وعده دوباره پلیس برای توقف شماره گذاری خودروی پراید/ آیا این بار هم پیروزی از آن خودروسازان خواهد بود؟

گروه اقتصادی الف،   3980519184 ۲۴ نظر، ۱۵ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
وعده دوباره پلیس برای توقف شماره گذاری خودروی پراید/ آیا این بار هم پیروزی از آن خودروسازان خواهد بود؟

پلیس راهنمایی و رانندگی در 7 سال اخیر بارها از عدم استاندارد بودن خودرو پراید، لزوم توقف شماره گذاری آن سخن گفته اما هیچگاه به این وعده خودعمل نکرده است. باید دید این بار قرار است چه اتفاقی رخ دهد و آیا وعده جدید پلیس مبنی بر عدم شماره گذاری پراید در سال آینده محقق خواهد شد یا خیر؟

به گزارش الف، تولید محصول پراید از سال 1372 در ایران و توسط شرکت سایپا آغاز شد.  شاید آن زمان هیچ کس تصور نمی کرد تولید خودروی پراید در مدل های مختلف سریعاً به پرفروش ترین خودروی داخلی در دهه های بعد تبدیل شود و در عین حال سهم بالایی از جان باختگان تصادفات جاده ای را به خود اختصاص دهد.در حال حاضر از خودروی پراید به عنوان نمادی از عدم توسعه و پیشرفت صنعت خودروسازی کشور شاهد مثال آورده می شود.

توقف شماره گذاری پراید در سال های اخیر بارها از سوی مسئولان نیروی انتظامی مطرح شده اما هیچ گاه این خبر رنگ واقعیت به خود نگرفته است. در نهایت نیز همه توپ را به زمین رانندگان می اندازند که می باید «بیشتر موارد و نکات ایمنی را به خصوص هنگام رانندگی در جاده‌ها رعایت کنند».

البته در طول این سال ها، شرکت سایپا تلاش کرد تا با انجام برخی تغییرات از جمله قرار دادن ایربگ و ... به افزایش ایمنی آن کمک کند اما مشکل اصلی به عدم استحکام سقف و بدنه پراید برمی گردد که در طول دو دهه گذشته هیچ فکری برای آن نشده است.

دیروز سید نواب حسینی‌منش، مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران اعلام کرد: خودرو پراید رتبه نخست را در انحراف فرمان و گازهای آلاینده دارد. وی دلیل آمار بالای جان‌باختگان و مجروحان حوادث رانندگی سوار بر خودروی پراید را بیشتر به دلیل نقص انحراف فرمان و ترمز دانست که در کوچک‌ترین واکنش، فرمان خودرو از دست راننده خارج می‌شود. بر اساس آماری که نیروی انتظامی چند روز قبل منتشر کرد 34 درصد جانباختگان تصادفات مربوط به خودروی پراید بوده است.

در این بین دقیقاً مشخص نیست چرا پلیس اصرار دارد هر سال وعده عدم شماره گذاری خودروهای بی کیفیت علی الخصوص پراید را به مردم اعلام کند اما هنگام فرارسیدن عمل به وعده از گفته های خود عقب نشینی کند. بدون شک چنین وعده هایی می تواند به کمرنگ شدن اعتماد مردم به نهاد پلیس منجر شود. البته ممکن است کارشکنی هایی نیز جهت ادامه فعالیت خط تولید پراید وجود داشته باشد (مثلاً  فشارهای شرکت سایپا بدلیل سودآوری آن)که ضرورت دارد پلیس صراحتا و آشکارا اعلام کند کدام سازمان یا نهاد اصرار به ادامه تولید خودروی بی کیفیت پراید دارد.

