انتقاد اندیشکده آمریکایی از تهدیدهای خصمانه آمریکا علیه ایران

گروه ترجمه الف،   3980426130 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

اندیشکده مطالعات سیاسی مستقر در واشنگتن با اشاره به تشدید تنش میان ایران و آمریکا می نویسد، این آمریکاست که علیه ایران به اقدامات تجاوزکارانه روی آورده است، نه ایران.

انتقاد اندیشکده آمریکایی از تهدیدهای خصمانه آمریکا علیه ایران

این اندیشکده در گزارشی به قلم " کوری پیترسن اسمیت" با اشاره به ادعای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر آنکه ایران ناقض برجام است، نوشت مقامات دولت ترامپ از جمله " برایان هوک"  نماینده ی ویژه آن در امور ایران و "جان بولتون" مشاور امنیت ملی آمریکا این دیدگاه را پیش می برند که ایران با تهدیدی جدید در حال "آزمایش عزم آمریکا و متحدانش" است. گویی که ایران کشوری متجاوز است و اقداماتی انجام می دهد که به تشدید تنش در خاورمیانه منجر می شود.

اسمیت با اشاره به اتهام آمریکا مبنی بر حمله ایران به دو کشتی تجاری در خلیج عمان در ماه ژوئن – ادعایی که از جانب کاپیتان یکی از کشتی ها رد شد – اقدام ایران در سرنگون کردن یک فروند پهباد آمریکایی و تشدید مناقشه بین دو کشور، نوشت با وجود این فراز و فرودها، ترامپ، وزیر خارجه اش و سایر مقامات این عبارت را که "ما جنگ  با ایران را نمی خواهیم" تکرار کرده اند.

وی افزود: اگر این مساله صحت داشته باشد که آمریکا خواستار خودداری از جنگ است، حتی اگر ایران به ظاهر آرایش جنگی بگیرد و به صورت یکجانبه تنش ها را تشدید کند، در این صورت بی ثباتی و بی کفایتی دولت ترامپ قطعا نگران کننده است. به همین دلیل، منتقدان در رسانه ها، کنگره و حتی نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری به دولت هشدار می دهند که آمریکا می تواند"به یک جنگ سوق داده شود."

اما مقامات هرچه بگویند، یک نکته کاملا آشکار است: " این آمریکاست که به صورت خصمانه ایران را تهید می کند، و نه برعکس. اگر جنگی رخ  دهد، به این دلیل نیست که دولت به سوی آن "سوق داده شده است."

این دولت آمریکا بود که از توافق هسته ای ایران خارج شد، در حالی که تهران کاملا به آن پایبند بود. این اقدام نگرانی های دولت آمریکا را درخصوص سطوح کنونی غنی سازی در ایران کاملا بی معنا می کند.

این آمریکا بود که رزم ناو "یو اس اس آبراهام لینکلن" را راهی خلیج عمان کرد، یعی دقیقا در سواحل ایران. تصور کنید اگر ایران کشتی های جنگی خود را به سواحل کالیفرنیا می فرستاد، واکنش آمریکایی ها چه بود. و این آمریکاست که جنگنده های B-52 خود را که قابلیت حمل بمب اتمی دارند، روانه ی منطقه کرده است.

ترامپ در ماه می اعلام کرد که ۱۵۰۰ نظامی در خاورمیانه مستقر می کند، این تعداد علاوه بر هزاران نیرویی است که هم اکنون در منطقه حضور دارند. علاوه بر آن، آمریکا کارکنان دیپلماتیک خود را از عراق خارج کرد، تا در صورت بروز رویارویی نظامی، آنها در منطقه ی پرخطر نباشند. در ماه ژوئن، مقامات از استقرار هزار سرباز دیگر در منطقه خبر دادند. در حالی که آمریکا کشتی ها، ملوان ها، و تفنگداران دریایی خود را به سمت ایران قرار داده، خاورمیانه اکنون محل استقرار بیشترین تعداد از نظامیان دریایی آمریکا است.

هوک و مایک پومپئو، وزیر خارجه ی آمریکا پس از زمینه سازی برای عملیات نظامی، به خاورمیانه و اروپا سفر کردند تا ایران را منزوی و دیگران را همراه خود کنند.

همه ی این اقدامات به دنبال تحریم هایی آمریکا علیه ایران صورت گرفته است که براثر آن نفت، فولاد و سایر صنایع ایران را هدف قرار داده و اقتصاد کشور را از نظام های مالی سراسر دنیا جدا کرده است. اینها باعث شده است ارزش پول ایران سقوط کند، که خود به کاهش قدرت خرید مردم عادی انجامیده است.

