نظر حدادعادل درباره تفاوت سیاست‌های ترامپ و اوباما

گروه سیاسی الف،   3980203208

رئیس هیأت عالیرتبه مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دولت ترامپ، ادامه دهنده سیاست‌های دولت اوباماست و تفاوت ماهیّتی بین دولت های دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا دیده نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، هیأت عالیرتبه این مجمع که به ریاست غلامعلی حداد عادل برای تقویت مناسبات راهبردی و شرکت در دومین اجلاس جهانی طرح « یک کمربند، یک جاده» به چین سفر کرده بود، صبح امروز سه شنبه، سوم اردیبهشت در نشست بررسی همکاری های مشترک با حضور هیأت نمایندگی حزب حاکم چین شرکت کرد.

در این نشست، حداد عادل، رییس هیأت مذاکره کننده ایران، داوود دانش جعفری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و پور ابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به پرسش های نمایندگان ارشد حزب حاکم چین پاسخ داده، با آنها به گفت و گو و تبادل نظر پرداختند.

رییس هیأت عالیرتبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در این نشست گفت: « چین در مرحله شکوفایی اقتصادی به بازار جهانی وارد شده و این حضور را در طرح «یک کمربند، یک جاده» ترسیم کرده است که ایران از این حضور استقبال می کند».

مشاور عالی مقام معظم رهبری با تصریح این مطلب که سیاست از اقتصاد جدا نیست، افزود: « آمریکا چین را دشمن خود در  جهانمی بیند و قصد فلج کردن کشورهای مستقلی را که تحت تأثیر آمریکا نیستند، دارد ».عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: « هرچند سیاست چین، اقتصاد مدار و غیر تهاجمی است، اما گاه حفظ توان اقتصادی در گرو سیاست ورزی تهاجمی و فعال قرار می گیرد».

رییس هیأت بلندپایه مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان این مطلب که ایران و چین، ظرفیت های بالایی برای همکاری در دفع خطر تروریسم دارند، افزود: «آمریکا اگر بتواند از طریق داعش برای چین مزاحمت ایجاد کند، فروگذار نخواهد کرد؛ حال آن که ما شاخ داعش را در عراق و سوریه شکستیم و عصبانیت ترامپ از ایران به همین دلیل است».

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر تفاوت رفتار دولت ترامپ و اوباما با ایران گفت: «دولت ترامپ، ادامه دهنده سیاست های دولت اوباماست و تفاوت ماهیتی و حقیقی بین دولتهای دموکرات و جمهوریخواه آمریکا دیده نمی شود، بلکه تفاوت در شدت و ضعف سیاست هاست. آمریکا در ۴٠ سال گذشته نخواسته است واقعیت انقلاب اسلامی را بپذیرد و همان رفتاری را با ما داشته است که در چهل سال آغازین انقلاب چین با چین داشت. ما نیز عدم تسلیم، مقاومت و ادامه راه انقلاب اسلامی را سیاست خود در قبال آمریکا تعریف کرده ایم».

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نگرانی آمریکا از الگو شدن و تکرار واقعه ای مشابه انقلاب اسلامی در سایر کشورهای مستقل گفت: « آمریکا، منطقه غرب آسیا را انبارنفت خود می بیند و هیچ حکومت مستقلی را در این منطقه تحمل نمی کند. آمریکایی ها تصور می کردند که بعد از فروپاشی شوروی، جهان به دست آنها سپرده می شود، حال آن که وجود کشورهای مستقلی همچون ایران و چین مانع تحقق این آرزوی آنها شده است».

حدادعادل، فشار و تحریم اقتصادی وبه موازات آن تهاجم رسانه ای را دو اقدام مکمل آمریکا در قبال ایران توصیف کرد و گفت: « امریکا نتوانسته است با فشار بر اقتصاد ایران، پشتیبانی مردم از انقلاب را کاهش دهد؛ از سوی دیگر سیاست هایش در سوریه و عراق هم شکست خورده است‌ ‌به طوری که با وجود ٧٠٠ میلیارد دلار هزینه در غرب آسیا ناچار است با هواپیمای چراغ خاموش و پنهانی وارد عراق شود، همچنان که بزرگترین شکست سیاسی و نظامی اش را در سوریه تجربه کرد و اینها همه نشانه های ناکامی آمریکا در منطقه ماست و همکاری های ایران و چین نیز اقدامات خصمانه آمریکا را خنثی می کند».

