اعدام سلطان سکه آغاز راه است/ مطالبه‌ای از دستگاه قضا

مهدی حسن زاده،   3970826084 ۲۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
اعدام سلطان سکه آغاز راه است/ مطالبه‌ای از دستگاه قضا

سحرگاه چهارشنبه ۲۳ آبان ماه، سرانجام وحید مظلومین معروف به سلطان سکه و همدست اصلی اش محمد اسماعیل قاسمی معروف به محمد سالم به دار مجازات آویخته شدند تا برخورد با عوامل دخیل در التهابات ارزی وارد مرحله اجرایی شود.

این برخورد البته با برخی واکنش ها و اظهارنظرها در فضای مجازی همراه بود. اظهارنظرهایی که بعضا سعی دارد، اهمیت این اقدام دستگاه قضایی را کم رنگ جلوه دهد. برای ارزیابی این اقدام قاطع قضایی لازم است، به بازخوانی اتفاقاتی بپردازیم که پس از التهابات ارزی در ابتدای سال رخ داد.

پس از جهش نرخ ارز و همزمان سیاست توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی، نشانه های وقوع فساد در توزیع ارز آشکار شد. اگر به تنش‌های مقطعی بازار ارز در سال گذشته و دیگر دوره‌ها از جمله سال های ۹۰ و ۹۱ نگاهی بیندازیم می بینیم که نحوه توزیع ارز در بازار همواره یکی از چالش های اساسی بوده است.

به ویژه در شرایطی که بازار دو یا چند نرخی ارز شکل می گیرد و دولت ها معمولا در ابتدا به سمت توزیع ارز با قیمت پایین تر از بازار برای شکستن قیمت حرکت می کنند، افراد و مجموعه هایی که ارز ارزان را دریافت می کنند در معرض رانتی بزرگ قرار می گیرند و عموما سعی می کنند از مابه التفاوت نرخ ارز بهره مند شوند.

با این حال گزارش‌های دستگاه قضایی و روند رسیدگی به پرونده‌های اخلال ارزی در ماه های اخیر نشان می دهد همچنان در این بخش نبود شفافیت سوال برانگیزی وجود دارد و مشخص نیست که عوامل دریافت کننده ارز چگونه انتخاب می شوند.

این مسئله زمانی سوال برانگیزتر می شود که بدانیم بخشی از ارز بانک مرکزی نه از طریق صرافی ها و بانک ها، بلکه از طریق دلالان خیابانی به بازار عرضه می شد که خود این نحوه توزیع غیرشفاف منشا مفاسد ارزی متعددی بود.

این فسادها در کنار مفاسد توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات و انحراف این منابع ارزی، موجب شکل گیری مطالبات گسترده از رهبری انقلاب تا عموم مردم و از مراجع تقلید تا دیگر نخبگان و کارشناسان اقتصادی برای برخورد با فساد در این زمینه شد.

در این میان رئیس دستگاه قضایی با ارسال نامه ای به رهبر انقلاب خواستار اعطای برخی اختیارات قانونی برای برخورد سریع تر و قاطع تر با این موارد شد و در نهایت با دستگیری متهمان و تکمیل پرونده قضایی برخی از آن ها روند محاکمه مفسدان ارزی سرعت گرفت.

مروری بر کیفرخواست وحید مظلومین و همدست وی نیز نشان می دهد وی چگونه به تشکیل شبکه ای از عوامل خرید و فروش ارز و سکه اقدام کرده بود.در بخشی از کیفرخواست با اشاره به این که سلطان سکه از طریق شرکا و عوامل خود از جمله محمد اسماعیل قاسمی بدون این که خودش در بازار حضور و فعالیت داشته باشد، کارش را پیش می‌برده، آمده بود: «او ۱۵ میلیارد در یک روز عایدش شده است، ۱۷۰ هزار تراکنش در گروه او صورت گرفته که گردش آن ۱۴ هزار میلیارد تومان است و در این بین کمترین تراکنش‌ها برای حساب‌های خودش است.

مظلومین با این که مجوز خرید و فروش سکه و ارز را نداشت اما با ایجاد یک باند سازمان یافته بزرگ‌ترین شبکه اخلال ارزی و خرید و فروش بدون مجوز سکه را تشکیل داده و محمد اسماعیل قاسمی معروف به محمد سالم نیز یکی از اعضای این شبکه بوده است.

همچنین تراکنش مالی شخص محمد اسماعیل قاسمی در این شبکه چهار هزار و ۸۳۴ میلیارد تومان بوده است. از جمله ویژگی های فعالیت مجرمانه این گروه رد و بدل کردن غیر واقعی و صرفا شفاهی قیمت ارز و سکه بوده است که نقش به سزایی در افزایش قیمت داشته است. شبکه مظلومین با خرید و فروش عمده و کلان کاغذی و معاملات فردایی، بازار ارز و سکه را ملتهب کرده است و از اقدامات غیر مجاز دیگر این شبکه خروج منابع مالی به صورت غیر قانونی از کشور بوده است.»

