پولشویی، ابزاری برای تحریم بانک مرکزی توسط آمریکا/ نقش پالرمو چیست؟

حامد ترابی،   3971126047 ۲۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
پولشویی، ابزاری برای تحریم بانک مرکزی توسط آمریکا/ نقش پالرمو چیست؟

بانک مرکزی ایران به دلیل دور زدن تحریم‌ها و به بهانه واهی پولشویی، تحریم شد؛ از سوی دیگر یکی از کارویژه های اصلی کنوانسیون پالرمو، مبارزه با پولشویی است و می‌توان پیش‌بینی کرد که با پیوستن به این کنوانسیون، اقداماتی که در راستای دور زدن تحریم‌ها انجام می‌‌گیرد، بسیار محدود شده و باعث فشار شدید معیشتی بر مردم خواهد شد.

بانک مرکزی ایران، پس از تصویب قانون اختیارات دفاع ملی برای سال مالی 2012 (NDAA 2012) در تاریخ 10 دی ماه 1390 (31 دسامبر 2011) در لیست تحریم آمریکا قرار گرفت. براساس بخش 1245(c) این قانون همه دارایی‌های موسسات مالی ایرانی ازجمله بانک مرکزی ایران و تراکنش در دارایی‌ها و سود حاصل از آن برای این موسسات در محدوده ایالات متحده و قوانین این کشور بلوکه شد و بانک مرکزی ایران در لیست تحریم آمریکا (SDN list) قرار گرفت.

همچنین براساس «بخش 1245(d)1» با عنوان «اعمال تحریم‌ها بر بانک مرکزی ایران و سایر موسسات مالی ایرانی» این قانون حکم می‌کند که به جز در موارد استثنا، 60 روز پس از تصویب قانون، موسسات مالی خارجی (غیرآمریکایی) که مبلغ قابل توجهی تراکنش مالی با بانک مرکزی ایران انجام می‌دهند، شامل تحریم شوند که وزارت خزانه داری آمریکا باید ممنوع کند یا شرایط سخت گیرانه‌ای برای افتتاح حساب کارگزاری یا پرداخت از حساب کارگزاری در آمریکا بر آنها اعمال کند.

بنابراین براساس این قانون موسسات مالی دنیا در صورت انجام تراکنش بانکی با بانک مرکزی ایران از نظام مالی آمریکا محروم می‌شوند.

در مورد چرایی قرار گرفتن بانک مرکزی ایران در لیست تحریم آمریکا و اعمال تحریم‌های گسترده و همه جانبه علیه این بانک، کنگره آمریکا در قانون اختیارات دفاع ملی برای سال مالی 2012 (NDAA 2012)، با استناد به گفته های دیوید کوهن مسئول وقت اداره تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه داری آمریکا و گزارش 30 آبان 1390 (21 نوامبر 2011) این وزارتخانه، یافته‌های کنگره برای اعمال تحریم علیه بانک مرکزی ایران را شناسایی این بانک به عنوان بخش مالی دارای نگرانی پولشویی به علت حمایت از تروریسم، حمایت از برنامه اشاعه‌ای ایران و دور زدن تحریم‌ها بیان می‌کند.

نگرانی پولشویی بانک مرکزی ایران از سوی آمریکا، از قانون جامع تحریم‌های ایران (سیسادا) شروع شد، سپس در 30 آبان ماه 1390 (21 نوامبر 2011)، توسط وزارت خزانه داری آمریکا رسمیت یافت و بانک مرکزی و نظام مالی ایران به عنوان بخش مالی دارای پولشویی براساس بخش311 قانون patriot (وطن پرستی) شناسایی شد و سپس در قانون NDAA براساس همین جرم، بانک مرکزی ایران در لیست تحریم قرار گرفت و تحریم‌های همه جانبه‌ای علیه آن اعمال شد.

قانون جامع تحریم‌های ایران (سیسادا)، در سال 2010 عنوان می‌کند که موسسات مالی دنیا در صورت انجام تراکنش برای بانک‌های قرارگرفته در لیست تحریم (SDN list)، به دلیل حمایت از تروریسم، اشاعه و همچنین انجام تراکنش منتهی به نهادهای مربوط به سپاه پاسداران و افراد قرار گرفته در لیست تحریم قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران، از نظام مالی آمریکا محروم می‌شوند.

این قانون همچنین بیان می‌کند که اقدامات بانک مرکزی ایران و سایر موسسات مالی ایران در این زمینه پولشویی محسوب می‌شود و موسسات مالی خارجی در صورت حضور در این تراکنش‌ها که پولشویی محسوب می‌شود، از نظام مالی آمریکا محروم می‌شوند.

