سکوت مرشد تیم اقتصادی و پاسخ به اینکه چرا دولت هیچ‌کاری نمی‌کند؟

سید امیر سیاح،   3970619021 ۷۷ نظر، ۵ در صف انتشار و ۳۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
سکوت مرشد تیم اقتصادی و پاسخ به اینکه چرا دولت هیچ‌کاری نمی‌کند؟

درشرایطی که اقتصاد ایران به بی‌ثباتی کم‌سابقه‌ای افتاده و افکارعمومی و فعالان اقتصادی نگران و سردرگم درانتظار توضیح و راهکار هستند، بسیاری با حیرت می‌پرسند چرا دولت هیچ‌کاری نمی‌کند؟ اگر چوب خشک هم به‌جای این‌ها بود، حرکتی می‌کرد!

پاسخ معمای بی‌عملی دولت را شاید بتوان در پیام و رفتار دستیار اقتصادی رییس‌جمهوری و نفر اول تصمیم‌سازی اقتصادی دولت در پنج سال گذشته یافت. کسی که مدت‌هاست در رسانه‌ها و محافل اقتصادی غیبت محسوسی دارد.

آخرین حضور رسانه‌ای آقای دکتر نیلی به ۲۸‌خرداد‌۹۷ بازمی‌گردد؛ روزی که در یادداشت بسیار مهمی با عنوان «راه‌حل سیاسی یا راه‌حل سیاستی؛ کدام دشوارتر، کدام مهم‌تر؟» نوشتند، در شرایط فعلی سیاست‌گذاری اقتصادی دیگر جواب نمی‌دهد و سیاست خارجی باید راه را برای اقتصاد بازکند. 

سکوت طولانی ایشان در این دوره پرتلاطم بعد از آن یادداشت، به جامعه اقتصادی کشور پیام می‌دهد که ظاهراً قصد دارند آموزه و محتوای آن نوشته را در عمل هم اجراکنند.

آقای نیلی به‌عنوان مرشد تیم اقتصادی دولت و یکی از موثرترین نظریه‌پردازان اقتصاد جمهوری اسلامی، مریدان و هواداران زیادی در روزنامه نگاران و مسوولان اقتصادی کشور دارند، به‌گونه‌ای که بعد از آن یادداشت، برخی روزنامه نگاران‌ «بن‌بست درسیاست‌گذاری اقتصادی» را تفسیر و ترویج کردند و تیم اقتصادی دولت نیز با بی‌عملی و انفعال نسبت به تحولات بازار، ظاهراً نظر دکترنیلی را درعمل اجرا کرده و می‌کند.

برای سکوت و انفعال دولت در برابر تحولات بازارها احتمالاً دلیل بهتری نتوان یافت.

مدت‌ها پیش از یادداشت تاریخی دکتر نیلی، عده‌ای از اقتصاددانان نخبه و بی‌ادعا، بدون قراردادهای میلیاردی پژوهشی، تحقیق و همفکری برای پیشگیری از بی‌ثباتی موجود و عبور از تحریم‌های ترامپ را شروع کرده‌اند و از اوایل تابستان به‌تدریج راهکارهای فعالانه ضدتحریم را تدوین و به دولت و مجلس ارائه کرده‌اند.

اجرای این راهکارها که با مشورت متخصصان و خبرگان اجرایی تهیه شده، هم می‌توانست از بروز بی‌ثباتی فعلی پیش‌گیری کند و هم می‌تواند اقتصاد ایران را تاحد زیادی از آسیب تحریم‌های پیش رو مصون ‌نگه دارد و حتی بیش از این‌ها، این راهکارها شامل جراحی‌هایی است که در شرایط عادی نمی‌توان در اقتصاد ایران انجام داد اما با اجرای آن‌ها در این فرصت، می‌توان بیماری‌های مزمن اقتصاد ایران را نیز علاج کرد.

دولت محترم تقریباً هیچ‌کدام از راهکارهای پیشنهادی را اجرا نکرده و کلاً خود را به بی‌خیالی و بی‌عملی زده است. احتمالاً به تبعیت از نظر دکتر نیلی درباره بن‌بست بودن سیاست‌گذاری اقتصادی در شرایط فعلی.

ای کاش آقای دکتر نیلی و همکاران‌شان در دولت با اقتصاددانانی که مشفقانه و بی‌توقع، راهکارهای عبور اقتصاد ایران از مشکلات موجود را ارائه کرده‌اند، دور یک میز بنشینند، دلایل‌شان را ارائه کنند و به تفاهم برسند یا همدیگر را قانع کنند.

چه بهتر که این جلسه در معرض افکار عمومی باشد و جامعه کارشناسی کشور قضاوت کند که آیا واقعاً سیاست‌گذاری اقتصادی در بن‌بست است یا خیر؟

 

منبع: صبح نو

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۱ شهریور ۱۳۹۷پژمانفر:عملکرد غیرقابل دفاع دولت در عرصه اقتصادی باعث انتقاد بسیاری از موافقان روحانی شده است
۲۸ شهریور ۱۳۹۷چرایی نابسامانی‌های اقتصادی و مدیریتی
۲۷ شهریور ۱۳۹۷دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد
۲۷ شهریور ۱۳۹۷بورس نفت از رویا تا واقعیت
۲۶ شهریور ۱۳۹۷شریعتمداری: مراجع اقتصادی باید قیمت جدید ارز را اعلام کنند/ فولاد قیمت‌گذاری می‌شود
۲۶ شهریور ۱۳۹۷تدوین پیش‌نویس بخشنامه بودجه ۹۸ از سوی سازمان برنامه و بودجه
۲۶ شهریور ۱۳۹۷سیاست یک بام و دو هوای دولت در بازار خودرو/ ممنوعیت واردات به نام ایران به کام چین
۲۶ شهریور ۱۳۹۷نرخ رشد اقتصادی؛ چه بخش‌هایی رشد داشتند؟/ کاهش ۴/۵درصدی رشد صنعت و معدن
۲۶ شهریور ۱۳۹۷مسئله‌ای فراتر از نرخ ارز/ ضرورتی که دولت فراموش کرده است!
۲۵ شهریور ۱۳۹۷آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟
۲۵ شهریور ۱۳۹۷پیش‌نیاز حمایت از کالای ایرانی؛ چرا بخش تولید در کشور مهم نیست؟/ هدایت نقدینگی به‌سوی تولید، یک شعار یا تئوری جذاب؟
۲۵ شهریور ۱۳۹۷عباس عبدی در گفتگو با الف: دولت روحانی برای شرایط ویژه و سخت نیست/ باید دولت را نقد کرد؛ نقد باعث تضعیف نیست/ اصلاح‌طلبان اختلاف دارند؟

