چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

گروه جهان الف،   3980329018 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

ولی‌عهد سعودی در تازه‌ترین مصاحبه خود، از آنچه در مصاحبه قبل خود درباره و علیه ایران گفته بود، به نوعی از جنگ تا چهره صلح‌طلبی به خود گرفتن، عقب نشست.

فارس نوشت: «محمد بن سلمان» ولی‌عهد و وزیر دفاع سعودی در تازه‌ترین مصاحبه خود که با روزنامه الشرق الاوسط انجام داد و روز یکشنبه شانزدهم ژوئن (۲۶ خرداد) منتشر شد، اعلام کرد که دست کشورش برای صلح گشوده است.

بن سلمان در این مصاحبه در دو مورد این سخن را مطرح کرد. ابتدا جایی که از گذشته و از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ سخن گفت و گفت: بر خلاف این [رفتارهای ایران]، دست پادشاهی سعودی همیشه برای صلح با ایران گشوده بوده تا منطقه و مردم آن از شر جنگ و ویرانی در امان بمانند. 

دوم، جایی که به سفر اخیر «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن به تهران اشاره می‌کند که او در مقام «پیام‌رسان دولت آمریکا» به ایران آمد تا سران تهران را به مذاکره با آمریکا متقاعد کند. بن سلمان گفت: از نخست‌وزیر ژاپن برای نیات خوبش تشکر می‌کنیم. دست پادشاهی سعودی همیشه برای صلح دراز است تا امنیت منطقه و ثبات آن محقق شود.

این سخنان را مقایسه کنید با زمانیکه در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ در مصاحبه با شبکه الاخباریه کشورش، زمانیکه هنوز ولی‌عهد نبود، گفت:‌ تلاش می‌کنیم که نبرد در ایران باشد نه عربستان.

او در این مصاحبه حتی امکان مذاکره و تعامل با ایران را رد می‌کند و در پاسخ به این سوال که «آیا در آینده، بر خلاف کارهایی که ایران در منطقه انجام می‌دهد، می‌توان شاهد گفت‌وگویی مستقیم با آن بود؟» گفت: «چگونه ممکن است با کسی یا رژیمی که معتقد است که رژیمش بر پایه ایدئولوژی افراطی است و در قانون اساسی‌اش ذکر شده و در وصیت [امام] خمینی آمده که باید بر مسلمانان جهان اسلام مسلط شوند و مذهب دوازده امامی مخصوص به خودشان را در همه جای جهان اسلام نشر دهند تا مهدی منتظر ظهور کند؛ چگونه می‌توانم قانع کنم [این فرد یا رژیم را]؟

بن سلمان که امروز در یمن، سوریه و دیگر نقاط منطقه به مشکل خورده، و از نخست‌وزیر ژاپن برای تلاش جهت متقاعد کردن ایران به مذاکره تشکر می‌کند، آن روز حتی تفاهم با ایران را غیرممکن می‌دانست؛ «او افزود: چه منافعی میان من و او هست؟ چگونه با او تفاهم کنم؟ وقتی میان من و کشوری دیگر مشکلی هست، شروع می‌کنم به حل کردنش. مثلا اگر مشکلی اقتصادی باشد، ارتباطی هست که تو دنبالش می‌گردی و آنچیزی هست که ما می‌خواهیمش که چگونه تفاهم کنیم یا مثلا مشکلی سیاسی با روسیه هست که چگونه در سوریه تفاهم کنیم و ببینیم که منافع او چیست و منافع من چیست. باید دید چطور می‌توانیم در یمن تفاهم کنیم، منافعتان چیست. [اما] با این چطور تفاهم کنیم؟» (بن‌سلمان - دوم می 2017). 

بن سلمانی که در مصاحبه شانزدهم ژوئن 2019 می‌گوید، دست کشورش برای صلح گشوده است و خواستار جنگ در منطقه نیست، کسی است که در مصاحبه سال 2016، تفاوت میان حکومت ایران و حکومت سعودی را ماهوی و ریشه‌ای خوانده بود و بر همین اساس هرگونه تلاش برای تفاهم میان دو کشور را تلف کردن وقت قلمداد کرده و صراحتا سخن از «جنگ» به میان آورده و آن را تنها راهکار دانسته بود:

«ما می‌دانیم که هدف اصلی رژیم ایرانیم. رسیدن به قبله مسلمانان هدف اصلی رژیم ایران است. ما منتظر نخواهیم شد که جنگ در عربستان در بگیرد، بلکه تلاش خواهیم کرد که جنگ نزد خودشان در ایران باشد نه در عربستان». (بن‌سلمان - دوم می 2017). 

