حواشی «دانشجوی قلابی» قربانی گرفت؟

گروه اجتماعی الف،   3980717141 ۱ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

روز گذشته خبری عجیب از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شد، در این خبر وزیر بهداشت در حکمی محمد آقاجانی را برکنار و علیرضا زالی را به عنوان سرپرست این دانشگاه منصوب کرد. به نظر می رسد دومینوی اعتراضات پیرامون صندلی فروشی ها همچنان در حال قربانی گرفتن است.

حواشی «دانشجوی قلابی» قربانی گرفت؟

خبرنامه دانشجویان ایران نوشت: مدتی پیش خبر دستگیری دختری 20 ساله که به «دانشجوی قلابی» شهرت پیدا کرد در فضای مجازی منتشر شد. اولین خبر در این مورد توسط رضا صادقی، رییس کلانتری ولنجک منتشر شد که طبق ان دانشگاه با درخواست از کلانتری برای دستگیری این دختر اقدام کرده است، او به ادعای این دختر برای نحوه ورودش به دانشگاه نیز پرداخته و می گوید:«دختری 23 ساله از کمتر از یک سال قبل در کلاس‌های درس رشته دندانپزشکی در دانشگاه شهید بهشتی حاضر شده و به دیگر دانشجویان گفته بود که با پرداخت چندین میلیارد و بدون شرکت در کنکور در این دانشگاه ثبت نام کرده است که همین موضوع سبب نارضایتی دیگر دانشجویان شده و در همین راستا اعتراض خود را به حراست دانشگاه اعلام کرده اند.»

او در ادامه ضمن آنکه مدعی می شود دختر جوان هیچ گونه اقدام به جعل مدرک دانشگاهی نداشته، اتهام دختر جوان را در سو استفاده از غفلت عوامل حراست عنوان کرده و می گوید:«هیچگونه جعلی در این زمینه رخ نداده بود و متهم تنها با سوءاستفاده از غفلت عوامل حراست در ورودی دانشگاه در کنترل کارت دانشجویی وارد دانشگاه شده بود.»

اما همین میزان صحبت کردن از پردخت و یا عدم پرداخت پول به دانشگاه باعث شد تا موضوعیی که پیش از این حواشی بسیاری را برای دانشگاه های علوم پزشکی به وجود آورده بود و به آن «صندلی فروشی» گفته می شد، دوباره بر سر زبان ها بیفتد. ماجرای صندلی فروشی هر چند از یک سال پیش در دانشگاه های علوم پزشکی و بر اساس اجازه به دانشجویان خارجی برای انتقال به داخل کشور مطرح شد و البته با تکذیب مسئولین دانشگاهی روبرو شد، با این ماجرا وارد مرحله جدیدی شد و همه مسئولین پس از این اتفاق مجددا مجبور به تکذیب هر نوع صندلی فروشی شدند.

کیانوش جهانپور، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه فرد هیچ گونه سابقه تحصیلی ندارد، دریافت پول برای امری انجام نشده را امری مضحک و احتمال کلاهبرداری از دختر جوان را مطرح کرد، او گفت:«اینکه فردی کارت دانشجویی و مدارک دانشجویی نداشته باشد و بخواهد سر کلاس‌های آموزشی دانشگاهی حضور پیدا کند، کلاهبرداری چندان سختی نیست و این اتفاق در دانشگاه‌های بزرگ و پردیس‌های این دانشگاه‌ها گاهاً اتفاق می‌افتد؛ اما اینکه آن فرد بخواهد برای حضور در این کلاس‌ها مبلغی را پرداخت کند، قطعاً از لحاظ عقلی و روانی مشکلی داشته است.»

او در ادامه صحبت های خود تاکید می کند:«اینکه فردی ادعا کند که امتیاز حضور در کلاس‌های آموزشی دانشگاه را با پرداخت چندین میلیارد خریداری کرده است، امری شدنی نیست. چرا که حضور در کلاس‌های آموزشی برای فردی امتیاز محسوب نمی‌شود و اگر هم افرادی بابت این موضوع از آن فرد دانشجونما مبلغی را دریافت کرده باشند خود آنها نیز کلاهبردار بوده‌اند.»

