چرا بطحایی «نسیه بهارستان» را به «نقدِ پاستور» ترجیح داد؟!

گروه سیاسی الف،   3980321011

تایید شخص اول اجرایی کشور نیز نتوانسته جامعه را برای کناره گیری یک وزیر جهت جلوس بر صندلی بهارستان قانع کند.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت:  سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش استعفا داد"؛ این خبری بود که روز پنج شنبه ۱۶ خرداد در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفت و پس از انتشار، با تکذیب برخی از مسئولان دولتی مواجه شد. ساعاتی از این خبر نگذشته بود که خبر استعفای وزیر آموزش و پرورش به شکل رسمی از سوی دولت تایید و با موافقت رئیس جمهور تثبیت شد.

در حالی که بازار شایعات مبنی بر دلایل استعفای بطحایی داغ بود، اما روحانی صراحتا اعلام کرد که وزیر آموزش و پرورش دولتش را برای حضور در انتخابات مجلس آتی آزاد گذاشته است. 

مجلس، راه نجات مقامات؟

اما مدتی است که تب و تاب ثبت نام مسئولان برای کاندیداتوری انتخابات مجلس بالا گرفته است و به گفته سید اسماعیل موسوی دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور؛ برخی از این تکاپوها رسانه‌ای می‌شود و برخی دیگر تا زمان ثبت‌نام پنهان می‌ماند.

موسوی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به استعفای بطحایی برای حضور در انتخابات مجلس می‌گوید «ممکن است برخی دیگر از مقامات از سمت خود کناره‌گیری کرده باشند، اما تا روز ثبت نام از رسانه‌ای شدن تصمیم خود برای ورود به مجلس خودداری کنند.»

بر اساس مصوبه‌ای که از سوی وزارت کشور اعلام شده، تمامی افراد صاحب صلاحیت و افرادی که صاحب مسئولیت در دستگاه‌های دولتی هستند و قصد شرکت در انتخابات مجلس را دارند، باید تا تاریخ ۱۶ خرداد ۹۸استعفای خود را اعلام کنند، همچنین نامزد‌ها باید تاییدیه ثبت نام خود را در روز ثبت نام به متصدیان این امر تحویل دهند.

همه دلایل مطرح شده استعفای آقای وزیر/ سیلی نقد دولت به حلوای نسیه مجلس!

بطحائی وزیری بود که ادعا کرد تنها به دلیل حضور در انتخابات مجلس از سمت خود کناره‌گیری کرده است؛ اما شائبه‌ها درباره استعفای وی تا جایی پیش رفت که حتی تایید شخص اول اجرایی کشور نیز نتوانست جامعه را برای کناره گیری یک وزیر جهت جلوس بر صندلی بهارستان قانع کند.

دلیل بطحائی برای کناره گیری از پست وزارت تا حدی غیرمنطقی به نظر می‌رسید، که محمود صادقی نماینده حامی دولت با انتشار توئیتی کنایه آمیز به ماجرای استعفای وزیر آموزش و پرورش از سمت خود واکنش نشان داد.

صادقی نوشت: از استعفای وزیر آ.پ. برای کاندیداتوری مجلس شگفت زده شدم؛ به این جهت که چه مناعت طبعی دارد این انسان که عطای وزارت را به لقایش بخشید! دیگر آنکه چگونه فرصت خدمت بالفعل در سمت وزارت را به امید کسب کرسی احتمالی مجلس رها کرد و دیگر آنکه چه قدر و منزلتی دارد این کرسی و ما غافل بودیم!

چرا وزیر آموزش و پرورش «نسیه بهارستان» را به «نقدِ پاستور» ترجیح داد؟!

البته صادقی همزمان معتقد است استعفا از وزارت برای حضور در بهارستان جایگاه دولت را تضعیف می‌کند: استعفای یکباره بطحایی به دولت و حوزه آموزش‎وپرورش و سازوکار آن آسیب می‌زند، زیرا باعث تضعیف نهاد دولت و کارآمدی آن بین افکارعمومی می‌شود، چراکه بالاخره دولت ایشان را به‎عنوان وزیر کارآمد خود معرفی کرده بوده و وقتی عنوان می‌شود به‎خاطر نمایندگی استعفا داده‎ است، جایگاه یک وزیر و مجموعه دولت زیر سؤال می‌رود.