برخی اظهارنظرهای مسئولان پلیس راهنمایی و رانندگی و پلیس راهور را در این باره بخوانید:

*سردار کمال هادیانفر، رئیس‌پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی روز 16 مرداد ماه 1398 در نشستی در اصفهان با اشاره به جان باختن 17 هزار و 138 نفر و معلول و مجروح شدن بیش از 365 هزار نفر بر اثر تصادف در سال گذشته، خودروی پراید را از وسایط نقلیه ناایمن در جاده های کشور دانست و تاکید کرد:  پلیس راهور ناجا در مکاتباتی خواستار توقف تولید پراید از اواخر سال 98 تا 99 شد.

*سردار هادیانفر در 19 تیرماه 1398 در رزمایش بزرگ گشت‌های نامحسوس در دانشگاه علوم انتظامی امین نیز با اشاره به تعداد بالای کشته ها و مصدومان تصادفات رانندگی اظهار کرد: امروز سهم خودروساز‌ها کم نیست، ارابه مرگ تولید می‌کنند، پراید و پژو RD نباید در جاده‌های کشور تردد کرده و خودروساز‌ها باید خودروی ایمن تولید کنند.

*سردار محمدرضا مهماندار، رئیس پلیس راهور تهران بزرگ روز 26 تیرماه 1398 در تلویزیون در پاسخ به این سؤال که چرا پلیس راهور نظر مشورتی خود را در خصوص ناایمن بودن خودروی پراید به سازمان‌های ذیربط ارائه نمی‌دهد، اظهار داشت: واقعیت این است که چند اشکال در این خصوص وجود دارد؛ وقتی چنین خودرویی با این امکانات و در این سطح ایمنی وجود دارد باید خودروسازان واقعیت را به مردم بگویند و نباید بگویند که سایپا مطمئن است؛ برای خودرویی مثل بنز نیز مطرح می‌شود که مطمئن است اما نمی‌شود که پراید مثل بنز برود.

سردار مهماندار به اشکال مختلف خودروی پراید که در کشور تولید می‌شود پرداخت و گفت: هر وقت که من در مورد پراید صحبت می‌کنم دوستان می‌گویند که آن خودرو پراید نیست؛ مثلاً تیباست با اینکه هیچ فرقی نکرده و فقط چراغش گرد و مستطیل شده است؛ همه اینها پراید است و باید رانندگان حواسشان باشد.

* سردار موسی امیری، جانشین رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی در تاریخ 11 مهر 1393 با اشاره به شماره‌گذاری پراید و نیسان اظهار کرد: پراید و نیسان با توجه به اینکه مجوز جدید استاندارد را دریافت نکرده‌اند، فعلا شماره‌گذاری‌شان متوقف شده تا مجوز جدید را برای ادامه شماره‌گذاری از این سازمان دریافت کنند.
*سردار اسكندر مومني، رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي 28 خرداد ماه 1390 از مهلت يك ماهه به خودروي پرايد براي نصب كيسه هوا خبر داد و گفت: در صورتي كه شركت خودروساز تا يكماه آينده نسبت به نصب كيسه هوا بر روي خودرو پرايد اقدام نكند، از شماره‌گذاري اين خودرو جلوگيري مي‌كنيم.
*سردار اسکندر مومنی، رییس پلیس راهور کشور 1 شهریور 1391 گفت: ما این موضوع را به شرکت خودروسازی سایپا اعلام کرده‌ایم و خواستار تجهیز خودروی پراید به کیسه هوا برای سرنشینان جلو شده‌ایم. در صورتی که پراید تا آخر شهریور ماه به کیسه هوا مجهز نشود دیگر شماره‌گذاری نخواهد شد.

*سردار اسکندر مومنی، رییس پلیس راهور ناجا 8 آذر 1393 در نشست خبری گفت: پراید و وانت نیسان دیگر نباید شماره‌گذاری شوند و بارها برای رفع نواقص فرصت داده شده است.
البته در این بین می توان به موضع دو گانه سازمان استاندارد نیز اشاره کرد که به عنوان مثال نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران 27 مهر سال 1395 عنوان کرده بود: در راستای برنامه‌ای که براساس قانون توقف تولید خودروهایی با بیش از 10 سال تولید را در خود دیده است، خودروهایی مانند پراید یا پژو 405 نیز از خط تولید خودروسازان داخلی خارج خواهد شد.

