یک بانوی مداح پاسخ می‌دهد/کسی با دفترچه و بلندگو مداح نمی‌شود/ انتقاد از خیابان‌گردی خانم‌ها در محرم

گروه فرهنگی الف،   3970627004 ۱۶ نظر، ۹ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
یک بانوی مداح پاسخ می‌دهد/کسی با دفترچه و بلندگو مداح نمی‌شود/ انتقاد از خیابان‌گردی خانم‌ها در محرم

یک بانوی ذاکر اهل بیت (ع) می‌گوید: مداحی نه آن چیزی است که برخی در ذهنشان غولی از آن ساخته‌اند و فکر می‌کنند حتماً باید شش دانگ صدا پُر باشد و نه اینکه کار پیش پا افتاده‌ای است که فکر کنید با یک آمپلی فایر و یک دفتر مداح می‌شوید.

فارس نوشت: سال‌ها است که مداحان خواهر در مجالس بانوان با مرثیه‌سرایی در این عرصه مهم فعالیت دارند. طاهره بابایی بیش از ۲۰ سال است که در حیطه ذاکری اهل بیت عصمت و طهارت (ع) فعال است و حالا بعد از این همه سال، خودش نیز به سایر بانوان آموزش می‌دهد. به مناسبت ماه محرم با وی که از پروردگان جمعی از استادان مداحی است، گفت‌و‌گویی ترتیب داده‌ایم که در ادامه می‌آید:

چطور شد به سمت مداحی گرایش پیدا کردید؟

خدا را شاکرم که حدود ۲۲ سال است در همین عرصه فعالیت می‌کنم. پیش از این دوران نیز در مدرسه سرگروه تواشیح و سرود بودم و گاهی هم به عنوان قاری در مدارس فعالیت داشتم، اما فعالیت رسمی‌ام را از سال ۷۶ به تشویق پدر و همسرم آغاز کردم. هشت سال در موسسه علمی پژوهشی مکتب‌الذاکرین زیر نظر حاج علیرضا نهادی، استاد سازگار و حاج محسن طاهری کارآموزی کردم و سپس به تدریس روی آوردم. البته آن دوره خیلی مربیان خانم فعالیت نداشتند و بیشتر آقایان فعال بودند. اما به تدریج بر حسب نیاز خانم‌ها و علاقه‌شان تدریس را از مکتب الذاکرین آغاز کرده و سپس در خانه قرآن منطقه هشت و حوزه‌هایی چون بنت الهدی صدر و حسینیه جوادالائمه (ع) منزل سردار شاکری، هیات رزمندگان اسلام، خانه مداحان و بسیج مداحان ادامه دادم.

الان هم کماکان خدمتگزار هستم و در این عرصه فعالیت دارم. اما مرکز آموزشی که منحصر به خودم است و فعالیت اصلی‌ام را انجام می‌دهم، مرکز آموزشی و علمی تخصصی عترت الزهرا (س) است که هیاتمان هم به این اسم ۱۲ سال است که ثبت شده. در حال حاضر هیات و کلاس به یک نام است؛ چون مجوز تدریس در مراحل ثبت است. ما فعلا از اسم هیات استفاده و ان‌شاءالله در آینده نزدیک مرکز آموزشی‌مان به نام نور الزهرا (س) ثبت خواهد شد.

همچنین حدود چهار سال است که فعالیتم را به عنوان نماینده بانوان در شمال شرق تهران در سازمان تبلیغات اسلامی شروع کردم و الان حدود ۲ سال است که نایب رئیس کانون مداحان اداره تبلیغات اسلامی هستم. فعالیت‌هایم نیز با توجه به شرایط کاری آنجا تعریف می‌شود.

اجدادم در چند نسل گذشته قاری و مداح بودند

مداحی چقدر در خانواده شما ریشه داشته است؟

بعد از لطف خداوند، تمام دارایی من، ژنتیکی بوده است. اجداد مادری‌ام به این سمت متمایل شده‌اند و همه افراد در چند نسل گذشته قاری و مداح بوده‌اند. به نظر من در مداحی علاقه و استعداد یک سمت ترازو است و سوی دیگر نیز مایه وجودی است. به هر حال همه اینها را من از سمت بزرگترها هم می‌دیدم و علاقه پیدا کردم و اینطور شد که مسیرم را انتخاب کردم و تمام هم و غمم شد مداحی.

