مشابهت‌های رفتاری واعظی و مشایی/ بهزاد نبوی از چه چیزی گلایه می‌کند؟/ پوپولیسم در انتصاب مدیران جوان

گروه سیاسی الف،   3970912133 ۱۸ نظر، ۹ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
مشابهت‌های رفتاری واعظی و مشایی/ بهزاد نبوی از چه چیزی گلایه می‌کند؟/ پوپولیسم در انتصاب مدیران جوان

هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.

مشابهت‌های رفتاری واعظی و مشایی

روزنامه آرمان در مطلبی محمود واعظی رئیس‌دفتر روحانی را با اسفندیار رحیم‌مشایی رئیس‌دفتر احمدی‌نژاد مقایسه کرد و نوشت: «محمود واعظی چهره پرحاشیه دولت روحانی است که اقدامات و تصمیمات او گاه سبب اعتراضاتی شده است بنابراین نباید در مورد تمایل برای کنار رفتن او از دولت تعجب کرد. روسای جمهور قبلی هم دارای رئیس دفتر بودند و آنها حیطه فعالیت خود را به‌خوبی می‌دانستند بنابراین به بیش از آن محدوده ورود نداشتند. واعظی وظیفه دارد مقدمات آنچه مدنظر رئیس‌جمهور است را فراهم کند و نباید نقشی بیشتر از آن برای خودش قائل شود. او چندی پیش گفته بود:«وظیفه ماست آن‌چه رئیس‌جمهور از ما می‌خواهد را انجام دهیم. یک روز وزرا و استاندارها و زمانی مسائل دیگر مطرح می‌شود که دفتر وظیفه دارد مطالعات، بررسی‌ها و مشورت‌ها را انجام و نتیجه را خدمت ایشان ارائه دهد.» اما برخی معتقدند آنچه واعظی انجام می‌دهد از دایره اختیاراتی که ذکر کرد بیشتر است. شاید چندان بیراه نباشد که برخی عملکردهای واعظی را با مشایی مقایسه کرد چنانکه مشایی هم رئیس دفتر احمدی‌نژاد بود اما تاثیرگذاری او در برنامه‌های رئیس‌جمهور وقت مشهود بود.»

محمود واعظی از ابتدای دولت دوم روحانی و پذیرش پست ریاست دفتر رئیس ‌جمهور، مورد انتقاد رسانه‌های اصلاح‌طلب بوده است. اصلاح‌طلبان معتقدند او فراتر از اختیاراتش عمل می‌کند و مانع ارتباط روحانی و اصلا‌ح‌طلبان شده است.

شاید بتوان ریشه این تقابل را در تقابل حزب اعتدال و توسعه با مجموعه اصلاح‌طلبان تحلیل کرد. چون اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه حزب اعتدال و توسعه را به‌عنوان حزبی اصلاح‌طلب به رسمیت نشناختند. یکی از نشانه‌های این مسئله، عدم دعوت از اعتدال و توسعه برای حضور در شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان است. از طرف دیگر، اعتدال و توسعه هم تا زمانی که روحانی رئیس‌جمهور است خود را بی‌نیاز از ارتباط با اصلاح‌طلبان می‌داند. 

مشخص نیست این کشمکش چه منافعی برای مردم دارد و متاسفانه باید گفت احتمالا این کشمکش تا پایان دولت روحانی ادامه خواهد داشت.

***

بهزاد نبوی از چه چیزی گلایه می‌کند؟

بهزاد نبوی، سیاستمدار پیشکسوت اصلاح‌طلب گفت‌وگویی با روزنامه سازندگی داشته است. نبوی در این مصاحبه اظهارات غلط فراوانی را در پی هم آورده است که بررسی کامل آن در این مقال نمی‌گنجد و ما صرفا به یکی از ادعاهای او می‌پردازیم. نبوی در بخشی از این مصاحبه با افتخار می‌گوید اولین کسی است که به اختیارات اندک دولت در کشور اشاره کرده و ادعا کرده است «دولت، چنانچه قوا و نهادهای دیگر حاکمیت در مقابلش قرار نگیرند حداکثر ۱۵ درصد قدرت را در کشور در دست دارد.»

