تلاش گسترده خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو در بازار رها شده/ قیمت خودرو گران خواهد شد؟ نظر دولت چیست؟

گروه اقتصادی الف،   3970912172 ۴۶ نظر، ۱۴ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
تلاش گسترده خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو در بازار رها شده/ قیمت خودرو گران خواهد شد؟ نظر دولت چیست؟

این روزها خودروسازان به شدت پیگیر قانونی کردن افزایش قیمت‌ها هستند؛ خواسته آنها نزدیک کردن قیمت کارخانه‌ای خودرو به حاشیه بازار است، در حال حاضر نیز که عرضه خودرو توسط آن‌ها به شدت کاهش یافته و بازار به حال خود رها شده و مدیریتی در آن وجود ندارد؛ در سال‌های گذشته حمایت‌های بی حد و حصر و تنفس های مصنوعی به خودروسازان داخلی موجب شده آنها صرفاً به تحمیل خواسته‌های خود برای بقا و ماندگاری فکر کنند.

به گزارش الف، داستان تصمیم گیری درباره درباره قیمت خودرو در ماه‌ها و هفته‌های اخیر به یکی از موضوعات مهم در میان خبرهای اقتصادی کشور تبدیل شده و نقل قول‌های متعددی از زبان خودروسازان، مسئولان دولتی، نمایندگان، کارشناسان و ... درباره سرانجام قیمت ها مطرح می شود.

محمدرضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز در گفت‌گویی در مورد اینکه آیا رئیس جمهور با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرده است، گفت: خیر، این حرف را چه کسی زده است؟، رئیس جمهور با افزایش قیمت خودرو مخالفت نکرده و سازمان حمایت در حال انجام کار کارشناسی است. 

بنابراین گزارش، رمضانعلی سبحانی‌فر، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی روز گذشته به نقل از مسئولان وزارت صنعت نقل کرده بود که رئیس جمهور با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرده است.

قیمت خودرو از چند ماه قبل تا به امروز افزایش بی‌سابقه‌ای یافت، به طوری که قیمت پراید در چند ماه گذشته حتی به بالای ۴۰ میلیون تومان رفت و اکنون در حدود ۳۵ میلیون تومان است؛ البته عامل اصلی افزایش قیمت خودرو در بازار خود خودورسازان بودند که که متوقف کردن عرضه و به نوعی احتکار آن با توجه به تقاضای زیاد به آن دامن زدند و امروز تفاوت قیمت‌های کارخانه و بازار نیز به شدت بالا رفته و عملاً خریدار ناچار است، برای خرید خودرو قیمت دلالان را پرداخت کند. این بالا رفتن سرسام آور قیمت خودرو در حالی است که طبق معمول خبری از ارتقای کیفیت خودروهای داخلی هم نیست.

گفته می شود خودروسازان به شدت پیگیر تثبیت افزایش قیمت خودرو و قانونی کردن آن هستند. پیشنهاد آنها تعیین قیمت کارخانه ۵ درصد زیر قیمت بازار آزاد است که خود عامل افزایش بی‌سابقه قیمت بازار شدند که برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، این تعیین قیمت خودرو را برنامه ریزی شده و از روی آگاهی می دانند. چنانچه بهرام پارسایی، سخنگوی کمیسیون اصل نود در این باره عنوان می‌کند: افزایش قیمت‌ها در بازار آزاد و در پی آن رساندن قیمت کارخانه به قیمت بازار آزاد موضوعی است که از قبل توسط خودروسازان برنامه‌ریزی شده است.

کارشناسان از دلایل گران شدن خودرو به افزایش نرخ ارز، بازگشت تحریم‌ها، کاهش شدید عرضه خودرو به بازار توسط خودروسازان و .... اشاره می‌کنند و بعد از افزایش نرخ دلار یکی از خواسته‌های خودروسازان افزایش قیمت خودرو بود که این موضوع هم‌اکنون توسط سازمان حمایت در حال کارشناسی است، البته براساس شنیده‌ها به نظر دولت با افزایش قیمت خودرو حتی با ۲۵ درصد نسبت به قیمت کنونی کارخانه موافق است اما درخواست خودروسازان رساند قیمت به حاشیه بازار است.

بازار خودرو در حال حاضر در انحصار دو خودروساز عمده قرار دارد و رقابتی نیست، بنابراین این انتظار که کیفیت خودروهای تولیدی نیز بالاتر برود امری بیهوده و واهی است. بخصوص این که تعرفه‌های سنگینی بر واردات خودروها نیز اعمال می شود.

