کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

گروه جهان الف،   3980327246 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

حدود سه هفته از فرصت ۶۰روزه ایران به کشورهایی اروپایی برای انجام تعهدات‌شان در قبال برجام باقی مانده است، اما آنها تاکنون اقدامی جدی برای انتفاع ایران از توافق هسته‌ای انجام نداده‌اند؛ با این شرایط سوالی مطرح است که سرانجام برجام چه خواهد شد؟.

به گزارش الف، خویشتنداری ایران در قبال بدعهدی آمریکا و اروپا به پایان رسید و از چندی قبل با بیانیه شورای عالی امنیت ملی تحرک جدیدی در سیاست خارجی ایران بوجود آمده است. این اتفاق در حالی رخ داده که سیاست فشار حداکثری آمریکا در پی زمین گیر کردن ایران و فروپاشی اقتصادی بود، اما با وجود بهره گیری از تمامی ظرفیت‌ها نتیجه‌ای به همراه نداشته است. به همین دلیل، دولت آمریکا ضمن حفظ فشارها در پی جستجوی راهی برای ترغیب ایران به نشستن پای میز مذاکره است.

در راستای مقابله با بدعهدی‌ها، یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام، بازگشت تحریم‌ها و تعلل و انفعال اروپایی‌ها، شورای عالی امنیت ملی روز ۱۸ اردیبهشت امسال در بیانیه‌ای به کشورهای باقی مانده در برجام شصت روز فرصت داده بود تا به تعهدات خود در زمینه بانکی و نفتی عمل کنند.

بر اساس بیانیه، توقف تعهدات مربوط به سقف تولید اورانیوم غنی شده و هم‌چنین تولید بدون محدودیت آب سنگین در تأسیسات اراک براساس بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، دو اقدام ایران در گام اول (۶۰ روز) انجام می‌شود. چنانچه خواسته‌های ایران در چارچوب توافق هسته‌ای تامین نشود، محدودیت‌های سطح غنی سازی و اقدامات مرتبط با مدرن سازی راکتور آب سنگین اراک نیز متوقف خواهد شد. درپی تعیین این مدت زمان مشخص از سوی ایران، کشورهای اروپایی طرف برجام و اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای مشترک در واکنش به آن اعلام کردند هیچ ضرب‌الاجلی را از سوی تهران نمی‌پذیرند.

در این راستا، دیروز بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری در محل تاسیسات آب سنگین اراک ضمن بیان آخرین اقدامات برای اجرای بیانیه شورای عالی امنیت ملی در کاهش و توقف اجرای برخی تعهدات ذیل توافق هسته‌ای، وعده داد که ایران در ۱۰ روز آینده از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند.

اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی با واکنش هایی از سوی کشورهای غربی مواجه شد. این دولت ها از تصمیم ایران برای توقف برخی تعهدات خود ابراز نگرانی کرده بودند.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز با صدور بیانیه‌ای از ایران خواست که به تعهدات خود در چارچوب برجام کاملاً پایبند باشد.

لندن طبق معمول واکنش تندتری بروز داد و سخنگوی دولت انگلیس مدعی شد: در صورتی که ایران اجرای تعهداتش را متوقف کند، ما همه گزینه‌هایی که در اختیار داریم را در نظر خواهیم گرفت.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفت: فعلا بر مبنای این فرض عمل می‌کنیم که ایران به الزاماتش پایبند است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم دیروز عنوان کرد: ایران تا به امروز به برجام عمل کرده است. امیدواریم و انتظار داریم که تهران همچنان به تعهدات خود ذیل برجام پایبند بماند... وی سپس افزود اروپا در تلاش است تا مردم ایران از عواید برجام برخوردار شوند.

تاکنون آژانس بین المللی انرژی اتمی ۱۴ بار پایبندی ایران به برجام را تائید کرده است. البته فعلاً حدود سه هفته از فرصت ۶۰روزه ایران به کشورهایی که هنوز در توافق هسته‌ای حضور دارند باقی مانده است، اما آنها تاکنون اقدامی جدی برای انتفاع ایران نسبت به انجام تعهداتش انجام نداده اند.

چند روز قبل سید عباس عراقچی بعد از دیدار با هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه شاهد اقدام ملموسی از سوی اتحادیه اروپا نبوده‌ایم، اعلام کرد فرصت ۶۰ روزه به هیچ وجه تمدید نخواهد شد و ایران اقدامات بعدی یا همان گام دوم را اجرایی می‌کند، مگر اینکه آن‌ها خواسته‌های ما (ایران) را تامین کنند.