بعضی بانوان شب‌های محرم، خیابان‌گردی می‌کنند

در چه جور مجالسی مداحی می‌کنید؟

من چند فعالیت رسمی در تهران دارم. یکی همین حسینیه دربندی‌ها است که قدمت یک و نیم قرنی دارد و گروهی از سادات مجرب این حسینیه را راه‌اندازی کرده‌اند. در این حسینیه ظهرها فقط خانم‌ها و شب‌ها آقایان هستند، چون حسینیه دربند کوچه باریکی دارد و معتقدند که نباید خانم‌ها و آقایان در یک زمان تردد داشته باشند. زنده نگه داشتن شعائر حسینی یعنی همین! ما نمی‌توانیم بگوییم که هم یزید را دوست داریم و هم امام حسین (ع) را. بعضی‌ها می‌گویند خب! مشخص است که ما یزید را دوست نداریم. اما در عمل وقتی کاری را انجام می‌دهیم که امام حسین (ع) دوست ندارد؛ یعنی یزید را هم دوست داریم و معنی کار ما همین است.

چه دلیلی دارد که بانوان شب‌ها به دنبال دسته‌‌جات عزاداری در ایام محرم راه می‌افتند؟ در تمام مجالس دهه اول محرم من هر شب اعلام می‌کنم که خانم‌ها دل حضرت زهرا (س) را به درد نیاورید و خیابان‌گردی نکنید. حتی محجبه‌ترین بانوان هم در این دوران اگر دنبال دسته‌جات عزاداری و زنجیرزنی راه بیفتند، جلوه خوبی ندارد و باعث اختلاط می‌شود. اگر زندگی ما واجب است که به زندگی‌مان بپردازیم، از همسر و فرزندانمان غافل نشویم و یک زمان هم مشخص کنیم و روضه برویم. دیگر خیابان رفتن چه دلیلی دارد؟ سبک زندگی اسلامی را مداحان باید به خانم‌ها آموزش دهند. برنامه را باید طوری برویم که با همسرمان برویم و بیاییم. دلیلی ندارد که همسر و فرزندانمان چند ساعت در منزل تنها باشند. بنابراین به مجلسی برویم که بازدهی بهتری برایمان دارد.

حسینیه‌ای که پذیرای ۳ هزار نفر بانوی حسینی در روز تاسوعاست

از هیات دربندی‌ها می‌گفتید؟

درباره هیات دربندی‌ها می‌گفتم که در ایام محرم خیلی غنی است. همیشه روز تاسوعا چند بانوی مسیحی در کنار ما هستند. در این روز از بیش از ۳ هزار خانم پذیرایی می‌شود و تاسوعا فقط هیات برای بانوان است که از شهرستان‌ها هم گاهی به این مجلس می‌آیند. عاشورا هم فقط مردانه است و اینها اختلاط پیدا نمی‌کنند. این حسینیه خیلی مجرب است و بانی‌اش نیز مردم هستند. اصلاً مشخص نیست چه کسی این همه کمک را در دهه محرم می‌رساند. این حسینیه خیلی هم حاجت می‌دهد. ۱۹ ظهر از بانوان و ۱۹ شب از آقایان به خوبی پذیرایی می‌کنند. در این هیات سخنرانان ممتازی مثل خانم‌ها دکتر منتظری، اسفندیاری، عبدالباقی، مقدم و خانم چینی‌چیان دعوت می‌شوند که بسیار پرمخاطب‌اند.

من فعالیت دیگری در یک حسینیه به نام آل یاسین در شمال شرق تهران، منطقه مجیدیه دارم که ۱۳ روز پشت سر هم برای مداحی می‌روم. البته حسینیه دربندی‌ها چند مداح دارد که بیشتر روزهای پرجمعیت از پنج ـ شش تا ۱۲ محرم را توفیق پیدا کردم برای مداحی می‌روم.