بیشتر بخوانید:

چرا مردم باید تاوان هزینه‌های سربار خودروسازان را بدهند؟

پرداخت هزینه‌ ریخت‌و پاش و سوءمدیریت خودروسازها از جیب مردم

البته فلسفه اعمال تعرفه، نیز حمایت از تولید داخلی در مقاطع ابتدایی برای شکوفا شدن صنعت بوده که سیاستی صحیح است؛ اما متاسفانه بعد از گذشت چند دهه از اعمال این سیاست، کارنامه خودروسازان به هیچ وجه مثبت نیست و اگر این شرکت‌ها در یک بازار رقابتی فعالیت کنند، بدون شک مدت محدودی بیشتر دوام نمی‌آورند.  

در واقع بعد از چند دهه ادعای تولید خودرو ملی با یک شوک بیرونی بهانه‌ای فراهم شده تا قیمت‌ها دوباره به طور سرسام آور افزایش پیدا کند؛ در حالی که خبری از خدمات مناسب پس از فروش، فراخوان برای پس گرفتن خودرو در صورت وجود نقص و ایراد فنی، ارتقای کیفیت، جلب رضایت مشتری و ... نیست. اتفاقی که منجر به زیر پاگذاشتن حقوق مصرف کنندگان و ضایع شدن حق الناس شده است. بنا به همین دلیل است که تقریباً اجماع عمومی وجود دارد اگر شرایط بازار در حالت رقابتی قرار می‌گرفت هرگز چنین اتفاقاتی رخ نمی‌داد. اما به نظر می‌رسد حمایت‌های بی حد و حصر و تنفس‌های مصنوعی به خودروسازان داخلی عملاً موجب شده آنها همیشه و صرفاً به تحمیل خواسته‌های خود برای بقا و ماندگاری فکر کنند.  

با تمام این تفاسیر قرار است در روزهای آینده سازمان حمایت، ستاد تنظیم بازار و وزارت صمت تکلیف قیمت خودرو را مشخص کنند، اما به اعتقاد برخی کارشناسان نوع نگاه دولت به صنعت خودروسازی، ابزاری و سیاسی بوده و تا زمانی که چنین نگاهی حاکم باشد مردم زیان کننده اصلی می باشند{لینک}

در حال حاضر نیز خودروسازان با بهانه همیشگی افزایش هزینه‌های تولید و نرخ اشتغال بالا در این صنعت، خواستار گران شدن قیمت‌ها هستند. باید دید بالاخره آیا دولت به بازار خودرو که در چند ماه اخیر به طور عجیبی و غیرطبیعی رها شده وارد می‌شود یا خیر و آیا قرار است دوباره تصمیمی مقطعی گرفته شود که هزینه آن از جیب مردم و مصرف کننده پرداخت شود؟