وضعیت در حال حاضر به گونه‌ای است که شروع به کار سازوکار تجاری اروپا برای حفظ ایران در برجام یا همان اینستکس تا به امروز اجرایی نشده و دقیقاً نیز مشخص نیست چه زمانی این اتفاق رخ خواهد داد.

بسیاری اعتقاد دارند اگر اینستکس عملیاتی شود عملاً مشکلات چندانی از اقتصاد ایران را حل نخواهد کرد؛ بنابراین به حساب آوردن اینستکس و به طور کلی کمک اروپا در محاسبات راهبردی ایران اشتباهی بزرگ است.

با این شرایط سوالی که مطرح می‌شود این است که سرانجام توافق هسته‌ای چه خواهد شد؟.

حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران روز شنبه هفته جاری در پنجمین نشست سران کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا)، درباره توافق هسته‌ای با بیان اینکه اجرای کامل تعهدات ایران بارها به تایید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسیده است و گفت: «با وجود خروج آمریکا، از سرگیری تحریم‌های غیرقانونی یکجانبه این کشور و نیز حمایت ناچیز سایر طرف‌های موافقتنامه از آن، همچنان معتقد هستیم که انجام تعهدات پذیرفته شده توسط کلیه طرف‌های ذیربط، نقش مهمی در افزایش ثبات منطقه‌ای و جهانی ایفا خواهد کرد.

وی در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد که ایران به صورت یک طرفه نمی‌تواند تنها طرف متعهد به برجام باقی بماند و سایر کشورها نیز لازم است سهم خود را برای حفظ این توافق مهم بپردازند.

رئیس جمهوری ایران افزود: ایران تصمیم گرفته است تا طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام اجرای تعهداتش را برای بازگرداندن توازن در توافق برجام کاهش دهد. بر اساس این دو بند از توافقنامه برجام ایران گفته است با این استدلال که طرف مقابل با عدم پایبندی به تعهداتش، زمینه بهره‌مندی آن از مزایای این توافق را مخدوش کرده است، می‌تواند از اجرای بخشی از تعهدات جزئی یا کلی خود سرباز زند.

 
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز هفته گذشته نیز در سخنانی خطاب به اروپایی‌ها گفته بود که اصلا در موقعیتی نیستند که از ایران انتقاد کنند و در عین حال از آن‌ها خواسته بود که پاسخ دهند در مسیر برجام چه اقدام‌هایی انجام داده‌اند. جمهوری اسلامی تصمیم گرفته است تا طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام اجرای تعهداتش را برای بازگرداندن توازن در توافق مزبور کاهش دهد.

براساس این گزارش دیروز بهروز کمالوندی در پاسخ به پرسشی در این باره که آیا گام آخر ایران خروج از برجام خواهد بود نیز گفت: «اگر به همین سبک ادامه دهیم عملاً همین اتفاق می‌افتد. اگر بگوییم خارج می‌شویم یا نمی‌شویم خیلی مهم نیست کما این که الان شاید خود آمریکا هم متوجه شده باشد که اشتباه کرد که از برجام خارج شد. ممکن است با عدم اجرای تعهدات از سوی اروپا و تعلیق‌های ما به جایی برسیم که عملاً برجامی وجود نداشته باشد. این اتفاق دارد می‌افتد مگر این که تغییری ایجاد شود.»

