شیراز را کوه خواران بلعیدند/ اعتبار قولنامه، ریشه زمینخواری

سجاد طاهری،   3980617045 ۳۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

اشتهای زمینخواران سیری ندارد. آن‌ها این بار کوه‌های شیراز را طعمه‌ خود انتخاب کرده و با استفاده از خلاءهای قانونی نظیر اعتبار قولنامه‌ها طبیعت را ویران می‌کنند.

 شیراز را کوه خواران بلعیدند/ اعتبار قولنامه، ریشه زمینخواری

شیراز را همگان به شهر گل، بلبل، باغ‌‌های زیبا و هوای لطیفش می‌شناسند. علاوه بر این جذابیت دیگری که این شهر دارد، کوه‌های اطراف آن است. کوه‌های زیبا که تفرجگاه آخر هفته‌های خانواده‌های شیرازی نیز محسوب می‌شود. دور از ذهن نیست که بگوییم اکثر شیرازی‌ها از این طبیعت بکر خاطره‌های خوب و زیبایی دارند.

اما کم کم مردم شیراز باید با این مناطق زیبا و خاطره انگیز خداحافظی کنند. زیرا کوهخواران به آنجا طمع کرده و قصد تخریب آن اراضی را دارند. جالب است آن‌ها به کوه هم رحم نکردند و آنجا را هم دیوار کشی کرده و قصد ساخت و ساز ویلاهای شیک و لاکچری را دارند.

با این حال خوشبختانه با رسانه‌ای شدن این ماجرا کمی از سرعت پروژه تخریب کوه، کم شده است اما آیا آن را می‌توان پایان کوهخواری در کشور خواند؟ آیا دیگر مردم شیراز شاهد از بین رفتن طبیعت بکر خود نخواهند بود؟ به راستی چرا قبل از اینکه چنین اتفاقاتی در کشور بیافتد، جلوی آن‌ها گرفته نمی‌شود؟ آیا راه‌حلی برای این موضوع وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت، بله، راه حل آن راهی است که تمام کشورها آن را پیموده‌ و از آن نیز نتایج در خوری گرفته‌اند. آن راه حل نیز ثبت تمام مالکیت‌های کشور در سامانه‌ای تحت عنوان کاداستر است.

کاداستر؛ قاتل زمینخواران

 کاداستر سامانه‌ای است که در آن موقعیت جغرافیایی اراضی و املاک به مالکیت آن گره می‌خورد و حاکمیت به طور دقیق و با جزییات از وضعیت اراضی خود آگاه می‌شود. در این صورت اگر زمینخواران قصد تخریب و یا تغییر کاربری داشته باشند، حاکمیت متوجه شده و به موضوع ورود کرده و مانع از تخریب منابع طبیعی می‌شود.

کاداستر دغدغه بسیاری از مسئولین نیز بوده به طوری که فرهاد تجری نایب رییس کمیسیون اصل نود معتقد است که « به طورحتم اجرای دقیق طرح کاداستر تاثیر قابل ملاحظه ای در کاهش میزان زمین خواری دارد، زیرا وقتی مالکیت زمین ها درطرح کاداستر به صورت میلیمتری قابل محاسبه است، چگونه می توان با صدوراسناد موهون، گنگ و تنظیم صورت جلسات دستی اقدام به زمین خواری کرد».

اما چرا در کشور چنین سامانه‌ای را نداریم. آیا پیاده سازی چنین سامانه در کشور سختی زیادی دارد؟ برای پاسخ به این سوال به سراغ دکتر احمدزاده دادرس بخش عمومی بخش چهارباغ کرج رفتیم و از وی پیرامون نحوه زمینخواری سوال پرسیدیم. نکاتی که این قاضی مطرح کرد بسیار جالب بود.

برای مثال احمدزاده گفت :« زمینخواران در ابتدا پس از مشخص کردن اراضی که قصد تخریب آن‌ها را دارند، دور تا دور اراضی تصرف شده دیوار می‌کشند. پس از دیوار کشی زمین‌ها را تفکیک کرده و شروع به ساخت و ساز می‌کنند. پس از ساخت و ساز بناها وارد مرحله‌ی فروش می‌شوند».

