زمستان خصوصی‌سازی/ شرکت‌های واگذار شده چه سرنوشتی پیدا کردند؟+ جدول

گروه اقتصادی الف،   3971017125 ۲ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
زمستان خصوصی‌سازی/ شرکت‌های واگذار شده چه سرنوشتی پیدا کردند؟+ جدول

خصوصی‌سازی خوب است یا بد؟ آنچه در ایران در دهه‌های اخیر اتفاق افتاده، واقعا خصوصی‌سازی است یا نه؟ آیا خصوصی‌سازی خوب یا بد واقعیت دارد؟، شرکت‌های خصوصی‌سازی‌شده در ایران پس از واگذاری چه سرنوشتی پیدا کرده‌اند؟

روزنامه شرق در گزارشی به قلم محمد مساعد نوشت: خصوصی‌سازی خوب است یا بد؟ آنچه در ایران در دهه‌های اخیر اتفاق افتاده، واقعا خصوصی‌سازی است یا نه؟ آیا خصوصی‌سازی خوب یا بد واقعیت دارد یا بهانه‌ای ساخته و پرداخته طرفداران سرمایه‌داری است تا شکست تجربه‌های خصوصی‌سازی را لاپوشانی کنند؟ پاسخ هرکدام از این پرسش‌ها می‌تواند به بحث‌های مفصلی کشیده شود که سر از علوم سیاسی و جامعه‌شناسی و فلسفه درمی‌آورند؛ اما موضوع این گزارش پاسخ به هیچ‌کدام از این پرسش‌ها نیست.

این گزارش تلاش می‌کند به این پرسش پاسخ دهد که شرکت‌های خصوصی‌سازی‌شده در ایران پس از واگذاری چه سرنوشتی پیدا کرده‌اند؟ به‌همین‌دلیل برای شروع، صد شرکت اولی که به طور کامل یا تدریجی در سال‌های 1380 تا 1383 از سوی سازمان خصوصی‌سازی واگذار شده‌اند، در این گزارش بررسی شده‌‌اند. بررسی صد شرکت نخستی که پس از آغاز‌به‌کار سازمان خصوصی‌سازی در سال 1380 روی میز فروش قرار گرفتند، نشان می‌دهد برخلاف ادعای مدافعان خصوصی‌سازی در طول سه دهه گذشته، نه‌تنها شرکت‌های دولتی واگذار‌شده به سمت پویایی و سودآوری حرکت نکرده‌اند؛ بلکه در عمل با کاهش نیروی کار شاغل در این شرکت‌ها نیز روبه‌رو بوده‌ایم.

اگرچه قوانین موجود خصوصی‌سازی موانعی را بر سر توقف فعالیت‌ها یا تعدیل نیروی انسانی شرکت‌های مورد واگذاری قرار داده است، بررسی صد شرکتی که واگذاری‌شان 17‌سال قبل از سوی سازمان خصوصی‌سازی کلید خورده است، نشان می‌دهد صاحبان جدید شرکت‌ها در عمل مشکل چندانی برای انجام خواسته‌های خود نداشته‌اند و این موانع قانونی نیز ناکارآمد بوده‌اند و حتی نتوانسته‌اند از خودِ شرکت‌ها نیز محافظت کنند. از میان صد شرکت بررسی‌شده 16 شرکت یا به کلی تعطیل شده‌اند یا در عمل تعطیل هستند و تنها روی کاغذ فعالیت دارند.

شش شرکت نیز در وضعیت نیمه‌تعطیل به سر می‌برند و اگرچه هنوز نام و نشانی از آنها باقی مانده؛ اما فعالیت خاصی در آنها انجام نمی‌شود. 29 شرکت دیگر نیز دچار مشکلات جدی هستند. این مشکلات که شامل تولید با ظرفیت کمتر از توان بالقوه، کاهش تولید، مشکلات بازار و... می‌شود، در این شرکت‌ها پررنگ‌تر از دیگر شرکت‌ها بوده و هرکدام از این شرکت‌ها در دهه‌های اخیر بین وضعیت نیمه‌تعطیل و فعالیت کامل در نوسان بوده‌اند.

در‌این‌بین بخشی از 49 شرکتی نیز که در حال فعالیت مطلوب هستند، به پشتوانه مالی هلدینگ یا نهادی که به آن وابسته‌اند، متکی هستند یا فی‌نفسه بازار یکتا و مناسبی دارند. از سوی دیگر بررسی این صد شرکت نشان می‌دهد حداقل در 62 شرکت مشکلات جدی کارگری گزارش شده است.