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۵۸۱۹۷۱۰:۴۰:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۲۸
جام خالی نامش برجام است
ناشناس۹۵۸۲۷۷۱۱:۳۱:۲۳ ۱۳۹۸/۳/۲۸
به هیچ عنوان نباید ایران از برجام بیرون رود.
ناشناس۹۵۸۶۰۰۱۴:۰۱:۴۰ ۱۳۹۸/۳/۲۸
چرا؟ اگه بیام بیرون چی میشه؟ تحریم میشیم؟ الان چی هستیم؟ اگه اسم این چیزی که الان توش هستیم تحریم نیست پس اسمش چیه؟ تحریم های بین‌المللی هم شامل تحریم دارو نیست که ما الان هستیم
ناشناس۹۵۸۳۰۰۱۱:۴۰:۳۵ ۱۳۹۸/۳/۲۸
نقض برجام از سوی ایران یعنی بازگشایی پرونده ایران در آژانس انرژی اتمی و شورای امنیت و اجماع جهانی بر سر ایران.
ناشناس۹۵۸۳۸۵۱۲:۱۶:۵۱ ۱۳۹۸/۳/۲۸
همین جام خالی نبود این وضع اقتصاد رو 5 سال زودتر می دیدی !
دیبا۹۵۸۶۱۹۱۴:۱۲:۵۳ ۱۳۹۸/۳/۲۸
ماله کشی بس است جناب
ناشناس۹۵۸۷۷۲۱۵:۵۰:۴۴ ۱۳۹۸/۳/۲۸
اینطور نیست این وضع اقتصاد حال انباشتگی تولید نقدینگی اون پنج سال توسط دولت بود
ناشناس۹۵۹۰۸۸۱۹:۳۰:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۲۸
به نظرم کمی سکوت کنید و لطف کنید تحلیل نکنید و..ت رو از حد گذروندیدن شماها
سهیل۹۵۸۴۴۹۱۲:۴۵:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۲۸
سرانجام برجام؟ همزمان امضا سرنوشتش رقم خورد و باطل شد چون یکطرفه و بدون تضمین بود
ناشناس۹۵۸۲۴۰۱۱:۰۴:۴۹ ۱۳۹۸/۳/۲۸
روحانی و ظریف پاسخگو باشند که سیب و گلابی برجام چی شد ؟!
شهروز۹۵۸۷۳۶۱۵:۲۴:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۲۸
وکیل الدوله باز آمدن و منفی میدن
ناشناس۹۵۹۱۵۰۲۰:۴۰:۴۲ ۱۳۹۸/۳/۲۸
ظریف باید محاکمه و مجازات شود بابت این خسران عظیمی که به کشور وارد کرد.
ناشناس۹۵۸۲۴۸۱۱:۰۶:۵۴ ۱۳۹۸/۳/۲۸
اگر ایران از روز اول مرحله به مرحله و با توجه به لغو تحریم ها تعهداتش را انجام می داد امروز مجبور نبود برای اجرای برجام به دشمن التماس نماید.
ناشناس۹۵۸۹۵۰۱۷:۴۲:۳۳ ۱۳۹۸/۳/۲۸
در واقع تحریمها تعلیق 90 روزه شدند نه رفع! آقای پرفسور ظریف باید پاسخگو باشند که چرا تن به تعلیق 90 روزه دادند؟ اگر مذاکره واقعا برد برد و برابر می بود باید تعهدات هسته ای ما هم بصورت تعلیق 90 روزه اجرا می شد. برجام از همان ابتدا توسط دولت روحانی اشتباه و برپایه خوش بینی بیش از حد به آمریکا بنا شد.
ناشناس۹۵۸۲۵۰۱۱:۰۸:۴۰ ۱۳۹۸/۳/۲۸
تنها فایده برجام نافرجام این بود که به مذاکرات بی حاصل بین ایران و غرب پایان داد.
ناشناس۹۵۸۲۵۷۱۱:۱۴:۲۵ ۱۳۹۸/۳/۲۸
بالاخره در تار استکبار جهانی افتادیم و باید منتظر خورده شدن باشیم
ناشناس۹۵۸۳۷۰۱۲:۱۲:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۲۸
جنگ به زودی آغاز میشود...
ناشناس۹۵۸۴۱۱۱۲:۲۶:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۲۸
مردم معطل هستند تکلیف را زودتر معلوم کنید
ناشناس۹۵۸۶۱۴۱۴:۰۷:۲۵ ۱۳۹۸/۳/۲۸
واقعیت آن است که نویسنده محترم مکتوب کرده است. اما یک واقعیت که گفته نمی شود. فرق اروپا و امریکا است. جدا از توان نظامی واقتصادی امریکا که قابل مقایسه با اروپا نیست. دولت های اروپایی کنترلی بر شرکت ها و صنایع بخش خصوصی کشورشان ندارند بنابر این خود شرکت ها هستند که در مورد انتخاب مشتری تصمیم می گیرند و طبیعتا آنها معامله با امریکا را به ما ترجیح می دهند. اما کاش بعداز برجام اجازه فعالیت شرکت های چند ملیتی امریکا را در داخل می دادیم تا آنها نیز از اجرای برجام سودی ببرند که کلمه برد برد در مورد آنها هم صدق کند. اما چون دیدند منافع اقتصادی برجام به ایران و کشورهای اروپایی و آسیایی رسید و چیزی گیر آنها نیامده بخاطر همین مورد زیر توافق زدند و براحتی از برجام خارج شدند. و ما باید بدانیم که متاسفانه خروج ما هم از توافق برجام دقیقا خواسته امریکاست تا دوباره مانند زمان قبل از برجام توافق بین المللی علیه ما درست کند.
ناشناس۹۵۸۶۷۳۱۴:۴۷:۲۶ ۱۳۹۸/۳/۲۸
با سیاست و رجز خوانی عامل ها . خدا بخیر کند بد روز کاری برای ما رقم خورد
ناشناس۹۵۸۸۶۶۱۶:۴۶:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۲۸
برجام مرده اما هیچکی حاضر به دفن آن نیست

