نطنز؛ ‌منتظر یک فرمان تا جهش بزرگ هسته‌ای

گروه سیاسی الف،   3980301130 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
نطنز؛ ‌منتظر یک فرمان تا جهش بزرگ هسته‌ای

صبح نو نوشت: قبلاً یک سوله متروکه بود اما حالا به یکی از سایت‌های مهم غنی‌سازی تبدیل شده که دانشمندانش ظرفیت آن را به تولید یک میلیون سو رسانده‌اند؛ توانی که برجام آن را محدود کرده و پلمب‌های آژانس قسمت‌های مختلف این سایت را به حالت «استندبای» برده است.

روز دوشنبه با جمعی از اهالی رسانه به بازدید سایت هسته‌ای نطنز رفتیم که نامش مزین به نام شهید هسته‌ای احمدی روشن است. قرار بود در این روز سایت نطنز خبرساز باشد؛ خبری در راستای دفاع از حقوق هسته‌ای کشورمان و اقدام متقابل در برابر بدعهدی‌ها و کارشکنی‌های طرف غربی در توافق هسته‌ای.تدابیر امنیتی و حفاظتی برای ورود به سایت به‌دلیل حمله احتمالی و آنان که نمی‌توانند پیشرفت کشور را ببینند، بسیار شدید بود؛ خطراتی که موجب شد تاسیسات غنی‌سازی در راستای اهداف دفاعی پدافند غیرعامل به اعماق زمین برود. مشاهده سانتریفیوژهای نسل یک تا ۸ ساخت دانشمندان ایرانی، بسیار غرورانگیز بود؛ دستاوردهایی که علی‌رغم همه محدودیت‌ها و خرابکاری‌ها دشمنان را به قدری نگران کرده که امروز در نام توافق هسته‌ای غل و زنجیر بر آن زده‌اند. 

آماده بودن زیرساخت‌های رسیدن به یک میلیون سو 

ساختمان غنی‌سازی نخستین مقصد ما برای بازدید بود؛ ساختمانی که به قول دانشمندان هسته‌ای‌مان ظرفیت و توانایی رسیدن به 190 هزار سویی که خواسته رهبر عزیزمان است را دارد. خرداد 97 بود که برای دومین‌بار رهبر انقلاب دسترسی به 190 هزار سو را گوشزد کردند. ایشان در یک فرمان هسته‌ای مسوولان سازمان انرژی هسته‌ای را موظف کردند که ‌سرعت آمادگی‌های لازم را برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو (البته فعلاً در چارچوب برجام) فراهم آورند که علی‌اکبر صالحی این‌گونه فرمان هسته‌ای را پاسخ داد که «زیرساخت‌های نطنز برای یک میلیون سو آماده شده است.»

هم‌اکنون پنج هزار ماشین در این ساختمان در حال تولید هستند که امکان نصب 24 هزار ماشین دیگر وجود دارد؛ البته دستگاه‌های که امروز فعال هستند، خیلی کمتر از حد توانایی هسته‌ای ماست اما محدودیت‌های برجامی امکان فعالیت ماشین‌های بیشتر را نمی‌دهد و حتی بعد از این توافق هسته‌ای بسیاری از ماشین‌ها جمع‌آوری شده‌اند. 

مسوولان سایت می‌گویند بدون اینکه ما احتیاج به سایت جدید داشته باشیم، می‌توانیم در همین سایت با نصب نسل دوم دستگاه‌ها، ظرفیت تولید را افزایش دهیم و حتی به یک میلیون سو برسیم. برهمین اساس ساخت پنج نیروگاه دیگر جزء برنامه‌های میان‌مدت سایت نطنز است که به توان یک میلیون سو برسیم.

اما «سو» چیست؟ واحد «سو» کیلوگرم است و معمولاً حجم تولید اورانیوم غنی‌شده (تا یک درصد خلوص معین) را در طول یک سال نشان می‌دهد؛ برای مثال منظور از ظرفیت حدود «6هزار سو» آن است که صنعت هسته‌ای یک کشور بتواند در یک سال، حدود هزار کیلو اورانیوم غنی‌شده با درصد خلوص چهار درصد تولید کند. هرچند برخی از این دستگاه‌ها از نسل اول هستند؛ اما به گفته مسوولان سایت با استفاده از دستگاه‌های نسل دوم می‌توان به این هدف رسید. 
در ادامه مسیر بازدید به دستگاه‌های خلع رسیدیم؛ دستگاه‌هایی حساس و تعیین‌کننده که بارها با خرابکاری دشمنان در روند غنی‌سازی مشکل ایجاد کردند؛ اما دانشمندان هسته‌ای توانستند با بومی‌کردن این دستگاه‌ها جلوی این خرابکاری‌ها را بگیرند. 