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۶۱۹۰۹۱۳:۲۵:۲۱ ۱۳۹۷/۹/۱۳
دلار 3 برابر شده و قیمت مواد اولیه پتروشیمی ها فولاد و آهن و .. 3 برابر شده .افزایش قیمت طبیعی هست کسانی که میگن تحریم ها بی اثر باید پاسخگو باشن
ناشناس۶۶۱۹۸۶۱۳:۵۸:۰۸ ۱۳۹۷/۹/۱۳
اینها که صدها میلیون ارز بانکی گرفته اند و نهایتا منبعد ارز نیمایی بگیرند،تکلیف انهایی که یکسال است که مبالغ کلانی با ارز 3800 تومان به اینها پرداخت کرده اند تکلیفشان چیست؟من باب مثال در تیر 96 که قیمت دلار 3800 تومان بوده ایرانخودرو 60 میلیون معادل 15800 دلار از خریداران گرفته و بعد از 17 ماه هنوز تکلیف هیچکس روشن نیست.
ناشناس۶۶۲۲۵۹۱۶:۳۵:۲۰ ۱۳۹۷/۹/۱۳
گرانی مواد پتروشیمی و فولاد داخلی ربطی به دلار 3800 نداره
ناشناس۶۶۲۳۴۳۱۷:۳۳:۲۵ ۱۳۹۷/۹/۱۳
با همون پول اون موقع میشد تویوتا یاریس صفر خرید تو دبی
ناشناس۶۶۳۷۳۴۱۴:۵۲:۳۴ ۱۳۹۷/۹/۱۴
خودرو ساز ها پیش واز رفتن، خیلی هاشون آمدن ماشین هایی که باید به مردمی که پیش خرید کردن بدهند دادند به نمایندگی هاشون و اونا با قیمت بازار فروختند. بله!... اونایی که برج دوازده 96 یا برج یک و دو 97 ثبت نام کردن و موعد تحویلشون ماه ها هست گذشته چرا باید ماوتفاوت بدن؟!
ناشناس۶۶۲۰۰۶۱۴:۰۸:۲۲ ۱۳۹۷/۹/۱۳
از آب گل آلود ماهی میگیرن.الان زمانی هست که هر قیمتی دلشون بخواد برای رسیدن به ثروت میندازن. یه دوره هم زمان احمدی نژاد اینطور شد که خیلی سودجوها بار خودشون رو بستن.......
ناشناس۶۶۲۰۲۳۱۴:۱۸:۳۴ ۱۳۹۷/۹/۱۳
مواد اولیه این فرغونهای وطنی تمام داخلی است از طرفی خودروسازان مدعی داشتن علم تولید خودرو هستند.پس قیمت خودرو وطنی ربطی به دلار ندارد
ناشناس۶۶۲۱۶۵۱۵:۳۸:۳۷ ۱۳۹۷/۹/۱۳
عمو جون مواد پتروشیمی و فولاد به دلار!
ناشناس۶۶۲۹۰۵۰۱:۵۷:۲۴ ۱۳۹۷/۹/۱۴
بیخود کردند که که مواد پتروشیمی به دلاره گاز رو به یک سوم نرخ منطقه میدن به پتروشیمی اونم با تصفیه ریالی غلط میکنن محصولات رو با دلار به داخل بفروشن . بنده خودم کار کردم تو پتروشیمی هروقت محصول کیفیتش گرید آ باشه میدن برا صادرات کیفیت پایین تر میاد برا مصرف داخل
ناشناس۶۶۳۰۲۴۰۸:۴۲:۴۷ ۱۳۹۷/۹/۱۴
کدام دلار! مثل اینکه از درصد فرش اجباری شرکت ها در بورس کالا اطلاع ندارید
ناشناس۶۶۲۱۹۰۱۵:۵۶:۳۴ ۱۳۹۷/۹/۱۳
مواد اولیه وطنی ؟؟ یعنی شما میگی فولاد و مواد پتروشیمی گران نشده ؟؟؟ هر چیزی که قابل صادرات بوده 3 برابر شده
ناشناس۶۶۲۱۹۲۱۵:۵۹:۲۵ ۱۳۹۷/۹/۱۳
مواد اولیه وطنی 3 بابر شده چون قابل صادرات !
ناشناس۶۶۲۲۰۰۱۶:۰۲:۱۰ ۱۳۹۷/۹/۱۳
قیمت خودرو وطنی به دلار ربط داره چون مواد اولیه ( پتروشیمی و فولاد) قابل صادارات و گران شده
باصر۶۶۲۸۳۸۰۰:۰۵:۵۳ ۱۳۹۷/۹/۱۴
عزیزان، ظرفیت تولید پتروشیمی و فولاد و سایر مواد اولیه ابتدا برای مصرف ورفع نیاز داخلی با قیمت براساس هزینه تولید و سرباره، سودمنطقی بایستی مصرف گردد، مازاد آن براساس میانگین صادرات سه ساله 94 تا 96 صادر گردد.
