كبيری كه صغير شد

 3980431037 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
كبيری كه صغير شد

سيدعلی ميرفتاح طی یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: نيازي نيست به اوراق زرد و كهنه تاريخ رجوع كنيم يا دوران طلايي ملكه ويكتوريا را به ياد بياوريم تا قدرت و عظمت بريتانياي كبير براي‌مان تداعي شود. تا همين چند سال پيش هم يعني تا همين چهل، پنجاه سال پيش هم، آفتاب در پادشاهي بريتانيا غروب نمي‌كرد و اغلب ملوك دنيا تنها زير سايه سنگين ملكه احساس امن و آسايش مي‌كردند. قرن هجدهم و نوزدهم كه جاي خود دارند، تا همين اواخر قرن بيستم هم در ذهن و ضمير مردم دنيا انگليس به مثابه كشوري قدرتمند و مرموز و آب‌زيركاه نقش بسته بود و دست‌هاي پنهان، گاهي هم آشكار انگليسي‌ها در اداره دنيا قابل مشاهده بود يا لااقل احساس مي‌شد. فقط ما ايراني‌ها نبوديم كه شوخي و جدي به هر معضل پيچيده‌اي مي‌رسيديم، مي‌گفتيم «كار كار انگليسي‌هاست»، باقي مردم دنيا هم - علي‌الخصوص روشنفكران و هوشياران- تلقي‌شان اين بود كه هيات‌مديره زيرزميني دنيا، در يكي از ايستگاه‌هاي متروك مترو در لندن مستقر است و از آنجاست كه جنگ و چپاول و جور و ستم دنيا برنامه‌ريزي و كنترل مي‌شود.

انگليس را مردم دنيا اختاپوسي فرض مي‌كردند كه اگرچه سرش در بوكينگهام بود اما ايادي درازش در آسيا و امريكا و اقيانوسيه آتش مي‌سوزاندند و اسباب زحمت دنيا را فراهم مي‌آوردند. ايران هيچ‌گاه مستعمره انگليس نبود مع‌ذلك به لطف ضعف و ناتواني قاجارها و پهلوي‌ها، آنها هر كاري خواستند در ايران كردند و عملا عقب‌افتادگي سياسي و صنعتي ما را باعث شدند. مردم حق داشتند هر اشكال و ادباري كه بر سر راه خود مي‌ديدند به انگلستان نسبت دهند.

انگليس رسما در كار و بار شاه و وزيرانش دخالت مي‌كرد، اقدامات ميهن‌پرستانه معدودي زعماي خيرخواه را مانع مي‌شد، جلوي پاي وزيران مصلحت‌انديش سنگ مي‌انداخت و... هيچ ننگي براي خاندان پهلوي بالاتر از اين نيست كه اولي امربر رسمي انگليس بود، دومي امربر انگليس و امريكا، پا مي‌داد ديگران را هم بله‌قربان مي‌گفت. بعد از جنگ جهاني دوم، همان موقع كه انگليسي‌ها شاه مملكت ايران را وادار به استعفا كردند و به منفا فرستادندش، در اراك محبس ساختند و بسياري از رجال نامدار ايراني را مواخذه و زنداني كردند. اين درد به جان وطن‌پرستان ايراني بسيار گران آمد كه تير و تركش‌هاي جنگ جهاني دوم به ايران بي‌طرف اصابت كند و انگليسي‌ها خودشان را محق بدانند كه امرا و وزرا و سرهنگان ارتش را در ايران محاكمه و تنبيه كنند... مع‌ذلك دايما يكسان نباشد حال دوران غم مخور. تلك الايام نداولها بين الناس.