همین بخش های کیفرخواست نشان می دهد که وی چگونه در تشدید التهاب بازار ارز نقش داشته است. التهاباتی که معلوم نیست چند میلیون نفر را به زیر خط فقر برده باشد، چه تعداد خانواده را به دلیل مشکلات اقتصادی به  طلاق کشانده باشد، چند نفر را به اعتیاد نزدیک کرده باشد و ... اگر کمی به آثار اجتماعی اتفاقاتی که این افراد در وقوع آن موثر بودند فکر کنیم اصلا شک نمی کنیم که این‌ها از قاتلی که با چاقو یک نفر را می کشد مستحق تر به اعدام هستند.

صد البته که بحران ارزی ماه های گذشته ناشی از عوامل اقتصادی و سیاسی مهم دیگری نیز بوده است که اعدام وحید مظلومین و محمد سالم نافی آن نیست. علاوه بر این نقش عوامل دولتی زمینه ساز از جمله در بانک مرکزی نیز در ماجرا نادیده گرفته نشده و به گفته سخنگوی قوه قضاییه، پرونده رئیس کل سابق بانک مرکزی و معاون ارزی اش در مرحله رسیدگی است و اعدام دو اخلالگر ارزی به منزله اتمام پرونده فسادهای ارزی نیست.

اگرچه طرح این مطالبه از دستگاه قضا و اطلاع رسانی مردان قضایی از روند رسیدگی به این پرونده می تواند در سرعت عمل بیشتر و محاکمه عوامل دولتی دخیل در این فساد موثر باشد.

در هر صورت فساد ارزی که رخ داده، تبعات منفی زیادی بر اعتماد مردم داشته است و ترمیم این بی اعتمادی جز از طریق برخورد قاطع و شفاف با همه عوامل فساد و اطلاع رسانی صحیح و ایجاد اطمینان از کور شدن منافذ فساد میسر نیست و باید به جای تشکیک های بی مورد و بهانه های بنی اسرائیلی درباره برخورد با دو اخلالگر ارزی، ضمن مطالبه برای تسریع در ادامه برخورد با دیگر عوامل فسادهای ارزی، از دستگاه قضایی که در برخورد با این مفاسد گامی بلند برداشته است، تقدیر شود.

 

