چرا کاهش ارزش پول ملی منجر به افزایش صادرات و کاهش واردات نشد؟

*جعفر قادری،   3970716030 ۳۳ نظر، ۱۴ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا کاهش ارزش پول ملی منجر به افزایش صادرات و کاهش واردات نشد؟

در مباحث تئوریک یک موضوع پذیرفته شده‌ای وجود دارد و آن این است که کاهش ارزش پول ملی یک کشور و افزایش نرخ‌ ارزهای خارجی منجر به ارزانی نسبی کالاهای داخلی در بازارهای بین المللی و گرانی نسبی کالاهای خارجی در بازارهای داخلی و در نتیجه افزایش صادرات و کاهش واردات می‌شود.

در این گونه موارد هر کشوری سعی می‌کند تا با جلوگیری از افزایش بی دلیل پول ملی، حجم صادرات خود را بالا نگه داشته و وارداتکمتری داشته باشد.

در همین راستا کاهش منظم ارزش پول ملی هند برای تقویت تراز تجاری و فشار آمریکا بر چین برای جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی این کشور جهت تغییر موازنه تراز تجاری با این کشور بنفع آمریکا است. در راستای عمل به همین حقیقت نظری در کشور ما هم بسیار برای اقتصاددان‌ها و فعالان اقتصادی نه تنها از کاهش ارزش پول ملی نگران نمی‌شوند بلکه همیشه به عنوان یک خواسته از مسوولین ملی، جلوگیری از حفظ ارزش پول ملی را نا هماهنگ با منافع کشور می‌دانند.

این نگاه بگونه‌ای طرفدار پیدا کرده است که قبل از آغاز بحران ارزی، دستیار اقتصادی و یکی از مشاوران اقتصادی رئیس جمهور نیز با اعلام اینکه نرخ واقعی ارز در کشور بالاتر از اعداد و ارقام موجود است به این موضوع چراغ سبز نشان دادند.

برخلاف ذهنیت و تصور این آقایان، این آموزهای اقتصادی در کشور ما با واقعیت‌های کشور همخوانی ندارد و با افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی، واردات کاهش نیافته و رشد قابل توجهی را در صادرات کشور شاهد نیستیم.

تجربیات سال‌های گذشته نشان داده است که با افزایش نرخ ارز هم کالاهای قابل تجارت (قابل صدور و ورود) و هم کالاهای غیرقابل تجارت در کشور ما افزایش قیمت داشته و راه آورد افزایش نرخ ارز، تورم داخلی و کاهش قدرت رقابتی تولیدات داخلی در مقایسه با کالاهای خارجی است.

در اینگونه موارد بعضا تقاضا برای برحی کالاهای وارداتی از جمله کالاهای دارای کاربرد مصرفی و سرمایه‌ای نه تنها کاهش نمی‌یابد بلکه افزایش هم پیدا می‌کند که به خودرو وارداتی به عنوان نمونه می‌توان اشاره کرد.

تجربیات گذشته نشان داده است که در زمان‌های افزایش قیمت ارز، هجوم مردم برای انبار کردن کالاهای مصرفی افزایش یافته و حجم تولید برای پاسخگویی به نیاز داخلی و یا صادرات نه تنها افزایش نیافته بلکه ثابت مانده و یا کاهش یافته است.

این یافته‌ها حاکی از آن است که افزایش نرخ ارز به جای اینکه مشوقی برای رونق اقتصادی و افزایش تولید باشد به عاملی در جهت تشدید رکود و کاهش تولید تبدیل شده است. برای اینکه به علل این مغایرت‌های اقتصادی واقعیت های اقتصادی کشورمان با واقعیت‌های اقتصادی کشور‌های پیشرفته پی‌ببریم به برخی از اختلاف‌های اقتصادی ایران با کشورهای پیشرفته بصورت تیتر وار اشاره می‌کنیم:

۱-بخش عمده‌ای از کالاهای وارداتی در کشور ما کالاهای واسطه‌ای و کالاهای سرمایه‌ای است و حساسیت تقاضا برای این کالاها زیاد نیست، لذا افزایش نرخ ارز منجر به کاهش تقاضا برای آن کالاها نمی‌شود، در حالی‌که در کشورهای پیشرفته بیشتر واردات آن‌ها کالاهای مصرفی است و تقاضا برای آن کالاها بالااست.