 تهدید بن‌سلمان ژوئن 2017

 

حال چه اتفاقی افتاده که ولی‌عهد جوان سعودی، بعد از دو سال، نه تنها لحنش را تندتر نکرد بلکه نظرش تغییر کرده و رژیمی را که قابل مذاکره و حتی مفاهمه نمی‌دانست، امروز دستش برای صلح با او دراز است و دیگر آن را به جنگ تهدید نمی‌کند بلکه از جامعه جهانی می‌خواهد که مقابل آن بایستد؟

در پاسخ، باید به اتفاقاتی اشاره کرد که در این دو سال افتاده است. 

1- بن‌سلمان زمانی که ایران را تهدید کرد، قرار بود دو هفته بعد میزبان دونالد ترامپ رئیس جمهور کشوری باشد که عربستان آن را ابرقدرت دنیا می‌داند و قرار است در این میزبانی، ناتوی عربی علیه ایران تشکیل شود.

2- بن‌سلمان زمانی که ایران را تهدید کرد، قرار بود بزودی (یک ماه بعد) رسماً ولی‌عهد کشورش شود (31 خرداد 1396).

3- طبق تهدید عربستان سعودی، قرار بود ایران از داخل ناامن شود. اتفاقاتی از جنس غائله دی 1396 یا آشوب مرتبط با فعالیت‌های دارویش در بهمن همان سال، ترجمه آن تهدیدها بود که قرار بود به نتیجه مطلوب برسد (اما نرسید).

 4- آمدن ترامپ و تشدید سیاست آمریکا علیه ایران با کمک کشورهای عربی موسوم به «میانه‌رو».

این اتفاقات قرار بود ایران را تضعیف کند تا جایی که به شروط آمریکا و متحدانش عربی آن در منطقه تن دهد اما اوضاع وفق مُراد بن‌سلمان پیش نرفت و اتفاقات دیگری افتاد:

1- ناتوی عربی به دلیل اختلاف شدید با قطر به مانع جدی برخورد کرد و تا امروز ناکام مانده. این اختلاف نه تنها ناتو عربی را بر باد داد بلکه انرژی و هزینه هنگفت سیاسی و مالی به ریاض تحمیل کرده و تا امروز این اختلاف عمیق‌تر و شدیدتر شده است تا جایی که نتیجه عکس داده و روابط ایران با قطر بهتر از قبل شد و میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نیز شکاف انداخت. 

2- وضعیت عربستان در جنگ یمن هر روز بدتر شده است. اگر یمنی‌ها در ابتدا در خاک خود دفاع می‌کردند امروز در مناطق جنوبی عربستان مثل نجران و جازان حضور دارند و وزیر دفاع یمن وارد خاک سعودی می‌شود و از نیروهایش بازدید می‌کند. 

3- حملات یمن به عربستان هر روز تشدید می‌شود. خطوط انتقال نفت، فرودگاه‌های نظامی و تأسیسات حیاتی عربستان حتی در عمق 800 کیلومتری هدف موشک و پهپاد یمنی قرار گرفته و ضعف عملی پدافند آمریکایی عربستان بیشتر هویدا شده و ترس بیشتری ریاض را فراگرفته است.

4- قرار بود آمریکا به سوریه حمله و ایران را از آنجا اخراج کند اما در بهترین حالت با کمک انگلیس چند موشک به چند منطقه از پیش اعلام شده شلیک شد بدون آنکه خسارتی به بار آورد یا آسیبی به منافع ایران یا سوریه بزند. نمایشی بودن این اقدام آمریکا در سوریه برای همه روشن بود.

5- قرار بود ایران تحت سیاست بازگشت تحریم‌ها دچار فروپاشی داخلی شود و در صورت لزوم آمریکا علیه ایران، گزینه نظامی را ولو محدود اجرایی کند اما امروز بن‌سلمان در پی تنش‌های اخیر در منطقه دریافته است که چندان نباید روی اقدام نظامی آمریکا درباره ایران، حساب کند.