اما پیروز بخت در 15 اردیبهشت 1398 نظر متفاوتی ابراز کرده بود و در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا تولید پراید در سال جاری متوقف می‌شود یا خیر، اظهار کرد: این مسأله در دست بررسی است و نتیجه قطعی آن مشخص نشده است.

بنا به گفته سید نواب حسینی‌منش، مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران، اولین خودروی پراید در سال 1988 در شرکت فورد آمریکا تولید شد که پس از یک سال به دلیل غیراستاندارد بودن، خط تولید آن به کره فروخته شد. آن‌ها نیز دو سال پس از تولید باز هم به دلیل غیراستاندارد بودن این خودرو، خط تولیدش را به ایران فروختند اما خودرویی که در کشورهای آمریکا و کره تنها سه سال تولیدشده، در کشور ما به‌رغم تمام اظهارات کارشناسی در غیراستاندارد بودن این خودرو بیش از 30 سال است که تولید می‌شود و تولیدکننده قصد توقف تولید آن را نیز ندارد.

به گزارش الف،تعرفه بالای واردات و وجود انحصار در بازار خودرو موجب شده که خیال خودروسازان از قبضه بازار آسوده باشد و هیچ تلاشی جهت ارتقای کیفیت و افزایش ایمنی خودروهای خود نداشته باشند. البته با توجه به وعده های مداوم مسئولان این انتظار ایجاد شده که خودروی پراید در پایان سال جاری بالاخره از رده خارج شود و کلاً برنامه ای اساسی از سوی خودروسازها برای ارتقای محصولات تولیدی شان پیش بینی و اجرایی شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۴۸۴۳۱۰۱:۰۷:۵۴ ۱۳۹۸/۵/۲۳
صد درصد یه شو تبلیغاتیه... محاله چنین اتفاقی بیوفته
ناشناس۱۰۴۸۶۵۸۰۹:۳۹:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۲۳
خط تولید پراید تبدیل به خط تولید تیبا و ساینا می شود!!!!!
ناشناس۱۰۴۸۴۴۵۰۱:۳۸:۰۸ ۱۳۹۸/۵/۲۳
ما گلویمان را پاره میکنیم که ساده انگارانه نرخ ارز وبهره وبنزین را بدون مقدمه افزایش ندهید شما توجهی نمی کنیدهم به نفع نظام هم مردم وهم کشور است وهم مقاومت با هم حالا شما که اکراه دارید ما الزام نمیکنیم وشما نتیجه انرا امید وارم مشاهده نکنید ولی چاره ای نیست خود دانید
ناشناس۱۰۴۸۴۵۹۰۲:۲۴:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۲۳
یک بار برای همیشه این پراید سازی را جمع کنید. بگذارید با آمار ببینیم سایپا چقدر سبب عقب افتادگیمان شده است: عربستان سعودی سالانه ۱.۳ میلیارد دلار صادرات خودرو دارد، ترکیه سالانه ۲۱ میلیارد دلار صادرات خودرو دارد، حالا ما ببین چقدر عقب هستیم.
ناشناس۱۰۴۸۹۲۳۱۱:۴۰:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۲۳
سیب زمینی را که صادر کردند وضعیت شد این ...
ناشناس۱۰۴۸۴۶۲۰۲:۵۰:۵۳ ۱۳۹۸/۵/۲۳
پیشنهاد میکنم سایت الف هر هفته خبری درباره پیشرفتهای خودرو سازی در دنیا با آمار ارائه دهد بلکه این مسئولین سایپا و ایران خودرو یک حرکتی کردند. مثلا در آسیا بغیر از ژاپن و کره جنوبی چه کشورهایی صادرات خودرو دارند؟ تایلند با ۱۱ میلیارد دلار سوم است، چین ۷ میلیارد، هند ۶ میلیارد، اندونزی ۳ میلیارد و تایوان ۱ میلیارد ، عربستان سعودی ۱ میلیارد ، حتی لبنان سال گذشته ۶۰۰ میلیون دلار صادرات خودرو داشته است.
پرویز۱۰۴۸۴۷۷۰۳:۵۳:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۲۳
پلیس فقط شعار میده اگه اقتدار داشت (که دارد و در این قضیه کوتاه اومده ) نمیگذاشت تا حالا اینهمه جان و مال مردم با داشتن ای فرغون پراید به خطر بیافته اینهمه خودرو با کیفیت در جا های دیگه دنیا تولید میشود حتی در ارزبری بسیار پائین تر از این فرغون ما هنوز متوسل به این آشغال هستیم .
