حواشی «دانشجوی قلابی» قربانی گرفت؟

گروه اجتماعی الف،   3980717141 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

روز گذشته خبری عجیب از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شد، در این خبر وزیر بهداشت در حکمی محمد آقاجانی را برکنار و علیرضا زالی را به عنوان سرپرست این دانشگاه منصوب کرد. به نظر می رسد دومینوی اعتراضات پیرامون صندلی فروشی ها همچنان در حال قربانی گرفتن است.

حواشی «دانشجوی قلابی» قربانی گرفت؟

خبرنامه دانشجویان ایران نوشت: مدتی پیش خبر دستگیری دختری 20 ساله که به «دانشجوی قلابی» شهرت پیدا کرد در فضای مجازی منتشر شد. اولین خبر در این مورد توسط رضا صادقی، رییس کلانتری ولنجک منتشر شد که طبق ان دانشگاه با درخواست از کلانتری برای دستگیری این دختر اقدام کرده است، او به ادعای این دختر برای نحوه ورودش به دانشگاه نیز پرداخته و می گوید:«دختری 23 ساله از کمتر از یک سال قبل در کلاس‌های درس رشته دندانپزشکی در دانشگاه شهید بهشتی حاضر شده و به دیگر دانشجویان گفته بود که با پرداخت چندین میلیارد و بدون شرکت در کنکور در این دانشگاه ثبت نام کرده است که همین موضوع سبب نارضایتی دیگر دانشجویان شده و در همین راستا اعتراض خود را به حراست دانشگاه اعلام کرده اند.»

او در ادامه ضمن آنکه مدعی می شود دختر جوان هیچ گونه اقدام به جعل مدرک دانشگاهی نداشته، اتهام دختر جوان را در سو استفاده از غفلت عوامل حراست عنوان کرده و می گوید:«هیچگونه جعلی در این زمینه رخ نداده بود و متهم تنها با سوءاستفاده از غفلت عوامل حراست در ورودی دانشگاه در کنترل کارت دانشجویی وارد دانشگاه شده بود.»

اما همین میزان صحبت کردن از پردخت و یا عدم پرداخت پول به دانشگاه باعث شد تا موضوعیی که پیش از این حواشی بسیاری را برای دانشگاه های علوم پزشکی به وجود آورده بود و به آن «صندلی فروشی» گفته می شد، دوباره بر سر زبان ها بیفتد. ماجرای صندلی فروشی هر چند از یک سال پیش در دانشگاه های علوم پزشکی و بر اساس اجازه به دانشجویان خارجی برای انتقال به داخل کشور مطرح شد و البته با تکذیب مسئولین دانشگاهی روبرو شد، با این ماجرا وارد مرحله جدیدی شد و همه مسئولین پس از این اتفاق مجددا مجبور به تکذیب هر نوع صندلی فروشی شدند.

کیانوش جهانپور، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه فرد هیچ گونه سابقه تحصیلی ندارد، دریافت پول برای امری انجام نشده را امری مضحک و احتمال کلاهبرداری از دختر جوان را مطرح کرد، او گفت:«اینکه فردی کارت دانشجویی و مدارک دانشجویی نداشته باشد و بخواهد سر کلاس‌های آموزشی دانشگاهی حضور پیدا کند، کلاهبرداری چندان سختی نیست و این اتفاق در دانشگاه‌های بزرگ و پردیس‌های این دانشگاه‌ها گاهاً اتفاق می‌افتد؛ اما اینکه آن فرد بخواهد برای حضور در این کلاس‌ها مبلغی را پرداخت کند، قطعاً از لحاظ عقلی و روانی مشکلی داشته است.»

او در ادامه صحبت های خود تاکید می کند:«اینکه فردی ادعا کند که امتیاز حضور در کلاس‌های آموزشی دانشگاه را با پرداخت چندین میلیارد خریداری کرده است، امری شدنی نیست. چرا که حضور در کلاس‌های آموزشی برای فردی امتیاز محسوب نمی‌شود و اگر هم افرادی بابت این موضوع از آن فرد دانشجونما مبلغی را دریافت کرده باشند خود آنها نیز کلاهبردار بوده‌اند.»

