نطنز؛ ‌منتظر یک فرمان تا جهش بزرگ هسته‌ای

گروه سیاسی الف،   3980301130 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
نطنز؛ ‌منتظر یک فرمان تا جهش بزرگ هسته‌ای

صبح نو نوشت: قبلاً یک سوله متروکه بود اما حالا به یکی از سایت‌های مهم غنی‌سازی تبدیل شده که دانشمندانش ظرفیت آن را به تولید یک میلیون سو رسانده‌اند؛ توانی که برجام آن را محدود کرده و پلمب‌های آژانس قسمت‌های مختلف این سایت را به حالت «استندبای» برده است.

روز دوشنبه با جمعی از اهالی رسانه به بازدید سایت هسته‌ای نطنز رفتیم که نامش مزین به نام شهید هسته‌ای احمدی روشن است. قرار بود در این روز سایت نطنز خبرساز باشد؛ خبری در راستای دفاع از حقوق هسته‌ای کشورمان و اقدام متقابل در برابر بدعهدی‌ها و کارشکنی‌های طرف غربی در توافق هسته‌ای.تدابیر امنیتی و حفاظتی برای ورود به سایت به‌دلیل حمله احتمالی و آنان که نمی‌توانند پیشرفت کشور را ببینند، بسیار شدید بود؛ خطراتی که موجب شد تاسیسات غنی‌سازی در راستای اهداف دفاعی پدافند غیرعامل به اعماق زمین برود. مشاهده سانتریفیوژهای نسل یک تا ۸ ساخت دانشمندان ایرانی، بسیار غرورانگیز بود؛ دستاوردهایی که علی‌رغم همه محدودیت‌ها و خرابکاری‌ها دشمنان را به قدری نگران کرده که امروز در نام توافق هسته‌ای غل و زنجیر بر آن زده‌اند. 

آماده بودن زیرساخت‌های رسیدن به یک میلیون سو 

ساختمان غنی‌سازی نخستین مقصد ما برای بازدید بود؛ ساختمانی که به قول دانشمندان هسته‌ای‌مان ظرفیت و توانایی رسیدن به 190 هزار سویی که خواسته رهبر عزیزمان است را دارد. خرداد 97 بود که برای دومین‌بار رهبر انقلاب دسترسی به 190 هزار سو را گوشزد کردند. ایشان در یک فرمان هسته‌ای مسوولان سازمان انرژی هسته‌ای را موظف کردند که ‌سرعت آمادگی‌های لازم را برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو (البته فعلاً در چارچوب برجام) فراهم آورند که علی‌اکبر صالحی این‌گونه فرمان هسته‌ای را پاسخ داد که «زیرساخت‌های نطنز برای یک میلیون سو آماده شده است.»

هم‌اکنون پنج هزار ماشین در این ساختمان در حال تولید هستند که امکان نصب 24 هزار ماشین دیگر وجود دارد؛ البته دستگاه‌های که امروز فعال هستند، خیلی کمتر از حد توانایی هسته‌ای ماست اما محدودیت‌های برجامی امکان فعالیت ماشین‌های بیشتر را نمی‌دهد و حتی بعد از این توافق هسته‌ای بسیاری از ماشین‌ها جمع‌آوری شده‌اند. 

مسوولان سایت می‌گویند بدون اینکه ما احتیاج به سایت جدید داشته باشیم، می‌توانیم در همین سایت با نصب نسل دوم دستگاه‌ها، ظرفیت تولید را افزایش دهیم و حتی به یک میلیون سو برسیم. برهمین اساس ساخت پنج نیروگاه دیگر جزء برنامه‌های میان‌مدت سایت نطنز است که به توان یک میلیون سو برسیم.

