اعدام سلطان سکه آغاز راه است/ مطالبه‌ای از دستگاه قضا

مهدی حسن زاده،   3970826084 ۲۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
اعدام سلطان سکه آغاز راه است/ مطالبه‌ای از دستگاه قضا

سحرگاه چهارشنبه ۲۳ آبان ماه، سرانجام وحید مظلومین معروف به سلطان سکه و همدست اصلی اش محمد اسماعیل قاسمی معروف به محمد سالم به دار مجازات آویخته شدند تا برخورد با عوامل دخیل در التهابات ارزی وارد مرحله اجرایی شود.

این برخورد البته با برخی واکنش ها و اظهارنظرها در فضای مجازی همراه بود. اظهارنظرهایی که بعضا سعی دارد، اهمیت این اقدام دستگاه قضایی را کم رنگ جلوه دهد. برای ارزیابی این اقدام قاطع قضایی لازم است، به بازخوانی اتفاقاتی بپردازیم که پس از التهابات ارزی در ابتدای سال رخ داد.

پس از جهش نرخ ارز و همزمان سیاست توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی، نشانه های وقوع فساد در توزیع ارز آشکار شد. اگر به تنش‌های مقطعی بازار ارز در سال گذشته و دیگر دوره‌ها از جمله سال های ۹۰ و ۹۱ نگاهی بیندازیم می بینیم که نحوه توزیع ارز در بازار همواره یکی از چالش های اساسی بوده است.

به ویژه در شرایطی که بازار دو یا چند نرخی ارز شکل می گیرد و دولت ها معمولا در ابتدا به سمت توزیع ارز با قیمت پایین تر از بازار برای شکستن قیمت حرکت می کنند، افراد و مجموعه هایی که ارز ارزان را دریافت می کنند در معرض رانتی بزرگ قرار می گیرند و عموما سعی می کنند از مابه التفاوت نرخ ارز بهره مند شوند.

با این حال گزارش‌های دستگاه قضایی و روند رسیدگی به پرونده‌های اخلال ارزی در ماه های اخیر نشان می دهد همچنان در این بخش نبود شفافیت سوال برانگیزی وجود دارد و مشخص نیست که عوامل دریافت کننده ارز چگونه انتخاب می شوند.

این مسئله زمانی سوال برانگیزتر می شود که بدانیم بخشی از ارز بانک مرکزی نه از طریق صرافی ها و بانک ها، بلکه از طریق دلالان خیابانی به بازار عرضه می شد که خود این نحوه توزیع غیرشفاف منشا مفاسد ارزی متعددی بود.

این فسادها در کنار مفاسد توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات و انحراف این منابع ارزی، موجب شکل گیری مطالبات گسترده از رهبری انقلاب تا عموم مردم و از مراجع تقلید تا دیگر نخبگان و کارشناسان اقتصادی برای برخورد با فساد در این زمینه شد.

در این میان رئیس دستگاه قضایی با ارسال نامه ای به رهبر انقلاب خواستار اعطای برخی اختیارات قانونی برای برخورد سریع تر و قاطع تر با این موارد شد و در نهایت با دستگیری متهمان و تکمیل پرونده قضایی برخی از آن ها روند محاکمه مفسدان ارزی سرعت گرفت.

مروری بر کیفرخواست وحید مظلومین و همدست وی نیز نشان می دهد وی چگونه به تشکیل شبکه ای از عوامل خرید و فروش ارز و سکه اقدام کرده بود.در بخشی از کیفرخواست با اشاره به این که سلطان سکه از طریق شرکا و عوامل خود از جمله محمد اسماعیل قاسمی بدون این که خودش در بازار حضور و فعالیت داشته باشد، کارش را پیش می‌برده، آمده بود: «او ۱۵ میلیارد در یک روز عایدش شده است، ۱۷۰ هزار تراکنش در گروه او صورت گرفته که گردش آن ۱۴ هزار میلیارد تومان است و در این بین کمترین تراکنش‌ها برای حساب‌های خودش است.

