نگاهی به ادعای رئیس‌جمهور درباره "افزایش ۴ برابری حقوق معلمان"

گروه اقتصادی الف،   3980703061 ۳۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

در حالیکه رئیس‌جمهور میانگین حقوق معلمان را ۴ میلیون و ۱۰۰هزار تومان اعلام‌کرد و مدعی رشد ۴ برابری حقوق آنها شده! اما معلمان می‌گویند: اگر این ادعای روحانی صحیح می‌بود باید در سال جاری میانگین افزایش حقوق معلمان به بیش از ۵۰ درصد می‌رسید!

نگاهی به ادعای رئیس‌جمهور درباره "افزایش ۴ برابری حقوق معلمان"

تسنیم نوشت: در کنار مشکلات مختلف آموزش‌و پرورش از کسری مزمن بودجه و حواله مطالبات باقی‌مانده هر سال به سال جدیدتر، مازاد دانستن معلمان تا همین چند سال قبل و از قضا همین جدیدتر‌ها، شکایت از کمبود معلم به عنوان یک بحران در آموزش‌وپرورش! باید گفت که در تمام این سال‌‌ها و در کنار همه مسائل و مشکلات بنیادین آموزش‌وپرورش، معلمان هم خواسته‌هایی دارند که یک سر آن به اُفت کیفیت مدارس دولتی و بی‌توجهی به اصل 30 قانون اساسی گره خورده و سر دیگر آن به وضعیت معیشتی آنها.

در میان طرح خواسته‌های مختلف از سوی معلمان، اعتراضشان به وضعیت معیشتی و تأخیرهای طولانی مدت در پرداخت مطالبات چه حق‌التدریس شاغلان باشد و چه حقوق معلمان غیررسمی، رئیس‌جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید و در جمع دانش‌آموزان از چهار برابر شدن حقوق معلمان از ابتدای دولت یازدهم تا به امروز سخن گفت و میانگین حقوق آنها را 4 میلیون و 100 هزار تومان اعلام کرد!!

با فرض صحبت‌‌های رئیس‌جمهور درباره چهار برابر شدن حقوق معلمان و میانگین 4 میلیون و 100 هزار تومانی حقوق آنها و با توجه به اینکه براین اساس رشد حقوق معلمان نمی‌تواند کمتر از سایر بخش‌های دولت باشد، این پرسش برای افکار عمومی جامعه مطرح می‌شود  پس اعتراضات معیشتی معلمان که در سال تحصیلی گذشته چندین بار شاهد آن در سطح مدارس بودیم، چه دلایلی دارد؟

در گفت‌وگوهایی که با تعداد زیادی از معلمان در مقاطع تحصیلی متفاوت و مناطق مختلف کشور داشتیم، رشد چهار برابری حقوق و میانگین 4 میلیونی و 100 هزار تومانی برای آنها بسیار عجیب بود و در فضای مجازی نیز واکنش‌های مختلفی از سوی معلمان به این مسئله مشاهده می‌شود "البته در بررسی‌هایی که ما انجام دادیم، میانگین حقوق معلمان هم‌اکنون حدود سه میلیون و 300 هزار تومان است."

در ادامه گفت‌وگو‌یی را با تعدادی از معلمان و کارشناسان آموزش‌وپرورش  انجام دادیم تا صحبت‌های آنها را هم درباره رشد 4 برابری حقوق بشنویم.

اگر حقوق معلمان چهار برابر شده بود امروز باید 5 میلیون حقوق می‌گرفتم!

مهدی بهلولی؛ معلم ریاضی در شهر تهران در واکنش به این موضوع در صفحه شخصی خود در فضای مجازی اینگونه نوشت: "نخستین حکم کارگزینی من در دولت یازدهم( دولت نخست روحانی) به تیر ماه سال 92 برمی‌گردد. کل حقوق من در آن حکم کمی بیش از یک میلیون و 200 تومان بود؛ اگر از آن سال تاکنون، آنگونه که رئیس‌جمهور ادعا کرد، حکم من 4 برابر شده است هم اکنون حقوقم باید نزدیک به 5 میلیون تومان باشد، اما حکم سال 98 من، حدود 3 میلیون و 800 هزار تومان است. پس دیروز رئیس‌جمهور نشان داد که در درس ریاضی بسیار ضعیف است و حتی عمل ساده ضرب را بلد نیست بنابراین به نظر می‌رسد ایشان به کلاس تقویتی ریاضی دبستان نیازمند باشد.در ضمن باید بگویم حکم کارگزینی با فیش حقوقی فرق دارد و فرهنگیان به خاطر کسری کسورات قانونی، مبلغ دریافتی‌شان کمتر از حکم کارگزینی است."

