آیا عربستان با انصارالله وارد مذاکره می‌شود؟

گروه جهان الف،   3980608149

سفر خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع و برادر ولیعهد سعودی به آمریکا گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال مجبور شدن عربستان سعودی به توقف تجاوزات نظامی و نشستن پای میز مذاکره با جنبش انصارالله یمن را مطرح کرده است.

به گزارش تسنیم،‌«خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع و برادر ولیعهد سعودی روز چهارشنبه در واشنگتن با مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا دیدار کرد که طی آن روابط  دوجانبه و تحولات منطقه‌ای به ویژه تحولات یمن بررسی شد.

یک رسانه غربی فاش کرده بود که دولت واشنگتن برای مذاکره با انصارالله یمن و ترغیب عربستان سعودی برای انجام مذاکره محرمانه با این جنبش تلاش می‌کند.

روزنامه «وال استریت ژورنال»در گزارشی فاش کرد که سفر شاهزاده خالد به آمریکا در زمانی انجام می‌شود که دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری این کشور برای آغاز مذاکرات سرّی و مستقیم میان عربستان سعودی از یک سو و انصارالله از سوی دیگر برای پایان دادن به جنگ در یمن، کمر همت بسته است.

وال استریت ژورنال افزود، مذاکرات میان سعودی و انصارالله یمن قرار است در پادشاهی عمان انجام شود و «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا با معاون وزیر دفاع سعودی در چارچوب تلاش دولت برای متقاعد کردن سعودی به «اهمیت دیپلماسی» و سوق دادن آن به مذاکره برای اعمال آتش‌بس در یمن، دیدار خواهد کرد.

این روزنامه آمریکایی البته در گزارش خود، ادعاهایی درباره دیدارهای مقام‌های آمریکایی با نمایندگان ارشد انصارالله مطرح کرد و نوشت این مذاکرات برای نخستین بار در سال 2015 چند ماه پس از آغاز جنگ یمن،  میان فرستادگان ارشد دولت «باراک اوباما» با مسئولان انصارالله، در عمان انجام شد.

درباره چرایی سفر خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع سعودی به آمریکا و خبر رسانه آمریکایی درباره احتمال آغاز مذاکرات میان انصارالله و عربستان با «رضا میرابیان» کارشناس مسائل  غرب آسیا و منطقه خلیج فارس به گفت‌وگو نشسته‌ایم:

آمریکایی‌ها به دنبال نجات عربستان از باتلاق یمن هستند

میرابیان درباره سفر خالد بن سلمان به آمریکا خاطر نشان کرد : این خبر دور از انتظار نبود، خبر به این معناست که ما آمریکایی‌ها می‌خواهیم سعودی‌ها را متقاعد کنیم که با انصارالله مذاکره کنند و این مذاکرات در عمان برگزار شود، بحث مربوط به طرف سعودی است، یعنی هنوز آنها با انصارالله وارد مذاکره نشده‌اند، الان مشکل آنها(آمریکایی‌ها) این است که سعودی‌ها اصرار بر  ادامه جنگ دارند، اما آمریکایی‌ها با توجه به شرایط اسفناکی که در جبهه‌ها هست و خروج امارات و از طرفی شرایط قوی تر شدن انصارالله بر این مسئله(مذاکرات سعودی و انصارالله) اصرار دارند و مهمتر از همه پس از اینکه انصارالله سفیر خود یعنی آقای دیلمی را در ایران پس از دیدار با رهبری تعیین کرد، آمریکایی‌ها به یک معنایی، صحنه سیاسی یمن را باخته‌اند و دچار دستپاچگی شدید شده‌اند و به همین دلیل شما می‌بینید که بدون مقدمه و بدون اطلاع قبلی، خالد بن سلمان همزمان با  اطلاع رسانی روزنامه وال استریت ژورنال وارد آمریکا می‌شود، به نظر می‌رسد شرایط یمن با توجه به خروج امارات و از طرفی درگیری عبدربه با نیروهای وابسته به امارات در جنوب یمن و افزایش قدرت انصارالله، طبیعتا،  عملا صحنه را برای نیروهای انصارالله خالی گذاشته و این باعث شده که آمریکایی‌ها نگران باشند که همین شرایط در آینده نزدیک برای سعودی‌ها در خود یمن صورت بگیرد، این خبربه معنای این است که آمریکایی‌ها در واقع به دنبال نجات عربستان از  باتلاق یمن هستند.