۲- چون سهم کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای در کالاهای وارداتی بالا است، افزایش نرخ ارز منجر به افزایش هزینه تولید در کشور شده و تورم و رکود پیامد حتمی افزایش یک باره نرخ ارز در کشور است. این افزایش نرخ تورم قدرت رقابتی تولیدات داخلی در مقایسه با کالاهای خارجی را شدیدا کاهش می‌دهد.

۳- افزایش تورم ناشی از افزایش نرخ ارز باعث می‌شود تا مردم برای حفظ قدرت خرید نقدینگی خود، اقدام به افزایش تقاضا برای ارز کنند. این افزایش تقاضای سفته بازی برای ارز در بازار باعث می‌شود تا منجر به افزایش بیشتر قیمت ارز در بازار شده و عملا این انتظارات، تولید و فعالیت‌های اقتصادی در کشور را مختل نماید.

۴- انتظار بر این است که با افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی تقاضا برای سفر به ایران را شدیدا افزیاش دهد ولی این افزایش سفر کمتر از میزان انتظار است و دلیل آن هم این است که تقاضا برای سفر به ایران بیشتر متاثر از فضای سازی‌های سیاسی و محدویت‌های دیپلماسی است.

۵- اگر افزایش نرخ ارز منجر به افزایش رشد تولید نمی‌شود مشکل به سختی فضای کسب و کار در کشور برمی‌گردد. روان نبودن فضای کسب و کار اجازه رشد تولید و در نتیجه رشد صادرات را نخواهد داد.

۶- افزایش نرخ ارز نه تنها تقاضا برای خودروهای وارداتی را کاهش نمی‌دهد بلکه این کالاها چون ماهیت سرمایه‌ای نیز دارند تقاضا برای آن به عنوان یک شیوه حفظ قدرت خرید افزایش پیدا می‌کند.

۷- در شرایط افزایش تورم ناشی از افزایش نرخ ارز به جای اینکه نقدینگی در جهت افزایش تولید به کار گرفته شود در جهت خرید سکه و ارز و کنز آن به کارگرفته می‌شود. عدم اعتماد مردم نسبت به سپرده گذاری ارزی باعث می‌شود تا اندوخته‌های ارزی بجای سپرده گذاری در بانک‌ها و برگشت ارز به چرخه فعالیت‌های اقتصادی در خانه‌‌ها کنز شده و مورد استفاده قرار نگیرد.

۸- با افزایش نرخ ارز عمده سرمایه‌گذاری‌هایی که منجر به تولید کالاها و یا خدمات غیرقابل تجارت شده و یا خریدار آنها دولت است توجیه اقتصادی خود را از دست داده و متوقف می‌شود.

۹- عدم وجود پیمان سپاری ارزی باعث می‌شود تا درامد حاصل از صادرات برای تقویت تولید داخلی و واردات کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای مورد نیاز استفاده نشده و هزینه‌های تولید داخلی به شدت افزایش یابد.

۱۰- با افزایش نرخ ارز که خود در نتیجه حجم بالای نقدینگی است، بخش‌‌های تولیدی نیاز به نقدینگی بیشتری داشته و عملا دولت ناچار به تولید نقدینگی بیشتری شود.

برای برون رفت از این وضعیت و استفاده بهتر از افزایش نرخ ارز، اقدامات زیر باید به صورت جدی پیگیری و اجرایی شود:

۱-تلاش برای بهبود فضای کسب و کار.

۲- تلاش در جهت کاهش وابستگی تولید داخلی به مواد اولیه و تجهیزات خارجی.

۳- وضع مالیات بر کالاهای سرمایه‌ای که هم دارای جنبه سرمایه‌ای و هم مصرفی است.

