۸ اختلاف در ۸ سال؛ اختلاف بین قوای سه‌گانه چرا رخ می‌دهد؟

گروه سیاسی الف،   3980508056 ۹ نظر، ۷ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
 ۸ اختلاف در ۸ سال؛ اختلاف بین قوای سه‌گانه چرا رخ می‌دهد؟

هیات‌ عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه که از زمان تشکیل تاکنون به طور متوسط هر سال یک موضوع مهم را مورد بررسی قرار داده اکنون پس از گذشت ۸ سال با این پرسش روبروست که موارد اختلافی بین قوا ناشی از چیست؟ بدفهمی از وظایف قوا ، ابهام‌های قانونی در این زمینه یا برخی رویکردهای سیاست‌زده؟

به گزارش الف «هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه» یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران است که رئیس آن را رهبر معظم انقلاب تعیین می کند. این هیات پنج نفره با همین عنوان در سال ۱۳۹۰ تشکیل شد و وظیفه آن نیز «بررسی و ارائه نظرات مشورتی در موارد حل اختلاف و تنظیم روابط سه قوه، و در اجرای بند هفت اصل ۱۱۰ قانون اساسی» عنوان شد.

آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی به عنوان نخستین رییس هیئت و سید محمدحسن ابوترابی‌فرد، سید مرتضی نبوی، عباسعلی کدخدایی و سید صمد موسوی خوشدل بعنوان اعضای آن برای یک دورهٔ پنج ساله انتخاب شدند.

رهبر انقلاب در تاریخ 11 مرداد سال 1395 ، مسئولیت اعضای این هیأت را برای یک دوره پنج ساله دیگر تمدید کردند.

این هیات در پی  اختلافات محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق با مجلس و قوه قضائیه درباره «برنامه پنجم توسعه» ، «بودجه سال ۹۱» ، «مکاتبات معاونت نظارت مجلس با دولت»  و «هدفمندی یارانه‌ها» تشکیل شد. به این ترتیب در همان سال نخست ۴ مورد اختلاف برای بررسی به آن ارجاع شد.

در دوره حسن روحانی نیز پیش از تصویب آیین نامه داخلی مجلس در سال گذشته که بر اساس آن رییس جمهور موظف به ارائه گزارش سالانه به مجلس شد - موضوعی که طی چند روز گذشته با مخالفت رئیس جمهور به هیات عالی حل اختلاف ارجاع شد- «لایحه جامع وکالت» و «قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر » نیز به این هیات ارجاع داده شده بود.
 
همچنین این هیات در اردیبهشت ۱۳۹۵  نظر شورای نگهبان را دربارهٔ مینو خالقی تأیید کرد. شورای نگهبان در  سال ۱۳۹۴ با ارسال نامه‌ای به استانداری اصفهان از ابطال آرای مینو خالقی در انتخابات مجلس خبر داد. 

این شورا با اشاره به یافتن مستنداتی درباره خالقی صلاحیت او را برای ورود به مجلس شورای اسلامی رد کرد. با اینکه همان زمان نیز  ارجاع این مساله به هیات عالی حل اختلافات قوا با این انتقاد مواجه شد که نه شورای نگهبان یکی از قواست و نه مینو خالقی، که شکایت او از شورای نگهبان باعث مطرح کردن این موضوع در این هیات شود، اما این پرونده نیز در سابقه فعالیت‌های هیات یاد شده ثبت شد تا برخی ابهامات درباره ماهیت اختلافات ارجاعی به هیات عالی حل اختلافات قوا پررنگ تر جلوه کند.

اختلاف دولت و مجلس بر سر لزوم گزارش سالانه رییس جمهور به نمایندگان

اجرای مواد 235 تا 238 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی که سال گذشته به تصویب رسید و به نحوه گزارش دهی رئیس جمهور و وزیران می پردازد منجر به اختلاف جدید دولت و مجلس شده است. اختلافی که قرار است هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه نظر خود را درباره آن ارائه دهد

به گزارش الف، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه روز یکشنبه، ششم مرداد ماه در پاسخ به تذکر محمدرضا صباغیان، نماینده مردم بافق و مهریز جهت حضور رئیس جمهور و وزرا بر اساس قانون برای ارائه گزارش گفت رئیس جمهور مخالف این موضوع است و در نامه ای به مقام معظم رهبری اعلام کرده که این کار اشکال دارد.