ناشناس۶۶۳۶۱۲۱۴:۰۱:۳۱ ۱۳۹۷/۹/۱۴
خوب قیمت ثابت بوده ؟؟؟
ناشناس۶۶۲۸۴۷۰۰:۲۰:۱۵ ۱۳۹۷/۹/۱۴
ما گران نمیخریم
ناشناس۶۶۲۹۹۶۰۸:۱۳:۴۱ ۱۳۹۷/۹/۱۴
دلیل اصلی افزایش قیمت عدم عرضه است ولاغیر
حامد۶۶۱۹۲۲۱۳:۲۹:۵۷ ۱۳۹۷/۹/۱۳
واردات خودرو آزاد بشود تا ببینیم آقایان صاحب انحصار باز هم از قیمت گذاری در حاشیه بازار سخن می گویند یا خیر؟
ناشناس۶۶۳۲۲۲۱۰:۵۷:۲۵ ۱۳۹۷/۹/۱۴
در این صورت، خودروسازها با تبانی با دولت قیمت ارز را آنقدر بالا نگه میدارند که مردم توان خرید نداشته باشند!
بی نام۶۶۳۷۰۷۱۴:۴۳:۴۶ ۱۳۹۷/۹/۱۴
دوستان مبحثی که اشتغال بالایی را در کشور ایجاد کرده را فراموش نکنید برای همین موضوع از واردات تا جای ممکنه جلوگیری میکنند. در کشور چین واردات ممنوع هست اگر شرکتی تمایل به حضور در این کشور دارد باید حداقل مقداری که دولت تعیین کرده در اون کشور فرصت شغلی و درصد مونتاژ داشته باشد
سارا۶۶۱۹۲۸۱۳:۳۲:۱۵ ۱۳۹۷/۹/۱۳
دلار که دیگه الان قیمتش واقعیه . تعرفه رو بردارید بزارید خودرو سازها هم هر قیمتی دلشون می خواد ماشین رو بفروشن . ای بابا تاکی می خواید با انحصار و تعیین قیمت دستوری مملکت رو اداره کنید . بسه
ناشناس۶۶۲۰۱۹۱۴:۱۴:۵۵ ۱۳۹۷/۹/۱۳
صنایع خودروهم تحریم هستند.
ناشناس۶۶۳۰۹۱۰۹:۴۵:۰۵ ۱۳۹۷/۹/۱۴
حالا که تحریمه پس ورود خودرو را آزاد کنند
ناشناس۶۶۱۹۵۳۱۳:۴۱:۰۹ ۱۳۹۷/۹/۱۳
گرانی ارز و کالا به دولت ربطی ندارد.
ناشناس۶۶۱۹۶۸۱۳:۴۹:۲۲ ۱۳۹۷/۹/۱۳
تعرفه را هم بردارید.
ناشناس۶۶۲۰۲۶۱۴:۱۹:۵۶ ۱۳۹۷/۹/۱۳
آقای مسئول برخورد با خیانت در سطح ملی به داد این کشور برسید ، به داد مردم برسید ، آقا سوال ساده و روشن است ! چرا مسئولین مربوطه که آگاه بودند آمریکا در حال ستیزه جویی اقتصادی است سکه و دلار حراج کردند ؟ استدلال چه بوده؟ تصمیم گیرنده و دستور دهنده که بوده ؟ .
ناشناس۶۶۲۱۲۲۱۵:۱۵:۳۶ ۱۳۹۷/۹/۱۳
ملت نخرن درست میشه
ناشناس۶۶۲۱۹۶۱۶:۰۰:۳۲ ۱۳۹۷/۹/۱۳
با نخریدن قیمت دلار کم میشه یا مواد اولیه ؟
رضا۶۶۲۳۸۸۱۸:۰۷:۴۳ ۱۳۹۷/۹/۱۳
داداش جان بهره وری خودرو ساز زیاد میشه بدین معنا که 1-برای هر خودرو 10 نفر در ایران یکسال کار میکنن توی هیوندای 2 نفر سال 2-همچنین پاداش های نجومی مدیر ارشد 3-و چیزهایی که ما نمی دونیم که همه ی هزینه هاش رو مشتری بینوا میده
ناشناس۶۶۲۹۰۷۰۲:۰۱:۰۳ ۱۳۹۷/۹/۱۴
خودروساز باید یاد بگیره سودش رو از تیراژ بالا بدست بیاورد حاشیه سود رو کم کند افزایش تولید شرایط فروش جذاب ارایه دهد تعویض خودرو فرسوده رو اغاز کند و...
ناشناس۶۶۲۱۳۶۱۵:۲۲:۳۰ ۱۳۹۷/۹/۱۳
مگه نمیگین خودروسازها خصوصی نیستن و دولتی موندن .پس اگه دولتی هستند چرا مقابل دولت ایستادن!
ناشناس۶۶۲۲۶۶۱۶:۳۷:۱۸ ۱۳۹۷/۹/۱۳
اقتصاد مثل زنجیر به هم وصل وقتی دلار گرون میشه ارزش مواد اولیه بالا میره چون قابل صادرات همین مواد قیمت قطغات خودرو رو 2 تا 3 برابر میکنه
