شیراز را کوه خواران بلعیدند/ اعتبار قولنامه، ریشه زمینخواری

سجاد طاهری،   3980617045 ۳۰ نظر، ۱۷ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
 شیراز را کوه خواران بلعیدند/ اعتبار قولنامه، ریشه زمینخواری

اشتهای زمینخواران سیری ندارد. آن‌ها این بار کوه‌های شیراز را طعمه‌ خود انتخاب کرده و با استفاده از خلاءهای قانونی نظیر اعتبار قولنامه‌ها طبیعت را ویران می‌کنند.

شیراز را همگان به شهر گل، بلبل، باغ‌‌های زیبا و هوای لطیفش می‌شناسند. علاوه بر این جذابیت دیگری که این شهر دارد، کوه‌های اطراف آن است. کوه‌های زیبا که تفرجگاه آخر هفته‌های خانواده‌های شیرازی نیز محسوب می‌شود. دور از ذهن نیست که بگوییم اکثر شیرازی‌ها از این طبیعت بکر خاطره‌های خوب و زیبایی دارند.

اما کم کم مردم شیراز باید با این مناطق زیبا و خاطره انگیز خداحافظی کنند. زیرا کوهخواران به آنجا طمع کرده و قصد تخریب آن اراضی را دارند. جالب است آن‌ها به کوه هم رحم نکردند و آنجا را هم دیوار کشی کرده و قصد ساخت و ساز ویلاهای شیک و لاکچری را دارند.

با این حال خوشبختانه با رسانه‌ای شدن این ماجرا کمی از سرعت پروژه تخریب کوه، کم شده است اما آیا آن را می‌توان پایان کوهخواری در کشور خواند؟ آیا دیگر مردم شیراز شاهد از بین رفتن طبیعت بکر خود نخواهند بود؟ به راستی چرا قبل از اینکه چنین اتفاقاتی در کشور بیافتد، جلوی آن‌ها گرفته نمی‌شود؟ آیا راه‌حلی برای این موضوع وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت، بله، راه حل آن راهی است که تمام کشورها آن را پیموده‌ و از آن نیز نتایج در خوری گرفته‌اند. آن راه حل نیز ثبت تمام مالکیت‌های کشور در سامانه‌ای تحت عنوان کاداستر است.

کاداستر؛ قاتل زمینخواران

 کاداستر سامانه‌ای است که در آن موقعیت جغرافیایی اراضی و املاک به مالکیت آن گره می‌خورد و حاکمیت به طور دقیق و با جزییات از وضعیت اراضی خود آگاه می‌شود. در این صورت اگر زمینخواران قصد تخریب و یا تغییر کاربری داشته باشند، حاکمیت متوجه شده و به موضوع ورود کرده و مانع از تخریب منابع طبیعی می‌شود.

کاداستر دغدغه بسیاری از مسئولین نیز بوده به طوری که فرهاد تجری نایب رییس کمیسیون اصل نود معتقد است که « به طورحتم اجرای دقیق طرح کاداستر تاثیر قابل ملاحظه ای در کاهش میزان زمین خواری دارد، زیرا وقتی مالکیت زمین ها درطرح کاداستر به صورت میلیمتری قابل محاسبه است، چگونه می توان با صدوراسناد موهون، گنگ و تنظیم صورت جلسات دستی اقدام به زمین خواری کرد».

اما چرا در کشور چنین سامانه‌ای را نداریم. آیا پیاده سازی چنین سامانه در کشور سختی زیادی دارد؟ برای پاسخ به این سوال به سراغ دکتر احمدزاده دادرس بخش عمومی بخش چهارباغ کرج رفتیم و از وی پیرامون نحوه زمینخواری سوال پرسیدیم. نکاتی که این قاضی مطرح کرد بسیار جالب بود.

برای مثال احمدزاده گفت :« زمینخواران در ابتدا پس از مشخص کردن اراضی که قصد تخریب آن‌ها را دارند، دور تا دور اراضی تصرف شده دیوار می‌کشند. پس از دیوار کشی زمین‌ها را تفکیک کرده و شروع به ساخت و ساز می‌کنند. پس از ساخت و ساز بناها وارد مرحله‌ی فروش می‌شوند».

