دستور رئیس جمهور برای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی

گروه سیاسی الف،   3980401180
دستور رئیس جمهور برای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از دستور روحانی برای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد و گفت: دستور جلسات شورای عالی قبل از طرح در صحن شورا برای معاونت حقوقی ریاست جمهوری ارسال می شود.

به گزارش الف به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، دبیر و برخی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در اواخر هفته گذشته با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کردند که بخش‌هایی از موضوعاتی که توسط حاضران مطرح شد به شرح زیر است:

سعیدرضا عاملی در این نشست گفت: فعالیت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی بیشتر از نوع سیاستگذاری و برنامه ریزی است.

وی با اشاره به تصویب بیش از ۲۰ فقره از قوانین و مصوبات مجلس شورای اسلامی با همکاری و مساعدت شورای عالی انقلاب فرهنگی و ماهیت و نحوه فعالیت‌های شورا گفت: ماهیت فعالیت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی که بیشتر از نوع سیاستگذاری و برنامه ریزی است ایجاب می‌کند تا این همکاری‌ها بیشتر شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی دیگر از عواملی که همکاری و تعامل میان مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی را الزامی می‌کند، حساسیت حوزه فرهنگ است.

وی با اشاره به سهم نیم درصدی تحقیق و توسعه از بودجه کشورگفت: در این زمینه لازم است همکاری بین مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی بیش از بیش تعمیق و گسترش یابد.

ارجاع مصوبات شورا قبل از طرح در صحن به نهادهای مرتبط

وی با اشاره به نکات رئیس جمهور در ابلاغ مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در این زمینه پیشنهادی مورد موافقت ایشان قرار گرفت و مقرر شد تا دستور جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی قبل از طرح در صحن شورا برای معاونت حقوقی ریاست جمهوری، سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری فرستاده شود و آنها هم باید ظرف ۱۰ روز نظر خود را اعلام کنند تا ابلاغ مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی به تأخیر نیافتد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به امکان طی این روند در مورد مجلس شورای اسلامی نیز گفت: می‌توانیم دستور جلسات شورا که دارای الزامات قانونگذاری است را به همین ترتیب برای اظهار نظر در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار دهیم، منوط به اینکه فرایند سریعی داشته باشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: حدود ۲۲۴ برنامه اقدام ملی در نقشه جامع علمی کشور وجود دارد که برای اجرای این اقدامات، مجلس شورای اسلامی می‌تواند کمک‌های خوبی به شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته باشد.

وی با اشاره به لزوم تقدیم لایحه از جانب دستگاه‌های اجرایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: نگاه من این است که این موضوع موجب می‌شود تا مصوبات شورا مسیر اجرا را بهتر طی کنند چرا که وقتی دستگاه‌های اجرایی در مقابل طرح‌ها احساس ذی نفع بودن نداشته باشند مشارکت کمتری خواهند داشت و در روند اجرای مصوبات خلل ایجاد خواهد شود.

تمام ستادهای ملی علم و فناوری بر اساس مصوبه شورا تأسیس شده اند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی در طول دوره حیات خود نهادها و سازمان‌های فرهنگی و علمی متعددی را تأسیس کرده و به عنوان مثال تمام ستادهای ملی علم و فناوری بر اساس مصوبه شورا تأسیس شده اند.

نقش کلیدی شورای عالی انقلاب فرهنگی بعضاً با نگاه‌های انتقادی نادیده گرفته می‌شود

عاملی با اشاره به نقش سیاست‌های کلان علم و فناوری در تحقق دستاوردهای علمی و آموزشی در کشور گفت: متأسفانه این نقش کلیدی شورای عالی انقلاب فرهنگی بعضاً با نگرش‌های انتقادی نادیده گرفته می‌شود.

بررسی آئین نامه مدیریت دانشگاه‌ها در شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها

وی افزود: آئین نامه مدیریت دانشگاه‌ها در شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها به ریاست وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بررسی شده است و در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور هم که چند وزیر و معاون رئیس جمهور و نماینده مجلس شورای اسلامی عضویت دارند نیز بررسی شده است و جایگاه بررسی و تصویب آن در شورایعالی انقلاب فرهنگی است.

تقسیم کار مجلس و شورا مبنای عقلایی و مشروع دارد

پس از سخنان عاملی، لاریجانی گفت: در اینجا باید توجه ما به این موضوع باشد که چگونه می‌توانیم با توجه به سوابق و تجربیات موجود یک راه بهتری را برای همکاری انتخاب کنیم و اصل تقسیم کار میان مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی دارای مبنای عقلایی و مشروع است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی هیچ تعارضی با مجلس شورای اسلامی ندارد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در این اصل تصریح شده که سیاستگذاری کلان نظام از شئون ولایت فقیه است و بنابراین شورای عالی انقلاب فرهنگی مسئول این سیاستگذاری در بخش فرهنگ و علم است و با این نگاه هیچ تعارضی با مجلس شورای اسلامی ندارد.