تصاویری از حکم حقوقی یک معلم در سال 92 و 98

اگر میانگین حقوق معلمان 4 میلیون باشد باید سالانه بیش از 21 درصد رشد داشته باشد!

شهرام جمالی معلم دیگری از استان البرز که در هنرستان تدریس می‌کند و اتفاقاً به مباحث مالی و بودجه‌ای در حوزه آموزش‌‌وپرورش تسلط دارد، درباره افزایش 4 برابری حقوق معلمان گفت:‌ آقای روحانی می‌گوید بودجه آموزش و پرورش در طول 6 سال ریاست جمهوری او سه برابر شده که البته با مقایسه ارقام مصوب در قانون بودجه سال 92 ‌و 98 به نظر قول درستی است‌ اما رئیس‌جمهور در ادامه می‌گوید: "حقوق معلمان هم به طور متوسط 4 برابر شده است!" که این سخن رئیس جمهور با اظهارات وزرای آموزش و پرورش و مسئولان سازمان برنامه و بودجه در مورد اینکه هر ساله به طور میانگین، بیش از 90 درصد بودجه آموزش و پرورش صرف پرداخت حقوق کارکنان می‌شود، چندان همخوانی ندارد. به عبارت دیگر، نتیجه منطقی که از افزایش بودجه و سهم آن در پرداخت حقوق معلمان حاصل می‌شود این است که افزایش حقوق معلمان هم باید طی 6 سال گذشته حدوداً همان 3 برابر باشد.

این معلم معتقد است، اینکه رئیس جمهور گفته است حقوق معلمان به طور متوسط از یک میلیون و 300 هزار تومان در سال 92 به 4 میلیون و 100 هزار تومان در سال جاری رسیده است، به نظر سخن دقیقی نیست و شواهد و مستندات هم نشان می‌دهد که افزایش حقوق معلمان حتی از این مقدار بسیار کمتر بوده است!

در صورتی که بپذیریم چنین اتفاقی رخ داده، قاعدتاً باید حقوق معلمان هر سال بیش از 21 درصد، افزایش یافته باشد تا طی 6 سال از رقم یک میلیون و 300 هزار تومان به 4 میلیون و 100 هزار تومان برسد، در حالی که واضح است چنین چیزی رخ نداده است.

در واقع بیشترین میزان افزایش حقوق کارکنان دولت در سال 93 و 98 اتفاق افتاده که این افزایش حقوق حدود 20 درصد بوده است؛ در سال 94 نیز این افزایش حقوق حدود 14 درصد بود که البته در مورد معلمان با توجه به افزایش حاصل از اجرای رتبه‌بندی از نیمه دوم این سال و همچنین بودجه تخصیص یافته برای آن، در خوشبینانه‌ترین حالت می‌توان افزایش حدود 20 درصدی را برای حقوق در نظر گرفت، این در حالی است که میزان افزایش حقوق در سال‌های 95، 96 و 97 بسیار کمتر و به طور میانگین حدود نصف سال‌های 93، 94 و 98 بوده است به طوریکه طی این سال‌ها حقوق معلمان به ترتیب 12 درصد، 10 درصد و 9 درصد افزایش داشته است.