این قاضی ادامه داد:« آن‌ها می‌دانند که به صورت رسمی و با سند تک برگ نمی‌توانند اراضی خود را به دیگران بفروشند بنابراین روی به انجام معاملات غیررسمی با قولنامه می‌آورند. قولنامه ها به دلیل اینکه در هیچ سامانه‌ای به ثبت نمی‌رسند و کسی از آن‌ها اطلاع ندارد. ابزار خوبی برای فروش ویلاهای غیرقانونی است».

همانطور که ملاحظه شد قاضی احمدزاده معتقد است که زمینخواران به علت اینکه بتوانند ویلاهای غیرقانونی خود را بفروشند از قولنامه‌ها استفاده می‌کنند. بنابراین قولنامه نیز در دفاتر ثبت اسناد املاک به ثبت نمی‌رسد و لذا حاکمیت نیز از آن اطلاع ندارد. از همین رو سامانه کاداستر نیز نیازمند برخورداری از اطلاعات مکانی و مالکیت افراد بوده و اگر اینها در دسترس نباشد، نمی‌توان حرفی از پیاده سازی کاداستر در کشور زد.


بی اعتباری معاملات غیررسمی، راه اجرای کاداستر

برای درک بهتر این ماجرا و راه حلی برای اجرای کاداستر، به سراغ یکی دیگر از کارشناسان این حوزه رفتیم، در همین راستا امیرحسین حاجی زاده، کارشناس مسائل حقوقی معتقد است که « برای پیاده سازی سامانه‌ای نظیر کاداستر در قدم اول نیازمند داده‌های مالکیتی و جغرافیایی افراد هستیم اما به علت اعتبار معاملات غیررسمی در کشور، حاکمیت توانایی آگاهی از مالکیت‌های خود را ندارد. بنابراین تا زمانی که معاملات در کشور به این صورت غیرشفاف باشد، نباید انتظار داشت که سامانه‌هایی مانند کاداستر در کشور اجرایی شود».

بنابراین اینگونه می‌توان نتیجه گرفت که اعتبار معاملات غیررسمی نظیر قولنامه از جمله موانع اصلی شکل گیری سامانه‌هایی نظیر کاداستر است.  بسیاری معتقدند که معاملات غیررسمی باید در کشور بی اعتبار شود تا پس از آن وضعیت مالکیت‌ها کشور مشخص شود.

دکتر پیلوار هیئت علمی حقوق دانشگاه تهران نیز معتقد است :« اعتبار اسناد عادی (غیررسمی) علاوه بر اینکه سبب بی‌نظمی در کشور شده، ابزار مناسبی را برای زمین خواران مهیا کرده است. تنها راه مبارزه با این موضوع نیز سروسامان دادن به موضوع اسناد عادی و بی اعتباری معاملات غیررسمی است».

می‌توان گفت که بی‌اعتباری معاملات قولنامه‌ای یا غیررسمی، راه نجات طبیعت از چنگال زمینخواران است. این راه نیز از اصلاح قانون قدیمی و فرسوده ثبت، مصوب 1310 با محوریت بی‌اعتباری معاملات غیررسمی امکان پذیر است.

                                                      

