مافیای سیگار در کوچه‌پس‌کوچه‌های بازار تهران

گروه اقتصادی الف،   3970724127 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

اتفاقات اخیر بازار سیگار میلیاردها تومان به جیب کسانی ریخت که بعضی‌ها «مافیا» می‌نامندشان؛ مافیایی که هیچکس حرفی درباره‌شان نمی‌زند؛ وقتی هم از کف بازاری‌ها میپرسی، یا چپ چپ نگاهت می‌کنند یا شانه بالا می‌اندازند و یک «نمی‌دانم» می‌پرانند و خلاص.

به گزارش تسنیم، بازار مولوی همیشه غلغله است؛ البته نه به شلوغی چند هفته پیش؛ ولی ماجرای راسته سیگار فروش‌های مولوی جدای از بقیه است؛ همچنان پر جنب و جوش. آنقدر که نه در مغازه‌های چند وجبی و نقلی سیگارفروش‌های کوچه بازار حضرتی جای سوزن انداختن است نه در کوچه‌ای که دو طرفش سیگارفروش‌ها روی زمین بساط سیگارهای قاچاق پهن کرده‌اند؛ مشتری‌های این بازار هم بین مغازه‌دارها و بساطی‌هایی که عمدتاً سیگار قاچاق می‌فروشند تاب می‌خورند.

توی مغازه‌های بازار حضرتی، تا سقف سیگار چیده‌اند؛ همگی تولید داخل یا تحت لیسانس با عکس کفشی که در حال له کردن یک نخ سیگار است و جمله‌‌ کلیشه‌ای «ترک سیگار موجب سلامتی و طول عمر شما می‌شود»؛ سیگارهای قانونی و وارداتی؛ اما در بساط سیگار فروش‌های وسط کوچه همه جور سیگاری پیدا می‌شود، از سیگارهای عجیب و غریب با بسته‌بندی‌های جذاب و خوش رنگ و لعاب تا برندهای معمولی سیگار؛ البته از نوع قاچاقش؛ به اصطلاح خودشان بدون عکس. از سفارش عرب تا سفارش ترک و روس؛ اینجا برای همه سیگاری‌ها جذاب است و فریبنده؛ با قیمت‌هایی که به مراتب از سوپرمارکت‌ها و دکه‌های روزنامه‌فروشی ارزانتر است.

سایه سنگین مافیای سیگار بر سر کوچه‌پس‌کوچه‌های بازار حضرتی تهران

خیلی‌ها معتقدند اتفاقاتی که این چند ماهه در بازار سیگار کشور و صدالبته در کوچه‌پس‌کوچه‌های بازار مولوی افتاده انقدر جالب و عجیب است که برای خیلی‌ها باورکردنی نیست؛ اینکه در همین بازار و درست در همین چند ماه، بعضی‌ها آنقدر پول جابجا کردند که حسابش با کرام الکاتبین است. سیگارفروش‌ها و مشتری‌های بازار حضرتی آنقدر سرشان شلوغ است که خیلی وقت برای توضیح دادن آنچه در این کوچه در حال اتفاق است ندارند؛ بعضی‌هایشان اگر خیلی لطف کنند، یک جمله سربالا جواب می‌دهند و نهایتاً با حرکت سر و گردن و شانه بالاانداختن‌های زورکی یک «نمی‌دانیم» می‌پرانند و خلاص.

به هر حال نوسان قیمت در بازار سیگار و رشد چندین برابری قیمت سیگارهایی که حتی در داخل تولید می‌شوند، بازار همیشه پرسود سیگار را پر سودتر کرده آنقدر که خیلی‌ها معتقدند آدم‌های قدرتمندی پشت کوچه‌پس‌کوچه‌های تو در توی این بازار نشسته‌اند و همه چیز را کنترل می‌کند. یکی از سیگار فروش‌ها یک بسته سیگار از توی بساطش درمی‌آورد؛ قیمت چاپی ته پاکت را نشانم می‌دهد و می‌گوید: «خودت ببین؛ قیمتش چنده؟ 4500 تومن؛‌ تاریخ تولیدش رو نگاه کن؛ خورده 96/09؛ ولی همینجا قیمت هر باکس 10 تایی‌اش 105 هزار تومنه؛ یعنی 2.5 برابر؛ فقط این نیست؛ همین پاکت سیگار توی داغی همین بازار تا 16 هزار تومن هم فروخته شد.» وقتی می‌پرسم چرا انقدر گران می‌فروشند؟ می‌گوید همین سیگار را خودم 100 تومن خریدم و 105 تومن می‌فروشم. پاپیچش که می‌شوم، یک کلمه تحویلم می‌دهد و باز هم خلاص؛ «نمی‌دانم».

