کنایه روحانی به شورای نگهبان/ اموال مسئولان برای مردم محرمانه است! / ایرادات کتاب زیباکلام درباره رضاشاه/ سخنان مهم رئیسی درباره تخلفات مسئولین

گروه سیاسی الف،   3980717146 ۳۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.

کنایه روحانی به شورای نگهبان/ اموال مسئولان برای مردم محرمانه است! / ایرادات کتاب زیباکلام درباره رضاشاه/ سخنان مهم رئیسی درباره تخلفات مسئولین

ایرادات کتاب زیباکلام درباره رضاشاه

مدتی پیش کتابی از صادق زیباکلام درباره رضاخان برای انتشار مجوز نگرفت و در پی آن در خارج از کشو چاپ شد. زیباکلام بنا به اظهارات خودش در این کتاب تلاش کرده تصویری متفات از تصویر جمهوری اسلامی از رضاخان به دست دهد. اما از آغاز انتشار این کتاب بحث‌های زیادی درباره ارزش علمی آن در محافل دانشگاهی مطرح شد که طی آن عموم دانشگاهیان کتاب زیباکلام را فاقد ارزش علمی توصیف کردند.

روزنامه شرق در گفت‌وگویی با مجید تفرشی، تاریخ‌پژوه و خود صادق زیباکلام درباره این اثر صحبت کرده است. نکته قابل توجه، تاکید تفرشی بر غلط بودن ادعاها زیباکلام در این کتاب است.

تفرشی با نام بردن از تعداد زیادی آرشیو در بریتانیا که ۱۱هزار پرونده درباره این دوره تاریخی در آنها موجود است گفته است: «اين موارد را عمدا از اين بابت گفتم که نشان دهم ادعاي گزاف بررسي و مطالعه همه اسناد بريتانيايي براي نگارش کتاب رضاشاه که مکررا شفاهي و کتبي نقل شده، تا چه حد نادرست است و حتي کتابي که الهام‌بخش و مأخذ اصلي بخش مهم کتاب اخير است هم با وجود استفاده مستقيم از برخي از اين اسناد، چنين ادعاي گزافي نکرده است. چنين ادعايي ضمن نادرست‌بودن از نظر علمي، متأسفانه به‌شدت در تحليل، قضاوت و نتيجه‌گيري خرد و کلان آقاي زيباکلام، به‌‌ویژه در مسئله سياست بريتانيا درباره تحولات دو دهه رضاشاه تأثير گذاشته و بعضا ايشان را به نتايجي نادقيق و سست سوق داده است.

اين کتاب درمجموع اثري ژورناليستي در دفاع از رضاشاه است؛ دفاعي که به تصريح نويسنده، عکس‌العملي است در برابر چهار دهه تاريخ‌نگاري عليه رضاشاه. کتاب خلاصه‌نويسي از چند کتاب، به‌خصوص کتاب برآمدن رضاشاه دکتر غني است. اين رونويسي به شکلي صورت گرفته که آقاي زيباکلام در کتاب رضاشاه، مجبور شده عينا به شيوه مرحوم غني، عمده کار کاملا اقتباسي و خلاصه‌نويسي خود را به اوايل سلطنت رضاشاه اختصاص دهد...

نويسنده کتاب رضاشاه[صادق زیباکلام] که استاد قديمي دانشگاه است، طبعا بايد کار خود را از نظر شکل و محتوا الگويي براي دانشجويان و محققان قرار دهد. از نظر محتوا که اجمالا بحث شد، ولي در کل کتاب با شيوه‌اي کاملا شعاري و تبليغاتي مجموعا از هفت يا هشت اثر تأليف و ترجمه و بدون زحمت مراجعه به متون اصلي و ديدن صدها منبع مهم ديگر استفاده شده است.

