۱۰ توصیه برای سلامت چشم در تابستان!

گروه سلامت الف،   3980327221

در شرایطی که بیشتر مردم با آثار پرتوهای فرابنفش خورشید بر پوست آشنا هستند اما معمولاً به آسیبی که آنها می‌توانند به چشم‌های انسان وارد کنند، توجه کمتری دارند.

به گزارش ایسنا، فصل تابستان زمان خوبی برای رفتن به تعطیلات، انجام ورزش‌های آبی و لذت بردن از میوه‌های خوشمزه فصلی است. اما خورشید نقطه مشترک در این موارد محسوب می‌شود. به رغم فوایدی که ارائه می‌کند، نور خورشید می‌تواند با خطرات سلامت ناخوشایندی نیز مرتبط باشد. پرتوهای فرابنفش خورشید که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند می‌توانند به سلامت پوست و چشم انسان آسیب برسانند.

در شرایطی که بیشتر مردم با آثار پرتوهای فرابنفش خورشید بر پوست آشنا هستند، اما معمولاً به آسیبی که آنها می‌توانند به چشم‌های انسان وارد کنند، توجه کمتری دارند. آیا می‌دانستید که چشم‌های انسان نیز می‌توانند دچار آفتاب سوختگی شوند؟ استفاده از عینک آفتابی می‌تواند از چشم‌های ما محافظت کند، اما چه کارهای دیگری می‌توانیم برای محافظت از آنها طی فصل تابستان انجام دهیم؟

پرهیز از آسیب‌های ورزشی

تابستان زمان خوبی برای انجام ورزش‌های تفریحی، چه همراه با اعضای خانواده یا تیم‌های اجتماعی است. بسیاری از آسیب دیدگی‌های چشم مرتبط با ورزش در ورزش‌هایی که با توپ‌های کوچک انجام می‌شوند، مانند بدمینتون، بیسبال، پینتبال و گلف رخ می‌دهند. اگر هنگام ورزش از عینک آفتابی استفاده می‌کنید، مدل‌هایی که از لنزهای پلی کربنات برخوردار هستند را انتخاب کنید زیرا مقاومت بالایی در برابر ضربه دارند و البته آنها باید محافظت ۱۰۰ درصدی در برابر پرتوهای فرابنفش را ارائه کنند.

پرهیز از مواد شیمیایی و محرک‌های طبیعی

مواد شیمیایی موجود در استخرها و محرک‌های طبیعی شایع مانند پیچک سمی، نیش حشرات، و باکتری‌های دریاچه و رودخانه می‌توانند مضر یا به طور کلی آزاردهنده باشند، به ویژه اگر با چشم‌ها در تماس باشند. بر همین اساس، هنگام شنا از عینک شنا استفاده کنید. همچنین، اگر در تماس با محرک‌های طبیعی بوده‌اید، دست‌های خود را به چشم‌ها نمالیده و آنها را تمیز کنید زیرا تماس دست با چشم می‌تواند موجب ورود عوامل آلرژی‌زا (آلرژن ها) به بدن شده و مشکلات بسیاری را در پی داشته باشد.

آشنایی با چگونگی پاکسازی شن از چشم‌ها

تابستان زمان خوبی برای رفتن به تعطیلات و حضور در ساحل است. ورود شن به چشم‌ها به دلایل مختلف از جمله وزش باد یا تکان دادن حوله یکی از مشکلات رایج حضور در ساحل است. در این شرایط از مالش چشم‌های خود پرهیز کنید و چشم‌ها را آب تمیز بشویید زیرا مالش چشم‌ها می‌تواند موجب خراشیده شدن قرنیه توسط ذرات شن شود. برای خارج کردن ذرات شن، چشم‌های خود را باز نگه داشته و با آب تمیز آنها را شستشو دهید. در صورت عدم دسترسی به آب، پلک زده و اجازه دهید ذرات شن توسط اشک خارج شوند. اگر پس از پاکسازی چشم‌ها مشکلات چشم شما بهبود نیافت به پزشک مراجعه کنید.

عدم توجه به ابرها

روزهای ابری می‌توانند بسیار خطرناک باشند زیرا مردم فکر می‌کنند که به واسطه پنهان شدن خورشید پشت ابرها دیگر نیازی به استفاده از عینک آفتابی یا کرم ضد آفتاب برای محافظت از چشم‌ها و پوست نیست اما به خاطر داشته باشید که ابرها نمی‌توانند پرتوهای فرابنفش خورشید را مسدود کنند. همچنین، توصیه می‌شود در روزهای ابری از عینک‌های آفتابی با لنزهای روشن‌تر استفاده شود.

