در گفتگو با الف مطرح شد؛ تیم اقتصادی با اقدامات خود دولت را به انحراف برد/ نیلی در تشدید مشکلات اقتصادی نقش داشت و امروز به بن‌بست رسیده‌ است

گروه اقتصادی الف،   3970826106 ۲۹ نظر، ۵ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
تیم اقتصادی با اقدامات خود دولت را به انحراف برد/ نیلی در تشدید مشکلات اقتصادی نقش داشت و امروز به بن‌بست رسیده‌ است

کارشناسان اقتصادی و صاحبان نظران معتقدند سناریوی استعفای نیلی برنامه‌ای برای فرار از پاسخگویی است که از ماه‌ها قبل آغاز شده است و که بالاخره تمام شد.

به گزارش الف،مسعود نیلی دستیاری ویژه رییس‌جمهوری در امور اقتصادی و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز پنجشنبه گذشته (۲۴ آبان) از سمت خود استعفا داد و حسن روحانی، ریاست جمهوری هم با استعفا او موافقت کرد.

محمدرضا تابش عضو ناظر شورای پول و اعتبار نیز گفته بود با توجه به استعفای نیلی از سمت دستیار ویژه اقتصادی رییس‌جمهوری، او از روز سه شنبه از ادامه حضور در جلسات شورای پول و اعتبار انصراف داد و علی طیب‌نیا جایگزین او شد.

اولین بار در 12 تیرماه سال جاری با توئیت رئیس سابق اتاق بازرگانی خبر استعفای مسعود نیلی دستیار ویژه اقتصادی حسن روحانی منتشر شد. محسن جلال پور رئیس سابق اتاق بازرگانی در توئیت خود نوشته بود: امروز به واسطه یکی از دوستان دولت باخبر شدم دکتر مسعود نیلی بیش از 10 ماه است که استعفا کرده و از ابتدای امسال در هیچ نشست دولتی شرکت نکرده است. در چند هفته گذشته بارها می خواستم نظرشان را درباره سیاست گذاری های ارزی بدانم. امروز بدون آنکه با ایشان تماس بگیرم پاسخم را یافتم.

بالاخره امروز عمر همکاری مسعود نیلی و رئیس‌جمهور هم تمام شد و در روز 22 آبان 1397 دوباره خبر استعفای مسعود نیلی سوژه خبرگزاری‌ّها شد که واکنش‌های زیادی را به همراه داشت. تفکر لیبرالی که همیشه یک آفت بوده برای اسلام و انقلاب! نگاهِ اشرافی و مردم ستیز. برای همین بود که حضرت امام خمینی (ره) دلیل عزل آقای منتظری از قائم مقامی رهبری را سپردن کشور به دست لیبرال ها عنوان کرد.

کارشناسان اقتصادی و صاحبان نظران معتقدند سناریوی استعفای نیلی برنامه‌ای برای فرار از پاسخگویی است که از ماه‌ها قبل آغاز شده است و نگاهی به سوابق فعالیت‌های او، این مدعا را اثبات می‌کند.

حدوداً ۳۰ سال پیش بود که مسعود نیلی، معاون آقای روغنی زنجانی در سازمان برنامه و بودجه بود، او در دوران فعالیتش در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در دهه 60 و 70، نقش بزرگی در برنامه‌های منتسب به سیاست‌های تعدیل اقتصادی در دولت سازندگی داشت، او که یکی از حامیان اصلی این سیاست‌ها به شمار می‌رفت با مشخص شدن ناکارآمدی این سیاست‌ها و ایجاد تورم 50 درصدی و فشار شدید اقتصادی به مردم، ناگهان در سال‌های میانی دهه 70 برای ادامه تحصیل راهی انگلستان شد.

با آغاز به کار دولت اصلاحات، وی بار دیگر به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بازگشت و با توجه به نقش‌آفرینی که در نگارش برنامه‌های اول و سوم توسعه کشور داشت، مدتی ریاست موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی یا همان موسسه نیاوران را بر عهده گرفت.

در ایام انتخابات ریاست جمهوری 92 به ستاد انتخاباتی حسن روحانی رفت و برنامه اقتصادی دولت تدبیر و امید را نوشت و در نهایت با پیروزی دولت تدبیر و امید در انتخابات ریاست جمهوری 92، در دوازدهم شهریورماه همان سال مسعود نیلی با حکم روحانی رسماً مشاور اقتصادی رییس‌جمهوری شد، تا برای نقش‌آفرینی خود در تیم اقتصادی دولت وجهه رسمی ببخشد.

