واعظی: ملاقات با کشورهای اروپایی بر اساس اهداف دیپلماسی بود

گروه سیاسی الف،   3980707003

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: ملاقات با کشورهای اروپایی بر اساس اهداف دیپلماسی بود و مقام معظم رهبری هم فرمودند غیر دو کشور که نام بردند در ِمذاکره باز است.

به گزارش مهر، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور با حضور در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» در خصوص سفر رئیس جمهور به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، اظهار داشت: خوشحالم که یک بار دیگر فرصتی پیدا کردم که خدمت مردم گزارشی را عرض کنم.

وی در خصوص ارزیابی خود از سفر گفت: سفر با توجه به شرایطی که در منطقه داشتیم و با توجه به شرایطی که فشارهای حداکثری آمریکا بر ایران از نظر اقتصادی، تبلیغاتی و جنگ روانی وجود داشت اهمیت زیادی داشت؛ از سوی دیگر تلاش هایی که آمریکا می کرد تا از مجمع عمومی استفاده کند برای اینکه آنچه که در گذشته نتوانسته درباره برجام به نتیجه برسد و اتفاقی که در آرامکو عربستان افتاده بود را با هم گره بزند.

واعظی گفت: ما در چنین شرایطی وارد نیویورک شدیم و طراحی های مختلفی را از قبل انجام داده بودیم؛ قبل از اینکه برویم محدودیت‌هایی را آمریکایی‌ها برای هیئت ایرانی به وجود آورده بودند و آنها اصلاً دوست نداشتند که ما برویم. میخواستم شرایطی را به وجود بیاورند که ما حضور نداشته باشیم و به همین دلیل محدودیتی را برای همراهان رئیس‌جمهور به وجود آوردند. به کل تیم خبری و مطبوعاتی اصلاً ویزا ندادند.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه به همکاران ما در معاونت مطبوعاتی نیز اجازه ورود به آمریکا را ندادند، گفت: هدف آنها این بود که به شخص آقای رئیس جمهور و چند نفر ویزا بدهند و به بقیه ندهند که ما به این سفر نرویم و پیش‌بینی آن ها این بود که اگر سفر انجام بشود و ملاک‌های سال قبل و سالهای قبل را در نظر بگیرند کارشان مشکل می‌شود. در این شرایط تصمیم بر این شد که این فرصت را که معمولاً کشورها حداکثر بهره برداری از این فرصت را می کنند به خاطر اینکه بتوانند با رهبران مختلف دیدار دوجانبه داشته باشند و با رسانه‌ها صحبت کنند را از دست ندهیم. در آمریکا علیه ما تبلیغات منفی زیاد می‌شود و فرصت خوبی بود که بتوانیم آنها را خنثی کنیم.

واعظی افزود: با نخبگان آمریکایی ها جلسه خوبی داشتیم و نکات بسیار مهمی در آن مطرح شد. با رسانه‌های بزرگ آمریکا دیدار خصوصی تحلیلی داشتیم و این به معنای مصاحبه نیست و این به معنای تحلیل و گفتگو نسبت به موضوعات متفاوت مبتلا به ما و آمریکا و منطقه است. ما با فاکس نیوز که شبکه اختصاصی خود آقای ترامپ است و از این طریق با طرفداران صحبت می‌کند را انتخاب کردیم و دوستان ما اینجا خیلی نگران بودند که این مصاحبه خیلی چالشی و به ضرر ما باشد اما به دلیل اینکه مخاطبین آن جمهوری خواهان و طرفداران ترامپ هستند و کمتر حرف های ما را شنیدند و حرف های طرف مقابل را شنیده‌اند، را انتخاب کردیم.

وی با تاکید بر اینکه جلسه ای گذاشته شد که تمام رسانه‌های بزرگ آمریکا بودند، حضور در آمریکا را فرصتی دانست که علاوه بر ملاقات‌های دوجانبه، تماس‌هایی با مسئولین مختلف بین المللی انجام شد، گفت: فرصتی بود تا سخنرانی‌هایی که در مجمع عمومی که بسیار شنونده در دنیا دارد انجام شود. اکثر رسانه های بزرگ و معتبر دنیا سخنرانی را زنده پخش کردند و این به این معنی نیست که هر کسی آنجا صحبت می کند این اتفاق بیفتد. منتظر بودند تا ببینند مواضع جمهوری اسلامی ایران درباره موضوعات مهم چگونه مطرح می‌شود و تلاش بر این بود که حقانیت جمهوری اسلامی و فشار بر مردم است و این جنگی که از لحاظ اقتصادی آمریکایی‌ها علیه ما شروع کردند را با افکار عمومی دنیا مطرح کنیم.