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۴۰۷۵۱۰۷:۳۴:۳۴ ۱۳۹۷/۶/۱۹
چرا دولت هیچ کاری نمیکنه ؟ دولت تمام کارهایی که باید بکنه رو کرده و حالا منتظره تا نتایجش رو ببینه ! دولت موظف بود حداکثر سود رو برای اسپانسرها و رفقای خودش ، یعنی بنگاهها و ..فراهم کنه که کرد . دولت .. مردم زیر فشار اقتصادی له بشن تا تئوریهای سیاسی ...رو مبنی بر باج دادن به غرب بپذیرن ، که داره همین اتفاق میفته . دولت دیگه چیکار باید بکنه که نکرده ؟
ناشناس۵۴۰۹۹۹۱۰:۱۹:۰۱ ۱۳۹۷/۶/۱۹
ما خواهان مجازات سیف نهاوندیان نوبخت نیلی و کرباسیان هستیم اینها باید سریعا ممنوع الخروج و توسط مدعی العموم به دادگاهای ویژه معرفی تا سریعا محاکمه و مجازات شوند
ناشناس۵۴۱۱۳۵۱۱:۲۸:۴۳ ۱۳۹۷/۶/۱۹
تعجب میکنم از کسانیکه بحران اقتصادی بوجود آمده را به گردن سیاست های اقتصادی دولت میگذارند . مثال میزنم شما بنگاهی اقتصادی دارید که دارد کارش را میکند ناگهان عده ای درب بنگاه شما را میبندند و مانع کارتان میشوند راه حل را در مدیریت میبینید یا رفع مزاحمت .
ناشناس۵۴۲۰۴۱۱۷:۰۸:۱۹ ۱۳۹۷/۶/۱۹
شاخص ها میگن که وقتی رشد اقتصادی شما 3 درصد است رشد نقدینگی باید متناسب با آن باشد نه حدود 30 درصد، این جرم وقتی سنگین تر میشه که تورم موجود را 4 سال سرکوب کنی و یک دفعه سیل راه بیندازی. آدم تعجب می کند مجلس چرا غافل بوده؟
ناشناس۵۴۲۳۹۲۲۲:۰۵:۳۵ ۱۳۹۷/۶/۱۹
یک نگاه به بازار خودرو و مسکن بنداز تا بفهمی چقدر حرفت غلطه
ناشناس۵۴۲۶۴۶۰۷:۵۱:۱۷ ۱۳۹۷/۶/۲۰
عاقبت مدیریت ضعیف همینه
ناشناس۵۴۱۲۶۴۱۲:۲۲:۰۸ ۱۳۹۷/۶/۱۹
دلت خوشه توام خواهان باش عزیزم خواهان
ناشناس۵۴۱۶۸۳۱۵:۰۳:۰۵ ۱۳۹۷/۶/۱۹
هر دو مستوجب عقاب هستند
ناشناس۵۴۲۰۸۹۱۷:۴۲:۴۹ ۱۳۹۷/۶/۱۹
مطالبه ی جدی و بحقی نیست؟ دادخواهی یک وظیفه است مهم این است که عموم باور کنند دیر وزود دارد ولی سوخت و سوز ندارد
ناشناس۵۴۱۴۴۹۱۳:۲۴:۴۲ ۱۳۹۷/۶/۱۹
ما هم خواهان مجازات تیم اقتصادی زمان احمدی نژآد هستیم . اگر راست میگید اول بهمنی رو بگیرید
ناشناس۵۴۱۷۳۲۱۵:۲۱:۲۳ ۱۳۹۷/۶/۱۹
هر کی باعث تورم بوده چه فرق داره
ناشناس۵۴۲۶۵۰۰۷:۵۳:۵۸ ۱۳۹۷/۶/۲۰
فرق نداره هرکی که درست عمل نکرده قطعا هیچ کدوم دوست نداریم دست تو جیبمون بکنن. شما دوست دارین؟
ناشناس۵۴۲۶۵۲۰۷:۵۴:۳۰ ۱۳۹۷/۶/۲۰
تعریف تورم: دست دولت در جیب مردم
ناشناس۵۴۱۸۰۰۱۵:۳۷:۵۱ ۱۳۹۷/۶/۱۹
همتی رییس جدید بانک مرکزی را هم به لیست اضافه کنید که باافاضاتشان ابتدا دلار را به عدد ۱۵ رساند و دیروز در شرایط کاهش سریع دلار در نرخ ۱۲۳۰۰ فورا اطلاعیه دلار ۱۲۶۰۰ برای مسافران را دادند که مانع برگشت نرخها شوند که موفق هم شدند!!! هیچ کسی قرار نیست الان برخوردی بکند؟!!!
محمد۵۴۱۳۳۰۱۲:۴۸:۳۳ ۱۳۹۷/۶/۱۹
یکی از یکی بی کفایت تر ، دیگه حالم داره از این دولت و اصحابش به هم میخوره ، آقای روحانی غلط کردیم به شما رای دادیم ، اگر خدا را قبول داری و مسلمان هستی ، حالا که توانایی اداره کرده امور را نداری استعفا بده .
رضا۵۴۱۹۷۰۱۶:۲۷:۲۸ ۱۳۹۷/۶/۱۹
میشه بگی اگر بهش رای نمی دادی به کی رای می دادی؟کینز یا ادام اسمیت؟
مهران۵۴۲۸۹۰۱۰:۳۹:۰۳ ۱۳۹۷/۶/۲۰
شما که 4 سال اول دوره روحانی رو دیده بودید که هیچ کاری نکرد و به اسم برجام 4 سال کشور رو خوابوند و رکود سنگین رو ایجاد کرد و همش میگفت بعد از برجام شروع میکنیم خب میذاشتی یکی دیگه بیاد اونم امتحان کنی مثل این میمونه شما یه بار با یه راننده سفر کرده باشی و با چشم خودت دیدی رانندگی بلد نیست و تصادف کردی حالا میخواهی با یه راننده دیگه سفر کنی با خودت میگی از کجا یکی دیگه هم راننده بشه تصادف نکنیم؟ و با همین منطق دوباره با اون راننده اول که رانندگی بلد نیست سفر میکنی؟
بهنام۵۴۰۷۵۷۰۷:۳۹:۴۴ ۱۳۹۷/۶/۱۹
مهم این نیست که آقای نیلی چی گفتن مهم اینکه فساد در گوشت و پوست برخی مدیران و ...رخنه کرده. این آشکارترین چیزی که میشه لمس کرد. مناقصه سوری . امضاء طلایی. رئیس و عضو هیئت رئیسه چند ده شرکت. نان قرض دادن ویا گرو گرفتن میان .... اینا مهم هستش که باید ریشه کن بشن.
ناشناس۵۴۰۷۶۰۰۷:۴۳:۵۲ ۱۳۹۷/۶/۱۹
فعلا حواسشون پرته کی ...آ ..
ناشناس۵۴۰۷۶۳۰۷:۴۵:۲۶ ۱۳۹۷/۶/۱۹
همه ماشاالله خوب بلدند حرف بزنند و سخنرانی کنند. اما پای عمل که پیش می آید،بد می زنند!!
الف ر۵۴۰۷۸۰۰۸:۰۵:۲۱ ۱۳۹۷/۶/۱۹
ایا ماشینی که نه کلاج دارد نه فرمان دارد نه ترمز دارد قهرمان فرمول یک جهان هم باشد نمیتونه این ماشین را براند با کمبود منابع ارزی و مخارج ارزی بالا و همچنین با بودن رانت که دست هیچکس به آنها نمیرسه میشه با اعمال سیاست های پولی راهی به جائی برد؟؟
ناشناس۵۴۱۰۷۹۱۱:۰۱:۴۱ ۱۳۹۷/۶/۱۹
چطور موقع انتخابات این ماشین ترمز و کلاچ ....هم چی داشت و مسئولین محترم وعدهای انچنانی میدادند حالا فهمیدین ترمز کلاچ نداره و هیچ کاری نمیشه کرد