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۸۶۴۹۶۱۰:۰۸:۱۰ ۱۳۹۸/۶/۱۹
شعر ملك الشعراي بهار با صداي زيباي مرحوم ايرج بسطامي : امروز همي گويم با محنت بسيار دردا و دريغا وطن من ، وطن من !!!!
ناشناس۱۰۸۶۴۹۷۱۰:۰۸:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۱۹
علت اکثر این پرونده های قضایی همین قولنامه هاست.
ناشناس۱۰۸۶۵۰۳۱۰:۱۵:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۱۹
وااااای ایها الناس کشورهای عربی ریختن توی گیلان و مازندران و همه جا رو دارن میخرن مردم به داد شمال برسید شمال در خطر افتاده
اكبر۱۰۸۶۵۵۳۱۱:۲۰:۳۲ ۱۳۹۸/۶/۱۹
فروشنده ها همان مردم بومي شمالي نيستند؟ كسي از يزد و تبريز و مشهد اومده و زمينهاي شمال را به عربها ميفروشه؟ يا زمينخوارها و دلال هاي شمالي؟
ناشناس۱۰۸۶۵۸۰۱۱:۵۴:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۱۹
الف جان ! رحمت به شير ت !! شيري كه خوردي حلالت باشه !! افشا كن ! ... افشا كن ! ...كه فردا دير است !! ... افشا نكني اغيار فاش خواهند كرد ... آن هم با آب و تاب .. با آسمان و ريسمان ...كوه ساختن از كاه ... و البته گاهي هم كاه را كوه خواهند كرد !! ... و مسلم گاهي هم فتو شاپ !! افشا كن الف جان !! ... خدا صد در دنيا و هزار در آخرت به شما اجر بده !!
ناشناس۱۰۸۶۵۹۳۱۲:۰۶:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۱۹
سند به نام غیر ایرانی نمی خورد!! مگر نه ؟؟!
ناشناس۱۰۸۶۶۷۰۱۳:۳۶:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۱۹
خرید ویلا و زمین توسط عراقیها و اماراتیها تبعات بدی خواهد داشت. همه چیز پول نیست .صاحبان املاک در شمال کشور با غیرت و عرق ملی از فروش ملک و زمین به عربها خودداری کنند.
ناشناس۱۰۸۶۶۷۱۱۳:۳۶:۲۷ ۱۳۹۸/۶/۱۹
عراقیها پول قیمت ملک را بنام عرب ایرانی میخرند و سند بنام اعراب ایرانی که نسبت فامیلیت دارند . یعنی در چند سال دیگر تقابل فرهنگی و سنتی و نژادی و مشکل بزرگتر اینکه مشکلات اختلاف مذهبی شکل میگیرد . یعنی همخوانی ندارند
ناشناس۱۰۸۷۱۴۵۲۳:۰۱:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۱۹
ده سال دیگر وارد کننده مطلق برنج خواهیم شد . زمینخواران به کمک شوراهای اسلامی و دهیارها روستاها و بخشدارها و بنیاد مسکن و جهاد کشاورزی مشغول نابود کردن ظرفیت کشاورزی مازندران و گیلانند . در مازندران دادگاه حکم تخریب میدهد مجریان اجرا نمیکنند البته دادگاهها هم لاکپشتی حرکت میکنند .
ناشناس۱۰۸۷۵۱۴۱۰:۰۹:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۲۰
خوب خوش غیرت ها نفروشید.پولشو می گیرید بعد فریاد می زنید به داد ما برسید؟
ناشناس۱۰۸۷۶۵۱۱۱:۳۹:۳۱ ۱۳۹۸/۶/۲۰
غیر ایرانی نمیتواند مستغلات بخرد این شایعه از اساس غلط است اجاره امکان قانونی دارد اما مقررات ما برخلاف ترکیه در مورد ویزای اقامت امتیازاتی برای این افراد قائل نیست .
اصفهانی۱۰۸۶۵۱۷۱۰:۴۲:۲۲ ۱۳۹۸/۶/۱۹
سلام گروه اقتصادی الف بفرمایید کدام استان ازدست منابع طبیعی خواران درامان بود ؟ دست درازی به کوه وزمین وساحل برمیگردد به نقش منفعل دستگاه قضایی
ناشناس۱۰۸۶۵۲۶۱۰:۵۰:۵۶ ۱۳۹۸/۶/۱۹
مگر میشود بدون مجوز در بیابان دیوار کشید ؟ آنهم با بلوک سیمانی که باید از کیلومتر ها حمل کرد . در تمامی این تصرفات در شیراز ابتدا پای یک نهاد مطرح است به بهانه احداث تاسیسات پس از تملک خودشان تصمیم به تغیر کار بری میدهند . و زمین را بین خودی ها تقسیم میکنند .