از اين ميان البته دو کتاب، آثار ديگر خود نويسنده هستند. آقاي زيباکلام در کتاب خود که تقريبا از منابع و تحليل جديد بي‌بهره است، از روش شعاري سنتي قديمي ادبيات چريکي و سياسي و تيره‌کردن عبارت‌هاي خاص موردنظر در جاي‌جاي کتاب، (به‌عنوان ارزش افزوده نسبت به کتاب سيروس غني) استفاده کرده و بي‌توجه به روش رفرنس‌دهي آکادميک، بي‌اعتنا به ارائه فهرست منابع و تهيه فهرست اعلام نشان داده که در کارش با متخصصان و کارشناسان تاريخ کاري نداشته و صرفا عوام‌الناس کم‌سواد فاقد مطالعه جدي ناراضي از وضع موجود و جوياي يک بت گمگشته و منجي افسانه‌اي را هدف گرفته تا واکنش رفتاري مشابه با سياست تاريخ‌نويسي ظاهرا مورد نقدشان در طرف مقابل، مبتني‌بر آبروبري از برخي و آبروخري براي برخي ديگر خلق کند.»

***

اموال مسئولان برای مردم محرمانه است

راه‌اندازی سامانه اموال مسئولان و الزام مسئولان به ثبت اموالشان در این سامانه مدتی است در رسانه‌ها مطرح شده است. آنچه عموم رسانه‌ها و مردم از راه‌اندازی اسن سامانه فهمیده‌اند شفاف‌سازی اموال مسئولین برای عموم مردم است. اما متاسفانه اینگونه نیست.

داود کریمی‌ مرید، سخنگو و دبیر کمیته دائمی شورای اطلاع ‏رسانی «مافا» (مرکز آمار و فناوری اطلاعات) قوه قضائیه در گفت‏وگو با شرق گفته است: فکر می‏ کنم باید یک شبهه را برطرف کنم. برخی فکر می‏کنند وقتی می‏ گوییم شفاف‏سازی؛ یعنی اطلاعات موجود در آن در معرض دید عموم قرار می‏ گیرد؛ بنابراین توده جامعه فکر نکنند که این شفاف‏سازی به این معناست که تابلویی باشد که نشان دهد فرضا یک نماینده یا یک مدیر ارشد نظام، چقدر دارایی دارد. این اطلاعات از‌جمله آبرو و حریم خصوصی افراد محسوب می‏شود و لزومی ندارد همه بدانند...

در ایران، ماده ۵ قانون «رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران» مصوب ۱۳۹۴، تأکید می‏کند افشای دارایی ‏های مسئولان جرم تلقی می‏شود؛ مگر آنکه یک مدیر خودش بخواهد دارایی خود را اعلام کند که برای آن منعی وجود ندارد. شاید اگر زمانی اصلاحی در قانون کشور ما نیز صورت بگیرد، موضوع فرق کند؛ اما در چارچوب مطالبات از مجلس شورای اسلامی به ‏عنوان نهاد قانون‌گذار است. در‌حال‌حاضر قانون این اجازه را به ما نمی ‏دهد.»

به نظر می‌رسد با مطالبه‌ای که در افکار عمومی مبنی بر شفافیت اموال مسئولان وجود دادر باید این قانون در مجلس اصلاح شود و اعلام عمومی اموال مسئولان الزامی شود. هرچند به خیر این مجلس امید نیست.

***

کنایه روحانی به شورای نگهبان درباره ردصلاحیت‌ها

حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت رئیس جمهور با بیان اینکه پیروزی این جناح و یا آن جناح مهم نبوده، بلکه باید اجازه دهیم، ملت پیروز شود، تأکید کرد: باید بگذاریم همه جناح‌ها، احساس پیروزی کنند؛ باید به همه فرصت دهیم تا در این اجتماع شرکت کنند.

روحانی با اشاره به اینکه بهترین مجلس در طول تاریخ انقلاب اسلامی مجلس اول بود، اظهار داشت: در آن مجلس، نظارت به این شکل وجود نداشت و حتی شورای نگهبان و این همه دفاتر نظارتی وجود نداشت و همه از جناح‌های مختلف آمدند و ثبت نام کردند؛ حتی منافقین هم در آن انتخابات ثبت نام کردند. همچنین گروه‌هایی مانند دفتر هماهنگی، نهضت آزادی و جبهه ملی نیز ثبت نام کردند و بهترین انتخابات و بهترین مجلس ثمره آن بود.

رئیس جمهور اظهار داشت: نباید اینقدر سختگیری کرده و فشار بیاوریم و فکر کنیم هر چه این فیلتر را تنگ‌تر کنیم، نتیجه مثبت‌تری خواهد داشت.

