تحلیل عبدالباری عطوان از سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا توسط ایران

گروه جهان الف،   3980403121 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

عطوان با بیان اینکه ایران، پهپاد پیشرفته آمریکایی را نه با موشک روسی یا چینی بلکه با موشک بومی ساقط کرد، نوشت: ایران به لطف توانمندی نظامی و سیاسی خود بهترین روزهایش را سپری می‌کند و کل یا بیشتر مردم ایران پشت رهبران خود ایستاده‌اند.

تحلیل عبدالباری عطوان از سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا توسط ایران

به گزارش فارس، «عبد الباری عطوان» تحلیلگر مشهور عرب در بخش سخن سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم با عنوان «باخت آمریکا در اولین مرحله جنگ با یک فروند موشک بومی ایران رقم خورد...» تاکید کرد، ایران کاری کرد که دیگر متحدان عربی و اسرائیلی آمریکا به این ابرقدرت اعتمادی نداشته باشند.

در مقدمه این یادداشت آمده است: خوب گوش کنید... آمریکا دور نخست جنگ علیه ایران و جبهه آن را باخت و با شکست روانی از معرکه پا بیرون گذاشت. آمریکا قدرت بزرگی است که دیگر از دید متحدان اسرائیلی و عرب‌های حوزه خلیج (فارس) دیگر قابل اعتماد نیست. ترامپ در اولین رویارویی واقعی، پرچم سفید را بالا گرفت؛ زیرا هواپیمای جاسوسی غول پیکر آن که تاج صنایع جاسوسی آمریکا محسوب می‌شود، با یک فروند موشک ساخت ایران و نه ساخت روسیه، چین یا آمریکا سرنگون شد؛ علاوه بر اینکه آمریکا از هر گونه اقدام برای حمله تلافی جویانه هراس دارد.

رای الیوم نوشت: ظهور ترامپ به عنوان یک رئیس جمهور دروغگو، بزدل و مردد در چشم دوستانش قبل از دشمنانش بزرگ‌ترین ضرر برای آمریکاست که قدرتی بزرگ محسوب می‌شود آن هم قبل از اینکه جنگ واقعی بزرگ یا کوچکی آغاز شود همه آنچه که ترامپ درباره تصمیمش برای توقف حمله تلافی جویانه به سه هدف ایرانی در ده دقیقه مانده به شروع عملیات ادعا می‌کند نمایشی است که حتی یک کودک ده ساله را هم متقاعد نمی‌کند.

این روزنامه افزود: پرده آخر از سناریوی دروغگویی‌های آمریکا به آشکارترین شکل خود نمایان شد. وقتی که نهاد نظامی آمریکا تاکید کرد هواپیمای جاسوسی هدف گرفته شده در حریم بین‌المللی پرواز می‌کرد و حریم آب‌های سرزمینی ایران را نقض نکرده است؛ اما ایرانی‌ها تصاویر بخشی از بقایای این پرنده شکار شده را که از سواحلشان بیرون کشیدند به نمایش گذاشتند تا سیلی محکمی به اعتبار آمریکایی‌ها باشد و بگوید شما دروغگویید و این هم سند آن است.

به عقیده عطوان، آمریکایی که میلیون‌ها نفر را در عراق، افغانستان و قبل از آن در سوریه، لیبی و ویتنام از گرسنگی یا با بمباران به کشتن داده است، کی جان انسان‌ها چه نظامی‌ها و چه غیرنظامی‌ها برایش اهمیت داشته است تا رئیس جمهور آن یک حمله نظامی تلافی جویانه را علیه ایران متوقف کند به این بهانه که خواسته است از کشته شدن جان 150 ایرانی در پایگاه‌های نظامی اجتناب کند اگر به واقع جان ایرانی‌ها برایش اهمیت دارد پس چرا آنها را تحریم می‌کند؟

عطوان نوشت: با واقعیتی روشن مثل خورشید حرفمان را آغاز می‌کنیم. اینکه ایران با بیرون کشیدن بقایای این پرنده که  چهارده متر طول و چهار متر ارتفاع داشت بر یک ثروت جاسوسی الکترونیک مستولی شده است. پهپاد تریتون MQ-4C توانایی عملیات 24 ساعته (در هر بار بلند شدن) و پرواز در ارتفاعی بالاتر از 16 کیلومتر با برد عملیاتی بیش از 15 هزار کیلومتر را دارد. تولید هر فروند از این پهپادها برای کمپانی نورثروپ گرومن حدود 180 میلیون دلار هزینه به‌دنبال دارد. این پهپاد آمریکایی مجهز به حسگرهای 360 درجه، سیستم‌های ضد یخ‌زدگی (به دلیل پرواز در ارتفاع بالا) و محافظت در برابر صاعقه است. نیروی دریایی آمریکا اولین نیروی مسلحی بود که عملیاتی کردن این هواپیمای بدون سرنشین را آغاز کرد.

رای الیوم نوشت: در آینده بسیار نزدیک شاهد این تکنولوژی در صنایع نظامی ایران برای پهپادهایی خواهیم بود که در توانمندی با نمونه‌های آمریکایی خود رقابت می‌کند. بعید نیست که تهران این گنج را در اختیار متحدان خود در روسیه، چین و غیره هم قرار بدهد. مثل وقتی که ایران یک پهپاد دیگر آمریکایی را در مرزهایش با افغانستان شکار کرد و همه فشارهای آمریکا برای بازپس گیری آن بی‌نتیجه ماند و بعدا نسخه  ایرانی جدیدی از این پهپاد را در یکی از نمایشگاه‌های نظامی مشاهده کردیم.