ناشناس۶۶۲۳۱۷۱۷:۱۰:۰۶ ۱۳۹۷/۹/۱۳
آقا یک بار این دندان لق را بکشید و مردم را از دست این خودروسازها راحت کنید.
ناشناس۶۶۲۴۱۹۱۸:۲۴:۱۱ ۱۳۹۷/۹/۱۳
ورود خودرو دست دوم بدون عوارض را آزاد کنید بزارید سایپا پراید رو بده 100 میلیون......
ناشناس۶۶۲۷۲۷۲۲:۲۰:۵۹ ۱۳۹۷/۹/۱۳
دولت هم واردات وهم قیمت خودرو را آزاد کند چرا باید مردم هم سنگ دولت وهم سنگ خودروساز را بخورند تنها کشوری هستیم در دنیا که تولید کننده باید قیمت تولیداتش را به دلخواه خودش وبدون هیچ محدودیتی تعیین کند واقعا اگر مردم مردانگی کنند ودوباره با همت بیشتر خرید را تعطیل کنند چه میشود
ناشناس۶۶۲۸۲۳۲۳:۴۹:۵۱ ۱۳۹۷/۹/۱۳
مردم کیلو چند هر کاری دوست دارید میکنید
مهدی۶۶۲۹۱۵۰۲:۵۵:۴۷ ۱۳۹۷/۹/۱۴
تعرفه ی وارادات را بردارید و واردات را آزاد کنید بعد بگذارید قیمت های خودروها (لگن ها ) را خودشان بگذارند
ناشناس۶۶۲۹۶۳۰۷:۱۹:۴۷ ۱۳۹۷/۹/۱۴
خودرو سازان به علت عدم توزیع خودرو به بازار سبب گرانی خودرو شده واکنون قصددارند خودرو را پنج درصد زیرقیمت بازار به مردم بفروشند اینکار یک دسیسه است که دولت باید درمقابل آن بایستد آیا این دولت چنین بر می آید الله واعلم !!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۶۶۳۰۸۴۰۹:۴۱:۱۵ ۱۳۹۷/۹/۱۴
آزاد سازی قیمت خودرو داخلی باید با برداشتن تعرفه خودرو خارجی و بالا رفتن کیفیت خودروهای داخلی همراه باشه...و اینکه مکانیزم کنترل قیمت بازار به چه شکل خواهد بود؟با این حساب قیمت کارخانه ها توسط دلال ها کم و زیاد خواهد شد..
رک۶۶۳۱۰۵۰۹:۴۹:۲۶ ۱۳۹۷/۹/۱۴
بهتراست دولت قیمت ها را آزاد کند وهمزمان مرزها را نیز برای واردات خودرو با عوارض وگمرک پایین باز کند تاببینیم این دشمنان داخلی ملت ایران چه میکنند
ناشناس۶۶۳۱۸۱۱۰:۲۷:۵۱ ۱۳۹۷/۹/۱۴
خودرو: قیمت جهانی ،شرایط فروش و استاندارد ایمنی داخلی!
ناشناس۶۶۳۲۲۶۱۰:۵۹:۲۲ ۱۳۹۷/۹/۱۴
دولت و خودروسازها فقط به فکر جیبشان هستند و مردم دستشان به جایی بند نیست! هر سازی که بزنند مردم باید برقصند!
ناشناس۶۶۳۲۹۳۱۱:۳۷:۳۳ ۱۳۹۷/۹/۱۴
خودرو ساز اصل دلال هستن بترسید از خشم مردم
ناشناس۶۶۳۵۴۹۱۳:۲۹:۴۳ ۱۳۹۷/۹/۱۴
کدام خشم عامو یک طرح فروش قسطی و یا وام دار می گذارند و خواهی دید چگونه مردم برای خرید صف خواهند کشید
ناشناس۶۶۳۶۳۴۱۴:۰۸:۱۹ ۱۳۹۷/۹/۱۴
نباید بیشتر از این از طریق شرکتهای دولتی که از پول بیت المال تغذیه می شوند به مردم فشار بیارند. اگر این شرکتها ضرر ده هستند درشان را ببندید. با قیمت این خودروهای ادم کش داخلی می توان بهترین ماشین خارجی خرید. تعرفه واردات و گمرکی را بردارید و ببینید.
ناشناس۶۶۳۸۶۱۱۵:۳۶:۲۲ ۱۳۹۷/۹/۱۴
قیمت کارخانه یعنی چی؟؟؟ وقتی ماشین های ثبت نام شده رو نمیدن به ملت،میرن تو بازار میفروشن. دلال و... همگی بی معنیه، خود کارخانه یک: خودرو نمیده، دوم اینکه به اسم اینکه دلال داره میفروشه تو بازار داره میندازه به ملت.