یک بار دیگر با دقت این جملات را بخوانیم و در آن دقت کنیم. آیا واقعا دولت ۱۵ درصد قدرت را در اختیار دارد؟ کدام عقل سلیمی این ادعا را می‌پذیرد؟ آیا این ادعا چیزی بیش از یک توهم کودکانه است؟ 

نبوی باید برای این ادعا دلیل بیاورد که متاسفانه دلیلی در کار نیست. او می‌گوید تجربه دولت خاتمی این را نشان داد اما نمی‌گوید دولت خاتمی از چه جهت اختیارات کمی داشت. جالب است که اصلاح‌طلبان هرگاه درباره اوضاع اقتصادی صحبت می‌کنند از اوضاع خوب اقتصاد در دوره خاتمی یاد می‌کنند و در آن وقت هیچ حرفی از اختیارات کم دولت به میان نمی‌آورند.

به‌علاوه باید از نبوی پرسید اگر دولت ۱۵ درصد قدرت را دارد بهتر نیست اصلاح‌طلبان عطای در دست گرفتن دولت را به لقایش ببخشند؟ همه ما تلاش همه‌جانبه اصلاح‌طلبان در دروه‌های مختلف انتخابات ریاست‌جمهوری را به یاد داریم؛ چرا اصلاح‌طلبان برای کسب ۱۵ درصد قدرت اینچنین به آب و آتش می‌زنند؟

متاسفانه بیان ادعاهای بی‌سروته در میان سیاستمداران ما به امری متداول بدل شده است و رسانه‌ها هم در این زمینه کم‌کاری می‌کنند. سیاستممدا باید برای ادعایش استدلال داشته باشد و اگر استدلالی ارائه نکرد باید رسانه او را مواخذه کند نه‌اینکه مانند روزنامه سازندگی هیچ نگوید.

***

حمایت سپاه از شهرداری تهران

دیروز حضور فرمانده سپاه محمدرسول‌الله(ص) تهران در شورای شهر با مراسم تحلیف شهردار تهران مقارن شد و سردار یزدی از آمادگی سپاه تهران برای کمک به حناچی خبر داد.

اعلام آمادگی فرمانده سپاه تهران برای کمک به حناچی

این اتفاق با استقبال روزنامه اعتماد روبه‌رو شد. روزنامه اعتماد نوشت: «قطعا همکاری سپاه و شهرداری تهران نتایج مثبت زیادی برای شهروندان تهرانی به همراه خواهد داشت چرا که پیش از این نیز پروژه‌های مهم و بزرگی با همکاری شهرداری تهران و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا به سرانجام رسیده یا قرار است به سرانجام برسد که از میان آنها می‌توان به «اجرای باقیمانده عملیات احداث محور کمکی بزرگراه بسیج، اجرای باقیمانده عملیات‌احداث تقاطع بسیج با خیابان پیروزی، افزایش ظرفیت بزرگراه صدر، ادامه اتوبان یادگار امام، ادامه اجرای عملیات بزرگراه شهید زین‌الدین و...» اشاره کرد.

اظهارات فرمانده سپاه محمد رسول‌الله دل شهردار جدید و اصلاح‌طلبان را از استرس تهی و اسباب آرامش را فراهم کرد زیرا این سخنان به معنای آن است که نهادهای مهمی چون سپاه که تا پیش از این شایعه‌هایی درباره اختلاف‌نظر آنها با حناچی به‌واسطه برادرش توسط جریانی خاص مطرح می‌شد نه تنها واقعیت ندارد بلکه یزدی در قامت یک فرمانده نظامی به صورت کامل از حناچی حمایت می‌کند تا به شایعه‌ها پایان دهد. اتحادی که نفع آن نه تنها به نفع تهران و شهروندانش بلکه به نفع کشور خواهد بود تا مشکلات موجود هرچه سریع‌تر برطرف شود.»

***

پوپولیسم در انتصاب مدیران جوان

سایت انتخاب که حامی دولت روحانی است درباره انتصاب مدیران جوان در دولت نوشت: «دلایلی وجود دارد که اطمینان به این انتصاب‌ها را زیر سوال می برد: مهمترین دلیل آن است که غالب مدیران جوانی که اخیرا به مناصب دولتی منصوب شده اند، بدون طی کردن سلسله مراتب ‏کاری به جایگاه خود رسیده اند...