وی درباره اینکه در صورت آغاز مذاکرات، چه نتایج و پیامدهایی برای آینده یمن خواهد داشت؟ اظهار داشت : انصارالله بارها گفته که یمن راه حل نظامی ندارد و راه حل سیاسی دارد، انصارالله بارها گفته که طرف مذاکره ما عبدربه منصور هادی نیست‌،بلکه طرف مذاکره ما، عربستان است، برای انصارالله مهم نیست که چه کسی عربستان را وادار کند سر میز مذاکره بیاید، اگر عربستان بپذیرد که سر میز مذاکره حاضر شود، طبیعتا انصارالله اکنون در موضع ضعف نیست بلکه در موضع قدرت قرار دارد، انصارالله خواسته هایی دارد و سعودی‌ها ناچارند به این خواسته‌ها عمل کنند.

میرابیان در پاسخ به این سئوال که تا چه حدی امکان دارد سعودی‌ها به خواسته‌های  انصارالله عمل کنند؟ خاطر نشان کرد: اینکه حالا در چه سطحی موافقت کنند، هنوز زود  است حرف بزنیم، چون معلوم نیست این مذاکرات شروع شود یا نشود، ضمن اینکه من معتقدم سعودی‌ها این مذاکرات را می‌پذیرند چون چاره‌ای ندارند، چون شرایط عربستان شرایط مناسبی نیست و در تنگنای شدیدی قرار دارد، آمریکایی ها به دنبال نجات عربستان از باتلاق یمن هستند.

خواسته‌های انصارالله کاملا مشخص است یکی توقف جنگ و آتش بس و پایان محاصره زمینی، دریایی وهوایی یمن و مطالب دیگر از جمله بحث، اینکه بالاخره چهار سال و نیم یمن را بمباران کرده‌ اند، چه کسی باید یمن را بازسازی کند، حالا می‌خواهند  غرامت بپردازند یا نامش را بازسازی بگذارند، عربستان در ویرانی یمن نقش مهم و موثری داشته است، لذا باید در بازسازی یمن هم نقش موثری داشته باشد و  تاوان سنگین عملیات نظامی خود در طول چهار سال و نیم گذشته را بپردازد.

از این تحلیلگر سئوال شد که این مذاکرات در هر صورتی که انجام شود، چه پیامی خواهد داشت؟ که وی پاسخ داد:  در واقع نشستن عربستان در کنار انصارالله که تا حالا امتناع کرده، در واقع به معنای به رسمیت شناختن انصارالله به عنوان حاکمیت در صنعاء است.

در هر حال باید بگویم که شرایط یمن، شرایط مناسبی برای  عربستان نیست و به نفع آن نیست و به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها به این جمع بندی رسیده‌اند قبل از اینکه دیر شود و عربستان هم دچار وضعیتی همانند امارات شود، همپیمان خود را از این ورطه‌ای که گرفتار شده، نجات دهند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا و خلیج فارس در پاسخ به اینکه آیا این به معنای این است که مقاومت فعال انصارالله و گروه‌های همپیمان جواب داده است؟ گفت : بله همینطور است، چون سعودی‌ها که به خواسته‌های انسانی توجهی نمی‌کردند، این  همه سازمان ملل و شورای  امنیت بیانیه صادر کردند، سعودی‌ها توجهی نکردند،،‌حتی کنگره و سنای آمریکا مصوب کردند که دولت آمریکا به عربستان سلاح نفروشد، و کمک نکند، ترامپ مصوبه سنا و مجلس نمایندگان را وتو کرد، تنها چیزی که در این معادله سعودی‌ها می‌فهمند، زبان زور است و انصارالله با زبان قدرت، سعودی‌ها را مجاب خواهند کرد که سر میز مذاکرات بیایند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 2. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 3. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 4. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