ناشناس۵۴۰۷۸۳۰۸:۰۶:۲۲ ۱۳۹۷/۶/۱۹
اگر ...دبستان سده اصفهان مسول اقتصاد کشور کرده بودیم بهتر بود
ناشناس۵۴۰۷۸۴۰۸:۰۷:۳۳ ۱۳۹۷/۶/۱۹
باید کمیته های مجازات برای مسولان اقتصادی کشور در نظر گرفت
ناشناس۵۴۱۶۷۷۱۵:۰۰:۳۹ ۱۳۹۷/۶/۱۹
باید کمیته های مجازات خیابانی مثل زمان نواب صفوی شکل بگیرند وگرنه قانون زورش به این ها نمی رسه
ناشناس۵۴۲۶۵۸۰۷:۵۶:۴۷ ۱۳۹۷/۶/۲۰
مثلا تبعید بشن کانادا
ناشناس۵۴۰۷۸۹۰۸:۰۹:۲۷ ۱۳۹۷/۶/۱۹
چه جالب همیشه فکر میکردم اقتصاددانها به بن بست نمی خورند وبرای هر مشکلی راه حل هست اما اینکه یکی بن بست رو به عنوان راه پیشنهاد کنه فکر کنم فقط از اقایون ساختست
ناشناس۵۴۰۸۱۱۰۸:۳۴:۰۸ ۱۳۹۷/۶/۱۹
مشکل کشوراقتصادی نیست کاملاًسیاسی میباشد نه اینکه اقتصاد مشکل ندارد ولی مسئله فعلاً سیاسیه اگر سیاست خارجی را درست کنیم واز تنش در روابط با امریکا کم کنیم بعد مشکلات اقتصادی را که منشا داخلی دارد به راحتی میشه حل کرد الان بازارهاملتهب اند .. اوضاع بدتر خواهد شد در مورد ترکیه یه تعرفه برای فولاد والومینیم چقدر در اقتصاد شان تاثیر گذاشت را دیدیم اقتصاد ایران در برابر غول تحریمها انهم تحریم نفتی نمیتونه مقاومت کنه وقتی صادرات تک محصولی وبه نفت متکی باشد نتیجه ای غیر از این نخواهد داشت اصلاح ساختار اقتصادی باید در طول چهل سال انجام میشد نه الان که امکان ندارد
ح۵۴۰۹۹۴۱۰:۱۷:۴۲ ۱۳۹۷/۶/۱۹
از نظر کی امکان نداره وطن پرستان یا کدخدا پرستان این ها باهم متفاوتند
ناشناس۵۴۱۱۴۴۱۱:۳۳:۳۳ ۱۳۹۷/۶/۱۹
استاد بزرگ توی قضیه برجام هم همینکار رو کردیم ، مذاکره کردیم و توافق کردیم تا مثلاتنش با آمریکا رو بیاریم پایین ، نتیجه اش چی شد!!؟پس چرا امروز وضعمون اینجوریه؟اگر این نسخه ای که شما میپیچین شفا بخش باشه که الان وضعمون باید خیلی بهتر از قبل از توافق باشه پس چرا بد تر شده؟ آزموده را دوباره آزمودن خطاست مطمئن باش اگه به این امید بشینی که با باج دادن به غرب می تونی از فشار اونها کم کنی و وضع مملکت درست بشه زهی خیال باطله،این هم توی کشور خودمون تجربه شده و هم تو کشودهای دیگه برو مطالعه کن
ناشناس۵۴۲۷۰۰۰۸:۳۳:۴۸ ۱۳۹۷/۶/۲۰
چرا از چهل سال پیش شروع نکردند.از اول هم که همینها مدیر بودند....می گویند و فکر می کنند کسی نمی فهمد.اینها خودشان را اقتصاد دان می دانند اما فقط اقتصاد خوان بوده اند. و چون در کتابهاییکه خوانده اند(منابع غربی)همه در قالب سرمایه داری بوده اینها کم آورده اند.مشکل اینه که اقتصاد دان نداریم....
استاد اقتصاد سیاسی۵۴۰۸۱۶۰۸:۳۹:۰۱ ۱۳۹۷/۶/۱۹
باید قبول کنید که راهکارهای اقتصادی و سیاسی بهم گره خورده اند. در شرایط امروز ایران باید عوامل فرهنگی و اجتماعی را به ان اضافه کرد. وقتی .. دیگر چه انتظاری است.
ناشناس۵۴۲۲۹۹۲۰:۰۹:۱۵ ۱۳۹۷/۶/۱۹
استاد جان .. کسی ازشون دعوت نکرد وقتی علمش و عرضه اش را ندارن بیان وسط.... قبل انقلاب یک فرمانده نیرو در خرید هلیکوپتر از ایتالیا یه مقداری رشوه گرفت که نصفش را هم برای اسفالت روستائی در بوشهر خرج کرد. اما خلع لباس و درجه و از نیرو اخراج شد.
ناشناس۵۴۰۸۱۹۰۸:۴۰:۴۹ ۱۳۹۷/۶/۱۹
مرد لبخند
ناشناس۵۴۰۸۳۳۰۸:۵۳:۱۱ ۱۳۹۷/۶/۱۹
نطر دکتر نیلی درست هست
ناشناس۵۴۱۰۸۷۱۱:۰۹:۵۱ ۱۳۹۷/۶/۱۹
یک سوال از دکتر نیلی: بسته خروج از رکود که در سال 93 تهیه و اجرا کردید، جز خسارت به مردم و پر کردن جیب خودروسازان چه دستاوردی برای مردم داشت؟
ناشناس۵۴۰۸۴۸۰۸:۵۸:۰۸ ۱۳۹۷/۶/۱۹
در شرایط جنگ اقتصادی هیچ کس نمی تواند برای کشور کاری انجام دهد. کشورهای روسیه، ترکیه ، ایران و ... در جنگ اقتصادی با آمریکا هستند و همه آنها تاوان سختی پرداخت می کنند
ناشناس۵۴۰۹۶۳۱۰:۰۴:۲۰ ۱۳۹۷/۶/۱۹
لطفا جو نده ایران 35 ساله که تحریمه این موضوع تازه ای نیست ولی ی عده خائن وطن فروش دارن جنگ روانی راه میندازن دوم اینکه بله ترکیه به هم میریزه چون تا حالا تحریم نبوده خوب گیج گیج میزنه بی تجربه است حالا از ایران یاد میگرن چطور باج ندن و تحریم را تحمل کنن
ناشناس۵۴۱۱۵۷۱۱:۳۸:۵۱ ۱۳۹۷/۶/۱۹
تحمل کنه که چی بشه ؟
ناشناس۵۴۱۱۹۱۱۱:۴۶:۱۰ ۱۳۹۷/۶/۱۹
جنگ اقتصادی هم جنگه و بالاخره هر جنگی سختیها خسارات و تاوان خودش رو داره اما باید برا دفاع از کشور در مقابل دشمن و رسیدن به اهداف این سختیها و خسارات رو تحمل کرد
ناشناس۵۴۱۴۲۹۱۳:۱۸:۳۰ ۱۳۹۷/۶/۱۹
جیب ما مثل شما پر نیست
ناشناس۵۴۳۸۴۸۱۷:۰۰:۰۷ ۱۳۹۷/۶/۲۰
من با مقاومت موافقم, اما به شرطی که مسئولین و مردم هر دو مقاومت کنند, هر روز عکس تفاخر بعضی ها پخش نشه, برای یه جلسه ی کاری هزینه چندین میلیونی نشه, به بعضیا حقوق کل سنوات کاری یه کارگر رو ندن, تجربه دوران جنگ میگه مردم با مسئولی که خوب کار کنه همکاری میکنن. ضمنا من به عنوان یه ایرانی از هر کسی که عمدا به این شرایط دامن میزنه نمیگذرم.