وی ادامه داد: البته مجلس شورای اسلامی قانونگذار است اما سیاست‌های کلی فرهنگی و علمی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی ترسیم می‌شود.

لاریجانی گفت: در اینجا ممکن است تعارضی میان شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجمع تشخیص مصلحت نظام احساس شود که باید گفت به دلیل اهمیت وجهه فرهنگی و علمی در نظام، رهبر معظم انقلاب برای این دو حوزه مهم یک نهاد سیاستگذاری مستقل تشکیل داده‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر برای اجرای سیاست‌های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی نیاز به تصویب قانون در مجلس شورای اسلامی باشد و این قانون دارای بار مالی باشد حتماً باید این قانون از طریق دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این زمینه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید بررسی کند اجرای کدام یک از این سیاست‌ها به قانون نیاز دارد و در صورت وجود معضل در این زمینه مجلس شورای اسلامی قوانین لازم را تصویب خواهد کرد.

وی افزود: در زمینه مسائل فرهنگی و علمی در فضای مجازی فقیر هستیم و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید در این زمینه سیاست‌ها کلی را ترسیم کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مورد نیاز سیاست‌ها به قوانین اجرایی؛ شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع را به مجلس شورای اسلامی منعکس کند.

لاریجانی گفت: در این زمینه کمیسیون مشترکی با عضویت نماینده کمیسیون مربوطه در مجلس شورای اسلامی، نماینده مرکز پژوهش‌ها در مجلس شورای اسلامی، نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی و نماینده معاونت قوانین مجلس باید تشکیل شود.

وی افزود: معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی، معاونت نظارت مجلس و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی باید با شورای عالی انقلاب فرهنگی همکاری کنند.

زاهدی: خوشبختانه ارتباط مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی وضعیت مطلوبی دارد

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی دکتر زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم در این نشست طی سخنانی گفت: خوشبختانه ارتباط مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی وضعیت مطلوبی دارد.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به همین روابط خوب، بسیاری از قوانین لازم در حوزه علم و فناوری، پذیرش دانشجو و… در قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی گنجانیده شده است.

زاهدی گفت: موضوع آموزش‌های مهارتی، نظام رتبه بندی معلمین و غیره هم با توجه به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در قوانین مصوب شورای عالی مجلس شورای اسلامی تعبیه شده اند و در این بخش چند کار انجام نشده و زمین مانده داریم که باید انجام شود.

زاهدی ادامه داد: ما در مجلس شورای اسلامی به وزیر علوم تحقیقات و فناوری رأی اعتماد می‌دهیم و در صورت لزوم سوال خواهیم کرد اما در مورد روسای‌دانشگاه‌ها اینگونه نیست و با انتصاب رئیس دانشگاه دیگر هیچ ابزاری برای نظارت بر عملکرد وجود ندارد.

زاهدی ادامه داد: کمیسیون آموزش و تحقیقات آمادگی دارد با همکاری شورای انقلاب فرهنگی و مرکز پژوهش‌های مجلس و هر نهاد دیگری این مشکلات را حل کند.

اصلاح سهمیه‌های سنجش و پذیرش دانشجو

وی افزود: در مورد موضوع سنجش و پذیرش دانشجو ۹۰ درصد سهمیه‌ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است که باید برای اصلاح این سهمیه‌ها یک ساز و کار با همکاری دولت و مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین شود.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. سی ان ان: شکاف در ائتلاف امارات – عربستان، دردسر تازه دولت ترامپ

 2. عراق و انگلیس تفاهم‌نامه همکاری نظامی امضا کردند

 3. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 4. قاضی پور: حذف چهار صفر از پول ملی مُسکن موقتی است

 5. شواهد علمی از تأثیر داروی ایرانی بر کاهش بیماریهای قلبی ارائه شد

 6. عقب نشینی آمریکا: ایران ان.پی.تی را نقض نکرده است

 7. رفتار غیرعادی نخست وزیر انگلیس؛ پای جانسون روی میز ماکرون+عکس  

 8. واژگونی اتوبوس 13 مصدوم برجا گذاشت

 9. عضو کمیسیون صنایع: واگذاری سهام خودرویی دولت کلاهبرداری است

 10. انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به رفتار غیر متعارف جانسون در دیدار با مکرون

 11. مجوز تاسیس داروخانه به دیپلمه‌ها و بالاتر به شرطِ...