۴- کنترل بازار ارز و جلوگیری از افزایش تقاضا برای ارز.

۵- محدودیت در رشد نقدینگی و تلاش برای کنترل آن.

۶- جدی گرفتن پیمان سپاری ارزی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات غیرنفتی.

۷- جدی گرفتن سامانه گزارش گیری از انبارها برای جلوگیری از احتکار.


*دانشیار اقتصاد دانشگاه شیراز

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۸ مهر ۱۳۹۷شاخص آزادی اقتصاد ایران ۱۹ پله صعود کرد
۲۸ مهر ۱۳۹۷۵ پاشنه آشیل رقابت پذیری اقتصاد ایران
۲۸ مهر ۱۳۹۷عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم
۲۷ مهر ۱۳۹۷کوهکن: برخی‌ها ‌از ۱۰۰ ‌تا ۵۰۰ میلیارد تومان ارز خریدند‌ اما هیچ ارزی مبادله نشد‌
۲۷ مهر ۱۳۹۷لغزش پول در آستانه ورود به بانک‌ها
۲۶ مهر ۱۳۹۷تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است
۲۵ مهر ۱۳۹۷دو اقتصاددان: مسئولیت همه پیامدها متوجه سیاست‌گذاران است/ کمبود عرضه عامل اصلی در جهت افزایش قیمت‌ها است
۲۵ مهر ۱۳۹۷ آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...
۲۵ مهر ۱۳۹۷دستان نامرئی و قدرت واقعی/ صنایع بزرگ حیاط خلوت سیاسیون/ رانت و فساد پشت انتخاب مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی/ عده‌ای به دنبال آشوب هستند
۲۵ مهر ۱۳۹۷یک اقتصاددان: ترازنامه‌ها واقعی شود ورشکستگی بانک‌ها هم معلوم می‌شود
۲۴ مهر ۱۳۹۷نفت، سرعت گیر رشد اقتصاد؟! / صنایع معدنی جایگزین مناسبی برای نفت است
۲۴ مهر ۱۳۹۷پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۸۴۲۹۶۰۸:۴۷:۱۴ ۱۳۹۷/۷/۱۶
دولت باید جمع اوری کند نقدینگی را با خرید ان و سوزاندن ان و جلوگیری از چاپ اسکناس ولا غیر این روند ما را ونزوئلایی خواهد کرد و انتهای خط است
ناشناس۵۸۴۳۱۷۰۹:۰۰:۳۲ ۱۳۹۷/۷/۱۶
چه فکری کردین شما همین الان دولت کسری داره حالا باید پول آتش بزنه
ناشناس۵۸۴۴۱۵۰۹:۴۷:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۱۶
دولتها فقط چند درصد کاهش ارزش پول برای افزایش صادرات می دهند نه 200 - 300 درصد! که نابود کننده قدرت خرید مردم خواهد بود و یا اصلا چرخه صادرات و واردات بکل به هم بخورد! چون تورم وحشتناک حاصل از آن تولید آنکشور را نابود می کند نه کمک به تولید برای صادرات!
میلاد حمیدی۵۸۴۳۷۶۰۹:۳۰:۰۴ ۱۳۹۷/۷/۱۶
منجر به افزایش صادرات شد منتها افزایش صادرات پوشک و رب و مایحتاج مردم و سبب گرانی بیشتر و نایاب شدن خیلی از اقلام شد. مشکل اساسی ما نبود قانون صادرات واردات و قوانین درست و همه گیر پولی است.
ناشناس۵۸۴۳۰۰۰۸:۴۹:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۱۶
میشد اگر دولت پیمان سپاری ارزی از صادر کنندگان نمی گرفت و آنها را مجبور به ارائه ارز با نرخ نیما به سیستم بانکی نمی کرد
