وساطت برای دو نماینده متهم/ لطفا کمی هم به فکر جایگاه مجلس باشید

گروه سیاسی الف،   3980606191 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

با بازداشت دو نماینده مجلس و قرار وثیقه 10 میلیارد تومانی، برخی از همکاران آنها تلاش داشتند تا با مطرح کردن مسائلی مانند مصونیت پارلمانی و انتقام گیری شخصی، قوه قضائیه را از بررسی اتهامات آنها منصرف کند. اما قوه قضائیه در دوره جدید تاکنون ثابت کرده در برخورد با فساد با هیچ فردی مماشات نمی کند.

وساطت برای دو نماینده متهم/ لطفا کمی هم به فکر جایگاه مجلس باشید

به گزارش الف، از زمان بازداشت دو نماینده مجلس شورای اسلامی بدلیل  اخلال در بازار خودرو، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم و غم خود را صرف دفاع از دو نماینده همکار خود کرده‌ اند.

البته انجام چنین رفتارهایی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره دهم مسبوق به سابقه است و پیش از این نیز در اتفاقات دیگری این گونه رفتار شده بود. مثلاً در ماجرای درگیری محمدباسط درازهی با کارمند گمرک نمایندگان حتی پیگیر استیضاح وزیر اقتصاد، عزل رئیس گمرک، برخورد با فیلمبردار، برخورد با فردی که نماینده را از گمرک بیرون کرده بود و .... شده بودند.

در مورد اخیر، بعد از آنکه هیات نظارت مجلس شورای اسلامی محمد عزیزی و فریدون احمدی را تبرئه کرد و اعلام شد اقدام آن خارج از حیطه وظایف نمایندگی شان نبوده، همکاران آنها نیز به تکاپوی بسیار افتادند تا ثابت کنند اقداماتی که انجام داده اند مرتبط با وظایف نمایندگی بوده و امری رایج و مرسوم است. حتی عنوان شد برای پیگری موضوع، هیئت رئیسه مجلس با رئیس قوه قضائیه هم دیدار داشته و قرار شده فعلاً این افراد در جلسات مجلس و کمیسیون حضور پیدا کنند.

در این باره احمد امیرآبادی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به جزئیاتی از جلسه اخیر تعدادی از اعضای هیئت‌رئیسه مجلس با رئیس قوه قضائیه گفت: چندی پیش مقرر شد با تصمیم هیئت‌رئیسه مجلس، بنده، آقایان پزشکیان و یوسف‌نژاد به ریاست آقای پزشکیان نزد آقای رئیسی جلسه داشته باشیم که این جلسه در روزهای اخیر برگزار شد.

بیشتر بخوانید:

جزئیات دیدار هیأت رئیسه مجلس با رئیسی درباره نمایندگان بازداشتی

توکلی: تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

امیرآبادی با بیان اینکه در این جلسه درباره دو نماینده بازداشتی نیز مباحثی مطرح شد، اظهار داشت: دادگاه به جرم دو نماینده متهم رسیدگی می‌کند و قرار شد که طبق قانون به وظایف نمایندگی‌شان ادامه دهند، این نمایندگان هنوز متهم هستند، باید از خودشان دفاع کنند، شاید اصلا تبرئه شوند، اگر چنانچه اینها مجرم شناخته شدند و رأی هم برایشان صادر شد، می‌‌توانند به دوره نمایندگی‌شان ادامه دهند و بعد از اتمام دوره نمایندگی‌شان به جرم‌شان رسیدگی می‌شود.

البته می توان این سوال را از آقای امیرآبادی مطرح کرد اگر این دو نماینده مجرم شناخته شدند چگونه می توانند به وظایف نمایندگی خود ادامه دهند؟! چرا که طبیعتاً صلاحیت و شایستگی خود را برای ماندن در مجلس از دست داده اند و باید مجازاتشان اجرا شود.

 موضع گیری عجیب نائب رئیس درباره بازداشت دو نماینده

البته موضع گیری هئیت رئیسه و نمایندگان مجلس صرفاً به احمد امیرآبادی خلاصه نمی شود و  نائب رئیس اول مجلس از این مسئله فراتر رفت و تلویحاً قوه قضائیه را به انتقام گیری از نماینده زنجان با صدور حکم سنگین برای وی متهم کرد.

مسعود پزشکیان در اظهاراتی عجیب  مدعی شد بدلیل این که قبلاً یکی از این نمایندگان علیه قوه قضائیه صحبت کرده «پدر او را درمی آورند».

