حواشی «دانشجوی قلابی» قربانی گرفت؟

گروه اجتماعی الف،   3980717141 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

روز گذشته خبری عجیب از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شد، در این خبر وزیر بهداشت در حکمی محمد آقاجانی را برکنار و علیرضا زالی را به عنوان سرپرست این دانشگاه منصوب کرد. به نظر می رسد دومینوی اعتراضات پیرامون صندلی فروشی ها همچنان در حال قربانی گرفتن است.

حواشی «دانشجوی قلابی» قربانی گرفت؟

خبرنامه دانشجویان ایران نوشت: مدتی پیش خبر دستگیری دختری 20 ساله که به «دانشجوی قلابی» شهرت پیدا کرد در فضای مجازی منتشر شد. اولین خبر در این مورد توسط رضا صادقی، رییس کلانتری ولنجک منتشر شد که طبق ان دانشگاه با درخواست از کلانتری برای دستگیری این دختر اقدام کرده است، او به ادعای این دختر برای نحوه ورودش به دانشگاه نیز پرداخته و می گوید:«دختری 23 ساله از کمتر از یک سال قبل در کلاس‌های درس رشته دندانپزشکی در دانشگاه شهید بهشتی حاضر شده و به دیگر دانشجویان گفته بود که با پرداخت چندین میلیارد و بدون شرکت در کنکور در این دانشگاه ثبت نام کرده است که همین موضوع سبب نارضایتی دیگر دانشجویان شده و در همین راستا اعتراض خود را به حراست دانشگاه اعلام کرده اند.»

او در ادامه ضمن آنکه مدعی می شود دختر جوان هیچ گونه اقدام به جعل مدرک دانشگاهی نداشته، اتهام دختر جوان را در سو استفاده از غفلت عوامل حراست عنوان کرده و می گوید:«هیچگونه جعلی در این زمینه رخ نداده بود و متهم تنها با سوءاستفاده از غفلت عوامل حراست در ورودی دانشگاه در کنترل کارت دانشجویی وارد دانشگاه شده بود.»

اما همین میزان صحبت کردن از پردخت و یا عدم پرداخت پول به دانشگاه باعث شد تا موضوعیی که پیش از این حواشی بسیاری را برای دانشگاه های علوم پزشکی به وجود آورده بود و به آن «صندلی فروشی» گفته می شد، دوباره بر سر زبان ها بیفتد. ماجرای صندلی فروشی هر چند از یک سال پیش در دانشگاه های علوم پزشکی و بر اساس اجازه به دانشجویان خارجی برای انتقال به داخل کشور مطرح شد و البته با تکذیب مسئولین دانشگاهی روبرو شد، با این ماجرا وارد مرحله جدیدی شد و همه مسئولین پس از این اتفاق مجددا مجبور به تکذیب هر نوع صندلی فروشی شدند.

کیانوش جهانپور، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه فرد هیچ گونه سابقه تحصیلی ندارد، دریافت پول برای امری انجام نشده را امری مضحک و احتمال کلاهبرداری از دختر جوان را مطرح کرد، او گفت:«اینکه فردی کارت دانشجویی و مدارک دانشجویی نداشته باشد و بخواهد سر کلاس‌های آموزشی دانشگاهی حضور پیدا کند، کلاهبرداری چندان سختی نیست و این اتفاق در دانشگاه‌های بزرگ و پردیس‌های این دانشگاه‌ها گاهاً اتفاق می‌افتد؛ اما اینکه آن فرد بخواهد برای حضور در این کلاس‌ها مبلغی را پرداخت کند، قطعاً از لحاظ عقلی و روانی مشکلی داشته است.»

او در ادامه صحبت های خود تاکید می کند:«اینکه فردی ادعا کند که امتیاز حضور در کلاس‌های آموزشی دانشگاه را با پرداخت چندین میلیارد خریداری کرده است، امری شدنی نیست. چرا که حضور در کلاس‌های آموزشی برای فردی امتیاز محسوب نمی‌شود و اگر هم افرادی بابت این موضوع از آن فرد دانشجونما مبلغی را دریافت کرده باشند خود آنها نیز کلاهبردار بوده‌اند.»