دنبال کردن رژیم غذایی مناسب

محافظت در برابر نور خورشید و آسیب دیدگی تنها روش‌های موجود برای حفظ سلامت چشم‌ها نیستند. مواد غذایی بسیاری وجود دارند که می‌توانند سلامت چشم‌ها را تقویت کرده و به پیشگیری از بیماری‌های چشم کمک کنند. هویج یکی از شناخته‌شده‌ترین نمونه‌ها در این زمینه است که به واسطه محتوای بتاکاروتن خود که در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شود می‌تواند به تقویت چشم‌ها کمک کند. از دیگر مواد مغذی برای حفظ سلامت چشم‌ها می‌توان به ویتامین E، ویتامین C، نیاسین، لوتئین و زیزانتین اشاره کرد.

تأمین آب مورد نیاز بدن

افزون بر یک رژیم غذایی سالم سرشار از مواد مغذی، نوشیدن آب فراوان نیز به حفظ رطوبت چشم کمک کرده و در مبارزه با خشکی چشم نقش دارد. نوشیدن آب به میزان کافی نه تنها برای سلامت چشم‌های انسان مفید است، بلکه شرایط پوست و سلامت کلی انسان را بهبود می‌بخشد. همچنین، گرمای تابستان می‌تواند موجب کم آبی بدن شود، از این رو هیدراته نگه داشتن بدن طی این فصل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

خواب کافی

در فصل تابستان نباید خواب و سلامت کلی، از جمله سلامت چشم‌های خود را قربانی انجام فعالیت‌های مختلف کنید. در کنار لذت بردن از تفریحات تابستانی باید زمان کافی به استراحت نیز اختصاص دهید.

توجه به ساعات اوج تابش خورشید

بازه زمانی بین ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر در فصل تابستان اوج تابش خورشید عنوان شده است و بهتر است طی این ساعات از حضور در برابر نور خورشید پرهیز کرده و یا اگر مجبور به این کار هستید، بیشترین میزان محافظت از خود را انجام دهید. در همین راستا، استفاده از عینک آفتابی، کلاه مناسب و کرم ضد آفتاب می‌تواند مفید باشد.

پرهیز از آفتاب سوختگی چشم

آفتاب سوختگی چشم شرایط ناخوشایندی است. نور فرابنفش فیلتر نشده می‌تواند موجب درد شدید و بسیاری مشکلات دیگر در بینایی انسان شود. فتوکراتیتیس اصطلاح پزشکی برای آفتاب سوختگی چشم است که به واسطه قرار گرفتن طولانی مدت در معرض پرتوهای فرابنفش رخ می‌دهد.

آسیب ناشی از آفتاب سوختگی چشم به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود. نوع نخست ناخنک (Pterygium) است که شامل یک توده صورتی یا قرمز روی بخش سفید چشم می‌شود. این شرایط به نام «چشم موج سوار» نیز شناخته می‌شود. نوع دوم پینگوکولا (Pinguecula) است که موجب برجستگی زرد رنگ روی سطح چشم می‌شود.

هر دو شرایط ممکن است به واسطه آسیب خورشید به قرنیه شکل بگیرند. پزشک شما می‌تواند با قطره‌های چشم این شرایط را درمان کند. در برخی موارد، ممکن است به انجام عمل جراحی برای برداشتن توده نیاز باشد. چشم‌های آسیب دیده به واسطه مواجهه طولانی مدت با پرتوهای فرابنفش خورشید می‌توانند ظاهری کدر و تغییر رنگ داده داشته باشند و باگذشت زمان، ممکن است آب مروارید شکل بگیرد.

در موارد خفیف آفتاب سوختگی چشم، فرد ممکن است متوجه هیچ عارضه جانبی نشود. در موارد شدید، علائم ممکن است بین سه تا دوازده ساعت پس از مواجهه ظاهر شوند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- درد با شدت خفیف تا شدید

- خون گرفتگی چشم‌ها

- حساسیت به نور

- آبریزش چشم

- تاری دید

- احساس وجود چیزی در چشم

اگر با هر یک از این علائم مواجه هستید، ممکن است با آفتاب سوختگی چشم مواجه باشد. بهترین اقدام خارج کردن لنزهای تماسی در صورت امکان، استفاده از قطره‌های چشم آبرسان و مراجعه به پزشک است.