پس از این واکنش امیرمحسن ضیایی، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که این فرد به مدت 8 ماه در دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی رفت و آمد داشته است، خواستار پاسخگویی مسئولین شده و در مصاحبه ای می گوید: «مسئولین دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی باید گزارش کاملی در خصوص موضوع فوق به دانشگاه ارائه بدهند و بگویند چگونه ممکن است فردی با عنوان دانشجو در محیط ‌های آموزشی شرکت می‌کرده، اما مسئولین متوجه این موضوع نشدند. این فرد دستگیر شده نیز از آذرماه سال گذشته به مدت ۸ ماه در این کلاس‌های آموزشی دانشکده حضور پیدا می‌کرده است؛ اما در مورد حضور مستمر یا غیر مستمر در این کلاس‌ها اطلاعی نداریم.» البته نگاه تند ضیایی تنها به دانشکده محدود نمی شود و معتقد است که دانشجوی قلابی اهداف خاصی را داشته است، او ادامه می دهد:«فرد مذکور به هیچ عنوان فرد عادی به شمار نمی‌رود و با برنامه‌ریزی و سیاست خاصی وارد دانشگاه شده و این که دنبال چه هدفی بوده است، باید در مراجع قضایی روشن شود. این که ادعا می‌کند مبلغی را به دانشگاه پرداخت کرده است، این موضوع نیز باید بررسی شود.»

محسن دالبند، رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به تبلیغات این دختر در فضای مجازی به عنوان یک نخبه دانشگاهی نیز مدعی می شود که این دانشجو هیچ گونه ارتباطی با دانشگاه ندارد و می گوید:«نامبرده فاقد هرگونه سابقه در سامانه‌های یکپارچه آموزشی و بایگانی پرونده‌های آموزشی دانشگاه است و هیچگونه رابطه‌ای اعم از آموزشی و مشابه آن با دانشکده دندانپزشکی ندارد.»

اما تریبون تنها به دست مسئولین دانشگاهی باقی نماند و دختری که خود را مریم مقتری، همان دختر دستگیر شده می خواند، با انتشار ویدیویی در اینستاگرام خود دست به افشاگری زد، او می گوید: «من دانشجوی قلابی نیستم و از هیچ راه غیر قانونی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نشده‌ام. من با رزومه و اعتبار علمی که داشتم مجوز گرفتم و وارد دانشگاه شهید بهشتی شدم. من مریم مقتدری از آقای دالوند و از همه سایت‌ها و از همه افرادی که این خبرهای کذب و دروغ را با اسم و عکس من منتشر کرده و با آبروی من بازی کردند شکایت می‌کنم.»

او در این ویدیو به چند نکته اشاره می کند که سوال ها پیرامون حضور این فرد را بیشتر کرد، او در این ویدیو از 200 پرونده صحبت می کند که در لفافه اشاره ای به همان صندلی فروشی ها است. او در این ویدیو مدعی داشتن کمد دراین دانشکده شده و معتقد است که نه به صورت پنهانی بلکه به صورتی رسمی وارد دانشکده می شده، از طرفی دیگر او در انتهای ویدیوی خود، موضوع صندلی فروشی را رسما اعلام کرده و می گوید: «اجازه بدهید اگر فسادی و پولی گرفته می‌شود و صندلی‌ای خرید و فروش می‌شود به شما کمک کنم که بفهمید کار چه‌کسی است و این باندهای خرید و فروش صندلی و سوالات کنکور کجاست و چه‌کار می‌کنند.»

واکنش ها پس از این ویدیو داغ تر شد و موضوع «صندلی فروشی» رنگ روی روشن تری به خود گرفت، محسن ضایی اعلام کرد در صورت اثبات صندلی فروشی، استعفا خواهد داد البته او در گفت و گوی خود با اشاره به این که ممکن است روابط ناسالمی هم وجود داشته باشد می گوید: « اگر ادعایی در خصوص پرداخت مبلغی به دانشگاه در برابر کسب امتیاز تحصیلی داشته باشد باید به اثبات برساند که به چه فرد یا افرادی چه مبلغی را پرداخت کرده است. اگرچه ما این موضوع را تکذیب نمی‌کنیم که اگر فردی بدون رعایت ضوابط وارد مجموعه‌ای می‌شود قاعدتا ممکن است ارتباطات ناسالمی با برخی از افراد ایجاد کرده باشد و این موضوع نیز در دست بررسی است.»

او البته در مورد شکایت از این فرد می گوید:«حضور در کلاس‌های آموزشی از لحاظ سیستم قضایی جرم خاصی نیست و فرد عمل مجرمانه‌ای ممکن است انجام نداده باشد اگرچه از نظر نظامات داخلی دانشگاه این فرد اقدام خلاف مقررات انجام داده است اما اخیرا اتهاماتی را به دانشگاه وارد کرده است که بر این اساس دانشگاه علیه این فرد اعلام جرم خواهد کرد و در حال حاضر نیز بخش حقوقی،  آموزش و حراست دانشگاه درگیر این موضوع هستند چرا که اگر کسی علیه نهاد یا تشکیلاتی ادعاهایی را مطرح کند باید به لحاظ قانونی بتواند این ادعا را ثابت کند.»

