سفر ارزان از شمال تا جنوب

گروه اجتماعی الف،   3980101145

در این گزارش به کسانی که قصد دارند تعطیلات نوروز امسال را با کمترین هزینه سفر کنند، چهار روش متنوع و ارزان اسکان در سفر را معرفی می‌کنیم.

در شرایطی به استقبال تعطیلات نوروزی امسال می‌رویم که افزایش‌­‌های پی‌­در­پی نرخ ارز و همچنین افزایش تورم موجب کاهش قدرت خرید خانوار‌ها علی‌­الخصوص قشر حقوق‌بگیر شده است؛ موضوعی که می‌­تواند عاملی اساسی در کاهش سفر‌های نوروزی باشد.‌ این گزارش تلاشی است در جهت آشنایی با روش‌­‌هایی که بتوانیم با به‌کارگیری آن، تا حد زیادی از یک سفر کم‌هزینه بهره ببریم و لذت سفر در تعطیلات نوروز را از دست ندهیم.

باید به این نکته اشاره کرد که برخی از‌ این روش‌‌ها تنها از مزیت ارزان بودن بهره‌­مند نیستند، بلکه تنوعاتی در سبک و نوع سفر کردن را نیز شامل می‌شوند که استفاده از آن‌ها بسیار راحت، متفاوت و متنوع است. از مهم‌ترین ‌این امکانات می‌توان به وجود انواع اقامتگاه‌‌ها برای سکونت مسافران اشاره کرد که در مدل‌‌های گوناگون، آماده ارائه خدمات به آن‌‌ها هستند. این موضوع از نظر اقتصادی هم می‌­تواند مهم باشد، چرا که تقاضای زیاد مردم برای سفر‌‌های خارجی و بالطبع تقاضای خروج ارز از کشور را کاهش خواهد داد.

در ‌این گزارش به‌صورت اجمالی به چهار شکل از‌ این نوع مسافرت­‌‌ها می‌پردازیم.

اقامتگاه بومگردی

با توجه به تنوع اقلیم و فرهنگ، کشور‌ ایران پتانسیل بسیار بالایی برای اجرای طرح‌‌های بومگردی دارد. امروزه در استان‌‌های اصفهان، شیراز، یزد، مناطق شمال کشور، استان‌­‌های غربی و همچنین کویری انواع مختلف اقامتگاه‌‌های بومگردی با ارائه خدمات مناسب فعالیت می‌کنند.

از جمله فواید بومگردی در‌ ایران استفاده همزمان از پتانسیل‌‌های زیست‌محیطی و فرهنگی در کنار درآمدزایی برای ساکنان یک منطقه است. برخی گردشگران علاقه‌مند به تور‌های داخلی به‌جای رزرو هتل ترجیح می‌دهند از هتل‌‌های سنتی و اقامتگاه‌‌های بومی‌ استفاده کنند، چرا که برای بسیاری از افراد یکی از لذت‌بخش‌ترین انواع سفر، طبیعت‌گردی و اقامت در خانه‌‌های روستایی شناخته می‌شود.

خوشبختانه در زمینه توسعه بومگردی در ایران فعالیت‌‌های بسیاری انجام شده است که یا به‌وسیله ارگان‌‌های دولتی یا به همت بومیان یک منطقه صورت گرفته‌اند. اقامتگاه بومگردی به معنای محل اقامت مسافر است، ولی منطبق بر فرهنگ و جغرافیای آن منطقه طراحی شده است. به‌طور مثال، هتل‌‌ها و مهمان‌سرا‌ها ویژگی‌‌های مشترک زیادی با یکدیگر دارند و فرق چندانی بین یک هتل در زاهدان با هتل دیگری در تبریز نیست.

از ویژگی‌‌های اقامتگاه بومگردی می‌توان به طبخ غذا‌های محلی و تهیه محصولات به شکل کاملاً بومی، سازگاری با محیط زیست، قرار داشتن در دل طبیعت، دارا بودن فضایی دوستانه، صمیمانه و بی غل و غش و همچنین شناخت رسم و رسوم، تاریخ و فرهنگ مناطق مختلف و روستا‌های ‌ایران اشاره کرد.

اخیراً علاقه خاصی به سفر‌های هدفمند در کشورمان ‌ایجاد شده که می‌تواند راه را برای حرکت به سمت بومگردی و اکوتوریسم هموار کند. سفر‌های خاصی مانند تور پرنده­‌نگری در تالاب میانکاله، بازدید از جنگل راش که از بقایای جنگل‌‌های باستانی هیرکانی است و بسیاری موارد دیگر مانند بازدید از دره­ راگه که یکی از سه ژئوپارک ثبت شده در‌ ایران است.