مقام های دولت روحانی در حال استفاده تبلیغاتی از ‏این موضوع هستند. بسیاری از آنها به ازای هر انتصاب یک مدیر جوان، یک موج تبلیغاتی به راه انداخته و روی آن سوار شده ‏اند. آن هم در حالی که هنوز برای مردم مشخص نیست این مدیران چگونه و بر اساس کدام شایستگی به این سمت ها رسیده اند و ‏چنانکه گفته شد آیا واقعا اختیار جایگاهی که در آن قرار گرفته اند را دارند یا خیر.‏

موج تبلیغاتی مقام های دولت به گونه ای است که می توان آن را با نوعی پوپولیسم از نوع نوظهور آن توصیف کرد. اینکه با این ‏همه ابهام، یک مدیر جوان به سمت معاون وزیر منصوب کنیم و سایر وظایف را فراموش کرده و مدام روی این انتصاب مانور ‏تبلیغاتی بدهیم، چه فرقی با اظهارات پوپولیستی و توده پسند مقام های دولت های نهم و دهم دارد؟...

کاری که دولت اکنون انجام داده، در واقع دور زدن افکار عمومی است؛ مدیری جوان و البته بدون شایستگی لازم به سمتی ‏منصوب می شود و در عین حال هیچ اختیاری از خود ندارد و صرفا از مدیر و فرد صاحب نفوذی که او را به این جایگاه رسانده ‏حرف شنوی دارد؛ با این رویه، مدیران جوان بدون هیچ اختیاری فقط به یک ماشین امضا تبدیل می شوند؛ امضاهایی که به دستور ‏افراد دیگری در پشت پرده انجام می شود.‏»

***

اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده باز هم ائتلاف می‌کنند؟

محمد عطریانفر، فعال سیاسی اصلاح‌طلب به روزنامه آرمان گفته است: «در شرایط کنونی اصلاح‌طلبان دو راه بیشتر پیش روی خود نمی‌بینند و راه سومی وجود ندارد. نخست اینکه اصلاح‌طلبان هیچ گاه نباید با صندوق‌های رای قهر کنند و همواره و تحت هر شرایطی در صحنه باید باقی بمانند و دوم اینکه اگر احساس کنند که حتی قدرت تاثیرگذاری اندکی نیز نخواهند داشت سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه را تعطیل کنند و خانه‌نشین شوند. البته این خانه‌نشین شدن نیز در دو حالت خود را نشان خواهد داد. نخست رویکرد منفعلانه و فاصله گرفتن از فضای سیاسی و دوم رویکرد ساختارشکنانه که هر دو قابل قبول نیست. بنده معتقدم استراتژی اصلاح‌طلبان باید این باشد که با صندوق‌های رای قهر نکنند. اگر این رویکرد را باور داشته باشیم باید به دنبال استفاده از بهترین نیروهای خود برای انتخابات آینده باشیم. البته این مساله مستلزم سعه صدر نهادهای نظارتی و فراخ بودن فضای فعالیت اصلاح‌طلبان در آینده است...

در انتخابات آینده استراتژی اصلی جریان اصلاحات اولا و بالذات استفاده از نیروهای خودی است. این رویکرد مستلزم رفتار متسامحانه و قاعده‌مند نهادهای نظارتی خواهد بود... اگر جریان اصلاحات با عدم تایید صلاحیت نیروهای خود مواجه شود لاجرم به صورت نسبی به نقش پذیر‌ی خود م‌ی‌اندیشد و تصمیمی اتخاذ خواهد کرد که متناسب با شرایط روز جامعه باشد. به ناچار تکلیف اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده ائتلاف خواهد بود و قرار نیست اصلاح‌طلبان کنار گود بنشینند و تماشا کنند. »

عطریانفر در این مصاحبه از ضرورت ائتلاف می‌گوید و قبلا هم در مصاحبه‌هایی از بررسی گزینه حمایت از لاریجانی توسط اصلاح‌طلبان خبر داده بود. از کنار هم گذاشتن این صحبت‌ها بوی برنامه‌ریزی برای حمایت از علی لاریجانی در انتخابات بعدی به مشام می‌رسد.