آن انگليسي كه سطوت و شوكتش را حتي دشمنانش نمي‌توانستند منكر شوند، رفته رفته به چنان ضعف و فتوري رسيد كه آخر سر، خانه پرش، به مقام دنباله‌روي از امريكا نائل شد. اگر فيلم گوست‌رايتر را نديده‌ايد، ببينيد. رومن‌پولانسكي، اين كارگردان زيرك لهستاني پرده از اسرار قدرت برداشته و حقيقت تشكيلات سياسي انگليس را بر ملا كرده. تا قبلش نه فقط در سينما و ادبيات كه در عالم واقع وانمود مي‌شد همه‌ كاره دنيا انگليس است بقيه عمله اكره ملكه‌اند. اما اين دروغ سال‌هاست كه رنگ باخته و حقيقت براي هوشياران عالم آشكار شده كه انگليس با سيلي صورتش را سرخ نگه مي‌دارد و در همه‌ چيز، از جمله سياست نه فقط مطيع و منقاد بلكه كارپرداز كاخ سفيد است. در قرن بيست و يكم گفتار و رفتار بعضي از روساي جمهور ايالات متحده با انگليس طوري است كه گويي دارند با فرماندار يكي از ايالات خود سخن مي‌گويند.

تمام زرنگي انگليس در سال‌هاي اخير اين بوده كه نگذاشته افول گسترده‌ و همه‌جانبه‌اش سر و صدا كند و تشت رسوايي‌اش از بام بيفتد. بخواهيد نشانه‌هاي اين افول را ببينيد، مي‌توانيد روزنامه‌هاي انگليسي و امريكايي را از زمان ميجر و بلر تا امروز تورق كنيد. اوج فلك‌زدگي و بي‌ارادگي انگليس را مي‌توانيد در زمان بوش پسر، در قضيه حمله امريكا به عراق ببينيد. بلر را مطبوعات لقب داده بودند «دم سگ بوش». يعني حتي بوش براي بلر به اندازه سگ وفادار و همراه هم اعتبار قائل نبود... اشتباه نكنيد. من اين حرف‌ها را به قصد تخفيف انگليس نمي‌زنم، ضمن اينكه اگر اين كار را بكنم، كار بدي نكرده‌ام. اما الان عرضم چيز ديگري است. نه شعار مي‌دهم و نه دشمني با بريتانيا وادارم كرده تا از دور ناسزايش بگويم و سينه‌ام را سبك كنم. نه.

عرضم اين است كه بر صندلي چرچيل، آن سياستمدار كهنه‌كار كسي نشست كه منزلتش در حد دم سگ بوش بود و در جنگ عراق از خود هيچ اراده‌اي نداشت، بر جاي تاچر هم زني نشسته كه نه فقط از عهده يك برگزيت ساده برنمي‌آيد، بلكه زود به گريه مي‌افتد، توسط دختر ترامپ تحقير مي‌شود، ترامپ احمقش مي‌خواند و... قبلا مي‌پنداشتيم كه سيا از ام‌آي‌سيكس حرف‌شنوي دارد. سينما هم به اين پندار ما دامن مي‌زد و در قصه‌هاي جيمزباند گفته مي‌شد كه حالا حالاها ماموران سيا بايد بدوند تا به گرد ماموران اينتليجنت سرويس برسند.

اما حالا كه ترامپ پرده‌ها را از روي مناسبات واقعي قدرت پس زده، معلوم شده كه ام‌آي‌سيكس دست بالاي يكي از ادارات زيرمجموعه سي‌آي‌اي است. در قضيه توهين آشكار ترامپ هم به سفير بريتانيا در امريكا معلوم شد كه دولتمردان انگليسي سخت متزلزل و خائفند، براي به دست آوردن دل رييس‌جمهور ايالات متحده حاضرند تن به خفت و خواري بدهند. يك‌بار براي تفنن هم كه شده بعضي از متون دوره قاجار را در دست مطالعه بگيريد تا ببينيد چطور انگليس گرفتار مكافات عمل شده و در برابر امريكا همان رفتارهايي را مي‌كند و حرف‌هايي را مي‌زند كه صد سال جلوتر رجال قاجار خطاب به وزير مختار انگليس مي‌گفتند.