درخواست‌های ملاقات بسیاری را نتوانستیم پاسخ مثبت بدهیم

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: موضوعات مهم دیگر موضوعات منطقه‌ای بود که راجع به آنها صحبت کردیم. در همان ایام مسئله یمن، مسئله عربستان، جنگ یمن و مسئله آرامکو مطرح شده بود و علیه ایران خیلی جو سازی صورت گرفته بود.

واعظی در خصوص دیدارهای دو جانبه رئیس جمهور و مقاماتی که رئیس جمهور با آنها دیدار داشتند و اینکه مهمترین دستاوردهای آن چه بود، گفت: اگر بخواهیم در شرایط عادی با روسای کشورهای دنیا دیدار کنیم نیاز به وقت و تدارک زیاد است. این فرصت استثنایی است که می‌توانیم به تنهایی این دیدارها را انجام دهیم. کل اقامت ما در سازمان ملل در نیویورک سه شبانه روز بود و در این سه شبانه روز ۱۵ ملاقات دوجانبه با کشورهای مختلف انجام دادیم و از طرف دیگر علاوه بر مصاحبه دو دیدار عمومی انجام دادیم.

وی با بیان اینکه عملاً در طول روز تمام وقت مشغول بودیم و درخواست‌های ملاقات بسیاری را هم نتوانستیم پاسخ مثبت بدهیم، تصریح کرد: هدف‌گذاری که شده بود این بود که بتوانیم دیدارها را طوری تنظیم کنیم که جایگاه کشورهای اسلامی، همسایه، منطقه، آسیایی، آفریقایی و اروپایی را در نظر بگیریم. برخی از این کشورها مثل ژاپن، هند، پاکستان، عراق و کشورهایی بودند که مبادلات اقتصادی با آنها داشتیم و روابط گسترده‌ای داشتیم که با آنها یک برنامه‌ریزی شد.

واعظی با تاکید بر اینکه فرصت مهمی بود که درباره موضوع برجام با سه کشور اروپایی بیشتر گفت‌وگو کنیم، در رابطه با دلیل دیدارهای خصوصی با کشورهای اروپایی، افزود: اینکه می گویند چرا ملاقات انجام شد، یکی از اهداف دیپلماسی همین است. ما قرار نیست روابط خود را با کشورها به دلیل مشکلات از بین ببریم. ملاقات با کشورهای اروپایی بر اساس اهداف دیپلماسی بود و مقام معظم رهبری هم فرمودند غیر دو کشور که نام بردند در ِمذاکره باز است. ما هم با این کشورها مباحث و اهدافی داریم تا همه مسائل فی ما بین را از طریق گفت و گو حل کنیم. ما از جمله در مورد برجام و موضوعات مهم منطقه مان مواردی داریم که می تواند موضوعات را بین دو کشور از بین ببرد.

وی تاکید کرد: قبل از ورود ما به نیویورک رایزنی ای از سوی آمریکا و عربستان انجام شده بود و آنها هم این بیانیه را دادند که حمایت ایران بوده است. بیانیه البته نمی گوید ایران مقصر بوده است، می گوید اگر حمایت ایرانی ها نبود یمن توان نداشت. رییس جمهور از آقای مکرون، صدراعظم آلمان و نخست وزیر انگلیس صراحتا مدرک خواستند. آنها پاسخ منطقی نداشتند غیر از اینکه یمن چطور توانسته است این اهداف را بزند؟

جنگ یمن، وارد فاز جدید شده است

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: وقتی ملتی ۵ سال زیر بمباران است خود را آماده می کند و عکس العمل نشان می دهد. قرار نیست ملتی که چندسال دست بسته است همیشه دست بسته باشد. پس در منطقه ما، جنگ یمن، وارد فاز جدید شده است. لازم بود در این جلسات بگوییم شرایط منطقه ما در چه مرحله ای است.

