چرا کاهش ارزش پول ملی منجر به افزایش صادرات و کاهش واردات نشد؟

*جعفر قادری،   3970716030 ۳۳ نظر، ۱۴ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا کاهش ارزش پول ملی منجر به افزایش صادرات و کاهش واردات نشد؟

در مباحث تئوریک یک موضوع پذیرفته شده‌ای وجود دارد و آن این است که کاهش ارزش پول ملی یک کشور و افزایش نرخ‌ ارزهای خارجی منجر به ارزانی نسبی کالاهای داخلی در بازارهای بین المللی و گرانی نسبی کالاهای خارجی در بازارهای داخلی و در نتیجه افزایش صادرات و کاهش واردات می‌شود.

در این گونه موارد هر کشوری سعی می‌کند تا با جلوگیری از افزایش بی دلیل پول ملی، حجم صادرات خود را بالا نگه داشته و وارداتکمتری داشته باشد.

در همین راستا کاهش منظم ارزش پول ملی هند برای تقویت تراز تجاری و فشار آمریکا بر چین برای جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی این کشور جهت تغییر موازنه تراز تجاری با این کشور بنفع آمریکا است. در راستای عمل به همین حقیقت نظری در کشور ما هم بسیار برای اقتصاددان‌ها و فعالان اقتصادی نه تنها از کاهش ارزش پول ملی نگران نمی‌شوند بلکه همیشه به عنوان یک خواسته از مسوولین ملی، جلوگیری از حفظ ارزش پول ملی را نا هماهنگ با منافع کشور می‌دانند.

این نگاه بگونه‌ای طرفدار پیدا کرده است که قبل از آغاز بحران ارزی، دستیار اقتصادی و یکی از مشاوران اقتصادی رئیس جمهور نیز با اعلام اینکه نرخ واقعی ارز در کشور بالاتر از اعداد و ارقام موجود است به این موضوع چراغ سبز نشان دادند.

برخلاف ذهنیت و تصور این آقایان، این آموزهای اقتصادی در کشور ما با واقعیت‌های کشور همخوانی ندارد و با افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی، واردات کاهش نیافته و رشد قابل توجهی را در صادرات کشور شاهد نیستیم.

تجربیات سال‌های گذشته نشان داده است که با افزایش نرخ ارز هم کالاهای قابل تجارت (قابل صدور و ورود) و هم کالاهای غیرقابل تجارت در کشور ما افزایش قیمت داشته و راه آورد افزایش نرخ ارز، تورم داخلی و کاهش قدرت رقابتی تولیدات داخلی در مقایسه با کالاهای خارجی است.

در اینگونه موارد بعضا تقاضا برای برحی کالاهای وارداتی از جمله کالاهای دارای کاربرد مصرفی و سرمایه‌ای نه تنها کاهش نمی‌یابد بلکه افزایش هم پیدا می‌کند که به خودرو وارداتی به عنوان نمونه می‌توان اشاره کرد.

تجربیات گذشته نشان داده است که در زمان‌های افزایش قیمت ارز، هجوم مردم برای انبار کردن کالاهای مصرفی افزایش یافته و حجم تولید برای پاسخگویی به نیاز داخلی و یا صادرات نه تنها افزایش نیافته بلکه ثابت مانده و یا کاهش یافته است.

این یافته‌ها حاکی از آن است که افزایش نرخ ارز به جای اینکه مشوقی برای رونق اقتصادی و افزایش تولید باشد به عاملی در جهت تشدید رکود و کاهش تولید تبدیل شده است. برای اینکه به علل این مغایرت‌های اقتصادی واقعیت های اقتصادی کشورمان با واقعیت‌های اقتصادی کشور‌های پیشرفته پی‌ببریم به برخی از اختلاف‌های اقتصادی ایران با کشورهای پیشرفته بصورت تیتر وار اشاره می‌کنیم:

۱-بخش عمده‌ای از کالاهای وارداتی در کشور ما کالاهای واسطه‌ای و کالاهای سرمایه‌ای است و حساسیت تقاضا برای این کالاها زیاد نیست، لذا افزایش نرخ ارز منجر به کاهش تقاضا برای آن کالاها نمی‌شود، در حالی‌که در کشورهای پیشرفته بیشتر واردات آن‌ها کالاهای مصرفی است و تقاضا برای آن کالاها بالااست.