سپس در تاریخ 30 آبان ماه 1390 (21 نوامبر 2011)، براساس بخش 311 قانون patriot (وطن پرستی) ایران را دارای نگرانی اصلی پولشویی می‌داند و در این روز وزارت خزانه داری ایالات متحده، اعلام می‌کند که: «جمهوری اسلامی ایران به علت حمایت ایران از تروریسم، پیگیری سلاح‌های کشتار جمعی (WMD)، وابستگی نهادهای دولتی به فعالیت‌های سلاح‌های کشتارجمعی، فعالیت‌های غیرقانونی و فریب دهنده مالی موسسات مالی ایران - از جمله بانک مرکزی ایران - و دیگر نهادهای کنترل شده دولتی برای تسهیل رفتار غیرقانونی ایران و دور زدن تحریم‌ها به عنوان حوزه اصلی پولشویی تحت بخش 311 قانون patriot (وطن پرستی) ایالات متحده شناسایی شده است.»

در نهایت نیز کنگره آمریکا در تاریخ 10 دی 1390(31 دسامبر 2011) و در قانون NDAA با استناد به همین گزارش و شناسایی شدن بانک مرکزی ایران به عنوان حوزه پولشویی، این بانک را در بخش 1245(c) در لیست تحریم قرار داد و در بخش 1245(d) با اعمال تحریم‌های همه جانبه علیه بانک مرکزی، تراکنش موسسات مالی دنیا با بانک مرکزی را شامل جریمه محرومیت از نظام مالی آمریکا کرد.

