پشت‌پرده فشار واردکنندگان خودرو به رئیس جمهور/گرانی خودرو کار کیست؟

گروه اقتصادی الف،   3980213066 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

درحالی برخی منابع از فشار برخی واردکنندگان خودرو به رئیس جمهور برای موافقت با ترخیص خودروها بدون ثبت سفارش و احتمال موافقت روحانی خبر می دهند که بانک مرکزی با این موضوع مخالف است.

پشت‌پرده فشار واردکنندگان خودرو به رئیس جمهور/گرانی خودرو کار کیست؟

به گزارش تسنیم، قیمت  های نجومی در بازار خودرو درحالی از روز های اخیر موجب تعجب و البته نگرانی مردم و فعالان اقتصادی شده است که به تازگی دلایل جدیدی برای چرایی این گرانی های سرسام آور در این آشفته بازار، نمایان شده است.

خودروسازان و فعالان صنعت خودرو از مهمترین دلایل گرانی خودرو را تحریم و کمبود قطعات اعلام می کنند، در مقابل اما بازاری ها مقصر اول و آخر این نابه سامانی ها را بدقولی خودروسازان و عدم تحویل خودروهای پیش فروش شده می دانند.

 فعالان در بازار خودرو معتقدند اگر خودروهای پیش فروشی به مردم تحویل داده می‌شد به‌طور حتم بازار با این‌همه تقاضا و افزایش قیمت‌ها روبه‌رو نبود.

فروشندگان خودرو با تأکید بر اینکه قیمت خودرو متناسب با عرضه و تقاضاست، می‌گویند: وقتی عرضه‌ای وجود نداشته باشد به‌طور حتم تعادل بازار به‌هم ریخته و شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.

با این حال اما کمیته خودرو مصوب کرده تا "سهم فروش فوری خودروسازها 10درصد افزایش یابد". این تصمیم در حالی گرفته شده که هنوز خبری از تحویل به‌موقع خودروهای خریداری‌شده به مشتریان در سال 97 نشده است.

ادامه طرح‌های فروش در هفته‌های اخیر و مصوبه امروز کمیته خودرو ثابت می‌کند که عملاً فقط خودروسازها مشغول جمع‌آوری نقدینگی از سوی مردم به‌بهانه پیش‌فروش و فروش فوری خودرو هستند.

نکته مهم دیگری در پشت پرده افزایش قیمت های نجومی در بازار خودرو به ویژه خودروهای خارجی وجود دارد که نشان میدهد دست های پشت پرده تلاش دارند با استفاده از فشار افزایش قیمت رضایت رئیس جمهوری را برای ترخیص خودروهای در گمرک مانده اتخاذ کنند.

ماجرا از این قرار است که گروهی از واردکنندگان که خودروهای خارجی را با ارز 4200 تومانی وارد کرده اند بنای پرداخت مابه التفاوت را ندارند و می خواهند بدون ثبت سفارش خودروهای در گمرک مانده را ترخیص کنند.

بنظر می رسد این گروه نقش مهمی در تشدید جو روانی در بازار خودرو داشته اند و با استفاده از عوامل خود در بازار استارت شایعه گرانی را زدند و همچنان بر بوق گرانی می دمند.

در همین راستا هم برخی منابع از احتمال موافقت رئیس جمهور با ترخیص خودروهای در گمرک مانده بدون ثبت سفارش خبر داده و اعلام کرده اند که باتوجه به روند کند ترخیص خودروها از گمرک، وزارت اقتصاد به رئیس جمهور پیشنهاد کرده خودروهایی هم که ثبت سفارش بانکی نشده اند، ترخیص شود. مسئولان گمرک هم گفته اند که این پیشنهاد مورد موافقت روحانی قرار گرفته ولی هنوز بخشنامه مربوطه به وزارت صنعت و گمرک ابلاغ نشده است.

نکته مهم در این خبر این است که اگر واقعا رئیس جمهور با پیشنهاد ترخیص خودروها بدون ثبت سفارش از گمرک موافقت کرده باشد، مهر تاییدی بر ادامه رانت خواری گروهی از دانه درشت های اقتصادی زده است که اتفاقاً با نفوذی که دارند هر چند وقت یکبار بازار ارز و خودرو و ... را ملتهب می کنند.

البته باید توجه داشت که مواضع بانک مرکزی در ماه های اخیر نشان میدهد که حتماً این تصمیم با مخالفت بانک مرکزی همراه بوده ولی باید دید که آیا رئیس جمهور به مواضع بانک مرکزی احترام می گذرد و از پیشنهاد ترخیص خودروها بدون ثبت سفارش منصرف می شود؟