آشنا۵۴۰۸۵۷۰۹:۰۴:۱۵ ۱۳۹۷/۶/۱۹
مشکلات اقتصادی ایران باید در یک شورای اقتصادی بررسی و حل شود در غیر اینصورت باطناب یک نفر به گودال سقوط پرتاب می شویم .
ناشناس۵۴۰۸۵۹۰۹:۰۵:۳۷ ۱۳۹۷/۶/۱۹
من یک پژوهشگر اقتصاد و خلاصه اقتصاد خوانده هستم و تا حدودی با مطالعه و تحقیق سعی در آسیب شناسی و اصلاح ساختار اقتصادی کشور از سالها پیش مشغول به فعالیتم و به شخصه و در طی جلسات متعددی که با برخی از همین نخبگان اقتصادی کشور داشته ایم، این علامت سوال بسیار بزرگ ذهن ما را بسیار آزار میدهد که واقعا چرا و چرا و چرا در این برهه این همه انفعال در عملکرد دولت وجود دارد؟ واقعا یعنی چه که مردم در شرایط بدتر گرفتار شوند تا شاید علاوه بر سوء استفاده رانتی و اختلاسی و احتکار عده ای، برخی دیگر هم به احتمال قوی در پی سیاستهای مشکوک اقتصادی کشور را به بن بست ترین بن بست ها بکشانند؟ واقعا اقتصاد و ساختار ما نیاز به اصلاح جدی دارد ولی ایا اکنون که زمینه همفکری برای برون رفت از این مشکلات به دلیل نارضایتی شدید مردم هم بیشتر از گذشته به وجود امده واقعا چرا این همه کوته بینی و انفعال؟ چرا و واقعا چرا آیا این چیزی جز بی خیالی و حس نکردن و درک نکردن وضعیت واقعی مردم و وجود برخی دعواها و دخالت های سیاسی که خود منشا بسیاری از نابسامانی های کنونی است، میتواند تعبیر شود؟
ناشناس۵۴۰۸۶۶۰۹:۱۱:۰۲ ۱۳۹۷/۶/۱۹
لطفا درک کنید! ایشون از مدعی ترین اساتید اقتصاد لیبرال در دانشگاه شریف هستند و نباید ایشون .. دانشجوهاشون ...!!!!! بدبخت اون دانشجوها...
ثریا۵۴۰۹۰۰۰۹:۲۶:۱۰ ۱۳۹۷/۶/۱۹
کاش خودمان را گول نزنیم و به بهانه امنیتی مانع از خود-نقدی نشویم. اظهر من الشمس است که کالبد ایران به کلیه مُسکِن های مقطعی مقاوم شده و آستانه تحریک غیرت هم در این کشور به دلیل استفاده بی رویه از آن در مقاطع مختلف (و خیلی وقتها نالزوم) بالا رفته. به نظر میرسد دیگر منطق فازی اثر نداشته و باید مدتی با قانون صفر-یک عمل کرد!
ناشناس۵۴۰۹۴۶۰۹:۵۵:۱۶ ۱۳۹۷/۶/۱۹
اینکه دولت هیچ کاری نمی کند برای همه کاملا روشن است. هیچ راهی جز کنار گذاشتن این دولت و حامیانش برای ما نمانده است.
ناشناس۵۴۱۰۶۱۱۰:۵۱:۴۱ ۱۳۹۷/۶/۱۹
حامیانش چرا ؟!
ناشناس۵۴۲۳۹۴۲۲:۰۸:۲۰ ۱۳۹۷/۶/۱۹
عجب
ناشناس۵۴۱۰۴۰۱۰:۴۰:۵۵ ۱۳۹۷/۶/۱۹
دکترنیلی درست میگه مابایدباتمام دنیارابطه خوب داشته باشیم واثرات روانی تحریم که باعث هجوم نقدینگی به بازار وامیدبه اینده روازبین برده کم کنیم همانطورکه درسال۹۲باانتخاب روحانی ومذاکره بادنیابازارهافروریخت وسکه از۱۵۰۰به۹۰۰تومان سقوط کرد من بازنشسته دیگه توان مالی اداره زندگی روندارم
ناشناس۵۴۱۲۱۳۱۱:۵۴:۲۱ ۱۳۹۷/۶/۱۹
روحانی که سال 92 انتخاب شد که هنوز رئیس جمهوره پس چرا بازارها فرو نمیریزه و سکه هم پنج برابر شده
سید حسام۵۴۱۲۴۸۱۲:۱۳:۱۴ ۱۳۹۷/۶/۱۹
ما با همه دنیا رابطه خوب داریم جز آمریکا و اسرائیل. اگر دوستی با دنیا منظور آمریکاست که وضعیت اقتصادی الان نشان دهنده نتیجه 5 سال دوستی و اطاعت محض از آمریکا توسط دولت روحانیه. هر کار آمریکا خواست، مو به مو انجام داد.
ناشناس۵۴۱۰۹۳۱۱:۱۱:۰۳ ۱۳۹۷/۶/۱۹
برای درک کنه تفکر نئولیبرالها کتاب اقتصاد و عدالت دکتر نیلی و موسی غنی نژاد رو بخونید. اونجا علنا میگند سودجویی مردم به عدالت و اخلاق منجر میشه!
ناشناس۵۴۱۱۴۳۱۱:۳۳:۲۳ ۱۳۹۷/۶/۱۹
ارزش پول ملی را دولت بخواست بانک ها انجام داده .لذا دولت و بانک ها باید اختلاف کاهش قدرت خرید مردم را پرداخت کنند
ناشناس۵۴۱۱۶۰۱۱:۳۹:۳۱ ۱۳۹۷/۶/۱۹
اسلاحتلبا معمار اقتصاد و فرهنگ مریض ایران هستن انتظار نداری که علیه خودشون حرف بزنن
ناشناس۵۴۱۲۲۳۱۱:۵۹:۱۵ ۱۳۹۷/۶/۱۹
شما که به ادم ها این قدر گیر میدید . میشه بفرمایید که سیف رفت و همتی امد . ایا تاثیری در اقتصاد داشت . به جز این که دلار از ده هزار به سیزده هزار وپانصد تومان افزایش پیدا کردن .....
ناشناس۵۴۱۴۹۷۱۳:۴۰:۱۵ ۱۳۹۷/۶/۱۹
گیر بخاطر خروجی کار نیست سر میز وصندلیه
ناشناس۵۴۱۲۸۷۱۲:۳۴:۲۰ ۱۳۹۷/۶/۱۹
وقتی ملاک نخبه بودن میشه درس خوانده یا استاد شریف بودن، تهش میشه همین!
ناشناس۵۴۱۳۲۳۱۲:۴۵:۱۲ ۱۳۹۷/۶/۱۹
دولت هیچ اراده و توانایی و رغبتی برای کنترل بازار ندارد و تنها کار او به هم زدن بازار و نظاره از بالاست تنها راه حل فعلی این است که دولت از پشت پرده نرخ ارز دولتی و مبادله ای بیرون بیاد و به عنوان اصلی ترین دلال ارز ارز را با نرخ آزاد فعلی ( امروز 13000) تومان بفروشد و در عوض شروع به توضیع یارانه و کپن و بن بین اقشار کم درآمد و مواد غذایی اساسی نماید متاسفانه در شرایط فعلی تنها را بازگشت به دوران کپنی است