بنابراین طبق مستنداتی که در این گزارش ارائه شد، بانک مرکزی ایران به دلیل دور زدن تحریم‌ها و به بهانه پولشویی تحریم شد| از سوی دیگر یکی از کارویژه‌های اصلی کنوانسیون پالرمو، مبارزه با پولشویی است و می‌توان پیش‌بینی کرد که با پیوستن به این کنوانسیون، اقداماتی که در راستای دور زدن تحریم‌ها انجام می‌گیرد، بسیار محدود شده و باعث فشار شدید معیشتی بر مردم خواهد شد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۷۵۸۰۳۱۰:۵۲:۵۱ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
پس با این تفاسیر اصرار دولت بر تصویب این لوایح مشکوک به نظر میرسه
ناشناس۷۷۶۲۱۹۱۸:۱۳:۴۶ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
عادت کردیم به بازی های روانی دولت برای انواع تصمیمات مخرب داخلی و خارجی اش
ناشناس۷۷۶۵۷۰۰۰:۱۱:۲۴ ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
همصدایی اصلاحطلبها و اعتدالیها با امریکا و اسراییل برای پیوستن ایران به fatf مشکوکه
ناشناس۷۷۵۸۰۹۱۱:۰۱:۳۶ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
پس شفافیت چی میشه
کاشانی۷۷۶۲۱۴۱۸:۰۹:۳۹ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
شفافیت با قانون فعلی راحتتر بود ولی دولت روحانی اهل شفافیته؟
ناشناس۷۷۶۳۸۲۲۱:۱۰:۱۳ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
برای شفافیت باید قانون پولشویی مصوب سال 87 توسط دولت اجرایی بشود.
تبریزی۷۷۵۸۱۴۱۱:۰۶:۱۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
نیازی به آوردن این همه دلیل نبود. دلیل اصلی اینه که ما از پذیرش نظام نوین جهانی که ناگزیر در اون آمریکا با قدرتی که داره دنیا رو مجبور به اطاعت از خودش می کنه خودداری می کنیم. موضوع اینه که تا زمانی که ایران سیاست های داخلی و خارجی خودش رو به طور اساسی تغییر نده همین آشه و همین کاسه. حالا اینکه این تغییرات از نظر شما خوب و عادلانه است یا بد و ظالمانه یه بحث کاملا دیگه است و فرقی در اصل قضیه ایجاد نمی کنه.
ناشناس۷۷۶۱۴۸۱۶:۵۵:۴۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
افرین
سلام۷۷۵۸۲۹۱۱:۲۳:۰۰ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
دولتی که دست به هر تصمیم و کاری زده از برجام تا توزیع دلار و گوشت و... غلط بوده و جز گرانی بیشتر نتیجه نداشته دیگر قابل اعتماد نیست و حتما اصرارش روی فتف و پالرمو ... هم مثل بقیه میشود خصوصا اینکه نسخه خزانه داری آمریکا برای جلوگیری از دور زدن تحریمها باشد. چرا از سوراخ تصمیمات دولت ده بار گزیده شویم‌؟
امید۷۷۵۸۶۴۱۲:۱۱:۵۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
بسم الله الرحمن الرحیم چون می دانند که ما با پیوستن به پالرمو دچار خود تحریمی میشویم می خواهند که ایران را به چاه بندازند و بعد بگویند چاره ای جز مذاکره با آمریکا نداریم.
ناشناس۷۷۵۸۶۶۱۲:۱۳:۰۵ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
دقیقا همین جو روانی و گرانی و... را برای فشار آوردن برای تصویب برجام درست کردند الان باز این از خودمتشکرها این بازی را شروع کردند
ناشناس۷۷۵۸۷۴۱۲:۲۳:۴۱ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
به نکته درستی اشاره شده با پیوستن ایران به پالرمو و اف ای تی اف راه های دور زدن تحریم ها لو می رود و به تبع آن نرخ ارز افزایشی خواهد شد.
ناشناس۷۷۵۸۸۷۱۲:۳۶:۳۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
ابتدا خسارات برجام را تسویه کنید بعدا;درباره پالرمو و FATF تصمیم می گیریم !
ناشناس۷۷۵۹۲۸۱۳:۲۱:۱۶ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
پس با نظم جهانی هماهنگ شوید.
ناشناس۷۷۵۹۵۱۱۳:۳۹:۵۹ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
من .. 2 تا سئوال دارم ؛ 1 ) حضرتعالی تصویب و پیوستن به کنوانسیون پالرمو و لایحه FATF رو مترادف با فشار معیشتی بر مردم ( تاکید میکنم : مردم ) دونستید و جوری وانمود نموده اید که گویی این دو برای مردم لولو خورخوره هستند ! قریب به اکثریت کشورهای جهان عضو این کنوانسیون ها هستند چرا فشار روی مردم اون کشورها نیست ؟! نمیشود شفاف نبود و انتظار بهترین ها رو داشت 2 ) لطفا انتشار فیش حقوقی و مزایایتان در صورت امکان
ناشناس۷۷۶۶۱۱۰۱:۲۱:۱۰ ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
احسنت
ناشناس۷۷۵۹۶۲۱۳:۵۱:۳۹ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
من نمیدونم چرا ما با هی چی که توش حساب و کتابه و شفافیته ؛ مخالفیم !!!
ناشناس۷۷۵۹۶۶۱۳:۵۲:۳۷ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
این بازی با جملات و کلمات را بزارید کنار از ...
کاظمی۷۷۵۹۷۱۱۳:۵۵:۲۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
FATF برای همه دنیا ویتامین C داره فقط برای ما زهر حلاهل حساب میشه و اخه چرا ؟
علی۷۷۵۹۹۴۱۴:۰۹:۳۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
کارنامه بانکها در این سالها جز افزایش بی اعتمادی نبوده است
ناشناس۷۷۵۹۹۵۱۴:۱۰:۱۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
رییس بانک مرکزی میگه بپیوندیم بهتر، بعدش شما میگی نه؟؟؟
علی۷۷۵۹۹۶۱۴:۱۰:۳۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
بانکها از طرف مردم تحریم شدند دیگه فرقی نمی کنه
ناشناس۷۷۶۰۰۶۱۴:۱۷:۰۷ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
همین الانشم فشار معیشتی بر مردم شدیده... بعد از خواندن این متن فهمیدم که برای دور زدن تحریم ها باید یه جورایی تراکنش های مالی ما نامشخص باشه تا بتونیم زنده بمونیم. ..... ما هم که عادت داریم به شرایط بد اقتصادی.
ناشناس۷۷۶۴۳۸۲۲:۰۰:۰۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
کدوم تراکنشهای بانکی مگه کسی هم با ما کار میکنه
ناشناس۷۷۶۰۵۰۱۴:۵۶:۳۷ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
متاسفانه پولشویی که داریم ، هیچ ! گوسفند شویی هم بهش اضافه شد !!!!!! معلومه که ما نباید به کنوانسیون پالرمو ملحق شیم !! توی اخبار اومده : وزارت جهاد کشاورزی گفته : 2000 تا گوسفند با هواپیما وارد کردیم فرودگاه میگه : 1073 تا هنوز هیچی نشده 927 تا گوسفند بین هوا و زمین گم شده !!!!!!
ناشناس۷۷۶۰۶۴۱۵:۱۲:۱۹ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
تنها دلیلی که آمریکا از برجام خارج شد این بود که میدونست ما شجاعت خارج شدن رو نداریم. در ماجرای کانال مالی اروپا هم دیدیم که اونها میدونن که لازم نیست امتیازی بدن و ما مقاومتی نسبت به هر پیشنهادی نخواهیم داشت. حالا که چیزی برای از دست دادن نداریم چرا باز امتیاز بدیم و چیزی به دست نیاریم؟
مجلس در راس امور است (امام خمینی ره)۷۷۶۰۸۶۱۵:۳۶:۰۱ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
آقا جان خواهشا بحث های سیاسی راست و چپ وسط بالا پایین رو کنار بگذارید و بشینید ببینید انصافا از لحاظ اقتصادی FATF به نفع (معیشت) مردم ایران است یا خیر و بگذارید همه طیف ها محترمانه صحبت کنند و رای مجلس شورای اسلامی به عنوان نمایندگان مردم ، فصل الختام باشید..راست و چپ برای هرچیزی از رهبری مایه نگذارید.
ناشناس۷۷۶۴۲۶۲۱:۵۲:۳۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
هر کسی را بهر کاری ساختند
ناشناس۷۷۶۵۰۵۲۲:۵۹:۲۷ ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
داستان اینه که دو طرف مذاکره در این تحریمها هیچ فشاری تحمل نمیکنند آمریکا تحریم کرده که با مسوولان مذاکره کنه مسوولان هم که تحریم نیستند.