پس از این واکنش امیرمحسن ضیایی، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که این فرد به مدت 8 ماه در دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی رفت و آمد داشته است، خواستار پاسخگویی مسئولین شده و در مصاحبه ای می گوید: «مسئولین دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی باید گزارش کاملی در خصوص موضوع فوق به دانشگاه ارائه بدهند و بگویند چگونه ممکن است فردی با عنوان دانشجو در محیط ‌های آموزشی شرکت می‌کرده، اما مسئولین متوجه این موضوع نشدند. این فرد دستگیر شده نیز از آذرماه سال گذشته به مدت ۸ ماه در این کلاس‌های آموزشی دانشکده حضور پیدا می‌کرده است؛ اما در مورد حضور مستمر یا غیر مستمر در این کلاس‌ها اطلاعی نداریم.» البته نگاه تند ضیایی تنها به دانشکده محدود نمی شود و معتقد است که دانشجوی قلابی اهداف خاصی را داشته است، او ادامه می دهد:«فرد مذکور به هیچ عنوان فرد عادی به شمار نمی‌رود و با برنامه‌ریزی و سیاست خاصی وارد دانشگاه شده و این که دنبال چه هدفی بوده است، باید در مراجع قضایی روشن شود. این که ادعا می‌کند مبلغی را به دانشگاه پرداخت کرده است، این موضوع نیز باید بررسی شود.»

محسن دالبند، رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به تبلیغات این دختر در فضای مجازی به عنوان یک نخبه دانشگاهی نیز مدعی می شود که این دانشجو هیچ گونه ارتباطی با دانشگاه ندارد و می گوید:«نامبرده فاقد هرگونه سابقه در سامانه‌های یکپارچه آموزشی و بایگانی پرونده‌های آموزشی دانشگاه است و هیچگونه رابطه‌ای اعم از آموزشی و مشابه آن با دانشکده دندانپزشکی ندارد.»

اما تریبون تنها به دست مسئولین دانشگاهی باقی نماند و دختری که خود را مریم مقتری، همان دختر دستگیر شده می خواند، با انتشار ویدیویی در اینستاگرام خود دست به افشاگری زد، او می گوید: «من دانشجوی قلابی نیستم و از هیچ راه غیر قانونی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نشده‌ام. من با رزومه و اعتبار علمی که داشتم مجوز گرفتم و وارد دانشگاه شهید بهشتی شدم. من مریم مقتدری از آقای دالوند و از همه سایت‌ها و از همه افرادی که این خبرهای کذب و دروغ را با اسم و عکس من منتشر کرده و با آبروی من بازی کردند شکایت می‌کنم.»

او در این ویدیو به چند نکته اشاره می کند که سوال ها پیرامون حضور این فرد را بیشتر کرد، او در این ویدیو از 200 پرونده صحبت می کند که در لفافه اشاره ای به همان صندلی فروشی ها است. او در این ویدیو مدعی داشتن کمد دراین دانشکده شده و معتقد است که نه به صورت پنهانی بلکه به صورتی رسمی وارد دانشکده می شده، از طرفی دیگر او در انتهای ویدیوی خود، موضوع صندلی فروشی را رسما اعلام کرده و می گوید: «اجازه بدهید اگر فسادی و پولی گرفته می‌شود و صندلی‌ای خرید و فروش می‌شود به شما کمک کنم که بفهمید کار چه‌کسی است و این باندهای خرید و فروش صندلی و سوالات کنکور کجاست و چه‌کار می‌کنند.»