عناوین مرتبط

۲۴ آذر ۱۳۹۷داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست
۲۱ آذر ۱۳۹۷فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی
۲۰ آذر ۱۳۹۷ارز 4200 تومانی دستپخت چه کسی بود؟/ واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا/ شرمندگی زیباکلام از عملکرد روحانی
۱۹ آذر ۱۳۹۷نظر اصلاح‌طلبان درباره ریاست‌جمهوری سردار سلیمانی/ کاسبی با حصر/ انتقاد معاون رئیس جمهور از حجاریان
۱۸ آذر ۱۳۹۷اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟
۱۷ آذر ۱۳۹۷نامه جهانگیری به مقامات عالی نظام/ روایت دو دانشجوی منتقد از بیان انتقادات در دیدار با رهبری/ استراتژی اصلاح‌طلبان برای انتخابات 1400
۱۴ آذر ۱۳۹۷انتقاد روزنامه اصلاح طلب از صادق زیباکلام/ کاسبی برخی نمایندگان مجلس/ آقای رحمانی فضلی به این تناقض پاسخ دهید
۱۳ آذر ۱۳۹۷واکنش سلحشوری به تقطیع سخنانش درباره حجاب/ مناظره غیابی سعید حجاریان و بهزاد نبوی/ وزیر دولت اصلاحات: حمایت از روحانی اشتباه بود
۱۱ آذر ۱۳۹۷نظر رهبری درباره فیلم «مارمولک»/ رونق فضای شعر و شاعری در مجلس/ نامزد اتاق فکر دولت برای انتخابات ریاست جمهوری/ سپاه روی موشک می‌نویسد، موشک؟
۱۰ آذر ۱۳۹۷کنگره حزب کارگزاران؛ آغاز عبور از روحانی/ اصولگرایان با استیضاح ظریف موافقند؟/ انتقاد کیهان از علی‌اکبر صالحی
۷ آذر ۱۳۹۷علی لاریجانی از ریاست مجلس بازمی‌ماند؟/ اصلاح‌طلبان هم باید در پیشگاه تاریخ پاسخگو باشند/ استیضاح ظریف یا پاس گل به دولت
۶ آذر ۱۳۹۷اما و اگرهای صدور حکم حناچی/ چرا ایران در فرانسه سفیر ندارد؟/ استیضاح وزرا چاره کار کشور است؟

