در دیدار جمعی از شاعران و استادان زبان و ادب پارسی؛ رهبر انقلاب: راجع به زبان فارسی نگرانم؛ نگذارید فرسوده و ویران شود/ از صداوسیما گله‌مندم؛ بجای زبان معیار گاهی تعابیر غلط و فرنگی را ترویج می‌کنند

گروه سیاسی الف،   3980231005 ۲۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

رهبر انقلاب با بیان اینکه راجع به زبان فارسی حقیقتاً نگرانم زیرا در جریان عمومی، زبان فارسی در حال فرسایش است، افزودند: من از صداوسیما گله‌مندم، به دلیل اینکه به جای ترویج زبان صحیح و معیار و زبان صیقل‌خورده و درست، گاهی زبان بی‌هویت و تعابیر غلط و بدتر از همه تعابیر خارجی را ترویج می‌کند. انتشار فلان لغت فرنگی یک مترجم یا نویسنده از تلویزیون، موجب عمومی شدن آن لغت و آلوده شدن زبان به زوائد مضرّ می‌شود.

رهبر انقلاب: راجع به زبان فارسی نگرانم؛ نگذارید فرسوده و ویران شود/ از صداوسیما گله‌مندم؛ بجای زبان معیار گاهی تعابیر غلط و فرنگی را ترویج می‌کنند

به گزارش الف، در شب ولادت با سعادت کریم اهل‌بیت حضرت امام حسن مجتبی (علیه‌السلام) جمعی از استادان زبان و ادب پارسی و شاعران جوان و پیشکسوت با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار، حرکت و پیشرفت جریان شعر انقلاب را امیدوارکننده دانستند و گفتند: البته جریانهای شعری دیگری نیز وجود دارد اما این جریان شعر انقلاب است که از لحاظ مضمون، نوآوری در مضامین و صیقل‌یافتگیِ الفاظ پیشرفت بسیار چشمگیری داشته است.

رهبر انقلاب اسلامی، بیان و پدیده شعر را از معجزات آفرینش خواندند و افزودند: شعر از جنبه‌ی جمال و زیبایی برخوردار است و این امتیاز، شعر را به یک رسانه اثرگذار و مسئولیت‌آور تبدیل می‌کند که باید این تعهد را در خدمت جریان روشنگری و هدایت قرار داد.

ایشان با اشاره به یک مغالطه ناشیانه که شعر را به «شعر هنری» و «شعر متعهد» تقسیم می‌کند و می‌کوشد با شعار قلمداد کردن شعر متعهد، از آن ارزش‌زدایی کند، خاطرنشان کردند: اشعار بزرگان و قله‌های شعر فارسی همچون حافظ، سعدی، فردوسی و مولوی آکنده از اخلاق، تعلیم، تعهد، حکمت، عرفان، معنویت و اسلام ناب است، بنابراین تفکیک جنبه هنری و زیباشناختی شعر از جنبه رسالت و تعهد آن، مغالطه‌ای واضح و ناشی از غفلت یا کم‌سوادی است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای قرار دادن شعر در خدمت معارف توحیدی، فضائل اهل‌بیت علیهم‌السلام، انقلاب و حوادث مهم کشور و مسائل گوناگون دنیای اسلام را موجب اعتلاء شعر دانستند و افزودند: در اشعار خود زیبایی‌های رفتاری ملت همانند حماسه زیبا و پر شکوه حضور فداکارانه مردم در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان را به تصویر بکشید، زیرا این کار، شعر شما را به پرچم هویت ملت تبدیل می‌کند.

ایشان تأکید کردند: حفظ هویت ملت بسیار مهم است، چرا که ملتی که هویت خود را گم کند، در مشت بیگانگان آب می‌شود و از بین می‌رود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان، در خصوص زبان فارسی ابراز نگرانی کردند و گفتند: من راجع به زبان فارسی حقیقتاً نگرانم زیرا در جریان عمومی، زبان فارسی در حال فرسایش است.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: من از صداوسیما گله‌مندم، به دلیل اینکه به جای ترویج زبان صحیح و معیار و زبان صیقل‌خورده و درست، گاهی زبان بی‌هویت و تعابیر غلط و بدتر از همه تعابیر خارجی را ترویج می‌کند. انتشار فلان لغت فرنگی یک مترجم یا نویسنده از تلویزیون، موجب عمومی شدن آن لغت و آلوده شدن زبان به زوائد مضرّ می‌شود.