۲- چون سهم کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای در کالاهای وارداتی بالا است، افزایش نرخ ارز منجر به افزایش هزینه تولید در کشور شده و تورم و رکود پیامد حتمی افزایش یک باره نرخ ارز در کشور است. این افزایش نرخ تورم قدرت رقابتی تولیدات داخلی در مقایسه با کالاهای خارجی را شدیدا کاهش می‌دهد.

۳- افزایش تورم ناشی از افزایش نرخ ارز باعث می‌شود تا مردم برای حفظ قدرت خرید نقدینگی خود، اقدام به افزایش تقاضا برای ارز کنند. این افزایش تقاضای سفته بازی برای ارز در بازار باعث می‌شود تا منجر به افزایش بیشتر قیمت ارز در بازار شده و عملا این انتظارات، تولید و فعالیت‌های اقتصادی در کشور را مختل نماید.

۴- انتظار بر این است که با افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی تقاضا برای سفر به ایران را شدیدا افزیاش دهد ولی این افزایش سفر کمتر از میزان انتظار است و دلیل آن هم این است که تقاضا برای سفر به ایران بیشتر متاثر از فضای سازی‌های سیاسی و محدویت‌های دیپلماسی است.

۵- اگر افزایش نرخ ارز منجر به افزایش رشد تولید نمی‌شود مشکل به سختی فضای کسب و کار در کشور برمی‌گردد. روان نبودن فضای کسب و کار اجازه رشد تولید و در نتیجه رشد صادرات را نخواهد داد.

۶- افزایش نرخ ارز نه تنها تقاضا برای خودروهای وارداتی را کاهش نمی‌دهد بلکه این کالاها چون ماهیت سرمایه‌ای نیز دارند تقاضا برای آن به عنوان یک شیوه حفظ قدرت خرید افزایش پیدا می‌کند.

۷- در شرایط افزایش تورم ناشی از افزایش نرخ ارز به جای اینکه نقدینگی در جهت افزایش تولید به کار گرفته شود در جهت خرید سکه و ارز و کنز آن به کارگرفته می‌شود. عدم اعتماد مردم نسبت به سپرده گذاری ارزی باعث می‌شود تا اندوخته‌های ارزی بجای سپرده گذاری در بانک‌ها و برگشت ارز به چرخه فعالیت‌های اقتصادی در خانه‌‌ها کنز شده و مورد استفاده قرار نگیرد.

۸- با افزایش نرخ ارز عمده سرمایه‌گذاری‌هایی که منجر به تولید کالاها و یا خدمات غیرقابل تجارت شده و یا خریدار آنها دولت است توجیه اقتصادی خود را از دست داده و متوقف می‌شود.

۹- عدم وجود پیمان سپاری ارزی باعث می‌شود تا درامد حاصل از صادرات برای تقویت تولید داخلی و واردات کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای مورد نیاز استفاده نشده و هزینه‌های تولید داخلی به شدت افزایش یابد.

۱۰- با افزایش نرخ ارز که خود در نتیجه حجم بالای نقدینگی است، بخش‌‌های تولیدی نیاز به نقدینگی بیشتری داشته و عملا دولت ناچار به تولید نقدینگی بیشتری شود.

برای برون رفت از این وضعیت و استفاده بهتر از افزایش نرخ ارز، اقدامات زیر باید به صورت جدی پیگیری و اجرایی شود:

۱-تلاش برای بهبود فضای کسب و کار.