وی خاطرنشان کرد: اینها تحت تاثیر القائات و اطلاعاتی که آمریکا در اختیارشان قرار داده بود قرار داشتند و وقتی اعتماد به نفس آقای رئیس جمهور را دیدند تحت تاثیر قرار گرفتند. اطلاعات آمریکا خیلی دقیق نیست و کارهایی که دولت آمریکا در دولت ترامپ انجام می دهد هیچ منطقی پشتش نیست. در این دولت که انسجام سیاسیشان سامان ندارد، شاهد مطالب دیگری هم بودیم. مگر عربستان با سلاح فرانسه و دیگران یمن را نمی زند؟ جنگ است دیگر. یمنی ها به هر طریقی امروز توانستند خودشان را تجهیز کنند. بارها و بارها فرودگاه عربستان توسط یمنی ها مورد حمله قرار گرفته است. ما در افکار عمومی و رسانه ها و حتی در روز آخر شاهد بودیم که یک سوال هم در مورد این موضوع نشد زیرا به اندازه کافی در مورد آن توضیح داده شده بود.    

واعظی درباره صحت این مطلب که آیا درست است صدور مجوز دیدار ظریف و تخت روانچی نماینده کشور در سازمان ملل را به آزادی زندانی در کشور منوط کردند؟ تصریح کرد: در این دورانی که ترامپ سر کار آمده به ویژه در سازمان ملل هیچ منطقی پشتش نیست. اینکه بیایند و محدودیت ایجاد کنند. وزیر خارجه آنجاست و می خواهد از سفیر خود دیدن و عیادت کند و این یک اقدام انسانی است. اگر ما روزی در ایران می گفتیم اینها اجازه نمی دهند به کشور دارو و امکانات اساسی وارد شود معلوم بود این دولت مردم ایران را هدف قرار داده است. جدی متاسفم برای دولت بزرگی که انقدر مسائلش کوچک و سخیف است. این موضوعی نیست که در ایران بگوییم، در خود آمریکا هم برخی از نخبگان که خیلی موافق دولت ترامپ نبودند از رفتار دولت خود ناراحت و عصبانی بودند.

وی در رابطه با مواضع خصمانه آمریکا و اینکه آیا بین کشورهای دوست جهت شکست تحریم ها علیه ایران توافقی صورت گرفت؟ گفت: در مواضع سیاسی، کشورها در همه جلسات چه اروپایی ها و چه آسیایی ها اعلام کردند که می خواهند روابطشان با ایران حفظ شود. اخیرا اردوغان صریح گفت من این توافق را قبول ندارم و علاقمند به کار تجاری با ایران هستم. روسیه هم اعلام موضع کرد. خوشبختانه در این دوران به صراحت گفتیم خروج از برجام و فشار حداکثری برای ما قابل قبول نیست. از طرف دیگر دولت ها به دنبال حفظ روابط دولتی و سیاسی خود با ایران هستند. البته روابط اقتصادی تحت نظارت بانک ها است و اینها علاقمند هستند با وجود مشکلات به وجود آمده در مورد مسائل هسته ای، تجارت خود را انجام دهند، فشارهای آمریکا را محکوم می کنند و برایشان قابل قبول نیست دو کشور که با هم مشکل دارند دیگران را محروم کنند.

همه به دنبال فرصت هستند تا با ایران کار کنند

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: اینها می گفتند در مورد قصه برجام و خروج از برجام متوجه شدیم چقدر اقتصادمان وابسته به آمریکا و آسیب زا است و الان به فکر هستند که اقتصاد خود را حفظ کنند. همه به دنبال فرصت هستند تا با ایران کار کنند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 2. هدیه پوتین به پادشاه سعودی

 3. کدام دولت رکورددار رکود مسکن است؟

 4. وزیر صمت: واردات خودرو آزاد نمی‌شود/ در مورد وزارت بازرگانی تابع قانون هستیم

 5. چراغ سبز دیوان عدالت به رانت تحصیلی فرزندان اساتید دانشگاه آزاد

 6. توکلی خطاب به دیوان عدالت اداری: تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی را متوقف کنید

 7. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 8. ایرانی‌ها چقدر ملک در ترکیه می‌خرند؟

 9. کاش از اهل رسانه مشورت می گرفتید

 10. روحانی: امید به زندگی در بین مردم به ۷۶ سال ارتقاء یافته/ شاهد کاهش رشد نرخ تورم و رشد مثبت اقتصاد هستیم