نائب رئیس اول مجلس به تابناک گفت: به باور من، در حق این دو نفر ظلم شده است. قوه قضاییه به جای اینکه دستگیر کند و آبروی فرد را ببرد، یک محاکمه علنی تشکیل دهد و اتهامات را مطرح و بعد هم حکم را بر اساس عدالت صادر کند.

وی افزود: احمدی علیه قوه قضاییه سخنرانی داشته، شما بروید و کلیپ آن را پیدا کنید و ببینید. به نظر من، به خاطر همین نطق پدر او را درمی‌آورند.

پزشکیان مدعی شد «آخرش را هم خواهید دید که چیزی از آن درنخواهد آمد».

چنین رفتارهایی از نمایندگان بیش از آن که کمک کننده به جایگاه مجلس باشد تاثیر منفی بر افکار عمومی خواهد گذاشت. از آقای پزشکیان انتظار می رود بر اساس عدالت و انصاف و بررسی واقعیت و بدور از مسائل بخشی و محلی اظهارنظر کنند.

این موضع گیری ها در حالی اتخاذ می شود که حتی سخنگوی هیات نظارت روز یکشنبه با اشاره به پرونده دو نماینده، ماجرا را این گونه روایت می کند:  «حسب اظهارات متهمان فوق، آقایان نمایندگان عضو کمیسیون صنایع و معادن [ احمدی و عزیزی] مجلس از نفوذشان برای این انعقاد قرارداد بهره بردند و پس از پایان مدت قرارداد و عدم تمدید آن و استقرار تیم جدید در سایپا یکی از این نمایندگان با حضور در سایپا خواهان تمدید این قرارداد شده و حتی مدیرعامل را تهدید به استیضاح وزیر صنعت کردند»

قانون اساسی چه می گوید؟

نمایندگان در حالی تلاش دارند تا نمایندگان را تافته جدا بافته از مردم بدانند که صراحتا اصل ۸۶ قانون اساسی، که به مصونیت قضائی نمایندگان مجلس اشاره دارد آن را محدود به اظهارنظر و رای کرده است. در این اصل آمده است:« نمايندگان مجلس در مقام ايفاي وظايف نمايندگي در اظهارنظر و رأي خود كاملاً آزادند و نمي‌توان آنها را به سبب نظراتي كه در مجلس اظهار كرده‌اند يا آرايي كه در مقام ايفاي وظايف نمايندگي خود داده‌اند تعقيب يا توقيف كرد».

همچنین اصل نوزدهم و بیستم ذیل حقوق ملت هیچ نوعی تبعیض بین افراد جامعه را مورد پذیرش قرار نداده است. در اصل نوزدهم آمده است« ‎‎‎‎‎مردم‏ ایران‏ از هر قوم‏ و قبیله‏ که‏ باشند از حقوق‏ مساوی‏ برخوردارند و رنگ‏، نژاد، زبان‏ و مانند اینها سبب‏ امتیاز نخواهد بود».

در اصل بیستم هم اشاره شده« همه‏ افراد ملت‏ اعم‏ از زن‏ و مرد یکسان‏ در حمایت‏ قانون‏ قرار دارند و از همه‏ حقوق‏ انسانی‏، سیاسی‏، اقتصادی‏، اجتماعی‏ و فرهنگی‏ با رعایت‏ موازین‏ اسلام‏ برخوردارند».

بیشتر بخوانید:

نامه توکلی به لاریجانی: نمایندگان متهم به فساد را از ورود به مجلس منع کنید

نکته جالب آنجاست که دو روز قبل احمد توکلی در نامه ای به علی لاریجانی ، رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرده بود در کشورهای غربی وقتی مسئولی متهم به فساد مالی می شود بلافاصله استعفا می‌دهد یا وادار به استعفا می‌شود سپس رسیدگی آغاز می‌گردد... چرا که احتمال دارد فردی که متهم به خیانت مالی است در موضع قدرت باشد برای از بین بردن اسناد مربوط یا جعل اسناد تازه یا لابی بین صاحبان قدرت تواناتر است و ممکن است سیر رسیدگی قضایی را مخدوش سازد.