میانگین حقوق معلمان به 3 میلیون و 300 هزار تومان می‌رسد

جمالی در ادامه گفت: مستندات این مدعا با توجه به تعیین ضریب افزایش حقوق سالانه توسط دولت و اِعمال آن در احکام حقوقی کارکنان، کاملاً مشخص است و چنانچه این ضرایب را به همراه سخن رئیس‌جمهور مبنی بر میانگین یک میلیون و 300 هزار تومانی حقوق معلمان در سال 92، ملاک و معیار محاسبه قرار دهیم، در سال جاری به عددی حدود 3 میلیون و 100 هزار تومان به عنوان میانگین حقوق معلمان خواهیم رسید که اختلاف قابل توجهی را با رقم اعلام شده از سوی رئیس جمهور نشان می‌دهد.

این معلم این مسئله را طرح می‌کند که دقیقاً مشخص نیست که ذکر عدد 4 میلیون و 100 هزار تومان به عنوان متوسط حقوق معلمان از سوی رئیس جمهور، مستند به چه منبع یا منابعی بوده است! آقای الهیار معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در سال 97، میانگین حقوق معلمان را حدود 2 میلیون و 700هزار تومان اعلام کرد که بر این اساس چنانچه افزایش حدود 20 درصدی حقوق‌ها در سال جاری را ملاک بگیریم، میانگین حقوق معلمان حدود 3 میلیون و 300 هزار تومان می‌شود.

البته بهتر بود رئیس‌جمهور محترم به این موضوع هم می‌پرداخت که تورم اقتصادی طی این 6 سال چند برابر افزایش یافته و عدم افزایش متناسب حقوق‌ها با این تورم، قدرت خرید اقشار حقوق بگیر از جمله معلمان را چند برابر کاهش داده است!

طرح موضوع رشد 4 برابری حقوق در شرایطی که مطالبات معلمان باقی مانده است

جمالی در ادامه صحبت‌های خود به این موضوع گُریزی زد که چرا رئیس‌جمهور در چنین موقعیتی یعنی دقیقاً روز اول مهر و خطاب به دانش‌آموزان افزایش حقوق چهار برابری معلمان را اعلام کرد!

این معلم در همین رابطه گفت: اما فارغ از درستی یا نادرستی این اظهارات به نظر می‌رسد ناهمخوانی مضمون و موقعیت نیز از موارد قابل تأمل در این مسئله است، که در سخنرانی رئیس جمهور دیده می‌شود؛ رئیس‌جمهور سخنانی در ارتباط با حقوق و معیشت معلمان را طی مراسمی مرتبط با دانش‌آموزان و در روز بازگشایی مدارس در اول مهر و خطاب به آنها بیان می‌کند! آن‌هم اظهاراتی غیردقیق که احتمالاً بر پایه داده‌هایی نادرست ارائه شده است و البته در موقعیتی نامرتبط با موضوع، آن‌هم از سوی عالیترین مقام اجرایی کشور در حالی که به گمانم تاکنون طرح چنین موضوعاتی در جمع دانش‌آموزان حتی در سطح وزیر یا مسئولان رده بالای آموزش و پرورش نیز مسبوق به سابقه نبوده است.

اینکه چه ضرورتی باعث شده تا از جایگاه رئیس‌جمهور کشور و در مراسم پرسش مهر چنین موضوعی با دانش‌آموزان مطرح شود، پرسشی است که همچنان باقی می‌ماند اما بدون تردید طرح چنین اظهارات غیرهمدلانه‌ای با معلمان آن‌هم در شرایطی که با آغاز سال تحصیلی جدید هنوز بخش بزرگی از مطالبات مالی معلمان از جمله حق التدریس سال قبل آنها پرداخت نشده است، نه تنها در راستای شعارهای دولت در ایجاد حس امید به جامعه معلمان ارزیابی نمی‌شود، بلکه پیامدهای منفی آن در تقویت حس ناامیدی نسبت به بهبود و ارتقای وضعیت فعلی را نیز نمی‌توان نادیده گرفت.

بودجه پرسنلی آموزش‌وپرورش 50 درصد رشد کرده است؟

حجت‌الله بنیادی از پژوهشگران حوزه آموزش‌وپرورش است که درباره مسائل و چالش‌های کلیدی آموزش‌وپرورش تا به امروز مصاحبه‌های مختلفی  از او منتشر شده است.

