وساطت برای دو نماینده متهم/ لطفا کمی هم به فکر جایگاه مجلس باشید

گروه سیاسی الف،   3980606191 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
وساطت برای دو نماینده متهم/ لطفا کمی هم به فکر جایگاه مجلس باشید

با بازداشت دو نماینده مجلس و قرار وثیقه 10 میلیارد تومانی، برخی از همکاران آنها تلاش داشتند تا با مطرح کردن مسائلی مانند مصونیت پارلمانی و انتقام گیری شخصی، قوه قضائیه را از بررسی اتهامات آنها منصرف کند. اما قوه قضائیه در دوره جدید تاکنون ثابت کرده در برخورد با فساد با هیچ فردی مماشات نمی کند.

به گزارش الف، از زمان بازداشت دو نماینده مجلس شورای اسلامی بدلیل  اخلال در بازار خودرو، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم و غم خود را صرف دفاع از دو نماینده همکار خود کرده‌ اند.

البته انجام چنین رفتارهایی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره دهم مسبوق به سابقه است و پیش از این نیز در اتفاقات دیگری این گونه رفتار شده بود. مثلاً در ماجرای درگیری محمدباسط درازهی با کارمند گمرک نمایندگان حتی پیگیر استیضاح وزیر اقتصاد، عزل رئیس گمرک، برخورد با فیلمبردار، برخورد با فردی که نماینده را از گمرک بیرون کرده بود و .... شده بودند.

در مورد اخیر، بعد از آنکه هیات نظارت مجلس شورای اسلامی محمد عزیزی و فریدون احمدی را تبرئه کرد و اعلام شد اقدام آن خارج از حیطه وظایف نمایندگی شان نبوده، همکاران آنها نیز به تکاپوی بسیار افتادند تا ثابت کنند اقداماتی که انجام داده اند مرتبط با وظایف نمایندگی بوده و امری رایج و مرسوم است. حتی عنوان شد برای پیگری موضوع، هیئت رئیسه مجلس با رئیس قوه قضائیه هم دیدار داشته و قرار شده فعلاً این افراد در جلسات مجلس و کمیسیون حضور پیدا کنند.

در این باره احمد امیرآبادی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به جزئیاتی از جلسه اخیر تعدادی از اعضای هیئت‌رئیسه مجلس با رئیس قوه قضائیه گفت: چندی پیش مقرر شد با تصمیم هیئت‌رئیسه مجلس، بنده، آقایان پزشکیان و یوسف‌نژاد به ریاست آقای پزشکیان نزد آقای رئیسی جلسه داشته باشیم که این جلسه در روزهای اخیر برگزار شد.

بیشتر بخوانید:

جزئیات دیدار هیأت رئیسه مجلس با رئیسی درباره نمایندگان بازداشتی

توکلی: تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

امیرآبادی با بیان اینکه در این جلسه درباره دو نماینده بازداشتی نیز مباحثی مطرح شد، اظهار داشت: دادگاه به جرم دو نماینده متهم رسیدگی می‌کند و قرار شد که طبق قانون به وظایف نمایندگی‌شان ادامه دهند، این نمایندگان هنوز متهم هستند، باید از خودشان دفاع کنند، شاید اصلا تبرئه شوند، اگر چنانچه اینها مجرم شناخته شدند و رأی هم برایشان صادر شد، می‌‌توانند به دوره نمایندگی‌شان ادامه دهند و بعد از اتمام دوره نمایندگی‌شان به جرم‌شان رسیدگی می‌شود.

البته می توان این سوال را از آقای امیرآبادی مطرح کرد اگر این دو نماینده مجرم شناخته شدند چگونه می توانند به وظایف نمایندگی خود ادامه دهند؟! چرا که طبیعتاً صلاحیت و شایستگی خود را برای ماندن در مجلس از دست داده اند و باید مجازاتشان اجرا شود.

 موضع گیری عجیب نائب رئیس درباره بازداشت دو نماینده

البته موضع گیری هئیت رئیسه و نمایندگان مجلس صرفاً به احمد امیرآبادی خلاصه نمی شود و  نائب رئیس اول مجلس از این مسئله فراتر رفت و تلویحاً قوه قضائیه را به انتقام گیری از نماینده زنجان با صدور حکم سنگین برای وی متهم کرد.

