اعدام سلطان سکه آغاز راه است/ مطالبه‌ای از دستگاه قضا

مهدی حسن زاده،   3970826084 ۲۵ نظر، ۱۳ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
اعدام سلطان سکه آغاز راه است/ مطالبه‌ای از دستگاه قضا

سحرگاه چهارشنبه ۲۳ آبان ماه، سرانجام وحید مظلومین معروف به سلطان سکه و همدست اصلی اش محمد اسماعیل قاسمی معروف به محمد سالم به دار مجازات آویخته شدند تا برخورد با عوامل دخیل در التهابات ارزی وارد مرحله اجرایی شود.

این برخورد البته با برخی واکنش ها و اظهارنظرها در فضای مجازی همراه بود. اظهارنظرهایی که بعضا سعی دارد، اهمیت این اقدام دستگاه قضایی را کم رنگ جلوه دهد. برای ارزیابی این اقدام قاطع قضایی لازم است، به بازخوانی اتفاقاتی بپردازیم که پس از التهابات ارزی در ابتدای سال رخ داد.

پس از جهش نرخ ارز و همزمان سیاست توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی، نشانه های وقوع فساد در توزیع ارز آشکار شد. اگر به تنش‌های مقطعی بازار ارز در سال گذشته و دیگر دوره‌ها از جمله سال های ۹۰ و ۹۱ نگاهی بیندازیم می بینیم که نحوه توزیع ارز در بازار همواره یکی از چالش های اساسی بوده است.

به ویژه در شرایطی که بازار دو یا چند نرخی ارز شکل می گیرد و دولت ها معمولا در ابتدا به سمت توزیع ارز با قیمت پایین تر از بازار برای شکستن قیمت حرکت می کنند، افراد و مجموعه هایی که ارز ارزان را دریافت می کنند در معرض رانتی بزرگ قرار می گیرند و عموما سعی می کنند از مابه التفاوت نرخ ارز بهره مند شوند.

با این حال گزارش‌های دستگاه قضایی و روند رسیدگی به پرونده‌های اخلال ارزی در ماه های اخیر نشان می دهد همچنان در این بخش نبود شفافیت سوال برانگیزی وجود دارد و مشخص نیست که عوامل دریافت کننده ارز چگونه انتخاب می شوند.

این مسئله زمانی سوال برانگیزتر می شود که بدانیم بخشی از ارز بانک مرکزی نه از طریق صرافی ها و بانک ها، بلکه از طریق دلالان خیابانی به بازار عرضه می شد که خود این نحوه توزیع غیرشفاف منشا مفاسد ارزی متعددی بود.

این فسادها در کنار مفاسد توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات و انحراف این منابع ارزی، موجب شکل گیری مطالبات گسترده از رهبری انقلاب تا عموم مردم و از مراجع تقلید تا دیگر نخبگان و کارشناسان اقتصادی برای برخورد با فساد در این زمینه شد.

در این میان رئیس دستگاه قضایی با ارسال نامه ای به رهبر انقلاب خواستار اعطای برخی اختیارات قانونی برای برخورد سریع تر و قاطع تر با این موارد شد و در نهایت با دستگیری متهمان و تکمیل پرونده قضایی برخی از آن ها روند محاکمه مفسدان ارزی سرعت گرفت.

مروری بر کیفرخواست وحید مظلومین و همدست وی نیز نشان می دهد وی چگونه به تشکیل شبکه ای از عوامل خرید و فروش ارز و سکه اقدام کرده بود.در بخشی از کیفرخواست با اشاره به این که سلطان سکه از طریق شرکا و عوامل خود از جمله محمد اسماعیل قاسمی بدون این که خودش در بازار حضور و فعالیت داشته باشد، کارش را پیش می‌برده، آمده بود: «او ۱۵ میلیارد در یک روز عایدش شده است، ۱۷۰ هزار تراکنش در گروه او صورت گرفته که گردش آن ۱۴ هزار میلیارد تومان است و در این بین کمترین تراکنش‌ها برای حساب‌های خودش است.

مظلومین با این که مجوز خرید و فروش سکه و ارز را نداشت اما با ایجاد یک باند سازمان یافته بزرگ‌ترین شبکه اخلال ارزی و خرید و فروش بدون مجوز سکه را تشکیل داده و محمد اسماعیل قاسمی معروف به محمد سالم نیز یکی از اعضای این شبکه بوده است.