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۶۰۹۷۱۲۰:۳۴:۰۴ ۱۳۹۷/۹/۱۲
فرزند علی مطهری و داماد جواد امام ( مدیر دفتر خاتمی) در شهرداری تهران پست گرفتند!!! اونوقت همین ها میان مواضع جنجالی و ساختارشکن میگیرن..مردم هم اونها رو شجاع و دلسوز خود میدونن!! رمز موفقیت:رانتی پست بگیر ، بعد ژست اپوزسیون بگیر..۲۰ میلیون رای میاری!!
ناشناس۶۶۱۱۲۰۰۰:۰۰:۰۶ ۱۳۹۷/۹/۱۳
وای خدای من.... خداوکیلی مرگ برای امثال بنده بهتر از زندگی در کنار اینهاست
ناشناس۶۶۱۱۴۷۰۰:۳۵:۵۷ ۱۳۹۷/۹/۱۳
پسر حدادعادل هم در صدا و سیما پست گرفته.بنظر شما این یکی اشکالی نداره؟؟؟!!!
دانیال۶۶۱۳۲۶۰۸:۳۲:۱۲ ۱۳۹۷/۹/۱۳
مشکل از فراموشکاری ما مردمه که با سلیریتی بازی در 98 و 1400 شاید باز فریبشونو بخوریم
ناشناس۶۶۱۰۰۶۲۱:۲۰:۱۴ ۱۳۹۷/۹/۱۲
حال که کشتی دولت اصلاح‌طلبان به گل نشسته حامیان و روی کار آورندگان این دولت یکی پس از دیگری خودشان را کنار می‌کشند بلکه بتوانند در انتخابات آینده بار دیگر عوامفریبی کرده و به قدرت برسند، امیدواریم ملت به این سیاسی‌کاری‌های شیفتگان قدرت و ثروت جواب دندان‌شکن بدهند.
املی۶۶۱۱۳۳۰۰:۲۱:۲۸ ۱۳۹۷/۹/۱۳
دوست ناشناس به اصلاح طلبان درانتخابات جواب دندان شکن بدهیم بنظرت باید بیاییم بطرف اصولگرایان؟؟؟؟؟؟ عمرا مردم بیایند بطرف شماها نکنه فکر میکنید کشتی اصولگرایان سفینه النجات هست؟
ناشناس۶۶۱۰۲۳۲۱:۳۹:۵۶ ۱۳۹۷/۹/۱۲
دیگه بهانه های تکراری اصلاح طلبان که نگذاشتند و اختیار نداریم ، خریداری ندارد.. اختیار مذاکره با امریکا داده شد تا دیگر بهانه ای نداشته باشید...
ناشناس۶۶۱۰۷۶۲۲:۵۱:۰۷ ۱۳۹۷/۹/۱۲
یک عدد تخم‌مرغ 900 تومان، گوجه کیلویی 10 هزار تومان، رب گوجه 16 هزار تومان، قیمت برخی دیگر از اجناس بین 100 درصد تا 300 درصد افزایش یافته‌اند دولت قرار است 20 درصد از این هزینه‌های سنگین را در حقوق ماهیانه کارکنان دولتی و بخش خصوصی جبران کند و بقیه را ملت با دو سه شیفت کار کردن خود تامین کنند!
ناشناس۶۶۱۲۸۸۰۸:۱۱:۰۰ ۱۳۹۷/۹/۱۳
جو چارکی 4 عباسی پنیر سیری 3 عباسی یادش بخیر ، چه فکر می کردیم و چی شد .....
ناشناس۶۶۱۰۷۸۲۲:۵۳:۰۰ ۱۳۹۷/۹/۱۲
محمد هاشمی آقای ظریف را در حکم شهید بهشتی دانسته است! به قول مولوی از قیاسش خنده آمد خلق را. شهید بهشتی کجا که فریاد می‌زد آمریکا از دست ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر و آقای ظریف کجا که هرچه داشتیم داد بلکه از بهانه‌های آمریکا کم بشود!
ناشناس۶۶۱۰۸۸۲۳:۱۳:۵۹ ۱۳۹۷/۹/۱۲
در مورد اختیارات رئیس جمهور حق با بهزاد نبوی هست
ناشناس۶۶۱۱۰۰۲۳:۲۶:۵۶ ۱۳۹۷/۹/۱۲
اقای نبوی درست گفته.
ایرانی۶۶۱۱۲۹۰۰:۰۹:۲۰ ۱۳۹۷/۹/۱۳
دیگر حنا انتخابات حزبی برای مردم ایران رنگی ندارد مردم باید دنبال خدمتگزار باشند تا خدمت گریزان شیفته حزب
ناشناس۶۶۱۲۰۵۰۵:۲۷:۱۲ ۱۳۹۷/۹/۱۳
اونی که در جواب بهزاد نبوی نوشته... یعنی سواد ساده ی منطق نداشتی یه جواب فکر شده بدی...
ناشناس۶۶۱۲۱۶۰۶:۲۶:۲۲ ۱۳۹۷/۹/۱۳
حق با بهزاد نبوی هست
ناشناس۶۶۱۲۸۵۰۸:۰۹:۲۳ ۱۳۹۷/۹/۱۳
" پوپولیسم در انتصاب مدیران جوان" این فرهنگ ماست که همیشه دچار افراط و تفریط هستیم ! همیشه یا از اینور پشت بوم میوفتیم یا از اونطرف ! هنوز یاد نگرفیم خیرالامور اوسط ها " به همین سادگی ......
پدرام۶۶۱۳۳۹۰۸:۴۱:۰۹ ۱۳۹۷/۹/۱۳
سلام همه نوع دولت به قدرت رسیدن اصلاح طلب، اصول گرا و اعتدال گرا چیز خاصی از هیچکدام ندیدم
ناشناس۶۶۱۴۸۳۱۰:۱۵:۵۴ ۱۳۹۷/۹/۱۳
آقا فعلا به واعظی گیر ندید لطفا چون یک کار ناخودآکاه بزرگی داره انجام میده و در مقابل اژدهای دو سر واستاده داره و محدودش میکنه- اگر این آقا نباشه تیم سازی مافیائی و انحصاری کردن مدیریتها توسط جهانگیری تمامی نداره .کسی در این مملکت هنوز باند جهانگیری را نمیشناسه چون بذرش از بیست سال پیش کاشته شده تا همه چیز طایفه خودشان باشد.