۲- تلاش در جهت کاهش وابستگی تولید داخلی به مواد اولیه و تجهیزات خارجی.

۳- وضع مالیات بر کالاهای سرمایه‌ای که هم دارای جنبه سرمایه‌ای و هم مصرفی است.

۴- کنترل بازار ارز و جلوگیری از افزایش تقاضا برای ارز.

۵- محدودیت در رشد نقدینگی و تلاش برای کنترل آن.

۶- جدی گرفتن پیمان سپاری ارزی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات غیرنفتی.

۷- جدی گرفتن سامانه گزارش گیری از انبارها برای جلوگیری از احتکار.


*دانشیار اقتصاد دانشگاه شیراز

عناوین مرتبط

۲۰ آذر ۱۳۹۷مهمترین عامل کاهش ارزش پولی
۲۰ آذر ۱۳۹۷رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی
۱۹ آذر ۱۳۹۷کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!
۱۹ آذر ۱۳۹۷فروش نفت که نشد کار!
۱۸ آذر ۱۳۹۷پدیده جدید اقتصاد ایران
۱۷ آذر ۱۳۹۷خطیبی: اوپک تصمیم اقتصادی گرفت؛ فشار‌ آمریکا جواب نداد/ نباید نگران سقوط قیمت طلای سیاه باشیم/ پیش‌بینی نفت ۷۰ دلاری/ قیمت و میزان فروش نفت در بودجه محقق می‌شود؟
۱۷ آذر ۱۳۹۷مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند
۱۶ آذر ۱۳۹۷چند نکته در مورد بازار خودرو
۱۵ آذر ۱۳۹۷یارانه نقدی بدون تغییر همان ۴۵۵۰۰ تومان برای هر نفر در سال آینده/ قیمت بنزین همان ۱۰۰۰ تومان است/ فروش ۱/۵ میلیون بشکه نفت با قیمت ۵۴ دلار/ ۱۴میلیار دلار برای کالاهای اساسی
۱۵ آذر ۱۳۹۷بودجه ۹۸؛ اقتصاد ایران و بایسته‌های آن از افزایش حقوق تا حذف یارانه اغنیا
۱۵ آذر ۱۳۹۷مدعیان اقتصاد آزاد از چه چیز دفاع می‌کنند؟/ نرخ‌های بالای ارز، مالیات نامرئی و فقیرتر شدن قشر متوسط و ضعیف جامعه
۱۵ آذر ۱۳۹۷شرایط سخت دولت در بستن بودجه