همچنین تراکنش مالی شخص محمد اسماعیل قاسمی در این شبکه چهار هزار و ۸۳۴ میلیارد تومان بوده است. از جمله ویژگی های فعالیت مجرمانه این گروه رد و بدل کردن غیر واقعی و صرفا شفاهی قیمت ارز و سکه بوده است که نقش به سزایی در افزایش قیمت داشته است. شبکه مظلومین با خرید و فروش عمده و کلان کاغذی و معاملات فردایی، بازار ارز و سکه را ملتهب کرده است و از اقدامات غیر مجاز دیگر این شبکه خروج منابع مالی به صورت غیر قانونی از کشور بوده است.»

همین بخش های کیفرخواست نشان می دهد که وی چگونه در تشدید التهاب بازار ارز نقش داشته است. التهاباتی که معلوم نیست چند میلیون نفر را به زیر خط فقر برده باشد، چه تعداد خانواده را به دلیل مشکلات اقتصادی به  طلاق کشانده باشد، چند نفر را به اعتیاد نزدیک کرده باشد و ... اگر کمی به آثار اجتماعی اتفاقاتی که این افراد در وقوع آن موثر بودند فکر کنیم اصلا شک نمی کنیم که این‌ها از قاتلی که با چاقو یک نفر را می کشد مستحق تر به اعدام هستند.

صد البته که بحران ارزی ماه های گذشته ناشی از عوامل اقتصادی و سیاسی مهم دیگری نیز بوده است که اعدام وحید مظلومین و محمد سالم نافی آن نیست. علاوه بر این نقش عوامل دولتی زمینه ساز از جمله در بانک مرکزی نیز در ماجرا نادیده گرفته نشده و به گفته سخنگوی قوه قضاییه، پرونده رئیس کل سابق بانک مرکزی و معاون ارزی اش در مرحله رسیدگی است و اعدام دو اخلالگر ارزی به منزله اتمام پرونده فسادهای ارزی نیست.

اگرچه طرح این مطالبه از دستگاه قضا و اطلاع رسانی مردان قضایی از روند رسیدگی به این پرونده می تواند در سرعت عمل بیشتر و محاکمه عوامل دولتی دخیل در این فساد موثر باشد.

در هر صورت فساد ارزی که رخ داده، تبعات منفی زیادی بر اعتماد مردم داشته است و ترمیم این بی اعتمادی جز از طریق برخورد قاطع و شفاف با همه عوامل فساد و اطلاع رسانی صحیح و ایجاد اطمینان از کور شدن منافذ فساد میسر نیست و باید به جای تشکیک های بی مورد و بهانه های بنی اسرائیلی درباره برخورد با دو اخلالگر ارزی، ضمن مطالبه برای تسریع در ادامه برخورد با دیگر عوامل فسادهای ارزی، از دستگاه قضایی که در برخورد با این مفاسد گامی بلند برداشته است، تقدیر شود.

 