لاریجانی در ادامه تاکید کرد این نامه اکنون از سوی مقام معظم رهبری به هیئت حل اختلاف قوا فرستاده شده است، اما مجلس در این مورد به وظایف خود عمل می‌کند زیرا ارائه گزارش رئیس جمهور و وزرا در مجلس بر اساس آیین نامه داخلی مجلس است.

ارائه گزارش توسط رئیس‌جمهور و وزرا به قوه مقننه طبق قانون آئین‌نامه داخلی مجلس که سال گذشته در تیرماه تغییر یافت صورت می گیرد.

بر اساس ماده 235 قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، «رئیس‌جمهور و هر یک از وزیران موظف هستند در مردادماه هر سال براساس برنامه‌های ارائه‌شده در زمان تشکیل دولت و أخذ رأی اعتماد وزرا، اسناد و قوانین بالادستی و شاخص‌های عملکردی متناسب با حوزه وظایف خود، که هیأت رئیسه مجلس تعیین می‌کند، گزارش عملکرد سال گذشته و برنامه سال آینده خود را به‌صورت کمی و مقایسه‌ای به مجلس شورای اسلامی تقدیم کنند».

دولت: مصوبه مجلس با قانون اساسی همخونی ندارد

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری همان روز یعنی ۶ مرداد عنوان کرده بود: در صورتی که تذکر، سوال و استیضاح جهت شفاف‌سازی امور در قانون پیش‌بینی شده است، اینکه بخواهیم در قانون سالی یک بار هم گزارش دولت را به مجلس ارائه کنیم و احیانا بخواهد رفتارهایی متعاقب آن صورت گیرد، این موضوع را با شفافیت بیشتر مناسب نمی‌بینیم. ربیعی همچنین خاطرنشان کرد: ما احساس می‌کنیم این موضوع با قانون اساسی هم‌خوانی ندارد.

 ربیعی، 30 تیرماه نیز با انتشار یادداشتی در روزنامه ایران با عنوان « رای اعتماد سالانه» دلایل مخالفت با آیین نامه جدید مجلس را توضیح داده بود که اهم آنها به قرار زیر است:

*نظارت مستمر نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی بر عملکرد دولت با شیوه های گوناگون در قانون پیش‌بینی شده است که از طریق سؤال و استیضاح و رأی اعتماد صورت می گیرد.

* عمل به آیین نامه جدید موجب می شود به چیزی شبیه رأی اعتماد مجدد تبدیل خواهد شد و دور جدیدی از تزلزل مدیریتی و دخالت‌های فلج‌کننده را به‌دنبال خواهد داشت.

*ارائه برنامه و کسب رأی اعتماد صراحتاً محدود به زمان معرفی هیأت وزرا به مجلس است.

* آیین‌نامه داخلی مجلس نمی‌تواند تکلیف جدیدی برای دولت در نظر بگیرد و با اصل تفکیک قوا نیز در تضاد است.

ایرادات وارده بر شیوه جدید نظارت مجلس

درباره اقدام جدید مجلس جهت نظارت سالانه  بر دولت از سوی مخالفان  ایرادات مختلفی مطرح شده است.

بر اساس ماده 235 آیین نامه، تمامی وزیران باید گزارش سالیانه خود را به مجلس شورای اسلامی ارائه دهند تا مجلس نسبت به آن ارزیابی داشته باشد. مخالفان می گویند مشخص نیست گزارش رئیس جمهور قرار است چه ویژگی و خصوصیت متمایز کننده ای نسبت به گزارش وزیران داشته باشد. بنابراین احتمال اینکه گزارش رئیس جمهور همپوشانی های بسیاری با وزیران داشته باشد بسیار زیاد است.