منبع: خراسان

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۳۸۷۶۱۱۱:۰۱:۲۱ ۱۳۹۷/۸/۲۶
عدالت وقتی شیرینه که برای همه یکسان باشه، مردم انتظار دارن از نتیجه پرونده حسین فریدون، مهدی جهانگیری، و افرادی از این دست شفاف مطلع باشن. انتظار دارن محاکمه ی دهنده ها و اون هایی که زمینه چنین فسادی رو ایجاد کردن رو هم با همین سرعت عمل ببینن.
ناشناس۶۳۹۱۷۶۱۴:۴۶:۰۹ ۱۳۹۷/۸/۲۶
دولت کریمه احمدی نژاد هم یادت نره دلار ۹۰۰ تومان کرد ۳۵۰۰
ناشناس۶۳۹۳۶۶۱۶:۱۴:۲۳ ۱۳۹۷/۸/۲۶
اون هر گندی زد الان رفته و شش ساله که اینها دارن بدتر از اون رو سر مردم میارن و هرکی هم اعتراض میکنه مثل نوار ، حرفی شبیه جنابعالی میزنن ! بعد هم اگر اون قیمت دلار رو به گفته شما چهار برابر کرد ، اینها که شش برابر کردن و همه قبلیها رو روسفید !
ناشناس۶۳۹۵۹۷۱۹:۳۴:۱۲ ۱۳۹۷/۸/۲۶
احمدی نژاد سنگ بنای بی قانونی رو گذاشت.درست کردن که هیچی برگردوندن سرجای اولش هم کار حضرت فیله.
ناشناس۶۳۹۲۳۶۱۵:۱۴:۲۳ ۱۳۹۷/۸/۲۶
مردم در زمان انتخابات در خصوص منتخبان خود خوب تحقیق و بررسی کنند و سعی جوگیر نشن و انرژی و انتظار کشیدنشون رو بذارن برای امور مهمتر!
ناشناس۶۳۸۸۱۰۱۱:۲۹:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۲۶
آقا مطالبه اصلی مردم اینه که پولهایی که این افراد با رانت بدست میارن ، به چرخه اقتصاد مملکت برگرده ... الان این بابا اعدام شد ، خب تکلیف میلیاردها میلیارد پول چی شد ؟!؟!؟! نکنه به حساب نورچشمی ها و نهادهای خاص رفته ؟!؟!؟! اصل قضیه اینه ، و مطمئن باش اگه پولها رو از این افراد پس بگیرن ، اثرش در سایر رانت خواران بسیار بیشتر از اعدام خواهد بود ... هیچ عاقلی موافق اعدام نیست ، مهم اینه که پول مملکت برگرده ... الان سوال اصلی ما مردم عادی اینه : تکلیف پولهای اینها چی میشه ؟؟؟؟ قوه قضاییه باید شفاف و با سند و مدرک این قضیه رو روشن کنه ....
ناشناس۶۳۸۸۳۵۱۱:۵۰:۱۲ ۱۳۹۷/۸/۲۶
۲۵۰ هزار سکه مصادره شد این اعدامی ها بحساب کی رفته
ناشناس۶۳۹۳۳۲۱۵:۵۲:۳۴ ۱۳۹۷/۸/۲۶
دومیلیون پانصد هزار صحیح است برابر با دوتن
ناشناس۶۳۹۸۴۲۲۳:۲۰:۱۵ ۱۳۹۷/۸/۲۶
2 تن تقریبا 250000 سکه تمام میشود
ناشناس۶۳۸۸۵۱۱۱:۵۷:۳۹ ۱۳۹۷/۸/۲۶
مقصر سیاست دولت ناکارمدی دولت مردان است که باعث چنین جو ی می شود
ناشناس۶۳۹۲۳۸۱۵:۱۴:۲۸ ۱۳۹۷/۸/۲۶
و البته فساد دولتمردان و اطرافیان اونها !
ناشناس۶۳۹۵۹۹۱۹:۳۷:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۲۶
متاسفانه این اوضاع از سال 84 شروع شده
نوید۶۳۸۸۶۹۱۲:۱۱:۵۷ ۱۳۹۷/۸/۲۶
خیلی زود اعدامش کردند خیلی از واقعیت های پرونده هنوز مشخص نیست
ناشناس۶۳۸۹۱۲۱۲:۳۴:۰۰ ۱۳۹۷/۸/۲۶
مطالبه باید شفاف باشد اولین وظیفه قوه قضاییه روشن کردن ۲۵۰ هزار سکه مصادره شده است کجا است
ناشناس۶۳۹۰۳۸۱۳:۳۷:۱۹ ۱۳۹۷/۸/۲۶
تا در ایران چیزی به نام دلال (زالویی که خون مردم را می مکد) وجود دارد هیچ جای اقتصاد سر و سامان نخواهد گرفت
ناشناس۶۳۹۲۴۱۱۵:۱۵:۵۰ ۱۳۹۷/۸/۲۶
مشکل اینجاست که متاسفانه دولت و مجلس و شوراها ، دوست دلالها و بنگاههای معاملاتی هستن و هیچ ارزشی برای مردم قائل نیستن .
ناشناس۶۳۹۱۹۰۱۴:۵۲:۳۳ ۱۳۹۷/۸/۲۶
15 هزار میلیارد تومان از وحید مظلومین و 4 هزار 834 میلیارد تومان از محمد سالم توسط دولت بلوکه و بحساب دولت واریز شد که فقط با پول مظلومین میشه 125000 واحد مسکونی به مبلغ هرکدام 120 میلیون تومن برای زلزله زدگان کرمانشااه خونه ساخت.
ناشناس۶۳۹۲۴۰۱۵:۱۵:۲۳ ۱۳۹۷/۸/۲۶
جزایری ها هاشمی ها جهانگیری ها چرا مجازات اعدام ندارند ؟
ناشناس۶۳۹۴۱۵۱۶:۵۵:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۲۶
ابوالفضل میرعلی چرا اعدام نشد؟
امیذ۶۳۹۳۱۹۱۵:۴۲:۱۵ ۱۳۹۷/۸/۲۶
ایا این استدلال شامل سلاطین خودرو هم میشود ؟
ناشناس۶۳۹۳۷۸۱۶:۲۳:۰۵ ۱۳۹۷/۸/۲۶
هروقت جهانگیری ها و امکثال اون رو اعدام کردند اعتماد مردم برمیگرده وگرنه یه بدبخت رو پیدا کنند و اعدام کنند فایده ای نداره
ناشناس۶۳۹۴۰۷۱۶:۴۵:۰۲ ۱۳۹۷/۸/۲۶
10000 نفر هم اعدام شوند سکه 1 میلیون نمیشه اقتصاد با بگیر و ببند درست نمیشه
ناشناس۶۳۹۴۱۶۱۶:۵۵:۳۰ ۱۳۹۷/۸/۲۶
تا زمانی که دلار به اندازه نیاز مردم و برای همیشه تو بازار نباشه و دولت بصورت مداوم دلار رو به بازار تزریق نکنه هزار نفر هم اعدام بکنید ،همین آشه و همین کاسه ،،،، این بازار امنیتی هم دوامی نداره ، خواهید دید ، منفجر میشه جان من یعنی من اینو میدونم اما دولت نمیدونه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۶۳۹۶۵۹۲۰:۲۴:۰۰ ۱۳۹۷/۸/۲۶
مظلومین میشه اعدام .سیف میشه معاون ریس جمهور چه دنیایی عجیبیه
پورامینی۶۳۹۷۹۰۲۲:۳۰:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۲۶
متاسفانه چندان اشتیاقی برای اشاعه و انتشار بایسته راه کارهایی که اقتصاددانان معتقد به توسعه همه جانبه اقتصادی به معنای واقعی ارایه میکنند دیده نمی شود