آمریکا با بی رحمی با مردم عادی ایران برخورد می کند و هم زمان اقدامات و لفاظی های آن نیز به سمت یک رویاروی جدید نظامی پیش می رود. با این وجود، رسانه های آمریکایی برای آنچه که راهکار غیرکافی دولت ترامپ می نامند، بیش از پیش ابراز نگرانی می کنند.

نشریه ی تایمز یک ماه پیش نوشته بود:" نبودن راهکار منسجم درقبال ایران به یک سری پیام های متناقض انجامیده است که همه ی آنها حس وقوع حادثه ای بد و همچنین به احساس غیرقابل پیش بینی بودن، منتهی می شود."

ولی ما باید بیش از حرافی ها، به اقدامات عملی دولت توجه کنیم. در حقیقیت، لفاظی ها در مخالفت با جنگ، همزمان با اقداماتی که موید جنگ است، ظاهرا رسم دولت ترامپ مقامات آن و همچنین مقاله نویسان در رسانه هایی است که مشوق حمله به ایران هستند.

شاید بتوان گفت "برت استفنز" ستون نویس تایمز بهتر از هر کس دیگری مبین این شیوه ی متناقض است: " هیچ کس جنگ با ایران را نمی خواهد"، اما خاطرنشان می کند که آمریکا پیشتر نیروی دریایی ایران را غرق کرده است و اینکه "تهران باید توجه کند که ما آماده ایم و قادریم این کار را باز هم انجام دهیم."

این که گفته می شود آمریکا – یا دستکم دولت تندروی آن – جنگ با ایران را نمی خواهند، کاملا دروغ است. شاید سخنان سیاستمداران و تحلیل گران به درستی بیان نمی شود، ولی ما باید شفاف باشیم: دولت تا همین جا هم با تحریم ها در حال نابودی ایران است و برای شرایط بدتر زمینه سازی می کند. ما باید برای توقف آن، هرکاری بکنیم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

علی 671۱۰۰۷۳۰۳۰۹:۵۵:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۲۷
ابلهانه فکر کردن یعنی همین .درست است که از نظر اقتصادی در مضیقه قرار گرفته ایم که از بی کفایتی مدیران و دولت است که راهکار بلد نیستند و فقط حرف می زنند اما شما و دنیا بدانید که ایران بیدی نیست که با وزش ها بلرزد و نابود شود .ایران تکرار حوادث ها دیده و آبدیده شده است و از کوره ی هشت سال جنگ دنیا با این کشور از کوره سر بلند بیرون امده و این دفعه نیز با اراده و هدایت رهبر بزرگ خویش و حمایت همه ی مردم و دلاور مردان سپاه و ارتش دلیرش سر بلند و پیروز بیرون می آید .انشا الله وآن کشوری که نابود و گیج ومنگ می شود .اسرائیل،آمریکا و گاوان شیرده آنها خواهد بود .با دم شیر بازی نکنید و ایران بزرگ را دست کم نگیرید که بازی را از قبل باخته اید .برای خودتان و خلیج خوک ها شما قلدرید نه برای کشور بزرگی مثل ایران .ایران نه احتیاج به دلسوزی شما دارد و نه احتیاج به جنگتان ولی اگر کوچکترین غلطی کردید.باید اول فکر سفارش هزاران تابوت برای سربازانتان باشید که از دریا می گیرید .
ناشناس۱۰۰۷۳۲۸۱۰:۰۸:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۲۷
باید هر تهدیدی به فرصت تبدیل شود.
ناشناس۱۰۰۷۳۳۲۱۰:۰۹:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۲۷
هرگز یک ایرانی را تهدید نکنید.

پربحث‌های دیروز

 1. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 2. یک عکس، یک شرح | نان، پست نمی‌شود...

 3. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

 4. تصویر دیده نشده از لحظه دستگیری صدام

 5. براندازی و استدلال‌های متناقض

 6. صادق زیبا کلام: احمد توکلی را اینگونه شناختم

 7. قدرتمندترین ناوگان دریایی جهان

 8. پاسخ‌های تامل برانگیز کودکان شمال و جنوب شهر

 9. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

 10. شهید بهشتی: تا وقتی سیرها و گرسنه‌ها با هم در جامعه ما دیده می‌شوند، جامعه ما اسلامی نیست

 11. جزئیات استیضاح وزیر کشور درباره حوادث بعد از گرانی بنزین + اسامی استیضاح‌کنندگان

 12. مراسم رونمایی از روبات «سورنا ۴»

 13. جزییات محکومیت محمد علی نجفی / بیش از ۷ سال حبس برای شهردار اسبق تهران

 14. کاسبی در اغتشاشات؛ شکستن هر شیشه ۱۰۰ هزارتومان/ جزئیات حوادث بنزینی در تهران‌نو