سبک مجلس‌داری شما چگونه است؟

روش مجلس‌داری من شبیه مجالس آقایان است و تفاوت چشمگیری با آن ندارد. در هیات عترت الزهرای تهرانپارس و حسینیه خودم هم به اجرای برنامه می‌پردازم که این حسینیه گنجایش ۴۵۰ نفر را دارد. ما فراخوان جدی نمی‌دهیم، چون فضا زیاد نداریم. ۱۲ مناسبت در سال داریم که خانم‌ها طبق تقویم سر تاریخ تشریف می‌آورند.

کسی با یک دستگاه بلندگو و دفترچه مداح نمی‌شود

در کنار مداحی کار پژوهشی و تحقیقی هم دارید؟

۱۵ کتاب را برای تدوین جزوه محرم مورد تحقیق قرار داده‌ام که حدود ۷۴ صفحه شده است. دو ماه روی آن وقت گذاشتم، چون نمی‌خواستم روضه‌های خوانده شده در سی‌دی‌ها باشد. می‌خواستم کار نو ارائه دهم. در این جزوه شبهاتی که گاهی برای افراد پیش می‌آید با سند بیان شده است. زیرا خیلی افراد سند از ما می‌خواهند. هر کدام از شبهات را براساس مقاتل و احدایث کار کردیم، به خاطر همین همراه با دو نفر دیگر ۱۵ کتاب را بررسی کردیم و در جایی که جمله عاطفی یا احساسی اضافه شده است بیان شده که برداشت خودم است. برخی را می‌شناسم که می‌روند سی‌دی فلان استاد را پیدا می‌کنند و پیاده می‌کنند و از روی آن جزوه نوشته و کلاس مداحی می‌گذارند! خب! این چه ارزشی دارد و از کجا مشخص است که فلان استاد درست گفته باشد؟ چه بسا ما افرادی را در بین مداحان داشتیم که علما از آن‌ها خرده گرفته‌اند و مقاتلشان ضعیف بوده است.

استاد من حرف خوبی به من زد و گفت: مداحی نه آن چیزی است که برخی در ذهنشان غولی ساخته‌اند و فکر می‌کنند حتماً باید شش دانگ صدا پُر باشد و نه اینکه یک کار پیش پا افتاده‌ای است که بعضی‌ها فکر می‌کنند با یک آمپلی فایر و یک دفتر مداح می‌شوند. من در تجربه بیست و اندی ساله خود فکر می‌کنم مداحی انرژی خیلی بیشتری از سخنرانی می‌گیرد و وقت زیاد هم می‌خواهد. یعنی نباید فقط سرمایه‌گذاری مالی و پولی کنیم. مداح باید از جانش سرمایه بگذارد؛ منتها چون مداحی عشق می‌خواهد لذت هم برایش دارد.

انگشت نشانه جامعه هستیم

شما در صحبت‌هایتان گفتید که خانواده برایتان اولویت بیشتری دارد. چطور تعادل بین خانواده و کار برقرار کردید؟

به نظر من همه پدر و مادرها مخصوصاً آنهایی که مداح هستند باید تلاش کنند سبک زندگی‌شان را اسلامی کنند، همچنین نوع گفتارشان را. پدری که به فرزندش می‌گوید با شیشه آب نخور، اما خود پدر با ظرف آب بخورد، حتی اگر نصفه شب لیوان بردارد و آب بخورد خیلی تاثیر بیشتری دارد تا اینکه مدام به بچه بگویم بدون لیوان آب نخور! سبک زندگی افراد باید اسلامی باشد.

دو فرزند دارم؛ دخترم ۲۸ سالش است و پسرم هم ۲۳ سال دارد. همیشه تلاش کردم در زندگی عقایدم را به بچه‌ها تحمیل نکنم، چون ممکن است نتیجه خوبی نداشته باشد؛ بنابراین خیلی باید و نباید به بچه‌ها نمی‌گویم. برخی به فرزندانشان می‌گویند حواست باشد فلان کار را انجام ندهی، چون مادرت مداح است. من به این جمله حساسیت دارم که برای این منظور از بچه‌ها کاری بخواهیم یا آن‌ها را نهی کنیم.