ناشناس۵۸۴۳۱۹۰۹:۰۱:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۱۶
چون این تفکر برای کشورهایی که تولیداتشان محتاج واردات مواد اولیه از خارج کشور نیست جواب میدهد نه برای ما که توانایی تولید پوشک را هم نداریم ومواد اولیه آن هم از بیرون تامین میشود. نتیجه این میشود که کاهش ارزش پول ملی قیمت تامین مواد اولیه را بالا برده ودر نهایت قیمت محصول را نیز افزایش وقدرت رقابت را از تولید کننده میگیرد. دقیقا همین اتفاقی که الان افتاده است وهمان زمان هم که نیت بر کاهش ارزش پول ملی بود و دلار برای افزایش از 1000 تومان خیز برداشت برخی نسبت به عواقب آن هشدار دادند ولی تفکری ناقص معتقد بود کاهش ارزش پول ملی باعث افزایش صادرات ودرنتیجه شکوفایی صنعت میشود!!!
ناشناس۵۸۴۷۳۴۱۱:۴۷:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۱۶
اتفاقا مقاله خوبی است و این سوال را دکتراهای اقتصاد ما که اصرار عجیب به بی ارزش شدن پول ملی برای افزایش صادرات داشتند جواب دهند چرا پس صادرات زیاد نشد دکتر؟ وقتی که اقتصاد خونده باشی دکترا گرفته باشی ولی مفهوم را درک نکرده باشی نتیجه همین میشه
ناشناس۵۸۴۳۶۶۰۹:۲۶:۰۴ ۱۳۹۷/۷/۱۶
با افزایش و کاهش قیمت دلار نقدینگی در دست مردم نابود می شود.
amin۵۸۵۱۲۶۱۴:۳۷:۱۲ ۱۳۹۷/۷/۱۶
صادرات و تولید زمانی شدنی ست که مواد اولیه هم برای خودمان باشد نه وابسته به دنیا درضمن ...کاهش نرخ ما همزمان با جدایی دنیا بوده است و در نتیجه مواد اولیه برای داخل کم داریم یا نداریم چه برسد صادرات غیر از این است فقط خام فروشی میکنیم ؟
ناشناس۵۸۴۳۷۲۰۹:۲۸:۳۵ ۱۳۹۷/۷/۱۶
علت اینکه دولت نمیتونه نقدینگی رو جمع اوری کنه، تجمع ثروت در دست ده درصد مردم هست. ولی برنامه های اجرایی برای تورم و غیره برای کل جامعه انجام میشه و همیشه ناله طبقه پایین سپر بلای طبقه ثروتمند کشور میشه. دولت چاره ای جز مالیات بر درامد به صورت طبقاتی و مالیات بر ثروت نداره. هر چند، در مجموع ثروت ارزی ایران در داخل ایران نیست.
حمید طاهری۵۸۴۳۹۱۰۹:۳۵:۴۲ ۱۳۹۷/۷/۱۶
بنده به عنوان یک تولید کننده با 25 سال تجربه با یکی دوتا پیشنهاد ساده میتوان تولید را در این مملکت نزدیک دوبرابر کرد.... اول اینکه حق بیمه و مالیات را در کارهای تولیدی به 20 درصد کاهش دهد / دوم اینکه به اندازه 20 درصد از ارزش سرمایه گزاری در یک کارگاه یا کارخانه تولیدی را وام بدون بهره با بازپرداخت سه ساله... البته با تضمین کافی ولی با بهره 3 الی 5 درصد بدهد. همین دو مورد را اجرا کند... بسیاری از مشکلات مملکت از جمله.. بیکاری... ازدواج ...کاهش اعتیاد.. سرقت ...طلاق.... و خیلی از موارد دیگر در جامعه به سمت بهبود آمار میرود....ولی افسوس که دولتمردان و مجلسیان ما دنبال منافع.....
جمشيد۵۸۵۸۲۵۲۲:۱۳:۰۶ ۱۳۹۷/۷/۱۶