او نیز درباره میانگین 4 میلیون و 100 هزار تومانی حقوق معلمان گفت:‌ معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، میانگین دریافتی معلمان در سال 1397  را حدود 2 میلیون و 700 هزار تومان اعلام کرده است. افزایش میانگین حقوق معلمان از  2 میلیون و 700 هزار تومان به چهار میلیون و 100 هزار تومان به این معنا است که در سال 1398 میانگین افزایش حقوق معلمان بیش از 50 درصد باید باشد! و به این معنی است که بودجه پرسنلی آموزش و پرورش از سال 97 تا 98 به میزان 50 درصد رشد داشته است اما آیا آمار و ارقام قانون بودجه 98 چنین موضوعی را نشان می‌دهد؟

بیش از 95 درصد بودجه آموزش‌وپرورش به حقوق معلمان و عوامل آموزشی اختصاص می‌یابد، چگونه با افزایش 10 تا 15 درصدی بودجه سالانه‌اش توانسته طی 6 ماه افزایش حقوق 50 درصدی را برای معلمان ایجاد کند؟!  این ابهام که عدد 4 میلیون و 100 هزار تومان با محاسبه افزایش ناشی از رتبه‌بندی است  یا بدون آن، نیازمند توضیح مسئولان آموزش و پرورش است.

این پژوهشگر حوزه آموزش‌وپرورش با طرح این پرسش که  افزایش حقوق و دریافتی کارکنان دستگاه‌های دیگر در این چند سال   به چه میزان بوده و حقوق و دریافتی‌شان چند برابر شده است؟ گفت: آیا حقوق آنها کمتر از  معلمان افزایش داشته است؟   به نظر می‌رسد ساده‌ترین کاری که مجلس و دولت می‌توانند برای جلب نظر و اعتماد  معلمان انجام دهند، اعلام شفاف میانگین حقوق، میانگین دریافتی و  میزان افزایش حقوق کارکنان سایر دستگاه‌ها و نهادها است؛ قطعاً اگر معلمان به واقع  ببینند رویکرد مجلس و دولت، توجه ویژه به منزلت و معیشت آنان است تا حد بسیار زیادی رضایت و انگیزه شغلی آنها افزایش می‌یابد.

مقایسه افزایش حقوق معلمان با افزایش  نرخ تورم

در آستانه سال تحصیلی جدید، اعلام شفاف میانگین حقوق دریافتی کارکنان سایر دستگاه‌های دولتی در مقایسه با معلمان، کم هزینه‌ترین و اثربخش‌ترین اقدامی است که مجلس و دولت می‌توانند برای گسترش فضای اعتماد، افزایش رضایت شغلی و انگیزه معلمان انجام دهند. 