 5. محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند

 6. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 7. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 8. روحانی: پرداخت کمک‌های معیشتی از دوشنبه آغاز می‌شود/ اعتراض حق مردم است اما حساب اعتراض از اغتشاش جداست

 9. توکلی: مسیر تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

 10. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور در مجلس

 11. سخنگوی هیات رئیسه مجلس: همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند

 12. شمخانی: منافقین و ضدانقلاب در اغتشاشات دیروز نقش ایفا کردند و بعضا سلاح گرم داشتند

 13. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 14. طرح استیضاح لاریجانی در مجلس

 15. خرابکاری اغتشاش‌گران در تهران

 16. معاون سازمان برنامه و بودجه: تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین زیر ۲ درصد است

 17. دیلی اکسپرس: اشتباهات ترامپ چگونه خاورمیانه را به ایران و روسیه واگذار کرد

 18. جزئیات نشست غیرعلنی مجلس درباره افزایش قیمت بنزین

 19. دادستان کشور: خسارت‌دیدگان شکایت کنند تا اشرار محکوم شوند/ قیمت‌ها به بهانه بنزین افزایش نیابند

 20. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

 21. احتمال یک تا ۳ سال حبس برای «نجفی»

 22. امام جمعه پرند در جمع معترضان به گرانی بنزین

 23. سازمان صمت استان تهران: اجازه گرانی نمی‌دهیم

 24. سردار اشتری: خط قرمز پلیس تعدی به حقوق مردم است

 25. وضعیت شهرهای مختلف بعد از گرانی بنزین/ بازگشت آرامش به کشور

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. چرا روحانی عصبانی است؟

 4. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 5. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 6. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 7. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 8. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 9. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 10. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 11. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 12. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 13. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 14. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 15. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 16. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 17. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 18. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 19. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 20. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 21. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 22. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 25. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چه کسانی عراق و لبنان را به این روز انداختند؟!

  2. روزنامه چینی: ناآرامی های بولیوی، نتیجه دخالت مستقیم آمریکا

  3. کودتا ؛ رسم همیشگی «سیا» در آمریکا لاتین

  4. چرا از پیشرفت‌های پزشكي‌مان پول در نمی‌آوریم؟/ وزیر اسبق بهداشت: شبکه های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند

  5. پاسخ تند مقتدی صدر به آمریکا

  6. اسراییل، نگران ظهور حزب الله دوم در منطقه

  7. آقای ترامپ حال شما خوب است؟! ...

  8. دیلی اکسپرس: اشتباهات ترامپ چگونه خاورمیانه را به ایران و روسیه واگذار کرد

  9. رئیس جمهور بولیوی با فشار ارتش استعفا داد

  10. مورالس: آماده بازگشت به کشور هستم/ همچنان رئیس‌جمهوری بولیوی هستم

  11. آیا ایران مسئول شکست تجربه‌ی سیاسی عراق است؟

  12. گزارش روزنامه چینی از نادیده گرفتن تحریم های آمریکا در خرید گاز مایع از ایران

  13. تروئیکای اروپا: ایران با غنی‌سازی در فردو از برجام فاصله گرفته است

  14. تشدید اعتراضات به انتخاب «آنز» بعنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی؛ یک نفر کشته شد

  15. یک میلیون نفر در مریخ چه می‌خورند؟

  16. یک سال فلج سیاسی در رژیم صهیونیستی

  17. موگرینی: خروج ایران از توافق هسته‌ای نگرانی اصلی ماست

  18. دیپلمات اروپایی: درباره فعالسازی «مکانیسم ماشه» علیه ایران تصمیم نگرفته‌ایم

  19. یک صهیونیست بر اثر اصابت موشک مقاومت کشته شد

  آخرین عناوین