تغییر ارزیابی بن‌سلمان

تضعیف موضع عربستان سعودی در پرونده‌های منطقه‌ای مثل سوریه و یمن از یک سو و استقامت ایران در منطقه و مقاومت مقابل فشار اقتصادی آمریکا از سویی دیگر، ارزیابی محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی را تغییر داده است. او بعد از تنش‌های اخیر در منطقه و دریای عمان، امروز می‌داند که نباید روی تهدیدهای نظامی آمریکا علیه ایران حساب کند. می‌داند که افکار عمومی داخل عربستان امروز می‌پرسند که چطور آمریکا پول حمایت از عربستان را می‌گیرد اما پهپادهای یمن هشتصد کیلومتر در عمق آسمان سعودی پرواز می‌کنند بدون آنکه پدافند آمریکایی مانع آنان شود.

بن سلمان می‌داند که برخی نخبگان سیاسی سعودی از اینکه ترامپ بر مذاکره با ایران اصرار دارد و حتی پیام به تهران فرستاده که حاضر است با مقامات ایران دیدار کند، نگرانند. آنها باراک اوباما را به دلیل مذاکره با ایران سرزنش می‌کنند و برایشان قابل تحمل نیست که رئیس جمهور جمهوری‌خواه هم دم از مذاکره با ایران بزند و تهدیدها را از روی میز بردارد. این نگرانی آنقدر جدی است که «عبدالرحمن راشد» مدیر سابق شبکه العربیه دوم فوریه 2019 در یادداشتی با عنوان «اگر ترامپ با ایران مصالحه کرد، چه؟» در روزنامه الشرق الاوسط صراحتاً این نگرانی را ابراز کرد. الراشد با اشاره به تمایل ترامپ برای مذاکره با ایران و تنها ماندن کشورهای عربی نوشت: هر احتمالی وجود دارد... اگر ترامپ تصمیم بگیرد که چرخش کند و با رژیم ایران مصالحه کند، اختلاف سعودی با تهران ادامه خواهد داشت... امید است که فشارها از جمله فشار اقتصادی سبب توقف... ایران شود.

اکنون ارزیابی‌های ولی‌عهد سعودی تغییر کرده است. هر چند او و متحدانش هنوز به فشارهای آمریکا بر ایران امیدوارند، اما می‌دانند که چندان نباید خوش‌بین باشند. ایران نه‌تنها مقابل تهدیدهای آمریکا کوتاه نیامده بلکه نفوذش در منطقه حفظ شده، حضورش در سوریه تثبیت شده، حرفش در یمن مبنی بر اینکه ریاض موفق نخواهد شد تقریبا ثابت شده و مهم‌تر از همه، درخواست‌های مکرر کاخ سفید برای مذاکره را رد کرده که معنای این موضع، وجود ثبات و اطمینان در ارزیابی‌های راهبردی تهران در کوتاه‌مدت و میان‌مدت در داخل و خارج است.

پس در چنین وضعیتی، بن‌سلمان برای پاسخگویی به سوالات داخلی در عربستان نمی‌تواند سقف تهدید قبلی را حفظ کند و در مصاحبه جدید، خود را زیر عبای آمریکا نشان می‌دهد و از جامعه بین‌الملل می‌خواهد که مقابل ایران موضع بگیرند. 