گاهي ناظران سياسي در فهم كار و كردار ترامپ به ترديد مي‌افتند كه او واقعا دشمن چه كسي است؟ آنقدري كه ترامپ فرانسه و آلمان و خصوصا بريتانيا را در اين سه سال تحقير كرده و تخفيف داده، به دشمنانش چيزي نگفته. هيچ بعيد نيست كه اسراييل، امريكا را بر آن داشته باشد كه اروپا و اعراب را سرافكنده كند. سرافكندگي انگليس منحصر به مناسباتش با ايالات متحده نيست. آن انگليس سياس و كيسي كه ما در ذهن داشتيم، هيچ نسبتي با اين كشور پر مساله ندارد. نگاهي به مناسبات قدرت و زد و بندهاي سياسي در اين چند سال اخير بيندازيد تا حساب كار دست‌تان بيايد كه انگليس حتي از پس حل و فصل بحران‌هاي ساده و ابتدايي خود نيز برنمي‌آيد.

قضيه ولز، قضيه اسكاتلند، همين قضيه برگزيت و ده‌ها مساله خرد و بزرگ گواهي مي‌دهند كه ما در فصل جديد دنيا نه با بريتانياي كبير كه با بريتانياي صغير مواجهيم. صغيري كه اگر قيمي چون ايالات متحده نداشته باشد حتي از پس تعامل با خاورميانه برنمي‌آيد. حالا كه حتي با قيمش هم برنمي‌آيد. بي‌بي‌سي فريب‌تان ندهد و جلوي چشم‌تان را نگيرد تا حقيقت را نبينيد. حقيقت اين است كه آن امپراتوري باشكوه جلوي چشم‌مان فروريخته و از او جز نامي نمانده. حالا بگذار بر سر نفتكش اولدرم بلدرم كند، ما كه مي‌دانيم او بدون اذن امريكا آب نمي‌خورد...

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۳۲۸۴۰۹:۱۷:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۳۱
دل مردم خنک شد
آرش۱۰۱۳۳۰۴۰۹:۳۵:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۳۱
كاش يك بار تحقيق ميكرديد و ميفهميديد كلمه كبير در نام كشور بريتانيا كبير هيچ ربطي به عظمت امپراطوري و يا قدرت و نفوذ سياسي نداشته و بك اصطلاح كاملا جغرافيايي است مثل آسياي صغير با تنب بزرگ، در آنصورت احتمالا در انتخاب تيتر و نوع نگارش اين مقاله تجديد نظر ميفرموديد ...
حبیب۱۰۱۳۵۰۸۱۱:۳۴:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۳۱
شما اطلاعاتتون بالا است ولی تصور عموم از کبیر چیز دیگری است .
ناشناس۱۰۱۳۳۱۴۰۹:۴۱:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۳۱
احسنت
صف۱۰۱۳۳۱۵۰۹:۴۳:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۳۱
چنین است رسم سرای درشت... گهی پشت به زین و گهی زین به پشت..
ناشناس۱۰۱۳۳۴۹۱۰:۰۵:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۳۱
بریتانیایی ها میگن"آفتاب هیچگاه در قلمرو امپراطوری غروب نمیکنه"درست هم میگن از استرالیا تا مالزی و کانادا همه زیر پرچم بریتانیا هستند
ضد جنگ۱۰۱۳۳۸۳۱۰:۲۱:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۳۱
چنگ و دندان نشان اروپا دادن تاوان دارد اماده هستيد ؟
ناشناس۱۰۱۳۴۰۰۱۰:۳۲:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۳۱
یک پوند 20000 ریاله
ناشناس۱۰۱۳۵۴۵۱۱:۴۹:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۳۱
قیمت دقیق ندارم ولی قیمت یه نفتکش رو به پوند هم حساب کنی باز هم خیلی میشه!
سعید۱۰۱۳۴۱۴۱۰:۴۷:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۳۱
الان فرزندان چند تا از مقامات ارشد در انگلیس ساکن هستند چرا این افراد تراز بالای کشور ...باید اموال و فرزندانشان در اونجا باشه
ناشناس۱۰۱۳۵۷۱۱۲:۰۰:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۳۱
خدا کنه انگلیس,خبیث فرزندان مسوولان را مورد اذیت و آزار قرار ندهد
ناشناس۱۰۱۳۸۳۱۱۳:۵۹:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۳۱
واین نشون میده که انگلیسیها هیچ نفوذی درایران ندارند!!!!
علی۱۰۱۳۴۲۳۱۰:۵۲:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۳۱
یعنی ایران انقدر در مناسبات جهانی نقش داشت ما نمیدونستیم؟
رضا۱۰۱۳۷۴۴۱۳:۱۳:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۳۱
چند سال قبل که سفارت انگلیس اشغال شد ،گمان می رفت انگلیس نیز مانند کانادا و عربستان ،سفارت خود را در تهران تعطیل کند . اما نه تنها این کار را نکردند ، بلکه با صبوری هزینه خسارات وارده را دریافت و سفیر هم فرستادند . این بار نیز با صبر و حوصله جواب این اقدام ما را خواهند داد.
ali۱۰۱۳۷۹۷۱۳:۳۷:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۳۱
برخلاف نظر این نویسنده محترم به نظر من الان هم همه چیز زیر سر انگلیس است . فقط کافی است حساب کنید از مجموعه اتفاقات اخیر شرکتهای بیمه که اغلب انگلیسی هستند چه سودی برده اند.
ناشناس۱۰۱۳۸۲۰۱۳:۵۰:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۳۱
زیبا بود...
ناشناس۱۰۱۳۸۲۷۱۳:۵۷:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۳۱
نگین بریتانیا بگین انگلیس خبیث اینقدر کشتی توقیف کنید تا آقازاده رو اخراج کنید