نیت شما درست ،من تولید کننده ای ماشین آلات که محصولم به دلیل ناتوانی خریدار فروشش متوقف شده وام بگیرم چکار کنم ؟منهم وام بگیرم اولین فرصت به سراغ خرید ارز می روم.
ناشناس۵۸۴۴۰۶۰۹:۴۴:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۱۶
برخی آدم بی سواد مدیریت اقتصاد مملکت را در دست گرفته اند و با آزمون و خطا می خواهند تئوریهای مسخره خود را بر روی مردم بیچاره ایران آزمایش کنند !!!
ناشناس۵۸۴۴۲۹۰۹:۵۲:۰۷ ۱۳۹۷/۷/۱۶
چون تولید مواد اولیه واستراتژیک و زیر ساختی را نداریم ،ما مواد اولیه رو از معادن صادر میکنیم و پس از فرآوری دوباره با چند برابر قیمت اونها را وارد میکنیم در حقیقت حلقه مفقوده فرآوری مواد خام که با تحقیق و پژوهش و غالبا توسط دانشگاهها در دیگر کشور ها صورت میگیرد میتواند هم اشتغال ایجاد کرد هم از خام فروشی جلوگیری نمود هم شعار اقتصاد مقاومتی به ثمر مینشیند ولی عامدانه یا ناشیانه این مهم سالهاست نادیده گرفته میشود
ناشناس۵۸۴۴۸۶۱۰:۱۰:۱۵ ۱۳۹۷/۷/۱۶
... خدا کنه هیچ چیزی صادر نشه پول مردم دربانک ها ارزشش کم شده که نفعش را صادر کننده و تولید کننده ببره.
ناشناس۵۸۴۵۸۹۱۰:۵۰:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۱۶
برای اینکه طی سالهای گذشته چند میلیون نفر تحصیل کرده از کشور مهاجرت کرده اند ، برای اینکه شرکت های دولتی بی کیفیت ترین محصولات را تولید می کنن
ناشناس۵۸۴۸۱۴۱۲:۳۰:۵۷ ۱۳۹۷/۷/۱۶
دقیقا، نیرویی که باید مدیریت پروژه رو در ایران به عهده بگیره، شده نیروی کارگری مفت برای مدیران کشورهای دیگه
علی۵۸۴۵۹۹۱۰:۵۳:۱۳ ۱۳۹۷/۷/۱۶
خب منجر به افزایش 100 درصدی واردات از روسیه شد.
ناشناس۵۸۴۷۲۲۱۱:۴۰:۴۷ ۱۳۹۷/۷/۱۶
مشکل اصلی این است که در ایران دانش لازم برای تولید وجود ندارد! یعنی هم دانش تولید و هم دانش روز که برای تولید محصولات های تک لازم است در ایران نیست! مثلا شما نگاه کنید به شرکت اپل که در زمینه تولید محصولات الکترونیکی فعالیت میکند یا مشابه آن شرکت سامسونگ. اینها صاحب دانش تولید و دانش فنی هستند و محصولاتشان در سراسر دنیا فروخته میشود بدون آنکه لازم باشد ارزش پول کشورهایشان سقوط کند!
ناشناس۵۸۴۷۵۹۱۲:۰۰:۵۷ ۱۳۹۷/۷/۱۶
چون اقتصادما ازهیچ قانونی تبعیت نمی کند
ناشناس۵۸۴۸۵۷۱۲:۵۱:۳۸ ۱۳۹۷/۷/۱۶
برای نجات اقتصاد کشور : 1-دولت باید دست از اقتصاد بکشد 2- انحصارات باید از بین برود3- کار وتولید باید اسان شود4- دولت نباید در تولید وواردات وصادرات دخالت کند.5- دولت فقط باید قانون ومقررات واردات وصادرات را تعیین کند
ناشناس۵۸۵۸۶۷۲۳:۱۹:۳۲ ۱۳۹۷/۷/۱۶
چنین چیزهایی غیرممکنه تا وقتی مردم تقسیم به خودی و غیرخودی شدند چون اینجوری غیرخودیها ممکنه قدرت بگیرند!
ناشناس۵۸۴۸۹۸۱۳:۰۶:۴۱ ۱۳۹۷/۷/۱۶
لطفا به سایت های اعلام نرخ ارز در این روزها توجه کنید خیلی عجیبند! زمانی که نرخ طلاوسکه و ...نزولی است غیر فعال میشوند و به محض افزایشی شدن بلافاصله منتشر میکنند این سیاست ضد ملی را چه کسی مدیریت میکند؟!!!