دوربین‌های کنترل‌کننده آژانس!

آنچه در این قسمت جلب توجه می‌کرد، دوربین‌های کنترل‌کننده آژانس بود تا تمامی فعالیت‌های هسته‌ای ما را زیر نظر داشته باشد! این دوربین‌ها  آفلاین هستند و فریم به فریم تمامی اتفاقات را ثبت می‌کنند. به‌طور مثال عکس می‌گیرند که مخزن‌ها چه زمانی باز یا بسته می‌شوند؛ البته به گفته مسوولان این عکس‌ها از سایت بیرون نمی‌رود و فقط ماموران آژانس که برای بازدید می‌آیند آن‌ها را بررسی می‌کنند. 

اما این تنها محدودیت‌های اعمالی از سوی آژانس نبود. در طول مسیر بازدید، پلمب‌هایی که به برخی از دستگاه‌ها زده شده بود نیز آزاردهنده بودند؛ پلمب‌های محدودکننده که آن دستگاه بیشتر از حد تعیین‌شده تولید یا غنی‌سازی نکند.

توانایی تولید 1800 ماشین IR6 در ماه

در ادامه بازدید به سالن مونتاژ رفتیم؛ سالنی که به گفته مسوولان سایت ظرفیت تولید 60 ماشین پیشرفته IR2 و IR6 را در روز دارد؛ اما به‌دلیل محدودیت‌های برجام نمی‌تواند این ماشین‌ها را تولید کند و امروز فقط ماشین‌های تحقیق و توسعه در این قسمت تولید می‌شود. 

ماشین‌های آماده‌باش

در ادامه بازدید به ماشین‌های دپوشده رسیدیم؛ ماشین‌هایی که برای اجرای مفاد برجام جمع‌آوری شده بودند تا تولید را محدود کنند. مسوولان سایت گفتند این دستگاه‌ها طوری جمع‌آوری شدند که هرزمان دستور آمد با کمترین زمان مجدداً راه‌اندازی شوند؛ بنابراین ماشین‌ها روی پالت و آماده‌باش هستند تا دستورات جدید هسته‌ای برسد. 

هرچند مسوولان هسته‌ای این را هم تاکید کردند اگر بخواهیم به 190 هزار سو برسیم باید از ماشین‌های پیشرفته‌تر استفاده کنیم، از این رو ان‌شاءالله دیگر نیازی به این دستگاه‌ها نیست و هر زمانی که لازم باشد با ماشین‌های نسل جدید کار را از سر می‌گیریم. 

قابلیت‌های بی‌استفاده

در ادامه به سالنی بسیار پیشرفته که ماشین ساخت سانتریفیوژ را به دور می‌رساند و بالانس می‌کند، رسیدیم که توانایی تولید و به‌سازی انواع ماشین‌های سانتریفیوژ را دارد؛ ظرفیتی که اما طبق برجام اجازه استفاده از آن وجود ندارد. 

آخرین مرحله بازدید، بخش پسماند بود. طراحی و ساخت و اجرای این مرکز از سال 1394 آغاز شد که عملیات پسماندداری مواد جامد پرتوزا، عملیات رفع آلودگی از ماشین‌های سانتریفیوژ از IR1 تا IR8 ، پمپ‌های خلأ و انواع شیرها، عملیات شست‌وشو و سرویس سیلندرهای خوراک‌دهی و جمع‌آوری UF6 ، آمایش خاک‌ها و حلال‌های آلی آلوده، خشک نبودن پسماندهای مرطوب و رفع آلودگی وسایل نقلیه آلوده در بخش‌های مختلف این مرکز با رعایت مسائل ایمنی و استاندارد انجام می‌شود.

تجهیزات اصلی مرکز شامل خردکننده صنعتی، دستگاه فشرده‌ساز، دستگاه برش، حوضچه‌های رفع آلودگی، پکیج بازیابی و تصفیه روغن، بسته‌بندی و ابزار دمونتاژ ماشین سانتریفیوژ و سایر تجهیزات فرایندی با هدف مدیریت پسماندهای غنی‌سازی در فاز اول تا آستانه غنی‌سازی به میزان 190 هزار سو طراحی، اجرا، نصب و راه‌اندازی شده است که این ظرفیت در آینده تا یک میلیون سو قابل افزایش است.