پربحث‌های اخیر

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 3. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 4. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 5. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 6. شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

 7. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 8. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 9. توقف شوک در بازار ارز

 10. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 11. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 12. پاسخ پزشکی قانونی به ادعای وکیل نجفی

 13. تازه ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

 14. تجمع اعتراضی مقابل سفارت نیجریه در حمایت از شیخ زکزاکی  

 15. ظریف در امریکا : با محدودیتها مشکلی ندارم  

 16. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 17. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

 18. ترامپ به فیفا: حق ندارید یک دلار هم به ایران بدهید

 19. روحانی خطاب به مکرون: از دست رفتن فرصت‌ها ایران را مجبور به اجرای گام سوم می‌کند

 20. ترامپ دوباره رییس جمهور می‌شود! نه؟

 21. روزنامه اصولگرا: با بدحجاب‌ها، دوستانه برخورد کنید

 22. یادگار مخروبه قاجاریه در بازار تهران  

 23. ریابکوف: ایجاد محدودیت برای دیپلمات‌های ایران توسط آمریکا، آزار سیاسی است

 24. ترامپ: «رند پال» مسئول مذاکره با ایران نیست/محدودیت ایران باید صد ساله باشد

 25. هیأتی از حماس احتمالا هفته آینده به تهران می‌آید

پربحث‌های دیروز

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 3. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 4. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 5. توانا بود هرکه با ما بود!

 6. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 7. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 8. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 9. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 10. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 11. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 12. هم‌نشینی عقرب و دانش‌آموز در مدرسه

 13. دلیل تحریم های خارجی و داخلی صدا و سیما چیست؟/ دیکتاتوری با حرکت انقلاب اسلامی تعارض دارد

 14. شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

 15. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 16. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 17. توقف شوک در بازار ارز

 18. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 19. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 20. پاسخ پزشکی قانونی به ادعای وکیل نجفی

 21. تازه ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

 22. تجمع اعتراضی مقابل سفارت نیجریه در حمایت از شیخ زکزاکی  

 23. ظریف در امریکا : با محدودیتها مشکلی ندارم  

 24. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 25. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 5. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 6. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 7. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 8. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 9. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 10. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 11. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 12. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 13. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 14. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 15. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 16. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 17. توانا بود هرکه با ما بود!

 18. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 19. بی مهری دولت به رسانه ملی

 20. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 21. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 22. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 23. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 24. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 25. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

پربحث‌های اخیر

 1. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 2. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 3. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 4. توقف شوک در بازار ارز

 5. تازه ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

 6. قیمت‌ مسکن تابع ارز نیست

 7. ناتوانی سعودی‌ها برای جایگزینی نفت ایران/ مشتریان بدون نفت ماندند

 8. قیمت انواع سکه و ارز در بازار تهران

 9. برگشت دلا‌ر از کف شش‌ماهه

 10. تثبیت نرخ در بازار ارز

 11. راهکار حفظ بازار کالاهای صادرای

 12. تعداد گرسنگان جهان برای سومین سال متوالی افزایش یافت

 13. اعلام آخرین وضعیت تامین کالاهای اساسی

 14. صندوق ذخیره فرهنگیان دارای ۱۶ هزار میلیارد تومان املاک است

 15. پست همتی درباره توسعه روابط بانکی بین ایران و ترکیه

 16. واکنش ظریف به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت در خلیج فارس

 17. بازار داغ ارز دیجیتال در کشورهای مخالف ترامپ

 18. دیدگاه رییس سازمان حمایت درباره نرخ ارز

 19. تامین ۷۵ هزار میلیارد تومان از بودجه با افزایش منابع درآمدی

 20. سایپا پول بیمه را نقد گرفته اما به صنعت بیمه پرداخت نمی‌کند!