استفاده از عینک آفتابی مناسب

طی فصل تابستان ممکن است زمان بیشتری را در فضای آزاد سپری کنید، از این رو، هرچه بیشتر در معرض پرتوهای فرابنفش خورشید قرار دارید. همچنین، ممکن است زمان زیادی را در نزدیکی آب و شن سپری کنید که به ترتیب ۱۰ درصد و ۱۵ درصد از پرتوهای فرابنفش خورشید را بازتاب می‌دهند. به واسطه مواجهه هرچه بیشتر با نور مستقیم خورشید و سطوح بازتاب دهنده در تابستان، نه تنها حضور در سایه تا حد امکان اهمیت دارد، بلکه باید روزانه از عینک آفتابی استفاده کرد.

افرادی که از عینک‌های طبی استفاده می‌کنند نباید این مساله را به بهانه‌ای برای نادیده گرفتن محافظت از چشم‌های خود در برابر نور خورشید تبدیل کنند زیرا امروزه لنزهای طبی عینک آفتابی یا عینک‌های آفتابی که روی عینک طبی قرار می‌گیرند، در دسترس هستند. همچنین، بیشتر لنزهای طبی تا حدودی محافظت در برابر پرتوهای فرابنفش را ارائه می‌کنند. برای محافظت بیشتر می‌توانید استفاده از پوشش فرابنفش اضافه را مد نظر قرار دهید.

برای انتخاب عینک آفتابی مناسب توجه به نکات زیر اهمیت دارد:

محافظت در برابر پرتوهای فرابنفش (UV) - هنگام خرید عینک آفتابی باید مدل‌هایی که ۹۸ تا ۱۰۰ درصد محافظت در برابر پرتوهای فرابنفش را ارائه می‌کنند، خریداری کنید تا از حفظ سلامت چشم‌ها اطمینان حاصل شود. چند نوع پرتو فرابنفش وجود دارند، اما UVA و UVB پرتوهایی هستند که به زمین رسیده و می‌توانند به چشم‌ها آسیب برسانند. همچنین، استفاده از لنزهای تیره‌تر لزوماً به معنای محافظت بیشتر در برابر پرتوهای فرابنفش نیست و همواره باید مدل‌هایی که دارای برچسب محافظت ۱۰۰ درصد در برابر UVA و UVB هستند را خریداری کنید.

رنگ لنز - اگرچه رنگ لنز عینک آفتابی بر سطح واقعی محافظت در برابر پرتوهای فرابنفش تأثیرگذار نیست، اما انتخاب رنگ بر اساس نوع فعالیت‌هایی که قصد انجام آنها را دارید، اهمیت دارد. رنگ‌های مختلف لنز می‌توانند به انجام راحت‌تر فعالیت‌های مختلف کمک کنند. بر همین اساس، زمانی که موضوع انتخاب رنگ لنز مطرح می‌شود باید بدانید دنبال چه چیزی هستید. در شرایطی که رنگ خاکستری بهترین گزینه برای آفتاب شدید و فعالیت‌های روزانه است، رنگ کهربایی برای ماهی‌گیری، رنگ زرد برای نور کم و سایه، و رنگ سبز برای ورزش‌هایی دارای عمق میدان مانند گلف و تنیس بهتر است. در زمان انتخاب رنگ‌های مختلف به محافظت ۱۰۰ درصد در برابر پرتوهای فرابنفش خورشید توجه داشته باشید.

طراحی فریم - انتخاب درست رنگ لنز و محافظت در برابر پرتوهای فرابنفش اهمیت بسیار زیادی در انتخاب عینک آفتابی دارند، اما طراحی فریم نیز می‌تواند به محافظت از چشم‌ها و پوست حساس اطراف آنها کمک کند. عینک‌های آفتابی بزرگ که چشم‌ها را به طور کامل پوشش می‌دهند از رسیدن نور خورشید به چشم‌ها از اطراف و بالا پیشگیری می‌کنند. عینک‌های آفتابی که روی عینک طبی قرار می‌گیرند نیز در دسترس هستند.