مظلومین با این که مجوز خرید و فروش سکه و ارز را نداشت اما با ایجاد یک باند سازمان یافته بزرگ‌ترین شبکه اخلال ارزی و خرید و فروش بدون مجوز سکه را تشکیل داده و محمد اسماعیل قاسمی معروف به محمد سالم نیز یکی از اعضای این شبکه بوده است.

همچنین تراکنش مالی شخص محمد اسماعیل قاسمی در این شبکه چهار هزار و ۸۳۴ میلیارد تومان بوده است. از جمله ویژگی های فعالیت مجرمانه این گروه رد و بدل کردن غیر واقعی و صرفا شفاهی قیمت ارز و سکه بوده است که نقش به سزایی در افزایش قیمت داشته است. شبکه مظلومین با خرید و فروش عمده و کلان کاغذی و معاملات فردایی، بازار ارز و سکه را ملتهب کرده است و از اقدامات غیر مجاز دیگر این شبکه خروج منابع مالی به صورت غیر قانونی از کشور بوده است.»

همین بخش های کیفرخواست نشان می دهد که وی چگونه در تشدید التهاب بازار ارز نقش داشته است. التهاباتی که معلوم نیست چند میلیون نفر را به زیر خط فقر برده باشد، چه تعداد خانواده را به دلیل مشکلات اقتصادی به  طلاق کشانده باشد، چند نفر را به اعتیاد نزدیک کرده باشد و ... اگر کمی به آثار اجتماعی اتفاقاتی که این افراد در وقوع آن موثر بودند فکر کنیم اصلا شک نمی کنیم که این‌ها از قاتلی که با چاقو یک نفر را می کشد مستحق تر به اعدام هستند.

صد البته که بحران ارزی ماه های گذشته ناشی از عوامل اقتصادی و سیاسی مهم دیگری نیز بوده است که اعدام وحید مظلومین و محمد سالم نافی آن نیست. علاوه بر این نقش عوامل دولتی زمینه ساز از جمله در بانک مرکزی نیز در ماجرا نادیده گرفته نشده و به گفته سخنگوی قوه قضاییه، پرونده رئیس کل سابق بانک مرکزی و معاون ارزی اش در مرحله رسیدگی است و اعدام دو اخلالگر ارزی به منزله اتمام پرونده فسادهای ارزی نیست.

اگرچه طرح این مطالبه از دستگاه قضا و اطلاع رسانی مردان قضایی از روند رسیدگی به این پرونده می تواند در سرعت عمل بیشتر و محاکمه عوامل دولتی دخیل در این فساد موثر باشد.

در هر صورت فساد ارزی که رخ داده، تبعات منفی زیادی بر اعتماد مردم داشته است و ترمیم این بی اعتمادی جز از طریق برخورد قاطع و شفاف با همه عوامل فساد و اطلاع رسانی صحیح و ایجاد اطمینان از کور شدن منافذ فساد میسر نیست و باید به جای تشکیک های بی مورد و بهانه های بنی اسرائیلی درباره برخورد با دو اخلالگر ارزی، ضمن مطالبه برای تسریع در ادامه برخورد با دیگر عوامل فسادهای ارزی، از دستگاه قضایی که در برخورد با این مفاسد گامی بلند برداشته است، تقدیر شود.