از سوی دیگر احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز دلیل طرح شده برای استعفای وزیر آموزش پرورش را منطقی نمی‌دارد و طی توئیتی کنایه آمیز می‌نویسد: از قدیم الایام معمولا نماینده‌ها دنبال این بودند وزیر بشوند. یکی دیگر از عجایب این دولت، برعکس وزیر استعفا می‌دهد برای نمایندگی!!! آقایان قاضی‌زاده و آخوندی هم صبر می‌کردند الان استعفا می‌دادند، آقای زنگنه کجایی؟ فرصت تمام شد. همکاران مراقب صندلی‌های سبز باشید.

چرا وزیر آموزش و پرورش «نسیه بهارستان» را به «نقدِ پاستور» ترجیح داد؟!

ابهام در دلیل واقعی استعفای آقای وزیر، باعث شد تا برخی دیگر از مسئولین این استعفا را از جهات دیگر مورد بررسی قرار دهند. حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور نماینده مجلس ۱۸ خردادماه در گفتگو با برنامه «سلام صبح به خیر» شبکه سه سیما علت استعفای وزیر آموزش و پرورش را محقق نشدن وعده‌های دولت خواند و معتقد است که اگر انتخابات مجلس هم نبود بطحایی در دولت باقی نمی‌مانند.

همچنین فرج کمیجانی دبیرکل مجمع فرهنگیان ایرانی -اسلامی معتقد است دلیل اصلی استعفای بطحایی، رد شدن طرح رتبه‌بندی در جلسه روز یکشنبه هیات دولت است.

جبار کوچکی‌نژاد نایب ‌رئیس ‌کمیسیون آموزش و تحقیقات شورای اسلامی نیز در صفحه شخصی خود در فضای مجازی درباره این استعفامی‌نویسد که «سید محمد بطحایی وزیر آموزش پرورش به علت عدم همکاری هیئت دولت با ایشان در جهت حل مشکلات فرهنگیان استعفا داد.»

قاسم جعفری سخنگوی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی یکی دیگر از کسانی بود که احتمالاتی را درباره کناره‌گیری بطحایی داده است. او معتقد است که واقعیت‌هایی برای استعفای آقای بطحایی وجود دارد.  یک احتمال این است که گروه‌های فشار (دوستان اصلاح‌طلب) که احساس می‌کردند، او حرف گوش‌کن نیست و در مقدمه‌چینی‌های انتخاباتی به آنها کمک نخواهند کرد و ممکن است طبق نظر آنها مهره‌چینی را انجام ندهد، به‌خاطر همین فشار آوردند که آقای بطحایی وزارت را ترک کند. احتمال دوم این است که آقای بطحایی در زمان رأی اعتماد، برنامه‌هایی را از جمله نظام رتبه‌بندی معلمان ارائه کرده است که دولت، سازمان برنامه و بودجه و شخص رئیس‌جمهور برای تحقق این برنامه‌ها او را همراهی نکرده است که همین امر سبب شده تا او آرام صحنه را خالی کند.

بهارستان یا پاستور؛ مساله این است...

بر همگان روشن است که وزیر آموزش و پرورش با اختیاراتی که در دست داشت می‌توانست به وعده‌های خود همچون  بحث معیشتی و حقوق فرهنگیان، تعیین تکلیف حق‌التدریسی‌ها و خرید خدمتی‌ها، نظام رتبه بندی معلمان و استخدام دانشجویان دانشگاه فرهنگیان برای سال تحصیل جدید، رفع برخی مشکلات محیطی نظیر کمبود مدرسه و کلاس و فضای آموزشی در آموزش و پرورش، ترمیم و بازسازی و همچنین جایگزینی مدارس برای مناطق سیل زده و  زلزله زده به راحتی عمل کند و حالا در قامت نمایندگی مجلس باید برای تحقق پیشنهادات خود راه طولانی را در پیچ و خم راه‌رو‌های مجلس طی کند تا شاید به نتیجه برسد.

چرا وزیر آموزش و پرورش «نسیه بهارستان» را به «نقدِ پاستور» ترجیح داد؟!

حال اگر فرض را بر صحت ادعای رئیس جمهور قرار دهیم که بطحائی به هوای بهارستانی شدن، عطای وزارت را به لقایش بخشید و خط بطلانی بکشیم بر تمام احتمالات دلایل استعفای وی، چند سوال مهم بی پاسخ می‌ماند؛ آیا واقعا وزیر آموزش و پرورش به دلیل خدمت بیشتر به مردم سودای صندلی سبز مجلس را در سر می‌پروراند؟! که اگر اینچنین باشد خدمت در بهارستان سهل‌الوصول‌تر است یا در پاستور؟! مگر غیر از این است که اختیارات وزرا به مراتب بیشتر از نمایندگان است و دست آنها برای اجرا بازتر از وکلای ملت است؟

از سوی دیگر؛ آقای وزیر چگونه وجدان خود را راضی کرده است که در آستانه سال جدید تحصیلی، دانش آموزان سیل زده، مدارس بی سر و سامان و فرهنگیانِ معطل مطالبات و ... را با کوله باری از مشکلات مذکور به حال خود رها کند؟!