بنابراین طبیعی است، کسی که ابتدا به دلیل شناخت ناقصش از درون آمریکا و معادلات منطقه، تصور می‌کرد با پول می‌تواند آمریکا را به جان ایران بیندازد، اکنون با دریافت ضربات بیدارکننده بلکه شوک‌آور (مثل حمله یمن به خط لوله انتقال شرق به غرب عربستان و حمله موشکی به برج مراقبت فرودگاه أبها و...) هشیار شده و اصطلاحاً مستی از سرش پریده و دم از صلح می‌زند و می‌گوید خواستار جنگ در منطقه نیست.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۵۹۴۵۲۰۷:۵۰:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۲۹
با سلام ضمن تشکر من به عنوان یک خواننده از شما درخواست میکنم نکات مثبت و منفی این گزارش را کامل گزارش کنید
ناشناس۹۵۹۵۴۷۰۹:۱۶:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۲۹
سلام بن سلمان یک مسلمان هست و مسلمان کش الان هم اگر از اعمال خود توبه کند و دست از کارهای نا روای خود بردارد و خسارات وارد کرده به امت اسلامی جبران کند میتواند به عنوان یک مسلمان مورد احترام باشد و برای بن سلمان بهتر هست زیر علم اولاد امام حسین ع باشد تا زیر علم کفر زیرا اجداد بن سلمان دیده اند که اولاد فاطمه علیها السلام دارای کرامت شجاعت صداقت و....هستند و هدایت افراد برایشان از آنچه خورشید برآن میتابد بیش ارزش دارد همچنین محبت سادات و سید علی خامنه ای به حجاز و جزیره العرب بیش از محبت بن سلمان به عربستان هست و آنچه حضرت آقا از حجاز میداند هنوز بن سلمان به آن نرسیده است
محمد قاسمی۹۵۹۵۹۶۱۰:۱۵:۵۹ ۱۳۹۸/۳/۲۹
البته این کار در راهبرد امریکا میتونه باشه یعنی پیام مداوم برای مذاکره و صلح و تبلیغ امتناع ایران از صلح که زمینه رو برای جنگ و یا تحریم بیشتر فراهم کنه
ناشناس۹۵۹۶۴۸۱۰:۴۶:۱۶ ۱۳۹۸/۳/۲۹
بن سلمان عقب نشینی نکرده. به خودش گفته پول میدم آمریکا با ایران درگیر میشه؛ چرا خودم داخل درگیری باشم؟!
ناشناس۹۵۹۸۰۱۱۱:۵۶:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۲۹
کارش تمومه
ناشناس۹۵۹۸۷۲۱۲:۴۲:۲۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
یک بچه خوک نجس که دو ساله از ترس جونش در مکانهای عمومی ظاهر نمیشه و برای نفس کشیدنش به دستور امریکا محتاجه ، غلط میکنه که راجع به مسایل دیگه نظر بده
ناشناس۹۵۹۸۷۵۱۲:۴۲:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
اگر گزارش صحت داشته باشد زمان مذاکره با عربستان است.
ناشناس۹۶۰۴۱۸۱۸:۰۵:۰۵ ۱۳۹۸/۳/۲۹
سال 88 که یه عده رفتن با سعودی بستن کافی نبود؟
ناشناس۹۵۹۹۷۶۱۳:۳۲:۳۸ ۱۳۹۸/۳/۲۹
شما سخنانش را تقطیع کردید او اتفاقا در مصاحبه اخیرش همه مشکلات را گردن ایران انداخت. من فکر نمی کنم نظرش تفاوتی کرده باشد
ناشناس۹۶۰۰۴۳۱۳:۵۳:۴۴ ۱۳۹۸/۳/۲۹
بن سلمان شدیدا تحت فشار است بهترین فرصت برای نابودی آل سعود است
بانو۹۶۰۴۳۵۱۸:۲۵:۳۵ ۱۳۹۸/۳/۲۹
برای نابودی عربستان چه پیشنهادی دارید؟
ناشناس۹۶۰۴۲۶۱۸:۱۲:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۲۹
برای ثبت در تاریخ، در کمتر از 10 سال آینده در عربستان انقلاب مذهبی اتفاق میافتد و سعودی سقوط میکنه.
ناشناس۹۶۰۷۷۷۰۰:۲۰:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۳۰
آمریکا و اسرائیل در هدف خود جهت ایجاد تفرقه در جهان اسلام موفق بودند و ما یعنی ایران و عربستان ساده لوحانه بازیچه آنها شدیم تا اسلحه های امریکا فروش رود
پیمان۹۶۱۹۸۹۱۶:۴۰:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۳۰
با عربستان باید رفاقت کرد دشمن اصلی آمریکاست. فقط آمریکا.
صف۹۶۲۳۰۴۲۱:۰۷:۴۰ ۱۳۹۸/۳/۳۰
این احتمال را هم از نظر نباید دور داشت که بن سلمان در این دو سال اخیر در امور سیاسی تجربه کسب کرده و به واقعیتهای منطقه و جهان پی برده است و در کنار تمام دلایلی که مطرح شده آدم پخته تری در امور سیاسی شده است.
ناشناس۹۶۲۳۰۵۲۱:۰۸:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۳۰
دلیلش به نظر من در سال ۹۶ نگران ایران بود که بعد از توافق کشورها با ایران رابطه برقرار کنند و دیگر ایران از نظر کشورها اروپا یی محور شرارت نباشه. امروز با خیال راحت و بدون نگرانی از ایران صحبت می کنی چون دیگه خیالش از ایران راحته. همین نوع صحبت رو میشه تو دولتمردان آمریکا و ترامپ جستجو کرد،چند سال پیش صحبت از جنگ بود الان صحبت از مذاکره. یعنی هم در عربستان هم در آمریکا هردو که دشمن ما هستند طوری صحبت کردند که ایران رو مجبور کنند که واکنش نشون بده وقتی ایران واکنش نشون داده دیگه لازم نیست رویکرد قبلی رو ادامه بدهند