ابتدا اوضاع برای مسعود نیلی خوب پیش رفت، رکود اقتصادی توسط نیلی و سایر دولتمردان به گردن سیاست‌های اقتصادی دولت‌های نهم و دهم انداخته می‌شد و همه چیز باب میل آقای مشاور بود اما کم کم این رویه تغییر کرد. بسته‌های خروج از رکودی که نیلی و نهاوندیان و سایر اقتصاددانان حامی بازار آزاد طراحی کرده بودند یکی پس از دیگری با شکست روبه‌رو می‌شد.

مسعود نیلی در مقاله‌ای که در اواسط فروردین‌ماه 97 نوشت با انتقاد از پایین بودن قیمت ارز، این موضوع را به نفع تولیدکنندگان خارجی دانسته و رسماً فرمان گرانی دلار تا مرز 10 هزار تومان را صادر کرد. نمودار و آمارهای رسمی نشان می‌دهد قیمت دلار تقریباً از اواسط فروردین‌ماه امسال روند افزایشی عجیب خود را آغاز کرد.

به نظر می‌رسد که این تنها نیلی نیست که به‌دنبال فرار از پاسخگویی است بلکه نئو لیبرال‌های دولت بوی شکست را از سیاست‌های دولت روحانی به‌ویژه سیاست‌های اقتصادی حس کرده‌ و از زیر بار سیاست‌گذاری‌های خود فرار کردند حال باید دید نفر بعدی که به دلایل مشابه از دولت می‌رود چه کسی است تا پاسخگوی عملکرد ضعیف خود نباشد.

شیفتگان ساده‌سازی اقتصاد

سکوت مرشد تیم اقتصادی و پاسخ به اینکه چرا دولت هیچ‌کاری نمی‌کند؟

سید امیر سیاح کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد استعفای مسعود نیلی و اینکه آیا دولت تغییر تاکتیک داده است، گفت: دولت تغییر تاکتیک نداده است، بلکه این افراد هستند که استعفاء داده‌اند. قطعا این افراد در مرتفع کردن مسایل اقتصادی به بن‌بست رسیده‌ و راه‌حلی برای آنها پیدا نکرده‌اند.

وی تاکید کرد: دولت فعلی از ابتدا در زمینه اقتصادی هیچ اقدامی انجام نداده و هویت مشخصی نداشته است. دولت خودش را اعتدال گرا و وسط ماجرا می داند اما خودش نمی‌داند چه کاری باید انجام دهد.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: معتقد هستم که این افراد با اقدامات خود دولت را به انحراف بردند، و حداقل هویتی به آن می‌بخشند، اما با وجود رفتن اینها، دولت بی هویت‌تر از گذشته شده است.

سیاح در پاسخ به این سوال که راهکار شما برای دولت در این زمینه چیست، گفت: دولت باید برای خودش هویت پیدا کند، و بداند چه کار باید انجام دهد و بایدصداقت ایجاد شود و بتواند به مسیر درستی برسد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