مسعود پزشکیان در اظهاراتی عجیب  مدعی شد بدلیل این که قبلاً یکی از این نمایندگان علیه قوه قضائیه صحبت کرده «پدر او را درمی آورند».

نائب رئیس اول مجلس به تابناک گفت: به باور من، در حق این دو نفر ظلم شده است. قوه قضاییه به جای اینکه دستگیر کند و آبروی فرد را ببرد، یک محاکمه علنی تشکیل دهد و اتهامات را مطرح و بعد هم حکم را بر اساس عدالت صادر کند.

وی افزود: احمدی علیه قوه قضاییه سخنرانی داشته، شما بروید و کلیپ آن را پیدا کنید و ببینید. به نظر من، به خاطر همین نطق پدر او را درمی‌آورند.

پزشکیان مدعی شد «آخرش را هم خواهید دید که چیزی از آن درنخواهد آمد».

چنین رفتارهایی از نمایندگان بیش از آن که کمک کننده به جایگاه مجلس باشد تاثیر منفی بر افکار عمومی خواهد گذاشت. از آقای پزشکیان انتظار می رود بر اساس عدالت و انصاف و بررسی واقعیت و بدور از مسائل بخشی و محلی اظهارنظر کنند.

این موضع گیری ها در حالی اتخاذ می شود که حتی سخنگوی هیات نظارت روز یکشنبه با اشاره به پرونده دو نماینده، ماجرا را این گونه روایت می کند:  «حسب اظهارات متهمان فوق، آقایان نمایندگان عضو کمیسیون صنایع و معادن [ احمدی و عزیزی] مجلس از نفوذشان برای این انعقاد قرارداد بهره بردند و پس از پایان مدت قرارداد و عدم تمدید آن و استقرار تیم جدید در سایپا یکی از این نمایندگان با حضور در سایپا خواهان تمدید این قرارداد شده و حتی مدیرعامل را تهدید به استیضاح وزیر صنعت کردند»

قانون اساسی چه می گوید؟

نمایندگان در حالی تلاش دارند تا نمایندگان را تافته جدا بافته از مردم بدانند که صراحتا اصل ۸۶ قانون اساسی، که به مصونیت قضائی نمایندگان مجلس اشاره دارد آن را محدود به اظهارنظر و رای کرده است. در این اصل آمده است:« نمايندگان مجلس در مقام ايفاي وظايف نمايندگي در اظهارنظر و رأي خود كاملاً آزادند و نمي‌توان آنها را به سبب نظراتي كه در مجلس اظهار كرده‌اند يا آرايي كه در مقام ايفاي وظايف نمايندگي خود داده‌اند تعقيب يا توقيف كرد».

همچنین اصل نوزدهم و بیستم ذیل حقوق ملت هیچ نوعی تبعیض بین افراد جامعه را مورد پذیرش قرار نداده است. در اصل نوزدهم آمده است« ‎‎‎‎‎مردم‏ ایران‏ از هر قوم‏ و قبیله‏ که‏ باشند از حقوق‏ مساوی‏ برخوردارند و رنگ‏، نژاد، زبان‏ و مانند اینها سبب‏ امتیاز نخواهد بود».

در اصل بیستم هم اشاره شده« همه‏ افراد ملت‏ اعم‏ از زن‏ و مرد یکسان‏ در حمایت‏ قانون‏ قرار دارند و از همه‏ حقوق‏ انسانی‏، سیاسی‏، اقتصادی‏، اجتماعی‏ و فرهنگی‏ با رعایت‏ موازین‏ اسلام‏ برخوردارند».

بیشتر بخوانید:

نامه توکلی به لاریجانی: نمایندگان متهم به فساد را از ورود به مجلس منع کنید

نکته جالب آنجاست که دو روز قبل احمد توکلی در نامه ای به علی لاریجانی ، رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرده بود در کشورهای غربی وقتی مسئولی متهم به فساد مالی می شود بلافاصله استعفا می‌دهد یا وادار به استعفا می‌شود سپس رسیدگی آغاز می‌گردد... چرا که احتمال دارد فردی که متهم به خیانت مالی است در موضع قدرت باشد برای از بین بردن اسناد مربوط یا جعل اسناد تازه یا لابی بین صاحبان قدرت تواناتر است و ممکن است سیر رسیدگی قضایی را مخدوش سازد.