این قاضی ادامه داد:« آن‌ها می‌دانند که به صورت رسمی و با سند تک برگ نمی‌توانند اراضی خود را به دیگران بفروشند بنابراین روی به انجام معاملات غیررسمی با قولنامه می‌آورند. قولنامه ها به دلیل اینکه در هیچ سامانه‌ای به ثبت نمی‌رسند و کسی از آن‌ها اطلاع ندارد. ابزار خوبی برای فروش ویلاهای غیرقانونی است».

همانطور که ملاحظه شد قاضی احمدزاده معتقد است که زمینخواران به علت اینکه بتوانند ویلاهای غیرقانونی خود را بفروشند از قولنامه‌ها استفاده می‌کنند. بنابراین قولنامه نیز در دفاتر ثبت اسناد املاک به ثبت نمی‌رسد و لذا حاکمیت نیز از آن اطلاع ندارد. از همین رو سامانه کاداستر نیز نیازمند برخورداری از اطلاعات مکانی و مالکیت افراد بوده و اگر اینها در دسترس نباشد، نمی‌توان حرفی از پیاده سازی کاداستر در کشور زد.


بی اعتباری معاملات غیررسمی، راه اجرای کاداستر

برای درک بهتر این ماجرا و راه حلی برای اجرای کاداستر، به سراغ یکی دیگر از کارشناسان این حوزه رفتیم، در همین راستا امیرحسین حاجی زاده، کارشناس مسائل حقوقی معتقد است که « برای پیاده سازی سامانه‌ای نظیر کاداستر در قدم اول نیازمند داده‌های مالکیتی و جغرافیایی افراد هستیم اما به علت اعتبار معاملات غیررسمی در کشور، حاکمیت توانایی آگاهی از مالکیت‌های خود را ندارد. بنابراین تا زمانی که معاملات در کشور به این صورت غیرشفاف باشد، نباید انتظار داشت که سامانه‌هایی مانند کاداستر در کشور اجرایی شود».

بنابراین اینگونه می‌توان نتیجه گرفت که اعتبار معاملات غیررسمی نظیر قولنامه از جمله موانع اصلی شکل گیری سامانه‌هایی نظیر کاداستر است.  بسیاری معتقدند که معاملات غیررسمی باید در کشور بی اعتبار شود تا پس از آن وضعیت مالکیت‌ها کشور مشخص شود.

دکتر پیلوار هیئت علمی حقوق دانشگاه تهران نیز معتقد است :« اعتبار اسناد عادی (غیررسمی) علاوه بر اینکه سبب بی‌نظمی در کشور شده، ابزار مناسبی را برای زمین خواران مهیا کرده است. تنها راه مبارزه با این موضوع نیز سروسامان دادن به موضوع اسناد عادی و بی اعتباری معاملات غیررسمی است».

می‌توان گفت که بی‌اعتباری معاملات قولنامه‌ای یا غیررسمی، راه نجات طبیعت از چنگال زمینخواران است. این راه نیز از اصلاح قانون قدیمی و فرسوده ثبت، مصوب 1310 با محوریت بی‌اعتباری معاملات غیررسمی امکان پذیر است.

                                                      