ناشناس۱۰۴۸۵۲۲۰۷:۲۴:۲۵ ۱۳۹۸/۵/۲۳
خودرو پراید برای داخل شهر خوب است اما تردد آن بین استان و در جاده ها باید ممنوع شود که آمار تلفات کشوری پایین بیاید
ناشناس۱۰۴۸۹۲۲۱۱:۴۰:۴۸ ۱۳۹۸/۵/۲۳
بدرد داخل شهر هم نمی خورد.
ناشناس۱۰۴۸۵۲۸۰۷:۳۸:۴۲ ۱۳۹۸/۵/۲۳
قانون مثل تار عنکبوت فقط حشرات کوچیک رو میگیره نه پرندگان رو
ناشناس۱۰۴۸۵۵۴۰۸:۱۵:۴۰ ۱۳۹۸/۵/۲۳
پشت گوشتون رو دیدید، توقف تولید پراید رو ببینید
ناشناس۱۰۴۸۵۶۴۰۸:۲۸:۱۰ ۱۳۹۸/۵/۲۳
بازم مثل همیشه سایپا برنده میشه. هر رییس جدیدی که میاد میخواد یه چهره مردمی از خودش نشون بده و بس
ناشناس۱۰۴۸۵۷۱۰۸:۳۴:۳۸ ۱۳۹۸/۵/۲۳
چون سایپا چند تا وعده آبکی به پلیس میده پلیس هم عقب نشینی میکنه . باز هم عقب نشینی خواهد کرد ، حالا ببینید
ناشناس۱۰۴۸۶۱۰۰۹:۰۶:۰۳ ۱۳۹۸/۵/۲۳
پراید هرگز تولیدش متوقف نمی شود. چون کجای دنیا خودرویی با 5 میلیون تومان تولید می شود و پنجاه میلیون تومان می فروشند. پراید مرزهای سوددهی رو جابجا کرده. علاوه بر خودروسازان سازمان ها و موسسات دیگری از محل فروش این ارابه ارتزاق می کنند. اگر قصدی بر توقف آن بود در دهه هشتاد این اتفاق افتاده بود
ناشناس۱۰۴۸۶۱۱۰۹:۰۶:۵۶ ۱۳۹۸/۵/۲۳
وعده پوچی است. خارج کردن پراید از خط تولید کار بسیار راحتی است اما مساله جایگزین کردن آن است با توجه به کاهش شدید درآمد دهکهای پایین جامعه چه خودرویی با این قیمت میتواند جایگزین پراید شود؟ یک نگاه به لیست قیمت خودروهای هم قیمت پراید بیاندازید که البته فقط در هند و چین تولید میشوند به سادگی میبینید کیفیت پراید به مراتب از آنها بالاتر است.
ناشناس۱۰۴۸۶۳۳۰۹:۱۴:۵۷ ۱۳۹۸/۵/۲۳
تمام ایرادات به پراید وارد است ولی اقایون نیروی انتظامی گواهی نامه ها گواهی نامه نیست توی اروپا حد اقل یک سال کامل طرف باید مطالعه بکنه تا بتونه فقط ائین نامه رو امتحان بده ۱۴۰۰ تست رو باید بتونه صحیح بزنه تا بتونه تازه توشهری رو امتحان بده مدیریت مملکت واقعا اشکال داره دکتر قلابی مهندس قلابی قاضی قلابی وگواهی نامه قلابی و قلابی های دیگر
ناشناس۱۰۴۸۶۷۹۰۹:۵۳:۳۸ ۱۳۹۸/۵/۲۳
دارند نقشه میریزند پراید را خارج کنند با این حرف ها و ممنوع و یک لگن دیگر را جایگزین تا کارخانه کار کند و بیکار نشود
ناشناس۱۰۴۸۷۵۵۱۰:۳۴:۰۱ ۱۳۹۸/۵/۲۳
متاسفانه به این صحبت‌ها به هیچ وجه نمیشود دلخوش بود ، مثل همیشه عاقبت با هم کنار میایند
ناشناس۱۰۴۸۸۹۲۱۱:۲۹:۰۲ ۱۳۹۸/۵/۲۳
تا سال 2030 تولید خودروی بنزینی در آمریکا متوقف می شود و ما هنوز در حال مجادله بر سر پرایدیم
ناشناس۱۰۴۸۹۲۴۱۱:۴۱:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۲۳
دفعه پیش سایپا بهشون مگان داد قضیه ماست مالی شد! الانم حتما سراتو میده دوباره چند سالی قضیه ماست مالی میشه!
ناشناس۱۰۴۸۹۴۸۱۱:۵۱:۳۰ ۱۳۹۸/۵/۲۳
با این تحریمها، نه تنها خودروی جایگزین نداریم ، بلکه تولید همین پراید هم با هزار سلام و صلواته .
ناشناس۱۰۴۹۰۱۵۱۲:۲۶:۲۱ ۱۳۹۸/۵/۲۳
متاسفانه در ایران زور قانون به خودروساز نمی رسد دولت باید به ساز خودروساز برقصد
ناشناس۱۰۴۹۰۲۱۱۲:۲۸:۱۸ ۱۳۹۸/۵/۲۳
خداییش با همین هزینه که سایپا می‌کنه دقیقا با همین هزینه میشه خودرویی در تیراژ انبوه ساخت که خیلی خیلی بیشتر از اینها ایمن باشه.
عجایب شهر۱۰۴۹۰۳۰۱۲:۳۱:۲۴ ۱۳۹۸/۵/۲۳
آقا یک سوال: اگر پراید متوقف شود من جوان با درآمد 2-3 تومن چه ماشینی می توانم بخرم؟