پربحث‌های امروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 4. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 5. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 6. مظلومی که داستان ندارد

 7. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 8. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 9. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 10. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 11. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 12. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 13. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 14. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 15. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 16. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 17. حاجی‌بابایی: اعتماد کردن مجدد به آمریکا اشتباه محض است

 18. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 19. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 20. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 21. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 22. دلار ۴۲۰۰ تومانی و کی بود کی بود من نبودم!  

 23. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

 24. لیدرهای یک شبکه مبتذل در شیراز دستگیر شدند

 25. بحران در روابط آمریکا با عربستان/ توصیه های اندیشکده واشنگتن به ترامپ برای اصلاح ارتباطات با ریاض

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 5. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 6. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 7. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 8. رمز پیروزی

 9. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 10. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 11. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 16. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 17. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 18. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 19. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 20. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 21. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 22. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 23. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 24. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 25. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 16. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 17. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 18. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 19. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 20. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 21. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 22. حرف های یک مهندس برق مملکت

 23. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 24. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 25. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

پربحث‌های امروز

 1. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 2. مظلومی که داستان ندارد

 3. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 4. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 5. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 6. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 7. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 8. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 9. حاجی‌بابایی: اعتماد کردن مجدد به آمریکا اشتباه محض است

 10. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 11. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 12. کاظم جلالی: خبری از اجرای SPV نیست

 13. انصاری: حتماً ضعف‌هایی دولت‌ وجود دارد/ نگه ‌داشتن نرخ ارز و ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

 14. شکاف «اصلاحات بر حاکمیت» با «اصلاحات در حاکمیت»

 15. ظریف: موشک‌های ما دفاعی و برای بازدارندگی است/ موشک‌های ما قابل مذاکره نیستند

 16. محسن رضایی: در بررسی CFT مجمع تشخیص مصلحت از منافع ملی نخواهد گذشت/ واکنش به شایعات مربوط به هاشمی شاهرودی

 17. پاراف خودرویی جهانگیری خطاب به دژپسند و رحمانی + سند

 18. هشدار حوزه‌های علمیه نسبت به آسیب‌های پیوستن به FATF

 19. کدخدایی: رسیدگی به تخلفات نمایندگان بر عهده هیات نظارت مجلس است

 20. ظریف کافه را بهم ریخت / ادعایی که زود تکذیب شد  

 21. داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست

 22. مشهد، شهردار جوان خود را شناخت

 23. واکنش مهاجرانی به سخنان امروز رضا پهلوی!  

 24. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 25. وزیر دولت احمدی‌نژاد از اوین آزاد شد

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 3. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 4. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 5. رمز پیروزی

 6. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 7. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 8. مرتضی الویری در 70 سالگی سمت گرفت

 9. وزیر بهداشت در هند: جهان به ایران و ایران به جهان نیاز دارد

 10. صدیقی در نمازجمعه: برجام را دوباره با FATF تجربه نکنید

 11. امیدواری سفیر انگلیس در تهران از توافق یمنی‌ها

 12. توئیتر/ کنایه عضو هیئت رئیسه مجلس به اکبر ترکان

 13. آیا رابطه اسراییل با عمان می تواند به نفع ایران باشد؟

 14. برد موشک صیاد 3 افزایش می یابد

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 3. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 4. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 5. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 6. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 7. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 8. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 9. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 10. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 11. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 12. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 13. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 14. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 15. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 16. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 17. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 18. مظلومی که داستان ندارد

 19. امیرآبادی فراهانی: حضرات موضوع سازش با آمریکا را به خواب ببینند/ سخن گفتن از سازش برای ما معنا ندارد

 20. توضیحات حاجی دلیگانی درباره استعفای نمایندگان مقابل نماینده دولت/ استعفای نمایندگان شوخی نیست!

 21. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 22. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 23. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 24. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 25. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

آخرین عناوین