لذا این که تلاش می شود فرایند بررسی به اتهامات نمایندگان جدای از کل جامعه عنوان شود قطعا مغایر با قانون اساسی است. بالطبع اگر هر کدام از نمایندگان مجلس مرتکب جرمی شوند با آنها نیز همانند مردم عادی برخورد می شود. حتی این جرم می تواند در اظهارنظر نماینده رخ دهد؛ چرا که ممکن است یکی از نمایندگان در سخنان خود مبادرت به توهین به یک شخصیت حقوقی نماید بالطبع آن حرف هرگز نمی تواند مصداق ایفای وظایف نمایندگی باشد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۷۱۰۸۹۱۱:۰۴:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۷
باید از این دو نماینده تعهد گرفته شود که از این به بعد دست به فعالیت های اقتصادی این چنینی نرنند. نمی شود مردم یک شهر را از وجود نماینده محروم کرد. ضمن آن که تا انتخابات مجلس چند ماهی بیشتر باقی نمانده.
ناشناس۱۰۷۱۱۱۰۱۱:۲۲:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۷
ای مرجع قضایی / اقدام انقلابی
ناشناس۱۰۷۱۳۱۴۱۳:۴۰:۱۱ ۱۳۹۸/۶/۷
لاریجانی درست می گوید.
ناشناس۱۰۷۱۴۱۹۱۴:۴۶:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۷
شعار نده عمو
ناشناس۱۰۷۱۴۷۵۱۵:۱۰:۰۳ ۱۳۹۸/۶/۷
اقدام انقلابی باید با حساب و کتاب باشد.
ناشناس۱۰۷۱۱۱۴۱۱:۲۳:۰۷ ۱۳۹۸/۶/۷
ابراهیم بت شکن / بت فسادو بشکن
ناشناس۱۰۷۱۴۷۴۱۵:۰۹:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۷
با این دست شعار دادن ها کاری درست نمی شود.
ناشناس۱۰۷۱۸۵۶۲۲:۲۸:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۷
الان برای چی منفی مدید بالاخره با بیست و مبارزه بشود یا نشود؟
mostafa.kamali95@yahoo.com۱۰۷۱۱۴۱۱۱:۳۶:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۷
از دیده بان شفافیت و عدالت می خواهیم پیگیر ان دسته از نمایندگان مجلس که زمینی را برای ساخت حسینیه گرفته و اکنون تبدیل به برج شده است باشید
مریم۱۰۷۱۲۷۰۱۳:۰۹:۱۱ ۱۳۹۸/۶/۷
باید دو نماینده متهم تا صدور حکم اجازه ورود به مجلس نداشته باشن و کسانی که دفاع میکنن دور بعد تایید صلاحیت نشوند تا دیگر کسی جرات نکند از مقام خود سواستفاده کند مردم تا کی باید شاهد فساد مسئولان باشند و رسیدگی نشود
ناشناس۱۰۷۱۳۵۷۱۴:۱۰:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۷
تحریم انتخابات مجلس از طرف مردم تنها راه مبارزه با این مفاسد است
ناشناس۱۰۷۱۴۰۴۱۴:۳۹:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۷
خوب بابا اینها خودشان سابقه اشان را از همه بهتر می شناسند و می ترسند که بعدی خودشان باشند
majd۱۰۷۱۴۴۹۱۴:۵۴:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۷
انسان گاهی عاجز میشودوفقط باید به خدا پناه آورد.اگر تبانی نمایندگان خیانت نیست .پس مصداق خیانت چیست؟
ناشناس۱۰۷۱۴۸۳۱۵:۱۶:۲۱ ۱۳۹۸/۶/۷
واقعا متاسفم برای خودم که رای دادم با این نمایندها ....!!!!
ناشناس۱۰۷۱۴۹۲۱۵:۲۴:۰۳ ۱۳۹۸/۶/۷
من درمورداتهامات این دونماینده اطلاعی ندارم وشایدهم واقعیت داشته باشد؛ولی این حرف اقای پزشکیان هم درسته
ناشناس۱۰۷۱۵۵۹۱۶:۳۳:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۷
قانون برای همه یکسان است
ناشناس۱۰۷۱۶۳۶۱۷:۵۸:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۷
وساطت برای این نمایندگان خیانت است. ...
ناشناس۱۰۷۱۶۶۱۱۸:۲۵:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۷
دلیلی این وساطتها چیست؟ ایا واسطه گرها خود مشکل ندارند؟ و یا شریک نیستند؟
ناشناس۱۰۷۱۶۸۱۱۸:۵۱:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۷
ما مردم پشتیبان قوه قضاییه هستیم ، جا نزنین، اون نمایندگانی رو هم که وساطت میکنن مورد بررسی قرار بدین قطعا به موارد دیگه ای خواهید رسید دستهاشون در یک کاسه است
ناشناس۱۰۷۱۶۹۲۱۹:۰۴:۵۴ ۱۳۹۸/۶/۷
الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم
ناشناس۱۰۷۱۷۲۷۱۹:۴۰:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۷
فاتحه مجلس را بخوانیم جمیعا!!!!
ناشناس۱۰۷۱۷۹۵۲۱:۱۵:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۷
بقیه نماینده ها حسابی ترسیدن معلومه همه دستی در آتش دارن
ناشناس۱۰۷۱۹۱۶۲۳:۳۵:۱۲ ۱۳۹۸/۶/۷
نمایندگانی که از مفاسد حمایت میکنن خودشان مشکل دارن