پربحث‌های امروز

 1. آیا ما ایرانی‌ها نژادپرستیم؟

 2. جهانگیری: بابت فشارهای اقتصادی چندسال اخیر شرمنده مردم هستیم

 3. رئیس پلیس دبی: چرا ترامپ که در برابر عرب‌ها شیر بود، حالا در برابر ایران خرگوش است؟

 4. اسناد جدیدی از تخلفات دانشگاهی حسین فریدون به دست آمده است

 5. عراقچی حامل پیشنهاد جدید روحانی به مکرون است

 6. سرانجام نجفی در صورت غیر عمدی بودن قتل چه خواهد شد؟

 7. لحظه شهادت «داریوش رضایی‌نژاد» چگونه گذشت  

 8. نامه نمایندگان مجلس به روحانی: رئیس بنیاد شهید را برکنار کنید

 9. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس شد

 10. کریمی‌قدوسی: لیست دوتابیعتی‌ها را به رسانه‌ها می‌دهم/ من نگفتم که روحانی دوتابعیتی است

 11. برادر میترا استاد: تصمیم نهایی با من است/ برای رضایت صحبت شده ولی موافقت نکرده‌ایم

 12. سرمقاله گاردین درباره بحران نفتکش‌ها: توقیف کشتی ایرانی کبریت‌زدن به بنزین بود

 13. بازیگران قدرتمند دلالی بازار مسکن چه کسانی هستند!

 14. مزدک به سلامت  

 15. توکلی: روحانی برخی از اعضای کابینه را تغییر دهد/ اشتباهاتی که دولت در داخل مرتکب می‌شود وضع را خراب می‌کند

 16. مطالبه شفافیت ۱۵ ساله شد؛ هنوز پیشرفت جدی نداریم

 17. پاسخ‌های رئیس اتحادیه مشاوران املاک‌ به مخاطبان الف: قیمت مسکن کاهش و سامانه کد رهگیری اجرایی می‌شود

 18. به دنبال سرنخ‌هایی از مزدک میرزایی

 19. دستمزد۹۸ تنها ۴۰درصد هزینه زندگی کارگران را تامین می‌کند

 20. احتمال پرواز جنگنده‌های آمریکایی بر فراز تنگه هرمز

 21. افشای دریافت حقوق نجومی توسط ۴۰۰ نفر از مدیران دستگاه‌های مختلف

 22. چای خارجی ٨٠ هزارتومان گران شد

 23. دیدار محرمانه مریم رجوی با نتانیاهو

 24. پژمان‌فر: قرار نیست صداوسیما، رسانه دولت باشد

 25. اظهارات جنجالی کریمی‌قدوسی درباره لیست محرمانه دوتابعیتی‌ها  

پربحث‌های دیروز

 1. تكمله اي بر حرف و حديث هاي گاندو/ لطفا حكم كلي صادر نکنید!

 2. اولین تصاویر از جاسوسان بازداشت‌شده "سیا" در ایران  

 3. نامه دولت برای تحریم مالی صداوسیما در شورای نظارت بررسی می‌شود

 4. هانت: از ایران می‌خواهیم که فورا نفتکش انگلیس و خدمه آن را آزاد کند

 5. پرداخت حقوق بالای ۱۲ میلیون تومان در دولت ممنوع شد

 6. واکنش وزیر خارجه آمریکا به بازداشت جاسوس‌های «سیا» در ایران

 7. صحبت‌های عجیب نماینده تربت جام در مجلس   

 8. یوکیا آمانو درگذشت

 9. فایننشال تایمز: لندن به تنهایی حریف تهران نیست

 10. فردوسی‌پور و صداوسیما در چالش شفافیت؛ چند سوال درباره درآمدهای برنامه ۹۰

 11. تائید رفتن مزدک میرزایی به شبکه ماهواره‌ای توسط دوستانش

 12. کدخدایی: شورای نگهبان مصلحت سنجی ندارد/ برابری دیه زن و مرد ایراد شرعی دارد

 13. کنایه‌ دوباره حسام‌الدین آشنا به سریال سازی جاسوسی

 14. روایت آیت‌الله مصباح از دو قطبی شدن جامعه/ بررسی مجدد پرونده حسین فریدون/ باهنر: خاتمی از سران فتنه نیست