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۸۴۲۹۶۰۸:۴۷:۱۴ ۱۳۹۷/۷/۱۶
دولت باید جمع اوری کند نقدینگی را با خرید ان و سوزاندن ان و جلوگیری از چاپ اسکناس ولا غیر این روند ما را ونزوئلایی خواهد کرد و انتهای خط است
ناشناس۵۸۴۳۱۷۰۹:۰۰:۳۲ ۱۳۹۷/۷/۱۶
چه فکری کردین شما همین الان دولت کسری داره حالا باید پول آتش بزنه
ناشناس۵۸۴۴۱۵۰۹:۴۷:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۱۶
دولتها فقط چند درصد کاهش ارزش پول برای افزایش صادرات می دهند نه 200 - 300 درصد! که نابود کننده قدرت خرید مردم خواهد بود و یا اصلا چرخه صادرات و واردات بکل به هم بخورد! چون تورم وحشتناک حاصل از آن تولید آنکشور را نابود می کند نه کمک به تولید برای صادرات!
میلاد حمیدی۵۸۴۳۷۶۰۹:۳۰:۰۴ ۱۳۹۷/۷/۱۶
منجر به افزایش صادرات شد منتها افزایش صادرات پوشک و رب و مایحتاج مردم و سبب گرانی بیشتر و نایاب شدن خیلی از اقلام شد. مشکل اساسی ما نبود قانون صادرات واردات و قوانین درست و همه گیر پولی است.
ناشناس۵۸۴۳۰۰۰۸:۴۹:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۱۶
میشد اگر دولت پیمان سپاری ارزی از صادر کنندگان نمی گرفت و آنها را مجبور به ارائه ارز با نرخ نیما به سیستم بانکی نمی کرد
ناشناس۵۸۴۳۱۹۰۹:۰۱:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۱۶
چون این تفکر برای کشورهایی که تولیداتشان محتاج واردات مواد اولیه از خارج کشور نیست جواب میدهد نه برای ما که توانایی تولید پوشک را هم نداریم ومواد اولیه آن هم از بیرون تامین میشود. نتیجه این میشود که کاهش ارزش پول ملی قیمت تامین مواد اولیه را بالا برده ودر نهایت قیمت محصول را نیز افزایش وقدرت رقابت را از تولید کننده میگیرد. دقیقا همین اتفاقی که الان افتاده است وهمان زمان هم که نیت بر کاهش ارزش پول ملی بود و دلار برای افزایش از 1000 تومان خیز برداشت برخی نسبت به عواقب آن هشدار دادند ولی تفکری ناقص معتقد بود کاهش ارزش پول ملی باعث افزایش صادرات ودرنتیجه شکوفایی صنعت میشود!!!
ناشناس۵۸۴۷۳۴۱۱:۴۷:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۱۶
اتفاقا مقاله خوبی است و این سوال را دکتراهای اقتصاد ما که اصرار عجیب به بی ارزش شدن پول ملی برای افزایش صادرات داشتند جواب دهند چرا پس صادرات زیاد نشد دکتر؟ وقتی که اقتصاد خونده باشی دکترا گرفته باشی ولی مفهوم را درک نکرده باشی نتیجه همین میشه
ناشناس۵۸۴۳۶۶۰۹:۲۶:۰۴ ۱۳۹۷/۷/۱۶
با افزایش و کاهش قیمت دلار نقدینگی در دست مردم نابود می شود.
amin۵۸۵۱۲۶۱۴:۳۷:۱۲ ۱۳۹۷/۷/۱۶
صادرات و تولید زمانی شدنی ست که مواد اولیه هم برای خودمان باشد نه وابسته به دنیا درضمن ...کاهش نرخ ما همزمان با جدایی دنیا بوده است و در نتیجه مواد اولیه برای داخل کم داریم یا نداریم چه برسد صادرات غیر از این است فقط خام فروشی میکنیم ؟
ناشناس۵۸۴۳۷۲۰۹:۲۸:۳۵ ۱۳۹۷/۷/۱۶