پربحث‌های امروز

 1. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 2. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 3. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 4. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 5. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 6. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 7. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 8. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 9. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 10. اطلاعیه جالب مرکز آمار، درآمد مردم از هزینه هایشان بیشتر است  

 11. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 12. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 13. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 14. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 15. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 16. میراسماعیلی: تعلیق جودوی ایران بسیار عجولانه و ناعادلانه انجام شد

 17. ترامپ: به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

 18. فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

 19. تردید دولت در سفر به نیویورک

 20. گالری تتوهای رنگی در حصار پلیس + تصاویر

 21. قبرستان‌های عمودی هنگ کنگ   

 22. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 23. توانمندی‌های تسلیحاتی و موشکی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران  

 24. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

 25. جانشین «جان بولتون» منصوب شد

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 2. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 5. دستگیری اراذل و اوباش شهر تهران  

 6. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 7. پنکه حسن روحانی در ترکیه  

 8. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 9. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 10. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 11. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 12. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 13. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 14. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 15. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 16. واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 17. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 18. عکس جنجالی بازیکنان استقلال با پیراهن دختر آبی  

 19. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 20. واکنش نمکی به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 21. تاجیک: کوتوله‌هایی آمدند و اصلاح‌طلبی را قبضه کردند/ تاریخ مصرف طیف لاریجانی برای اصلاح‌طلبان تمام شده است؟/ خاطره عباس عبدی از حضور در ورزشگاه آزادی

 22. دادستان تهران: بیش از ۱۰۰ هزار خودرو سایپا و ایران‌خودرو نزدیک به شش ماه در پارکینگ‌ها بلاتکلیف مانده

 23. مرگ یک پسر بچه‌ ساله در ورزشگاه آزادی بر اثر برق‌گرفتگی/ "مقصر" کیست؟

 24. اسلحه عجیب اراذل و اوباش تهرانی!  

 25. بازتاب بیانات رهبر انقلاب درباره مذاکره با آمریکا در رسانه‌های خارجی

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 7. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 15. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 16. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 17. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 18. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 19. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 20. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 21. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 22. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 23. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 24. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 25. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

پربحث‌های امروز

 1. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 2. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 3. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 4. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 5. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 6. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 7. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 8. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 9. تردید دولت در سفر به نیویورک

 10. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 11. روحانی: مبارزه با دلار در حال شروع شدن است/ دشمنان منطقه از پاسخ یمنی‌ها درس بگیرند/ ایران ملت دیپلماسی و مذاکره است

 12. چرا نمایندگان به طرح دوفوریتی شفافیت آرای نمایندگان مجلس رای ندادند  

 13. قاضی‌زاده: اعتراض علی مطهری برای حضور در تلویزیون منتفی است

 14. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 15. سفیر جدید سوئد در تهران رونوشت استوار نامه خود را تقدیم ظریف کرد

 16. توضیحاتی در خصوص آزادی سعید مرتضوی

 17. صفار هرندی: اصلاح‌طلبان از رای‌آوردن لیست‌شان در تهران پشیمانند

 18. امیرعبداللهیان: عربستان پاسخ کوبنده‌ای دریافت کرد

 19. اختصاص تسهیلات برای تکمیل طرح ریلی چابهار به زاهدان

 20. دو اشتباه بزرگ آقای ناطق نوری در انتخابات سال 1376/برخی کارها نیاز به دستور صریح رهبری ندارد