تأمین برق برای ظرفیت تولید یک میلیون سو

تأمین برق اما یکی از دغدغه‌های اصلی دانشمندان و مسوولان این سایت هسته‌ای بود. این سایت در ابتدا با مشکل تأمین برق مواجه بود، اما با راه‌اندازی پست برق 230 ولت، ظرفیت تولید یک میلیون سو نیز ایجاد شده است و توان افزایش ظرفیت هم دارد.

خبری آرام‌کننده

اما در میان پلمب‌ها و دوربین‌ها و دستگاه‌های جمع‌شده، خبر افزایش چهاربرابری تولید اورانیوم غنی‌شده 67/3 کمی التیام‌بخش بود که بدون افزایش تعداد دستگاه‌ها و با دستگاه‌های موجود از روز دوشنبه تولید اورانیوم چهار برابر شد. به‌طور مثال اگر در گذشته در هر ساعت 200 گرم اورانیوم غنی‌شده تولید می‌شد، حال این 200 گرم چهار برابر می‌شود. 

کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی که اهالی رسانه را در این بازدید همراهی می‌کرد، در نشست خبری اعلام کرد که: «با توجه ابلاغیه اخیر شورای عالی امنیت ملی و ریاست‌جمهوری مبنی بر عدم‌رعایت سقف 300 کیلویی UF6 در کشور و دستور رییس سازمان انرژی اتمی برای ایجاد زمینه‌های لازم، ظرفیت تولید محصول غنی‌سازی کشور بدون اضافه‌کردن سانتریفیوژ و زنجیره، به حدود چهار برابر افزایش یافت و اطلاعات طراحی در این خصوص به آژانس بین‌المللی ارائه شده است.»

وی عنوان کرد: ظرفیت چهار برابری، پیامی برای طرف مقابل است که قابلیت افزایش بیشتر وجود دارد و دیری نخواهد بود که از سقف ۳۰۰ کیلو عبور خواهیم کرد. چه بهتر که هرچه زودتر اگر می‌خواهند همین محدوده‌ها حفظ شود، کشورهای اروپایی اقدامات لازم را انجام دهند. او این خبر را هم اضافه کرد که ظرف چند هفته آینده به 300 کیلو خواهیم رسید. 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۱۷۶۵۳۱۴:۵۱:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۱
کی چی بشه، مردم زیر تورم و در بدبختی زندگی کنند
تبریزی۹۱۷۶۵۵۱۴:۵۲:۴۷ ۱۳۹۸/۳/۱
کره شمالی این مسیر رو تا آخرش رفت به کجا رسید؟ بی خود نیست آمار اعتیاد اینقدر بالاست. انگار ایرانی ها به خصوص اونهایی که صاحب پست و مقامن اصل هیچ وقت از هیچ چیز عبرت نمی گیرن.
ناشناس۹۱۷۶۸۷۱۵:۰۹:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۱
فصل 7 شورای امنیت با کسی شوخی نکرده که ما دومیش باشیم.

پربحث‌های اخیر

 1. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 2. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 3. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 4. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 5. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 6. در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

 7. مبلغ قرارداد برانکو با الاهلی عربستان فاش شد

 8. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 9. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 10. بازهم‌ مساله‌ دستمزدهای‌ نجومی‌ ستاره‌های‌ سینما خبرسازشد

 11. بیانیه‌ای برای ترامپ! / نسخه ضد ایرانی تسلیم

 12. کمالوندی در پاسخ به الف: اگر لازم باشد غنی سازی بیشتر از ۲۰ درصد را هم انجام می‌دهیم/ تا ۶ تیر از سقف ۳۰۰کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کنیم

 13. واگذاری ۳۰۰۰ ملک شهرداری به افراد غیر/ شهرداری جدیتی برای پس گرفتن املاک ندارد

 14. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 15. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 16. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 17. یکی از ضاربان خرس تلف شده در سوادکوه، دستگیر شد

 18. روحانی: فرصت اروپا برای جبران کوتاه است/ از بین رفتن برجام به نفع منطقه و جهان نیست