علت اینکه دولت نمیتونه نقدینگی رو جمع اوری کنه، تجمع ثروت در دست ده درصد مردم هست. ولی برنامه های اجرایی برای تورم و غیره برای کل جامعه انجام میشه و همیشه ناله طبقه پایین سپر بلای طبقه ثروتمند کشور میشه. دولت چاره ای جز مالیات بر درامد به صورت طبقاتی و مالیات بر ثروت نداره. هر چند، در مجموع ثروت ارزی ایران در داخل ایران نیست.
حمید طاهری۵۸۴۳۹۱۰۹:۳۵:۴۲ ۱۳۹۷/۷/۱۶
بنده به عنوان یک تولید کننده با 25 سال تجربه با یکی دوتا پیشنهاد ساده میتوان تولید را در این مملکت نزدیک دوبرابر کرد.... اول اینکه حق بیمه و مالیات را در کارهای تولیدی به 20 درصد کاهش دهد / دوم اینکه به اندازه 20 درصد از ارزش سرمایه گزاری در یک کارگاه یا کارخانه تولیدی را وام بدون بهره با بازپرداخت سه ساله... البته با تضمین کافی ولی با بهره 3 الی 5 درصد بدهد. همین دو مورد را اجرا کند... بسیاری از مشکلات مملکت از جمله.. بیکاری... ازدواج ...کاهش اعتیاد.. سرقت ...طلاق.... و خیلی از موارد دیگر در جامعه به سمت بهبود آمار میرود....ولی افسوس که دولتمردان و مجلسیان ما دنبال منافع.....
جمشيد۵۸۵۸۲۵۲۲:۱۳:۰۶ ۱۳۹۷/۷/۱۶
نیت شما درست ،من تولید کننده ای ماشین آلات که محصولم به دلیل ناتوانی خریدار فروشش متوقف شده وام بگیرم چکار کنم ؟منهم وام بگیرم اولین فرصت به سراغ خرید ارز می روم.
ناشناس۵۸۴۴۰۶۰۹:۴۴:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۱۶
برخی آدم بی سواد مدیریت اقتصاد مملکت را در دست گرفته اند و با آزمون و خطا می خواهند تئوریهای مسخره خود را بر روی مردم بیچاره ایران آزمایش کنند !!!
ناشناس۵۸۴۴۲۹۰۹:۵۲:۰۷ ۱۳۹۷/۷/۱۶
چون تولید مواد اولیه واستراتژیک و زیر ساختی را نداریم ،ما مواد اولیه رو از معادن صادر میکنیم و پس از فرآوری دوباره با چند برابر قیمت اونها را وارد میکنیم در حقیقت حلقه مفقوده فرآوری مواد خام که با تحقیق و پژوهش و غالبا توسط دانشگاهها در دیگر کشور ها صورت میگیرد میتواند هم اشتغال ایجاد کرد هم از خام فروشی جلوگیری نمود هم شعار اقتصاد مقاومتی به ثمر مینشیند ولی عامدانه یا ناشیانه این مهم سالهاست نادیده گرفته میشود
ناشناس۵۸۴۴۸۶۱۰:۱۰:۱۵ ۱۳۹۷/۷/۱۶
... خدا کنه هیچ چیزی صادر نشه پول مردم دربانک ها ارزشش کم شده که نفعش را صادر کننده و تولید کننده ببره.
ناشناس۵۸۴۵۸۹۱۰:۵۰:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۱۶
برای اینکه طی سالهای گذشته چند میلیون نفر تحصیل کرده از کشور مهاجرت کرده اند ، برای اینکه شرکت های دولتی بی کیفیت ترین محصولات را تولید می کنن
ناشناس۵۸۴۸۱۴۱۲:۳۰:۵۷ ۱۳۹۷/۷/۱۶
دقیقا، نیرویی که باید مدیریت پروژه رو در ایران به عهده بگیره، شده نیروی کارگری مفت برای مدیران کشورهای دیگه
علی۵۸۴۵۹۹۱۰:۵۳:۱۳ ۱۳۹۷/۷/۱۶
خب منجر به افزایش 100 درصدی واردات از روسیه شد.
ناشناس۵۸۴۷۲۲۱۱:۴۰:۴۷ ۱۳۹۷/۷/۱۶
مشکل اصلی این است که در ایران دانش لازم برای تولید وجود ندارد! یعنی هم دانش تولید و هم دانش روز که برای تولید محصولات های تک لازم است در ایران نیست! مثلا شما نگاه کنید به شرکت اپل که در زمینه تولید محصولات الکترونیکی فعالیت میکند یا مشابه آن شرکت سامسونگ. اینها صاحب دانش تولید و دانش فنی هستند و محصولاتشان در سراسر دنیا فروخته میشود بدون آنکه لازم باشد ارزش پول کشورهایشان سقوط کند!