پولاریزاسیون - در شرایطی که پولاریزاسیون اثری بر سلامت پزشکی چشم‌های شما ندارد، استفاده از لنزهای پولاریزه هنگام ماهیگیری یا در موقعیت‌هایی با درخشش و بازتاب نور زیاد، مانند شنا و رانندگی ایده خوبی است. لنزهای پولاریزه نه تنها به پیشگیری از تصادفات یا اختلال در ماهیگیری هنگام نگاه به آب پیشگیری می‌کنند، بلکه به واسطه کاهش نور روشن فشار وارده بر چشم را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهند.

توصیه‌های کوتاه برای محافظت از چشم‌ها در تابستان

هنگام حضور در فضای آزاد حتی برای چند دقیقه همواره از عینک آفتابی استفاده کنید.

تابستان زمان خوبی برای انجام پروژه‌های خانگی است. هنگام کار با ابزارها، و مواجهه با گرد و غبار و خرده ریزها محافظت لازم از چشم‌های خود را فراموش نکنید.

اگر به شنا علاقمند هستید از عینک شنا برای محافظت از چشم‌های خود استفاده کنید. کلر آب استخر، نمک آب دریا و ذرات موجود در مسیرهای آبی می‌توانند موجب آسیب دیدگی چشم‌ها شوند.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض تهویه مطبوع می‌تواند موجب خشکی چشم‌ها شود. برای آبرسانی به چشم‌ها از قطره‌های چشم استفاده کنید و در استفاده از دستگاه‌ها زیاده‌روی نکنید.

طی بازه زمانی ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر که اوج تابش خورشید است، حضور در فضای آزاد را محدود کنید.

بیشتر پلک بزنید. پلک زدن روشی طبیعی برای حفظ رطوبت و محافظت از چشم‌ها است.

آلرژی‌های تابستانی را نادیده نگیرید زیرا می‌توانند موجب خارش و آبریزش چشم شوند.

اگر قصد دارید زمان زیادی را رانندگی کنید، دریچه‌های کولر خودرو را از سمت چشم‌های خود منحرف کنید.

از مواجهه طولانی مدت با شن و آب پرهیز کنید. هر دو می‌توانند قدرت خورشید را افزایش دهند.

محافظت از چشم‌های خود را با استفاده از کلاه مناسب همراه با عینک آفتابی تکمیل کنید. این اقدام مواجهه با پرتوهای فرابنفش خورشید را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 3. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 4. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 5. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 6. به نظر شما با حجاب کیست؟  

 7. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 8. کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام اصول‌گرایی؟

 9. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 10. خانم چادری و آقای ریشوی پاساژ پروانه!

 11. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 12. آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

 13. نیم قرن از اولین سفر انسان به ماه گذشت  

 14. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 15. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 16. نوبخت خبر داد: ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی در سال جاری

 17. نمایندگان مجلس تا کجا مصونیت دارند؟

 18. صفر تا صد «توئیت‌های ۲۰ میلیونی» در نظام سلامت/ وزیر از کدام فساد حرف می‌زند؟

 19. داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند

 20. دختر و داماد نجفی در دادگاه  

 21. افشاگری روزنامه گاردین درباره ارتباط "حلقه نزدیک" ترامپ با منافقین

 22. تک تیرانداز یمنی درحال شکار سعودی‌ها  

 23. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 24. آیا مستند ویژه «گاندو» درباره جیسون رضائیان روی آنتن می‌رود؟

 25. سناریوی هالیوودی آمریکا برای جنگ با ایران

پربحث‌های دیروز

 1. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 2. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 3. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 4. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 5. پول ساخت ویلاهای لواسان از کجا در می‌آید؟  

 6. تهیه‌کننده «گاندو» جواب واعظی را داد؛ مردم پسندیده‌اند اما شما با حملات زنجیره‌ای رسانه‌هایتان...

 7. پاسخ دادستانی ارکان انذارم به مقامات قضایی را مخدوش نکرد

 8. پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود / سریال گاندو مثل یک شوک برای جامعه بود

 9. منافع ملی را به زلف پیرمرد 74 ساله اسپانیایی گره نزنید

 10. وزیر بهداشت: خواب از چشمانم رفته است/ برخی به جای واردات «استنت قلب»۲ میلیون یورو کابل برق آوردند

 11. احتمال لغو عوارض ورود به محدوده زوج و فرد تهران

 12. خرازی: مذاکره مجدد با‌ آمریکا خیانت است/ عصاره جهانگیری در دولت روحانی گرفته شد

 13. چگونه با اسناد غیررسمی از پرداخت بدهی به بانک فرار کنیم؟!