پربحث‌های امروز

 1. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 2. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 3. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 4. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 5. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 6. ظریف: هنوز هم اروپایی ها پشت در دکان «اوفک» می ایستند

 7. آغاز اولین اقدامات ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه

 8. «شیشه» و «گل» داروی جایگزین ندارند

 9. کُشنده‌ترین بیماری‌ها را بشناسید

 10. آیا غذا می‌تواند جایگزین دارو شود؟

 11. این زن تنها ساکن جزیره دورافتاده است+عکس

 12. انتقاد «تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم» از نامه آملی لاریجانی به آیت‌الله یزدی

 13. آخرین مهلت ثبت اطلاعات خسارات سیل‌زدگان در سامانه وزارت کشور

 14. بایدها و نبایدها در مبتلایان به هپاتیت خودایمنی

 15. زنگ خطر فرونشست زمین در تهران

 16. تناقض آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته ای ایران

 17. واشنگتن و ناکامی نقشه شرقی برای تهران

 18. تنش در ائتلاف سعودی

 19. نبرد سرنوشت در جنوب یمن

 20. حمله پهپادی ارتش یمن به پایگاه هوایی ملک خالد

 21. مسجد جامع همدان  

 22. آرژانتینی غیرقابل پیش‌بینی یا تکرار فرمول با ثبات قهرمانی

 23. وضعیت نامشخص کانون‌های هواداری در آستانه شروع لیگ

 24. نشست سران ترکیه، ایران و روسیه، ۱۶ سپتامبر در آنکارا

 25. دانمارک: دعوت از ترامپ بر سر جای خود باقی است

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 2. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 3. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 4. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 5. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 6. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 7. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 8. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 9. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 10. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 11. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 12. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 13. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 14. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 15. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 16. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 17. جانِ انجیر  

