از بازنشسته‌ها خبر دارید؟

گروه اقتصادی الف،   3980529045 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

مسئولان می‌گویند قانون منع بکارگیری بازنشسته‌ها به درستی اجرا شده و تقریبا تمامی افرادی که مشمول قانون نبودند سازمان‌های خود را ترک کرده‌اند، ولی اگر کسی بازنشسته‌ای می‌شناسد که خارج از قانون در حال فعالیت است، خبر دهد!

از بازنشسته‌ها خبر دارید؟

به گزارش ایسنا، نزدیک به یک‌سال از اصلاح قانون منع بکارگیری بازنشسته‌ها گذشته و ۹ ماه است که باید تمامی بازنشسته‌هایی که مشمول قانون بودند، سازمان‌ها را ترک می‌کردند.

این در حالی است که طبق آخرین اعلام انصاری-رئیس سازمان اداری و استخدامی-در رابطه با وضعیت اجرای این قانون، تقریبا در تمامی دستگاه‌ها اجرا شده و مشکلی وجود ندارد. وی البته گفته که اگر هم کسی از بازنشسته‌ای خبر دارد که خارج از قانون در حال فعالیت است، اعلام کند.

از اظهارات انصاری این گونه برداشت می‌شود که دیگر بازنشسته‌ دعوت بکارشده‌ای که جزو استثنائات قانون نیستند، در سازمان‌ها و دستگاه‌ها حضور نداشته و تسویه حساب کرده‌اند ولی اگر کسی موردی را می‌شناسد، اعلام کند.

البته این‌که نظارت به گونه‌ای بوده که ممکن است افرادی همچنان خارج از قانون در دستگاه‌ها باقی مانده باشند، خود جای سوال دارد، هر چند در این بین بودند دستگاه‌هایی که با رایزنی و دریافت مجوزهایی بازنشسته‌های خود را نگه داشته و به فعالیت خود ادامه دادند.

اما به هر صورت کارکنان و افراد فعال در دستگاه‌ها می‌توانند در صورت مشاهده فعالیت افراد بازنشسته‌ای که مشمول خروج طبق قانون هستند، آن را به دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان اداری و استخدامی، سازمان بازرسی کل کشور و البته مجلس اعلام کرده تا مورد بررسی قرار گیرد.

طبق قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها، به‌کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات مربوطه، بازنشسته یا بازخرید شده یا بشوند، در دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و همه دستگاه‌هایی که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می‌کنند، ممنوع است. این در حالی است که طبق ماده پنجم قانون مدیریت خدمات کشوری همه وزارتخانه‌ها، موسسات دولتی، موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی، شرکت‌های دولتی و همه دستگاه‌هایی که شمول قانون بر آن‌ها مستلزم ذکر یا تصریح است جزو این قانون خواهند شد. بر این اساس با توجه به این که شهرداری یک موسسه عمومی غیر دولتی محسوب می‌شود، مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها می‌شود.

اما روسای سه قوا، معاون اول رئیس‌جمهور، نائب‌رئیسان مجلس، اعضای شورای نگهبان، وزراء، نمایندگان مجلس، معاونان رئیس‌جمهور از این قانون مستثنی شده‌اند. در عین حال که به‌کارگیری بازنشستگان نیروهای مسلح با تدابیر فرماندهی معظم کل قوا صرفا در دستگاه‌های مطبوع خود مجاز است. همچنین دارندگان اجازات مقام معظم رهبری، جانبازان بالای ۵۰ درصد و آزادگان بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا نیز از این قانون مستثنی خواهند بود. بر این اساس فعالیت سایر بازنشسته‌ها در دستگاه‌ها غیر قانونی است و باید تاکنون رفته باشند.

این در حالی است که قرار بود سازمان اداری و استخدامی اسامی افراد ابقا شده در دستگاه‌ها را اعلام کرده و گزارشی در مورد اسامی مانده‌ها و رفته‌ها داشته باشند که تاکنون این گزارش ارائه نشده است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۵۷۵۹۶۱۱:۰۱:۰۳ ۱۳۹۸/۵/۲۹
هرچی پول توی مملکته رو دارن میدن به کارمندای .. و بازنشسته ها. ما جوانها که ۷ ماهه حقوق نگرفتیم, بریم بمیریم؟؟؟ چرا اینقدر حقوقهای بالا و سر ماه به بازنشسته ها میدید؟؟ روی جوانها باید سرمایه گذاری کرد یا پیرها؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۰۵۸۰۹۰۲۳:۲۵:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۲۹
احسنت
ناشناس۱۰۵۸۰۹۲۲۳:۲۶:۳۸ ۱۳۹۸/۵/۲۹
تازه, پس از بازنشستگی هم فرزندان و فامیلاشونو میفرستن توی سیستم دولتی.
ناشناس۱۰۵۷۶۰۷۱۱:۱۰:۴۹ ۱۳۹۸/۵/۲۹
در سازمان هدفمندی یارانه ها .
دلاوری۱۰۵۷۶۱۴۱۱:۲۱:۵۴ ۱۳۹۸/۵/۲۹
با توجه به اینکه دولت سهامدار بانک ..است قانون عدم بکار گیری بازنشستگان شامل مدیران بازنشسته بانک .. نیز میشده است لذا لازم است ضمن برکناری آنها حقوق های از زمان قانون پس گرفته و با آندسته از مدیران که آنها را در پست ها نگه داشته بودند برخورد شود برای پایلوت از معاون مدیر عامل بانک ..شروع و به رده های پایین تر رجوع کنید
ناشناس۱۰۵۷۶۲۸۱۱:۳۵:۱۸ ۱۳۹۸/۵/۲۹
بسیاری از مدیران بانکی علاوه بر دریافت حقوق ها و پاداش ها و مناسبتی سنگینی که میگیرند تمایلی به ترک پست ندارند و از همه مهمتر با رفتنشان بسیاری از فساددهای بانکی و رشوه های سنگین و دیگر موارد مختلف آشکار میشود لذا با چنگ و دندان این پست ها را همچنان در اشغال دارند برای کنترل این مهم از مدیران بانک .. شروع فرمایید
ناشناس۱۰۵۷۶۶۷۱۱:۵۳:۲۱ ۱۳۹۸/۵/۲۹
باز نشسته ها در دستگاه ها با تاسیس شرکت های خدماتی و یا استخدام در آنها در دستگاه ها حضور دارند نمی خواهید بررسی کنید؟این قانون فقط برای قشر ضعیف باز نشسته است نه گردن کلفت های آنان.

پربحث‌های هفته

 1. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 2. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 3. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 4. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 5. نیروگاه هسته‌ای امارات

 6. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 7. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 8. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 9. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 10. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 11. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 12. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 13. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 14. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 15. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 16. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 17. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 18. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 19. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 20. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 21. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 22. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 23. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

 24. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 25. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

آخرین عناوین