روحانی افزود: مردم خودشان خوب می‌فهمند و بهترین ها را انتخاب می‌کنند. بویژه در انتخابات مجلس شورای اسلامی که عمدتاً محلی بوده و مردم کاندیداها را بهتر می‌شناسند و انتخاب می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

روحانی: بگذاریم همه جناح‌ها در انتخابات احساس پیروزی کنند/ آمار ایجاد اشتغال طی یکسال اخیر افتخارآمیز است

***

سخنان مهم رئیسی درباره تخلفات مسئولین

حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی در مراسم سالگرد تاسیس سازمان بازرسی گفت:‌ کسی که در دورانی مسئولیت داشت و کاری باید انجام می‌داد، اما نکرد، یا سدی را باید محکم ایجاد می‌کرد یا جاده‌ای را باید محکم و با اتقان می‌ساخت، اقدامی را به صورت اتقان انجام می‌داد که در نهایت یا کار انجام نشد یا اتقان لازم در این کار نبود، این فرد باید مورد مواخذه قرار گیرد. در دوران مدیریتی که فرد داشته، باید نسبت به آن حوزه و آن دوران پاسخگو باشد که این می‌تواند تضمین کننده باشد و معلوم شود کسی نسبت به ترک فعل‌ها مورد سوال است.

بیشتر بخوانید:

رئیسی: بسیاری از فسادها محصول یک اقدام یک شبه و یک روزه نیست

این سخنان رئیسی از آن جهت اهمیت دارد که در سال‌های اخیر، ترک فعل‌های برخی از مسئولین باعث خسارات جدی به بیت‌المال شده است. مثلا اجرا نشدن سامانه ملی املاک باعث خسارت ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت‌المال در یک سال شد. با ملاک قرار دادن سخنان رئیسی اکنون زمان مناسبی برای رسیدگی به شکایت از عباس آخوندی وزیر وقت مسکن بابت اجرا نکردن این قانون است.

بیشتر بخوانید:

شکایت احمد توکلی از آخوندی به دادستانی تهران

***

رئیس دانشگاه قربانی دانشجوی قلابی شد؟

روز سه شنبهخبر برکناری رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شد. تاکنون دلایل برکناری رئیس دانشگاه منتشر نشده است. جهانپور مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در مصاحبه‌ای فقط به این مسئله اشاره کرده است که این تغییر بنا بر صلاحدید و اختیار دکتر نمکی وزیر بهداشت صورت گرفته است.

ممکن است ماجرای دانشجوی قلابی در این تغییر و تحولات موثر بوده باشد. مدتی پیش دختری به اتهام پذیرش غیرقانونی در رشته دندانپزشکی این دانشگاه دستگیر شد و بعد از آن هم اظهارات متناقضی از سوی این دختر و مسئولین منتشر شد.

بیشتر بخوانید:

حواشی «دانشجوی قلابی» قربانی گرفت

دانشجوی قلابی یا صندلی پولی؟

عناوین مرتبط

۲۶ آبان ۱۳۹۸نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین
۲۵ آبان ۱۳۹۸واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟
۲۲ آبان ۱۳۹۸رفع توقیف «خانه پدری» با دستور رئیسی؟/ توضیحات عجیب واعظی درباره سخنان روحانی/ انتقاد عباس عبدی از انتشار گزینشی نظرسنجی‌ها/ پاسخ وزیر کشور به آیت‌الله جنتی
۲۱ آبان ۱۳۹۸نظر رهبر انقلاب درباره چند همسری/ حاشیه‌های مستند «مظنونین همیشگی»/آیا شیب افول محبوبیت روحانی بسیار تند است؟
۲۰ آبان ۱۳۹۸نظر علی مطهری درباره چندهمسری/ واکنش سرد رئیسی به سخنان روحانی/ آیا کاظم جلالی به ظریف تحمیل شده است؟
۱۹ آبان ۱۳۹۸آخرین خبر درباره حضور قالیباف و حدادعادل در انتخابات مجلس/ سخنرانی پرحاشیه روحانی در یزد/ قوچانی: طرح اصلاح‌طلبان مانند بنگاه‌های دوست‌یابی است
۱۸ آبان ۱۳۹۸جدال توییتری عباس عبدی و احمد پورنجاتی/ دفاع دیپلمات اصلاح‌طلب از کمک به حزب‌الله لبنان/علی لاریجانی از مجلس خداحافظی می‌کند؟