اسفندیاری۶۳۹۳۹۷۱۶:۴۱:۵۶ ۱۳۹۷/۸/۲۶
تیم اقتصادی دولت باید توسط مدعی العموم احضار و به صورت کارشناسی پاسخگو و در صورت قصور و یا کوتاهی و یا مداخله در اموری که نابلد بوده و هم چنین ایجاد رانت برای گروه ها و اشخاص به مراجع ذیصلاح هدایت شوند
ناشناس۶۴۰۱۷۲۱۰:۳۱:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۲۷
با توجه به قانون عدم بکار گیری بازنشستگان سالهای زیادی است که تعدادی از مدیران بازنشسته بانک تجارت برای بار دوم مجددا مشغول بکار هستند لذا باید با توجه به قانون که شامل حال انها میشود لطفا از قلم نیفتند
ناشناس۶۳۹۴۰۹۱۶:۴۷:۴۲ ۱۳۹۷/۸/۲۶
در اولین فرصت باید تحقیق و تفحص از بانک مرکزی و بانک های تحت پوشش که تا حالا چندین بار است کلید میخورد ولی عملیاتی نمی شود انجام شود فساد ها و تخلفات و زیاده خوری های بسیار کلانی از حد اقل 15 سال قبلتا حالا توسط مدیران بانک مرکزی و مدیران عامل بانک ها و مدیران میانی انها صورت گرفته که قسمت زیادی از تلاطم های اقتصادی نتیجه عملکرد انها می باشد
ناشناس۶۳۹۴۱۱۱۶:۵۰:۵۶ ۱۳۹۷/۸/۲۶
به هنگام خصوصی سازی بانک ها سهام های ترجیحی بسیار زیادی میان مدیران بانکی تقسیم شده که ریالی بابت ان هزینه پرداخت نمی شود و مبلغ اسمی سهم که 1000 ریال است از سود خود سهم تامین می شود لطفا به این زیاده خوری مدیران بانکی حتما رسیدگی کنید
ناشناس۶۳۹۴۱۹۱۶:۵۸:۱۹ ۱۳۹۷/۸/۲۶
در خبرها امده بود مدیر عامل بانکی که نماد سهامش به دلیل عدم شفافیت 23 ماه و 20 روز است در بورس بسته است و سهامداران خود را دچار مشکلات فراوانی کرده به عنوان مدیر نمونه صنعت بانکداری برگزیده شده اخر ادم از این مصبیت ها به چه کسی شکایت کند و یا پناه ببرد
ناشناس۶۳۹۴۲۱۱۶:۵۸:۳۰ ۱۳۹۷/۸/۲۶
تحریم ها همیشه بی اثر بوده تورم سالانه - 0 - درصدی در ایران مهر تاییدی است بر همین موضوع !!
ناشناس۶۳۹۴۲۷۱۷:۰۲:۳۵ ۱۳۹۷/۸/۲۶
ما خواستار محاکمه کلیه اعض تیم اقتصادی دولت و در راس انها اقایان نوبخت سیف نیلی نهاوندیان و کرباسیان هستیم
ناشناس۶۳۹۴۵۴۱۷:۲۱:۰۸ ۱۳۹۷/۸/۲۶
اوایل فکر میکردم اقتصاددان برجسته ای باید باشه . دوسه تا تحلیل هاشو خوندم . احساس کردم ایشون تو ایران زندگی نمیکنه . دانستن تئوری با داشتن علم روز و آکاهی به مسائل ومشکلات جامعه فرق دارد . گاهی وقتا درحاشیه سایت مطالبی از ایشون گذاشته میشد که از جنس مشکلات واقعی مملکت نبود . خوب شد که رفت ..........
ناشناس۶۳۹۴۵۵۱۷:۲۱:۱۷ ۱۳۹۷/۸/۲۶
این دولت و مجلس در این دوره مامور بودند برای تغییر نظام حال با خواسته و با ناخواسته الله اعلم
ناشناس۶۳۹۴۶۹۱۷:۲۷:۳۷ ۱۳۹۷/۸/۲۶
از جناب ریس جمهور محترم و تیم اقتصادی ایشان عاجزانه استدعا داریم به داد ما سهامداران بانک پاسارگاد که الان مدت 23 ماه و 20 روز است سهام بانک به علت عدم شفافیت در بورس بسته است و مدیر عامل این بانک را جایزه مدیر نمونه صنعت بانکی کشور داده اند هستیم با سپاس از عنایتی که به سهامداران ظلن دیده این بانک می فرمایید
ناشناس۶۴۰۳۳۲۱۲:۴۰:۲۳ ۱۳۹۷/۸/۲۷