اما «سو» چیست؟ واحد «سو» کیلوگرم است و معمولاً حجم تولید اورانیوم غنی‌شده (تا یک درصد خلوص معین) را در طول یک سال نشان می‌دهد؛ برای مثال منظور از ظرفیت حدود «6هزار سو» آن است که صنعت هسته‌ای یک کشور بتواند در یک سال، حدود هزار کیلو اورانیوم غنی‌شده با درصد خلوص چهار درصد تولید کند. هرچند برخی از این دستگاه‌ها از نسل اول هستند؛ اما به گفته مسوولان سایت با استفاده از دستگاه‌های نسل دوم می‌توان به این هدف رسید. 
در ادامه مسیر بازدید به دستگاه‌های خلع رسیدیم؛ دستگاه‌هایی حساس و تعیین‌کننده که بارها با خرابکاری دشمنان در روند غنی‌سازی مشکل ایجاد کردند؛ اما دانشمندان هسته‌ای توانستند با بومی‌کردن این دستگاه‌ها جلوی این خرابکاری‌ها را بگیرند. 

دوربین‌های کنترل‌کننده آژانس!

آنچه در این قسمت جلب توجه می‌کرد، دوربین‌های کنترل‌کننده آژانس بود تا تمامی فعالیت‌های هسته‌ای ما را زیر نظر داشته باشد! این دوربین‌ها  آفلاین هستند و فریم به فریم تمامی اتفاقات را ثبت می‌کنند. به‌طور مثال عکس می‌گیرند که مخزن‌ها چه زمانی باز یا بسته می‌شوند؛ البته به گفته مسوولان این عکس‌ها از سایت بیرون نمی‌رود و فقط ماموران آژانس که برای بازدید می‌آیند آن‌ها را بررسی می‌کنند. 

اما این تنها محدودیت‌های اعمالی از سوی آژانس نبود. در طول مسیر بازدید، پلمب‌هایی که به برخی از دستگاه‌ها زده شده بود نیز آزاردهنده بودند؛ پلمب‌های محدودکننده که آن دستگاه بیشتر از حد تعیین‌شده تولید یا غنی‌سازی نکند.

توانایی تولید 1800 ماشین IR6 در ماه

در ادامه بازدید به سالن مونتاژ رفتیم؛ سالنی که به گفته مسوولان سایت ظرفیت تولید 60 ماشین پیشرفته IR2 و IR6 را در روز دارد؛ اما به‌دلیل محدودیت‌های برجام نمی‌تواند این ماشین‌ها را تولید کند و امروز فقط ماشین‌های تحقیق و توسعه در این قسمت تولید می‌شود. 

ماشین‌های آماده‌باش

در ادامه بازدید به ماشین‌های دپوشده رسیدیم؛ ماشین‌هایی که برای اجرای مفاد برجام جمع‌آوری شده بودند تا تولید را محدود کنند. مسوولان سایت گفتند این دستگاه‌ها طوری جمع‌آوری شدند که هرزمان دستور آمد با کمترین زمان مجدداً راه‌اندازی شوند؛ بنابراین ماشین‌ها روی پالت و آماده‌باش هستند تا دستورات جدید هسته‌ای برسد. 

هرچند مسوولان هسته‌ای این را هم تاکید کردند اگر بخواهیم به 190 هزار سو برسیم باید از ماشین‌های پیشرفته‌تر استفاده کنیم، از این رو ان‌شاءالله دیگر نیازی به این دستگاه‌ها نیست و هر زمانی که لازم باشد با ماشین‌های نسل جدید کار را از سر می‌گیریم. 

قابلیت‌های بی‌استفاده

در ادامه به سالنی بسیار پیشرفته که ماشین ساخت سانتریفیوژ را به دور می‌رساند و بالانس می‌کند، رسیدیم که توانایی تولید و به‌سازی انواع ماشین‌های سانتریفیوژ را دارد؛ ظرفیتی که اما طبق برجام اجازه استفاده از آن وجود ندارد. 