 

منبع: خراسان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۳۸۷۶۱۱۱:۰۱:۲۱ ۱۳۹۷/۸/۲۶
عدالت وقتی شیرینه که برای همه یکسان باشه، مردم انتظار دارن از نتیجه پرونده حسین فریدون، مهدی جهانگیری، و افرادی از این دست شفاف مطلع باشن. انتظار دارن محاکمه ی دهنده ها و اون هایی که زمینه چنین فسادی رو ایجاد کردن رو هم با همین سرعت عمل ببینن.
ناشناس۶۳۹۱۷۶۱۴:۴۶:۰۹ ۱۳۹۷/۸/۲۶
دولت کریمه احمدی نژاد هم یادت نره دلار ۹۰۰ تومان کرد ۳۵۰۰
ناشناس۶۳۹۳۶۶۱۶:۱۴:۲۳ ۱۳۹۷/۸/۲۶
اون هر گندی زد الان رفته و شش ساله که اینها دارن بدتر از اون رو سر مردم میارن و هرکی هم اعتراض میکنه مثل نوار ، حرفی شبیه جنابعالی میزنن ! بعد هم اگر اون قیمت دلار رو به گفته شما چهار برابر کرد ، اینها که شش برابر کردن و همه قبلیها رو روسفید !
ناشناس۶۳۹۵۹۷۱۹:۳۴:۱۲ ۱۳۹۷/۸/۲۶
احمدی نژاد سنگ بنای بی قانونی رو گذاشت.درست کردن که هیچی برگردوندن سرجای اولش هم کار حضرت فیله.
ناشناس۶۳۹۲۳۶۱۵:۱۴:۲۳ ۱۳۹۷/۸/۲۶
مردم در زمان انتخابات در خصوص منتخبان خود خوب تحقیق و بررسی کنند و سعی جوگیر نشن و انرژی و انتظار کشیدنشون رو بذارن برای امور مهمتر!
ناشناس۶۳۸۸۱۰۱۱:۲۹:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۲۶
آقا مطالبه اصلی مردم اینه که پولهایی که این افراد با رانت بدست میارن ، به چرخه اقتصاد مملکت برگرده ... الان این بابا اعدام شد ، خب تکلیف میلیاردها میلیارد پول چی شد ؟!؟!؟! نکنه به حساب نورچشمی ها و نهادهای خاص رفته ؟!؟!؟! اصل قضیه اینه ، و مطمئن باش اگه پولها رو از این افراد پس بگیرن ، اثرش در سایر رانت خواران بسیار بیشتر از اعدام خواهد بود ... هیچ عاقلی موافق اعدام نیست ، مهم اینه که پول مملکت برگرده ... الان سوال اصلی ما مردم عادی اینه : تکلیف پولهای اینها چی میشه ؟؟؟؟ قوه قضاییه باید شفاف و با سند و مدرک این قضیه رو روشن کنه ....
ناشناس۶۳۸۸۳۵۱۱:۵۰:۱۲ ۱۳۹۷/۸/۲۶
۲۵۰ هزار سکه مصادره شد این اعدامی ها بحساب کی رفته
ناشناس۶۳۹۳۳۲۱۵:۵۲:۳۴ ۱۳۹۷/۸/۲۶
دومیلیون پانصد هزار صحیح است برابر با دوتن
ناشناس۶۳۹۸۴۲۲۳:۲۰:۱۵ ۱۳۹۷/۸/۲۶
2 تن تقریبا 250000 سکه تمام میشود
ناشناس۶۳۸۸۵۱۱۱:۵۷:۳۹ ۱۳۹۷/۸/۲۶
مقصر سیاست دولت ناکارمدی دولت مردان است که باعث چنین جو ی می شود
ناشناس۶۳۹۲۳۸۱۵:۱۴:۲۸ ۱۳۹۷/۸/۲۶
و البته فساد دولتمردان و اطرافیان اونها !
ناشناس۶۳۹۵۹۹۱۹:۳۷:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۲۶