پربحث‌های دیروز

 1. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

 2. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 3. یک عکس، یک شرح | نان، پست نمی‌شود...

 4. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

 5. تصویر دیده نشده از لحظه دستگیری صدام

 6. براندازی و استدلال‌های متناقض

 7. صادق زیبا کلام: احمد توکلی را اینگونه شناختم

 8. احتمال تک نرخی شدن بنزین در بودجه سال آینده

 9. مراسم رونمایی از روبات «سورنا ۴»

 10. قدرتمندترین ناوگان دریایی جهان

 11. پاسخ‌های تامل برانگیز کودکان شمال و جنوب شهر

 12. ادعای زن ویلموتس که تاج را شاکی کرد

 13. شهید بهشتی: تا وقتی سیرها و گرسنه‌ها با هم در جامعه ما دیده می‌شوند، جامعه ما اسلامی نیست

 14. جزئیات استیضاح وزیر کشور درباره حوادث بعد از گرانی بنزین + اسامی استیضاح‌کنندگان

 15. تعطیلی مدارس تهران در روز یکشنبه؛ فردا طرح زوج و فرد از در منازل اجرا می‌شود

 16. جزییات محکومیت محمد علی نجفی / بیش از ۷ سال حبس برای شهردار اسبق تهران

 17. کاسبی در اغتشاشات؛ شکستن هر شیشه ۱۰۰ هزارتومان/ جزئیات حوادث بنزینی در تهران‌نو

 18. عارف: درباره عملکرد دولت سیاه‌نمایی شده است/ آذری جهرمی جوانگرایی را مبتذل کرده است/ انتقاد عباس عبدی از سردار جعفری

 19. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

 20. حذف ۱۸ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی از بودجه ۹۹ توسط دولت

 21. گراهام در دوحه؛ انتقاد از غنی‌سازی ایران، دفاع از بمب اتمی تل‌آویو

 22. وزیر صمت: قیمت خودرو از سوی خودروسازان افزایش پیدا نکرده/ افزایش نرخ بنزین به صورت طبیعی بر همه چیز اثر گذاشته