منبع: خراسان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۳۸۷۶۱۱۱:۰۱:۲۱ ۱۳۹۷/۸/۲۶
عدالت وقتی شیرینه که برای همه یکسان باشه، مردم انتظار دارن از نتیجه پرونده حسین فریدون، مهدی جهانگیری، و افرادی از این دست شفاف مطلع باشن. انتظار دارن محاکمه ی دهنده ها و اون هایی که زمینه چنین فسادی رو ایجاد کردن رو هم با همین سرعت عمل ببینن.
ناشناس۶۳۹۱۷۶۱۴:۴۶:۰۹ ۱۳۹۷/۸/۲۶
دولت کریمه احمدی نژاد هم یادت نره دلار ۹۰۰ تومان کرد ۳۵۰۰
ناشناس۶۳۹۳۶۶۱۶:۱۴:۲۳ ۱۳۹۷/۸/۲۶
اون هر گندی زد الان رفته و شش ساله که اینها دارن بدتر از اون رو سر مردم میارن و هرکی هم اعتراض میکنه مثل نوار ، حرفی شبیه جنابعالی میزنن ! بعد هم اگر اون قیمت دلار رو به گفته شما چهار برابر کرد ، اینها که شش برابر کردن و همه قبلیها رو روسفید !
ناشناس۶۳۹۵۹۷۱۹:۳۴:۱۲ ۱۳۹۷/۸/۲۶
احمدی نژاد سنگ بنای بی قانونی رو گذاشت.درست کردن که هیچی برگردوندن سرجای اولش هم کار حضرت فیله.
ناشناس۶۳۹۲۳۶۱۵:۱۴:۲۳ ۱۳۹۷/۸/۲۶
مردم در زمان انتخابات در خصوص منتخبان خود خوب تحقیق و بررسی کنند و سعی جوگیر نشن و انرژی و انتظار کشیدنشون رو بذارن برای امور مهمتر!
ناشناس۶۳۸۸۱۰۱۱:۲۹:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۲۶
آقا مطالبه اصلی مردم اینه که پولهایی که این افراد با رانت بدست میارن ، به چرخه اقتصاد مملکت برگرده ... الان این بابا اعدام شد ، خب تکلیف میلیاردها میلیارد پول چی شد ؟!؟!؟! نکنه به حساب نورچشمی ها و نهادهای خاص رفته ؟!؟!؟! اصل قضیه اینه ، و مطمئن باش اگه پولها رو از این افراد پس بگیرن ، اثرش در سایر رانت خواران بسیار بیشتر از اعدام خواهد بود ... هیچ عاقلی موافق اعدام نیست ، مهم اینه که پول مملکت برگرده ... الان سوال اصلی ما مردم عادی اینه : تکلیف پولهای اینها چی میشه ؟؟؟؟ قوه قضاییه باید شفاف و با سند و مدرک این قضیه رو روشن کنه ....
ناشناس۶۳۸۸۳۵۱۱:۵۰:۱۲ ۱۳۹۷/۸/۲۶
۲۵۰ هزار سکه مصادره شد این اعدامی ها بحساب کی رفته
ناشناس۶۳۹۳۳۲۱۵:۵۲:۳۴ ۱۳۹۷/۸/۲۶
دومیلیون پانصد هزار صحیح است برابر با دوتن
ناشناس۶۳۹۸۴۲۲۳:۲۰:۱۵ ۱۳۹۷/۸/۲۶
2 تن تقریبا 250000 سکه تمام میشود
ناشناس۶۳۸۸۵۱۱۱:۵۷:۳۹ ۱۳۹۷/۸/۲۶
مقصر سیاست دولت ناکارمدی دولت مردان است که باعث چنین جو ی می شود
ناشناس۶۳۹۲۳۸۱۵:۱۴:۲۸ ۱۳۹۷/۸/۲۶
و البته فساد دولتمردان و اطرافیان اونها !
ناشناس۶۳۹۵۹۹۱۹:۳۷:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۲۶
متاسفانه این اوضاع از سال 84 شروع شده
نوید۶۳۸۸۶۹۱۲:۱۱:۵۷ ۱۳۹۷/۸/۲۶
خیلی زود اعدامش کردند خیلی از واقعیت های پرونده هنوز مشخص نیست
ناشناس۶۳۸۹۱۲۱۲:۳۴:۰۰ ۱۳۹۷/۸/۲۶
مطالبه باید شفاف باشد اولین وظیفه قوه قضاییه روشن کردن ۲۵۰ هزار سکه مصادره شده است کجا است
ناشناس۶۳۹۰۳۸۱۳:۳۷:۱۹ ۱۳۹۷/۸/۲۶
تا در ایران چیزی به نام دلال (زالویی که خون مردم را می مکد) وجود دارد هیچ جای اقتصاد سر و سامان نخواهد گرفت
ناشناس۶۳۹۲۴۱۱۵:۱۵:۵۰ ۱۳۹۷/۸/۲۶
مشکل اینجاست که متاسفانه دولت و مجلس و شوراها ، دوست دلالها و بنگاههای معاملاتی هستن و هیچ ارزشی برای مردم قائل نیستن .
ناشناس۶۳۹۱۹۰۱۴:۵۲:۳۳ ۱۳۹۷/۸/۲۶
15 هزار میلیارد تومان از وحید مظلومین و 4 هزار 834 میلیارد تومان از محمد سالم توسط دولت بلوکه و بحساب دولت واریز شد که فقط با پول مظلومین میشه 125000 واحد مسکونی به مبلغ هرکدام 120 میلیون تومن برای زلزله زدگان کرمانشااه خونه ساخت.
ناشناس۶۳۹۲۴۰۱۵:۱۵:۲۳ ۱۳۹۷/۸/۲۶
جزایری ها هاشمی ها جهانگیری ها چرا مجازات اعدام ندارند ؟
ناشناس۶۳۹۴۱۵۱۶:۵۵:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۲۶
ابوالفضل میرعلی چرا اعدام نشد؟
امیذ۶۳۹۳۱۹۱۵:۴۲:۱۵ ۱۳۹۷/۸/۲۶
ایا این استدلال شامل سلاطین خودرو هم میشود ؟
ناشناس۶۳۹۳۷۸۱۶:۲۳:۰۵ ۱۳۹۷/۸/۲۶
هروقت جهانگیری ها و امکثال اون رو اعدام کردند اعتماد مردم برمیگرده وگرنه یه بدبخت رو پیدا کنند و اعدام کنند فایده ای نداره
ناشناس۶۳۹۴۰۷۱۶:۴۵:۰۲ ۱۳۹۷/۸/۲۶
10000 نفر هم اعدام شوند سکه 1 میلیون نمیشه اقتصاد با بگیر و ببند درست نمیشه
ناشناس۶۳۹۴۱۶۱۶:۵۵:۳۰ ۱۳۹۷/۸/۲۶
تا زمانی که دلار به اندازه نیاز مردم و برای همیشه تو بازار نباشه و دولت بصورت مداوم دلار رو به بازار تزریق نکنه هزار نفر هم اعدام بکنید ،همین آشه و همین کاسه ،،،، این بازار امنیتی هم دوامی نداره ، خواهید دید ، منفجر میشه جان من یعنی من اینو میدونم اما دولت نمیدونه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۶۳۹۶۵۹۲۰:۲۴:۰۰ ۱۳۹۷/۸/۲۶
مظلومین میشه اعدام .سیف میشه معاون ریس جمهور چه دنیایی عجیبیه
پورامینی۶۳۹۷۹۰۲۲:۳۰:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۲۶
متاسفانه چندان اشتیاقی برای اشاعه و انتشار بایسته راه کارهایی که اقتصاددانان معتقد به توسعه همه جانبه اقتصادی به معنای واقعی ارایه میکنند دیده نمی شود