جالب‌تر اینکه وقتی بیشتر توی بازار پرسه می‌زنی، تازه می‌فهمی روی سیگارهای در حال فروش، قیمت‌های مختلفی چاپ شده؛ از 45000 ریال با تاریخ تولید 96/9، تا 55000 ریال به تاریخ تولید 97/01 تا سیگار 75000 ریالی به تاریخ تولید 97/06؛ همگی از یک برند.

نمایندگی شرکت «...»: سیگار را زیر قیمت چاپ شده روی پاکت می‌فروشیم

اگر سراغ نماینده‌های شرکت‌های تولید سیگار را از دست فروش‌ها بگیری، یک «نمی‌دانم» حواله‌ات می‌کنند و اگر از مغازه‌دارها که به مراتب کم‌حرف‌ترند، بپرسی، طبق معمول یا شانه‌ای بالا می‌اندازند یا با چشم و ابرو آدرس ناکجا آبادی را می‌دهند که فقط جوابی داده باشند؛ به هر حال اگر سمج باشی، بعد از یکی دوبار سرک کشیدن از سر تا ته این بازار، یکی‌شان را پیدا می‌کنی؛ مغازه‌ای نسبتاً بزرگ‌تر از سیگارفروش‌ها و به مراتب شیک‌تر؛ وقتی از در شیشه‌ای که جلوی پاهایت خود به خود باز می‌شود رد می‌شوی، فضا برایت عوض می‌شود؛ توی این اتاق‌ها نه خبری از کارتن‌ها و باکس‌های روی هم چیده شده سیگار هست نه سروصدا و شلوغی؛ همه چیز با نورهای نئونی آبی لاجوردی، شیک‌تر به نظر می‌رسد؛ یک کانتر شیک، دو صندلی چرمی پشت کانتر، یک ال‌سی‌دی بزرگ، گوشی‌های تلفن و چند باکس خوش رنگ و لعاب سیگار که توی ویترینی نورپردازی شده، نقش دکور را دارند؛ این‌ها همه آن چیزی است که می‌بینی؛ دفتری که هر جور حساب کنی اصلا شبیه مغازه‌های بازار مولوی و کوچه حضرتی نیست.

مردی که پشت کانتر نشسته انقدر خوش برخورد هست که جرات کنی یک راست با یک سوال بری سراغ اصل ماجرا؛ اینکه چرا شرکت «...» که یکی از معروف‌ترین برندهای دنیا است و بخش بزرگی از بازار سیگار ایران را هم در اختیار دارد، انقدر برای مشتری‌هایش ارزش قائل نیست که محصول تولیدی‌اش را 3 برابر قیمت چاپ شده روی محصولش می‌فروشد؟ این را که می‌گویم، چشم‌هایش را ریز می‌کند و ناخودآگاه لب‌هایش جوری کش می‌آید که نمی‌شود دقیق فهمید عصبانی شده یا می‌خندد؛ به هر حال انگار دفعه اول است چنین چیزی را می‌شنود؛ صدایش را صاف می‌کند و می‌گوید:

- قیمتی که روی پاکت سیگار چاپ شده، قیمت خرید مصرف کننده‌است؛ یعنی ما به قیمت عمده فروشی و پایین‌تر از قیمت چاپی، به مغازه‌دار و کسانیکه مجوز فروش سیگار دارند، می‌فروشیم؟

- یعنی چند؟ کمتر از 4500 تومن، یا کمتر از 5500 تومن یا کمتر از 7500 تومن؟

- الان که روی پاکت خورده 7500 تومن، ما هر باکس 10 تایی را می‌دهیم 67 هزار و 700؛ یعنی هر پاکت 6 هزار 770 تومن.