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۵۶۷۸۲۰:۵۱:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۱۷
آقای رئیسی با مدیریت خود در قوه قضائیه هم جلوی خدشه‌دار شدن انقلاب را گرفته و هم حقوق ضایع‌شده از بیت‌المال را برگردانده‌اند. قدردان زحمت‌ها و تلاش‌های این خادم انقلاب هستیم.
ناشناس۱۱۲۶۲۵۸۱۲:۳۵:۱۱ ۱۳۹۸/۷/۱۸
ماهم از خدمات ایشان تشکر می کنیم. فقط نمی دانیم چرا باهمه مفسدان اقتصادی برخورد نمیشود.مثلا خودروسازان که اینهمه به مردم خسارت می زنند هنوز در امان هستند.ازجمله رامک خودرو
ناشناس۱۱۲۶۴۰۴۱۴:۳۹:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۱۸
هنوز خیلی مونده تا قضاوت
ناشناس۱۱۲۵۶۷۹۲۰:۵۱:۵۲ ۱۳۹۸/۷/۱۷
وقتی پول‌هایی را که آیت‌الله رئیسی به بیت‌المال برگردانده با برجام سراسر خسارت محض مقایسه می‌کنیم تفاوت فاحش بین دو مدیریت انقلابی و غیرانقلابی به خوبی معلوم می‌شود.
ناشناس۱۱۲۵۶۸۳۲۰:۵۳:۳۴ ۱۳۹۸/۷/۱۷
جناب تفرشی! بهتر بود بجای کلی گويی و کلی کوبی! مستند و مصداقی حرف ميزديد
ناشناس۱۱۲۵۹۸۳۰۸:۱۱:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۱۸
مستند میخوای پر واضح بود که رضا (شاه چه) با چکمه انگلیس از کشور شوت شد به جزیره موریس و این ننگ بر پیشانی این خاندان ماند تا ابد
ناشناس۱۱۲۶۴۱۴۱۴:۴۵:۵۹ ۱۳۹۸/۷/۱۸
اگه اینجوری باشه که شما میگی پس رضا شاه ضد انگلیس بوده چه دلیلی داشت انگلیس ریسک کرد و نوکری که خوب کار و نوکری میکرد را بیرون انداخت اونم در همسایگی گرگی مثل روسیه
حسینی۱۱۲۶۴۷۲۱۵:۳۵:۲۱ ۱۳۹۸/۷/۱۸
عزیزم کاملا علمی بحث کردن. شما اکادمیک هستید؟ اینکه کتاب رفرنس نداره مستند میخواد؟ مستند را برای ادعای عامی و تاریخی میارن که موضوع را تایید و یا تکذیب کنه.
ناشناس۱۱۲۵۷۰۸۲۱:۲۲:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۱۷
زیباکلام از وقتی رفت انگلیس درس خواند یک آدم دیگه شد.
ناشناس۱۱۲۵۹۵۰۰۷:۱۳:۰۳ ۱۳۹۸/۷/۱۸
برا اینکه واقعیتا رو دید .به هرحال دنیا دیده با کسی که میشینه یه جا وخیال می بافه فرق داره .
ناشناس۱۱۲۵۷۱۱۲۱:۲۷:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۱۷
رضا شاه فقط برای مردم ایران قلدربازی در میاورد. تو یک روز کل ایران اشغال شد هیچ کاری نتونست بکنه، خودشم تبعید شد.
ناشناس۱۱۲۵۷۱۹۲۱:۴۴:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۱۷
آبرو و حریم خصوصی افراد محسوب می‏شود و لزومی ندارد همه بدانند پس چرا میزان دارایی مسوولین کشورهای پیشرفته معلومه
ناشناس۱۱۲۵۷۲۰۲۱:۴۵:۱۲ ۱۳۹۸/۷/۱۷
نوشته «بحث‌های زیادی درباره ارزش علمی آن در محافل دانشگاهی مطرح شد که طی آن عموم دانشگاهیان کتاب زیباکلام را فاقد ارزش علمی توصیف کردند.» واقعا خجالت داره این جمله! عزیز خود زیباکلام که دانشگاهی است و در ضمن کتابش رو فاقد ارزش علمی توصیف نکرده! پس «عموم» در این جمله فاقد ارزش علمی است. پس متن شما فاقد ارزش علمی است. :)
علی۱۱۲۵۷۲۶۲۱:۵۴:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۱۷
جناب روحانی . این صحبتهایی که می فرمایید دیگر جالب نیست .وعده وعید و حرفهای واکس زده شده . الحمدالله مردم با توجه به تجربه انتخاب بر اساس وعده و وعید هم اندیشان شما و عملکرد تیم ژنرالهای دولت شما بسیار هوشیار شده‌اند . خداوند همه ما را هدایت کند
ناشناس۱۱۲۵۷۷۴۲۲:۳۰:۳۵ ۱۳۹۸/۷/۱۷