پربحث‌های امروز

 1. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 2. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 3. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 4. بازار آجیل شب یلدا   

 5. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 6. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 7. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 8. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 9. پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸

 10. صحنه وحشتناکی که کارمند تنها در شرکت با آن مواجه شد  

 11. خوب بد زشت سخنان ظریف

 12. سرعت رشد مسکن در آذر + جدول قیمت

 13. مردم از فقر و تبعیض ناراحت اند، با برجام، FATF و بازی سیاسی شما کار ندارند

 14. بلاتکلیفی جاماندگان دریافت بسته حمایتی دولت/ خانواده‌هایی که مشمول بسته حمایتی نشده‌اند، چه کنند؟

 15. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 16. سفره کارگران چیده می‌شود

 17. یادداشت مطهری درباره بدعت مجمع تشخیص مصلحت نظام!

 18. دوروف  چگونه به تلگرام طلایی شما پیام فرستاد؟

 19. زمان بازنشستگی «زیباکلام» از دانشگاه تهران مشخص شد

 20. انتقاد کامیابی‌نیا از فهرست ۳۵ نفره کی‌روش/ هرکسی سرش به کار تیم خودش باشد بهتر است

 21. 92 درصد از بیمه شدگان کمتر از 3 میلیون تومان درآمد دارند

 22. واردات واکسنی که در تولید آن خودکفا هستیم!

 23. پیش بینی زمان مرگ تنها با یک آزمایش خون

 24. نوبخت: لایحه بودجه ۹۸ یکشنبه هفته آینده به مجلس تقدیم می‌شود

 25. تجمع نمایندگان اصفهان در دفتر آیت‌الله طباطبایی‌نژاد

پربحث‌های دیروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 4. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 5. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 6. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 7. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 8. مظلومی که داستان ندارد

 9. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 10. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 11. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 12. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 13. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 14. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 15. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 16. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 17. ظریف کافه را بهم ریخت / ادعایی که زود تکذیب شد  

 18. خداوند از علما، عهد و پیمان گرفته که در برابر شکم‌بارگی ستم‌گران و گرسنگی مظلومان سکوت نکنند  

 19. داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست

 20. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 21. راز جسد سوخته زن جوان در کوه‌های مشهد

 22. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 23. واکنش مهاجرانی به سخنان امروز رضا پهلوی!  

