کتاب گویا/ «روح گریان من»؛ کیم هیون هی؛ ترجمه فرشاد رضایی؛ گوینده شیما درخشش؛ آوانامه کره شمالی یا کره جنوبی؛ مردم کدامیک خوشبخت‌ترند؟

حمیدرضا امیدی‌سرور،   3980418200 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

«روح گریان من» از گذشته و حال مردم یک سرزمین می گوید؛ ملتی با تاریخ و فرهنگ دیرپا که از میانه قرن بیستم به بعد به واسطه پیامدهای بعد از جنگ و به دلایل سیاسی، دوپاره می شود. یک کشور در جنوب و یک کشور دیگر در شمال. زندگی مردم کره در نیمه جنوبی با زندگی بخش دیگر همین مردم در نیمه شمالی کره تفاوت های بسیاری دارد

کره شمالی یا کره جنوبی؛ مردم کدامیک خوشبخت‌ترند؟

«روح گریان من»

نویسنده: کیم هیون هی

مترجم: فرشاد رضایی

گوینده: شیما درخشش

ناشر: آوانامه ( باهمکاری نشر ققنوس)

زمان: 7ساعت و 55 دقیقه

 

****

 

همانطور که خواندن برخی کتابها راحت تر از کتابهای دیگر است، گوش کردن برخی کتابهای گویا نیز راحت تر و یا دلپذیرتر از برخی کتاب های گویای دیگر است. کتاب «روح گریان من» که توسط نشر ققنوس منتشر شده و نسخه صوتی آن را آوانامه به مخاطبان عرضه کرده، نمونه‌ای مناسب در این زمینه است، یکی از آن کتابهایی که خورند صوتی شدن هستند!

کتاب بیانی ساده و سرراست دارد و علاوه بر جذابیت محتوای آن از روایت پرکششی هم برخوردار است. اینها دست به دست هم می دهند که مخاطب در شرایط مختلفی بتواند با آن ارتباط برقرار کرده و زندگی پرفراز و فرود راوی را دنبال کند.

«روح گریان من» از گذشته و حال مردم یک سرزمین می گوید؛  ملتی با تاریخ و فرهنگ دیرپا که از میانه قرن بیستم به بعد به واسطه پیامدهای بعد از جنگ و به دلایل سیاسی، دوپاره می شود. یک کشور در جنوب و یک کشور دیگر در شمال. زندگی مردم کره در نیمه جنوبی با زندگی بخش دیگر همین مردم در نیمه شمالی کره تفاوت های بسیاری دارد. اگر چه هر دو نیمه از یک نژادند و به یک زبان سخن می‌گویند، اما گویی  فرسنگ ها از همدیگرفاصله دارند ؛ حتی در زمینه باور به خدا. در کره شمالی دینداری جرم است و اعتقاد به خدا باور به چیزی موهوم محسوب می شود، اما در کره جنوبی داشتن دین آزاد است. در کره جنوبی مردم می توانند به کاندیدای مورد نظر خود رأی دهند، اما در کره شمالی مردم آزادند که به یک کاندیدایی که حزب معرفی می کند، رأی آری بدهند!

 تفاوت‌های عمیق دوکره ناشی از حکومت هایی با رویکردهای مختلف هستند که در هریک از این دونیمه بر سرکار هستند.  شمالی ها جنوبی ها را بدبخت و بیچاره تصور می کنند  و جنوبی ها نیز شمالی ها را...
اما واقعیت زندگی دو کره و تفاوت های آنها چیست؟ کتاب «روح گریان من» نوشته کیم هیون هی که توسط فرشاد رضایی به فارسی برگردانده شده، به خوبی می تواند نشان دهنده این تفاوت ها، دلایل شکل گیری و همچنین سوالاتی که به ذهن شنونده این روایت خطور کرده باشد تا درنهایت بدین پاسخ برسدکه مردم کدامیک از این دوکره خوشبخت تریند؟

 «روح گریان من» زندگی نامه یک جاسوس کره شمالی است ،  دختری زیبا که از متن جامعه سوسیالیستی کره شمالی برخاسته و براساس تعلیمات ایدئولوژیک آن کشور پرورش یافته و به دلیل استعدادهایش جذب  حزب مرکزی شده و به عنوان جاسوس آموزش می بیند.

آموزشهایی که هم جنبه عملی دارند و هم فکری و چنان روی شخصیت فرد کار می کنند که حاضر می شود، به تصور خدمت به کشور و به خاطر اطاعت از رهبر کره هواپیمایی با 115 مسافر بیگناه از مردم کره جنوبی را در آسمان منهدم کند.

راوی از روزهای خوش کودکی آغاز میکند و مرحله به مرحله آنچه نظام کره شمالی برای او و دیگر کودکان همانندش را تدارک دیده روایت می کند. نیمه دوم روایت اما در کره جنوبی و روزهای زندان و بازجویی او می گذرد.وارد شدن او به سئول و فروریختن باورهای دروغینی که حاکمان کره شمالی برای او ساخته اند به تولدی دوباره در زندگی این دختر در آستانه مرگ می انجامد.