قابلیت و ظرفیتو علم و کفایت و توان شیخ حسن روحانی تا همین حدی‌ست که هر روز میبینیم و میشنویم ### اما در کنار اینهمه کفایت!!! تخصصی هم در مورد موج‌بازی داره!!
ناشناس۱۱۲۵۷۷۹۲۲:۳۳:۱۰ ۱۳۹۸/۷/۱۷
شفافسازی تقلبی وقتی مردم نامحرمند یعنی فساد آزاد
ناشناس۱۱۲۵۸۷۱۰۱:۰۷:۴۹ ۱۳۹۸/۷/۱۸
قانونی هست که مجلس تصویب کرده. دیگه به امیدی ها رای ندید.
ناشناس۱۱۲۵۷۸۱۲۲:۳۴:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۱۷
کتاب زیباکلام رو منتشر کنید هر کس نقدی داره کتابی در نقد اون منتشر کنه ما چجوری به نقد شما از کتابی که اصلش را حق نداریم بخوانیم اطمینان کنیم؟
ناشناس۱۱۲۶۲۱۴۱۱:۵۷:۵۸ ۱۳۹۸/۷/۱۸
رضا شاه یک دیکتاتور بود البته خدماتی هم داشت اما اصلاح طلبان امثال زیبا کلام هیچ خدمتی به کشور نکرده اند.
ناشناس۱۱۲۵۷۹۲۲۲:۴۴:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۱۷
حالا که کتاب زیباکلام ضعیفه، اجازه بدید داخل کشور چاپ بشه تا آبروی زیباکلام لیبرال بره!
ناشناس۱۱۲۵۹۸۱۰۸:۰۶:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۱۸
این نبوغ حیرت‌انگیز فقط از روشنفکر نماهای کم‌هوش بر میاد خسته نباشی هموطن!!
ناشناس۱۱۲۵۹۸۶۰۸:۱۹:۴۰ ۱۳۹۸/۷/۱۸
ضعیف که هست !ولی اگه مردم اونو قوی تحلیل کردند کی جوابگو هست؟؟
ناشناس۱۱۲۶۰۶۳۰۹:۲۸:۴۱ ۱۳۹۸/۷/۱۸
این مغلطه ها فقط از طلبان بر میاد!
ناشناس۱۱۲۶۰۶۶۰۹:۳۳:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۱۸
نخیر نمیشه! در ایران فقط کتابهای قوی که مورد تایید عموم(تک تک) دانشگاهیان باشد چاپ میشه ولاغیر!
عباس اکبری۱۱۲۵۹۶۰۰۷:۳۴:۴۳ ۱۳۹۸/۷/۱۸
جناب رئیس جمهور چرا سختگیری نکند کم ضربه خوردیم شورای نگهبان با فشارهای سیاسی مجبوربه تاییدصلاحیت برخی شد که نتیجه اش دربی وفایت مدیران دیده شد مگر برای کرفتن وام ازدواج دولت و بانک آسان می گیرد که شورای نگهبان برای سرنوشت کشور بیخیال شود
ناشناس۱۱۲۶۰۰۷۰۸:۵۵:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۱۸
آقای‌تفرشی‌خودت‌چندمرد‌حلاجی‌فهرست‌کتابهای‌خودت‌رالطفا‌اعلام‌فرماییدتامورد‌استفاده‌دردانشگاه‌قرارگیرد
علی۱۱۲۶۱۸۰۱۱:۲۴:۱۸ ۱۳۹۸/۷/۱۸
یعنی الان خودتون کتاب چاپ کردید که دارید آقای تفرشی رو نقد می‌کنید؟!
ناشناس۱۱۲۶۴۲۱۱۴:۴۹:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۱۸
کتاب چاپ نکرد ولی مثل آقای تفرشی ادعای تاریخ دانی کامل رو هم نداره
ناشناس۱۱۲۶۰۸۰۰۹:۵۵:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۱۸
دعا می کنم کسی که از یک جلاد و دیکتاتور چهره مثبتی ارایه می دهد قیامت با او محشور شود
علی۱۱۲۶۱۷۶۱۱:۲۲:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۱۸
آقای روحانی! حالا که داره دوره شما تموم می‌شه این حرف رو می‌زنید؟ توی انتخابات یه آدم دیگه بودید. دنبال پیروزی همه جناح‌ها نبودید که هیچ به جناح مقابلتون کلی انگ و تهمت زدید تا ناجوانمردانه خودتون پیروز بشید.
ناشناس۱۱۲۶۲۶۹۱۲:۴۸:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۱۸
اموال و دارایی همه مسئولان باید برای مردم شفاف باشد زیرا شفافیت مانع فساد می شود.
ناشناس۱۱۲۶۴۴۴۱۵:۱۲:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۱۸
ربا خواری بانکها شرعی،حقوقهای نجومی قانونی و درامدش مباح،اختلاس آزاد ،شفافسازی جزء شعار همه مسئولین و در عمل اکثرا باهاش مخالف و این نشون دهنده اینه که ایران بهشت مفسدین میباشد