 14. واکنش مثبت علی مطهری به درخواست مایک پمپئو/ نظر احمد توکلی درباره بازداشت طبری/ چرا ائمه جمعه بازنشسته نمی‌شوند؟

 15. مکرون؛ بن‌بست برجامی و بسته پیشنهادی که در سکوت، برگشت خورد

 16. پخش مستند «تبادل ۴ جاسوس آمریکایی» از شبکه پنج

 17. آخرین وضعیت بازار ارز؛ مردم فروشنده دلارهای خانگی شدند

 18. ترامپ: دنبال تغییر نظام ایران نیستیم

 19. تاکید رهبر انقلاب بر ادامه کاهش تعهدات برجامی ایران

 20. همتی: شوک ارزی تخلیه شد/ بانک مرکزی قیمت ارز را تعیین نمی‌کند

 21. وزیر فرانسوی به علت خوردن نهار گران قیمت مجبور به استعفا شد  

 22. چراغ اول را روشن کنید آقای روحانی!

 23. تکذیب برداشت بد از مصاحبه ظریف درباره مذاکره موشکی با آمریکا

 24. دستگیری یکی از اراذل و اوباش سابقه دار متواری در غرب تهران  

 25. بیانیه بیش از 40 تشکل دانشجویی سراسر کشور در واکنش به لایحه جامع تامین امنیت زنان

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 5. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 6. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 7. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 8. زمان پاسخگویی نئولیبرال های وطنی فرارسیده است

 9. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 10. چه کسانی و چرا به گاندو حمله می‌کنند

 11. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 12. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 13. دولت نگاه «ناموسی» به برجام دارد

 14. برجام فعلا مُرده، آمریکا دست و پای خود را بسته است

 15. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 16. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 17. متروهای کهنه و گرمای وحشتناک قطارها در ایتالیا/ در کشور برندها خبری از برند پوش‌ها نیست! + تصاویر

 18. فرمانده انتظامی تهران در سال ۷۸، سکوت ۲۰ساله‌اش درباره حوادث کوی دانشگاه را شکست

 19. بی مهری دولت به رسانه ملی

 20. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 21. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 22. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 23. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 24. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 25. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

پربحث‌های هفته

 1. حشره بخورید تا سرطان نگیرید!

 2. با مصرف جوشانده این برگ به جنگ "دیابت و سرطان" بروید

 3. دودی شدن چشمانتان را تیره و تار می‌کند/ بلا‌هایی که بیخ گوش سیگاری‌هاست

 4. خوردن این موادغذایی با هم ممنوع است

 5. کدام قسمت تخم مرغ غنی از پروتئین است؟ زرده یا سفیده؟

 6. شیر بخورید تا سرطان نگیرید

 7. ۲۰ علت خون دماغ شدن

 8. ۴ توصیه به والدین برای تغذیه کودکان

 9. راهنمای تقویت سیستم ایمنی بدن

 10. تجربه اولین شروع سیگار کشیدن در سنین زیر 10 سال

 11. اگر خیلی اضطراب دارید، این ۵ روش را امتحان کنید

 12. رعایت این ۱۱ تدبیر "سلامت کبد" شما را تضمین می‌کند

 13. ایران رسما از بیماری آنفلوآنزای پرندگان پاک اعلام شد

 14. پوست چطور بازسازی و جوانسازی می‌شود؟

 15. اصلی‌ترین علت چاق شدن را بدانید

 16. استرس خود را چگونه کنترل کنیم؟

 17. تاثیر مصرف کم‌کالری در کاهش حمله قلبی

 18. مدیرعامل پگاه: کاهش مصرف شیر در کشور خطرناک است/ لزوم تلاش برای کاهش قیمت ها

 19. قبل از خواب هر چیزی ننوشید

 20. بیماری‌های ارثی که بیخ گوش دختران است/ اگر سردرد دارید دلیلش را از مادرتان بپرسید

 21. تولد نوزاد قمی با توده ۳۰ کیلوگرمی

 22. دسر را از غذاهایتان حذف کنید!

 23. یک راه ساده برای تندرستی

 24. خوردن این ۱۰ نوع میوه در تابستان توصیه می‌شود

 25. دخانیات؛ عامل اصلی سرطان‌های دهان

آخرین عناوین