اجرای گام سوم به موازات تداوم دیپلماسی

گروه سیاسی الف،   3980611023

کاهش تعهدات برجامی ایران چه تأثیری بر سیاست‌های اقتصادی و راهبری اتحادیه اروپا به جای می‌گذارد؟ آیا کاهش تعهدات برجامی می‌تواند قابلیت‌های ایران در دوران قبل از توافق برنامه جامع اقدام مشترک را اعاده کند؟

ابراهیم متقی استاد دانشگاه تهران در یادداشتی در صبح نو نوشت: گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران در حالی در دستورکار سیاست‌گذاری قرار گرفته که هنوز مذاکرات دیپلماتیک به پایان خود نرسیده است. دیپلماسی در دوران‌های عطف تاریخی از تحرک، انگیزش و اثربخشی بیشتری برخوردار خواهد بود. مذاکرات دوجانبه ایران با مقام‌های فرانسوی به‌عنوان کشور متوازن‌کننده از این نظر اهمیت دارد که می‌تواند شکل جدیدی از روابط چندجانبه را جایگزین ساز‌و‌کارهای متقابل حل اختلافات ازطریق رایزنی، کنش دیپلماتیک و مذاکرات سازنده کند.

به‌موازات دیپلماسی دوجانبه ایران و فرانسه، شاهد برگزاری کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزرای امورخارجه ایران و کشورهای گروه 1+5 بوده‌ایم. در این روند، نماینده اتحادیه اروپا تلاش کرد ایران را متقاعد کند به ضرورت‌های ساختاری توجه کند و از ساز‌و‌کارهای مشارکتی و انعطاف‌پذیر بهره ببرد؛ در‌حالی‌که ایران به این موضوع واقف است که هرگونه تعلل در فضای تلاش‌های پایان‌ناپذیر برای احقاق حقوق اقتصادی خود، مشکلات جدیدی در سطح روابط دوجانبه و چندجانبه ایجاد خواهد کرد.

واقعیت آن است که بحرانی‌شدن محیط اقتصادی و امنیتی خلیج‌فارس تحت‌تأثیر فضایی قرار داشت که دونالد ترامپ همکاری‌های خود با برنامه جامعه اقدام مشترک را متوقف کرد. سیاست ترامپ برای بهره‌گیری از ساز‌و‌کارهای مربوط به دیپلماسی اجبار بوده است. ایران تلاش می‌کند سطح جدیدی از همکاری‌های متقابل را در دستورکار قرار دهد که براساس آن، زمینه متعهدسازی سایر کشورها به تعهدات جمعی در چارچوب برنامه جامعه اقدام مشترک را به‌وجود آورد؛ در‌حالی‌که واقعیت برجام به‌گونه‌ای است که امکان کنش‌گریز از مرکز بازیگران قدرتمند همانند ایالات متحده را امکان‌پذیر ساخته است.

در چنین شرایط و فضایی، ایران می‌کوشد از نتایج برجام عبرت بگیرد و از این طریق به ساز‌وکارهای کنش متقابل روی آورد؛ در‌حالی‌که چنین اقداماتی نمی‌تواند ذخیره راهبری ایران را اعاده کند که در فضای برجام از بین رفت. تلاش‌های ایران عمدتا به‌منزله هشدار برای اتخاذ ساز‌و‌کارهای جدی و فراگیرتری در چارچوب برجام بوده است. کشورهای عضو گروه 1+5 درصدد‌ند ایران را به اتخاذ ساز‌وکارهای همکاری‌جویانه و مشارکتی وادار سازند؛ روندی که به‌معنای عبور از چندجانبه‌گرایی و نادیده‌گرفتن تعهدات براساس سیاست زور و اجبار بوده است.

ایران هنوز گام سوم تعهدات برجامی را اعلام نکرده است و احتمال وقفه در انجام سیاست‌های مربوط به کاهش تعهدات برجامی وجود دارد. مقام‌های رسمی ایران به‌احتمال اهمال سیاست‌های کنش متقابل در چارچوب محدود‌سازی تعهدات برجامی تأکید می‌کنند؛ اما هنوز مفاد سیاست‌های گام سوم برای هیچ‌کس مشخص نیست و شاید بتوان به این موضوع اشاره کرد که این‌ گونه سیاست‌ها و فرآیندها تا حد بسیار زیادی تابعی از نتایج دیپلماتیک باشد؛ اما بیانگر نکته دیگری نیز خواهد بود و آن اینکه هنوز درباره مفاد و الگوی رفتاری کاهش تعهدات برجامی گام سوم، تصمیم‌گیری دقیق و مشخصی وجود ندارد.