پربحث‌های اخیر

 1. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 2. شهادت یک بسیجی در ملارد/ آخرین وضعیت شهرهای مختلف

 3. علی مطهری: مجلس از حیز انتفاع ساقط است

 4. سخنگوی دولت: روحانی خود را فدای مصالح کرد/ احتمال وصل شدن اینترنت برخی استان‌ها/ در عربده کشی‌ها صدای به حق مردم کمتر شنیده می‌شود

 5. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 6. حکم کشته شدن آشوبگران از نگاه اروپا چیست؟

 7. شاکری: طرح افزایش قیمت بنزین قابلیت اصلاح دارد

 8. محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت

 9. سخنگوی دولت:‌ رئیس‌جمهور خود را فدای مصالح کلان کشور و مردم کرد

 10. امام جمعه شیراز: اگر شورای تامین نتواند اغتشاشات را جمع کند، به همراه بسیج به میدان خواهم رفت

 11. سپاه در واکنش به حوادث و وقایع اخیر: با ادامه هرگونه ناامنی قاطعانه برخورد خواهیم کرد

 12. آمریکا از آشوبگران در ایران خواست از خرابکاری‌هایشان فیلم بفرستند

 13. وقتی آشوبگران به کتاب هم رحم نمی‌کنند + عکس

 14. گالوپ: ترامپ بی شخصیت ترین نامزد انتخابات آمریکا

 15. گریه‌های دردناک مردی که جهیزیه دخترش در آتش سوخت

 16. تاملاتی درباره اعتراضات اخیر/ وقتی رئیس جمهور با مردم حرف نمی‌زند

 17. ربیعی: یارانه حمایتی جدید در دولت‌های بعد هم پرداخت خواهد شد

 18. رئیسی: صف مردم از صف اشرار و اخلالگران جدا است/ انتقاد از شیوه اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین

 19. هشدار رئیس قوه قضاییه به اشرار و اخلالگران امنیت

 20. مصباحی مقدم: دولت مسبب افزایش تنش‌ها در کشور است/ رشد نقدینگی موجب کاهش قدرت خرید مردم می‌شود

 21. فیلمی از خسارت زدن آشوبگران به اموال عمومی

 22. اظهارات مداخله‌جویانه اروپایی‌ها در امور داخلی ایران

 23. عارف به لاریجانی نامه زد

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 2. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 3. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 4. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 5. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 6. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