 23. پادرمیانی‌ها برای بازگشت «نود» ادامه دارد

 24. استقرار گسترده الحشد الشعبی در نزدیکی مرز با ایران

 25. واکنش مازیار ناظمی به حرف‌های بیرانوند

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 2. حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟

 3. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 4. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 5. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 6. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 7. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 8. رستوران‌های عربستان مختلط شد

 9. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 10. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 11. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

 12. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 13. مشکل آمریکا فقط جمهوری اسلامی نیست، با مصدق هم مشکل داشتند/ مذاکره یعنی بازی در زمین تندروهای آمریکایی/ این آمریکاست که ما را نمی‌خواهد/ غرب اندیشی کشور را معطل کرده است 

 14. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 15. زنگنه: برنامه‌ای برای افزایش قیمت گازوئیل نداریم/ سهمیه‌بندی بنزین تاثیری در قاچاق ندارد

 16. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 17. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 18. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 19. یک عکس، یک شرح | نان، پست نمی‌شود...

 20. ناراحتی مردم رشت از رویکرد سریال تلویزیونی وارش

 21. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 22. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

 23. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 24. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 25. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 2. مشکل آمریکا فقط جمهوری اسلامی نیست، با مصدق هم مشکل داشتند/ مذاکره یعنی بازی در زمین تندروهای آمریکایی/ این آمریکاست که ما را نمی‌خواهد/ غرب اندیشی کشور را معطل کرده است 

 3. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 4. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 5. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 6. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 7. پیشنهاد عباس عبدی برای برگزاری انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری/ انتقاد قوچانی از عارف و شورای عالی اصلاح‌طلبان/چرا احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس ثبت‌نام نکرد؟

 8. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

 9. نظرات برگزیده مخاطبین الف: افزایش حقوق باید متناسب با نرخ تورم باشد/طرح تحول سلامت در واقع طرح تحول در حقوق پزشکان بود/به تعزیرات بگویید دولت را بخاطر گران‌فروشی جریمه کند

 10. باید «قهر با آمریکا» را پایان دهیم تا پیشرفت کنیم!

 11. تاکید آیت‌الله جنتی بر عدم تائید صلاحیت برخی نامزدها/ انتقاد واعظی از قالیباف/جناب پناهیان! مسئله علی مطهری نیست 

 12. طهارت اقتصادی شرط مشروعیت مقامات جمهوری اسلامی

 13. آذری‌جهرمی: پنجشنبه برای مردم سورپرایز خواهیم داشت

 14. اردوگاه زندانیان آمریکایی در کره شمالی: درسی برای ما

 15. نشانی‌های غلط دادن به دولت؛ نوشداروهای بعد از مرگ سهراب...

 16. قالیباف: خدا همان خدای زمان جنگ است؛ اگر در اقتصاد درست حرکت کنیم

 17. صادق زیبا کلام: احمد توکلی را اینگونه شناختم

 18. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

 19. نماینده ماهشهر: اصلا‌ح‌طلبان عامل مشکلات مردمند، اما امروز از جایگاه مدعی سخن می‌گویند

 20. پاسخ ضرغامی به روحانی درباره گم‌شدن ۹۴۷ میلیون دلار/ روایت جهانگیری از مبارزه با فساد در دولت روحانی/ دلیل عدم ثبت‌نام لاریجانی در انتخابات از نظر زیباکلام

 21. نظر مطهری درباره بلاتکلیفی پالرمو و CFT

 22. روحانی:‌ چه زمانی گفتم مشکلات را ۱۰۰ روزه حل می‌کنیم؟/ برجام نه مقدس است و نه لعنتی/ مذاکره کار انقلابی است

 23. ترقی: مجلس دهم مردم را ناامید کرده است/ مجلس بعدی باید کارآمد باشد

 24. آن‌ها که آمدند و آن‌ها که نیامدند؛‌ مجلس آینده را چه کسانی اداره ‌می‌کنند؟

 25. دو اقدام لازم قضایی که نیازمند دستور رئیسی است      

آخرین عناوین