ناشناس۵۴۱۳۵۷۱۲:۵۸:۵۳ ۱۳۹۷/۶/۱۹
در اقتصاد بسته تولیدی وجود ندارد کل مواد اولیه کالاها از چین- اروپا و هند وارد کشور میشه در شرایط تحریم نه تکنولوژی تولید هست نه مواد اولیه تولید
ناشناس۵۴۱۳۵۸۱۲:۵۹:۴۶ ۱۳۹۷/۶/۱۹
ارزش پول ترکیه و روسیه هم بعد تحریم های امریکا سقوط کرد تحلیل خود را بفرمایید !!!
ناشناس۵۴۲۲۷۴۱۹:۴۸:۰۵ ۱۳۹۷/۶/۱۹
این که تحت تاثیر عواملی ارزش پول به طور *موقت و محدود *پایین بیاد چیزی طبیعی است ولی این که همواره یک پول در حال سقوط باشد فقط نشان از بی عرضگی بانک مرکزی است
ناشناس۵۴۱۵۰۳۱۳:۴۳:۵۰ ۱۳۹۷/۶/۱۹
دولت منتظر یه هجمه از طرف یک کشورخارجی بود تا بتونه مشکل نقدینگی بالا، بدهی به بانکها و بدهی به پیمانکاران را از طریق کم ارزش کردن ارزش ریال پاسخگو باشه..به خواسته اش هم رسیده و به جای تشکر از آمریکا و ترامپ داره سیاه بازی درمیاره !!!!
ناشناس۵۴۱۵۸۹۱۴:۳۰:۴۷ ۱۳۹۷/۶/۱۹
احسنت! باهات موافقم. اما یه نکته. فکر نمیکنی اصلا اقدامات ترامپ در حمایت از اینا بود و اتفاقی این کا را نکرد. ؟ بزودی معلوم میشه.
بهرام۵۴۱۵۱۸۱۳:۵۱:۳۷ ۱۳۹۷/۶/۱۹
چندین سال است این افراد در سیستم نظام و دولت جا خشک کردند و هر چند سالی شغل عوض میکنند و تاکنون راهکارهای اقتصاد ......ی جواب نداده است و باز متاسفانه مدارک تحصیلی انها که اکثرا با سفارش صادر شده اسم اش دکتر وو.....هستند ولی اندازه شش کلاس سواد ندارند و تجارب شان بدرد ... نمی خورد
ناشناس۵۴۱۵۳۸۱۴:۰۳:۰۱ ۱۳۹۷/۶/۱۹
...........خلاصه حرف من اینه که: افراد دولت ما ناتوان هستندو نمی توانند جلو فساد و ... غیره را بگیرند اونوقت فقط بلدن قبض های نجومی که هیچ مصرفی نداشتی و جریمه!رو بهت متحمل کنن!به بهانه های مختلف! فقط اینو بدونن با این کارها نمیشه کسری بودجه و اقتصاد ضعیفو بهتر کرد! ما که راضی نیستیم خدا هم از شما مسئولین نگذره!
مختاری۵۴۱۵۷۶۱۴:۲۲:۵۹ ۱۳۹۷/۶/۱۹
به نظر من دولت باید بطور فوری واردات بدون انتقال را آزاد کند تا اینکه در بازار کالا به وفور پیدا بشه و در نتیجه قیمتها نیز رقابتی خواهد شد. . اگر وارد کننده حتی با دلار 16هزار تومان نیز کالا وارد کند بازم هم قیمت ها کمتر از 50 درصد امروز بدست مصرف کننده خواهد رسید.
ناشناس۵۴۱۵۹۸۱۴:۳۴:۴۸ ۱۳۹۷/۶/۱۹
دیده بان! اگر واقعا میخوای ته و توی قضیه را برای مردم روشن کنی در خواست بده به دادستان تا ترانز اکشن های بانکی افرادی مانند همین آقایان.....و تیمشان از آغاز سال گذشته بررسی بشه. مطمئنا سر نخی چه در جهت رفع سوء ظن مردم یا تائید آن پیدا خواهد شد.
ناشناس۵۴۱۶۷۰۱۴:۵۸:۵۱ ۱۳۹۷/۶/۱۹
سکوت دولت................علتش:باید کدخدا بگوید چکار کنیم...............
مهدی۵۴۱۶۷۴۱۴:۵۹:۴۰ ۱۳۹۷/۶/۱۹
نیلی تحصیل کرده انگلیس !!! تا کی باید تحصیل کرده های انگلیس به این مملکت حکومت کنند؟
فرهاد۵۴۱۷۴۹۱۵:۲۵:۵۴ ۱۳۹۷/۶/۱۹
با وجود این تحریم ها تمام اقتصاددان های نوبلیست جهان هم جمع بشوند هیچ کاری نمیتوانند بکنند این بحران علت سیاسی دارد و راهکاری اگر داشته باشد سیاسی است
ف.خ۵۴۲۰۰۸۱۶:۴۷:۱۹ ۱۳۹۷/۶/۱۹
باز که دارید دولت را تخریب می کنید و همه کاسه کوزه ها را روحانی می شکنید. مگر دولت چقدر اختیار دارد. این نتیجه سال ها بی تدبیری همه جانبه و از همه مهمتر دشمنی دیرینه آمریکا با جمهوری اسلامی است.
ناشناس۵۴۲۰۶۹۱۷:۲۷:۱۶ ۱۳۹۷/۶/۱۹
این نیلی نفوذی ست .در زمان رباست جمهوری هاشمی هم در سازمان برنامه بود وبا نظرباتش موجب تورم وحشتناک سالهای ابتدای دهه 70 شد .
ناشناس۵۴۲۱۱۸۱۸:۰۷:۴۰ ۱۳۹۷/۶/۱۹
از نویسنده استدعا دارم تا لطفا نام سه نفر از این ;اقتصاددانان نخبه بی ادعا ; را به همراه مدرک تحصیلی و دانشگاه محل اخذ بالاترین مدرک تحصیلی و سال فارغ التحصیلی ذکر کند. بسیار متشکر خواهم بود.
ناشناس۵۴۲۱۸۹۱۸:۴۲:۲۷ ۱۳۹۷/۶/۱۹
قول میدهم اگر روابط با دنیا بهبود پیدا کند همه چیز حل خواهد شد و فساد هم کنترل میشود.
رضا تقی پور۵۴۲۴۱۲۲۲:۲۵:۵۷ ۱۳۹۷/۶/۱۹
بهترین راه حل اینه : دولت ارز را به قیمت سامانه نیما به مسافران . دانشجویان . بیماران . تجار بدهند . با این کار شاید نیاز باشه دولت چند میلیون دلار به سامانه واریز کنه . اما این داستان قطعا باعث میشه تقاضای واقعی در بازار نباشه در نتیجه تمام دلالانی که میلیاردها دلار خریده تا بعد از گران شدن هر چه بیشتر بفروشند . به بازار هجوم آورده که ارز خود را بفروشند آن زمان است که دلار سیر سقوط خود را شروع میکند . اما بدبختی ما اینه که شاید اصلا اراده ایی جهت کاهش نرخ دلار وجود نداشته باشد .
جلال۵۴۲۴۴۲۲۲:۴۸:۵۶ ۱۳۹۷/۶/۱۹
دولت کارهاش کرده ..... الک آویخته دولت منتظره تا نون اقوام و دوستان خوب روغنی بشه .... بخور بخوری بیا ببین
بیمه azkiصبا باتری