 15. واکنش عربستان به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران

 16. رئیس قوه‌قضائیه: اعلام فساد امیدآفرین نیست؛ اقدام علیه فساد امیدآفرین است

 17. روایتی از خانواده‌ای که ۱۲۵ هزار خودرو را با رانت وارد کشور کرد

 18. كبيری كه صغير شد

 19. همتی: بانک‌ها به دلیل فشارهای تحریمی و حجم نقدینگی مشکلات جدی دارند

 20. مانور‌قایق‌های تندرو سپاه در اطراف نفتکش انگلیسی  

 21. برندگان و بازندگان بازی بانک‌ها چه کسانی هستند؟

 22. جنگ نفتکش‌ها و نقشه تیم B برای نخست وزیر جدید انگلیس

 23. یک زن آمریکایی جانشین موقت آمانو شد

 24. ظریف: آمانو حامی سرسخت برجام بود

 25. فعالیت یکی از قوی‌ترین مافیاها در حوزه دارو/ سرکوب صنعت دارو توسط مافیا

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 3. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 4. تكمله اي بر حرف و حديث هاي گاندو/ لطفا حكم كلي صادر نکنید!

 5. آیا ما ایرانی‌ها نژادپرستیم؟

 6. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 7. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 8. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 9. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 10. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 11. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 12. اولین تصاویر از جاسوسان بازداشت‌شده "سیا" در ایران  

 13. جهانگیری: بابت فشارهای اقتصادی چندسال اخیر شرمنده مردم هستیم

 14. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 15. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 16. نامه دولت برای تحریم مالی صداوسیما در شورای نظارت بررسی می‌شود

 17. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 18. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 19. رئیس پلیس دبی: چرا ترامپ که در برابر عرب‌ها شیر بود، حالا در برابر ایران خرگوش است؟

 20. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 21. ورود برق آسا تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی  

 22. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 23. توانا بود هرکه با ما بود!

 24. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 25. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

پربحث‌های امروز

 1. رئیس پلیس دبی: چرا ترامپ که در برابر عرب‌ها شیر بود، حالا در برابر ایران خرگوش است؟

 2. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس شد

 3. سرمقاله گاردین درباره بحران نفتکش‌ها: توقیف کشتی ایرانی کبریت‌زدن به بنزین بود

 4. احتمال پرواز جنگنده‌های آمریکایی بر فراز تنگه هرمز

 5. دیدار محرمانه مریم رجوی با نتانیاهو

 6. امارات: یمن را ترک نمی‌کنیم!

 7. پمپئو: امیدوارم کارزار فشار ایران را به مذاکره بکشاند

 8. ابراز امیدواری ماکرون به همکاری سازنده با جانسون درباره ایران

 9. اتحادیه اروپا: رایزنی برای مبادله نفت از طریق اینستکس در جریان است

 10. سازمان ملل از امکان پایان جنگ یمن خبر داد

 11. ارتباط روسیه با ایران درباره اتباع روسی کشتی توقیف‌شده انگلیسی

 12. نخست‌وزیر جدید انگلیس معروف به «ترامپِ بریتانیا» کیست؟

 13. منابع لبنانی: مصر و عراق در صدد وساطت بین عربستان و ایران هستند

 14. درخواست ۵۲ اندیشمند از «گوترش» درباره شیخ «ابراهیم زکزاکی»

 15. جدیدترین موضع گیری خصمانه کابینه سعودی علیه ایران

 16. چین با یافتن راهی منحصر به فرد تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران را دور زد

 17. دیدار ظریف با رئیس جمهور بولیوی

 18. واکنش روسیه به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس

 19. عادل عبدالمهدی: حشدالشعبی با نیروهای مسلح ادغام نمی‌شود

 20. حماس: سخنان رهبر ایران تأکیدی بر حمایت تمام‌نشدنی از فلسطین است

 21. تبریک توئیتری ترامپ به بوریس جانسون  

 22. بیانیه اتحادیه اروپا درباره نشست فوق‌العاده کمیسیون برجام

 23. سخنگوی مالک نفتکش: تماسی با خدمه و ناخدای کشتی نداشته‌ایم/ از زمان توقیف ارتباطمان قطع شده