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۸۶۴۹۶۱۰:۰۸:۱۰ ۱۳۹۸/۶/۱۹
شعر ملك الشعراي بهار با صداي زيباي مرحوم ايرج بسطامي : امروز همي گويم با محنت بسيار دردا و دريغا وطن من ، وطن من !!!!
ناشناس۱۰۸۶۴۹۷۱۰:۰۸:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۱۹
علت اکثر این پرونده های قضایی همین قولنامه هاست.
ناشناس۱۰۸۶۵۰۳۱۰:۱۵:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۱۹
وااااای ایها الناس کشورهای عربی ریختن توی گیلان و مازندران و همه جا رو دارن میخرن مردم به داد شمال برسید شمال در خطر افتاده
اكبر۱۰۸۶۵۵۳۱۱:۲۰:۳۲ ۱۳۹۸/۶/۱۹
فروشنده ها همان مردم بومي شمالي نيستند؟ كسي از يزد و تبريز و مشهد اومده و زمينهاي شمال را به عربها ميفروشه؟ يا زمينخوارها و دلال هاي شمالي؟
ناشناس۱۰۸۶۵۸۰۱۱:۵۴:۲۹ ۱۳۹۸/۶/۱۹
الف جان ! رحمت به شير ت !! شيري كه خوردي حلالت باشه !! افشا كن ! ... افشا كن ! ...كه فردا دير است !! ... افشا نكني اغيار فاش خواهند كرد ... آن هم با آب و تاب .. با آسمان و ريسمان ...كوه ساختن از كاه ... و البته گاهي هم كاه را كوه خواهند كرد !! ... و مسلم گاهي هم فتو شاپ !! افشا كن الف جان !! ... خدا صد در دنيا و هزار در آخرت به شما اجر بده !!
ناشناس۱۰۸۶۵۹۳۱۲:۰۶:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۱۹
سند به نام غیر ایرانی نمی خورد!! مگر نه ؟؟!
ناشناس۱۰۸۶۶۷۰۱۳:۳۶:۰۶ ۱۳۹۸/۶/۱۹
خرید ویلا و زمین توسط عراقیها و اماراتیها تبعات بدی خواهد داشت. همه چیز پول نیست .صاحبان املاک در شمال کشور با غیرت و عرق ملی از فروش ملک و زمین به عربها خودداری کنند.
ناشناس۱۰۸۶۶۷۱۱۳:۳۶:۲۷ ۱۳۹۸/۶/۱۹
عراقیها پول قیمت ملک را بنام عرب ایرانی میخرند و سند بنام اعراب ایرانی که نسبت فامیلیت دارند . یعنی در چند سال دیگر تقابل فرهنگی و سنتی و نژادی و مشکل بزرگتر اینکه مشکلات اختلاف مذهبی شکل میگیرد . یعنی همخوانی ندارند
ناشناس۱۰۸۷۱۴۵۲۳:۰۱:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۱۹
ده سال دیگر وارد کننده مطلق برنج خواهیم شد . زمینخواران به کمک شوراهای اسلامی و دهیارها روستاها و بخشدارها و بنیاد مسکن و جهاد کشاورزی مشغول نابود کردن ظرفیت کشاورزی مازندران و گیلانند . در مازندران دادگاه حکم تخریب میدهد مجریان اجرا نمیکنند البته دادگاهها هم لاکپشتی حرکت میکنند .
ناشناس۱۰۸۷۵۱۴۱۰:۰۹:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۲۰
خوب خوش غیرت ها نفروشید.پولشو می گیرید بعد فریاد می زنید به داد ما برسید؟
ناشناس۱۰۸۷۶۵۱۱۱:۳۹:۳۱ ۱۳۹۸/۶/۲۰
غیر ایرانی نمیتواند مستغلات بخرد این شایعه از اساس غلط است اجاره امکان قانونی دارد اما مقررات ما برخلاف ترکیه در مورد ویزای اقامت امتیازاتی برای این افراد قائل نیست .
اصفهانی۱۰۸۶۵۱۷۱۰:۴۲:۲۲ ۱۳۹۸/۶/۱۹
سلام گروه اقتصادی الف بفرمایید کدام استان ازدست منابع طبیعی خواران درامان بود ؟ دست درازی به کوه وزمین وساحل برمیگردد به نقش منفعل دستگاه قضایی
ناشناس۱۰۸۶۵۲۶۱۰:۵۰:۵۶ ۱۳۹۸/۶/۱۹
مگر میشود بدون مجوز در بیابان دیوار کشید ؟ آنهم با بلوک سیمانی که باید از کیلومتر ها حمل کرد . در تمامی این تصرفات در شیراز ابتدا پای یک نهاد مطرح است به بهانه احداث تاسیسات پس از تملک خودشان تصمیم به تغیر کار بری میدهند . و زمین را بین خودی ها تقسیم میکنند .
ناشناس۱۰۸۶۵۹۰۱۲:۰۵:۱۲ ۱۳۹۸/۶/۱۹
استانداران و شهرداران و البته دولت باعث این مشکلاتن
مظلوم۱۰۸۶۶۳۵۱۲:۴۵:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۱۹
مثل خیلی ازکشورها ریشه رادریابید منابع طبیعی جنگلکاری مسکن وشهرسازی اگر نخواهید سرمردم شیره بمالید
ناشناس۱۰۸۶۶۴۲۱۲:۵۹:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۱۹
احداث باغ و ویلا کلا باید ممنوع بشه تو جاده صدرا کوه رو خراب کردن باغ شخصی درست کردن،مگه میشه مسئولا اینا رو نبینن،همش زیر سر خودشونه مردم عادی که نمیتونن اینکارو انجام بدن.
ناشناس۱۰۸۶۶۴۷۱۳:۰۴:۳۰ ۱۳۹۸/۶/۱۹
زمین خواری بدون رشوه و همراهی کارمندان حقوق بگیر مرتبط با موضوع ممکن نیست!
ناشناس۱۰۸۶۶۶۵۱۳:۳۰:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۱۹