عطوان افزود: متحدان آمریکا در تل آویو و پایتخت کشورهای عربی حوزه خلیج (فارس) این روزها از این مصیبت عظمی به عزا نشسته‌اند. مقامات آنها آماده بودند تا بزرگ‌ترین دستاورد قرن کنونی خود را جشن بگیرند یعنی آمریکا با حمله به ایران آنها را برای همیشه از مرض ایران هراسی نجات دهد.

نویسنده تصریح کرد: آمریکا روندی پرشتاب را در انتقال از فاجعه‌ای به فاجعه دیگر پی گرفته است و به جنگ‌هایی نظامی و اقتصادی در بسیاری از نقاط جهان کشیده شده بدون اینکه متحدان و دوستانی داشته باشد و با چشم باز، خود و جهان را به خرابی کشانده است؛ چون رهبری این کشور به رئیس جمهوری بی پروا سپرده شده که دار و دسته او هم جمعی مشاوران شکست خورده با تجربیات جعلی و دروغین و متحدانی وحشت زده در اسرائیل و برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است.

عطوان گفت: ایران آمریکا را فریب داد و در شیوه‌های گمراه سازی و مانور دهی بر او برتری یافت. ایران توانمندی نظامی سطح بالای خود را از آمریکا مخفی نگاه داشت و خود را برای هر گونه رویارویی با آن آماده کرده است. ایران طی سال‌های گذشته در حالی که ترامپ سرگرم دوشیدن متحدان عرب خود در حاشیه خلیج (فارس) بود، متحدان خود را در منطقه تقویت کرد. کسانی که همه پروژه‌های آمریکا در خاورمیانه را ناکام گذاشتند و به صنایع نظامی پیشرفته و قابل رقابت با چین و غیره دست یافت.

ایران پس از سرنگونی هواپیمای جاسوسی غول پیکر آمریکا ایران دیگر نیازی به بستن تنگه هرمز ندارد و در انتظار اشتباه بعدی آمریکاست تا با شیوه‌ای سطح بالا به آن پاسخ بدهد. این اشتباه هر چه که باشد، بانک اهداف ایرانی از سواحل خلیج (فارس) تا فلسطین اشغالی کشیده شده است.

رای الیوم نوشت: ایران بهترین روزهای خود را سپری می‌کند، به لطف توانمندی‌های خودکفاری خود و پروژه‌های سیاسی و نظامی آن که به خوبی مورد بررسی قرار گرفته است. کل یا بیشتر مردم ایران پشت رهبران خود ایستاده اند که از مدیریتی بسیار هوشمندانه در برخورد با تمام جنبه‌های مقابله روانی یا نظامی با امریکا برخوردارند و این حداقل برای زمان کنونی کافی است.

در پایان آمده است: ما به خوبی می‌دانیم که آمریکا یک ابرقدرت با چهار هزار کلاهک اتمی، ده ناو هواپیمابر، دو میلیون سرباز، شش ناوگان، صدها جنگ افزار و کشتی جنگی  و دو هزار هواپیماست. اما ما همچنین می‌دانیم که آمریکا در ویتنام، عراق، سوریه، افغانستان شکست خورد و در ایران هم شکست خواهد خورد. اقتصاد آن فرو می‌پاشد و سلطه دلار آن به پایان خواهد رسید. در حال حاضر نیروی نظامی قدرتمند، به رغم اهمیت آن، عنصر تعیین کننده نیست، بلکه داشتن اراده برای تصمیم گیری در مورد استفاده از این قدرت تعیین کننده است که محور مقاومت از این تصمیم برخوردار است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۶۸۷۷۱۱۴:۱۵:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۳
آفرین

پربحث‌های دیروز

 1. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 2. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

 3. فیروزآبادی: اختلال اینترنت به زودی برطرف می‌شود

 4. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 5. توهم سعودی‌ها؛ «جنگ به داخل ایران منتقل شد»

 6. نگاهی به نظرات کاربران پس از قطعی اینترنت

 7. مشاجره ازغدی با رئیس‌جمهور رسما تکذیب شد

 8. حکایت زنانی که برای اغتشاش به ایران آمدند

 9. ما و بی‌بی‌سی

 10. رحیم‌پور ازغدی: امضای بیشترین قرارداد با دشمن در۶ سال گذشته/ احتمالا در شورای انقلاب فرهنگی حضور پیدا نکنم

 11. شمخانی: تک تک اغتشاشگران مجازات می شوند/ صف آشوبگران از معترضان جدا است

 12. «آمد نیوز»حرفه‌ای با امکانات بیشتر!

 13. آغاز اتصال اینترنت به صورت محدود

 14. برپایی ‌راهپیمایی محکومیت اغتشاشات روز دوشنبه در تهران

 15. شاه سعودی؛ فرافکنی یا آلزایمر؟

 16. باهنر: دروازه اول شکست، اطمینان به پیروزی در انتخابات است

 17. اتصال اینترنت ۷ دانشگاه بزرگ تهران

 18. گفت و گوی تلفنی وزیر خارجه ژاپن با ظریف

 19. خسارت دیدگان از اقدامات آشوبگران شکایت کنند

 20. حقوق معلمان در کدام کشورها بالاتر است؟

 21. ۱۷ استان در انتظار آب دریای عمان و خلیج فارس

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 4. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 5. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 6. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 7. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 8. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 9. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 10. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 11. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 12. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 13. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 14. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 15. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 16. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 17. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 18. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 19. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 20. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 21. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 22. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

 23. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 24. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 25. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین و تکذیب آن/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

آخرین عناوین