 19. هواداران پرسپولیس مقابل ساختمان باشگاه تجمع کردند/حضور خلیلی بین معترضان

 20. کمال تبریزی: فراستی ام‌الفساد حوزه منتقدان است

 21. وزیر ارتباطات در مجلس: ۲۷ هزار و ۸۶ روستا به اینترنت متصل هستند

 22. کواکبیان: مردم ایران حواسشان به پیروی انگلیس از آمریکا است

 23. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 24. ورود آقازاده‌ها و سلبریتی‌ها به بهانه خرید زمین در گیلان برای ساخت ویلا

 25. آیا امسال در خوزستان خاموشی نداریم؟  

پربحث‌های دیروز

 1. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 2. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 3. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 4. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 5. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 6. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 7. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 8. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 9. چرا در کوچه‌ها و پارک‌ها درخت میوه نمی‌کاریم؟   

 10. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 11. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 12. در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

 13. مبلغ قرارداد برانکو با الاهلی عربستان فاش شد

 14. پیشنهاد عجیب تراکتورسازی به ۳ بازیکن سرباز ذوب‌آهن!

 15. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 16. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 17. بازهم‌ مساله‌ دستمزدهای‌ نجومی‌ ستاره‌های‌ سینما خبرسازشد

 18. بیانیه‌ای برای ترامپ! / نسخه ضد ایرانی تسلیم

 19. کمالوندی در پاسخ به الف: اگر لازم باشد غنی سازی بیشتر از ۲۰ درصد را هم انجام می‌دهیم/ تا ۶ تیر از سقف ۳۰۰کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کنیم

 20. واگذاری ۳۰۰۰ ملک شهرداری به افراد غیر/ شهرداری جدیتی برای پس گرفتن املاک ندارد

 21. حکم استفاده از اموال دولتی توسط کارمندان

 22. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 23. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 24. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 25. یکی از ضاربان خرس تلف شده در سوادکوه، دستگیر شد

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 4. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 5. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 6. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 7. پرستو یا آشیانه!؟

 8. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 9. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 10. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 11. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 12. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 13. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 14. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 15. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 16. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 17. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 18. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 19. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 20. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 21. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 22. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 23. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

 24. ۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

 25. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

پربحث‌های اخیر

 1. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 2. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 3. بیانیه‌ای برای ترامپ! / نسخه ضد ایرانی تسلیم

 4. کمالوندی در پاسخ به الف: اگر لازم باشد غنی سازی بیشتر از ۲۰ درصد را هم انجام می‌دهیم/ تا ۶ تیر از سقف ۳۰۰کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کنیم

 5. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 6. روحانی: فرصت اروپا برای جبران کوتاه است/ از بین رفتن برجام به نفع منطقه و جهان نیست

 7. کواکبیان: مردم ایران حواسشان به پیروی انگلیس از آمریکا است

 8. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 9. واکنش آذری جهرمی به دریافت کارت زرد از مجلس+ عکس

 10. جلیلی: از بین بردن فشار اقتصادی آمریکا با مقاومت حاصل می‌شود

 11. انتشار تصاویر دیده نشده از عملیات لیله‌القدر سپاه علیه داعش برای نخستین بار  

 12. روایتی از یک دورهمی سیاسی با حضور چهره های اصولگرا و اصلاح طلب

 13. اعلام زمان برگزاری اجلاسیه خبرگان

 14. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 15. فرمانده کل ارتش: توجه به امر آموزش در نیروهای مسلح یک فریضه است

 16. آیا در رآکتور اراک سیمان ریخته‌اند؟  

 17. قدردانی نمایندگان مجلس از مواضع اخیر رهبر انقلاب در برابر آمریکا

 18. شمخانی : بزودی مستندات کشف و نابودی یکی از پیچیده ترین شبکه های سایبری و جاسوسی سازمان سیا را منتشر می‌کنیم

 19. ذوالنور: اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 20. سه فقره شکایت زنگنه از نماینده مجلس/ خادمی: اسناد و مدارک تخلفات زنگنه را منتشر می‌کنم

 21. امیدی‌ها و اصلاح‌طلبان موفق در آبستراکسیون، ناموفق در توجیه افکار عمومی

 22. کانون وکلا یا پیاده‌نظام دشمنان ایران؟!