پربحث‌های دیروز

  پربحث‌های هفته

  1. «پناهیان» و راه سومی در میانه تخریب و تطهیر 

  2. حکم قصاص نوید افکاری اجرا شد

  3. خواجه در بند نقش ایوان است!..

  4. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

  5. آیت‌الله صانعی دارفانی را وداع گفت

  6. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

  7. سپاه پاسداران: اقدام آل‌خلیفه پاسخ‌ درخور را دریافت خواهد کرد

  8. توافق‌های سریالی با تل‌آویو؛ به نام اعراب به کام ترامپ و نتانیاهو

  9. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

  10. یک عکس خاص از حاج محمود کریمی که ماندگار شد

  11. رای پرونده اکبر طبری صادر شد/ ۳۱ سال زندان و رد اموال

  12. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

  13. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

  14. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

  15. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

  16. سکه از ۱۲ میلیون تومان رد شد/ افزایش قیمت دلار

  17. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

  18. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

  19. استراتژی ظریف برای رسیدن به پاستور/فهرست اموال ضبط‌شده از طبری/فعالیت کدام نامزدهای انتخاباتی شروع شده است؟/روحانی: امسال می‌تواند سال بدی باشد

  20. شیخ حسین انصاریان پس از ابتلا به کرونا بستری شد

  21. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

  22. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

  23. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

  24. دپوی جدید خودروسازها؛ احتکار یا نقص فنی؟

  25. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های دیروز

    پربحث‌های هفته

    1. «پناهیان» و راه سومی در میانه تخریب و تطهیر 

    2. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

    3. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

    4. رای پرونده اکبر طبری صادر شد/ ۳۱ سال زندان و رد اموال

    5. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

    6. استراتژی ظریف برای رسیدن به پاستور/فهرست اموال ضبط‌شده از طبری/فعالیت کدام نامزدهای انتخاباتی شروع شده است؟/روحانی: امسال می‌تواند سال بدی باشد

    7. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

    8. مطالبه از مجلس انقلابی...

    9. افکار عمومی منتظر چه حکمی برای اکبر طبری بود؟

    10. روحانی: نحوه خرید و فروش خودرو به نفع مصرف‌کننده باید اصلاح شود

    11. قالیباف: از هفته جاری شاهد تحول در بورس هستیم/ باید سرمایه و پول مردم به درستی صیانت شود

    12. وعده قالیباف درباره بورس/عبور یاران هاشمی از رئیس دولت اصلاحات/توضیح کدخدایی درباره یک توصیه انتخاباتی جنجالی/نماینده مجلس: سر در ورودی پاستور بنویسید دولت تعطیل است

    13. نظر کاربران بحرینی در خصوص سازش با رژیم صهیونیستی

    14. سخنگوی شورای نگهبان: در پست‌های کلان، مسئولین بهتر است بعد از مدتی جای خود را به جوانان بدهند/ عمده مسائلی که باعث شد مردم استقبال زیادی از انتخابات نکنند اقتصادی بود، نه عملکرد شورا

    15. همه امکان خطا دارند/ از شفافیت نترسیم

    16. صالحی: هزار و ۴۴ سانتریفیوژ در فردو غنی‌سازی می‌کنند

    17. جزئیات تازه از پرونده نوید افکاری/ماموریت جدید جهانگیری/روایت زیباکلام از دلیل حمایت کارگزاران از لاریجانی/روحانی: چرا مردم در فشار قرار می‌گیرند؟ 

    18. رصد دشمن!

    19. تاکید رئیسی بر تفکیک جرم سیاسی از جرم امنیتی/ کنایه باهنر به روحانی درباره اختیارات رئیس‌جمهور/ احتمال حضور جلیلی در انتخابات ۱۴۰۰ جدی‌ شده است؟

    20. چرا مجلس به نقش نظارتی خود در مورد شوراهای اسلامی شهر و روستا عمل نمی‌کند!؟

    آخرین عناوین