همچنین این که در مرداد ماه به یکباره تمامی وزیران و رئیس جمهور می باید به مجلس گزارش دهند و بعد از آن بر اساس ماده 236 آیین نامه، کمیسیون‌های فرعی، معاونت نظارت و مرکز پژوهش‌های مجلس باید ظرف مدت ۱۵ ‌روز گزارش خود را در این باره به کمیسیون اصلی ارائه کنند موجب می شود به یکباره مجلس درگیر حجم عظیمی از کار شود که خروجی آن احتمالاً نیز چندان متقن و قابل استناد نباشد و ممکن است تصمیم نهایی مجلس بر مبنای دلائل و مدارک کافی نیز نباشد.

همچنین نمایندگان مجلس با ابزارهای نظارتی خود می توانند هدفی را که این آیین نامه دنبال می کند در طول دوره نمایندگی خود پیگیری کنند .

قانون اساسی چه می گوید؟

در قانون اساسی جمهوری اسلامی، سازوکار نظارت مجلس شورای اسلامی بر دولت به طور واضح و مشخص در اصول مختلف پیش بینی شده است. اصل هشتادم قانون اساسی به چگونگی نحوه سوال از رئیس جمهور و وزراء پرداخته، اصل هشتاد و هفتم اخذ رای اعتماد برای هیأت‏ وزیران‏ و اصل 89 قانون اساسی به نحوه استیضاح وزیر یا وزیران پرداخته است. غیر از این موارد در قانون اساسی، روش دیگری برای نظارت درنظر گرفته نشده است. در حال حاضر نیز نمایندگان بر اساس این مکانیسم می توانند از وزیر و رئیس جمهور سوال کنند و آنها را استیضاح یا برکنار کنند( در مورد رئیس جمهور با رعایت بند دهم اصل یکصد و دهم قانون اساسی).

درباره نظارت مجلس بر دولت می توان به دیوان محاسبات و کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی نیز اشاره کرد. مطابق اصل پنجاه و پنجم قانون اساسی، ‏دیوان محاسبات که زیر نظر مجلس شورای اسلامی فعالیت می کند به‏ کلیه‏ حسابهای‏ وزارتخانه‏ ها، مؤسسات‏، شرکتهای‏ دولتی‏ و سایر دستگاه‏ هایی‏ که‏ به‏ نحوی‏ از انحاء از بودجه‏ کل‏ کشور استفاده‏ می‏ کنند رسیدگی‏ یا حسابرسی‏ می‏ نماید. ‏مطابق با اصل نودم قانون اساسی نیز هر فردی که شکایتی از طرز کار سه قوه داشته باشد می تواند به مجلس شورای اسلامی شکایت کند و قوای دیگر بر اساس این اصل می باید با کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی همکاری نمایند.

بنابراین از این لحاظ به نظر می رسد هر روش دیگری جهت نظارت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نظر گرفته شود نوعی دوباره کاری و موازی با قانون اساسی و اصل تفکیک قوا است.

اگر چه آیین نامه مجلس شورای اسلامی با رای دو سوم نمایندگان تصویب می شود اما این موضوع به معنای این نیست که این مسئله می تواند به عنوان مجوزی برای نادیده گرفتن قانون اساسی باشد.همچنین نباید فراموش شود پاسخگو کردن نهاد اجرایی با قانون نویسی های متعدد هرگز حاصل نمی شود.

البته گزارش دهی و گزارش گیری ادواری اگر چه موجب تقویت و کارآمدی بیشتر سازوکارها و صلاحیت‌های نظارتی مجلس شورای اسلامی نسبت به عملکرد دولتمردان و اعضای هیئت وزیران می شود اما بهتر آن است این وظیفه در چارچوب شیوه های قانونی و مرسوم فعلی صورت پذیرد.