از پشت شیشه، مغازه‌های سیگار فروشی را نشانش می‌دهم و می‌گویم: پس چطور ممکنه همین سیگاری که شما می‌دهید 67700 تومن، توی مغازه سیگارفروش‌های روبرو، می‌شود 105 هزار تومن و چند هفته پیش 140 هزار تومن هم شده بود؟ می‌خندد و می‌گوید «دیگه مسئولیت اونا با ما نیست؛ ما باید با قیمت تعیین شده بفروشیم که می‌فروشیم؛ همین»

- یعنی سیگار از این در شیشه‌ای به قیمت 6 هزار و 770 تومن بیرون میره و چند متر اون طرف‌تر میشه، 10-11 هزار تومان یا حتی 16 هزار تومن؟ چطوری ممکنه؟

- «نمی دانم». (باز هم لب‌هایش جوری کش می‌آید که نمی‌شود فهمید عصابی شده یا می‌خندد)

- خب پس چرا مشتری‌های همین بازار به جای اینکه از شما خرید کنن، از مغازه‌دارهای روبرو خرید می‌کنن؟ آن هم با 1.5 تا 2 برابر قیمت؟

- برای اینکه ما فقط باید به کسانیکه مجوز عاملیت فروش سیگار دارند، بفروشیم. اگر مجوز داری همین الان بخر و ببین. (می‌خندد) 

افزایش قیمت سیگار توسط تولیدکنندگان داخلی برخلاف قیمت مصوب سال 97

به گزارش تسنیم، این همه ماجرا سیگار و مافیای این بازار نیست؛ ماجرایی که باعث شده تا از دود شدن حدود 20 میلیارد نخ سیگار تولید داخل در همین 6 ماه، میلیاردها تومان پول به جیب کسانی برود که بعضی‌ها نام مافیا روی آن گذاشته‌اند؛ مافیایی که نه دولتی‌ها از آن حرفی می‌زنند، نه تولیدکنندگان و نه فروشندگان؛ سایه‌هایی که با دست‌های نامرئی خود نه تنها سود بالایی را به جیب زدند بلکه باعث شدند تا در این آشفته‌بازار سیگار در کشور، تولیدکنندگان داخل کشور هم بدون سر و صدا، قیمت‌های خود را بالا ببرند و از لیست مصوب قیمت سیگار در سال 97 که اواسط خرداد ماه امسال از سوی مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور منتشر شد هم تجاوز کرده و حتی بعضاً قیمت چاپ شده بر روی سیگار را تا 25 درصد گران‌تر اعمال کنند.

به عنوان مثال در مورد این برند که قیمت مصوب آن در سال 97 برای تمامی محصولاتش 5500 تومان در نظر گرفته شده بود، با افزایش 25 درصدی قیمت توسط کارخانه، این محصول با قیمت 7500 تومان برای مصرف کننده، قیمت گذاری شده که البته با وجود فعالیت مافیای سیگار در بازار این برند با قیمتی معادل 10500 تا 11500 تومان به دست مشتری می‌رسد. 

لیست قیمت‌های مصوب خرده‌فروشی سیگار در سال 1397 که اواسط خرداد ماه اعلام شد به شرح زیر است:

ردیف

علامت تجاری (برند)

واحد: پاکت  نرخ: ریال

واحد: نخ  نرخ: ریال

1

وینستون اکس اس دابل

60,000

3,000

2

انواع وینستون

55,000

2,750

3

انواع  کمل

45,000

2,250

4

انواع  مگنا

35,000

1,750

5

انواع مونت کارلو

30,000

1,500

6

انواع اونیکس

25,000

1,250

7

انواع ساتر

20,000

1,000

8

انواع جی وان

30,000

1,500

9

 کنت(قرمز، اچ دی آی4و8 و6، کنت 1، 4و8 و کنت نانو تک)

45,000

2,250

10

 کنت سویچ و دابل کپسول

50,000

2,500

11

مونتانا قرمز نانو

20,000

1,000

12

انواع مونتانا(طلایی، نقره ای)

25,000

1,250

13

انواع پال مال

30,000

1,500

14

انواع دانهیل

70,000

3,500

15

بهمن (کتابی، سوپر اسلیم آبی، نانو مشکی، الترالایت)

22,000

1,100

جالب‌تر اینجا است که فهرست قیمت مصوب محصولات دخانی که در اواسط خرداد امسال منتشر شد، به دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان تعزیرات حکومتی، نیروی انتظامی، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ارسال شده است و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز طی نامه‌ای فهرست یاد شده را به کلیه دبیران کمیسیون‌های برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان‌های سراسر کشور ابلاغ کرده است. ولی با این همه نه تنها هیچ تلاش موثری برای قطع سودجویی افرادی که هیچگاه نامی از آن‌ها برده نمی‌شود انجام نشده بلکه هیچیک از این دستگاه‌ها، نظارت قابل توجهی نیز در سطح عرضه به منظور جلوگیری از سوءاستفاده‌ها ندارند.