لذا این که تلاش می شود فرایند بررسی به اتهامات نمایندگان جدای از کل جامعه عنوان شود قطعا مغایر با قانون اساسی است. بالطبع اگر هر کدام از نمایندگان مجلس مرتکب جرمی شوند با آنها نیز همانند مردم عادی برخورد می شود. حتی این جرم می تواند در اظهارنظر نماینده رخ دهد؛ چرا که ممکن است یکی از نمایندگان در سخنان خود مبادرت به توهین به یک شخصیت حقوقی نماید بالطبع آن حرف هرگز نمی تواند مصداق ایفای وظایف نمایندگی باشد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۷۱۰۸۹۱۱:۰۴:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۷
باید از این دو نماینده تعهد گرفته شود که از این به بعد دست به فعالیت های اقتصادی این چنینی نرنند. نمی شود مردم یک شهر را از وجود نماینده محروم کرد. ضمن آن که تا انتخابات مجلس چند ماهی بیشتر باقی نمانده.
ناشناس۱۰۷۱۱۱۰۱۱:۲۲:۱۵ ۱۳۹۸/۶/۷
ای مرجع قضایی / اقدام انقلابی
ناشناس۱۰۷۱۳۱۴۱۳:۴۰:۱۱ ۱۳۹۸/۶/۷
لاریجانی درست می گوید.
ناشناس۱۰۷۱۴۱۹۱۴:۴۶:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۷
شعار نده عمو
ناشناس۱۰۷۱۴۷۵۱۵:۱۰:۰۳ ۱۳۹۸/۶/۷
اقدام انقلابی باید با حساب و کتاب باشد.
ناشناس۱۰۷۱۱۱۴۱۱:۲۳:۰۷ ۱۳۹۸/۶/۷
ابراهیم بت شکن / بت فسادو بشکن
ناشناس۱۰۷۱۴۷۴۱۵:۰۹:۰۴ ۱۳۹۸/۶/۷
با این دست شعار دادن ها کاری درست نمی شود.
ناشناس۱۰۷۱۸۵۶۲۲:۲۸:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۷
الان برای چی منفی مدید بالاخره با بیست و مبارزه بشود یا نشود؟
mostafa.kamali95@yahoo.com۱۰۷۱۱۴۱۱۱:۳۶:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۷
از دیده بان شفافیت و عدالت می خواهیم پیگیر ان دسته از نمایندگان مجلس که زمینی را برای ساخت حسینیه گرفته و اکنون تبدیل به برج شده است باشید
مریم۱۰۷۱۲۷۰۱۳:۰۹:۱۱ ۱۳۹۸/۶/۷
باید دو نماینده متهم تا صدور حکم اجازه ورود به مجلس نداشته باشن و کسانی که دفاع میکنن دور بعد تایید صلاحیت نشوند تا دیگر کسی جرات نکند از مقام خود سواستفاده کند مردم تا کی باید شاهد فساد مسئولان باشند و رسیدگی نشود
ناشناس۱۰۷۱۳۵۷۱۴:۱۰:۴۹ ۱۳۹۸/۶/۷
تحریم انتخابات مجلس از طرف مردم تنها راه مبارزه با این مفاسد است
ناشناس۱۰۷۱۴۰۴۱۴:۳۹:۰۰ ۱۳۹۸/۶/۷
خوب بابا اینها خودشان سابقه اشان را از همه بهتر می شناسند و می ترسند که بعدی خودشان باشند
majd۱۰۷۱۴۴۹۱۴:۵۴:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۷
انسان گاهی عاجز میشودوفقط باید به خدا پناه آورد.اگر تبانی نمایندگان خیانت نیست .پس مصداق خیانت چیست؟
ناشناس۱۰۷۱۴۸۳۱۵:۱۶:۲۱ ۱۳۹۸/۶/۷
واقعا متاسفم برای خودم که رای دادم با این نمایندها ....!!!!
ناشناس۱۰۷۱۴۹۲۱۵:۲۴:۰۳ ۱۳۹۸/۶/۷
من درمورداتهامات این دونماینده اطلاعی ندارم وشایدهم واقعیت داشته باشد؛ولی این حرف اقای پزشکیان هم درسته
ناشناس۱۰۷۱۵۵۹۱۶:۳۳:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۷
قانون برای همه یکسان است
ناشناس۱۰۷۱۶۳۶۱۷:۵۸:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۷
وساطت برای این نمایندگان خیانت است. ...
ناشناس۱۰۷۱۶۶۱۱۸:۲۵:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۷
دلیلی این وساطتها چیست؟ ایا واسطه گرها خود مشکل ندارند؟ و یا شریک نیستند؟
ناشناس۱۰۷۱۶۸۱۱۸:۵۱:۴۳ ۱۳۹۸/۶/۷
ما مردم پشتیبان قوه قضاییه هستیم ، جا نزنین، اون نمایندگانی رو هم که وساطت میکنن مورد بررسی قرار بدین قطعا به موارد دیگه ای خواهید رسید دستهاشون در یک کاسه است
ناشناس۱۰۷۱۶۹۲۱۹:۰۴:۵۴ ۱۳۹۸/۶/۷
الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم
ناشناس۱۰۷۱۷۲۷۱۹:۴۰:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۷
فاتحه مجلس را بخوانیم جمیعا!!!!
ناشناس۱۰۷۱۷۹۵۲۱:۱۵:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۷
بقیه نماینده ها حسابی ترسیدن معلومه همه دستی در آتش دارن
ناشناس۱۰۷۱۹۱۶۲۳:۳۵:۱۲ ۱۳۹۸/۶/۷
نمایندگانی که از مفاسد حمایت میکنن خودشان مشکل دارن