ایشان با تقبیح استفاده فراوان از لغات بیگانه در رسانه‌ها، خطاب به مسئولان تأکید کردند: نگذارید زبان فارسی دچار فرسودگی و ویرانی شود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین از ولنگاری زبانی و ساخت لفظی بسیار نازل برخی ترانه‌ها و پخش آنها از صداوسیما در سریالها نیز انتقاد کردند و گفتند: زبان فارسی قرنهای متمادی است که عمدتاً بوسیله شاعران بزرگ حفظ شده و اینگونه سالم و فصیح به دست ما رسیده است، بنابراین ما باید حرمت زبان را حفظ کنیم و اجازه نداریم با بی‌مبالاتی آن را به دست فلان ترانه‌سرای بی‌هنر بدهیم که الفاظ را خراب کند و بعد نیز با پول بیت‌المال در صداوسیما و دستگاههای دولتی و غیردولتی پخش شود.

در این دیدار ۲۹ تن از شاعران جوان و پیشکسوت اشعار خود را در حضور رهبر انقلاب اسلامی قرائت کردند.

پیش از نماز مغرب و عشاء نیز تعدادی از شاعران از نزدیک با رهبر انقلاب اسلامی دیدار و گفت‌وگو و آثار خود را به ایشان تقدیم کردند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