 24. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 25. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 9. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 10. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 11. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 12. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 13. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 14. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 15. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 16. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 17. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 18. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 19. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 20. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 21. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 22. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 23. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 24. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 25. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

پربحث‌های امروز

 1. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 2. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 3. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 4. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 5. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 6. خوب بد زشت سخنان ظریف

 7. یادداشت مطهری درباره بدعت مجمع تشخیص مصلحت نظام!

 8. تجمع نمایندگان اصفهان در دفتر آیت‌الله طباطبایی‌نژاد

 9. یکی از نشانه‌های وقاحت در برخی مسئولان  

 10. جلسه غیرعلنی تمام شد؛ آغاز جلسه علنی مجلس

 11. ابزار‌های نظارتی مجلس کارآمدتر می‌شود

 12. توضیحات یک مقام آگاه درباره پرونده «وحید صیادی نصیری»

 13. مواد منفجره حادثه چابهار چگونه به کشور وارد شد؟

 14. کار تراشی معاون روحانی برای شرکتی که از آن سهم می‌برد + سند

 15. همسر «مهندس بازرگان» درگذشت

 16. اعلام وصول ۵ سوال از ظریف

 17. وزیر دفاع: بخش دفاعی کشور نگاه به بیرون ندارد/ اتخاذ تدابیر صحیح رهبری موجب شکست آمریکایی‌ها شد

 18. اقدامات دولت در مبارزه با پولشویی

 19. فرمانده ارتش: تدابیر رهبر انقلاب قطب‌نمایی برای پیشرفت است

 20. مطهری و صادقی کجاء مجلس نشسته‌اند؟  

 21. نعمتی: بودجه ۹۸ باید واقعی بسته شود/ ارائه بودجه به مجلس طی ۱۰ روز آینده

 22. صحبت‌های لاریجانی درباره استعفای نمایندگان اصفهان

 23. اسامی ۲۱ نماینده تاخیرکننده آغاز جلسه علنی مجلس

 24. آغاز جلسه غیرعلنی مجلس با موضوع لایحه بودجه ۹۸

 25. عضو کمیسیون فرهنگی: طرح سازش به درد ملت ایران نمی‌خورد

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 2. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 3. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 4. مظلومی که داستان ندارد

 5. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 6. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 7. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 8. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 9. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 10. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 11. ظریف کافه را بهم ریخت / ادعایی که زود تکذیب شد  

 12. داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست

 13. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 14. واکنش مهاجرانی به سخنان امروز رضا پهلوی!  

 15. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 16. حاجی‌بابایی: اعتماد کردن مجدد به آمریکا اشتباه محض است

 17. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 18. واعظی در واکنش به مصاحبه حجاریان: با اصلاح‌طلبان تندرو روابط خوبی نداریم/ با هیچ گروهی ائتلاف نکردیم

 19. کدخدایی: شورای نگهبان نمی‌تواند از ایرادات CFT چشم پوشی کند

 20. جنجال ضدانقلاب روی عکس آیت‌الله کاشانی + تصاویر

 21. کاظم جلالی: خبری از اجرای SPV نیست

 22. «دولت» خبر انتصاب داماد روحانی در وزارت صمت را تایید کرد

 23. انصاری: حتماً ضعف‌هایی دولت‌ وجود دارد/ نگه ‌داشتن نرخ ارز و ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

 24. دیدار نمایندگان مستعفی با امام جمعه موقت اصفهان

 25. غیبت ۱۴ عضو مجمع تشخیص در جلسه امروز + اسامی

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 3. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 4. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 5. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 6. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 7. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 8. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 9. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 10. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 11. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 12. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 13. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 14. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 15. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 16. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 17. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 18. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 19. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 20. مظلومی که داستان ندارد

 21. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 22. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 23. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 24. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 25. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

آخرین عناوین