 24. انگلیس نخست‌وزیر عراق را با ایران واسطه کرده است

 25. واکنش افغانستان به اظهارات نسنجیده ترامپ

پربحث‌های دیروز

 1. هانت: از ایران می‌خواهیم که فورا نفتکش انگلیس و خدمه آن را آزاد کند

 2. واکنش وزیر خارجه آمریکا به بازداشت جاسوس‌های «سیا» در ایران

 3. یوکیا آمانو درگذشت

 4. فایننشال تایمز: لندن به تنهایی حریف تهران نیست

 5. واکنش عربستان به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران

 6. جنگ نفتکش‌ها و نقشه تیم B برای نخست وزیر جدید انگلیس

 7. یک زن آمریکایی جانشین موقت آمانو شد

 8. ظریف: آمانو حامی سرسخت برجام بود

 9. شاهزاده سعودی: به زودی شراب هم حلال می‌شود!

 10. نخست‌وزیر ژاپن: قصد دارم با روحانی دیدار کنم

 11. بازداشت جاسوسان سیا ترامپ را عصبی کرد

 12. ترامپ: بولتون را به عنوان برگ چانه‌زنی در برابر ایران می‌خواهم

 13. روسیه درخصوص حادثه نفتکش ها حق را به ایران داد

 14. واکنش وزارت خارجه ایران به درگذشت یوکیا آمانو

 15. انگلیس: ایران باید فورا نفتکش توقیف شده را آزاد کند

 16. ۱۰ نکته درباره یوکیا آمانو

 17. واکنش پوتین به خبر درگذشت آمانو

 18. ادعای بولتون درباره دخالت ایران در ونزوئلا

 19. اولین سفر فرمانده تروریست‌های سنتکام به شمال سوریه

 20. ترامپ: مکاتبات مثبتی با کره شمالی داشته‌ایم ولی هنوز وقت مذاکره نیست

 21. روحانی: ایران در طول تاریخ اصلی ترین حافظ امنیت خلیج فارس بوده است/مشکلات منطقه باید با گفت‌وگو حل شود

 22. با ادامه تنش؛ ۶ شهروند ژاپنی در کره‌جنوبی بازداشت شدند

 23. عمان این بار میان ایران و انگلیس میانجی می‌شود؟

 24. ترکیه و آمریکا بدنبال ایجاد منطقه حائل در سوریه

 25. درخواست قانونگذار آمریکایی برای شفاف‌سازی سیا درباره بازداشت جاسوسانش در ایران

پربحث‌های هفته

 1. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 2. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 3. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 4. رئیس پلیس دبی: چرا ترامپ که در برابر عرب‌ها شیر بود، حالا در برابر ایران خرگوش است؟

 5. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 6. جلسه اضطراری دولت انگلیس پس از توقیف نفتکش این کشور

 7. هانت: از ایران می‌خواهیم که فورا نفتکش انگلیس و خدمه آن را آزاد کند

 8. ادعای یک مقام پنتاگون: «طرح عبور آزاد و باز» در تنگه هرمز به زودی عملیاتی می‌شود

 9. واکنش وزیر خارجه آمریکا به بازداشت جاسوس‌های «سیا» در ایران

 10. سیاست های ترامپ در برابر ایران کاملا شکست خورده است

 11. یوکیا آمانو درگذشت

 12. آقای ترامپ نتوانستید بزنید

 13. واکنش یک‌کلمه‌ای ظریف به ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی

 14. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 15. فایننشال تایمز: لندن به تنهایی حریف تهران نیست

 16. سپاه: ادعاي ساقط كردن پهباد ايراني دروغ است، بزودي اثبات مي كنيم

 17. دلایل توقیف نفتکش انگلیسی مشخص شد

 18. توضیح پنتاگون درباره سرنگونی یک پهپاد در تنگه هرمز

 19. واکنش عربستان به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران

 20. واکنش روسیه به توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز

 21. وزیر خارجه انگلیس: تلاش می‌کنیم از طریق دیپلماسی نفتکش‌مان را آزاد کنیم

 22. حمل و نقل دریایی انگلیس خواستار بازگشت سریع نفتکش این کشور شد

 23. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 24. عربستان: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 25. عقب‌نشینی خفت‌بار سعودی‌ها

آخرین عناوین