کوری که در خشت خام میدید۹۱۵۳۸۸۰۱:۴۲:۲۴ ۱۳۹۸/۲/۳۱
صدا و سیما که به فرموده امام خمینی باید دانشگاه باشد شده اگهی های تبلیغاتی مصرفی با استفاده ابزاری از زنان بزک کرده و یک پسر و یک دختر کوچولو و خوشگل در حالی که واقعیت های کشور چیزهای دیگری است
تبریزی۹۱۵۶۰۴۰۹:۳۵:۰۶ ۱۳۹۸/۲/۳۱
اون وقت زبان ما چی که .. خودمون هم داریم فراموش می کنیم چطوری صحبت کنیم؟ آدم وقتی شبکه آذربایجان رو نگاه می کنه رنگش سبز می شه. از هر 10 کلمه ای که مسئولین آذری تو مصاحبه ها ازش استفاده می کنن 7 تاش فارسیه دیگه ..
ناشناس۹۱۶۳۸۷۱۶:۵۰:۱۶ ۱۳۹۸/۲/۳۱
صدا و سیما همش از کلمات عربی استفاده می کند
ناشناس۹۱۵۳۹۳۰۱:۴۷:۴۰ ۱۳۹۸/۲/۳۱
بنویسم صدا و سیما بخوانیم ستاره مربع
ناشناس۹۱۶۱۳۱۱۴:۲۹:۵۹ ۱۳۹۸/۲/۳۱
صحبت از زبان فازسی بود. یکی گوشی را به دست ایشان بدهد.
ناشناس۹۱۵۴۱۲۰۲:۳۰:۵۰ ۱۳۹۸/۲/۳۱
ميدان صدا وسيما از خون دل خوردگان ادب وهنر زبان فارسي وتاريخ كهن ايران عزيز خالي وعرصه يكه تازي سطحي نگرهاومجيزگويان وكم فروشان بي هنر وبي دغدغه شده است نگراني بجا ئيست كه گله چاره آن نيست اقدامي اساسي تر لازم است
ناشناس۹۱۵۴۴۶۰۳:۵۶:۲۱ ۱۳۹۸/۲/۳۱
چقدر به برنامه های ورزشی پیامک زدیم که بابا اینقدر اصطلاحات انگلیسی را تکرار نکنید. باید در گام دوم انقلاب فکری اساسی برای صدا و سیما کرد ...
ناشناس۹۱۵۴۷۱۰۵:۱۵:۱۱ ۱۳۹۸/۲/۳۱
صدا و سیما با وجود برخی مجریان و سریالها مروج سبک و اصطلاحات غربی است زیرا قشری خاص و ساکن مناطقی خاص از تهران در آن جولان می کنند.
ناشناس۹۱۵۵۰۰۰۷:۴۶:۵۳ ۱۳۹۸/۲/۳۱
رهبر معظم انقلاب بايد در انتخاب روساي سازمان دقت بيشتري مبذول بفرمايند. انتخاب انسان هاي فرهنگ مدار و مستقل مي تواند بسياري از اين دغدغه ها را پوشش دهد. متاسفانه در يكي دو دوره اخير اينگونه نبوده است.
ناشناس۹۱۶۸۳۹۰۶:۰۰:۲۲ ۱۳۹۸/۳/۱
ایشون خودشون فرمودند که من فقط رئیس رو تعیین می کنم..
ناشناس۹۱۵۵۰۲۰۷:۵۰:۲۷ ۱۳۹۸/۲/۳۱
اگر تنها یک چیز باشد که من در رهبری دوست داشته باشم همانا توجه ویژه ایشان به زبان و ادبیات پارسی است.
مهدی۹۱۵۵۲۵۰۸:۳۰:۲۴ ۱۳۹۸/۲/۳۱
بنام خدا- تذکر کاملا بجایی است. متاسفانه عامیانه نوشتن و خواندن و گفتن در بین بزرگان هم متعارف شده است. اصطلاحاتی که گفتن معادل و مشابه آنها در سایر کشورها فقط در طبقه خاصی از جامعه رواج دارد، در ایران نقل و نبات مجلات و برنامه های کودکان و نوجوان است. حتی مجری نوجوانی که برای برنامه های شبکه نهال صحبت می کند همین عبارات و کلمات را بکار می برد و به نظر برنامه سازان با این شیرین زبانی ، مستقیم با فرزندان ما ارتباط برقرار می کند. زمانی در نشریاتی که برای عامه مردم منتشر می شد( مثل مجلات گل آقا) نوشتن عبارتی که قید و فعل درست نداشت، جایز نبود ولی امروز فقط این شیوه نوشتن موجب ارتباط با خواننده می شود و در مواقعی وقتی استادان ادب فارسی به شیوه درست صحبت می کنند متاسفانه ریشخند می شوند. خیلی دیر شده ولی امروز هم شروع کنیم بهتر از فردا است. اصلاح متن مورد استفاده و شیوه بیان مجریان شبکه نهال و پویا به نظر من در اولویت است. وقتی بچه بودیم خانم رضایی و خامنه با چه وضوح و دقتی عبارات را کنار هم می چیدند ( ...!)، امروز حتی اشتباهات گفتاری مجریان نوجوان این شبکه ها را به عنوان پشت صحنه پخش می کنند تا بچه های ما بخندند و همین کلمات در ذهنشان نقش ببندد.