ناشناس۱۰۸۶۵۹۰۱۲:۰۵:۱۲ ۱۳۹۸/۶/۱۹
استانداران و شهرداران و البته دولت باعث این مشکلاتن
مظلوم۱۰۸۶۶۳۵۱۲:۴۵:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۱۹
مثل خیلی ازکشورها ریشه رادریابید منابع طبیعی جنگلکاری مسکن وشهرسازی اگر نخواهید سرمردم شیره بمالید
ناشناس۱۰۸۶۶۴۲۱۲:۵۹:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۱۹
احداث باغ و ویلا کلا باید ممنوع بشه تو جاده صدرا کوه رو خراب کردن باغ شخصی درست کردن،مگه میشه مسئولا اینا رو نبینن،همش زیر سر خودشونه مردم عادی که نمیتونن اینکارو انجام بدن.
ناشناس۱۰۸۶۶۴۷۱۳:۰۴:۳۰ ۱۳۹۸/۶/۱۹
زمین خواری بدون رشوه و همراهی کارمندان حقوق بگیر مرتبط با موضوع ممکن نیست!
ناشناس۱۰۸۶۶۶۵۱۳:۳۰:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۱۹
فروش ملك به غير ايرانى خلاف قانون و باطل است.
ناشناس۱۰۸۶۷۰۳۱۴:۱۶:۵۱ ۱۳۹۸/۶/۱۹
تحقیق کنید چند درصد از این کوه خواران آقازاده‌اند؟
ناشناس۱۰۸۶۷۸۳۱۵:۴۸:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۱۹
چرا قصه می بافید مگر افراد عادی می تواندحتی یک سانتیمتر به منابع ملی تجاوز کنندحالا باسند عادی وغیره اینها خود مراکز قدرت هستند که تمام منابع قدرت رادر دست دارند
عمار۱۰۸۶۸۱۱۱۶:۳۶:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۱۹
و ایرانخواران هم ایران را.
کاوه۱۰۸۶۸۷۶۱۸:۳۱:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۱۹
وقتی سود و رانت می شود سلاح یک عده طبیعی است که شهردار، استاندار و وکیل مجلس با آنها همسو شوند تا منابع طبیعی نابود شوند و عده ای به نان و نوایی برسند .
ترابی۱۰۸۶۸۷۹۱۸:۳۷:۵۳ ۱۳۹۸/۶/۱۹
دهاتی رو می شناسم که برابر شواهد 100 سال قبل 20 خانوار بوده اند ولی حالا 2000 قطعه زمین را ادعای مالکیت دارند کارکنان ثبت و شهرداری ها و شورا ها مقصر اصلی اند که دولت باید جدی ورود کند
ناشناس۱۰۸۶۹۴۵۱۹:۵۳:۲۷ ۱۳۹۸/۶/۱۹
واقعا در اين كشور چه خبر است درشمال ساحل دريا و تپه هاي جنگل در تهران تخريب باغها و مراتع و ويلا سازي حالا كوه خواري در شيراز
حمید۱۰۸۷۱۷۵۲۳:۲۴:۱۸ ۱۳۹۸/۶/۱۹
دلایل مشکلات زمین خواری فارس ‌کاملا مشخص است ، فقط کسی نیست شهامت برخورد داشته باشد
ناشناس۱۰۸۷۲۴۲۰۰:۵۱:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۲۰
یک سر برید زرقان ببینید اطراف پارک ملی بمو که همه شده یک سری قفس که مردم به اسم ویلا دارن درست میکنند. البته جهاد کشاورزی هم در جریان تمام ساخت و ساز ها هست اما کاری را نمی خواهد انجام دهد
ناشناس۱۰۸۷۴۲۵۰۹:۰۴:۵۳ ۱۳۹۸/۶/۲۰
ایران بهشت دزدان و رانت خوارن قانونی
احد۱۰۸۷۵۱۷۱۰:۱۶:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۲۰
فقط شیراز ؟؟؟ تهران و مشهد و گیلان و .... وضع بهتری دارند ؟؟؟؟
ناشناس۱۰۸۷۶۲۸۱۱:۲۶:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۲۰
با دادن اختیارات بیشتر به استانها در اقتصاد،قانون گذاری مثل ایالتهای امریکا که قانونها در هر ایالت متفاوت هست!اداره کشور راحتتر ومنظمتر میشود! فقط از پایتخت میتی کمانها برای سرکشی به ادارات اعزام بشود کافی خواهد بود:)
حسین۱۰۸۷۶۹۴۱۲:۱۰:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۲۰
کوه و تپه های داخل شیراز توسط کوه خواران گرفته شده، نمونه اش کوه های شهرک انجیره بلوار صنایع که از فاصله چندین کیلومتری قابل مشاهده هست! کوه های جاده شهرک صدرا....