او بیان‌کرد: مقایسه میزان افزایش حقوق با افزایش نرخ تورم نیز شاخص مهمی دیگر است که نشان‏‌دهنده میزان توجه به معیشت و رفاه معلم است؛ در شرایطی که میزان افزایش حقوق دریافتی معلم بیش از نرخ تورم باشد، به تبع، قدرت خرید و رفاه وی افزایش می‌یابد اما در زمانی که  رشد نرخ تورم  بسیار بیشتر از نرخ افزایش حقوق است و بهتر است سازمان‌های متولی پایش آموزش‌و پرورش کشور و به خصوص کمیسیون آموزش‌و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، بر مبنای شاخص‌های علمی نسبت به ارائه آمارهای شفاف و  دقیق در زمینه وضعیت آموزش و پرورش و مسائل و مشکلات آن اقدام کند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۰۷۲۹۷۱۰:۴۶:۳۸ ۱۳۹۸/۷/۳
۳۸۰۰ میلیونی کم است در مقابل کارگری که ۲۵۰۰ می گیرد؟
ناشناس۱۱۰۷۴۹۶۱۲:۱۳:۱۵ ۱۳۹۸/۷/۳
بنده خدا لیسانس فیزیک با 24 سال سابقه در آموزش و پرورش با کسورات قانونی دو میلیون و نهصد دریافت می کنم مشکل اینجاست که به راحتی دروغ می گن و جامعه رو مقابل معلم ها قرار میدن
معلم۱۱۰۸۲۳۱۱۹:۱۴:۵۴ ۱۳۹۸/۷/۳
بنده با فوق لیسانس ریاضی و 22 سال سابقه 3 میلیون تومن تمام همکلاسی هایم در سایر ارگانها و بانکها حداقل 5 م دریافتی و 2 م مزایا دارند
ناشناس۱۱۰۷۵۲۳۱۲:۲۱:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۳
حداقل بگذاره این تبلیغات را برای رئیس جمهور بعدی که به مردم قول بده و رای جمع کنه
سیفیاری۱۱۰۷۵۸۱۱۲:۴۹:۲۸ ۱۳۹۸/۷/۳
انتظار داری معلم فوق لیسانس و دکتری را حقوق یکسان و یا کمتر از کارگر بگیرد؟!! یعنی واقعا در چشم شما معلم اینقدر ذلیل شده؟!!!!! وا حسرتا ..
محمد۱۱۰۷۶۱۸۱۲:۵۹:۵۹ ۱۳۹۸/۷/۳
شرایط ایشون احتمالا خاص بوده یا در روستا بودن یا مناطق محروم و.. بنده معلم فنی هستم در هنرستان و مدرک ارشد، سابقه تدریسم هم از این دوستمون بیشتره و از سال 90 شروع بکار کردم و رسمی هم هستم ولی در شهرستان و محدوده ی خود شهر بودم که نه منطقه محروم حساب میشه و نه امتیاز خاصی داره و نمرات ارزشیابی هم همواره 90 به بالا بوده یعنی شرایطم کاملا عادی بوده و در حال حاضر حکم بنده 3250 هست و همکارانم هم همین شرایط رو دارن و با مدرک لیسانس نهایتا 150 تا 200 از این مبلغ کمتر میشه. و اینکه دوستی با حقوق کارگران عزیز مقایسه کرده، آیا من که هم لیسانس و هم ارشدم رو دانشگاه دولتی خوندم و زحمت هم کشیدم و عمرم رو صرف کردم با کارگر باید مقایسه بشه؟ و اینکه هستند کارگرانی که مدارک تحصیلی هم دارند مثل لیسانس و .. و این مشکل قوانین کشور هست و نه اینکه صرفا با معلمین مقایسه بشن.
ناشناس۱۱۰۷۹۱۲۱۵:۲۲:۰۹ ۱۳۹۸/۷/۳
داداش کارگر از دانشگاه مدرک فوق لیسانس گرفته؟ ابزار و امکانات کارگر شدن با معلم شدن یکی هست؟ ضمنا کارگر باید با این وضع ماهی 8 میلیون و معلم باید 18 میلیون بگیرند تا زندگی متوسطی در سطح خودشان داشته باشند
همایون۱۱۰۷۳۱۰۱۰:۴۹:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۳
حرفهای روحانی رو هییچوقت جدی نگیرین لابد شوخی کرده!
ناشناس۱۱۰۷۶۷۵۱۳:۲۴:۱۳ ۱۳۹۸/۷/۳
نمک روی زخم می پاشه
هیولا۱۱۰۷۳۶۶۱۱:۰۹:۲۸ ۱۳۹۸/۷/۳
خدا رو شکر!!!
نخود هر آش !!!۱۱۰۷۳۷۴۱۱:۱۵:۰۹ ۱۳۹۸/۷/۳
دست بوستم موقعي مي شود گفت حقوق فلاني چهار برابر شده كه مخارج زندگي اش چندين برابر نشده باشه !!! .... هه هه !! .... هه هه !!! ... عجب اوضاعي داريم با دولتيان !!!! تصدقتم به جاي اين جوك ، حداقل يك جوك دست اول مي گفتي تا يك كمي بخنديم !! نه اين كه با اين افاضه و افاضات ديگر اعصاب خط خطي مان را شخم بزني !!!!... بله ؟!!!