پربحث‌های امروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 4. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 5. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 6. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 7. مظلومی که داستان ندارد

 8. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 9. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 10. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 11. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 12. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 13. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 14. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 15. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 16. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 17. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 18. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 19. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 20. حاجی‌بابایی: اعتماد کردن مجدد به آمریکا اشتباه محض است

 21. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 22. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 23. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 24. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 25. دلار ۴۲۰۰ تومانی و کی بود کی بود من نبودم!  

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 5. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 6. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 7. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 8. رمز پیروزی

 9. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 10. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 11. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 16. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 17. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 18. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 19. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 20. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 21. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 22. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 23. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 24. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 25. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 16. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 17. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 18. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 19. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 20. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 21. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 22. حرف های یک مهندس برق مملکت

 23. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 24. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 25. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

پربحث‌های امروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 4. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 5. بزرگترین شرکت تولید نفت روسیه از ایران خارج می‌شود

 6. نرخ سود سپرده‌های جدید بانک‌های خصوصی به ۲۰ درصد کاهش یافت

 7. جزئیات یارانه آذرماه و زمان واریز

 8. کاهش قیمت برخی خودروهای تولید داخلی / دنا پلاس 107 میلیون تومان شد+جدول

 9. آخرین قیمت سکه و نرخ ارز در بازار

 10. کاهش ۵۷ درصدی تولید خودرو + جزئیات

 11. نرخ شیرینی برای شب یلدا مشخص شد + قیمت‌ها

 12. رویترز: کره جنوبی در ماه نوامبر نفتی از ایران نخرید

 13. ادعایی درباره ارتباط ایران‌خودرو با عظام + آمار

 14. آخرین مهلت کارخانه‌های لبنی برای اصلاح قیمت‌ها

 15. دستور روحانی برای آغاز نوبت دوم توزیع بسته‌های حمایتی

 16. رئیس اتحادیه طلا و جواهر: شب یلدا تاثیری در قیمت سکه و طلا ندارد

 17. شریعتمداری: اگر نمی‌توانیم دو هیئت مدیره را هماهنگ کنیم باید برویم!

 18. ترمز افزایش قیمت یورو در نیما کشیده شد

 19. شریعتمداری وزیر تعاون: با مدیر پروازی نمی‌توان شرکتی را اداره کرد. پای تغییرات ایستاده ایم  

 20. فیلم؛ شناسایی 17 خانه و یک بنز 2018 متعلق به سلطان سکه  

 21. ارز ارزان شد؛ کالا نشد!

 22. ممنوعیت جدید برای واردات برخی کالا‌ها

 23. افت قیمت سکه و ارز/ دلار ۱۰ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شد+‌ جدول

 24. وزیر رفاه؛ بسته های حمایتی میان کارگران توزیع نشده است

 25. وام کشاورزان خسارت دیده از حوادث غیرمترقبه 3 سال استمهال شد

پربحث‌های دیروز

 1. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 2. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 3. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 4. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 5. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 6. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 7. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 8. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 9. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 10. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 11. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

 12. توزیع ۱۵ هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

 13. لایحه بودجه 1398 در دستور کار مجلس

 14. قرارداد عراق با آمریکا برای واردات گندم و برنج

 15. ترکش افزایش قیمت خودرو برتن مددجویان کمیته امداد

 16. هند از لیر ترکیه و وون کره در تجارت استفاده می کند

 17. احتمال توافق با آمریکا برای معاف شدن از تحریم های ضدایرانی

 18. احداث شهرک های صنعتی مشترک با عراق راه حل مشکل کولبری

 19. پورابراهیمی: پرداخت یارانه در بودجه 98 نیاز به بازنگری دارد

 20. ضرورت کاهش بیشتر تولید نفت اوپک در آینده

 21. پیش‌بینی زودتر از موعد برای کمبود عرضه نفت در سال آینده

 22. رایزنی با کشورهای همسایه برای حذف تعرفه‌های وارداتی

 23. سرنوشت خدمات پس از فروش لوازم خانگی خارجی

 24. بودجه در شرایط جنگ اقتصادی منعکس‌کننده تصمیمات مالی نظام است

 25. جزئیات پرداخت تسهیلات ارزی در ۹ بخش بزرگ اقتصادی

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 5. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 6. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 7. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 8. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 9. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 10. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 11. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 12. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 13. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 14. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 15. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 16. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 17. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 18. دلار ۹ هزار تومان شد

 19. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 20. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 21. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 22. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 23. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 24. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 25. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

آخرین عناوین