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۸۵۳۷۱۱۳:۵۸:۲۷ ۱۳۹۸/۲/۱۳
تو گمرک مال اموال خیلی ها به زور تصاحب شده اگر همه این کالا ها ترخیص بشه قطعا بازار بطور موقت هم شده رنگ آرامشو به خود میبینه.
بهادر۸۸۵۶۷۶۱۷:۴۵:۱۶ ۱۳۹۸/۲/۱۳
دستگاه قضا باید ورود کند چون اگر واقعا رئیس جمهور با پیشنهاد ترخیص خودروها بدون ثبت سفارش از گمرک موافقت کرده باشد، مهر تاییدی بر ادامه رانت خواری گروهی از دانه درشت های اقتصادی زده است
ناشناس۸۸۶۱۶۲۰۷:۱۲:۲۹ ۱۳۹۸/۲/۱۴
مسله فقط خودرو نیست بلکه در همه کالاها و نیازهای مردم وضع اسفناک شده واره این دولت را اب برده و کاری از دستش بر نمی اید این دولت استعفا دهد برود پی گوسفند چرانی شاید وضعیت گوشت خوب شود
ناشناس۸۸۵۳۹۴۱۴:۱۷:۰۵ ۱۳۹۸/۲/۱۳
این فرضیه کاملا غلط است. بنظر می رسد عامل اصلی این است که دولت می خواهد همه هزینه ها را ریال به ریال از انها وصول کند که این باعث افزایش قیمت می شود. بنابراین ین واکنش بازار از پیش است.
ناشناس۸۸۵۴۱۵۱۴:۲۷:۰۹ ۱۳۹۸/۲/۱۳
هیچ فشاری نیست همه در هم هستن.
ناشناس۸۸۵۴۶۲۱۵:۰۰:۱۸ ۱۳۹۸/۲/۱۳
لطفا واردات خودرو با تعرفه ۵ درصد و خودروی تا۵ سال کارکرد با بررسی کنید
ناشناس۸۸۵۵۱۴۱۵:۳۳:۳۲ ۱۳۹۸/۲/۱۳
جلو واردات خودرو را الان کنید تعرفه. گمرکی را پایین بیارید خودرو ارزون میشه
ناشناس۸۸۵۵۸۷۱۶:۲۵:۲۸ ۱۳۹۸/۲/۱۳
گفت یک بنده خدایی دزد به خانه اش زد وقتی متوجه شد یکی بهش گفت تقصیر قفل.در خانه بوده یکی گفت تقصیر خودت بوده که خواب ماندی خالصه هرکسی مقصری می گفت خودش بلند شد گفت راست می گویید همه مقصرند الا دزد حالا ما ماندیم این کلید رای پر احساسمان
ناشناس۸۸۵۸۹۳۲۱:۱۱:۱۸ ۱۳۹۸/۲/۱۳
واقعیت اینه که خود رو ساز در واقع خود رو نسازه دلار با لا رفته تحریم هستیم پراید باید پنجاه شست درصدش وارد بشه کار نکردنها و پول گرفتنهای بی در و پیکر خودرو ساز گندش بالا اومده بهترین نسخه بهینه کردن وتعدیل نیروهای نا کار امد و اضافه خود رو نسازه
ناشناس۸۸۶۱۲۹۰۱:۵۶:۱۰ ۱۳۹۸/۲/۱۴
الان بهترین خودروهای اروپایی وکره ای رو میشه با پانزده هزار دلار خرید با دلار آزاد هم حساب کنی میشه دویست و ده میلیون تومن.حالا در داخل هایمای چینی ایران خودرو شده بالای دویست تومن وپژو صندوقدار شده صدوده میلیون .البته کیفیت ودوامشون یک پنجم اون خودرو اروپایی هم نیست.تو سایپا وایران خودرو تا دلتون بخواد دکتر ومهندس سفارشی وبیسواد هست که ماهی هشت به بالا حقوق می گیرند و مصرف کننده باید تاوان مفت خوری اقایان رو بده.اابته با این روند قیمتی سال دیگه هر جفتشون تعطیل نشن شانس اوردن.
علی۸۸۶۱۶۴۰۷:۲۰:۵۸ ۱۳۹۸/۲/۱۴
واقعا که تحلیل ناقصی بود. بابا ملت سال 96 ماشین وارداتی ثبت نام کرده اند جرم کرده اند؟! تا حالا ماشین ها توی گمرک مانده زیر آفتاب و برف! شرکت ها هم مجوز صمت داشته اند! مردم بیچاره سرمایه یک عمرشون؛پول بازنشستگی را گرفته اند و با اعتماد به دولت دست شرکت وارد کننده داده اند. الان قریب 2 سال است که نه از پول خبری هست نه از ماشینشون اخه مردم چه گناهی کرده اند. دریغ از پاسخ یک مسئوول. توی گروهی که مربوط به شرکت رامک هست سال گذشته یک نفر از بس مراجعه کرد و پاسخی نشنید سکته کرد و مرد باز هم پاسخی شنیده نشد و این داستان ادامه دارد. واقعا اگه بی طرفی بزن این متن رو!

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

  2. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

  3. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

  4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

  5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

  6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

  7. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

  8. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

  9. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

  10. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

  11. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

  12. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

  13. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

  14. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

  15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

  16. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

  17. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

  18. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

  19. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

  20. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

  21. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

  22. غیزانیه از نمای نزدیک

  23. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

  24. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

  25. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

  آخرین عناوین