پربحث‌های دیروز

  پربحث‌های هفته

  1. «پناهیان» و راه سومی در میانه تخریب و تطهیر 

  2. حکم قصاص نوید افکاری اجرا شد

  3. خواجه در بند نقش ایوان است!..

  4. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

  5. آیت‌الله صانعی دارفانی را وداع گفت

  6. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

  7. سپاه پاسداران: اقدام آل‌خلیفه پاسخ‌ درخور را دریافت خواهد کرد

  8. توافق‌های سریالی با تل‌آویو؛ به نام اعراب به کام ترامپ و نتانیاهو

  9. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

  10. یک عکس خاص از حاج محمود کریمی که ماندگار شد

  11. رای پرونده اکبر طبری صادر شد/ ۳۱ سال زندان و رد اموال

  12. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

  13. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

  14. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

  15. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

  16. سکه از ۱۲ میلیون تومان رد شد/ افزایش قیمت دلار

  17. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

  18. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

  19. استراتژی ظریف برای رسیدن به پاستور/فهرست اموال ضبط‌شده از طبری/فعالیت کدام نامزدهای انتخاباتی شروع شده است؟/روحانی: امسال می‌تواند سال بدی باشد

  20. شیخ حسین انصاریان پس از ابتلا به کرونا بستری شد

  21. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

  22. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

  23. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

  24. دپوی جدید خودروسازها؛ احتکار یا نقص فنی؟

  25. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های دیروز

    پربحث‌های هفته

    1. «پناهیان» و راه سومی در میانه تخریب و تطهیر 

    2. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

    3. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

    4. رای پرونده اکبر طبری صادر شد/ ۳۱ سال زندان و رد اموال

    5. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

    6. استراتژی ظریف برای رسیدن به پاستور/فهرست اموال ضبط‌شده از طبری/فعالیت کدام نامزدهای انتخاباتی شروع شده است؟/روحانی: امسال می‌تواند سال بدی باشد

    7. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

    8. مطالبه از مجلس انقلابی...

    9. افکار عمومی منتظر چه حکمی برای اکبر طبری بود؟

    10. روحانی: نحوه خرید و فروش خودرو به نفع مصرف‌کننده باید اصلاح شود

    11. قالیباف: از هفته جاری شاهد تحول در بورس هستیم/ باید سرمایه و پول مردم به درستی صیانت شود

    12. وعده قالیباف درباره بورس/عبور یاران هاشمی از رئیس دولت اصلاحات/توضیح کدخدایی درباره یک توصیه انتخاباتی جنجالی/نماینده مجلس: سر در ورودی پاستور بنویسید دولت تعطیل است

    13. نظر کاربران بحرینی در خصوص سازش با رژیم صهیونیستی

    14. سخنگوی شورای نگهبان: در پست‌های کلان، مسئولین بهتر است بعد از مدتی جای خود را به جوانان بدهند/ عمده مسائلی که باعث شد مردم استقبال زیادی از انتخابات نکنند اقتصادی بود، نه عملکرد شورا

    15. همه امکان خطا دارند/ از شفافیت نترسیم

    16. صالحی: هزار و ۴۴ سانتریفیوژ در فردو غنی‌سازی می‌کنند

    17. جزئیات تازه از پرونده نوید افکاری/ماموریت جدید جهانگیری/روایت زیباکلام از دلیل حمایت کارگزاران از لاریجانی/روحانی: چرا مردم در فشار قرار می‌گیرند؟ 

    18. رصد دشمن!

    19. تاکید رئیسی بر تفکیک جرم سیاسی از جرم امنیتی/ کنایه باهنر به روحانی درباره اختیارات رئیس‌جمهور/ احتمال حضور جلیلی در انتخابات ۱۴۰۰ جدی‌ شده است؟

    20. چرا مجلس به نقش نظارتی خود در مورد شوراهای اسلامی شهر و روستا عمل نمی‌کند!؟

    آخرین عناوین