پربحث‌های امروز

 1. آیا ما ایرانی‌ها نژادپرستیم؟

 2. جهانگیری: بابت فشارهای اقتصادی چندسال اخیر شرمنده مردم هستیم

 3. رئیس پلیس دبی: چرا ترامپ که در برابر عرب‌ها شیر بود، حالا در برابر ایران خرگوش است؟

 4. اسناد جدیدی از تخلفات دانشگاهی حسین فریدون به دست آمده است

 5. عراقچی حامل پیشنهاد جدید روحانی به مکرون است

 6. سرانجام نجفی در صورت غیر عمدی بودن قتل چه خواهد شد؟

 7. لحظه شهادت «داریوش رضایی‌نژاد» چگونه گذشت  

 8. نامه نمایندگان مجلس به روحانی: رئیس بنیاد شهید را برکنار کنید

 9. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس شد

 10. کریمی‌قدوسی: لیست دوتابیعتی‌ها را به رسانه‌ها می‌دهم/ من نگفتم که روحانی دوتابعیتی است

 11. برادر میترا استاد: تصمیم نهایی با من است/ برای رضایت صحبت شده ولی موافقت نکرده‌ایم

 12. سرمقاله گاردین درباره بحران نفتکش‌ها: توقیف کشتی ایرانی کبریت‌زدن به بنزین بود

 13. بازیگران قدرتمند دلالی بازار مسکن چه کسانی هستند!

 14. مزدک به سلامت  

 15. توکلی: روحانی برخی از اعضای کابینه را تغییر دهد/ اشتباهاتی که دولت در داخل مرتکب می‌شود وضع را خراب می‌کند

 16. مطالبه شفافیت ۱۵ ساله شد؛ هنوز پیشرفت جدی نداریم

 17. پاسخ‌های رئیس اتحادیه مشاوران املاک‌ به مخاطبان الف: قیمت مسکن کاهش و سامانه کد رهگیری اجرایی می‌شود

 18. به دنبال سرنخ‌هایی از مزدک میرزایی

 19. دستمزد۹۸ تنها ۴۰درصد هزینه زندگی کارگران را تامین می‌کند

 20. احتمال پرواز جنگنده‌های آمریکایی بر فراز تنگه هرمز

 21. افشای دریافت حقوق نجومی توسط ۴۰۰ نفر از مدیران دستگاه‌های مختلف

 22. چای خارجی ٨٠ هزارتومان گران شد

 23. دیدار محرمانه مریم رجوی با نتانیاهو

 24. پژمان‌فر: قرار نیست صداوسیما، رسانه دولت باشد

 25. اظهارات جنجالی کریمی‌قدوسی درباره لیست محرمانه دوتابعیتی‌ها  

پربحث‌های دیروز

 1. تكمله اي بر حرف و حديث هاي گاندو/ لطفا حكم كلي صادر نکنید!

 2. اولین تصاویر از جاسوسان بازداشت‌شده "سیا" در ایران  

 3. نامه دولت برای تحریم مالی صداوسیما در شورای نظارت بررسی می‌شود

 4. هانت: از ایران می‌خواهیم که فورا نفتکش انگلیس و خدمه آن را آزاد کند

 5. پرداخت حقوق بالای ۱۲ میلیون تومان در دولت ممنوع شد

 6. واکنش وزیر خارجه آمریکا به بازداشت جاسوس‌های «سیا» در ایران

 7. صحبت‌های عجیب نماینده تربت جام در مجلس   

 8. یوکیا آمانو درگذشت

 9. فایننشال تایمز: لندن به تنهایی حریف تهران نیست

 10. فردوسی‌پور و صداوسیما در چالش شفافیت؛ چند سوال درباره درآمدهای برنامه ۹۰

 11. تائید رفتن مزدک میرزایی به شبکه ماهواره‌ای توسط دوستانش

 12. کدخدایی: شورای نگهبان مصلحت سنجی ندارد/ برابری دیه زن و مرد ایراد شرعی دارد

 13. کنایه‌ دوباره حسام‌الدین آشنا به سریال سازی جاسوسی

 14. روایت آیت‌الله مصباح از دو قطبی شدن جامعه/ بررسی مجدد پرونده حسین فریدون/ باهنر: خاتمی از سران فتنه نیست