ناشناس۵۸۴۷۵۹۱۲:۰۰:۵۷ ۱۳۹۷/۷/۱۶
چون اقتصادما ازهیچ قانونی تبعیت نمی کند
ناشناس۵۸۴۸۵۷۱۲:۵۱:۳۸ ۱۳۹۷/۷/۱۶
برای نجات اقتصاد کشور : 1-دولت باید دست از اقتصاد بکشد 2- انحصارات باید از بین برود3- کار وتولید باید اسان شود4- دولت نباید در تولید وواردات وصادرات دخالت کند.5- دولت فقط باید قانون ومقررات واردات وصادرات را تعیین کند
ناشناس۵۸۵۸۶۷۲۳:۱۹:۳۲ ۱۳۹۷/۷/۱۶
چنین چیزهایی غیرممکنه تا وقتی مردم تقسیم به خودی و غیرخودی شدند چون اینجوری غیرخودیها ممکنه قدرت بگیرند!
ناشناس۵۸۴۸۹۸۱۳:۰۶:۴۱ ۱۳۹۷/۷/۱۶
لطفا به سایت های اعلام نرخ ارز در این روزها توجه کنید خیلی عجیبند! زمانی که نرخ طلاوسکه و ...نزولی است غیر فعال میشوند و به محض افزایشی شدن بلافاصله منتشر میکنند این سیاست ضد ملی را چه کسی مدیریت میکند؟!!!
ناشناس۵۸۵۰۹۱۱۴:۲۳:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۱۶
بهتر بود نویسنده آمار صادرات و واردات شش ماهه اول 97 را اعلام و با پارسال مقایسه میکرد بعد مطلب مینوشت. چه کسی گفته صادرات افزایش نیافته؟
ناشناس۵۸۵۱۴۴۱۴:۴۶:۰۵ ۱۳۹۷/۷/۱۶
پرسیدی چرا ؟ جواب : چون دزد زیاد داریم در سیستم مدیریت کشور
ناشناس۵۸۵۲۱۴۱۵:۱۶:۴۱ ۱۳۹۷/۷/۱۶
یه جوری می گید جنس داخلی که هر کی ندونه فکر می کنه تولید داخلی تو ایران بی داد می کنه !!! الان که تحریما مجددا برگشته ودلار رفته بالا کاملا معلومه که تولید داخلی طی این 40 سال فقط یه شعار تو خالی بوده !!
ناشناس۵۸۵۵۵۲۱۸:۳۴:۱۵ ۱۳۹۷/۷/۱۶
هزینه ای که جهل مدیران برای مردم کشور بوجود می آورند بیش از اختلاس توسط اختلاس گران است
ناشناس۵۸۵۶۳۰۱۹:۴۲:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۱۶
چون یک عده نمیخوان غیرخودیها قدرت بگیرن.
کاسبزاده۵۸۵۶۳۸۱۹:۴۹:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۱۶
این نوع مدیریت کلاشی توسط دولت است که فقط با کاهش ارزش پول ملی و خالی کردن جیب مردم صادرات را برای مقطعی افزایش میدهد. ولی نمیتواند ادامه دهد چون بالانس مجدد برقرار و مواد اولیه تولیدات جدید الزاما با ارز نرخ جدید تولید میشود.
ناشناس۵۸۵۶۷۱۲۰:۱۳:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۱۶
باعث بدبختی وفلاکت ونا امیدی مردم که مسولان متاسفانه فکر میکنند مردم راضی هستند که ساکتند نمی دانند مردم به انقلاب وشهدا بدهکارند نه به مسولین
محمد۵۸۵۶۷۳۲۰:۱۳:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۱۶
قوانین دست و‌پا گیر گمرکی
ناشناس۵۸۵۸۸۷۲۳:۴۱:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۱۶
زدین کل این ساختار و بافت اقتصاد را داغون کردین صنعت و کشاورزی را ورشکسته کردین روابط با کشورها را خراب کردین مردم را مصرف زده کردین مغزهای کشور را فراری دادین ، حالا میپرسین چرا کاهش ارزش پول ملی باعث صادرات نمیشه؟
محمد۵۸۶۹۰۷۱۷:۲۱:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۱۷
در نوشته مشکلات بخوبی بیان شده است و راه حل ها بیشتر کلی گویی است و عملا راه چاره ای بیان نشده است.