متاسفانه این اوضاع از سال 84 شروع شده
نوید۶۳۸۸۶۹۱۲:۱۱:۵۷ ۱۳۹۷/۸/۲۶
خیلی زود اعدامش کردند خیلی از واقعیت های پرونده هنوز مشخص نیست
ناشناس۶۳۸۹۱۲۱۲:۳۴:۰۰ ۱۳۹۷/۸/۲۶
مطالبه باید شفاف باشد اولین وظیفه قوه قضاییه روشن کردن ۲۵۰ هزار سکه مصادره شده است کجا است
ناشناس۶۳۹۰۳۸۱۳:۳۷:۱۹ ۱۳۹۷/۸/۲۶
تا در ایران چیزی به نام دلال (زالویی که خون مردم را می مکد) وجود دارد هیچ جای اقتصاد سر و سامان نخواهد گرفت
ناشناس۶۳۹۲۴۱۱۵:۱۵:۵۰ ۱۳۹۷/۸/۲۶
مشکل اینجاست که متاسفانه دولت و مجلس و شوراها ، دوست دلالها و بنگاههای معاملاتی هستن و هیچ ارزشی برای مردم قائل نیستن .
ناشناس۶۳۹۱۹۰۱۴:۵۲:۳۳ ۱۳۹۷/۸/۲۶
15 هزار میلیارد تومان از وحید مظلومین و 4 هزار 834 میلیارد تومان از محمد سالم توسط دولت بلوکه و بحساب دولت واریز شد که فقط با پول مظلومین میشه 125000 واحد مسکونی به مبلغ هرکدام 120 میلیون تومن برای زلزله زدگان کرمانشااه خونه ساخت.
ناشناس۶۳۹۲۴۰۱۵:۱۵:۲۳ ۱۳۹۷/۸/۲۶
جزایری ها هاشمی ها جهانگیری ها چرا مجازات اعدام ندارند ؟
ناشناس۶۳۹۴۱۵۱۶:۵۵:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۲۶
ابوالفضل میرعلی چرا اعدام نشد؟
امیذ۶۳۹۳۱۹۱۵:۴۲:۱۵ ۱۳۹۷/۸/۲۶
ایا این استدلال شامل سلاطین خودرو هم میشود ؟
ناشناس۶۳۹۳۷۸۱۶:۲۳:۰۵ ۱۳۹۷/۸/۲۶
هروقت جهانگیری ها و امکثال اون رو اعدام کردند اعتماد مردم برمیگرده وگرنه یه بدبخت رو پیدا کنند و اعدام کنند فایده ای نداره
ناشناس۶۳۹۴۰۷۱۶:۴۵:۰۲ ۱۳۹۷/۸/۲۶
10000 نفر هم اعدام شوند سکه 1 میلیون نمیشه اقتصاد با بگیر و ببند درست نمیشه
ناشناس۶۳۹۴۱۶۱۶:۵۵:۳۰ ۱۳۹۷/۸/۲۶
تا زمانی که دلار به اندازه نیاز مردم و برای همیشه تو بازار نباشه و دولت بصورت مداوم دلار رو به بازار تزریق نکنه هزار نفر هم اعدام بکنید ،همین آشه و همین کاسه ،،،، این بازار امنیتی هم دوامی نداره ، خواهید دید ، منفجر میشه جان من یعنی من اینو میدونم اما دولت نمیدونه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۶۳۹۶۵۹۲۰:۲۴:۰۰ ۱۳۹۷/۸/۲۶
مظلومین میشه اعدام .سیف میشه معاون ریس جمهور چه دنیایی عجیبیه
پورامینی۶۳۹۷۹۰۲۲:۳۰:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۲۶
متاسفانه چندان اشتیاقی برای اشاعه و انتشار بایسته راه کارهایی که اقتصاددانان معتقد به توسعه همه جانبه اقتصادی به معنای واقعی ارایه میکنند دیده نمی شود