واکنش ها پس از این ویدیو داغ تر شد و موضوع «صندلی فروشی» رنگ روی روشن تری به خود گرفت، محسن ضایی اعلام کرد در صورت اثبات صندلی فروشی، استعفا خواهد داد البته او در گفت و گوی خود با اشاره به این که ممکن است روابط ناسالمی هم وجود داشته باشد می گوید: « اگر ادعایی در خصوص پرداخت مبلغی به دانشگاه در برابر کسب امتیاز تحصیلی داشته باشد باید به اثبات برساند که به چه فرد یا افرادی چه مبلغی را پرداخت کرده است. اگرچه ما این موضوع را تکذیب نمی‌کنیم که اگر فردی بدون رعایت ضوابط وارد مجموعه‌ای می‌شود قاعدتا ممکن است ارتباطات ناسالمی با برخی از افراد ایجاد کرده باشد و این موضوع نیز در دست بررسی است.»

او البته در مورد شکایت از این فرد می گوید:«حضور در کلاس‌های آموزشی از لحاظ سیستم قضایی جرم خاصی نیست و فرد عمل مجرمانه‌ای ممکن است انجام نداده باشد اگرچه از نظر نظامات داخلی دانشگاه این فرد اقدام خلاف مقررات انجام داده است اما اخیرا اتهاماتی را به دانشگاه وارد کرده است که بر این اساس دانشگاه علیه این فرد اعلام جرم خواهد کرد و در حال حاضر نیز بخش حقوقی،  آموزش و حراست دانشگاه درگیر این موضوع هستند چرا که اگر کسی علیه نهاد یا تشکیلاتی ادعاهایی را مطرح کند باید به لحاظ قانونی بتواند این ادعا را ثابت کند.»

این موضوعات حتی پای وزیر را به این موضوع کشاند و درنهایت سعید نمکی در توئیتر خود از دستور برای مقابله با صندلی فروشی خبر داد.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هفتم مهرماه از اعلام جرم دانشگاه نسبت به دانشجوی قلابی دندانپزشکی و معرفی سه کارمند دانشکده دندانپزشکی به هیات رسیدگی به تخلفات خبر داد و  این موضوع باعث تقویت احتمال تخلف در این دانشگاه شد. او البته در نمونه ای از اهمال کاری کارمندان می گوید: «اهمال این سه کارمند دانشکده دندانپزشکی این بوده که این فرد هر بار عنوان می کرده است که اسم اش در سیستم نیست و نام اش را در لیست حضور و غیاب کلاس اضافه می کرده است و بعد هم نام آن بدون کنترل در سیستم اضافه می شده است.» این موضوع می تواند اثبات حضور فرد دانشجو برای شرکت در کلاس ها به صورتی رسمی و نه به صورت غیرعلنی باشد. البته ضایی از شکایت از دانشجوی قلابی در مراجع قضایی به دلیل نشر اکاذیب خبرداده و میگوید:« دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی علیه این خانم به دلیل دروغگویی و نشر اکاذیب اعلام جرم کرده است و چون از نام و برند دانشگاه سوء استفاده کرده است فرآیند در مراجع قضایی پیگیری می شود.»

در این بین چند روز 6مهرماه جمعی از دانشجویان این دانشگاه در اعتراض به رئیس جدید دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز برگزار شد.  جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (ره) در مقابل وزارت بهداشت در واکنش به انتصاب رییس جدید این دانشکده، تجمع کنندگان ضمن فاقد صلاحیت خواندن دکتر میرزای رزاز اعلام کرده اند تا زمان برکناری وی به اعتراض ادامه خواهند داد.

روز گذشته خبری عجیب تر از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شد، در این خبر وزیر بهداشت در حکمی محمد آقاجانی را برکنار و علیرضا زالی را به عنوان سرپرست این دانشگاه منصوب کرد. به نظر می رسد دومینوی اعتراضات پیرامون صندلی فروشی ها همچنان در حال قربانی گرفتن است. پس از ادعا پیرامون تخلف سه کارمند این دانشگاه پیرامون حضور دختر دانشجوی قلابی در این دانشگاه این اولین واکنشی است که از طرف نهادهای وزارت علوم پیرامون دانشگاه شهید بهشتی صورت گرفته است. به نظر می رسد افشاگری های مقتدری هر چند ممکن است کاملا منوط به واقعیت نباشد اما حقیقت هایی را نمایان کرده است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۵۴۵۴۱۷:۰۷:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۱۷
لطفا آدرس غلط به مردم ندهید! برکناری رئیس دانشگاه به این دلیل نبوده است.