پس از این واکنش امیرمحسن ضیایی، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که این فرد به مدت 8 ماه در دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی رفت و آمد داشته است، خواستار پاسخگویی مسئولین شده و در مصاحبه ای می گوید: «مسئولین دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی باید گزارش کاملی در خصوص موضوع فوق به دانشگاه ارائه بدهند و بگویند چگونه ممکن است فردی با عنوان دانشجو در محیط ‌های آموزشی شرکت می‌کرده، اما مسئولین متوجه این موضوع نشدند. این فرد دستگیر شده نیز از آذرماه سال گذشته به مدت ۸ ماه در این کلاس‌های آموزشی دانشکده حضور پیدا می‌کرده است؛ اما در مورد حضور مستمر یا غیر مستمر در این کلاس‌ها اطلاعی نداریم.» البته نگاه تند ضیایی تنها به دانشکده محدود نمی شود و معتقد است که دانشجوی قلابی اهداف خاصی را داشته است، او ادامه می دهد:«فرد مذکور به هیچ عنوان فرد عادی به شمار نمی‌رود و با برنامه‌ریزی و سیاست خاصی وارد دانشگاه شده و این که دنبال چه هدفی بوده است، باید در مراجع قضایی روشن شود. این که ادعا می‌کند مبلغی را به دانشگاه پرداخت کرده است، این موضوع نیز باید بررسی شود.»

محسن دالبند، رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به تبلیغات این دختر در فضای مجازی به عنوان یک نخبه دانشگاهی نیز مدعی می شود که این دانشجو هیچ گونه ارتباطی با دانشگاه ندارد و می گوید:«نامبرده فاقد هرگونه سابقه در سامانه‌های یکپارچه آموزشی و بایگانی پرونده‌های آموزشی دانشگاه است و هیچگونه رابطه‌ای اعم از آموزشی و مشابه آن با دانشکده دندانپزشکی ندارد.»

اما تریبون تنها به دست مسئولین دانشگاهی باقی نماند و دختری که خود را مریم مقتری، همان دختر دستگیر شده می خواند، با انتشار ویدیویی در اینستاگرام خود دست به افشاگری زد، او می گوید: «من دانشجوی قلابی نیستم و از هیچ راه غیر قانونی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نشده‌ام. من با رزومه و اعتبار علمی که داشتم مجوز گرفتم و وارد دانشگاه شهید بهشتی شدم. من مریم مقتدری از آقای دالوند و از همه سایت‌ها و از همه افرادی که این خبرهای کذب و دروغ را با اسم و عکس من منتشر کرده و با آبروی من بازی کردند شکایت می‌کنم.»

او در این ویدیو به چند نکته اشاره می کند که سوال ها پیرامون حضور این فرد را بیشتر کرد، او در این ویدیو از 200 پرونده صحبت می کند که در لفافه اشاره ای به همان صندلی فروشی ها است. او در این ویدیو مدعی داشتن کمد دراین دانشکده شده و معتقد است که نه به صورت پنهانی بلکه به صورتی رسمی وارد دانشکده می شده، از طرفی دیگر او در انتهای ویدیوی خود، موضوع صندلی فروشی را رسما اعلام کرده و می گوید: «اجازه بدهید اگر فسادی و پولی گرفته می‌شود و صندلی‌ای خرید و فروش می‌شود به شما کمک کنم که بفهمید کار چه‌کسی است و این باندهای خرید و فروش صندلی و سوالات کنکور کجاست و چه‌کار می‌کنند.»