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

  2. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

  3. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

  4. فرمانده بسیج دارخوین شادگان ترور شد

  5. توماس فریدمن درنیویورک تایمز: ترامپ مثل آب خوردن دروغ  می‌گوید !

  6. گلایه آیت الله جنتی از رییس جمهور/ دلیل انتقاد محسن هاشمی از فتاح/ ترکان: دولت آدم های درجه یک را به کار نگرفته است

  7. عامل تخریب تصویر سردار سلیمانی دستگیر و آزاد شد

  8. همتی: عملیات بازار باز برای پیش‌بینی‌پذیر کردن بازار پول است/ کسی نمی‌تواند در بازار ارز تأثیر جدی بگذارد

  9. پیشنهاد پرداخت یارانه ۷۵ هزار تومانی به تمامی مردم

  10. ترامپ: مجروح شدن نیروهایمان در عین‌الاسد خیلی جدی نبود/ درباره تعداد مجروحین از پنتاگون سوال کنید

  11. آیت‌الله جنتی: رئیس‌جمهور اظهاراتی نداشته باشد که مورد سوءاستفاده دشمنان قرار گیرد/ شورای نگهبان از تائید یا رد صلاحیت هیچ فردی متنفع یا متضرر نمی‌شود

  12. حضور ۲۵ ساله آیت‌الله در کاخ مرمر!

  13. اخطار دیده‌بان شفافیت و عدالت به عدم حمایت وزارت نفت از تولید داخلی لوله‌های ترش

  14. مکرون خواستار توافق با ایران بر سر برنامه موشکی بالستیک شد

  15. اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در تکاپوی رسیدن به فهرست انتخاباتی

  16. «ترانه علیدوستی» به دادسرا احضار شد

  17. کاهش نفوذ غربی ها در خاورمیانه به روایت روزنامه مصری

  پربحث‌های هفته

  1. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

  2. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

  3. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

  4. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

  5. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

  6. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

  7. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

  8. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

  9. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

  10. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

  11. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

  12. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

  13. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

  14. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

  15. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

  16. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

  17. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

  18. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

  19. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

  20. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

  21. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

  22. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

  23. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

  24. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

  25. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

   2. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

   3. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

   4. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

   5. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

   6. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

   7. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

   8. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

   9. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

   10. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

   11. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

   12. آزمون بزرگ شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات مجلس/ مفسدان اقتصادی نباید تایید شوند

   13. چرا ترامپ درباره تلفات عین‌الاسد دروغ گفت؟/ آزمون شفافیت شورای نگهبان/ واکنش کدخدایی به انتقاد لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان

   14. زیبا کلام برای خودش نوشابه باز کرد؟!

   15. انتقاد فرشاد مومنی از صحبت‌های اخیر رئیس جمهور/خاطره عماد افروغ از سردار سلیمانی/چه کسی جانشین لاریجانی می‌شود؟

   16. شورای نگهبان و چالش بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ شورا به ابهامات پاسخ دهد

   17. جایزه ۳ میلیون دلاری برای سر ترامپ

   18. جبهه پایداری و انتخابات پیش رو    

   19. روایت کاربران «الف» از مهم ترین ویژگی شهید قاسم سلیمانی

   20. رهبر معظم انقلاب: باید قوی شویم/ دشمن از حادثه هواپیما خوشحال شد/ پاسخ موشکی سپاه و تشییع میلیونی سردار سلیمانی از ایام الله است

   21. حرکت اول تحول در گام دوم انقلاب 

   22. احمد توکلی: روی پای خود ایستادن به معنای قطع رابطه با دنیا نیست/ روحانی فرافکنی می‌کنند

   23. روحانی: موشک‌باران عین‌الاسد پنتاگون را ۲۴ ساعت بیدار نگه داشت/ اگر از برجام خارج می‌شدیم وارد باتلاق شده‌بودیم

   24. ظریف: در صورت ارسال پرونده ایران به شورای امنیت از NPT خارج می‌شویم

   25. نظرات برگزیده مخاطبین الف: موشک اصلی پنهانکاری ۳روزه بود/ چرا اجازه پرواز در شرایط جنگی صادر شد؟/ اعتماد عمومی باید احیا شود/ این روزها نباید تفرقه داشته باشیم

   آخرین عناوین