پربحث‌های دیروز

 1. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 2. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 3. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 4. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 5. حكايت ناقلان خاموش؛ هزینه تست کرونا با جیب مردم نمی‌خواند

 6. نماینده مجلس: دولت از عمل به قانون اساسی تخطی کرده است/" آخوندی" باید بازخواست شود

 7. نوبخت: ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند / افزایش قیمت ها را به فروش ارز صندوق ربط ندهید

 8. پیشنهاد معنادار حسام الدین آشنا به مردم: برای هر تصمیم اقتصادی یک هفته صبر کنید

 9. گمانه زنی‌ها از "گشایش اقتصادی" رئیس جمهور/ پای عرضه اوراق سلف نفتی در میان است؟

 10. تل آویو و انفجار بیروت؛ دلیل خشم اسرائیلی‌ها از اظهارات ترامپ چیست؟

 11. نخستین تظاهرات ضددولتی پس از انفجار بیروت/ معترضان و نیروهای امنیتی زخمی شدند

 12. وزارت دفاع روسیه: به هرگونه حمله موشکی، پاسخ اتمی خواهیم داد

 13. ماه‌چهره خلیلی درگذشت

 14. افزایش آمار کشته‌های انفجار بیروت به ۱۴۵ تن/ ماکرون: کمک‌ها به دست‌های فاسد نخواهد رسید

 15. زیباترین عکس جهان

 16. نظرات برگزیده مخاطبین الف: تهیه مسکن وظیفه نماینده است و تا این کار نشود درکی از زجر مردم ندارد/ وقتی از مردم مالیات می گیرید آنها تعیین می‌کنند صرف چه می‌شود/ کرونا را نباید سیاسی کرد

 17. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 5. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 6. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 7. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 8. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 9. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 10. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 11. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 12. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 13. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 14. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 15. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 16. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 17. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 18. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 19. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 20. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 21. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 22. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 23. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 24. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 25. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

  2. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

  3. نادر طالب‌زاده کرونا گرفت

  4. اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

  5. حكايت ناقلان خاموش؛ هزینه تست کرونا با جیب مردم نمی‌خواند

  6. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

  7. طرح احتمالی مجلس برای تعویق تمام کنکورها

  8. رئیسی: بانک‌ها اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات پول ملت را صرف اموری غیر از تعهدشان کنند

  9. زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند

  10. نصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شد

  11. سازمان هواپیمایی جعلی بودن مدرک تحصیلی عابدزاده را تکذیب کرد

  12. رئیسی: صاحبان درآمد‌های هنگفت نباید از پرداخت مالیات فرار کنند/ دولت به مدیریت بازار و معیشت مردم توجه کند

  13. هجوم مسافران به جاده چالوس/ آزادراه تهران - شمال بسته شد

  14. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

  15. ارتباط مستقیم شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، با رشد سفرها + نمودار

  16. توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

  17. فرهنگیان تا سقف ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات می گیرند

  18. جسد قاضی منصوری به خانواده‌اش تحویل داده شد

  19. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

  20. سخنگوی وزارت بهداشت: محرم امسال، نذر ماسک را در اولویت قرار دهید

  21. آیا ایران واکسن کرونای روسیه را وارد می‌کند؟

  22. لشکر ۱۳ میلیونی مجردها

  23. اعلام شماره حساب برای دریافت کمک‌های مردمی به بیروت

  24. آلبوم ناصری کاخ گلستان گم شد

  25. عضو ستاد مقابله با کرونا: مرگ و میر کرونا در کشور خیلی بالا نیست/ شدت بیماری با افزایش سن، رشد می‌یابد

  آخرین عناوین