این مشکلات کارگری شامل تعدیل شدید نیرو، اخراج جمعی کارگران، پرداخت‌نکردن دستمزد کارگران برای ماه‌های پیاپی و مشکلات قراردادی می‌شود و هرکدام از این 62 شرکت در سال‌های پس از واگذاری حداقل یک‌بار سابقه چنین مشکلاتی را داشته‌اند و برخی از آنان همین امروز نیز درگیر آن هستند و در بعضی از این شرکت‌ها، مشکلات کارگران تا حدی جدی بوده است که به تجمعات و البته در مواردی، برخوردهای انتظامی و قضائی منجر شده است. در برخی موارد نیز تعدیل نیرو هم‌زمان با تغییر محل شرکت، تغییر تکنولوژی شرکت و تغییر مالک شرکت صورت گرفته و اعتراضات کارگران اخراجی نیز به نتیجه‌ای نرسیده است.

ذکر این نکته ضروری است که درباره 38 شرکت باقی‌مانده که در مقابل عنوان مشکلات کارگری‌شان کلمه «خیر» نشسته است، نیز صرفا گزارش‌هایی درباره مشکلات اشاره‌شده داده نشده و احتمال وجود چنین سوابقی در آنان نیز غیرمحتمل نیست. از سوی دیگر بررسی این صد شرکت نشان می‌دهد که سهام‌داران عمده 54 شرکت در‌حال‌حاضر از بخش خصولتی، شبه‌دولتی یا فرادولتی هستند. منظور از سهام‌دار عمده در این گزارش بزرگ‌ترین سهام‌داران هر شرکت هستند که گاه مالکیت کامل شرکت و گاه سهامی جزئی، اما تاثیرگذار از آن را در اختیار دارند و به واسطه این سهام، نمایندگانی در هیئت‌مدیره شرکت‌ها منصوب می‌کنند.

اگر سهام‌داران و مالکان این صد شرکت را در کنار یکدیگر بررسی کنیم، متوجه خواهیم شد که حدود نیمی از این شرکت‌ها از سوی سهام‌داران حقیقی کنترل می‌شوند. این سهام‌داران که از سهام‌داران جزء بورس تا فعالان سرشناس و ثروتمند بخش خصوصی را تشکیل می‌دهند، گاه به‌تنهایی و گاه در مشارکت با بخش خصولتی این صد شرکت را مدیریت می‌کنند. پس از این سهام‌داران، بانک‌ها سهمی 21درصدی در مدیریت صد شرکت دارند که در میان آنها بانک ملی ایران، فعال‌تر و ثروتمندتر از دیگران است. پس‌از‌آن نیز نوبت به نهادهای انقلابی می‌رسد که با سهم 19درصدی در مدیریت این صد شرکت جای پای محکمی برای خود داشته باشند.

نکته جالب درباره این نهادها که شامل بنیاد مستضعفان، بنیاد شهید، ستاد اجرائی فرمان امام (ره)، آستان قدس رضوی و موسسه جامعه‌ الامام صادق می‌شوند، این است که شرکت‌های تحت مالکیت این نهادها در مقایسه با شرکت‌های تحت مالکیت بخش خصوصی مشکلات کارگری کمتری را تجربه می‌کنند و سوابق تعدیل گسترده نیرو در آنان نیز کمتر است. صندوق‌های بازنشستگی با سهم 11درصدی و سرمایه‌گذاران خارجی با سهم دو‌درصدی، دیگر گروه عمده سهام‌داران بزرگ این صد شرکت هستند.

از نظر قدمت و سابقه تاسیس این شرکت‌ها نیز می‌توان آنها را به چند دسته تقسیم کرد. از میان این صد شرکت 75 شرکت پیش از انقلاب تاسیس شده‌اند که سابقه تاسیس هفت شرکت به پیش از دهه‌های 30 و 20 شرکت به دهه 30 بازمی‌گردد. 42 فقره از این صد شرکت نیز در دهه 40 تاسیس شده‌اند و سابقه تاسیس 17 شرکت به دهه 50 باز‌می‌گردد. پس از انقلاب اسلامی نیز 9 شرکت در دهه 60 و 15 شرکت در دهه 70 تاسیس شده‌اند. نکته دیگر اینکه از میان 16 شرکت که عنوان «تعطیل» را برای آن برگزیده‌ایم، 10 شرکت تحت مالکیت بخش خصوصی و شش شرکت تحت مالکیت بخش خصولتی بوده‌اند.