فروش ملك به غير ايرانى خلاف قانون و باطل است.
ناشناس۱۰۸۶۷۰۳۱۴:۱۶:۵۱ ۱۳۹۸/۶/۱۹
تحقیق کنید چند درصد از این کوه خواران آقازاده‌اند؟
ناشناس۱۰۸۶۷۸۳۱۵:۴۸:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۱۹
چرا قصه می بافید مگر افراد عادی می تواندحتی یک سانتیمتر به منابع ملی تجاوز کنندحالا باسند عادی وغیره اینها خود مراکز قدرت هستند که تمام منابع قدرت رادر دست دارند
عمار۱۰۸۶۸۱۱۱۶:۳۶:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۱۹
و ایرانخواران هم ایران را.
کاوه۱۰۸۶۸۷۶۱۸:۳۱:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۱۹
وقتی سود و رانت می شود سلاح یک عده طبیعی است که شهردار، استاندار و وکیل مجلس با آنها همسو شوند تا منابع طبیعی نابود شوند و عده ای به نان و نوایی برسند .
ترابی۱۰۸۶۸۷۹۱۸:۳۷:۵۳ ۱۳۹۸/۶/۱۹
دهاتی رو می شناسم که برابر شواهد 100 سال قبل 20 خانوار بوده اند ولی حالا 2000 قطعه زمین را ادعای مالکیت دارند کارکنان ثبت و شهرداری ها و شورا ها مقصر اصلی اند که دولت باید جدی ورود کند
ناشناس۱۰۸۶۹۴۵۱۹:۵۳:۲۷ ۱۳۹۸/۶/۱۹
واقعا در اين كشور چه خبر است درشمال ساحل دريا و تپه هاي جنگل در تهران تخريب باغها و مراتع و ويلا سازي حالا كوه خواري در شيراز
حمید۱۰۸۷۱۷۵۲۳:۲۴:۱۸ ۱۳۹۸/۶/۱۹
دلایل مشکلات زمین خواری فارس ‌کاملا مشخص است ، فقط کسی نیست شهامت برخورد داشته باشد
ناشناس۱۰۸۷۲۴۲۰۰:۵۱:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۲۰
یک سر برید زرقان ببینید اطراف پارک ملی بمو که همه شده یک سری قفس که مردم به اسم ویلا دارن درست میکنند. البته جهاد کشاورزی هم در جریان تمام ساخت و ساز ها هست اما کاری را نمی خواهد انجام دهد
ناشناس۱۰۸۷۴۲۵۰۹:۰۴:۵۳ ۱۳۹۸/۶/۲۰
ایران بهشت دزدان و رانت خوارن قانونی
احد۱۰۸۷۵۱۷۱۰:۱۶:۲۶ ۱۳۹۸/۶/۲۰
فقط شیراز ؟؟؟ تهران و مشهد و گیلان و .... وضع بهتری دارند ؟؟؟؟
ناشناس۱۰۸۷۶۲۸۱۱:۲۶:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۲۰
با دادن اختیارات بیشتر به استانها در اقتصاد،قانون گذاری مثل ایالتهای امریکا که قانونها در هر ایالت متفاوت هست!اداره کشور راحتتر ومنظمتر میشود! فقط از پایتخت میتی کمانها برای سرکشی به ادارات اعزام بشود کافی خواهد بود:)
حسین۱۰۸۷۶۹۴۱۲:۱۰:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۲۰
کوه و تپه های داخل شیراز توسط کوه خواران گرفته شده، نمونه اش کوه های شهرک انجیره بلوار صنایع که از فاصله چندین کیلومتری قابل مشاهده هست! کوه های جاده شهرک صدرا....

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 3. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 4. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 5. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 6. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 7. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 8. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 9. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 10. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 11. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 12. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 13. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 14. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 15. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 16. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 17. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 18. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 19. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 20. قانون، قاتل رومینا!؟

 21. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 22. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 23. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 24. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 25. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

آخرین عناوین