به گزارش تسنیم، در چنین شرایطی که نه دولت و نه تولیدکنندگان تعیین کننده قیمت سیگار در بازار نیستند و معلوم نیست چه کسی قیمت‌ها را در بازار تعیین می‌کند، قطعاً نیاز است تا علاوه بر تمرکز جدی‌تر بر ورود سیگارهای قاچاق به کشور، فکری جدی برای بازار سیگار و سودهای سرشاری کرد که این روزها بیش از هر زمانی دیگر در جیب مافیای می‌رود که خودشان را از هر قانونی مستثنی می‌دانند و زیر بار هیچ نظارتی نمی‌روند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۹۶۰۶۳۱۳:۱۴:۴۱ ۱۳۹۷/۷/۲۴
چرا هر چیزی تو این مملکت مافیا داره ؟ سیگار ، سکه ، ارز و ..... این تقصیر و سهل انگاری کیست ؟
عبدالله۵۹۶۱۴۹۱۳:۵۵:۲۲ ۱۳۹۷/۷/۲۴
سیگار مثلا وینستون که روش 5500 خورده بود تا الان 8 ماه 14 هزار تومان میفروختن در کل کشور تازه شما خبرشو زدید!!!تازه به واقعیت های قیمتی گرانفروشی هم درست اشاره نکردید
بیگی29۵۹۶۱۶۴۱۴:۰۵:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۲۴
بهمن کوچک که زیر دو هزار تومن بود،پنج تاشش هزار تومن میفروشند.فکر نکنم اینقدر مملکت بی در وپیکر باشه که چند تا دلال یا خرده فروش سرخود این کاررا بکنند.ببینید سیگار دست کی است و چرا؟

پربحث‌های امروز

 1. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 2. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 3. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 4. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 5. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 6. بازار آجیل شب یلدا   

 7. مردم از فقر و تبعیض ناراحت اند، با برجام، FATF و بازی سیاسی شما کار ندارند

 8. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 9. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 10. صحنه وحشتناکی که کارمند تنها در شرکت با آن مواجه شد  

 11. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 12. دوروف  چگونه به تلگرام طلایی شما پیام فرستاد؟

 13. پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸

 14. زمان بازنشستگی «زیباکلام» از دانشگاه تهران مشخص شد

 15. خوب بد زشت سخنان ظریف

 16. یکی از نشانه‌های وقاحت در برخی مسئولان  

 17. FATF بخشی از ساختار وزارت خزانه‌داری آمریکاست

 18. سرعت رشد مسکن در آذر + جدول قیمت

 19. بلاتکلیفی جاماندگان دریافت بسته حمایتی دولت/ خانواده‌هایی که مشمول بسته حمایتی نشده‌اند، چه کنند؟

 20. همسر «مهندس بازرگان» درگذشت

 21. سفره کارگران چیده می‌شود

 22. یادداشت مطهری درباره بدعت مجمع تشخیص مصلحت نظام!

 23. کار تراشی معاون روحانی برای شرکتی که از آن سهم می‌برد + سند

 24. وزیر دفاع: بخش دفاعی کشور نگاه به بیرون ندارد/ اتخاذ تدابیر صحیح رهبری موجب شکست آمریکایی‌ها شد

 25. انتقاد کامیابی‌نیا از فهرست ۳۵ نفره کی‌روش/ هرکسی سرش به کار تیم خودش باشد بهتر است

پربحث‌های دیروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 4. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 5. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 6. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 7. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 8. مظلومی که داستان ندارد

 9. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 10. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 11. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 12. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 13. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 14. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 15. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 16. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 17. ظریف کافه را بهم ریخت / ادعایی که زود تکذیب شد  

 18. خداوند از علما، عهد و پیمان گرفته که در برابر شکم‌بارگی ستم‌گران و گرسنگی مظلومان سکوت نکنند  

 19. داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست

 20. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 21. راز جسد سوخته زن جوان در کوه‌های مشهد

 22. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 23. واکنش مهاجرانی به سخنان امروز رضا پهلوی!  