ناشناس۵۸۵۰۹۱۱۴:۲۳:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۱۶
بهتر بود نویسنده آمار صادرات و واردات شش ماهه اول 97 را اعلام و با پارسال مقایسه میکرد بعد مطلب مینوشت. چه کسی گفته صادرات افزایش نیافته؟
ناشناس۵۸۵۱۴۴۱۴:۴۶:۰۵ ۱۳۹۷/۷/۱۶
پرسیدی چرا ؟ جواب : چون دزد زیاد داریم در سیستم مدیریت کشور
ناشناس۵۸۵۲۱۴۱۵:۱۶:۴۱ ۱۳۹۷/۷/۱۶
یه جوری می گید جنس داخلی که هر کی ندونه فکر می کنه تولید داخلی تو ایران بی داد می کنه !!! الان که تحریما مجددا برگشته ودلار رفته بالا کاملا معلومه که تولید داخلی طی این 40 سال فقط یه شعار تو خالی بوده !!
ناشناس۵۸۵۵۵۲۱۸:۳۴:۱۵ ۱۳۹۷/۷/۱۶
هزینه ای که جهل مدیران برای مردم کشور بوجود می آورند بیش از اختلاس توسط اختلاس گران است
ناشناس۵۸۵۶۳۰۱۹:۴۲:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۱۶
چون یک عده نمیخوان غیرخودیها قدرت بگیرن.
کاسبزاده۵۸۵۶۳۸۱۹:۴۹:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۱۶
این نوع مدیریت کلاشی توسط دولت است که فقط با کاهش ارزش پول ملی و خالی کردن جیب مردم صادرات را برای مقطعی افزایش میدهد. ولی نمیتواند ادامه دهد چون بالانس مجدد برقرار و مواد اولیه تولیدات جدید الزاما با ارز نرخ جدید تولید میشود.
ناشناس۵۸۵۶۷۱۲۰:۱۳:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۱۶
باعث بدبختی وفلاکت ونا امیدی مردم که مسولان متاسفانه فکر میکنند مردم راضی هستند که ساکتند نمی دانند مردم به انقلاب وشهدا بدهکارند نه به مسولین
محمد۵۸۵۶۷۳۲۰:۱۳:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۱۶
قوانین دست و‌پا گیر گمرکی
ناشناس۵۸۵۸۸۷۲۳:۴۱:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۱۶
زدین کل این ساختار و بافت اقتصاد را داغون کردین صنعت و کشاورزی را ورشکسته کردین روابط با کشورها را خراب کردین مردم را مصرف زده کردین مغزهای کشور را فراری دادین ، حالا میپرسین چرا کاهش ارزش پول ملی باعث صادرات نمیشه؟
محمد۵۸۶۹۰۷۱۷:۲۱:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۱۷
در نوشته مشکلات بخوبی بیان شده است و راه حل ها بیشتر کلی گویی است و عملا راه چاره ای بیان نشده است.
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 2. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 3. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 4. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 5. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 6. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 7. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 8. چرا آخوندی استعفا کرد؟