 23. تکلیف مجلس به دولت برای ارائه گزارش سالیانه به پارلمان

 24. «مقاومت» یا «سازش»؛ کدام‌یک به جنگ منتهی می‌شود؟

 25. واکنش سردار باقری به حادثه اخیر نفتکش‌ها در دریای عمان: اگر کار ایران بود با شجاعت قبول می‌کردیم

پربحث‌های دیروز

 1. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 2. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 3. بیانیه‌ای برای ترامپ! / نسخه ضد ایرانی تسلیم

 4. کمالوندی در پاسخ به الف: اگر لازم باشد غنی سازی بیشتر از ۲۰ درصد را هم انجام می‌دهیم/ تا ۶ تیر از سقف ۳۰۰کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کنیم

 5. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 6. روحانی: فرصت اروپا برای جبران کوتاه است/ از بین رفتن برجام به نفع منطقه و جهان نیست

 7. کواکبیان: مردم ایران حواسشان به پیروی انگلیس از آمریکا است

 8. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 9. واکنش آذری جهرمی به دریافت کارت زرد از مجلس+ عکس

 10. موسوی: انفجار نفتکش‌های ژاپنی می‌تواند کار تیم B باشد/ پس از ۶۰ روز گام بعدی محکم‌تر خواهد بود

 11. انتشار تصاویر دیده نشده از عملیات لیله‌القدر سپاه علیه داعش برای نخستین بار  

 12. روایتی از یک دورهمی سیاسی با حضور چهره های اصولگرا و اصلاح طلب

 13. اعلام زمان برگزاری اجلاسیه خبرگان

 14. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 15. فرمانده کل ارتش: توجه به امر آموزش در نیروهای مسلح یک فریضه است

 16. آیا در رآکتور اراک سیمان ریخته‌اند؟  

 17. قدردانی نمایندگان مجلس از مواضع اخیر رهبر انقلاب در برابر آمریکا

 18. شمخانی : بزودی مستندات کشف و نابودی یکی از پیچیده ترین شبکه های سایبری و جاسوسی سازمان سیا را منتشر می‌کنیم

 19. ذوالنور: اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 20. سه فقره شکایت زنگنه از نماینده مجلس/ خادمی: اسناد و مدارک تخلفات زنگنه را منتشر می‌کنم

 21. امیدی‌ها و اصلاح‌طلبان موفق در آبستراکسیون، ناموفق در توجیه افکار عمومی

 22. کانون وکلا یا پیاده‌نظام دشمنان ایران؟!

 23. تکلیف مجلس به دولت برای ارائه گزارش سالیانه به پارلمان

 24. «مقاومت» یا «سازش»؛ کدام‌یک به جنگ منتهی می‌شود؟

 25. واکنش سردار باقری به حادثه اخیر نفتکش‌ها در دریای عمان: اگر کار ایران بود با شجاعت قبول می‌کردیم

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 4. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 5. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 6. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 7. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 8. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 9. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 10. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 11. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 12. احیای ظرفیت ضدفساد با اجرای قانون «از کجا آورده‌ای؟»

 13. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 14. مشکل گزارش مردمی بی‌حجابی به روایت عباس عبدی/ نحوه نظارت مجلس خبرگان بر عملکرد رهبری/ ضرغامی: هیچ وقت با قدم زدن ظریف با کری کنار نمی‌آیم

 15. خبرخوش درباره افزایش حقوق کارمندان

 16. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 17. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: از راننده اسنپ، سوپرمن نسازید/ تناقض در حرف و عمل رامبد جوان/ آقای وزیر نیرو، نمک به زخم مردم نپاشید

 18. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 19. ضرغامی: آقای روحانی شما در فرماندهی خودت در دولت مشکل داری/ رئیس جمهور حاضر به استفاده از تجربیات دیگران نیست

 20. توضیحات وزیر نیرو درباره مصاحبه جنجالی‌اش: نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند

 21. راز یک شعف

 22. چه کسانی برای ملکه بریتانیا در ایران تولد گرفتند؟ +عکس

 23. ناگفته‌هایی جدید از زندگی نجفی؛ میترا استاد همه تماس‌های نجفی را کنترل می‌کرد/ نجفی گفت می‌خواهد برای همیشه کنار استاد زندگی کند!

 24. واکنش کاربران توییتر به سخنان وزیر امور خارجه آلمان در تهران/ ماس؛ ما سیب زمینی هستیم/ آلمان و ژاپن به دنبال میانجیگری نیستند/ ایران ساکت نمی‌ماند

 25. جهانگیری و شعار مبارزه با فساد/ کمیسیون بهداشت، معطل سفر علی نوبخت به آمریکا/ چرا کیفرخواست نجفی چندروزه صادر شد؟

آخرین عناوین