 11. تأثیر ژن خوب استادزاده‌ها در نتایج کنکورشان

 12. امیرآبادی فراهانی: محرمانه‌بودن اطلاعات مسئولان مصوبه مجمع تشخیص است

 13. اردوغان دلیل حمله به سوریه را اعلام کرد/ اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد

 14. کنسرت‌های خالی خوانندگان ایرانی در خارج از کشور

 15. جزئیاتی از زیردریایی فاتح؛ غول ۵۰۰ تُنی ایران + عکس

 16. دیشموک؛ شهری پر از رسم و رسوم‌های غلط

 17. تجمع خانواده شهدای پلاسکو در مقابل شهرداری

 18. نامه فیلترینگ «گوگل‌پلی» صحت دارد

 19. واکنش نوبخت به اعتراض مردم درباره حذف یارانه: بی‌خبر هستم

 20. یارانه ۲۴ میلیون ایرانی قطع می‌شود

 21. برخورد مرگبار نیسان و پژو در جاده چالوس + عکس

 22. ژنرال بازنشسته آمریکایی: عملیات ترکیه با چراغ سبز ترامپ بود

 23. با رفتار محمدی حجاب را نهادینه کنیم

 24. لودریان طرح فرانسه برای گنجاندن «فرابرجام» در برجام را تشریح کرد

 25. دولت با تعطیلی پنجشنبه‌ها مخالفت کرد

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 4. جایگاه بانوان آزادی حفاظ کشی شد (عکس)

 5. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 6. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 7. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 8. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 9. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 10. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

 11. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 12. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 13. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 14. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 15. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 16. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 17. بانوان پرشور، ملی‌پوشان قدردان و تلاش ناکام برای فتنه‌گری

 18. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

 19. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 20. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 21. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 22. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 23. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

 24. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 25. حذف بازیگر زن سینما بعد از سفر اربعین!

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

  2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

  3. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

  4. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

  5. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

  6. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

  7. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

  8. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

  9. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

  10. اموال و دارایی ۲۵۰ هزار مدیر زیر ذره بین قانون/ شفافیت این بار نتیجه می‌دهد؟

  11. ۱۰ نکته درباره نحوه بازداشت روح‌الله زم؛ او که بود و چه می‌کرد؟

  12. وکیل حسین فریدون: موکلم بی‌گناه است/ هر کسی که در دادگاه محکوم می‌شود گناهکار نیست/ دنبال مسائل دیگری هستند

  13. واکنش ایران به هدف قرار گرفتن نفتکش ایرانی در دریای سرخ

  14. کنایه روحانی به شورای نگهبان/ اموال مسئولان برای مردم محرمانه است! / ایرادات کتاب زیباکلام درباره رضاشاه/ سخنان مهم رئیسی درباره تخلفات مسئولین

  15. جهانگیری: بگذاریم کاندیدای همه جریان‌ها در انتخابات حضور داشته باشند

  16. اولین تصاویر از دستگیری و اعترافات روح الله زم

  17. زرآبادی: برای نطقم در مجلس تحت فشار بودم/ انتصابات فامیلی در وزارت ارتباطات اگر اصلاح نشود، اطلاع رسانی می کنم

  18. پزشکیان: جامعه‌ای که مردم بترسند اگر سخنی بگویند برای آنها پرونده تشکیل می‌شود، روی سعادت نخواهد دید

  19. آیا «دستگاه قضایی» هم مانند «ریاست قوه قضاییه» متحول می شود؟

  20. سحر تبر بیمار بود، چرا بازداشت شد؟/ تا وقتی انحصار پزشکان شکسته نشود اوضاع سلامت درست نخواهد شد/ پرداخت نکردن حقوق کارگران، برده‌داری نیست؟

  21. ربیعی: مشخص نیست چند درصد فرزندان مسئولان دولتی خارج از کشور هستند

  22. چراغ سبز دیوان عدالت به رانت تحصیلی فرزندان اساتید دانشگاه آزاد

  23. نامه توکلی به ولایتی: مانع رانت تحصیلی باقیمانده فرزندان اساتید دانشگاه آزاد شوید

  24. وقتی ۱۳۴ دامپزشک با سهمیه پزشک می شوند/ ناطق نوری؛ کاتالیزور وحدت یا افتراق اصولگرایان/ انتقاد تند یک اصلاح طلب از صحبت های روحانی درباره شورای نگهبان

  25. توکلی خطاب به دیوان عدالت اداری: تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی را متوقف کنید

  آخرین عناوین