نظر نهایی با هیات عالی اختلاف

 اختلاف جدید دولت و مجلس از سوی رهبر انقلاب به هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه ارجاع داده شده تا این هیات به اظهارنظر در این باره بپردازد. حال باید دید که این هیات چه زمانی، نظر مشورتی خود را در این باره ارائه خواهد داد و آیا ماده 235 قانون آیین نامه داخلی مجلس در مردادماه امسال که حدود یک سوم آن گذشته اجرایی خواهد شد یا خیر. 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۲۷۳۱۴۱۳:۳۰:۳۵ ۱۳۹۸/۵/۸
در این مملکت همه با هم اختلاف دارند. همه برای همه می زنند تا خود را مطرح کنند.
ناشناس۱۰۲۷۳۸۱۱۳:۵۵:۵۱ ۱۳۹۸/۵/۸
چه اختلاف باشد وچه نباشد شرايط اقتصادي كشور بهتر نميشود
ناشناس۱۰۲۷۶۹۹۱۶:۲۸:۰۷ ۱۳۹۸/۵/۸
اختلاف بین لاریجانی و روحانی کاملا تصنعی و نمایشیست ً
ناشناس۱۰۲۷۷۳۷۱۶:۴۹:۲۲ ۱۳۹۸/۵/۸
اختلافی وجود نداره انتخابات نزدیکه ، نمایش شروع شد!!
ناشناس۱۰۲۷۳۹۹۱۴:۰۱:۱۴ ۱۳۹۸/۵/۸
لاریجانی ۷سال از روحانی حمایت کرد نظارت مجلس را بخاطرش تعطیل کرد این نمایش ها چیه دیگه؟
پورامینی از همدان۱۰۲۷۴۵۸۱۴:۲۱:۵۳ ۱۳۹۸/۵/۸
نمیدانم این نظر را منعکس میکنید ببینید الان مجلس درخواست کرد که دولت گزارش سالانه بدهد چرا دولت مخالفت کرد دلیل چه بوداین موضوعات اگر شفاف گفته شود راه حل پیدا می شود لازم نیست در پیچ وخم اداری موضوع به فراموشی سپرده شود وشامل مرور زمان شود
ناشناس۱۰۲۷۸۹۲۱۸:۵۱:۰۴ ۱۳۹۸/۵/۸
چه گزارشی؟ پس این جلسات سران قوا برای چیست؟ مجلس از دولت بیشتر در جریان امور کشور است.
ناشناس۱۰۲۸۰۳۰۲۱:۲۰:۵۲ ۱۳۹۸/۵/۸
دلیل اینه که وقتی دوستان دارن کشور را اداره می کنن و دولت کاره ای نیست دیگه گزارش هم بر عهده دولت نیست
علی 671۱۰۲۷۷۰۹۱۶:۳۳:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۸
دولت اگر نقطه ضعفی نداشته باشد باید از دادن گزارش به ملت خوشحال هم باشد .این دولت آنقدر خرابکاری دارد که از خجالت نمی تواند گزارشی به مجلس بدهد .شورا هم حتماً حق را به مجلس می دهد .

پربحث‌های امروز

 1. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 2. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 3. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 4. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 5. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 6. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 7. حذف صفر از پول ملی علاج تورم نیست/ دولت با ارائه لایحه حذف ۴ صفر وقت مجلس را نگیرد

 8. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 9. چراغ جادوی ۶۸ هزار میلیاردی وزارت نفت/ صندوق‌های نفت حیاط خلوت بازنشسته‌هاست؟

 10. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 11. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 12. دستور رئیس جمهور برای انتشار حقوق مدیران

 13. ممنوع التصویر شدن در صداوسیما چگونه است؟  

 14. دستگیری سه شرور شمشیری   

 15. راست و دروغ قطعی اینترنت/ پای شبکه ملی اطلاعات در میان است؟

 16. بصير و آراسته، بدون عينك، بدون ريش پروفسوري

 17. رئیس بانک مرکزی: تلاش می‌کنیم رشد نقدینگی را کنترل کنیم/ همه کمک کنند تا شرایط اقتصادی بهبود یابد

 18. آذری جهرمی: تلاشم را کردم، مردم قضاوت کنند/ هنوز به رفع فیلتر امید دارم/ معطل قانون نمی‌مانم

 19. فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر حادثه‌ای در خلیج فارس رخ دهد، کشورهای منطقه از تشنگی می‌میرند

 20. هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران

 21. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 22. احسان علیخانی: عصر جدید سخت‌ترین کار عمرم بود

 23. اختلاف درآمد ۱۰ هزار دلاری مردان نسبت زنان در آمریکا

 24. تحرکات محرمانه «باند نیویورک» در جاده چالوس + تصاویر

 25. این دم را روی کولتان بگذارید تا تعادلتان حفظ شود !  