قدیمی‌ترین شرکتی که در فهرست تعطیل‌شدگان قرار می‌گیرد، شرکت ارج است که سابقه تاسیس آن به سال 1316 باز‌می‌گردد. زمزمه تعطیلی این شرکت در سال‌های اخیر شنیده می‌شد؛ اما نهایتا دو سال پیش تعطیلی این شرکت رسما انجام شد؛ اگرچه در ماه‌های اخیر زمزمه‌هایی درباره فعالیت دوباره آن تحت مدیریت یک برند تولیدکننده دیگر به گوش می‌رسد. شرکت‌های دیگری مانند جام جهان‌نما (بلر)، چیت‌سازی بهشهر، روغن قو، ریسندگی ری، فراورده‌های غذایی مشهد، یخچال ایران‌پویا و آونگان نیز نمونه‌های دیگری از شرکت‌های تعطیل‌شده پس از فرایند خصوصی‌سازی هستند. «شرق» در راستای عمل به رسالت مطبوعاتی خود، در آینده و به‌مرور وضعیت شرکت‌های بعدی را که از سوی سازمان خصوصی‌سازی واگذار شده‌اند، نیز بررسی و گزارش خواهد کرد.

 

 

 

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

گیلانی۷۱۲۲۹۸۲۲:۰۷:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
جدول کامل نیست .بلای که سر بهترین کارخانه ایران یعنی گیلان الکتریک که تحت لیسانس زیمنس آلمان محصولات برقی تولید می کرد آوردند
ناشناس۷۱۲۳۵۲۲۳:۰۵:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
چرا از سایپا و رشت الکتریک در جدول چیزی نبود؟

پربحث‌های امروز

 1. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 2. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 3. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 4. طرح نمایندگان برای تغییر نام یک وزارتخانه + متن

 5. دفاع ابطحی از موسوی خوئینی ها: پاسخ تاریخی به حرفهای او بدهید

 6. مقصر آقای پول است!

 7. توییت امام جمعه لواسان درباره فساد مدیران   

 8. جدیدترین ترفند در سرقت خودرو را بدانید+ عکس

 9. نماینده مجلس: با طناب پوسیده‌ اروپا به چاه برجام رفتیم

 10. پشت پرده جدایی کی‌روش از تیم‌ملی

 11. "پیام" به سرعت لازم برای قرار گرفتن در مدار نرسید/"سفیر" حامل "دوستی" می‌شود

 12. سرانجام مبهم برگزیت و بحران در دولت انگیس/ جدال کوربین و ترزا می به کجا خواهد انجامید

 13. موگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند

 14. شیر و ماست کم چرب بهتر است یا پر چرب؟

 15. ظریف: اقدام آمریکا در دستگیری مرضیه هاشمی یک اقدام سیاسی غیرقابل قبول است/ آمریکایی ها این بازی سیاسی را تمام کنند

 16. بازخوانی روایتی از بک مبارز؛ گفته بود انگلیس‌ها خیلی خطرناکند

 17. وعده جدید اروپا برای تجارت پساتحریمی با ایران

 18. بازیِ قطر - عربستان جنگ است

 19. حاجی دلیگانی: نمایندگان اصفهان هنوز امضای خود را پس نگرفته‌اند

 20. چیزی که کیسینجر می دانست و پمپئو نمی‌داند

 21. ناطق‌نوری در دوم خرداد دنبال ابطال آرای خاتمی بود؟ / اکرمی: تاجزاده و زاکانی دو نفر بیکارند و شما هم بیکارتر از آنها

 22. سرلشکر موسوی: امروز در عرصه فضای مجازی، سومارها، خرمشهر‌ها و مهران‌ها در محاصره است

 23. تشییع پیکر زنده‌یاد«حسین محب‌اهری»  

 24. کی‌روش: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست

 25. روزهایی که خانه‌دار شدن‌ رویا نبود

پربحث‌های دیروز

 1. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 2. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 3. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 4. اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

 5. حسین محب اهری درگذشت

 6. در ماه های آینده چه توطئه هایی در پیش است؟

 7. فیلمی از لحظه جدا شدن ماهواره پیام از ماهواره بر سیمرغ  

 8. واکنش روحانی به قرار نگرفتن ماهواره "پیام "در جایگاه خود

 9. نماینده ای که در چادر و کانکس زندگی می کند + تصاویر

 10. نگرانیم اما امیدواریم

 11. تصویری عجیب از رونالدو در عربستان!  