بومگردی در‌ ایران دارای شاخه‌‌های متعدد و فعالیت‌‌های گوناگونی است. شاخه‌‌هایی همچون گردشگری روستایی، عشایری، ماجراجویانه و کشاورزی و همچنین فعالیت‌‌هایی که هر یک وابسته به موقعیت جغرافیایی خاص خود است.

اگر علاقه‌مند به سفر و اقامت در اقامتگاه‌ بومگردی هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از سفر، جست‌وجویی در ‌اینترنت انجام دهید. زیرا این روز‌ها بسیاری از بومگردی‌‌ها برای معرفی خود به مشتریان،‌ در فضای ‌اینترنت فعال هستند و توضیحات کاملی را از مجموعه خود مهیا کرد‌ه‌اند.

همچنین یکی از مسائل مهم دیگر، داشتن مجوز‌‌های مربوطه از مراجع ذی‌صلاح از جمله سازمان گردشگری است که با مراجعه به وب‌سایت‌ این سازمان لیست مجموعه‌‌های بومگردی معتبر را می‌توانید مشاهده کنید.

‌هاستل

سال­‌های اخیر در‌ ایران و بسیاری از کشور‌های جهان، اقامتگاه‌‌هایی با نام‌ ‌هاستل (Hostel) شکل گرفته است. خانه مسافر یا همان ‌‌هاستل چیزی شبیه همان مسافرخانه یا کاروانسراهای قدیمی‌ است که معمولاً اتاق‌های آن دارای دو تا هشت تخت است، یعنی چیزی شبیه زندگی اشتراکی در خوابگاه‌‌های دانشجویی.

تنها چیزی که قیمت آن‌ها را پایین می‌آورد استفاده کردن همزمان چند نفر از یک اتاق است. البته تا آنجایی که تجربه نشان داد‌ه، به‌ندرت پیش می‌آید که تمام اتاق‌‌های یک ‌‌هاستل پر از مسافر باشند، در اغلب اوقات شما تنها با یک یا دو نفر دیگر در آن اتاق اسکان خواهید داشت.

در برخی از سفر‌ها، انتخاب‌ ‌هاستل یکی از راه‌‌های کم کردن هزینه‌‌های سفر‌های داخلی و خارجی است. ‌این روز‌ها که سفر به کشور‌های خارجی برای‌ ایرانیان گران شده، دانستن راه‌‌هایی برای کم کردن خرج سفر، رسیدن به خیلی از مقاصد را برای ما ممکن می‌کند.

وب‌سایت‌‌هایی برای پیدا کردن ‌‌هاستل‌‌ها وجود دارد که از طریق آن‌‌ها شما می‌توانید ‌‌هاستل‌‌های موجود در شهر مقصدتان را بررسی کنید. با یک جست‌وجوی ساده در گوگل می­توان لیست تمام اقامتگاه‌‌های بومگردی، خانه‌‌های روستایی‌ ایران به‌همراه اطلاعات و نحوه رزرو را به دست آورد. در حال حاضر در استان­‌های مازندران، هرمزگان (قشم و کیش)، یزد، کردستان، بوشهر، شهرکرد و...‌ این نوع اقامتگاه­‌ها وجود دارد. برای سفر‌های خارجی هم‌ ‌هاستل‌‌های معتبر دارای اتحادیه بین‌المللی به آدرس اینترنتی hihostels.com قابل دستیابی هستند. هاستل‌‌ها به مسافران و جهانگردانی که خوا‌هان اقامت ارزان‌قیمت در سراسر شهر‌های کشور‌های مختلف هستند، سرویس می‌دهند.

خانه­ مسافر و سفر‌های چندخانواد‌ه‌ای

واحد‌های اقامتی خانه مسافر، مکان مستقلی جهت اسکان مسافر است که برای آن از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پروانه بهره‌برداری خانه مسافر مستقل واحد اقامتی صادر شده است. این نوع اقامتگاه بر حسب شرایط بومی‌ و منطقه‌ای جهت اسکان مسافران مورد استفاده قرار می‌گیرد و انواع ویلا‌ها، خانه‌‌ها، اتاق‌ها، سوییت‌ها، آپارتمان‌ها و اقامتگاه‌های ییلاقی و عشایری را در برمی‌گیرد. خانه مسافر‌هایی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به آن‌ها مجوز داده، برای اسکان مسافران مورد تایید هستند و فقط اسکان در واحد‌های دارای مجوز پیشنهاد می­شود. شناسایی‌ این واحد‌های مجوزدار از طریق تابلو‌های فلزی، برقی یا شبرنگ که بالای در آن‌ها از سوی سازمان گردشگری نصب شده، قابل شناسایی است.