 12. داغی که ژاپن بر دل ایران گذاشت

 13. وجود ۱۲۰ گسل فعال در ایران

 14. جمالی: توقیف نفتکش به درخواست آمریکا بود/ ایران برنده فضای دیپلماسی شد

 15. شریعتمداری: نظام سلطه از تکثیر ما هراس دارد

 16. پنجعلی: پرسپولیس می تواند برای چهارمین بار هم قهرمان شود

 17. اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری در دستور کار/ پرداخت ۶۷ درصد حقوق فرد بیکار از محل بیمه بیکاری

 18. ۲۰ درصد مردم انگلیس در فقر به سر می‌برند

 19. رویوران: امارات و عربستان بر سر یمن تبانی کردند/ تقسیم یمن خطرناک است

 20. حذف چهار صفر از پول کشور ربطی به تورم ندارد

 21. چند هزار پزشک در ایران طبابت می کنند؟

 22. گروه های مافیایی پشت پرده مدیریت کودکان کار و خیابانی

 23. دریافت شهریه با ترفندی بنام «مدرسه الکترونیکی»

 24. آتش سوزی در جنگل‌های ارسباران  

 25. آمریکا: هدف از تحریم‌ها آوردن ایران به میز مذاکره است

پربحث‌های دیروز

 1. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 2. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 3. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 4. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 5. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 6. زن برای کشتن شوهرش،پسر جوان را عاشق خود کرد

 7. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 8. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 9. قیمت بلیت های کنسرت مهران مدیری

 10. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 11. شعبده بازهای معروف جهان چه می کنند؟ عصرجدید، چه چیزی نمایش می دهد؟

 12. «ناصر احمدی» گوینده برجسته خبر و دوبلاژ بامداد امروز درگذشت  

 13. سامانه باور ۳۷۳ قوی تر از s۳۰۰ روسیه  

 14. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 15. تبرئه از قصاص برای جوانی که دوستش را کشت/ قاتل: نیما مهدورالدم بود

 16. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 17. توضیح سخنگوی دستگاه قضا درباره بازداشت ۲ نماینده مجلس

 18. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 19. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 20. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 21. تست سامانه باور ۳۷۳   

 22. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 23. باز هم خلاقیت چینی‌ها برای جذب گردشگر   

 24. بدبوترین شهر آمریکا کجاست؟  

 25. توضیحات ظریف درباره سفرش به پاریس

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 11. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 12. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 13. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 14. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 15. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 16. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 17. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 18. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 19. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 20. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 21. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 22. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 23. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 24. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 25. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

پربحث‌های دیروز

 1. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 2. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 3. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 4. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 5. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 6. توضیح سخنگوی دستگاه قضا درباره بازداشت ۲ نماینده مجلس

 7. جهانگیری: طرح آمریکا برای فروپاشی اقتصاد ایران ناکام ماند

 8. ظریف: هنوز هم اروپایی ها پشت در دکان «اوفک» می ایستند

 9. سجیل ایرانی، هفت دقیقه تا اسرائیل

 10. روحانی: آمریکا به‌خیال تحت فشار قرار دادن ایران همه ننگ‌ها را به‌جان خرید

 11. برایان هوک علیه تاریخ

 12. ظریف: امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز بدون ایران امکانپذیر نیست

 13. تایید بازداشت دو نماینده مجلس

 14. وزیر اطلاعات: اسرائیل، امروز توان مقابله با ایران را ندارد

 15. کدخدایی: مذاکرات شورای نگهبان چند سال است منتشر می‌شود

 16. انتقاد «تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم» از نامه آملی لاریجانی به آیت‌الله یزدی

 17. یاسر جبرائیلی در پاسخ به محسن هاشمی :سکوت خبرگان نمی‌تواند دلیلی علمی بر صحت خاطرات مرحوم هاشمی باشد

 18. سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان: قانون درباره ادامه کار نمایندگان متخلّف سکوت کرده است

 19. سردار سلامی: حضور بیگانگان در خلیج فارس را نافی امنیت می‌دانیم

 20. جهانگیری: دولت راهبرد مقاومت را کاملا فعالانه دنبال می‌کند

 21. سنگین‌ترین وثیقه‌ها برای چه کسانی تعیین شد؟

 22. فرمانده سپاه پاسداران: جنگ اقتصادی جزو لاینفک سیاست‌های امروز دشمنان ما است

 23. توصیه‌های رهبر انقلاب به دولت در ۸ دیدار چه بود؟

 24. اثربخشی موشک‌ها برای غلبه بر سامانه‌های پدافندی

 25. روايت يک شاهد عيني از روز ترور لاجوردي

پربحث‌های هفته

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 3. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 4. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 5. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 6. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 7. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 8. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 9. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 10. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 11. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 12. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 13. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 14. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 15. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 16. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 17. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 18. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 19. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 20. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 21. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 22. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 23. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 24. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 25. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

آخرین عناوین