کافی است تا سهامداران این بانک یک تجمع داشته باشند انگاه اوضاع بانک های خصوصی درهم تنیده خواهد شد
ناشناس۶۳۹۵۰۶۱۸:۰۷:۵۵ ۱۳۹۷/۸/۲۶
می شه بفرمایید پیرو چه نظریه ای هستید، مثلا فریز کردن قیمت ارز خوبه؟ مثلا تعیین دستوری قیمت ها خوبه؟ بعد جلوی رانت را چه طوری می خواهید بگیرید؟ با بگیر و ببند دایمی؟ چند تا اقتصاد دستوری را نمونه بیارید که تا آخر دوام آورده!
علی۶۳۹۵۲۸۱۸:۳۰:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۲۶
شخصی با اینهمه فجایع اقتصادی چرا محاکمه نمی شود حد اقل ممنوع الخروجش کنید
ناشناس۶۳۹۵۴۷۱۸:۵۲:۰۷ ۱۳۹۷/۸/۲۶
در این مقاله هایی که علیه نیلی می نویسید، جز استفاده از انگ های کلیشه ای (مثل لیبرال و ...) ، هیچ استدلال و نقد اقتصادی ای دیده نمیشه که خواننده بر پایه اون نتیجه گیری ای بکنه. در نتیجه نوشته هاتون نه مقاله کارشناسی که بیشتر شبیه کنایه و طعنه و انگ زدن مکتوب می مونه و انگار نشستین دارین پشت سر یکی غیبت می کنین که دلتون خالی بشه. این برای الف خیلی بده و از حرفه خبرنگاری خیلی فاصله داره.
الاحقر حسینی۶۳۹۶۴۲۲۰:۰۴:۳۶ ۱۳۹۷/۸/۲۶
ولمون کن ترو خدا اصلا ما سیستم اقتصادی داشتیم یا داریم که به انحراف بره؟!!!!!! فقط توی 10 سال گذشته قدرت خرید مردم و گرفتاریهای مردم عادی چند ده برابر شده.
ناشناس۶۳۹۶۴۵۲۰:۰۹:۴۲ ۱۳۹۷/۸/۲۶
ی ملتی را بیچاره و انقلاب و نظام را تا لبه پرتگاه برده حالا به همین راحتی بره باید پاسخگو باشد
عباس۶۳۹۶۵۶۲۰:۱۸:۳۶ ۱۳۹۷/۸/۲۶
پیشنهاد کنید اقای نیلی ونهاوندیان در یک مناظره به مردم توضیح دهند که در این سی سال چه کرده اند
ناشناس۶۳۹۶۶۲۲۰:۲۹:۵۶ ۱۳۹۷/۸/۲۶
اگر راست میگی شکایت کن تا همبن دولت حمایت نکرد هرچی می خواهی بگو
ناشناس۶۳۹۶۶۸۲۰:۳۳:۵۲ ۱۳۹۷/۸/۲۶
روحانی الان به این نتیجه رسید و‌ در پایان دولت؟ بای بای
علی علوی۶۳۹۶۹۳۲۰:۵۸:۱۶ ۱۳۹۷/۸/۲۶
مگه دولت تیم اقتصادی هم داره ؟؟؟ به خدا اگه نمی داشت وضعمون بهتر بود
ناشناس۶۳۹۷۰۰۲۱:۰۷:۴۵ ۱۳۹۷/۸/۲۶
آره شما خوبی
علیرضا۶۳۹۷۶۷۲۲:۰۸:۴۸ ۱۳۹۷/۸/۲۶
من از شما نمیگذرم ، خدا هم از شما نگذرد که خیانت در امانت میکنید
ناشناس۶۳۹۸۳۸۲۳:۱۸:۵۴ ۱۳۹۷/۸/۲۶
این نتیجه اخلاق اسلامی انسانی ما مردم است. ؟ هیچکس پاسخگو نیست.
ناشناس۶۳۹۸۶۷۲۳:۴۳:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۲۶
چرا فقط از کارشناسانی که وابستگی جناحی دارند نظر خواهی میکنید حداقل بگذارید مابقی هم نظرشان رابدهند
محمد۶۳۹۹۱۲۰۰:۲۴:۳۰ ۱۳۹۷/۸/۲۷
فقط محاکمه . . .
محمد مهدی۶۴۰۰۳۵۰۸:۰۹:۰۷ ۱۳۹۷/۸/۲۷
فقط ادعا ، اینها ادعای دانشمند بودن رادارند اما در عمل نشون دادن طبل تو خالی اند . حالا که ریال را نابود کردند و عده زیادی را به خاک نشوندند چه کسی پاسخگوست . آیا اینها مسئول عواقب کارهای خودشون هستند ؟
ناشناس۶۴۰۱۲۱۰۹:۳۳:۴۱ ۱۳۹۷/۸/۲۷
نگذارید نیلی فرار کنه و اعدامش کنید
محمد۶۴۰۱۴۳۱۰:۰۳:۰۹ ۱۳۹۷/۸/۲۷
عجب راهکاری دادن احسنت مختصر و مفید :))
بهنام۶۴۰۲۸۴۱۲:۰۳:۴۰ ۱۳۹۷/۸/۲۷
تیم اقتصادی دولت باید محاکمه بشن. + آخوندی