 24. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 25. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 8. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 9. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 10. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 11. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 12. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 13. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 14. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 15. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 16. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 17. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 18. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 19. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 20. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 21. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 22. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 23. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 24. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 25. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

پربحث‌های امروز

 1. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 2. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 3. پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸

 4. FATF بخشی از ساختار وزارت خزانه‌داری آمریکاست

 5. سرعت رشد مسکن در آذر + جدول قیمت

 6. بلاتکلیفی جاماندگان دریافت بسته حمایتی دولت/ خانواده‌هایی که مشمول بسته حمایتی نشده‌اند، چه کنند؟

 7. سفره کارگران چیده می‌شود

 8. وزیر اقتصاد: با ثبات در بازار ارز به ثبات اقتصادی می‌رسیم/ بازار ارز در حال حرکت به سمت نرخ تعادلی است

 9. ثبت‌نام کارت سوخت المثنی تمدید شد + جزئیات

 10. قیمت دلار در کانال ۹ هزار تومان

 11. نوبخت: لایحه بودجه ۹۸ یکشنبه هفته آینده به مجلس تقدیم می‌شود

 12. پردیس چه امکاناتی دارد

 13. برای پنجمین بار برگزار می‌کند/ بامیلو مبدع حراج شب یلدا در ایران

 14. احتمال ارائه بودجه ۹۸ با دو سقف متفاوت!

 15. چه عواملی بر قیمت خودرو تاثیرگذار هستند؟

 16. تعداد یارانه‌بگیران کم نشد که هیچ، بیشتر هم شد!

 17. اتاق تعاون: فعالیت شرکت‎های تعاونی سهام عدالت ادامه دارد

 18. دادستان تهران: تصمیمات نادرست بانک مرکزی از مهم‌ترین آسیب‌های مبارزه با فساد است

 19. کدخدایی: بودجه شرکت‌های دولتی با دقت بیشتر تنظیم شود

 20. دادستان کل کشور: در هیچ بخشی اجازه اخلال در حمل و نقل داده نشود

 21. عرضه خودرو ۵ درصد زیر نرخ بازار/تفاوت نرخ باکارخانه درجیب خودروساز

 22. قول مشروط مدیران وزارت نیرو و توانیر برای جبران ۹ هزار مگاوات کمبود برق

 23. پرداخت هزار و 100 میلیارد تومان حقوق مازاد در طول سال به کارکنان ایران‌خودرو و سایپا

 24. ثبات نسبی قیمت خودرو/ قیمت برخی خودروهای تولید داخل+جدول

 25. آخرین قیمت مرغ و مشتقاتش در بازار

پربحث‌های دیروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 4. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 5. جک چینی صفر کیلومتر چند می‌ارزد؟

 6. بزرگترین شرکت تولید نفت روسیه از ایران خارج می‌شود

 7. نرخ سود سپرده‌های جدید بانک‌های خصوصی به ۲۰ درصد کاهش یافت

 8. اعلام قیمت مصوب آجیل شب یلدا

 9. جزئیات یارانه آذرماه و زمان واریز

 10. کاهش ۵۷ درصدی تولید خودرو + جزئیات

 11. فیلم؛ شناسایی 17 خانه و یک بنز 2018 متعلق به سلطان سکه  

 12. کاهش قیمت برخی خودروهای تولید داخلی / دنا پلاس 107 میلیون تومان شد+جدول

 13. آخرین قیمت سکه و نرخ ارز در بازار

 14. دستور روحانی برای آغاز نوبت دوم توزیع بسته‌های حمایتی

 15. نرخ شیرینی برای شب یلدا مشخص شد + قیمت‌ها

 16. رویترز: کره جنوبی در ماه نوامبر نفتی از ایران نخرید

 17. ادعایی درباره ارتباط ایران‌خودرو با عظام + آمار

 18. آخرین مهلت کارخانه‌های لبنی برای اصلاح قیمت‌ها

 19. رئیس اتحادیه طلا و جواهر: شب یلدا تاثیری در قیمت سکه و طلا ندارد

 20. شریعتمداری: اگر نمی‌توانیم دو هیئت مدیره را هماهنگ کنیم باید برویم!

 21. ترمز افزایش قیمت یورو در نیما کشیده شد

 22. شریعتمداری وزیر تعاون: با مدیر پروازی نمی‌توان شرکتی را اداره کرد. پای تغییرات ایستاده ایم  

 23. ارز ارزان شد؛ کالا نشد!

 24. ممنوعیت جدید برای واردات برخی کالا‌ها

 25. افت قیمت سکه و ارز/ دلار ۱۰ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شد+‌ جدول

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 4. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 5. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 6. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 7. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 8. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 9. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 10. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 11. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 12. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 13. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 14. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 15. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 16. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 17. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 18. دلار ۹ هزار تومان شد

 19. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 20. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 21. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 22. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 23. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 24. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 25. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

آخرین عناوین