واکنش ها پس از این ویدیو داغ تر شد و موضوع «صندلی فروشی» رنگ روی روشن تری به خود گرفت، محسن ضایی اعلام کرد در صورت اثبات صندلی فروشی، استعفا خواهد داد البته او در گفت و گوی خود با اشاره به این که ممکن است روابط ناسالمی هم وجود داشته باشد می گوید: « اگر ادعایی در خصوص پرداخت مبلغی به دانشگاه در برابر کسب امتیاز تحصیلی داشته باشد باید به اثبات برساند که به چه فرد یا افرادی چه مبلغی را پرداخت کرده است. اگرچه ما این موضوع را تکذیب نمی‌کنیم که اگر فردی بدون رعایت ضوابط وارد مجموعه‌ای می‌شود قاعدتا ممکن است ارتباطات ناسالمی با برخی از افراد ایجاد کرده باشد و این موضوع نیز در دست بررسی است.»

او البته در مورد شکایت از این فرد می گوید:«حضور در کلاس‌های آموزشی از لحاظ سیستم قضایی جرم خاصی نیست و فرد عمل مجرمانه‌ای ممکن است انجام نداده باشد اگرچه از نظر نظامات داخلی دانشگاه این فرد اقدام خلاف مقررات انجام داده است اما اخیرا اتهاماتی را به دانشگاه وارد کرده است که بر این اساس دانشگاه علیه این فرد اعلام جرم خواهد کرد و در حال حاضر نیز بخش حقوقی،  آموزش و حراست دانشگاه درگیر این موضوع هستند چرا که اگر کسی علیه نهاد یا تشکیلاتی ادعاهایی را مطرح کند باید به لحاظ قانونی بتواند این ادعا را ثابت کند.»

این موضوعات حتی پای وزیر را به این موضوع کشاند و درنهایت سعید نمکی در توئیتر خود از دستور برای مقابله با صندلی فروشی خبر داد.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هفتم مهرماه از اعلام جرم دانشگاه نسبت به دانشجوی قلابی دندانپزشکی و معرفی سه کارمند دانشکده دندانپزشکی به هیات رسیدگی به تخلفات خبر داد و  این موضوع باعث تقویت احتمال تخلف در این دانشگاه شد. او البته در نمونه ای از اهمال کاری کارمندان می گوید: «اهمال این سه کارمند دانشکده دندانپزشکی این بوده که این فرد هر بار عنوان می کرده است که اسم اش در سیستم نیست و نام اش را در لیست حضور و غیاب کلاس اضافه می کرده است و بعد هم نام آن بدون کنترل در سیستم اضافه می شده است.» این موضوع می تواند اثبات حضور فرد دانشجو برای شرکت در کلاس ها به صورتی رسمی و نه به صورت غیرعلنی باشد. البته ضایی از شکایت از دانشجوی قلابی در مراجع قضایی به دلیل نشر اکاذیب خبرداده و میگوید:« دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی علیه این خانم به دلیل دروغگویی و نشر اکاذیب اعلام جرم کرده است و چون از نام و برند دانشگاه سوء استفاده کرده است فرآیند در مراجع قضایی پیگیری می شود.»

در این بین چند روز 6مهرماه جمعی از دانشجویان این دانشگاه در اعتراض به رئیس جدید دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز برگزار شد.  جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (ره) در مقابل وزارت بهداشت در واکنش به انتصاب رییس جدید این دانشکده، تجمع کنندگان ضمن فاقد صلاحیت خواندن دکتر میرزای رزاز اعلام کرده اند تا زمان برکناری وی به اعتراض ادامه خواهند داد.

روز گذشته خبری عجیب تر از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شد، در این خبر وزیر بهداشت در حکمی محمد آقاجانی را برکنار و علیرضا زالی را به عنوان سرپرست این دانشگاه منصوب کرد. به نظر می رسد دومینوی اعتراضات پیرامون صندلی فروشی ها همچنان در حال قربانی گرفتن است. پس از ادعا پیرامون تخلف سه کارمند این دانشگاه پیرامون حضور دختر دانشجوی قلابی در این دانشگاه این اولین واکنشی است که از طرف نهادهای وزارت علوم پیرامون دانشگاه شهید بهشتی صورت گرفته است. به نظر می رسد افشاگری های مقتدری هر چند ممکن است کاملا منوط به واقعیت نباشد اما حقیقت هایی را نمایان کرده است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۵۴۵۴۱۷:۰۷:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۱۷
لطفا آدرس غلط به مردم ندهید! برکناری رئیس دانشگاه به این دلیل نبوده است.