پربحث‌های اخیر

 1. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 2. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 3. نمایندگان مجلس چقدر مهریه دادند و گرفتند؟   

 4. پمپئو: برنامه موشک ایران از کنترل خارج شده است!

 5. هافبک تیم ملی فوتبال ایران جام ملت‌های آسیا را از دست می‌دهد؟

 6. ۵۵ درصد صادرات ایران، پتروشیمی، صنایع فولادی و معدنی است

 7. معامله مسکن در بورس شدنی است؟

 8. پرس‌وجوی پیامکی، طرح دولت برای حذف فقر آموزشی

 9. سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت‌آمیز جبران نکند

 10. آخر هفته تلویزیون؛ «خواستگاری» فخیم‌زاده، «سرب» کیمیایی و «مسافر ری» میرباقری شبکه‌های مختلف سیما

 11. جنگ استقلال با لشگر هماهنگ پدیده

 12. ترزا می: در انتخابات پارلمانی بعدی نامزد نمی‌شوم

 13. وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح‌طلبان بود

 14. تغییر ساختار مغز کودکان با استفاده از تبلت

 15. حل جدول از زوال عقل پیشگیری نمی‌کند

 16. دیدار کی‌روش و شفر در هتل  

 17. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده است/ خدا می‌داند میزان قاچاق چقدر است/ دستاورد ایران در اجلاس ۱۷۵ اوپک چه بود؟/

 18. زخمی شدن ۲ شهرک‌نشین در عملیات استشهادی یک فلسطینی

 19. مجوز حرفه‌ای‌گری استقلال در آسیا صادر شد

 20. استعفای مشاور نتانیاهو در پی متهم شدن به آزار جنسی

 21. خطر گازگرفتگی در کمین ویلاداران

 22. شکست و تحقیر رئال و آاس رم صعود کرده/ویکتوریا پلژن راهی لیگ اروپا شد

 23. سناتور آمریکایی: برجام پولی به ایران نداد/دارایی‌های خودشان را آزاد کردیم

 24. کامبک رویایی حریف استقلال در جام باشگاه‌های جهان

 25. یورش نظامیان صهیونیست به دانشگاه القدس

پربحث‌های دیروز

 1. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 2. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 3. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 4. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 5. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 6. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 7. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 8. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 9. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 10. هشدار رهبر انقلاب: همه حواسشان را جمع کنند؛ ممکن است برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشند!/ مسئولان فریب زبان‌بازی دشمن را نخورند/ جوان‌ها و جریان‌های سیاسی میدان را برای دشمن آماده نکنند

 11. قاضی‌زاده خبر داد: ترک خدمت صدها نفر از نیروهای بازنشسته شاغل در نهادهای زیرنظر رهبر انقلاب

 12. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 13. دلار ۹ هزار تومان شد

 14. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 15. نامه نمایندگان اصفهان به "روحانی" درباره احیای زاینده‌ رود

 16. روحانی: در مقطع تحریم به طور طبیعی مردم با مشکلاتی مواجه هستند/ نمی‌‌توانیم بگوییم شرایط عادی است

 17. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 18. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 19. ورود هواپیما به ایران تسهیل می‌شود/ نیاز کشور به ۵۰۰ فروند هواپیما

 20. آیت‌الله نوری همدانی: «CFT» یک برنامه غربی، عربی و عبری است

 21. واعظی: برخی مردم تا قیمت بالا میرود برای خرید هول می‌زنند/ دو یا سه هفته آینده SPV اجرایی می‌شود

 22. جدال ضرغامی و آشنا در توئیتر؛ زنونابین  

 23. توییت میرسلیم از زمان بر حق بودن FATF  

 24. آیت‌الله جنتی: دولت موانع تولید را به طور جدی رفع کند/ علت نابسامانی اوضاع کشور باید بررسی شود

 25. گرشاسبی از ایران رفت

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 7. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 8. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 11. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 12. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 13. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 16. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 17. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 18. حرف های یک مهندس برق مملکت

 19. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 20. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 21. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 22. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 23. چند نکته در مورد بازار خودرو

 24. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 25. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

پربحث‌های اخیر

 1. ۵۵ درصد صادرات ایران، پتروشیمی، صنایع فولادی و معدنی است

 2. معامله مسکن در بورس شدنی است؟

 3. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده است/ خدا می‌داند میزان قاچاق چقدر است/ دستاورد ایران در اجلاس ۱۷۵ اوپک چه بود؟/