ناشناس۹۱۵۵۴۲۰۸:۴۷:۱۱ ۱۳۹۸/۲/۳۱
یادش به خیر یه زمانی از تلویزیون «فارسی را پاس بداریم» پخش می‌شد. الان دیگه ول شده هر کی هر چی می‌خواد می‌گه کسی هم نظارتی بر این سازمان نداره.
ناشناس۹۱۵۵۶۰۰۹:۰۳:۴۶ ۱۳۹۸/۲/۳۱
در حالیکه چندین معادل برای لغت آیتم داریم اما صدا و سیما البته از برنامه نود هم شروع شد این لغت را وارد زبان روز مره کرده .
سعید تمر۹۱۵۵۸۴۰۹:۱۸:۵۷ ۱۳۹۸/۲/۳۱
در این کشور و جامعه، یا همه زبان های ایران پویا می شوند یا هیچ زبانی قوام لازم را پیدا نمی کند.
ناشناس۹۱۵۵۹۷۰۹:۲۸:۴۵ ۱۳۹۸/۲/۳۱
تاسف زمانی است که نماینده یکی از شهرها در تلویزیون رسمی ایران حاضر به خواندن چند بیت از حافظ نمی شود و میگوید من فارسی ام ضعیف است
میثم۹۱۵۶۸۳۱۰:۳۲:۰۹ ۱۳۹۸/۲/۳۱
از صدا سیمایی که با حذف نود عملا خودزنی میکنه، میشه بیش از این انتظار داشت، حقیقتا شرم آوره
ناشناس۹۱۶۱۳۶۱۴:۳۲:۴۹ ۱۳۹۸/۲/۳۱
الآن صحبت از زبان فارسی است شما این وسط نرخ تعیین می کنی؟
ناشناس۹۱۶۸۶۹۰۷:۱۹:۳۲ ۱۳۹۸/۳/۱
همان برنامه نود یکی از برنامه‌هایی بود که بسیار نسبت به فرهنگ و ادب پارسی بی‌توجه بود و آسیب رساند
ناشناس۹۱۵۹۵۰۱۳:۰۱:۴۱ ۱۳۹۸/۲/۳۱
پاسداشت زبان و ادب پارسی فقط حذف لغات و اصطلاحات انگلیسی و فرانسه و غیره نیست. باید نسبت به لغات و الفاظ عربی هم که خیلی خیلی وارد زبان ما شده حساس باشیم و آنها را کم کنیم. مثل نوشته بنده که از کلمات عربی زیاد استفاده کردم و واقعا راضی نیستم.
رضا۹۱۶۲۷۴۱۵:۴۸:۵۴ ۱۳۹۸/۲/۳۱
زبانها از یکدیگر تاثیر می پذیرند و بسیاری از آنها ریشه های مشترک دارند نمیتوان جلوی تغییر زبان را گرفت زبان فارسی صد سال پیش با امروز متفاوت است و این تفاوت ها پیوسته ادامه دارد واژه های جدید می آیند و یا از زبانهای دیگر وارد میشوند ویا از زبان فارسی به سایر زبانها منتقل میشوند و واژه های قدیمی تغییر می کنند.
ناشناس۹۱۶۴۳۱۱۷:۱۷:۳۵ ۱۳۹۸/۲/۳۱
صدا و سیما مشکلات متعدد دارد: تبلیغات تجارتی روز به روز خجالت آور تر و زننده تر میشود. در سریال ها، اغلب از حرام ها مباح شده. در برنامه های ماه رمضان چهره هایی را میبینیم که با دین مخالفت علنی دارند. در مورد زبان فارسی کلا هیچ تعصبی دیده نمیشود. لااقل مجری حقوق بگیر سازمان را گوشش را بگیرید. با من تماس گرفتند گفتند هفت میلیون بده فلان برنامه دعوتت کنیم! یعنی به اغلب دعوت های سازمان باید با شک نگریست.
یک دلسوز۹۱۶۵۴۰۱۹:۲۸:۵۳ ۱۳۹۸/۲/۳۱
کلا زبان فارسی زبان شعر است توصیه میکنم در مدارس و دانشگاهها دروس غیر معارف و ادبیات به زبان علمی انگلیسی باشد. حیف است که جوانهای ما و دانشجوهایمان با علم به زبان خودش تحصیل نمیکنند
محمد۹۱۶۵۶۰۱۹:۵۱:۲۳ ۱۳۹۸/۲/۳۱
الفاظ عربی هم ربطی به زبان فارسی نداره و مثل انگلیسی و فرانسه و روس خارجی است توجه به این نکته هم بد نیست و حضرت آقا هم نفرمودند صرفا انگلیسی چون من سخنرانی ایشان را گوش دادم فرمودند زبانهای خارجی از جمله اروپایی یعنی حتی اسم انگلیسی را نیاوردند
يوسف۹۱۶۹۹۱۰۹:۲۹:۵۴ ۱۳۹۸/۳/۱
فكر كنم ضربه اي كه صدا و سيما به زبان فارسي مي زند دشمن در طول انقلاب به ايران نزد.شما تبليغات صدا و سيما را توجه كنيد همش واژه هاي نامانوس و غربي بكار مي برد از قبيل: اكشن - روغن ..ا- انواع و اقسام شوينده هاي و ...