 9. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 10. بسته اروپایی‌ها باید قبل از تحریم‌های ۱۳ آبان اجرایی شود/ موضوع برجام با FATF متفاوت است/ نمی‌توان به اظهارات مقامات اروپایی اطمینان داشت

 11. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 12. مجری‌هایی که ممنوع‌التصویر شدند

 13. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 14. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 15. تذکر امام خمینی به حاج احمد درباره بیت جماران

 16. حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

 17. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 18. سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صمت

 19. واکنش رئیس سازمان پدافند غیرعامل به احتمال تحریم اینترنت ایران از سوی آمریکا

 20. زائران اربعین چگونه "۱۰۰ هزار دینار" بانک ملی را دریافت کنند؟

 21. آخوندی رفت...  

 22. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

 23. رشد علمی کشور تا ۶ سال پیش ۱۳ برابر میانگین دنیا بود

 24. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

 25. کاهش قیمت دلار به ۱۳۸۰۰ تومان/ سکه ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد + جدول

پربحث‌های دیروز

 1. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 2. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 3. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 4. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 5. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

 6. روابط خارجی ایران؛ نگاه به شرق و چند نکته

 7. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 8. فوتبال مهم‌تر است یا مجلس؟

 9. واکنش کدخدایی به استعفای آخوندی: استعفا نشان داد چه کسی به ترکستان رسید  

 10. گزارش از پادگان 08 خاش/ سربازانی با ریش‌های سفید+ عکس

 11. همنشینی ۲ بازیگر با مجرم آشوب‌های پاسداران + عکس

 12. رئیس قرارگاه خاتم الانبیاء: شهرداری بدهی‌اش به سپاه را با املاک پرداخت کند

 13. عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم

 14. مثله کردن آنجلینا جولی و آزمون اردوغان

 15. اره‌ای که بدن خاشقچی را با آن تکه‌تکه کردند + عکس

 16. رئیس جمهور استعفای آخوندی و شریعتمداری را پذیرفت/ انتصاب سرپرست برای وزارتخانه های راه و شهرسازی و صمت

 17. وزیر کشور هم آمار نجومی داد؛ در دوران مسئولیت من ۷۰۰ هزار معتاد کم شد

 18. نظر علی علیزاده درباره قتل جمال خاشقچی  

 19. چرا افشانی برای ماندن دست و پا میزند؟  

 20. حضور زنان در ورزشگاه‌ها دغدغه عموم مردم ایران نیست

 21. ایرانیان از خاندان خاشقچی چه خاطراتی دارند؟

 22. هر ایرانی چقدر بنزین می‌سوزاند؟

 23. نوبخت: بودجه سال ۹۸ آماده شد

 24. اقتصاد خوانده‌هایی که اقتصاد دان نیستند

 25. آخوندی: امروز آخرین روز کاری‌ام است

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 4. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 5. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 6. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 7. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 8. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 9. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 10. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 11. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 12. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 13. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 14. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 15. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 16. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 17. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 18. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 19. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 20. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 21. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 22. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 23. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 24. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 25. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 2. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 3. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 4. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 5. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 6. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 7. سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صمت

 8. کاهش قیمت دلار به ۱۳۸۰۰ تومان/ سکه ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد + جدول

 9. سرپرست وزارت صنعت خبر داد: اختصاص ۱۰ میلیارد دلار به تولید داخل

 10. کالاهای دریافت‌کننده یارانه ارزی تا 74درصد گران شدند

 11. پورمختار: جایگزین سوئیفت راه اندازی می‌شود/ سیاسی کاری‌های واشنگتن عامل انزوای سوئیفت می‌شود

 12. ارزشمندترین برندهای خودرویی جهان را بشناسید

 13. وام مسکن ۳۰۰ میلیون تومان می‌شود؟

 14. نامه مرغداران به روحانی: مرغ‌ها گرسنه‌اند

 15. تقدیر جهانگیری از صادرکنندگان نمونه کشور

 16. تقوی نژاد خبرداد: ارائه پیشنهاد کاهش ۵ درصدی از مالیات تولید و بسته معافیت‌های مالیاتی به دولت/ بررسی صددرصد پرونده های مالیاتی در سامانه سنیم

 17. محسنی اژه ای: حکم اعدام سلطان سکه و محمد سالم در دیوان عالی کشور تایید شد

 18. قیمت برخی خودروهای تولید داخل در بازار + جدول

 19. تزریق ۶۹ میلیون یورو ارز به بازار ثانویه؛ کاهش ۵۰۰ تومانی قیمت ارز صادراتی

 20. طرح اصلاح قانون بودجه، شش ماه مسکوت ماند

 21. خسروتاج: ۸۲ درصد صادرات بر عهده ۵۰۰ شرکت کشور است

 22. حق العمل کارانی که ۱ کیلو صادرات ندارند صادرکننده نمونه می‌شوند

 23. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 24. رئیس‌جمهور در انتخاب وزرا به نظر مجلس توجه کند