پربحث‌های اخیر

 1. تاجگردون: شک ندارم برخی ارکان دولت ماموریت دارند اوضاع را خراب‌تر کنند

 2. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 3. قیمت سکه از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گذشت/ پوند در بازار ۲۰ هزار تومان؛ دینار کویت ۵۱ هزار تومان شد

 4. توزیع سبدهای کالا آغاز شد + جزئیات

 5. زنگنه: انشاالله خواب آمریکا برای نفت ایران تعبیر نمی‌شود

 6. یک درس اقتصادی از ایستگاه‌های صلواتی

 7. حضور روحانی در نیویورک و بازی ترامپ برای غلبه حاشیه بر متن

 8. شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می‌آیند + عکس

 9. هشدار شدید رئیس اسبق بانک مرکزی به روحانی / باید در پیشگاه ملت پاسخگو باشید  

 10. توجیه خبرنگار بی بی سی درباره عدم استفاده از لفظ تروریست  

 11. تاکید رئیس جمهور بر اجرای سریع‎تر ۲ بسته معیشتی مردم

 12. مجری برنامه پایش خطاب به وزیر بهداشت: «حرف زدن بلد نیستی، حرف نزدن هم بلد نیستی؟»  

 13. سردار سلامی: می‌دانید و می‌دانیم انتقام سختی خواهیم گرفت/ ماجرا تمام نشده است