 21. مرغ وارد کانال14 هزار تومان شد

 22. ۱۳۰ هزار خانوار دارای معلول در انتظار مسکن

 23. ۳۱ پیشنهاد وزارت کشور به رئیس‌جمهور برای معیشت مرزنشینان

 24. پیش‌فروش اینترنتی خودرو باید ضابطه‌مند شود

 25. آمارهای اقتصادی واقعی است؟

پربحث‌های دیروز

 1. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 2. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 3. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 4. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 5. توقف شوک در بازار ارز

 6. تازه ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

 7. قیمت‌ مسکن تابع ارز نیست

 8. ناتوانی سعودی‌ها برای جایگزینی نفت ایران/ مشتریان بدون نفت ماندند

 9. قیمت انواع سکه و ارز در بازار تهران

 10. برگشت دلا‌ر از کف شش‌ماهه

 11. تثبیت نرخ در بازار ارز

 12. اعلام آخرین وضعیت تامین کالاهای اساسی

 13. صندوق ذخیره فرهنگیان دارای ۱۶ هزار میلیارد تومان املاک است

 14. پست همتی درباره توسعه روابط بانکی بین ایران و ترکیه

 15. واکنش ظریف به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت در خلیج فارس

 16. بازار داغ ارز دیجیتال در کشورهای مخالف ترامپ

 17. دیدگاه رییس سازمان حمایت درباره نرخ ارز

 18. تامین ۷۵ هزار میلیارد تومان از بودجه با افزایش منابع درآمدی

 19. سایپا پول بیمه را نقد گرفته اما به صنعت بیمه پرداخت نمی‌کند!

 20. مرغ وارد کانال14 هزار تومان شد

 21. ۱۳۰ هزار خانوار دارای معلول در انتظار مسکن

 22. ۳۱ پیشنهاد وزارت کشور به رئیس‌جمهور برای معیشت مرزنشینان

 23. پیش‌فروش اینترنتی خودرو باید ضابطه‌مند شود

 24. آمارهای اقتصادی واقعی است؟

 25. موج افزایش قیمت طلا ناکام ماند

پربحث‌های هفته

 1. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 2. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 3. لاریجانی؛ از دلال آدرس دقیقی وجود ندارد تا بتوان مالیات دریافت کرد

 4. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 5. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 6. وزیر اقتصاد: اخذ مالیات از سکه قانونی است

 7. به جای اَبَر تورم شاهد اَبَر رکود در اقتصاد ایران خواهیم بود

 8. زنگنه: هیچ خط قرمزی در مبارزه با فساد نداریم/ نفت، جواهرفروشی نظام است/ باید کاری کنیم حرام‌خوارها بترسند

 9. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 10. سه سناریو برای افزایش قیمت نان/ احتمال افزایش ۲۵درصدی

 11. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 12. مدل مشارکتی برای تولید مسکن ؛ آبی از این طرح برای مستاجران گرم نمی شود!

 13. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 14. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 15. قیمت دلار به ١٢١٠٠ تومان رسید

 16. ۴۴ سال طول می‌کشد تا حقوق‌بگیران خانه‌دار شوند/ فرد ۲۰ساله در ۶۶سالگی صاحب خانه می‌شود!

 17. آخرین وضعیت بازار ارز؛ مردم فروشنده دلارهای خانگی شدند

 18. همتی: شوک ارزی تخلیه شد/ بانک مرکزی قیمت ارز را تعیین نمی‌کند

 19. شکست بازار مسکن در شمال پایتخت + قیمت

 20. امیر حاتمی مطرح کرد؛ آمادگی وزارت دفاع برای کمک به خودروسازی

 21. وزارت بازرگانی مشکلات مردم را نه یک هفته ای بلکه پس از سال‌ها هم برطرف نمی‌کند

 22. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 23. بالاترین ثروت سرانه متعلق به کدام کشورها است؟

 24. مسکن از دلار جلو زد

 25. استاندار تهران: افزایش قیمت نان یک دستور ملی است

آخرین عناوین