این موضوعات حتی پای وزیر را به این موضوع کشاند و درنهایت سعید نمکی در توئیتر خود از دستور برای مقابله با صندلی فروشی خبر داد.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هفتم مهرماه از اعلام جرم دانشگاه نسبت به دانشجوی قلابی دندانپزشکی و معرفی سه کارمند دانشکده دندانپزشکی به هیات رسیدگی به تخلفات خبر داد و  این موضوع باعث تقویت احتمال تخلف در این دانشگاه شد. او البته در نمونه ای از اهمال کاری کارمندان می گوید: «اهمال این سه کارمند دانشکده دندانپزشکی این بوده که این فرد هر بار عنوان می کرده است که اسم اش در سیستم نیست و نام اش را در لیست حضور و غیاب کلاس اضافه می کرده است و بعد هم نام آن بدون کنترل در سیستم اضافه می شده است.» این موضوع می تواند اثبات حضور فرد دانشجو برای شرکت در کلاس ها به صورتی رسمی و نه به صورت غیرعلنی باشد. البته ضایی از شکایت از دانشجوی قلابی در مراجع قضایی به دلیل نشر اکاذیب خبرداده و میگوید:« دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی علیه این خانم به دلیل دروغگویی و نشر اکاذیب اعلام جرم کرده است و چون از نام و برند دانشگاه سوء استفاده کرده است فرآیند در مراجع قضایی پیگیری می شود.»

در این بین چند روز 6مهرماه جمعی از دانشجویان این دانشگاه در اعتراض به رئیس جدید دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز برگزار شد.  جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (ره) در مقابل وزارت بهداشت در واکنش به انتصاب رییس جدید این دانشکده، تجمع کنندگان ضمن فاقد صلاحیت خواندن دکتر میرزای رزاز اعلام کرده اند تا زمان برکناری وی به اعتراض ادامه خواهند داد.

روز گذشته خبری عجیب تر از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شد، در این خبر وزیر بهداشت در حکمی محمد آقاجانی را برکنار و علیرضا زالی را به عنوان سرپرست این دانشگاه منصوب کرد. به نظر می رسد دومینوی اعتراضات پیرامون صندلی فروشی ها همچنان در حال قربانی گرفتن است. پس از ادعا پیرامون تخلف سه کارمند این دانشگاه پیرامون حضور دختر دانشجوی قلابی در این دانشگاه این اولین واکنشی است که از طرف نهادهای وزارت علوم پیرامون دانشگاه شهید بهشتی صورت گرفته است. به نظر می رسد افشاگری های مقتدری هر چند ممکن است کاملا منوط به واقعیت نباشد اما حقیقت هایی را نمایان کرده است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۵۴۵۴۱۷:۰۷:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۱۷
لطفا آدرس غلط به مردم ندهید! برکناری رئیس دانشگاه به این دلیل نبوده است.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

  2. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

  3. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

  4. فرمانده بسیج دارخوین شادگان ترور شد

  5. توماس فریدمن درنیویورک تایمز: ترامپ مثل آب خوردن دروغ  می‌گوید !

  6. گلایه آیت الله جنتی از رییس جمهور/ دلیل انتقاد محسن هاشمی از فتاح/ ترکان: دولت آدم های درجه یک را به کار نگرفته است

  7. عامل تخریب تصویر سردار سلیمانی دستگیر و آزاد شد

  8. همتی: عملیات بازار باز برای پیش‌بینی‌پذیر کردن بازار پول است/ کسی نمی‌تواند در بازار ارز تأثیر جدی بگذارد

  9. پیشنهاد پرداخت یارانه ۷۵ هزار تومانی به تمامی مردم

  10. ترامپ: مجروح شدن نیروهایمان در عین‌الاسد خیلی جدی نبود/ درباره تعداد مجروحین از پنتاگون سوال کنید

  11. آیت‌الله جنتی: رئیس‌جمهور اظهاراتی نداشته باشد که مورد سوءاستفاده دشمنان قرار گیرد/ شورای نگهبان از تائید یا رد صلاحیت هیچ فردی متنفع یا متضرر نمی‌شود

  12. حضور ۲۵ ساله آیت‌الله در کاخ مرمر!

  13. اخطار دیده‌بان شفافیت و عدالت به عدم حمایت وزارت نفت از تولید داخلی لوله‌های ترش

  14. مکرون خواستار توافق با ایران بر سر برنامه موشکی بالستیک شد

  15. اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در تکاپوی رسیدن به فهرست انتخاباتی

  16. «ترانه علیدوستی» به دادسرا احضار شد

  17. کاهش نفوذ غربی ها در خاورمیانه به روایت روزنامه مصری

  پربحث‌های هفته

  1. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

  2. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

  3. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

  4. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

  5. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

  6. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

  7. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

  8. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

  9. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

  10. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

  11. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

  12. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

  13. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

  14. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

  15. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

  16. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

  17. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

  18. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

  19. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

  20. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

  21. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

  22. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

  23. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

  24. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

  25. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

  آخرین عناوین