علاوه بر ویلاها که دارای حیاط اختصاصی بوده و در مناطق ییلاقی، کوهستانی، سواحل دریا و سایر مناطق تفریحی قرار دارند، خانه، آپارتمان و سوئیت هم که هر کدام دارای امکانات کافی برای یک زندگی چند روزه هستند و مختص مناطق شهری هستند، خانه مسافر محسوب می­شوند.

قیمت مناسب خانه مسافر‌ها نسبت به هتل، دلیل اصلی ارجحیت ‌این واحد‌های اقامتی نسبت به هتل‌‌ها توسط مسافران است. نکته مهم دیگر‌ این است که این نوع اسکان برای خانواده‌‌هایی با اعضای بیشتر که هزینه گرفتن هتل برای آن‌ها بالاست، بسیار به‌صرفه­ است. اکثر خانه مسافر‌ها قابلیت پذیرش تعداد بالایی از مسافر را دارند و از این رو، خانواده‌‌های پرجمعیت می‌توانند با هزینه کمتری در یک مکان اقامت داشته باشند. همچنین می‌توان پیشنهاد کرد که چند خانواده همراه با هم یکی از‌ این خانه ­مسافر‌ها را برای تعطیلات نوروز اجاره کنند. در شهر‌ها و روستا‌های شمال کشور‌ این‌گونه اقامتگاه­‌ها فراوان بوده که متراژ‌ها و تعداد اتاق­‌های بالا و همچنین محیط سرسبز و جذاب آن‌ها، سفر چندخانواری را ارزان و دلنشین کرده است.

سفر به جنوب با چادر مسافرتی

از آنجا که مسئله اقامت در سفر، پرخرج‌ترین بخش سفر است، گرانی کرایه ویلا یا هتل و به‌طور کلی، هزینه‌‌های اقامت باعث شده بسیاری، از چادر‌های مسافرتی استفاده کنند. ‌این نوع اقامت­ کردن در طول تعطیلات عید در استان­‌های جنوبی کشور شایع است. جمع کثیری از خانوار‌ها در ‌این ‌ایام در پارک‌ها، سواحل و اماکن عمومی،‌ شب­‌های خود را در ‌این چادر‌ها و در کنار یکدیگر می­گذرانند؛ موضوعی که باعث شده هم امنیت را تضمین کند و هم افراد یاد شده لذت نوع جدیدی از زندگی دسته جمعی را تجربه کنند.

یکی از عواملی که طی سال‌‌های اخیر باعث راحت‌تر شدن اسکان در طول سفر‌ شده است، استفاده از چادر‌هایی است که به‌راحتی باز و بسته می‌شوند. این چادر‌ها بیشتر دارای پارچه خارجی هستند و در داخل‌ ایران دوخته می‌شوند، اما برخی از آن‌ها به‌طور کامل در کشور‌هایی نظیر چین و ژاپن ساخته می‌شوند. قیمت پایین و استفاده آسان از آن‌ها باعث شده تا بسیاری از مسافران به‌خصوص مسافران نوروزی به سمت استفاده از‌ این چادر‌ها متمایل شوند.

اما دربار‌ه اقامت ارزان در چادر باید توجه داشت تنها در هوای معتدل و گرم است که می­­شود بدون دردسر از لذت کامل چنین سفر‌هایی بهره برد. از همین رو، توصیه می‌شود اگر قصد دارید در ‌ایام نوروز اسکان شما در سفر این‌گونه باشد، استان‌های جنوبی کشور را انتخاب کنید. علی­الخصوص سواحل نیلگون خلیج فارس که تماشای آسمانش در شب‌ها لطف زیادی دارد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 3. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 4. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 5. قراردادهای مالی خانگی را ثبت کنید تا جرائم کمتر شود

 6. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 7. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 8. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 9. چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

 10. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 11. ترامپ: می‌دانم حملات ۱۱ سپتامبر کار چه کسی بود/حضور نظامی در خاورمیانه وحشتناک بود