پربحث‌های امروز

 1. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 2. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 3. «بی تدبیری» به مفسدان بازار دارو میدان داد/ هیزم فساد در بازار دارو مهیاست

 4. توضیح وزیر بهداشت درباه فروش صندلی در دانشگاههای پزشکی

 5. مبارزه مرگبار مار کبرا با عقاب   

 6. جانشین بولتون درباره برجام چه می گوید؟

 7. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 8. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 9. انتقاد تند بولتون از ترامپ

 10. قیمت سکه و ارز + جدول

 11. گاس هیدینک از تیم ملی امید چین اخراج شد

 12. افول هژمونی دلار!؟

 13. کمک ۱۶ هزار میلیاردی به پولدارها!

 14. قوه قضاییه: آنان که رفتند، آنان که آمدند

 15. «ایدز» کسی را نمی‌کشد

 16. افزایش ناهنجاری‌های بدنی در بین مردم

 17. پیام‌ها و پیامدهای عملیات توازن بازدارندگی یمنی‌ها

 18. رالی دلار در بازارهای جهانی

 19. پمپئو، سهواً به نقش مخرب ترامپ در تنش‌ با ایران اعتراف کرد

 20. آب گل آلود و صیادی به اسم ترامپ

 21. جدول فروش سینما؛ ادامه صدرنشینی «ایده اصلی»/ «قصر شیرین» ۳ میلیارد تومانی شد

 22. دشمن شماره یک اسرائیل به روایت هافینگتون پست

 23. ظریف: بقایای تیم بی در حال فریب دادن ترامپ است

 24. چرا ترامپ جنگ نمی‌خواهد؟

 25. پیامدهای حمله به آرامکو؛ افشاگری جدید درباره بن‌ سلمان

پربحث‌های دیروز

 1. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 2. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 3. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 4. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 5. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 6. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 7. پاسخ مدیر شبکه سه به شایعه ریاستش بر صداوسیما

 8. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 9. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 10. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 11. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 12. میراسماعیلی: تعلیق جودوی ایران بسیار عجولانه و ناعادلانه انجام شد

 13. فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

 14. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 15. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 16. اطلاعیه جالب مرکز آمار، درآمد مردم از هزینه هایشان بیشتر است  

 17. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 18. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 19. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 20. ترامپ: به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

 21. قبرستان‌های عمودی هنگ کنگ   

 22. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 23. جانشین «جان بولتون» منصوب شد

 24. تردید دولت در سفر به نیویورک

 25. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 7. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 10. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 11. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 12. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 13. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 16. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 17. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 18. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 19. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 20. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 21. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 22. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 23. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 24. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 25. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

پربحث‌های امروز

 1. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 2. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 3. قیمت سکه و ارز + جدول

 4. افول هژمونی دلار!؟

 5. کمک ۱۶ هزار میلیاردی به پولدارها!

 6. رالی دلار در بازارهای جهانی

 7. آخرین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

 8. عقبگرد بورس از ابرکانال

 9. قیمت آپارتمان‌های نُقلی در تهران

 10. پایان هفته با کاهش قیمت طلا و سکه رقم خورد

 11. جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

 12. ماجرای خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری چین چه بود؟

 13. نبرد آخر برای تعطیلی ارزش افزوده

 14. چقدر از کارت سوخت استقبال شد؟

 15. زنگنه: شرایط اقتصادی کشور سخت‌تر از زمان جنگ است

 16. نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت

 17. آیا واردات لوازم‌التحریر واقعا ممنوع است؟!