پربحث‌های دیروز

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 3. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 4. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 5. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 6. کدام مسئولان برای نجات نجفی به خانه اولیای‌دم رفتند؟

 7. حقوق مزدک میرزایی در شبکه اینترنشنال  

 8. فساد مالی عجیب و غریب سازمان یافته  

 9. آیا حذف پراید در شرایط فعلی شدنی است؟

 10. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 11. «جوانمرد قصاب» کیست؟ + تصویر

 12. تصویری معنادار از سردار سلیمانی  

 13. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 14. چطور کسی تخلفی به بزرگی باستی هیلز را ندید؟  

 15. راهزنی جدید آمریکا برای سرقت نفت ایران

 16. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 17. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 18. داخل شهرک باستی هیلز را ببینید  

 19. بزرگ‌ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ حمله پهپادها به مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌ها

 20. بازیگری که به شبکه «جم» پیوسته بود برمی‌گردد

 21. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 22. خط‌ونشان همتی برای بانک‌ها/ دوران تخطی از مقررات به‌سر آمد

 23. افشاگری بنگر از مرگ هادی نوروزی

 24. رو در رو شدن جنگنده‌های ایرانی و آمریکایی  

 25. ماجرای قتل مادر و دختر ۱۳ ساله‌اش در تهران

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 4. ماجرای بی‌حجابی در مترو و حواشی آن؛ نظر مردم چیست؟

 5. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 6. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 7. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 8. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 9. توضیحات نیروی هوایی ارتش درباره درگیری و تیراندازی مرگبار در بیشه‌کلا

 10. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 11. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 12. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 13. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 14. چرخش ظریفانه از برجام!...

 15. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 16. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 17. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 18. فرصت جدید جلب احترام جهاني برای نیروی دریایی ايران

 19. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 20. قائم‌مقام شبکه سه: شاملو ضدیت آشکار با دین دارد/ شجریان هم جرأت نمی‌کند به شاملو اعتراض کند

 21. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 22. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 23. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 24. اما و اگرهای تحریم ظریف

 25. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

پربحث‌های امروز

 1. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 2. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 3. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 4. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 5. آذری جهرمی: تلاشم را کردم، مردم قضاوت کنند/ هنوز به رفع فیلتر امید دارم/ معطل قانون نمی‌مانم

 6. فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر حادثه‌ای در خلیج فارس رخ دهد، کشورهای منطقه از تشنگی می‌میرند

 7. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 8. تحرکات محرمانه «باند نیویورک» در جاده چالوس + تصاویر

 9. آسمان زیر دید رادارهای ایرانی؛ جایی برای پنهانکاران نیست

 10. توضیحات بعیدی‌نژاد درباره نفتکش ایرانی گریس یک

 11. صالحی: سالن مونتاژ سانتریفیوژهای جدید ساخته‌ایم

 12. سرلشکر سلامی: این روحیه و ایمان است که موازنه قدرت را تغییر می‌دهد

 13. جدایی بحرین «خیانت» بود/ هشدار درباره سرنوشت دریای خزر

 14. نامه زاکانی به رئیسی درباره تبانی طبری با برخی چهره‌های امنیتی‌/ اصولگرایان برنامه‌ای برای تخریب آملی لاریجانی دارند؟/ احمد عراقچی: من دستور رئیس‌جمهور را اجرا کردم

 15. سردار حاجی‌زاده: در حوزه موشکی مقام اول منطقه را داریم

 16. درخواست هیات رئیسه مجلس از روحانی برای معرفی دو وزیر

 17. طرح نمایندگان مجلس برای بازگرداندن اعضای خانواده مسئولان به کشور

 18. دلیل نمایندگان مجلس برای امضای طرح آذربایجان‌مرزی چه بود؟/عزل نماینده خوی از ریاست مجمع نمایندگان استان