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربحث‌های دیروز

 1. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 2. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 3. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 4. اموال و دارایی ۲۵۰ هزار مدیر زیر ذره بین قانون/ شفافیت این بار نتیجه می‌دهد؟

 5. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 6. اردوغان مغرور و خشکاندن چشمه صلح / از متهم شدن ترکیه به حمایت از داعش تا حمله به سوریه ...

 7. وقتی ۱۳۴ دامپزشک با سهمیه پزشک می شوند/ ناطق نوری؛ کاتالیزور وحدت یا افتراق اصولگرایان/ انتقاد تند یک اصلاح طلب از صحبت های روحانی درباره شورای نگهبان

 8. وکیل حسین فریدون: موکلم بی‌گناه است/ هر کسی که در دادگاه محکوم می‌شود گناهکار نیست/ دنبال مسائل دیگری هستند

 9. رحم کن، تا به تو رحم شود

 10. واکنش شهرداری تهران به اعتراض کارمندان مترو

 11. سخنگوی هیات رئیس مجلس: محرمانگی اطلاعات مالی شامل همه مسئولان است

 12. طرح فروش اقساطی ۳ محصول سایپا + جدول

 13. فرزندان سردار نقدی کجا هستند؟

 14. جزئیات جدید از ۳ اقدام هسته‌ای ایران در ۳ هفته آینده

 15. سخنگوی قوه قضائیه: با قصور دستگاه‌ها در انجام وظایف خود برخورد میکنیم

 16. تغییر در سیاست خارجی آمریکا، اسرائیل را در برابر ایران تنها گذاشته است

 17. توضیحات دادستانی درباره بستن سایت‌های دانلود فیلم

 18. مقام نیروهای دموکراتیک سوریه: نگهداری از اعضای داعش دیگر اولویت کردها نیست/ فرار خانواده‌های داعشی از یک اردوگاه

 19. پیامک جالب پلیس برای عضو شورای شهر

 20. هالیوود زنان را چهار برابر عریان‌تر از مردان نشان می‌دهد

 21. واکنش مدیرعامل شرکت مترو به اعتراضات کارکنان: کارگران باید تابع قانون باشند/ نیرویی را تعدیل نمی‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛ یک شرح | زخم‌های تبر ‌درمان هم می‌خواهد ...

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. جایگاه بانوان آزادی حفاظ کشی شد (عکس)

 4. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 5. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 6. بی‌بی‌سی: ایران یک‌میلیون و 300 هزار «برده» دارد!

 7. چالش انتظار در مطب پزشکان/چرا مردم اینقدر نسبت به حقوق خود بی‌تفاوتند؟

 8. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 9. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 10. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

 11. حذف یارانه مالکان خودروهای بالای ۲۰۰ میلیون تومان

 12. بازخوانی تبلیغ انتخاباتی روحانی - رئیسی و قضاوت به وقت امروز

 13. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 14. بانوان پرشور، ملی‌پوشان قدردان و تلاش ناکام برای فتنه‌گری

 15. آفساید پرکن های وطنی! نگاهی به حادثه لردگان

 16. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

 17. سبد معاش از ۸ میلیون تومان گذشت + نمودار

 18. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 19. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 20. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 21. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 22. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 23. جهانگیری: دغدغه ‌معیشتی مردم ‌را برطرف می‌کنیم

 24. آقای ظریف! اروپایی ها «ماشه» را چکانده اند اما بی صدا/ تاریخ نباید دوباره تکرار شود

 25. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

آخرین عناوین