 21. آیت‌الله نوری همدانی: نباید تحریم‌ها را بهانه‌ای برای برخی مشکلات کشور بدانیم

 22. ظریف: ترامپ حتی برای امضایش هم ارزشی قائل نیست

 23. ماجرای وثیقه ۲۰ میلیاردی یک دهه هفتادی برای شبنم نعمت‌زاده

 24. شمخانی: سیاست ایران کاهش تنش و اجتناب از درگیری است

 25. آیت‌الله جنتی: حمله پهپادی یمن پاسخی کوبنده به تجاوزگری و جنایت عربستان بود

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 2. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 5. تاجیک: کوتوله‌هایی آمدند و اصلاح‌طلبی را قبضه کردند/ تاریخ مصرف طیف لاریجانی برای اصلاح‌طلبان تمام شده است؟/ خاطره عباس عبدی از حضور در ورزشگاه آزادی

 6. یک اصلاح‌طلب: به جای روحانی بودم، استعفا می‌دادم

 7. سخنگوی وزارت خارجه: هیئت سیاسی طالبان با مقامات ایران گفتگو کردند

 8. رئیسی لیست اموال خود را به رهبر انقلاب اعلام کرد

 9. وزارت دادگستری: دولت کانادا عذرخواهی رسمی و استرداد اموال کند

 10. بازدید کمیته هسته ای مجلس از فردو و نطنز

 11. مترجم سابق سازمان منافقین: مسعود رجوی در عربستان مُرده است

 12. حجت الاسلام درویشان رئیس سازمان بازرسی کل کشور شد

 13. واعظی: ایران محدودیتی در همکاری‌ با ترکیه ندارد

 14. هیچ صنعتی به اندازه حوزه نوآوری و فناوری برای کشور درآمد ندارد

 15. جزئیات هفتمین اجلاس خبرگان اعلام شد

 16. دبیر جدید هیئت دولت کیست؟ + سوابق

 17. «سیمایی‌صراف» دبیر هیئت دولت شد

 18. دادگاه عالی انگلیس محکومیت ایران به پرداخت خسارت به آمریکا را رد کرد

 19. توئیت آشنا از دستاوردهای اجلاس سه‌جانبه آنکارا  

 20. سلیمی‌نمین: تناقض گویی‌های رئیس جمهور درباره مبارزه با فساد طبیعی است

 21. روحانی به تهران بازگشت

 22. درآمدی بر شكل‌گيری ائتلاف

 23. اعلام آمادگی برخی نمایندگان برای اعلام شفاف آراء در مجلس

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 3. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 4. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 5. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 6. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 7. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 8. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 9. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 10. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 11. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 12. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 13. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 14. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 15. اعتراض روحانی به رئیسی درباره روند دادگاه‌های مفاسد اقتصادی/ پای پرونده حسین فریدون در میان است؟

 16. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 17. حقوق بشر فیروزه‌ای؛ یک سازمان و هزاران تناقض

 18. آمریکا بشدت نگران پیشرفت فضایی ایران است

 19. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 20. نظر متناقض دولت درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها/ درخواست یک تشکل دانشجویی درباره برادران صدرالساداتی/ سعید مرتضوی چگونه آزاد شد؟

 21. اعتراض روحانی به رئیسی درباره مبارزه با فساد/ آمار وزیر کشور از حجاب/ گزینه جدید برای ریاست آینده صدا و سیما

 22. توضیح درباره حجاب شبنم نعمت‌زاده/ دوقطبی‌ خوب و بد از نگاه عباس عبدی/ روایتی از صحبت‌های رئیسی و روحانی درباره مبارزه فساد

 23. پناهیان: برخی نمایندگان تهمت‌های رذیلانه می‌زنند/ دلیل اصرار روحانی بر مذاکره با آمریکا چیست؟

 24. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ایران، بهشت پزشکان است/ با اجبار قانونی نمی‌توان کودک‌همسری را از بین برد/ چرا اصلاح‌طلبان مجلس مطالبه شفافیت ندارند؟

 25. طرح جدید مجلس برای الزام دولت به شکایت علیه "هالیوود"

آخرین عناوین