 12. واکنش عباس عبدی به مناظره جنجالی زاکانی و تاجزاده

 13. روحانی: سال‌ها در فقر زندگی کردم   

 14. ظریف: بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی نقض آزادی بیان است

 15. سرلشکر جعفری: جمهوری اسلامی ایران آنچه در سوریه دارد را حفظ خواهد کرد/ با دم شیر بازی نکنید!

 16. چرا برخی جوانان به کلی قید ازدواج را می‌زنند؟

 17. فرزندان مجری بازداشت‌شده پرس‌تی‌وی به دادگاه آمریکا احضار شده‌اند

 18. مناظره تاج‌زاده و زاکانی برای کشور مفید بود؟/ روایت نماینده مجلس هشتم از تصویب اعتبارنامه خدادادی/ انتقاد آیت‌الله جنتی از هجمه‌های اخیر به شورای نگهبان

 19. طنز/ واقعا هدف برجام چه بود؟ زنو ناوین!  

 20. وزیر راه و شهرسازی: اقشار بی‌مسکن ۸۰ درصد درآمد را صرف اجاره بها می‌کنند

 21. ریس سازمان فضایی: طی شش تا هشت ماه می توانیم ماهواره با کیفیت بهتر از پیام بسازیم

 22. پورابراهیمی: گرفتار لابی دولت دربودجه هستیم/ طرحی برای افزایش پلکانی قیمت بنزین/ لایحه بودجه با شرایط جنگ اقتصادی منطبق نیست

 23. واکنش یک نماینده به پیشنهاد حذف پتروشیمی کرمان

 24. تشییع پیکر جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۰۷  

 25. چه تعداد ایرانی یارانه می‌گیرند؟

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. درباره صحبت های بازیکن مشهور راجع به افغانستانی ها

 4. ناامیدی از اروپا برای حفظ برجام و تجویز دوباره مذاکره با آمریکا

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. تشویق دختران به رقص، شگرد عجیب خوانندگان نوپا

 8. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 9. بی حجابی اجباری!

 10. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 11. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 12. وعده حجاریان برای اغتشاش از جنوب تا شمال تهران

 13. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 14. پولی شدن تونلها / طرحی که شهردار تهران از آن بی‌خبر است !

 15. با این شرایط، عقل نمی گوید: ازدواج کن

 16. ابعاد جدید فساد در خصوصی‌سازی/فروش کارخانه ۱۰هزار میلیاردی به ۷۰میلیارد تومان به یک بی‎سواد

 17. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 18. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 19. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 20. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 21. نامه عجیب استاندار اصفهان به رئیس جمهور

 22. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 23. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 24. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 25. روحانی: نه شلاق ساواک و نه شلاق بر آبرو، نتوانست هاشمی را به زانو درآورد/ به موشک های دفاعی و علمی خود فخر می کنیم؛ بزودی دو ماهواره به فضا خواهیم فرستاد

پربحث‌های اخیر

 1. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 2. در نظام مالیاتی باید از فرد محوری به سمت سیستم محوری حرکت  کنیم

 3. ایران در بدبینانه‌ترین حالت چقدر نفت صادر می‌کند؟

 4. بسته حمایتی افراد تحت پوشش تامین اجتماعی از شنبه واریز می‌شود

 5. روزهایی که خانه‌دار شدن‌ رویا نبود

 6. رئیس کمیسیون اصل ۹۰: بسیاری از واگذاری‌ها درست نبوده؛ شرکت‌ها به خاک سیاه نشستند

 7. استقامت در برابر سختی‌ها وجه مشترک همه انسانهای خودساخته است

 8. تالار شیشه‌ای حافظ، در گیر و دار یک رخداد

 9. آماده‌سازی پرداخت مرحله دوم بسته حمایتی

 10. خودروهایی که در بازار ارزان شدند

 11. ایرانی‌ها در کدام کشورها بیش‌تر خانه می‌خرند؟

 12. چرا دیروز معامله گران ارز نتوانستند قیمت ارز را بالا ببرند؟

 13. قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار

 14. محدودیت، رانت می‌سازد و رانت، رانت‌خوار

 15. آیا کاهش قیمت نفت نگران کننده است؟

 16. بورس، در گیر و دار یک رخداد

 17. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 18. کشف فساد ۲۲ میلیون دلاری در مازندران