 12. پرواز مخترع سوئیسی با «جت بال» برفراز کوه‌های شرق ایتالیا  

 13. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

 14. تغییر نام یکی از خیابان‌های تهران به نام مرحوم حجازی

 15. هینن: مردم ایران فوق‌العاده بودند/ اعتراضم به ناامنی بود

 16. بازتاب گسترده حضور برانکو در الاهلی در رسانه‌های عرب زبان+ تصاویر

 17. ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

 18. ربیعی: سفر گردشگران به ایران از این پس بدون ثبت در پاسپورت خواهد بود

 19. ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

 20. ادامه کاهش قیمت ارز/ دلار امروز چند؟

 21. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 22. زنگنه: من نگفتم مشتری‌های نفتی ما جاسوس هستند

 23. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

 24. جهانگیری: مدیران ارشد باید تا پای عزل مدیری که صرفه جویی نمی کند، پیش بروند

 25. احتمال سفر وزرای خارجه سه کشور اروپایی به ایران برای نجات برجام

پربحث‌های دیروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 3. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 4. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 5. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 6. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 7. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 8. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 9. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 10. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 11. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 12. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 13. ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

 14. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 15. وزیر نفت: شرایط امروز از دوران جنگ سخت‌تر است

 16. علت نجومی شدن دستمزد پزشکان، وکلا و دندانپزشکان چیست؟  

 17. واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به تصمیم برجامی ایران

 18. توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

 19. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

 20. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 21. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 22. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 23. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 24. عیادت محمدرضا عارف از سلطان/عکس  

 25. مجمع وزیران ادوار؛ اجتماع وزرا و معاونین چپ و راست  

پربحث‌های هفته

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 4. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 5. پرستو یا آشیانه!؟

 6. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 7. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 8. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 9. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 10. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 11. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 12. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 13. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 14. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 15. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 16. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 17. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 18. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 19. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 20. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 21. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 22. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 23. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 24. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

 25. ۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

پربحث‌های امروز

 1. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 2. دادستان: مردم از قوه قضائیه انتظار اجرای عدالت دارند/ از ماه آینده شاهد تحولات بزرگی در فضای مجازی خواهیم بود

 3. دستگیری ۱۷ نفر در ارتباط با ناهنجاری اجتماعی در لفور

 4. اجرای طرح ناظر ۲ و ۳ پلیس در تهران / تولید کننده البسه نامناسب زیر ذره بین ناجا

 5. سرپرست سازمان غذا و دارو: بحران دارویی نداریم / کیفیت بالای داروی ایرانی را اطلاع‌رسانی کنید

 6. ۴ نفر از شهرداران شیراز مقصران حادثه سیل شناخته شدند؛ گزارش شورای شهر فاقد اعتبار قضایی است

 7. بیت‌کوین در ایران چقدر هزینه دارد!

 8. حناچی: هر دو هفته یک پروژه افتتاح می کنیم

 9. مشخص نیست "سلبریتی‌ها" کمک‌های مردمی برای زلزله‌زدگان را کجا هزینه کرده‌اند

 10. سخنان مادر و وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره مرگ این زندانی

 11. گذراندن دوره پیش دبستانی ضروری است؟/

 12. زندگی با کیفیت با یادگیری مهارت‌های تازه

 13. رشد ۶۰ درصدی اجرای احکام پرونده‌های تعزیرات

 14. وزش باد نسبتا شدید در تهران/ هوا در آستانه شرایط ناسالم

 15. حمایت دادستان تهران از اقدامات پلیس در مبارزه با مفاسد اخلاقی

 16. چهارمیلیون تومان برای یک دقیقه تبلیغ

 17. ۳۶۶ شرور زمینگیر شدند/ تشکیل "گروه‌های ضربت" در سرکلانتری‌های تهران

 18. نمکی: یکی از الگوهای موفق منطقه در زمینه پیوند عضو هستیم

 19. باتری ماشین خود را رایگان عوض کنید

 20. آغاز دادگاه پرونده شرکت «کیمیا خودرو»/ قاضی صلواتی: هشت متهم شرکت کیمیاخودرو متواری هستند

 21. تفریحات آبی در تابستان

 22. رسانه‌های متقاضی طرح ترافیک دو برابر شدند/ توزیع کارت بلیت از هفته آینده

 23. جدیدترین نتایج رتبه بندی دانشگاه های جهان اعلام شد/ درخشش 5 دانشگاه ایران در آسیا