 18. کاهش ۳۷ درصدی قیمت واقعی مسکن

 19. حذف یارانه پردرآمدها چگونه خواهد بود؟

 20. آیت‌الله نوری‌همدانی: جلوی فرارهای مالیاتی گرفته شود

 21. غلظت گوگرد بنزین در تهران ۳ برابر حد مجاز اعلام شد

 22. شرکت‌های دولتی دیگر حیاط خلوت نخواهند بود؟

 23. آخرین وضعیت بازار طلا

 24. انحصار به بهانه حمایت از تولید داخل؟/ خطر توقف تولید برخی قطعات خودرو

 25. اگر یارانه تان قطع شده بخوانید

پربحث‌های دیروز

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 3. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 4. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

 5. آش دوغ با رؤسای پیشین بانک مرکزی

 6. جواب اعتراض کارگران برخورد تند نیست  

 7. ادغام صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک فرهنگیان

 8. پول صرفه‌جویی قبض برق کجا خرج می‌شود؟

 9. نوبخت: مطالبات گندم‌کاران پرداخت شد

 10. وزیر صمت: خودروسازان فروش اموال مازاد را جدی گرفته‌اند

 11. صدور ۱.۲ میلیون قبض پیامکی برق در تهران

 12. زنگنه: نباید از نفت به عنوان سلاح استفاده کرد

 13. ماجرای قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین چیست؟

 14. مطالبات ۱۶ هزار پیمانکار پرداخت شد

 15. راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار در کشور/قراردادهای کار شفاف‌ می‌شود

 16. فروش آنلاین ایرانسل باعث مزاحمت‌های تبلیغاتی شد

 17. بلژیک به اینستکس پیوست

 18. نرخ پیشنهادی خرید تضمینی گندم اعلام شد

 19. سقوط شاخص بورس از کانال ۳۰۰ هزار واحد

 20. آخرین قیمت انواع سکه در بازار + نرخ دلار

 21. لایحه حمایت از سهامداران خرد تصویب شد

 22. هزینه خرید وام مسکن به زیر ۱۰ میلیون برگشت

 23. قیمت نفت کاهش یافت

 24. جدول/ آخرین قیمت دلار، پوند و یورو

 25. تخلفات میلیاردی سازمان هدفمندی یارانه‌ها

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 3. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 4. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 5. درآمد روزانه صد هزارتومانی جوان لیسانسه از فروش سبزی با فرغون

 6. جزئیات انتقال آب دریای عمان به ۳ استان شرقی کشور

 7. جزئیات واردات کالا‌های اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی/ ارزی که مشکل ساز شد!

 8. چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟

 9. با ۳۰۰ میلیون می‌توان در تهران خانه‌ خرید؟ / آینده بازار مسکن چگونه است؟

 10. برای خانه‌های ۳۰ متری در تهران تقاضا وجود دارد؟

 11. پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی حق کمیسیون مشاوران املاک!

 12. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 13. فروش سیمان صادراتی ۷۰ دلاری به قیمت ۲۰ دلار

 14. ورود ۳ خودروی جدید به بازار تا پایان سال؛ وعده‌ای که عملی می‌شود؟

 15. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 16. ریزش سراسری معاملات مسکن/ آرامش بازار مشروط است

 17. آنچه باید درباره آرامکوی عربستان، بزرگترین شرکت نفت جهان بدانید

 18. جبل طارق: ایران تعهدات خود درباره کشتی آدریان‌دریا را نقض نکرده است

 19. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 20. چگونه هزینه قبض برق‌مان را کاهش دهیم؟

 21. تغییرات جدید در نحوه خرید بنزین در راه است

 22. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 23. سندی دیگر برای اثبات شکست تحریم‌های آمریکا

 24. سهم کارت سوخت جایگاهداران باز هم کم می‌شود؟

 25. جریان انحرافی در بازار مسکن

آخرین عناوین