 19. پوری حسینی از یک پست مهم برکنار شد

 20. بهره‌برداری از 2 هزار نیروگاه کوچک مقیاس در سطح کشور

 21. دیدار مدیرعامل بانک انصار با معاون توسعه مدیریت‌وجذب‌سرمایه معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری

پربحث‌های دیروز

 1. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 2. اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

 3. نگرانیم اما امیدواریم

 4. وزیر راه و شهرسازی: اقشار بی‌مسکن ۸۰ درصد درآمد را صرف اجاره بها می‌کنند

 5. پورابراهیمی: گرفتار لابی دولت دربودجه هستیم/ طرحی برای افزایش پلکانی قیمت بنزین/ لایحه بودجه با شرایط جنگ اقتصادی منطبق نیست

 6. چه تعداد ایرانی یارانه می‌گیرند؟

 7. معرفی واحد جدید پول ایران در تلویزیون

 8. آیا آب طلا برای رفع ترس مفید است

 9. سن استخدام افزایش می‌یابد؟

 10. واکنش وزیر صنعت به اعتراض برخی خریداران خودرو

 11. در نظام مالیاتی باید از فرد محوری به سمت سیستم محوری حرکت  کنیم

 12. مزایای برگزاری مجالس در باغ عروسی

 13. ایران در بدبینانه‌ترین حالت چقدر نفت صادر می‌کند؟

 14. بسته حمایتی افراد تحت پوشش تامین اجتماعی از شنبه واریز می‌شود

 15. سکه امروز با چه قیمتی معامله شد؟

 16. همتی: بانک‌مرکزی نیازهای ارزی را با قدرت تامین می‎کند

 17. حذف صفرها از پول، نیازمند استدلال محکم و مستدل است

 18. کشف فساد ۲۲ میلیون دلاری در مازندران

 19. پوری حسینی از یک پست مهم برکنار شد

 20. بهره‌برداری از 2 هزار نیروگاه کوچک مقیاس در سطح کشور

 21. دیدار مدیرعامل بانک انصار با معاون توسعه مدیریت‌وجذب‌سرمایه معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری

 22. قیمت طلا کاهش یافت

 23. موافقت دولت با اصلاحات مصوبه ترخیص خودرو

 24. سازمان اداری و استخدامی شفاف سازی کند/ پست سازمانی " سطح امور" چیست؟ + سند

 25. یارانه نقدی دی امشب واریز می‎شود

پربحث‌های هفته

 1. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 2. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 3. ابعاد جدید فساد در خصوصی‌سازی/فروش کارخانه ۱۰هزار میلیاردی به ۷۰میلیارد تومان به یک بی‎سواد

 4. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 5. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 6. قیمت جدید انواع محصولات سایپا اعلام شد/ پراید ۳۰ میلیون تومان

 7. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 8. اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

 9. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 10. نگاه برخی مدیران؛ رشد اقتصاد ایران و بزرگ‌ترین خیانت به اقتصاد مقاومتی

 11. افزایش ۳ برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری

 12. رئیس کل بانک مرکزی با ترخیص خودروهای وارداتی مخالفت کرد

 13. ۸۵ ‌درصد بودجه برای ۱۵ ‌درصد شاغلان

 14. ۳۰ نکته درباره بودجه ۹۸

 15. ۵ شغل پردرآمد در ایران را بشناسید

 16. رحمانی: مردم از نوسان قیمت‌ها ناراضی هستند/ همه ما باید نظرات سازمان حمایت را بپذیریم

 17. توکلی: دولت بجای خریدار آلومینیوم المهدی و هرمزال اقساط «ساچه» ایتالیا را داد تا آبرویش نرود

 18. کلاه گشادی که در مزایده «مغان»بر سر دولت رفت

 19. جزئیات پرواز ۱۴ فروند بوئینگ ۷۰۷‌ در ایران‌/توقف تولید‌ ۷۰۷ از سال ۱۹۷۹ ‌

 20. نگرانیم اما امیدواریم

 21. سایپا: پراید ارزان ترین خودرو جهان است

 22. افزایش چند ده درصدی قیمت خودروهای داخلی تورم‌زاست

 23. اعلام دور جدید پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو

 24. روایت‌های متناقض از فروش آلومینیوم المهدی و هرمزال؛ تاراج یا حراج؟

 25. ۵.۵ میلیارد کیلووات ساعت برق تولیدی نیروگاه اتمی بوشهر تحویل شبکه شد

آخرین عناوین