 14. جهانگیری: در لایحه بودجه ۹۸ صیانت از معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد/ باید تلاش کنیم بتوانیم نفت بفروشیم

 15. روایت یک جنایت هولناک از زبان سرباز شجاع  

 16. زنی که جلسه ضد ایرانی را به هم ریخت کیست؟ + تصاویر

 17. محسن هاشمی: ارتباط عاطفی زیادی با پدرم داشتم/ شنبه‌ها به ملاقات مهدی می‌رویم

 18. ماجرای استعفای دسته‌جمعی ۷ معاون وزیر صنعت

 19. صادرات گوجه ممنوع شد

 20. چه کسانی از دولتی ماندن خودروسازان نفع می برند/ آیا شورای رقابت به رقابت رای خواهد داد یا انحصار؟

 21. وعده 15 هزار دلاری، تابعیت و اقامت در اروپا به تروریستهای اهوازی

 22. حذف دریاچه‌ ارومیه از کتاب درسی

 23. پیشکسوت استقلال: برانکو را به عنوان مربی قبول ندارم

 24. آیت‌الله علم‌الهدی: ایران تنها کشوریست که زیر سایه حجت خدا مدیریت شده است

 25. تشییع شهدای ترور و جزئیات جدید از حادثه اهواز/ اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی/ دغدغه عجیب یک نماینده مجلس/ دلیل تعمد برخی ارکان دولت برای افزایش نارضایتی مردم

پربحث‌های دیروز

 1. تاجگردون: شک ندارم برخی ارکان دولت ماموریت دارند اوضاع را خراب‌تر کنند

 2. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 3. هر سال دریغ از پارسال/ سقوط و دیگر هیچ!

 4. قیمت سکه از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گذشت/ پوند در بازار ۲۰ هزار تومان؛ دینار کویت ۵۱ هزار تومان شد

 5. «بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می‌دهد؟

 6. توزیع سبدهای کالا آغاز شد + جزئیات

 7. زنگنه: انشاالله خواب آمریکا برای نفت ایران تعبیر نمی‌شود

 8. یک درس اقتصادی از ایستگاه‌های صلواتی

 9. حضور روحانی در نیویورک و بازی ترامپ برای غلبه حاشیه بر متن

 10. شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می‌آیند + عکس

 11. هشدار شدید رئیس اسبق بانک مرکزی به روحانی / باید در پیشگاه ملت پاسخگو باشید  

 12. توجیه خبرنگار بی بی سی درباره عدم استفاده از لفظ تروریست  

 13. سفر رییس جمهور به نیویورک  

 14. تاکید رئیس جمهور بر اجرای سریع‎تر ۲ بسته معیشتی مردم

 15. مجری برنامه پایش خطاب به وزیر بهداشت: «حرف زدن بلد نیستی، حرف نزدن هم بلد نیستی؟»  

 16. سردار سلامی: می‌دانید و می‌دانیم انتقام سختی خواهیم گرفت/ ماجرا تمام نشده است

 17. جهانگیری: در لایحه بودجه ۹۸ صیانت از معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد/ باید تلاش کنیم بتوانیم نفت بفروشیم

 18. روایت یک جنایت هولناک از زبان سرباز شجاع  

 19. زنی که جلسه ضد ایرانی را به هم ریخت کیست؟ + تصاویر

 20. محسن هاشمی: ارتباط عاطفی زیادی با پدرم داشتم/ شنبه‌ها به ملاقات مهدی می‌رویم

 21. ماجرای استعفای دسته‌جمعی ۷ معاون وزیر صنعت

 22. صادرات گوجه ممنوع شد

 23. چه کسانی از دولتی ماندن خودروسازان نفع می برند/ آیا شورای رقابت به رقابت رای خواهد داد یا انحصار؟

 24. وعده 15 هزار دلاری، تابعیت و اقامت در اروپا به تروریستهای اهوازی

 25. حذف دریاچه‌ ارومیه از کتاب درسی

پربحث‌های هفته

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 3. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 4. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 5. چرا مردم باید هزینه ناکارآمدی در صنعت خودرو را بپردازند؟

 6. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 7. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 8. پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی در مورد کاهش قیمت ارز

 9. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 10. تصویر عوامل تروریستی امروز رژه اهواز  

 11. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 12. وزیر صنعت استعفا داد + تکذییبه

 13. خطر کوچ دولتی‌های بازنشسته به خصولتی‌ها/ ساز مخالفت شستا با قانون جدید منع بکارگیری بازنشستگان

 14. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 15. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 16. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 17. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 18. کرباسچی: روحانی استعفا بدهد

 19. اهداف حمله تروریستی اهواز/ ادبیات وزیر بهداشت در گفت و گو با مردم/ گاف رسانه ضدانقلاب/ پشت پرده عجیب استعفای یک وزیر/ ماجرای شایعه بازداشت حسین طائب و فرزند وزیر اطلاعات

 20. پایان افزایش نجومی قیمتها چه زمانی است ؟

 21. استعلام برای حفظ امانت الهی!

 22. بازار مسکن در نیمه دوم امسال چگونه خواهد بود؟

 23. این سرباز را شناسایی کنید+ عکس

 24. تعداد نفرات کاروان روحانی در سفر به نیویورک اعلام شد

 25. الاحوازیه و رهبران آنها چه کسانی هستند؟

پربحث‌های اخیر

 1. تاجگردون: شک ندارم برخی ارکان دولت ماموریت دارند اوضاع را خراب‌تر کنند

 2. قیمت سکه از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گذشت/ پوند در بازار ۲۰ هزار تومان؛ دینار کویت ۵۱ هزار تومان شد

 3. زنگنه: انشاالله خواب آمریکا برای نفت ایران تعبیر نمی‌شود

 4. یک درس اقتصادی از ایستگاه‌های صلواتی

 5. تاکید رئیس جمهور بر اجرای سریع‎تر ۲ بسته معیشتی مردم

 6. جهانگیری: در لایحه بودجه ۹۸ صیانت از معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد/ باید تلاش کنیم بتوانیم نفت بفروشیم

 7. ماجرای استعفای دسته‌جمعی ۷ معاون وزیر صنعت

 8. صادرات گوجه ممنوع شد

 9. چه کسانی از دولتی ماندن خودروسازان نفع می برند/ آیا شورای رقابت به رقابت رای خواهد داد یا انحصار؟