آخرین مرحله بازدید، بخش پسماند بود. طراحی و ساخت و اجرای این مرکز از سال 1394 آغاز شد که عملیات پسماندداری مواد جامد پرتوزا، عملیات رفع آلودگی از ماشین‌های سانتریفیوژ از IR1 تا IR8 ، پمپ‌های خلأ و انواع شیرها، عملیات شست‌وشو و سرویس سیلندرهای خوراک‌دهی و جمع‌آوری UF6 ، آمایش خاک‌ها و حلال‌های آلی آلوده، خشک نبودن پسماندهای مرطوب و رفع آلودگی وسایل نقلیه آلوده در بخش‌های مختلف این مرکز با رعایت مسائل ایمنی و استاندارد انجام می‌شود.

تجهیزات اصلی مرکز شامل خردکننده صنعتی، دستگاه فشرده‌ساز، دستگاه برش، حوضچه‌های رفع آلودگی، پکیج بازیابی و تصفیه روغن، بسته‌بندی و ابزار دمونتاژ ماشین سانتریفیوژ و سایر تجهیزات فرایندی با هدف مدیریت پسماندهای غنی‌سازی در فاز اول تا آستانه غنی‌سازی به میزان 190 هزار سو طراحی، اجرا، نصب و راه‌اندازی شده است که این ظرفیت در آینده تا یک میلیون سو قابل افزایش است.

تأمین برق برای ظرفیت تولید یک میلیون سو

تأمین برق اما یکی از دغدغه‌های اصلی دانشمندان و مسوولان این سایت هسته‌ای بود. این سایت در ابتدا با مشکل تأمین برق مواجه بود، اما با راه‌اندازی پست برق 230 ولت، ظرفیت تولید یک میلیون سو نیز ایجاد شده است و توان افزایش ظرفیت هم دارد.

خبری آرام‌کننده

اما در میان پلمب‌ها و دوربین‌ها و دستگاه‌های جمع‌شده، خبر افزایش چهاربرابری تولید اورانیوم غنی‌شده 67/3 کمی التیام‌بخش بود که بدون افزایش تعداد دستگاه‌ها و با دستگاه‌های موجود از روز دوشنبه تولید اورانیوم چهار برابر شد. به‌طور مثال اگر در گذشته در هر ساعت 200 گرم اورانیوم غنی‌شده تولید می‌شد، حال این 200 گرم چهار برابر می‌شود. 

کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی که اهالی رسانه را در این بازدید همراهی می‌کرد، در نشست خبری اعلام کرد که: «با توجه ابلاغیه اخیر شورای عالی امنیت ملی و ریاست‌جمهوری مبنی بر عدم‌رعایت سقف 300 کیلویی UF6 در کشور و دستور رییس سازمان انرژی اتمی برای ایجاد زمینه‌های لازم، ظرفیت تولید محصول غنی‌سازی کشور بدون اضافه‌کردن سانتریفیوژ و زنجیره، به حدود چهار برابر افزایش یافت و اطلاعات طراحی در این خصوص به آژانس بین‌المللی ارائه شده است.»

وی عنوان کرد: ظرفیت چهار برابری، پیامی برای طرف مقابل است که قابلیت افزایش بیشتر وجود دارد و دیری نخواهد بود که از سقف ۳۰۰ کیلو عبور خواهیم کرد. چه بهتر که هرچه زودتر اگر می‌خواهند همین محدوده‌ها حفظ شود، کشورهای اروپایی اقدامات لازم را انجام دهند. او این خبر را هم اضافه کرد که ظرف چند هفته آینده به 300 کیلو خواهیم رسید. 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۱۷۶۵۳۱۴:۵۱:۴۳ ۱۳۹۸/۳/۱
کی چی بشه، مردم زیر تورم و در بدبختی زندگی کنند
تبریزی۹۱۷۶۵۵۱۴:۵۲:۴۷ ۱۳۹۸/۳/۱
کره شمالی این مسیر رو تا آخرش رفت به کجا رسید؟ بی خود نیست آمار اعتیاد اینقدر بالاست. انگار ایرانی ها به خصوص اونهایی که صاحب پست و مقامن اصل هیچ وقت از هیچ چیز عبرت نمی گیرن.
ناشناس۹۱۷۶۸۷۱۵:۰۹:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۱
فصل 7 شورای امنیت با کسی شوخی نکرده که ما دومیش باشیم.