پربحث‌های اخیر

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 3. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 4. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 5. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 6. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 7. سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸

 8. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 9. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 10. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 11. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 12. ارز 4200 تومانی دستپخت چه کسی بود؟/ واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا/ شرمندگی زیباکلام از عملکرد روحانی

 13. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 14. دوچرخه‌سواری حناچی در سومین سه‌شنبه کاری خود + عکس

 15. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 16. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 17. ریزش مرز روانی در بازار دلا‌ر

 18. مراسم تشییع پیکر پیام صابری

 19. همتی: برگشت تدریجی ارز صادراتی به اقتصاد/ آغاز روابط با چند کشور و حذف دلار

 20. پرونده دکل نفتی چه شد؟

 21. فیلم/ جنجال ممنوع! سند بیاورید  

 22. کارت‌ های ملی قدیمی تا کی اعتبار دارند؟

 23. خودرو ۱ تا ۲ میلیون تومان گران شد + جدول

 24. ریزش قیمت دلار در صرافی‌های دولتی

 25. مسکن مهر روی ریل افتاد

پربحث‌های دیروز

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 5. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 6. دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

 7. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 8. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 9. عروس «قزاق»  

 10. سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸

 11. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 12. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 13. لاستیک گران شد

 14. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 15. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 16. فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است؟

 17. محمد قوچانی: جهانگیری از روحانی در جریان ترمیم کابینه دلخور شد/ روحانی را از موسوی خوئینی‌ها هم اصلاح‌طلب‌تر می‌دانم/ نمی‌توانیم وسط‌های راه زیر میز بزنیم

 18. ارز 4200 تومانی دستپخت چه کسی بود؟/ واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا/ شرمندگی زیباکلام از عملکرد روحانی

 19. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 20. دوچرخه‌سواری حناچی در سومین سه‌شنبه کاری خود + عکس

 21. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 22. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 23. ریزش مرز روانی در بازار دلا‌ر

 24. مراسم تشییع پیکر پیام صابری

 25. همتی: برگشت تدریجی ارز صادراتی به اقتصاد/ آغاز روابط با چند کشور و حذف دلار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 7. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 8. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 9. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 10. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 11. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 12. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 13. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 16. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 17. حرف های یک مهندس برق مملکت

 18. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 19. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 20. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 21. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 22. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 23. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 24. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 25. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

پربحث‌های اخیر

 1. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 2. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 3. سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸

 4. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 5. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 6. ریزش مرز روانی در بازار دلا‌ر

 7. همتی: برگشت تدریجی ارز صادراتی به اقتصاد/ آغاز روابط با چند کشور و حذف دلار

 8. پرونده دکل نفتی چه شد؟

 9. خودرو ۱ تا ۲ میلیون تومان گران شد + جدول

 10. ریزش قیمت دلار در صرافی‌های دولتی

 11. مسکن مهر روی ریل افتاد

 12. روحانی:‌ نکات مورد نظر رهبر انقلاب برای اصلاح بودجه ۹۸ بررسی شد

 13. بد مسکنی 20میلیون ایرانی/ وزارت راه‌وشهرسازی باید 900هزار مسکن طی یک سال بسازد

 14. مرغ تا دو ماه دیگر از بام گرانی پایین نمی‌آید؛ نرخ امروز کیلویی ۱۲۶۰۰ تومان

 15. دادستان تهران: در رسیدگی به پرونده‌های اقتصادی ۵۴۰ نفر ممنوع الخروج شدند

 16. مدیر عامل مدیریت فناوری بورس: ریشه اشکال فنی امروز هنوز مشخص نیست/ تا فردا سحر کار می‌کنیم

