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 20. غیزانیه از نمای نزدیک

 21. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 22. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

 23. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

 24. ادعای برایان هوک: ایران بین مذاکره با ترامپ یا فروپاشی اقتصادی یکی را انتخاب کند/ ایران را مهار کرده‌ایم

 25. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 3. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 4. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 5. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 6. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 7. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 8. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 9. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 10. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 11. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 12. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

 13. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

 14. لاریجانی: مجلس دهم مظلوم واقع شد/ تکرار فساد فساد علیه نمایندگان ورژن همان بگم بگم سابق است/ رهبر انقلاب هیچ‌گاه دستوری به مجلس ندادند

 15. لطفاً مردم را پشت درهای مجلس نگه ندارید

 16. رشوه ۶۵ میلیارد تومانی به نماینده مجلس برای جلوگیری از یک طرح

 17. واکنش حسین شریعتمداری به ادعای فلاحت‌پیشه؛ آمریکا که ارزان‌تر حساب کرده بود!

 18. روحانی: فلسطین آزاد خواهد شد/ مردم می‌خواهند دولت و مجلس دست در دست هم دهند/ ارز باید به شرایط تعادل بازگردد

 19. اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا

 20. ادعای دوگانه قالیباف - نیکزاد/رأی آذری‌زبان‌ها سرنوشت‌ساز شد

 21. معروف‌ترین چهره سیاسی که اختتامیه مجلس را ندید+ عکس

 22. اسامی نامزدهای ریاست و نواب رئیس مجلس یازدهم مشخص شد

 23. روحانی: در زمینه کرونا از سه مرحله عبور کرده‌ایم/ همه کارمندان از ۱۰ خرداد در ادارات حاضر می‌شوند

 24. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا رسانه‌های بیگانه قم را عامل شیوع کرونا دانستند/زلزله‌های خفیف گسل مشا پیش زمینه زلزله بزرگی است/آقای روحانی حاضرند فقط یک روز با مترو سفر کنند؟

 25. مجلس دهم مظلوم بود؟

آخرین عناوین