پربحث‌های امروز

 1. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 2. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 3. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 4. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 5. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 6. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 7. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 8. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 9. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 10. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 11. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 12. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 13. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 14. جانِ انجیر  

 15. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 16. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 17. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 18. پاسخ ظریف به ادعای «برایان هوک» درباره کودتای ۲۸ مرداد

 19. امکان حضور بانوان در بازی‌های ملی در آزادی فراهم شد

 20. کنایه فلاحت پیشه به بازداشت چند مسئول ایران خودرو

 21. امروز اولین دیدار اعضای هیأت دولت در سال 98 با رهبر انقلاب

 22. شواهدی از به پاخیزی گروهک داعش در سوریه

 23. پسر نتانیاهو: پدرم حرف مفت زیاد می‌زند

 24. دیدار اعضای هیئت دولت با رهبر انقلاب  

 25. پت شاپ شاپرک، کاملترین عرضه کننده غ ذا و محصولات جانبی نگهداری گربه ها

پربحث‌های دیروز

 1. استفاده از کارتخوان توسط پزشکان یک قانون است و باید اجرایی شود

 2. ایران چه تعداد سید و سادات دارد؟/ تفاوت میر، سید، سیده و سادات چیست؟

 3. یکه زارع چرا برکنار شد؟

 4. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 5. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 6. پارسایی: خودروسازها ناکارآمدی خود را در زمین تولید ملی می‌اندازند/ توضیح درباره هزینه طراحی صندوق ۲۰۶

 7. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 8. شمخانی: آمریکا عامل اصلی تنش در منطقه است/ ایران به میز مذاکره برنمی‌گردد

 9. توضیح وکیل نجفی درباره علت اعتراض به حکم دادگاه

 10. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 11. واکنش توئیتری شهردار تهران به ماجرای حیوان آزاری

 12. مردم منتظر محاکمه رانت‌خواران پیدا و پنهان مافیای خودرو⁩ هستند

 13. ظریف: جمعه در پاریس با ماکرون و لودریان دیدار می کنم

 14. «عقده‌گشایی ائتلاف سعودی» به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن

 15. طبخ ۱۴۰۰۰ پرس غذای نذری به مناسبت عید غدیر خم در شیراز  

 16. اظهارات ضدونقیض از آمار وکلا/ نبود شفافیت در بازار خدمات حقوقی

 17. از بازنشسته‌ها خبر دارید؟

 18. چرا مسکن چاره‌ای جز ارزان شدن ندارد

 19. موج انتقادها به بی‌احترامی همسر نتانیاهو به مراسم سنتی اوکراین

 20. چرا اسم امیرالمومنین در قرآن نیامده است؟

 21. توضیحات شهرداری در مورد عدم ثبت نام زنان در اپلیکیشن دوچرخه‌های اشتراکی

 22. اروپایی‌ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش‌خرید کنند/ پرونده ۷ بدهکار دانه‌درشت قضایی شد

 23. آمریکایی‌ها جرات توقیف نفتکش ایرانی را ندارند

 24. پویش مردمی فقط به عشق علی(ع)   

 25. ۱۱ دلیل برای عدم استفاده از اینترنت در کشور

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 4. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 5. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 11. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 12. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 13. چرخش ظریفانه از برجام!...