شاید پاسخ به این سوال که بطحایی با چه تضمینی میز خدمت را در وزارت آموزش و پرورش رها کرد و چه کسی قول پیروزی در انتخابات مجلس را به او داده است، می‌تواند ابهامات بسیاری را روشن کند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 2. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 3. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 4. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 5. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

 6. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 7. نشنال اینترست: ایران برنده نظامی خاورمیانه 

 8. اقدام عجیب AFC / برنامه بازی‌های استقلال و شهر خودرو از تقویم آسیا حذف شد

 9. زیبا کلام برای خودش نوشابه باز کرد؟!

 10. چرا ترامپ درباره تلفات عین‌الاسد دروغ گفت؟/ آزمون شفافیت شورای نگهبان/ واکنش کدخدایی به انتقاد لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان

 11. نقطه زن بودن موشک‌ها دیگر در سیطره آمریکا نیست/ دقت موشک‌های سپاه واقعی و بالا است

 12. برای کشیدن کارت سوخت عجله نکنید/ اعلام نحوه صحیح سوخت‌گیری

 13. جدیدترین تصاویر از حمله موشکی سپاه به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد

 14. حرکت اول تحول در گام دوم انقلاب 

 15. راهپیمایی زنان آمریکایی به تظاهرات علیه ترامپ تبدیل شد + تصاویر

 16. تصاویری از برخورد خشونت آمیز نیروهای پلیس فرانسه با معترضان

 17. فتاح: کار آزادراه تهران شمال تمام شده است/ کاخ مرمر به موزه تبدیل می‌شود/ مالیات پرداخت می‌کنیم

 18. آشوبگران نفوذی در لبنان

 19. مدیرعامل دیده‌بان شفافیت و عدالت: رد صلاحیت‌های اخیر عمدتا برای اختلاس بوده است

 20. عضو شورای نگهبان: نباید به افراد گرفتار در مسائل اخلاقی و مالی رحم کرد/ اجازه ندهیم افراد فاسد در کشور حاکم شوند

پربحث‌های هفته

 1. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 2. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 3. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 4. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 5. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 6. عذرخواهی خانمی که صحبت‌هایش جنجال به پا کرد

 7. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 8. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 9. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 10. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 11. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 12. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 13. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 14. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 15. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 16. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 17. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 18. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 19. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 20. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 21. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 22. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 23. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 24. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 25. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

پربحث‌های هفته

 1. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 2. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 3. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 4. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 5. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 6. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 7. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 8. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 9. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 10. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 11. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 12. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 13. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 14. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

 15. آزمون بزرگ شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات مجلس/ مفسدان اقتصادی نباید تایید شوند

 16. باید دوباره جبران کنیم

 17. درخواست پیگیری پرونده نمایندگان متخلف از قوه قضاییه/ تشکر دیده بان شفافیت از شورای نگهبان

 18. یادداشت جدید عباس عبدی درباره سناريوهای احتمالی سقوط هواپیما

 19. چرا ترامپ درباره تلفات عین‌الاسد دروغ گفت؟/ آزمون شفافیت شورای نگهبان/ واکنش کدخدایی به انتقاد لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان

 20. زیبا کلام برای خودش نوشابه باز کرد؟!

 21. انتقاد فرشاد مومنی از صحبت‌های اخیر رئیس جمهور/خاطره عماد افروغ از سردار سلیمانی/چه کسی جانشین لاریجانی می‌شود؟

 22. امان از دروغ / با تاسیس انجمن‌های مردم نهاد دروغ‌ را از جامعه ریشه‌کن کنیم...

 23. شورای نگهبان: سخنان رئیس‌جمهور، نشانه بی‌اطلاعی از روند بررسی‌ها در هیات‌های نظارت بر انتخابات است

 24. جبهه پایداری و انتخابات پیش رو    

 25. سناريويی احتمالی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی/ ارائه پیشنهاد به حسام‌الدين آشنا برای استعفا/ توصیه علم‌الهدی به اخراج سفیر انگلیس/ کدام روسای کمیسیون‌های مجلس تایید یا رد صلاحیت شدند؟

آخرین عناوین