 10. رویترز: نفت به 100 دلار می‌رسد

 11. رشد ۶۰ درصدی قیمت مسکن در تهران/ افزایش وام تا ۳۰۰ میلیون صحت دارد؟

 12. قیمت خودرو امروز در بازار؛ افزایش ۲ میلیونی سمند ال ایکس و پژو پارس + جدول

 13. نظر نمایندگان مجلس در مورد افزایش قیمت سیگار چیست؟

 14. دلالان ارز سوار بر امواج می‌تازند

 15. تاکید رئیس جمهور بر اجرای سریع‎تر ۲ بسته معیشتی مردم

 16. نفت ۱۰۰ دلاری در راه است

 17. چین واردات نفت ایران را کاهش می‌دهد

 18. تعرفه لاستیک خودروهای سنگین و اتوبوسی ۵ درصد شد + سند

 19. خجسته: ممنوع الخروجی مقامات مرتبط با التهابات ارزی را پیگیری می‌کنیم

 20. حباب سکه کاهش یافت/ مردم به خرید بدلیجات روی آورده‌اند

 21. توضیح خجسته درباره «اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی»

 22. روحانی در گفتگو با شبکه NBC آمریکا: خلیج فارس باید برای تجارت آبراهی همه کشورها امن باشد

 23. رشد ۴۵۰ درصدی پرداخت اعتبار طرح‌های عمرانی در پنج ماه نخست سال

 24. تشکیل ۶۶۸ پرونده احتکار به ارزش ۱۰۰ هزار میلیارد

 25. قدیمی ترین مترو روسیه

پربحث‌های دیروز

 1. تاجگردون: شک ندارم برخی ارکان دولت ماموریت دارند اوضاع را خراب‌تر کنند

 2. قیمت سکه از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گذشت/ پوند در بازار ۲۰ هزار تومان؛ دینار کویت ۵۱ هزار تومان شد

 3. زنگنه: انشاالله خواب آمریکا برای نفت ایران تعبیر نمی‌شود

 4. یک درس اقتصادی از ایستگاه‌های صلواتی

 5. تاکید رئیس جمهور بر اجرای سریع‎تر ۲ بسته معیشتی مردم

 6. جهانگیری: در لایحه بودجه ۹۸ صیانت از معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد/ باید تلاش کنیم بتوانیم نفت بفروشیم

 7. ماجرای استعفای دسته‌جمعی ۷ معاون وزیر صنعت

 8. صادرات گوجه ممنوع شد

 9. چه کسانی از دولتی ماندن خودروسازان نفع می برند/ آیا شورای رقابت به رقابت رای خواهد داد یا انحصار؟

 10. ضرورت محاسبه قیمت خوراک پتروشیمی های بالادستی با ارز بازار ثانویه/ درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی دولت در صورت حذف رانت

 11. رویترز: نفت به 100 دلار می‌رسد

 12. رشد ۶۰ درصدی قیمت مسکن در تهران/ افزایش وام تا ۳۰۰ میلیون صحت دارد؟

 13. قیمت خودرو امروز در بازار؛ افزایش ۲ میلیونی سمند ال ایکس و پژو پارس + جدول

 14. نظر نمایندگان مجلس در مورد افزایش قیمت سیگار چیست؟

 15. دلالان ارز سوار بر امواج می‌تازند

 16. دهه اول محرم هم تمام شد اما گوشت ارزان نشد!

 17. تاکید رئیس جمهور بر اجرای سریع‎تر ۲ بسته معیشتی مردم

 18. نفت ۱۰۰ دلاری در راه است

 19. چین واردات نفت ایران را کاهش می‌دهد

 20. تعرفه لاستیک خودروهای سنگین و اتوبوسی ۵ درصد شد + سند

 21. پتروشیمی‌ها چقدر ارز و با چه نرخی به نیما آوردند؟

 22. توضیح خجسته درباره «اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی»

 23. روحانی در گفتگو با شبکه NBC آمریکا: خلیج فارس باید برای تجارت آبراهی همه کشورها امن باشد

 24. رشد ۴۵۰ درصدی پرداخت اعتبار طرح‌های عمرانی در پنج ماه نخست سال

 25. تشکیل ۶۶۸ پرونده احتکار به ارزش ۱۰۰ هزار میلیارد

پربحث‌های هفته

 1. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 2. چرا مردم باید هزینه ناکارآمدی در صنعت خودرو را بپردازند؟

 3. پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی در مورد کاهش قیمت ارز

 4. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 5. خطر کوچ دولتی‌های بازنشسته به خصولتی‌ها/ ساز مخالفت شستا با قانون جدید منع بکارگیری بازنشستگان

 6. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 7. پایان افزایش نجومی قیمتها چه زمانی است ؟

 8. بازار مسکن در نیمه دوم امسال چگونه خواهد بود؟

 9. تاجگردون: شک ندارم برخی ارکان دولت ماموریت دارند اوضاع را خراب‌تر کنند

 10. قیمت سکه از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گذشت/ پوند در بازار ۲۰ هزار تومان؛ دینار کویت ۵۱ هزار تومان شد

 11. تحریم و جنگ تحمیلی، تهدیدهایی که به فرصت تبدیل شدند/ راز موفقیت صنعت دفاعی ایران چیست؟

 12. تورم دو رقمی شد/ شاخص کل به ۱۱.۳ درصد رسید

 13. اعتراف وزارت نفت به پردات حقوق نجومی به نماینده مجلس

 14. تکرار دوباره داستان مالباختگان سرمایه‌گذاری‌های وسوسه‌انگیز

 15. زنگنه: انشاالله خواب آمریکا برای نفت ایران تعبیر نمی‌شود

 16. جزییات افزایش تعرفه مکالمات همراه اول و ایرانسل + جدول

 17. قطع کامل واردات نفت ایران توسط کره‌جنوبی

 18. یک درس اقتصادی از ایستگاه‌های صلواتی

 19. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 20. افزایش ۱۴.۷ درصدی دخل‌وخرج خانوار ایرانی در ۵ ماه + جزئیات

 21. بازگشت کوپن به ایران/ کوپن الکترونیک چه آینده‌ای خواهد داشت؟

 22. تاکید رئیس جمهور بر اجرای سریع‎تر ۲ بسته معیشتی مردم

 23. تب بازار خودرو پایین نیامد/ آخرین قیمت خودروها در بازار

 24. راغفر:آزادسازی نرخ ارز در راستای سیاست‌های شوک درمانی است

 25. جهانگیری: در لایحه بودجه ۹۸ صیانت از معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد/ باید تلاش کنیم بتوانیم نفت بفروشیم

آخرین عناوین