پربحث‌های دیروز

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 3. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 4. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 5. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 6. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 7. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 8. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 9. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 10. شهرداری تهران: برای شرایط برفی تمرین نداریم/ نمی‌توان برف را در هوا با تیر زد

 11. آخرین وضعیت اعتراضات بنزینی در کشور/ افزایش خشونت در برخی استانها + فیلم و عکس

 12. تهیه یک طرح دو فوریتی برای مخالفت با گران شدن بنزین در مجلس

 13. واکنش روزنامه‌های اصلاح‌طلب به گرانی بنزین

 14. واکنش‌ها به غافلگیری دوباره شهرداری تهران در برف

 15. اعتراض آیت‌الله صافی گلپایگانی به افزایش قیمت بنزین: از مجلس می‌خواهم که لغو این طرح را اعلام کند

 16. پای داماد نعمت‌زاده هم به دادگاه مفاسد باز شد

 17. برخی نمایندگان مجلس: لیست اموالمان را در سامانه ثنا ثبت نمی‌کنیم

 18. معاون وزیر صنعت: اثر افزایش قیمت بنزین بر قیمت کالا ناچیز است

 19. واکنش حناچی به وضعیت تهران بعد از بارش برف

 20. بازگشت به تصمیم بنزینی دولت قبل/ حذف کارت سوخت در دولت روحانی چقدر برای کشور هزینه داشته؟

 21. اطلاعیه استانداری درباره وضعیت تعطیلی مدارس تهران

 22. سهمیه سوخت سواری‌های عمومی بین شهری مشخص شد/ ۴۵۰ لیتر دوگانه سوز و ۷۵۰ لیتر برای تک‌سوز

 23. واکنش دادستان کشور به اعتراضات درباره افزایش قیمت بنزین

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. چرا روحانی عصبانی است؟

 4. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 5. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 6. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 7. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 8. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 9. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 10. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

 11. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 12. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 13. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 14. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 15. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 16. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 17. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 18. جرم حداد عادل چیست؟

 19. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 20. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 21. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 22. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 25. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

پربحث‌های هفته

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. چرا روحانی عصبانی است؟

 3. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 4. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 5. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 6. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 7. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 8. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 9. جرم حداد عادل چیست؟

 10. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 11. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 12. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 13. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 14. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 15. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

 16. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 17. علی مطهری: حکومت اسلامی می‌تواند در موضوع «چندهمسری»دخالت کند

 18. طرح سوال از رئیس جمهور در پنچ محور

 19. جمعه‌های فرصت ساز برای فرصت طلبان / سخنی با آیت الله علم‌الهدی 

 20. روحانی: هر کسی که به فساد آلوده است باید با او برخورد شود/ در این دولت یک ریال یا یک دلار گم نخواهد شد

 21. نظر علی مطهری درباره چندهمسری/ واکنش سرد رئیسی به سخنان روحانی/ آیا کاظم جلالی به ظریف تحمیل شده است؟

 22. پاسخ ۱۲ روز قبل رئیسی به اظهارات امروز روحانی: با سیاسی‌کاری و دوقطبی‌سازی مبارزه با فساد را ترک نمی‌کنیم

 23. حسین شریعتمداری: مگر چند نفر مُرده‌اند؟!

 24. محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته است

 25. آخرین خبر درباره حضور قالیباف و حدادعادل در انتخابات مجلس/ سخنرانی پرحاشیه روحانی در یزد/ قوچانی: طرح اصلاح‌طلبان مانند بنگاه‌های دوست‌یابی است

آخرین عناوین