 14. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 15. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 16. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 17. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 18. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 19. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 20. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 21. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 22. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 23. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 24. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 25. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

پربحث‌های امروز

 1. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 2. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 3. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 4. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 5. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 6. پاسخ ظریف به ادعای «برایان هوک» درباره کودتای ۲۸ مرداد

 7. کنایه فلاحت پیشه به بازداشت چند مسئول ایران خودرو

 8. امروز اولین دیدار اعضای هیأت دولت در سال 98 با رهبر انقلاب

 9. استعفای "لجواد لاریجانی" صحت ندارد

 10. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 11. نقص فنی نفتکش ایرانی در دریای سرخ

 12. انتقاد معاون اول قوه قضائیه از روند طولانی برخی ‌بازداشت‌ها‌

 13. گزارش حسین قریبی از سخنان ظریف در یک اندیشکده در استکهلم

 14. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 15. سخنرانی ظریف در موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم  

 16. توئیت صادقی درباره نتیجه شکایت خود از آملی لاریجانی

 17. چین: ما به تعهدات خود در برجام پایبندیم

 18. ظریف: به تجارت‌ با هر کشوری که بخواهیم ادامه خواهیم داد

 19. مونسان سرپرست وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شد

 20. اعلام جرم آمریکا علیه یک شهروند دوتابعیتی به اتهام نقض تحریم‌های ایران

 21. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 22. حداد عادل: امیدوارم صداوسیما، تذکر رهبر انقلاب را جدی گرفته باشد

 23. شکایت ۱۱ نماینده از وزیر نیرو

 24. چند طرح تفحص در مجلس دهم مطرح شده است؟

 25. جدیدترین جزئیات از برخورد با خاطیان ماجرای گردشگر خارجی در شمال کشور

پربحث‌های دیروز

 1. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 2. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 3. شمخانی: آمریکا عامل اصلی تنش در منطقه است/ ایران به میز مذاکره برنمی‌گردد

 4. توضیح وکیل نجفی درباره علت اعتراض به حکم دادگاه

 5. مردم منتظر محاکمه رانت‌خواران پیدا و پنهان مافیای خودرو⁩ هستند

 6. فرمانده نیروی دریایی سپاه: زیر بار حضور آمریکا و انگلیس در خلیج فارس نخواهیم رفت/ وظیفه ما ایجاد امنیت در منطقه است

 7. انتصاب «رئیس مؤسسه دائرةالمعارف فقه اسلامی» از سوی رهبر انقلاب

 8. واکنش ربیعی به حادثه تروریستی اخیر کابل

 9. شیخ عیسی قاسم: بزرگ‌ترین ستم در زمین قطع ارتباط انسان با رسول خداست

 10. شیعیان نیجریه از هیچ چیز نمی‌ترسند/افزایش پیروان شیخ زکزاکی

 11. تعیین تکلیف نفتکش متخلف انگلیسی در دادگاه/هماهنگی کامل با نیروهای نظامی برای تامین امنیت کشتیرانی خلیج‌فارس

 12. چرا نام «گریس ۱» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 13. احتمال سفر رئیس جمهور به ژاپن و فرانسه/ اگر توافقات خوبی حاصل شود روحانی و مکرون در تهران یا پاریس دیدار می کنند

 14. نوروزی: ائتلاف خلیج فارس محکوم به شکست است

پربحث‌های هفته

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 3. چرخش ظریفانه از برجام!...

 4. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 5. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 6. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 7. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 8. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 9. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 10. ناتوانی ۳۰ ساله دولت‌ها از مالیات‌ستانی؛ «دولتی بودن» یا «بی‌دولتی»؟ مساله این است...

 11. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 12. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 13. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 14. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 15. شهردار خرم‌آباد دستگیر شد

 16. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 17. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 18. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 19. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 20. زیباکلام: اصلاح‌طلبان دست راستشان به دست چپشان می‌گوید چه کار کنیم

 21. حسین فریدون پنجم شهریور محاکمه می‌شود

 22. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 23. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 24. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 25. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

آخرین عناوین