حسناگر حرفهای خود روحانی رو هم ملاک قرار بدی۱۱۰۷۴۸۹۱۲:۰۸:۱۰ ۱۳۹۸/۷/۳
اگر حرفهای خود روحانی رو هم ملاک قرار بدیم چهار برابر ۱.۳۰۰ میشه ۵.۲۰۰ بنابراین چهار برابر نشده بلکه سه برابر شده.یعنی رییس جمهورمون یه حساب ساده ریاضی رو ..حالا ما انتظار داریم مشکلات بین المللی را حل کند؟!
ر۱۱۰۷۵۰۲۱۲:۱۴:۳۹ ۱۳۹۸/۷/۳
ممنون از نگارنده مطالب بالا
ناشناس۱۱۰۷۵۳۱۱۲:۲۴:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۳
حقوق معلمان را باید کمتر هم کرد چون فقط 6 ماه در سال کار میکنند که سه ماه و اندی در تابستان تعطیلند و و 15 روز عید و 2 ماه هم تعطیلات دیگر نمیخواهند بروند دنبال کار دیگری
ناشناس۱۱۰۷۶۶۴۱۳:۱۹:۵۴ ۱۳۹۸/۷/۳
از چی .. فقط یه روز یه کلاس ابتدایی با ۴۰ دانش آموز رو فقط ساکت کن تا بفهمی ودرک کنی.
ناشناس۱۱۰۷۶۸۶۱۳:۲۸:۳۸ ۱۳۹۸/۷/۳
واقعا درک و فهم شما در تشخیص جایگاه آموزش جای شک و تردید داره.
حق شناس۱۱۰۷۷۳۳۱۳:۵۳:۱۸ ۱۳۹۸/۷/۳
نمی دونم دانش آموزی داری یا نه؟ یا خودت دانش آموز بودی یا نه؟ به قول شاعر تو مو می بینی و من پیچش مو؟ همه معلمی که این نیست؟ سرو کله زدن با حداقل 35 دانش آموز با تفاوت های فرهنگی، اقتصادی و.. در یک جا، هماهنگ کردن اونها. رسیدگی به مسائل اخلاقی، آموزشی، تربیتی اونها رو شما با تعطیلات چند روز مقایسه می کنی؟ متاسفم برای شما و امثال شما با این سقف فکری تان و متاسفم برای سیستم آموزشی که فردی همچون شما رو تحویل جامعه داده اند. یک مقدار اهل مطالعه باش حداقل برای خودت و خانواده ات و برو سیستم های آموزشی کشورهای دیگه و حقوق معلمانش رو بخون بعد بیا نظر بده. برای آماده سازی درس، تصحیح اوراق، بررسی تکالیف دانش آموزان و.. که کلی از ساعات متعلق به خانواده یک معلم رو میگیره رو آمدی با تعطیلاتش مقایسه می کنی واقعا متاسفم..
علیرضا۱۱۰۷۸۲۵۱۴:۳۰:۲۲ ۱۳۹۸/۷/۳
در همه کشورها بیشترین هزینه برای پرورش نیروی انسانی که محرکه اقتصاد کشورها است صورت می گیرد آن هم در آموزش و پرورش مثل اینکه شما از قرن بوق ،.. و چیزی از سواد و تکنولوژی نمی دانی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۱۰۷۹۲۳۱۵:۲۶:۵۶ ۱۳۹۸/۷/۳
اگه محروم هستی حسود نباش دنبال حقت باش حقوق بیکاری در کشوری مثل ایران برای یک سرپرست خانوار باید 10 میلیون باشه هرکی کار کنه باید بیشتر از آن بگیره بجای حق خود حسادت نکنیم معلم و هر کس حقوق نگیرد کار نخواهد کرد فقط شاید حضور فیزیکی داشته باشد خیلی ها مثل تو فکر میکردن آمدن معلم شدن الان نظرشان برعکس شده
محمد۱۱۰۷۹۷۰۱۵:۴۵:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۳
معلوم هست هیچ اطلاعی از تدریس و مدرسه و فرهنگ نداری،اگر اینطور باشد باید حقوق استادان دانشگاهم نصف شود چون اونام مثل معلما تابستون و عید و..تعطیلند
ناشناس۱۱۰۸۰۵۲۱۶:۴۶:۳۱ ۱۳۹۸/۷/۳
هر کسی لیاقت معلمی ندارد اگر ارزش معلم را بدانی حرف بیخود نمی زنی
جواد۱۱۰۸۰۸۲۱۷:۱۰:۴۰ ۱۳۹۸/۷/۳
عزیز دل با این حساب اساتید دانشگاه که پنج برابر معلم ها حقوق می گیرند باید چیکار کنند. ظاهرا شما متوجه نیستید که امروزه قدرت هر کشوری به علم آن است.
امیرعلی محسنی ساری۱۱۰۸۱۱۷۱۷:۲۹:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۳