 24. تفاوت اسپید با سامانه‌های سفارش پیک‌ موتوری

 25. رئیس سازمان حج: منتظر اعلام سهمیه مازاد حج از سوی عربستان هستیم

پربحث‌های دیروز

 1. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 2. عذرخواهی شهردار تهران از مردم بابت شلوغی اتوبوس‌ها/ واکنش حناچی به اخباری مبنی بر تعدیل و استعفا در شهرداری

 3. محسنی اژه‌ای خبر داد: صدور حکم انفصال از خدمت برای ۶۰ قاضی/ محاکمه ۸۲۵ مفسد اقتصادی/ دیدار رئیسی با سفرای خارجی

 4. تحصیل ۳۵هزار دانشجوی بورسیه در کشور

 5. مسیرهای جایگزین در طرح جمع‌آوری پل گیشا اعلام شد

 6. جمع‌آوری ۲۳ هزار معتاد از محله هرندی/تهران، امسال از لوث معتادان متجاهر پاک می‌شود

 7. ۵۰۰ هزار واحد ساختمانی بدون سکنه در پایتخت داریم

 8. حاجی‌بابایی: حداقل حقوق ۱.۵ میلیون تومانی مشمول دانشجویان دانشگاه فرهنگیان شود

 9. ۳ شهر ایران، در آستانه جهانی شدن

 10. افتتاح دوازدهمین نمایشگاه ملی رسانه‌های دیجیتال در قم

 11. احتمال جذب پذیرفته شدگان آزمون استخدامی سال۹۶ تا دو هفته آینده

 12. خارجی‌ها برای درمان ناباروری در رویان ۳ هزار و ۵۰۰ دلار هزینه می‌کنند

 13. رییس شورای شهر تهران: دولت وظیفه خود را در زمینه حمل و نقل عمومی انجام داده است

 14. خیزش گرد و خاک در دو استان جنوبی کشور

 15. تا ۷۰ درصد کودکان کار استان تهران،اتباع خارجی هستند

 16. جمع‌آوری بساط دستفروشان در چهارراه ولیعصر (عج) و تئاتر شهر

 17. تکذیب واردات داروی تقلبی سالک

 18. نفس‌های آخر انحصار وکالت+ نمودار

 19. ابلاغ آیین‌نامه اجرای احکام کیفری؛ امکان اعدام و قصاص به روشی غیر از طناب دار و اهدای عضو محکوم

 20. ۴۰۰ تارنما در رصد ویژه پلیس فتا

 21. دانشگاه آزاد در حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم تحقیقات مقصر است

 22. نشست نگران کننده زمین به مناطق شهری البرز سرایت کرده است

 23. سهم عوارض در هزینه ساخت و ساز اعلام شد

 24. جزئیات استخدام 20 هزار نیرو در وزارت بهداشت اعلام شد

 25. واکنش رئیس شورای شهر به استعفای بودجه‌ای یک مدیر

پربحث‌های هفته

 1. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 2. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 3. ۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

 4. مسافر و راننده اسنپ دیدار کردند  

 5. تازه‌ترین پست اینستاگرامی رامبد جوان/ عکس  

 6. پرستو گلستانی: با هیچ آقایی نباید خندید، چون بی‌ظرفیت و بی‌جنبه هستند  

 7. دفاع تهیه‌کننده «ماجرای نیمروز» از سفر رامبد جوان و همسرش

 8. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 9. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 10. فراخوان رئیس قوه قضاییه در رابطه با فضای مجازی

 11. ۵۰ میلیون وجه رایج مملکت در یک تصویر   

 12. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 13. جزئیات تردد در محدوده زوج یا فرد+ قیمت‌ها

 14. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 15. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 16. سامانه سجام امنیت مفسدان اقتصادی را برهم زده است

 17. مهناز افشار: نه من به این پول‌ها نیاز دارم و نه مولاوردی به این توییت‌ها!

 18. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 19. موافقت ۵۰ درصدی پایتخت‌نشینان با لغو طرح زوج و فرد

 20. واگذاری ۳۰۰۰ ملک شهرداری به افراد غیر/ شهرداری جدیتی برای پس گرفتن املاک ندارد

 21. پورمحمدی: قبرستان باید در شهر باشد تا یاد مرگ را حفظ کنیم

 22. عصبانیت مدیر روابط عمومی صداوسیما از انتشار خبر حذف علی‌فروغی

 23. از ۱۰ هزار میلیارد تخلف بانک سرمایه چه خبر؟

 24. حکم ممنوع‌التصویری رامبد جوان ابلاغ شد؟

 25. جانشین فرماندهی ناجا: زیر بار حیات شبانه در شهر نمی رویم

آخرین عناوین