 7. محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند

 8. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 9. روحانی: پرداخت کمک‌های معیشتی از دوشنبه آغاز می‌شود/ اعتراض حق مردم است اما حساب اعتراض از اغتشاش جداست

 10. توکلی: مسیر تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

 11. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور در مجلس

 12. سخنگوی هیات رئیسه مجلس: همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند

 13. طرح استیضاح لاریجانی در مجلس

 14. آلودگی و برودت هوا، بارش برف و سختی تردد؛ مدارس برخی مناطق را تعطیل کرد/ تعطیلی مدارس غرب تهران

 15. خرابکاری اغتشاش‌گران در تهران

 16. شمخانی: منافقین و ضدانقلاب در اغتشاشات دیروز نقش ایفا کردند و بعضا سلاح گرم داشتند

 17. گام‌های لرزان پیرمردها و بازیگران جوان سیاست

 18. معاون سازمان برنامه و بودجه: تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین زیر ۲ درصد است

 19. دیلی اکسپرس: اشتباهات ترامپ چگونه خاورمیانه را به ایران و روسیه واگذار کرد

 20. جزئیات نشست غیرعلنی مجلس درباره افزایش قیمت بنزین

 21. دادستان کشور: خسارت‌دیدگان شکایت کنند تا اشرار محکوم شوند/ قیمت‌ها به بهانه بنزین افزایش نیابند

 22. قول روحانی به مردم درباره کمک‌های معیشتی

 23. خرازی: استعفای نمایندگان مجلس کدام گره از وضعیت معیشتی مردم را می گشاید؟

 24. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

 25. احتمال یک تا ۳ سال حبس برای «نجفی»

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 4. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 5. چرا روحانی عصبانی است؟

 6. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 7. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 8. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 9. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 10. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 11. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 12. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 13. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 14. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 15. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 16. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 17. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 18. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 19. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 20. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 21. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 22. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 25. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 2. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 3. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 4. محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند

 5. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 6. روحانی: پرداخت کمک‌های معیشتی از دوشنبه آغاز می‌شود/ اعتراض حق مردم است اما حساب اعتراض از اغتشاش جداست

 7. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور در مجلس

 8. سخنگوی هیات رئیسه مجلس: همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند

 9. طرح استیضاح لاریجانی در مجلس

 10. شمخانی: منافقین و ضدانقلاب در اغتشاشات دیروز نقش ایفا کردند و بعضا سلاح گرم داشتند

 11. گام‌های لرزان پیرمردها و بازیگران جوان سیاست

 12. خرازی: استعفای نمایندگان مجلس کدام گره از وضعیت معیشتی مردم را می گشاید؟

 13. وضعیت شهرهای مختلف بعد از گرانی بنزین/ بازگشت آرامش به کشور

 14. واکنش سفیر ایران در انگلیس به گرانی بنزین

 15. برآورد حضور ۸۷۴۰۰ نفر در اعتراضات روزهای گذشته/ آتش زدن بیش از ۱۰۰ بانک در کشور

 16. روایت احمد توکلی از توصیه رهبر انقلاب به روحانی درباره افزایش قیمت بنزین

 17. کدخدایی: نباید به اموال عمومی آسیب وارد شود/ اعتراض به تصمیم‌های اجرایی حق مردم است

پربحث‌های هفته

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 3. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 4. چرا روحانی عصبانی است؟

 5. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 6. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 7. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 8. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 9. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 10. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 11. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 12. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 13. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 14. فاصله ما و رهبری در این روزها

 15. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 16. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 17. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 18. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

 19. علی مطهری: حکومت اسلامی می‌تواند در موضوع «چندهمسری»دخالت کند

 20. طرح سوال از رئیس جمهور در پنچ محور

 21. محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند

 22. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 23. شهادت یک بسیجی در ملارد/ آخرین وضعیت شهرهای مختلف

 24. روحانی: پرداخت کمک‌های معیشتی از دوشنبه آغاز می‌شود/ اعتراض حق مردم است اما حساب اعتراض از اغتشاش جداست

 25. نظر علی مطهری درباره چندهمسری/ واکنش سرد رئیسی به سخنان روحانی/ آیا کاظم جلالی به ظریف تحمیل شده است؟

آخرین عناوین