 15. واکنش عربستان به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران

 16. رئیس قوه‌قضائیه: اعلام فساد امیدآفرین نیست؛ اقدام علیه فساد امیدآفرین است

 17. روایتی از خانواده‌ای که ۱۲۵ هزار خودرو را با رانت وارد کشور کرد

 18. كبيری كه صغير شد

 19. همتی: بانک‌ها به دلیل فشارهای تحریمی و حجم نقدینگی مشکلات جدی دارند

 20. مانور‌قایق‌های تندرو سپاه در اطراف نفتکش انگلیسی  

 21. برندگان و بازندگان بازی بانک‌ها چه کسانی هستند؟

 22. جنگ نفتکش‌ها و نقشه تیم B برای نخست وزیر جدید انگلیس

 23. یک زن آمریکایی جانشین موقت آمانو شد

 24. ظریف: آمانو حامی سرسخت برجام بود

 25. فعالیت یکی از قوی‌ترین مافیاها در حوزه دارو/ سرکوب صنعت دارو توسط مافیا

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 3. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 4. تكمله اي بر حرف و حديث هاي گاندو/ لطفا حكم كلي صادر نکنید!

 5. آیا ما ایرانی‌ها نژادپرستیم؟

 6. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 7. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 8. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 9. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 10. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 11. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 12. اولین تصاویر از جاسوسان بازداشت‌شده "سیا" در ایران  

 13. جهانگیری: بابت فشارهای اقتصادی چندسال اخیر شرمنده مردم هستیم

 14. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 15. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 16. نامه دولت برای تحریم مالی صداوسیما در شورای نظارت بررسی می‌شود

 17. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 18. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 19. رئیس پلیس دبی: چرا ترامپ که در برابر عرب‌ها شیر بود، حالا در برابر ایران خرگوش است؟

 20. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 21. ورود برق آسا تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی  

 22. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 23. توانا بود هرکه با ما بود!

 24. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 25. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

پربحث‌های امروز

 1. رئیس پلیس دبی: چرا ترامپ که در برابر عرب‌ها شیر بود، حالا در برابر ایران خرگوش است؟

 2. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس شد

 3. سرمقاله گاردین درباره بحران نفتکش‌ها: توقیف کشتی ایرانی کبریت‌زدن به بنزین بود

 4. احتمال پرواز جنگنده‌های آمریکایی بر فراز تنگه هرمز

 5. دیدار محرمانه مریم رجوی با نتانیاهو

 6. امارات: یمن را ترک نمی‌کنیم!

 7. پمپئو: امیدوارم کارزار فشار ایران را به مذاکره بکشاند

 8. فرانسه: خواستار بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای هستیم

 9. ابراز امیدواری ماکرون به همکاری سازنده با جانسون درباره ایران

 10. اتحادیه اروپا: رایزنی برای مبادله نفت از طریق اینستکس در جریان است

 11. سازمان ملل از امکان پایان جنگ یمن خبر داد

 12. ارتباط روسیه با ایران درباره اتباع روسی کشتی توقیف‌شده انگلیسی

 13. نخست‌وزیر جدید انگلیس معروف به «ترامپِ بریتانیا» کیست؟

 14. منابع لبنانی: مصر و عراق در صدد وساطت بین عربستان و ایران هستند

 15. درخواست ۵۲ اندیشمند از «گوترش» درباره شیخ «ابراهیم زکزاکی»

 16. جدیدترین موضع گیری خصمانه کابینه سعودی علیه ایران

 17. چین با یافتن راهی منحصر به فرد تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران را دور زد

 18. دیدار ظریف با رئیس جمهور بولیوی

 19. واکنش روسیه به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس

 20. عادل عبدالمهدی: حشدالشعبی با نیروهای مسلح ادغام نمی‌شود

 21. حماس: سخنان رهبر ایران تأکیدی بر حمایت تمام‌نشدنی از فلسطین است

 22. تبریک توئیتری ترامپ به بوریس جانسون  

 23. بیانیه اتحادیه اروپا درباره نشست فوق‌العاده کمیسیون برجام

 24. سخنگوی مالک نفتکش: تماسی با خدمه و ناخدای کشتی نداشته‌ایم/ از زمان توقیف ارتباطمان قطع شده