 15. عارف: درباره عملکرد دولت سیاه‌نمایی شده است/ آذری جهرمی جوانگرایی را مبتذل کرده است/ انتقاد عباس عبدی از سردار جعفری

 16. ادعای زن ویلموتس که تاج را شاکی کرد

 17. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

 18. حذف ۱۸ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی از بودجه ۹۹ توسط دولت

 19. احتمال تک نرخی شدن بنزین در بودجه سال آینده

 20. گراهام در دوحه؛ انتقاد از غنی‌سازی ایران، دفاع از بمب اتمی تل‌آویو

 21. وزیر صمت: قیمت خودرو از سوی خودروسازان افزایش پیدا نکرده/ افزایش نرخ بنزین به صورت طبیعی بر همه چیز اثر گذاشته

 22. پادرمیانی‌ها برای بازگشت «نود» ادامه دارد

 23. استقرار گسترده الحشد الشعبی در نزدیکی مرز با ایران

 24. واکنش مازیار ناظمی به حرف‌های بیرانوند

 25. ترامپ: استیضاح من برای کشور غم‌انگیز است/ دموکرات‌ها دارند خودشان را مضحکه می‌کنند

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 2. حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟

 3. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 4. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 5. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 6. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 7. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 8. رستوران‌های عربستان مختلط شد

 9. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 10. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 11. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 12. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 13. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 14. مشکل آمریکا فقط جمهوری اسلامی نیست، با مصدق هم مشکل داشتند/ مذاکره یعنی بازی در زمین تندروهای آمریکایی/ این آمریکاست که ما را نمی‌خواهد/ غرب اندیشی کشور را معطل کرده است 

 15. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 16. ناراحتی مردم رشت از رویکرد سریال تلویزیونی وارش

 17. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 18. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 19. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

 20. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 21. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 22. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 23. «سورپرایز» آذری جهرمی معرفی شد

 24. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 25. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

پربحث‌های هفته

 1. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 2. اتباع ایران بخصوص نخبگان و دانشمندان از سفر به آمریکا اجتناب کنند

 3. گزارش نیویورک تایمز از نقاشی های یک زندانی شکنجه‌ شده در گوانتانامو

 4. جایگزین موگرینی کارش را با دخالت در امور ایران آغاز کرد

 5. گلوبال ریسرچ: ایران را رها کنید؛ اسرائیل تهدید علیه بشریت

 6. هدیه خداحافظی آمریکا به دانشمند ایرانی

 7. چرا روسیه از سایت فردو کنار کشید؟

 8. دلیل شکست حزب کارگر در یک نظرسنجی به روایت دیلی میرور

 9. برایان هوک: یک میلیون بار گفته‌ایم که دنبال تغییر نظام ایران نیستیم

 10. روایت واشنگتن پست از زندگی تندروترین فرقه های یهودی در سرزمین‌های اشغالی 

 11. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

 12. تلخ‌ترین تصویر از آشوب‌های خونین عراق

 13. گزینه خلع سلاح هسته‌ای از میز مذاکره کره شمالی با آمریکا حذف شد

 14. توماس فریدمن در نیویورک تایمز: ترامپ را استیضاح کنید، آمریکا را نجات دهید

 15. گزارش اختصاصی الف/ کنار رفتن پرده‌ها در روزهای پر تلاطم و ناآرام؛ «درگیری شیعی - شیعی» و انحلال «حشدالشعبی» سناریوی اصلی آمریکایی‌ها برای عراق + عکس

 16. قتل دلخراش یک جوان در بغداد + عکس

 17. چرا شبکه ایتالیایی از پخش مصاحبه بشار اسد طفره می رود؟!

 18. اسرائیل: علیه ایران به گزینه نظامی متوسل می شویم

 19. آیا پایان بحران عراق نزدیک است؟

 20. رمزگشایی از سبک پوشش رهبر کره شمالی/ لباس‌های «اون» حرف‌های زیادی برای گفتن دارند

 21. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

 22. اعتراف آمریکا به هدف قرار دادن مبادلات غذا و دارو با ایران

 23. عفو بین الملل: عربستان اول حقوق بشر را رعایت کند بعد در گروه ۲۰ نگران بقیه جاها باشد!

 24. گراهام در دوحه؛ انتقاد از غنی‌سازی ایران، دفاع از بمب اتمی تل‌آویو

 25. لودریان: بقای برجام در خطر است/بورل: امیدواریم بتوانیم ایرانی‌ها را قانع کنیم

آخرین عناوین