پربحث‌های دیروز

 1. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 2. عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم

 3. هر ایرانی چقدر بنزین می‌سوزاند؟

 4. نوبخت: بودجه سال ۹۸ آماده شد

 5. اقتصاد خوانده‌هایی که اقتصاد دان نیستند

 6. وجود بیش از ۳ میلیون بیکار مطلق در کشور

 7. چرا با ارز ۴۲۰۰ تومانی کالا‌های اساسی ۵۰ درصد گران شده است؟

 8. آخرین قیمت خودرو در بازار؛ پژو۲۰۷ اتوماتیک ۱۰۶ میلیون تومان شد

 9. اعلام قیمت و شرایط دریافت ۱۰۰ هزار دینار برای زائران اربعین

 10. نماینده مجلس: چرا دولت حقوق کارگران را مانند کارمندان افزایش نمی‌دهد؟

 11. افزایش واردات کالاهای اساسی به کشور

 12. وزرایی که نه استعفاء دادند نه برکنار شدند و نه استیضاح/ معطلی یک ماهه

 13. رستوران رفتن مردم شمال تهران ۳۰ درصد کاهش یافته، جنوب‌شهری‌ها ۷۰ درصد

 14. کاهش تدریجی قیمت خودرو

 15. تجمع مالباختگان سکه ثامن مقابل دادسرای عمومی و انقلاب تهران + تصاویر

 16. رئیس بانک مرکزی: ورود ارز به بازار ثانویه طی هفته‌های آینده شتاب می‌گیرد

 17. قرارداد 70 هزار میلیاردی برای بازآفرینی 100 هزار واحد مسکونی

 18. شاخص آزادی اقتصاد ایران ۱۹ پله صعود کرد

 19. قیمت طلا، سکه و ارز در بازار امروز

 20. بانک مرکزی موظف به ارائه پیشنهادات برای اصلاح نظام بانکی شد

 21. وزیر اقتصاد احمدی‌نژاد: ایران در جایگاه کشورهای با توسعه انسانی بالا قرار گرفته است

 22. بانک مرکزی موظف به ارائه پیشنهاد اجرایی برای اصلاح نظام بانکی شد

 23. خودکفایی و رشد ۶ درصدی گندم با وجود کاهش بارندگی

 24. واردات ۳ هزار و ۷۲۰ تن دارو به کشور

 25. گارد بسته مسئولان در استفاده از ابزارهای ویژه جنگ اقتصادی/ شیاطین باهوش اقتصاد در بازار مالی

پربحث‌های هفته

 1. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 2. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 3. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 4. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 5. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 6. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 7. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 8. سیاست یک بام و دو هوای بانک مرکزی در برخورد با صعود و سقوط دلار

 9. حقوقهای زیر 3 میلیون بسته حمایتی دریافت می‌کنند

 10. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 11. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 12. وزارت صنعت: سازمان حمایت در حال بررسی قیمت‌های جدید خودرو است

 13. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 14. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 15. چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

 16. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 17. دستان نامرئی و قدرت واقعی/ صنایع بزرگ حیاط خلوت سیاسیون/ رانت و فساد پشت انتخاب مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی/ عده‌ای به دنبال آشوب هستند

 18. افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصد قیمت کالاهای اساسی

 19. آخرین خبرها از تعیین قیمت‌ جدید خودروها

 20. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 21. کاهش قیمت سکه در بازار + آخرین نرخ ارز

 22. خادمی: بنزین با فعال شدن کارت سوخت "دو نرخی" می‌شود

 23. پیشنهاد اصلاح قیمت خودرو به ستاد تنظیم بازار رفت

 24. جزئیات دستگیری ۴۰ اخلالگر اقتصادی/ ضبط صد‌ها میلیون تومان وجه نقد

 25. عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم

آخرین عناوین