 25. انگلیس نخست‌وزیر عراق را با ایران واسطه کرده است

پربحث‌های دیروز

 1. هانت: از ایران می‌خواهیم که فورا نفتکش انگلیس و خدمه آن را آزاد کند

 2. واکنش وزیر خارجه آمریکا به بازداشت جاسوس‌های «سیا» در ایران

 3. یوکیا آمانو درگذشت

 4. فایننشال تایمز: لندن به تنهایی حریف تهران نیست

 5. واکنش عربستان به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران

 6. جنگ نفتکش‌ها و نقشه تیم B برای نخست وزیر جدید انگلیس

 7. یک زن آمریکایی جانشین موقت آمانو شد

 8. ظریف: آمانو حامی سرسخت برجام بود

 9. شاهزاده سعودی: به زودی شراب هم حلال می‌شود!

 10. نخست‌وزیر ژاپن: قصد دارم با روحانی دیدار کنم

 11. بازداشت جاسوسان سیا ترامپ را عصبی کرد

 12. ترامپ: بولتون را به عنوان برگ چانه‌زنی در برابر ایران می‌خواهم

 13. روسیه درخصوص حادثه نفتکش ها حق را به ایران داد

 14. واکنش وزارت خارجه ایران به درگذشت یوکیا آمانو

 15. انگلیس: ایران باید فورا نفتکش توقیف شده را آزاد کند

 16. ۱۰ نکته درباره یوکیا آمانو

 17. واکنش پوتین به خبر درگذشت آمانو

 18. ادعای بولتون درباره دخالت ایران در ونزوئلا

 19. اولین سفر فرمانده تروریست‌های سنتکام به شمال سوریه

 20. ترامپ: مکاتبات مثبتی با کره شمالی داشته‌ایم ولی هنوز وقت مذاکره نیست

 21. روحانی: ایران در طول تاریخ اصلی ترین حافظ امنیت خلیج فارس بوده است/مشکلات منطقه باید با گفت‌وگو حل شود

 22. با ادامه تنش؛ ۶ شهروند ژاپنی در کره‌جنوبی بازداشت شدند

 23. عمان این بار میان ایران و انگلیس میانجی می‌شود؟

 24. ترکیه و آمریکا بدنبال ایجاد منطقه حائل در سوریه

 25. درخواست قانونگذار آمریکایی برای شفاف‌سازی سیا درباره بازداشت جاسوسانش در ایران

پربحث‌های هفته

 1. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 2. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 3. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 4. رئیس پلیس دبی: چرا ترامپ که در برابر عرب‌ها شیر بود، حالا در برابر ایران خرگوش است؟

 5. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 6. جلسه اضطراری دولت انگلیس پس از توقیف نفتکش این کشور

 7. هانت: از ایران می‌خواهیم که فورا نفتکش انگلیس و خدمه آن را آزاد کند

 8. ادعای یک مقام پنتاگون: «طرح عبور آزاد و باز» در تنگه هرمز به زودی عملیاتی می‌شود

 9. واکنش وزیر خارجه آمریکا به بازداشت جاسوس‌های «سیا» در ایران

 10. سیاست های ترامپ در برابر ایران کاملا شکست خورده است

 11. یوکیا آمانو درگذشت

 12. آقای ترامپ نتوانستید بزنید

 13. واکنش یک‌کلمه‌ای ظریف به ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی

 14. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 15. فایننشال تایمز: لندن به تنهایی حریف تهران نیست

 16. سپاه: ادعاي ساقط كردن پهباد ايراني دروغ است، بزودي اثبات مي كنيم

 17. دلایل توقیف نفتکش انگلیسی مشخص شد

 18. توضیح پنتاگون درباره سرنگونی یک پهپاد در تنگه هرمز

 19. واکنش عربستان به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران

 20. واکنش روسیه به توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز

 21. وزیر خارجه انگلیس: تلاش می‌کنیم از طریق دیپلماسی نفتکش‌مان را آزاد کنیم

 22. حمل و نقل دریایی انگلیس خواستار بازگشت سریع نفتکش این کشور شد

 23. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 24. عربستان: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 25. عقب‌نشینی خفت‌بار سعودی‌ها

آخرین عناوین