پربحث‌های دیروز

 1. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 2. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

 3. درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

 4. زندگی زنان و مردان منطقه چرنوبیل ۳۳ سال پس از حادثه

 5. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

 6. اعتراض دانشجویان در مراسم آغاز سال تحصیلی

 7. روحانی: چرا برای فارغ‌التحصیلان شغل نیست؟

 8. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 9. حسین فریدون به زندان منتقل شد

 10. واکنش شمس الواعظین به هویت شغلی روح الله زم

 11. روحانی: تنها راه آینده و سرنوشت کشور انتخابات است/ دانشگاه را به بخش خصوصی نزدیک کنیم

 12. بازیکنان بحرین بعد پیروزی برابر ایران چه گفتند؟

 13. نامه صالحی امیری به FIFA درباره بی‌احترامی به سرود و پرچم ایران

 14. حقایقی جالب درباره وجود موجودات فضایی در فضا

 15. دروغ‌های پینوکیویی ترامپ به روایت «حقیقت سنج» واشنگتن پست

 16. قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران/ نرخ خانه‌های ۴۰ متری در پایتخت + نمودار

 17. برایان هوک: دنبال درگیری با ایران نیستیم/توافق جامع می‌خواهیم

 18. حضور روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها

 19. بازرسی هیئت امنای دانشگاه آزاد، سه ماه پیش خواستار ابطال مصوبه تبعیض‌آمیز شده بود + سند

 20. انتقاد روزنامه جوان از مجری صداوسیما

 21. تکذیب ارتباط و یا دیدار روح‌الله زم با آیت‌الله سیستانی

 22. ادعای همسر زم: روح‌الله به بغداد رفته بود!

 23. سخنگوی دولت: دستگیری «زم» موجب اتهام زنی‌های جدید نشود/ تحت تحریم گفت‌وگو نمی‌کنیم

 24. وزیر صنعت: قیمت تولید شده پراید کمتر از ۴۰ میلیون است

 25. ماجرای مرغ‌های تریاکی در کشور

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 4. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 5. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 7. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 8. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 9. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 10. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 11. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 12. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

 13. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 14. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 15. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 16. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 18. بانوان پرشور، ملی‌پوشان قدردان و تلاش ناکام برای فتنه‌گری

 19. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

 20. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 21. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 22. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 23. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 24. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

 25. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 4. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 5. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 6. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 7. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 8. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 9. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 10. اموال و دارایی ۲۵۰ هزار مدیر زیر ذره بین قانون/ شفافیت این بار نتیجه می‌دهد؟

 11. ۱۰ نکته درباره نحوه بازداشت روح‌الله زم؛ او که بود و چه می‌کرد؟

 12. وکیل حسین فریدون: موکلم بی‌گناه است/ هر کسی که در دادگاه محکوم می‌شود گناهکار نیست/ دنبال مسائل دیگری هستند

 13. واکنش ایران به هدف قرار گرفتن نفتکش ایرانی در دریای سرخ

 14. جهانگیری: بگذاریم کاندیدای همه جریان‌ها در انتخابات حضور داشته باشند

 15. روحانی: امید به زندگی در بین مردم به ۷۶ سال ارتقاء یافته/ شاهد کاهش رشد نرخ تورم و رشد مثبت اقتصاد هستیم

 16. اولین تصاویر از دستگیری و اعترافات روح الله زم

 17. زرآبادی: برای نطقم در مجلس تحت فشار بودم/ انتصابات فامیلی در وزارت ارتباطات اگر اصلاح نشود، اطلاع رسانی می کنم

 18. چراغ سبز دیوان عدالت به رانت تحصیلی فرزندان اساتید دانشگاه آزاد

 19. درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

 20. سحر تبر بیمار بود، چرا بازداشت شد؟/ تا وقتی انحصار پزشکان شکسته نشود اوضاع سلامت درست نخواهد شد/ پرداخت نکردن حقوق کارگران، برده‌داری نیست؟

 21. ربیعی: مشخص نیست چند درصد فرزندان مسئولان دولتی خارج از کشور هستند

 22. کاش از اهل رسانه مشورت می گرفتید

 23. انتقاد علی مطهری از دادگاه ویژه روحانیت/ جزئیات دستگیری روح‌الله زم/ نقدی به اظهارات تبلیغاتی دیروز رئیس جمهور

 24. وقتی ۱۳۴ دامپزشک با سهمیه پزشک می شوند/ ناطق نوری؛ کاتالیزور وحدت یا افتراق اصولگرایان/ انتقاد تند یک اصلاح طلب از صحبت های روحانی درباره شورای نگهبان

 25. امیرآبادی فراهانی: محرمانه‌بودن اطلاعات مسئولان مصوبه مجمع تشخیص است

آخرین عناوین