کیم هیون هی با روایت صادقانه خاطرات خود تصویری زنده و ملموس از دوکره را ترسیم می کند که مخاطب می تواند با گوش سپردن به این روایت پاسخ بسیاری از سوالاتی را که از کم و کیف زندگی اجتماعی و سیاسی دوکره در ذهن دارد، دریابد.

همانگونه که قابل پیش بینی است، برای گویندگی این کتاب که راوی آن یک زن کره ای است، از صدای یک گوینده زن (شیما درخشش) استفاده شده است. «روح گریان من» باوجود سادگی متن، از روایتی برخوردار است که در بخش های مختلف کتاب انتقال دهنده احساسات گوناگونی است که قرار است موقعیت های مختلفی را نیز در چند دوره مشخص زندگی راوی تداعی کند. دوره کودکی، دوره آموزش در کمپ نیروهای ویژه، ماموریت های جاسوسی در پوشش گردشگر، ماموریت نهایی و مرگبار انفجار هواپیما و دست آخر دستگیری و انتقال به کره جنوبی . همانگونه که نویسنده کتاب برای همراه کردن مخاطب کوشیده بخشهایی را پراحساس روایت کند و یا فصلی را با ضرب آهنگ تندتری بازگو کند، گوینده متن نیز متناسب با این شگردها لحن هایی مختلف را بکار می گیرد تا بیشترین تاثیر را بر مخاطب بگذارد و این مهم نشان از درک گوینده متن از کتابی که برای مخاطب خوانده دارد؛ چنان که گویی تنها خواننده متن نیست، بلکه همچون بازیگری در قالب نقش فرو رفته به گونه ای که شنونده احساس می کند واقعا صدای خود کیم هیون هی را می شنود.

 

دیدگاه کاربران

زهرا۹۹۳۳۶۳۲۰:۱۳:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
بسيار كتاب جالبي هست،
ناشناس۹۹۳۳۶۵۲۰:۱۴:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۱۸
یکبار به کره شمالی و چند بار به کوبا سفر کردم. حتی یکرور هم حاضر به زندگی در کره شمالی یا کوبا نیستم. جاییکه به شما می گویند باید بدون چون و چرا یک انسان دیگر و بنده حقیر خدا را به عنوان موجود برتر بپرستید.
ناشناس۹۹۳۴۱۶۲۰:۴۶:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۱۸
معلومه مردم کره شمالی خوشبختند چون به استکبار سر خم نکرده اند
ناشناس۹۹۳۷۸۵۰۱:۰۰:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۱۹
البته ما از هر دو کره خوشبخت تر هستیم
ناشناس۹۹۳۴۹۰۲۱:۴۳:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۱۸
کره جنوبی دارای شرکتهای سامسونگ کیا و هیوندا و کره شمالی دارای موشکهای هسته ای ولی منزوی و گرسنه
ناشناس۹۹۳۸۰۲۰۱:۲۴:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
بد نیست آمار خودکشی رو هم نگاه کنی
ناشناس۹۹۳۵۰۷۲۱:۵۷:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۱۸
مسلما کره شمالی . چون دارای اورانیوم غنی شده با درصد غنای بالا هستند
ناشناس۹۹۳۵۱۱۲۱:۵۹:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
دقیقا"مانند باورهای بسیاری از مردم ایران است
ناشناس۹۹۳۶۳۵۲۳:۰۵:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
مسلما کره شمالی خوشبخترن چون بادژمن ودنیا سرناسازگاری دارن
ناشناس۹۹۳۷۳۶۰۰:۱۰:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
تعداد خودکشی در کره جنوبی بسیار زیاد است
ناشناس۹۹۳۸۱۶۰۲:۰۴:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
کره شمالی نیازی به خودکشی ندارند چون دارند کشته میشوند..
اكبر۹۹۳۸۶۸۰۴:۰۹:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
هيجكدام. هردو در محيط خود احساسي از راحتي را دارند اما هردو محكوم سيستم ها و روش هاي فكر كردن، احساس كردن و قضاوت كردن هستند.
ناشناس۹۹۳۹۴۶۰۷:۴۹:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
الناس علی دین ملوکهم
ناشناس۹۹۳۹۵۷۰۸:۰۷:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
کره شمالی چیزی برای از دست دادن نداره و آرامش بیشتری داره
ناشناس۹۹۳۹۵۹۰۸:۰۹:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
کره جنوبی باید نگران باشه که سریالها و اجناس بنجل رو صادر میکنه و میزبان پادگانهای آمریکایی است

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 4. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 5. به چه قیمت؟

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 8. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 9. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 10. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 11. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 12.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 13. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 14. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 15. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 16. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 17. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 18. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 19. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 20. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 21. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 22. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 23. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 24. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

 25. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

ابر آروان

آخرین عناوین