 4. قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص): مسکن مهر پردیس به ما واگذار نشده است

 5. لایحه بودجه ۹۸ به خاطر برخی اصلاحات یکشنبه به مجلس نمی‌آید

 6. گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

 7. سایپا از پنج‌شنبه پراید و تیبا پیش فروش می‌کند/ اعلام مکانیزم تعیین قیمت

 8. قاچاق سوخت طی دو ماه گذشته 2 میلیون لیتر در روز کاهش یافت

 9. فقط یک ماه از حقوق معوقه کارگران هفت‌تپه باقی مانده است

 10. روحانی کنجکاو قیمت ارز  

 11. آیا آب و برق سال آینده مجانی می‌شود؟   

 12. سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: هنوز تصمیمی برای دو نرخی شدن و سهمیه‌بندی بنزین گرفته نشده است/ دولت‌ به موضوع بنزین سیاسی نگاه می‌کند نه اقتصادی

 13. با اعلام بانک مرکزی؛ آمادگی شعب ارزی بانک ها و صرافی ها برای خرید ارز مردم

 14. معرفی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی بازار طب

 15. بانک مرکزی: شعب ارزی بانک‌ها و صرافی‌ها آماده خرید ارز هستند

 16. شاخص بورس تهران سقوط کرد

 17. حجتی: سازمان حمایت از مصرف کننده بر نرخ لبنیات و مرغ نظارت می‌کند

 18. سکه ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان شد

 19. ارز مسافرتی امروز چند؟

پربحث‌های دیروز

 1. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 2. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 3. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 4. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 5. دلار ۹ هزار تومان شد

 6. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 7. ورود هواپیما به ایران تسهیل می‌شود/ نیاز کشور به ۵۰۰ فروند هواپیما

 8. درگیری دولتی‌ها با یاران اصلاح‎طلب بر سر دلار ۴۲۰۰ تومانی و رانت ۱۸ میلیارد دلاری

 9. چرا ارزش پول ملی کم شد؟

 10. قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص): مسکن مهر پردیس به ما واگذار نشده است

 11. لایحه بودجه ۹۸ به خاطر برخی اصلاحات یکشنبه به مجلس نمی‌آید

 12. گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

 13. سایپا از پنج‌شنبه پراید و تیبا پیش فروش می‌کند/ اعلام مکانیزم تعیین قیمت

 14. قاچاق سوخت طی دو ماه گذشته 2 میلیون لیتر در روز کاهش یافت

 15. فقط یک ماه از حقوق معوقه کارگران هفت‌تپه باقی مانده است

 16. روحانی کنجکاو قیمت ارز  

 17. آیا آب و برق سال آینده مجانی می‌شود؟   

 18. سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: هنوز تصمیمی برای دو نرخی شدن و سهمیه‌بندی بنزین گرفته نشده است/ دولت‌ به موضوع بنزین سیاسی نگاه می‌کند نه اقتصادی

 19. با اعلام بانک مرکزی؛ آمادگی شعب ارزی بانک ها و صرافی ها برای خرید ارز مردم

 20. معرفی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی بازار طب

 21. بانک مرکزی: شعب ارزی بانک‌ها و صرافی‌ها آماده خرید ارز هستند

 22. شاخص بورس تهران سقوط کرد

 23. حجتی: سازمان حمایت از مصرف کننده بر نرخ لبنیات و مرغ نظارت می‌کند

 24. سکه ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان شد

 25. ارز مسافرتی امروز چند؟

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 6. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 7. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 8. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 9. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 10. چند نکته در مورد بازار خودرو

 11. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 12. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 13. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 14. قیمت یک پرس سیب زمینی در فرودگاه مهرآباد

 15. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 16. آمریکا تحریم‌ها را بازگرداند و صادرات به ایران را ۷ برابر کرد

 17. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 18. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 19. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 20. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 21. مدعیان اقتصاد آزاد از چه چیز دفاع می‌کنند؟/ نرخ‌های بالای ارز، مالیات نامرئی و فقیرتر شدن قشر متوسط و ضعیف جامعه

 22. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 23. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 24. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 25. توضیحات معاون ایران خودرو درباره فروش تحویل فوری ۴ محصول

آخرین عناوین