 17. معاملات بازارهای فرابورس ایران ابطال شد/ ادامه روزه سکوت مدیر مربوطه

 18. سیر صعودی قیمت یورو در بازار ثانویه

 19. معماران بزرگ دنیا به زودی به تهران می آیند

 20. وضعیت اختلاس در ایران و جهان  

 21. محاسبه کرایه‌‌ کامیون‌‌ با شیوه جدید/ نرخ شاخص‌ مبنا هر تن - کیلومتر 1033 ریال

 22. علت گرانی پسته چیست؟

 23. شیوه جدید اعلام رمزهای بانکی

 24. آپارتمان‌های قیمت مناسب در تهران

 25. فراخوان استخدامی شرکت بادبان دریای ساحل قشم

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 2. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 3. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 4. سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸

 5. لاستیک گران شد

 6. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 7. فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است؟

 8. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 9. ریزش مرز روانی در بازار دلا‌ر

 10. همتی: برگشت تدریجی ارز صادراتی به اقتصاد/ آغاز روابط با چند کشور و حذف دلار

 11. پرونده دکل نفتی چه شد؟

 12. خودرو ۱ تا ۲ میلیون تومان گران شد + جدول

 13. ریزش قیمت دلار در صرافی‌های دولتی

 14. مسکن مهر روی ریل افتاد

 15. روحانی:‌ نکات مورد نظر رهبر انقلاب برای اصلاح بودجه ۹۸ بررسی شد

 16. شریعتمداری: عامل برون‌زا سبب نوسانات ارزی در اقتصاد کشورمان شد

 17. بد مسکنی 20میلیون ایرانی/ وزارت راه‌وشهرسازی باید 900هزار مسکن طی یک سال بسازد

 18. مرغ تا دو ماه دیگر از بام گرانی پایین نمی‌آید؛ نرخ امروز کیلویی ۱۲۶۰۰ تومان

 19. دادستان تهران: در رسیدگی به پرونده‌های اقتصادی ۵۴۰ نفر ممنوع الخروج شدند

 20. مدیر عامل مدیریت فناوری بورس: ریشه اشکال فنی امروز هنوز مشخص نیست/ تا فردا سحر کار می‌کنیم

 21. معاملات بازارهای فرابورس ایران ابطال شد/ ادامه روزه سکوت مدیر مربوطه

 22. سیر صعودی قیمت یورو در بازار ثانویه

 23. معماران بزرگ دنیا به زودی به تهران می آیند

 24. وضعیت اختلاس در ایران و جهان  

 25. محاسبه کرایه‌‌ کامیون‌‌ با شیوه جدید/ نرخ شاخص‌ مبنا هر تن - کیلومتر 1033 ریال

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 4. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 5. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 6. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 7. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 8. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 9. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 10. چند نکته در مورد بازار خودرو

 11. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 12. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 13. قیمت یک پرس سیب زمینی در فرودگاه مهرآباد

 14. آمریکا تحریم‌ها را بازگرداند و صادرات به ایران را ۷ برابر کرد

 15. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 16. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 17. مدعیان اقتصاد آزاد از چه چیز دفاع می‌کنند؟/ نرخ‌های بالای ارز، مالیات نامرئی و فقیرتر شدن قشر متوسط و ضعیف جامعه

 18. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 19. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 20. پورابراهیمی: رقم پیشنهادی مجلس برای افزایش حقوق بیش از ۲۰ درصد است

 21. توضیحات معاون ایران خودرو درباره فروش تحویل فوری ۴ محصول

 22. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 23. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 24. خطیبی: اوپک تصمیم اقتصادی گرفت؛ فشار‌ آمریکا جواب نداد/ نباید نگران سقوط قیمت طلای سیاه باشیم/ پیش‌بینی نفت ۷۰ دلاری/ قیمت و میزان فروش نفت در بودجه محقق می‌شود؟

 25. نوبخت: بودجه ۹۸ را فردا به مجلس ارسال می‌کنیم

آخرین عناوین