آره دیگه وقتی دولت به معلم نرسه معلم مجبوره تا نصف شب بره مسافرکشی خب فردا میاد سر کلاس درس خسته خواب آلود نمیتونه درست درمون درس بده اونوقت تو میشی یکی ازهمونایی که بیسوادای جامعه رو رقم میزنن که هرچی ازدهنشون درمیاد به معلمهای بدبخت میگن حق داری تو نگی ..کی بگه
ناشناس۱۱۰۸۱۱۹۱۷:۲۹:۱۸ ۱۳۹۸/۷/۳
اوج حقارت یک تمدن زمانی است که مردم یک جامعه در برابر معلمان قرار میگیرند. بنده با مدرک دکترا و رتبه‌ برتر کنکور و تحصیل در دانشگاه تهران، حقوق ۲۵۰۰ میگیرم. همکاران و دوستان بنده در دانشگاه، ۷۵۰۰ میگیرند. بعد عده‌ای به معلمان انگ میزنند که کار نمیکنند. هر ساعت تدریس معادل ۸ ساعت کار اداری است. هر معلم هر روز حداقل 100 نفر ساعت کار میکند. البته شما حق دارید. اگر معلمتان به درستی به وظایفش عمل میکرد، باید به شما یاد میداد که حرمت معلم را نشکنید. حضرت علی ع فرمودند: من علَّمنی حرفا فقط صیَّرنی عبدا هرکسی حرفی به من بیاموزد مرا بنده خود کرده است. التماس تفکر
پزشک۱۱۰۸۱۵۶۱۸:۱۰:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۳
دیدگاه شما شرم آوره البته قدر معلم رو افراد با سواد میدونن نه افرادی مثل شما که جز...بودن در فضای مجازی و توهین به دیگران کاری ندارن
فرهنگی۱۱۰۸۱۹۰۱۸:۳۴:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۳
اگه اینطوره پزشک جراح هم یک ساعت میره توی اطاق عمل ۵۰ میلیون می گیره!!!
ناشناس۱۱۰۸۲۸۰۱۹:۴۷:۳۴ ۱۳۹۸/۷/۳
یک ساعت سر کلاس برو تا درک کنی و فله ای حساب نکنی
نقی۱۱۰۸۵۶۸۰۰:۰۲:۵۶ ۱۳۹۸/۷/۴
امثال ..مثل شما رو واقعا سخته آموزش داد که معلم با کارمند فرق داره.
یوسف۱۱۰۷۶۳۶۱۳:۱۰:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۳
البته جایگاه معلم را نمی توان با پول وتعطیلی مقایسه کرد بیشتر از این ها ارزش دارد ولی فکری هم به حا ل کارکنان سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور هم بکنید
ناشناس۱۱۰۷۸۵۲۱۴:۴۹:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۳
.. .. معلم کجا 4 برابر می گیره شما با این تورم ارزش همون حقوق 2 میلیونی معلم را به 300 هزار تومان رسوندی
فرهنگی۱۱۰۸۱۸۸۱۸:۳۲:۵۶ ۱۳۹۸/۷/۳
رئیس جمهوری که ازتوی ماشینش نظرسنجی میکنه حقوق معلمانش رو هم اینطوری حساب میکنه!!!
محمد۱۱۰۸۳۰۷۲۰:۰۷:۰۵ ۱۳۹۸/۷/۳
در پاسخ به ناشناس1107531باید گفت که 6ماه تعطیلی رو طبق چه مناسباتی انجام دادید یعنی بچه شما فقط 6 ماه کلاس میره یا اینکه شما موقعی که دانش آموز بودین فقط 6ماه کلاس میرفتین و بعد فروردین خونه نشین بودین نکنه در کشور دیگری بودین یا اصلا مدرسه نرفتین و ندیدین تعطیلی اساتید دانشگاه ها هم مجبور محاسبه میکنید و البته حقوق آنها نزدیک به سه برابر معلم هست
یک آدم معمولی۱۱۰۸۳۲۶۲۰:۱۹:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۳
چه سرسختی با معلمها دارید آقای 1107531 نکنه همه نمراتت صفر بوده خیلی عصبانی نشون میدی آخه آدم حسابی هر ساعت تدریس معلم با 35 نفر رو چجوری حساب میکنی از یک روز کار کارمندی خیلی سخت تره
یک معلم۱۱۰۸۴۰۹۲۱:۱۶:۵۷ ۱۳۹۸/۷/۳
اینکه حقوق فرهنگیان در مدت وزارت آقای فانی تغییر عمده ای کرد هیچ شکی نیست ولی یک واقعیت وجود داره مثلاً ۱۰ درصد افزایش حقوق سالانه تصویب میشه، برای ما یک ماه از افزایش به عنوان مقرری ماه اول ، افزایش صندوق بازنشستگی، بیمه و کسورات دیگه رو محاسبه کنید ، در پایان افزایش حقوق ما کمتر از شش درصد میشه