 18. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 19. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 20. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 21. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 22. امکان حضور بانوان در بازی‌های ملی در آزادی فراهم شد

 23. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 24. مغولستان در قاب دوربین  

 25. آزادی نفتکش ایرانی سیلی محکمی به انگلیس و آمریکا بود  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 7. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 8. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 9. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 10. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 11. چرخش ظریفانه از برجام!...

 12. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 13. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 14. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 15. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 16. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 17. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 18. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 19. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 20. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 21. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 22. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 23. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 24. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 25. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

پربحث‌های دیروز

 1. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 2. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 3. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 4. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 5. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 6. تخلفات بزرگی در واگذاری "اردوگاه شهید باهنر" انجام شده است + جزییات

 7. نحوه پرداخت حقوق و مزایای کارکنان در سال جاری

 8. آغاز ثبت‌ نام مسکن دولتی از شهریور ماه

 9. حذف صفر از پول ملی در ترکیه چگونه انجام شد؟

 10. احداث ۲۰ هزار مسکن برنامه اقدام ملی با حضور روحانی آغاز می‌شود

 11. انتقال کالا از طریق بندر چابهار به 2 شرکت بزرگ دولتی ابلاغ شد

 12. گران‌فروشی بلیط هواپیما در شرکت‌های هواپیمایی  

 13. ثبات نسبی قیمت سکه و ارز + جدول

 14. ظرفیت تولید برق حرارتی 9000 مگاوات افزایش یافت

 15. ارسال پرونده تخلف ایران خودرو، سایپا و ۴ خودروساز دیگر به تعزیرات

 16. ورود و خروج چه میزان طلا توسط مسافر مجاز است؟

 17. وعده تولید پژو ۳۰۱ با ۸۰ درصد داخلی سازی/ افزایش سه برابری سهام ایران خودرو/ اُفت تولید سمند و رانا

 18. کارت‌های سوختی که محدود شدند

پربحث‌های هفته

 1. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 2. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 3. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 4. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 5. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 6. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 7. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 8. ناکارآمدی طرح‌های حمایتی دولت در مسکن / به همه چیز فکر شده غیر از مشکل اصلی!

 9. استفاده از کارتخوان توسط پزشکان یک قانون است و باید اجرایی شود

 10. یکه زارع چرا برکنار شد؟

 11. آیا حذف پراید در شرایط فعلی شدنی است؟

 12. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 13. ملت منتظر گزارش خصوصی‌سازی

 14. پشت پرده خصوصی‌سازی‌ها با محاکمه علنی آشکار می‌شود

 15. حذف صفر از پول ملی علاج تورم نیست/ دولت با ارائه لایحه حذف ۴ صفر وقت مجلس را نگیرد

 16. راهزنی جدید آمریکا برای سرقت نفت ایران

 17. اعلام جزییات تازه از دلایل بازداشت پوری حسینی

 18. پارسایی: خودروسازها ناکارآمدی خود را در زمین تولید ملی می‌اندازند/ توضیح درباره هزینه طراحی صندوق ۲۰۶

 19. چراغ جادوی ۶۸ هزار میلیاردی وزارت نفت/ صندوق‌های نفت حیاط خلوت بازنشسته‌هاست؟

 20. به منظور صیانت از بیت‌المال؛ وزیر نفت بخشنامه تقویت پایش داخلی مالی را ابلاغ کرد

 21. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 22. دستور رئیس جمهور برای انتشار حقوق مدیران

 23. دولت‌ها ؛ آینده فروشی و پیش‌خور کردن منابع نسل های بعد

 24. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 25. خط‌ونشان همتی برای بانک‌ها/ دوران تخطی از مقررات به‌سر آمد

آخرین عناوین