 19. آیت‌الله یزدی: پست‌ها و سمت‌ها امانت است/ باید کار را به افرادی بدهند که اهلیت کافی دارند

 20. ظریف: بر پیمان عدم تجاوز منطقه‌ای تأکید کردم  

 21. سرانجام «طرح تشكيل وزارت ميراث فرهنگی» به کجا ختم می‌شود؟

 22. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتساب اظهاراتی به وی درباره آیت‌الله یزدی

 23. آمادگی ایران برای کمک به ایجاد امنیت پایدار در افغانستان

 24. روحانی: اراده ایران تقویت روابط صمیمانه با ایتالیا است

 25. آزادی حسن عباسی تکذیب شد

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 2. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 3. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 4. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 5. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 6. وزیر اطلاعات: باید از دو قطبی شدن دانشگاه ها در دوران انتخابات جلوگیری کرد

 7. آمریکا آبرویی برای حقوق بین الملل باقی نگذاشته است

 8. جزئیات جلسه فتاح و رئیسی  

 9. سوال از وزیر اطلاعات درباره مازیار ابراهیمی  

 10. واکنش علی مطهری به انتقاد تند آیت‌الله یزدی از آملی لاریجانی

 11. رئیس مجلس تشکیل وزارت میراث فرهنگی را به رئیس جمهور ابلاغ کرد

 12. جدول تازه‌ترین قیمت تلفن همراه در بازار

 13. بروجردی: آمریکا باید تحریم تسلیحاتی شود

 14. روایت فلاحت پیشه از تلاش برای همنشینی مسئولان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات

 15. توضیح وزیر کشور درباره باز شدن مرز خسروی

 16. متن نامه لاریجانی به روحانی درباره ابلاغ تشکیل وزارت میراث فرهنگی

 17. ژاپن برای روابط با ایران اهمیت زیادی قائل است

 18. وزیر کشور عراق وارد تهران شد

 19. هشدار جانشین فرمانده‌کل سپاه به دشمنان

 20. طرح تشکیل یک استان جدید اعلام وصول شد

 21. سرلشکر باقری: تحریم را به فرصت تبدیل کرده‌ایم

 22. واکنش کواکبیان به صحبت‌های آیت‌الله یزدی

 23. تحقیر آمریکا و دوستانش در برابر ایران

 24. رئیس‌جمهور موظف به ارائه برنامه وزرا ظرف دو هفته پس از تحلیف شد

 25. لاریجانی: آمریکا با استیصال آخرین تیرهای شکسته خود را رها می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. چرخش ظریفانه از برجام!...

 4. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 5. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 6. اما و اگرهای تحریم ظریف

 7. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 8. حضور رژیم صهیونیستی در ائتلاف دریایی علیه ایران بازی با آتش است

 9. ناتوانی ۳۰ ساله دولت‌ها از مالیات‌ستانی؛ «دولتی بودن» یا «بی‌دولتی»؟ مساله این است...

 10. شهردار خرم‌آباد دستگیر شد

 11. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 12. حسن عباسی بازداشت شد

 13. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 14. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 15. زیباکلام: اصلاح‌طلبان دست راستشان به دست چپشان می‌گوید چه کار کنیم

 16. حسین فریدون پنجم شهریور محاکمه می‌شود

 17. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 18. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 19. حاجی‌دلیگانی: همه می‌دانند که جریان اصلاحات مقصر اوضاع فعلی است/ نمی‌توانند مردم را فریب دهند

 20. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 21. انتقادات کرباسچی از خاتمی/ کنایه‌های عارف به کارگزاران/ انتقاد روزنامه اصولگرا از شورای نگهبان

 22. روند رسیدگی به پرونده اکبر طبری چگونه است؟

 23. عباس سلیمی نمین داغ دار فقدان دخترش شد

 24. حسام الدین آشنا: ظریف هنگام حمله چندان هم ظریف نیست

 25. حاجی‌دلیگانی: میلیاردها دلار ذخایر ارزی با تصمیم جهانگیری حیف‌ومیل شد

آخرین عناوین