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 4. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 5. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 6. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 7. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 8. کتک زدن یک جوان در متروی تهران به خاطر خواندن نماز

 9. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 10. صحنه آهسته انفجار بیروت

 11. عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی رسما کلید خورد / «توافق ننگین» امارات و اسرائیل برای عادی سازی

 12. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 15. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 16. هفته ای که کنکوری ها در آن نقره داغ شدند !

 17. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 18. شکست سنگین قطعنامه ضدایرانی آمریکا/ شورای امنیت به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران رأی نداد

 19. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 20. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 21. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 22. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 23. بازی با اعصاب مردم!

 24. فاجعه دیپلماتیک برای آمریکا

 25. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

   2. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

   3. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

   4. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

   5. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

   6. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

   7. جزئیات تازه از فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

   8. جزئیاتی از تغییر طرح فروش نفتی دولت توسط مجلس به نفع مردم

   9. واکنش سردار جباری به اظهارات رئیس بنیاد مستضعفان

   10. روحانی: مردم در زمینه تلاش دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد، اطمینان خاطر داشته باشند

   11. ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها/ قیمت ماشین هر سه ماه یک‌بار تغییر می‌کند!

   12. همتی: نرخ ارز در روزهای آینده پایین‌ می‌آید

   13. امضاهای استیضاح زنگنه در حال افزایش است/ نوع مدیریت زنگنه به صورتی است که مشکلات زیادی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به وجود می‌آورد

   14. جزئیات احتمالی از وعده «گشایش اقتصادی»

   15. دندان طمع دولت‌ها به درآمد نفت کنده می‌شود؟

   16. موضع‌گیری دژپسند علیه وزارت نفت/ نفتی‌ها آماده عرضه «دارا دوم» نبودند

   17. جزئیات طرح مجلس برای تغییر در شیوه سهمیه‌بندی بنزین

   18. نامه بسیج دانشجویی به نمایندگان / مجلس به طرح «گشایش اقتصادی» دولت ورود کند

   19. احمد توکلی : با این شیوه اطلاع رسانی درباره « گشایش اقتصادی »هیچ دردی از مردم دوا نمی‌شود

   20. مالیات خانه‌های خالی بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی ۲ برابر می‌شود

   21. پراید به پیکان پیوست/ خداحافظی با خودروی پرحاشیه

   22. طرح سهمیه‌بندی بنزین سرانه خانوار اعلام وصول شد

   23. همتی: بانک‌ها خانه‌های مسکونی خالی ندارند

   24. جانشین پراید به ۱۰۷میلیون تومان رسید

   25. مدرس خیابانی: خودروسازان معتقدند زیر قیمت تمام شده خودرو تولید می‌کنند

   آخرین عناوین