فرانسه تلاش می‌کند نقش سازنده‌ای در بازسازی روابط ایران و کشورهای گروه 1+5 ایفا کند. انگیزه امانوئل مکرون برای ایفای نقش اروپایی در روابط با ایران به این دلیل اهمیت دارد که هرگونه موفقیت برای رایزنی‌های سازنده می‌تواند نقش فرانسه در اتحادیه اروپا را ارتقا دهد. علاوه‌برآن، دیپلماسی اروپایی اگر منجر به توافق سازنده در فضای چند‌جانبه‌گرایی شود، به‌گونه‌ای اجتماع‌ناپذیر انسجام بیشتری به اتحادیه اروپا می‌دهد. موفقیت اتحادیه اروپا نیازمند بهره‌گیری از ساز‌و‌کارهایی است که بتواند در سیاست جهانی و روندهای امنیت منطقه‌ای نقش‌آفرین باشد.

 الگوی رفتاری ایران با هدف مشارکت سازنده با اتحادیه اروپا بوده است؛ درحالی‌که اتحادیه اروپا توان لازم برای نقش‌آفرینی و اثربخشی در بازگشت آمریکا به برجام را نخواهد داشت. بازگشت ترامپ به برجام به این دلیل امکان‌پذیر نیست که سیاست‌های آمریکا برای گسترش همکاری‌ها با ایران ارتباط مستقیم و مؤثری با معادله قدرت منطقه‌ای دارد. ایران تمایلی به افزایش تعهدات خود در حوزه منطقه‌ای و قابلیت‌های موشکی ندارد و رویکردش بر انجام اقدامات متقابل دربرابر اجرای تعهدات برجامی بوده است. در شرایطی که ایالات متحده تمایلی به پذیرش نقش اقتصادی و راهبردی ایران ندارد و اتحادیه اروپا توان لازم برای تداوم همکاری‌های اقتصادی با ایران نخواهد داشت، طبعا امکان برگشت‌پذیری برجام و کاهش تعهدات ایران وجود دارد.

 پرسش نهایی آن است که کاهش تعهدات برجامی ایران چه تأثیری بر سیاست‌های اقتصادی و راهبری اتحادیه اروپا به جای می‌گذارد؟ پرسش دوم آن است که آیا کاهش تعهدات برجامی می‌تواند قابلیت‌های ایران در دوران قبل از توافق برنامه جامع اقدام مشترک را اعاده کند؟ ازآنجاکه پاسخ به این پرسش‌ها منفی و مبهم خواهد بود؛ بنابراین دیپلماسی به موازات کاهش تعهدات برجامی ایران ادامه می‌یابد. پیش‌بینی می‌شود ایران از گام‌های کوتاه و کوچکی برای کاهش تعهدات برجامی استفاده کند؛ زیرا مسیر دیپلماسی ادامه خواهد داشت؛ در‌حالی‌که انتظارات ایران تاکنون با سراب اروپایی همراه بوده است.

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. به چه قیمت؟

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 8. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 9. پایان داستان غم انگیز زم

 10. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 11. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 12.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 13. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 14. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 15. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 16. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 17. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 18. سیروس گرجستانی درگذشت

 19. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 20. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 21. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 22. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

 23. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

 24. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 25. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

  2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

  3. به چه قیمت؟

  4. پایان داستان غم انگیز زم

  5. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

  6. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  7. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

  8. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

  9. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

  10. دوای درد کارگران هفت‌تپه چیست؟

  11. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

  12. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

  13. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

  14. توضیحات سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون و ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی نمایندگان

  15. نظر زیباکلام درباره سوال از روحانی در مجلس/ انتقاد سلیمی نمین از برخورد مجلس با ظریف/ زیدآبادی: روحانی واقعیت اوضاع اقتصادی را نادیده می‌گیرد/ مجلس دهم بودجه شورای نگهبان را زیاد کرد؟

  16. طرح «سوال از رئیس‌جمهور» آماده شد / یکشنبه ۱۵ تیر، این طرح را به جریان می‌اندازیم

  17. احتیاط کنید !

  18. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

  19. روایت رئیس‌جمهور از آشنایی با یک بیمار کرونایی/اعتراض توکلی به استخدام داماد روحانی در وزارت نفت/ صف‌آرایی اصلاح‌طلبان علیه عارف/ عمر سیاسی لاریجانی تمام شده است؟

  20. دعوت یک پژوهشگر تاریخ از موسوی خوئینی‌ها به مناظره

  21. واعظی: روحانی به امور اجرایی تسلط کامل دارد/ در ماجرای ملک جماران به رئیس‌جمهور، جفا شد/ تحولات اخیر در بازار ارز موقت است

  22. جایگاه ایران در آینده جهان 

  23. اختصاصی الف/اسامی ۱۳۴ نماینده امضاکننده طرح سؤال از رئیس جمهور

  24. موسوی: سفیر ایران در یکی از کشورهای مهم همسایه خواهم شد

  25. خیز چپ افراطی به سوی «اپوزیسیون»

  آخرین عناوین