ما انگشت نشانه جامعه هستیم. وقتی مردم ما را می‌بینند، زیرنظرمان دارند؛ از لباسی که پوشیدیم تا نوع برخورد و معاشرت و گفتار. به لطف خدا بچه‌هایم خوب هستند و شانیت کارم را در نظر دارند و همسرم هم مشوق من بودند. نه اینکه کامل با من هم عقیده باشد اما به هم احترام می‌گذاریم. من هیچ زمان به او تحمیل نکردم که باید به موقعیت اجتماعی من احترام بگذاری و طوری که من می‌خواهم در کنارم باشی. یک زمان شده در جاهایی دوست داشتم کنارم باشد اما خودش شرکت نکرده و یا بالعکس اما محال بوده که به هم چیزی را تحمیل کنیم.

امام صادق (ع): لعین است کسی که از راه دین بخواهد کاسبی کند

برگردیم به حرفه مداحی. نظر شما درباره دستمزدهایی که مداحان می‌گیرند، چیست؟

یکی از آسیب‌های عرصه مداحی که در جامعه مشکل‌ساز شده، باندبازی، مریدپروری و اشاعه فرهنگ غلط پاکت گرفتن است. یک کار اشتباه دیگر که میان بانوان مداح باب شده، این است که اسمشان را برای تبلیغات در خیابان‌ها یا اتوبان‌ها می‌زنند. این شهرت‌طلبی است. یک وقت مداح، افرادی را با خود می‌آورد که مجلس را گرم کنند. این دیگر چه منبری و چه ثوابی است؟ اگر مداح راست می‌گوید بدون پامنبری روضه را کولاک کند یا بدون دف عروسی بگرداند و هنر صدای خودش را نشان دهد.

درباره پاکت‌ها بگویم که فرهنگ غلط در این زمینه رواج یافته است. من شنیده‌ام که برخی همکاران وقتی با آن‌ها تماس می‌گیرند، می‌گویند که ما طی نمی‌کنیم اما مردم می‌دانند که چقدر باید پول به آن‌ها پرداخت کنند! فلان خانم از مداحان ممتاز کشور است و باید این میزان مبلغ را به او بدهند. برخی در این زمینه کم لطفی می‌کنند. بهتر است که در مداحی چیزی توافق نشود، اما علما می‌گویند اگر طی شود و اندازه حق و حقوق خود مداح باشد اشکالی ندارد و حرام نیست.

گویا این موضوع در میان بانوان از شدت بیش‌تری برخوردار است و خانم‌های جلسه‌ای پاکت‌های آن‌چنانی می‌گیرند.

بله متاسفانه این موضوع در میان خانم‌ها زیاد شده است. مثلاً خانم‌ها همراه خود دف‌زن‌ می‌برند و پاکت‌های سنگین می‌گیرند، در حالی که ما از یک چیز باید بترسیم و آن هم این است که ما برای مداحی کیسه بدوزیم. امام صادق (ع) فرمودند: لعین است کسی که از راه دین بخواهد کاسبی کند. متاسفانه قدری مداحی به این سمت رفته که فرد چرتکه می‌اندازد که مثلا چند مجلس محرم می‌رود و با پولش چه کار می‌کند.

مداحان منسوب به امامان و آبروی آن‌ها هستند

مداحان باید از افراد کارشناس کمک بگیرند؛ کسانی که در تجربه کاری به مراتب خوبی رسیده باشند. این خیلی مهم است. من از بیانات رهبری استفاده کرده و دروس مداحی و دروس مکمل مداحی را کنار هم کار کنم، یعنی مداح اگر بهترین چیزها را بگوید، اما دو حدیث از امام صادق (ع) بلد نباشد، فایده‌ای ندارد. به هر حال همه مداحان منسوب امامان و آبروی آن‌ها هستند و مادحین باید بسیار محتاط باشند و تمام این موارد مهم را در طول زندگی لحاظ کنند. در همین راستا واحدهایی را برای تدریس دروس مکمل مداحی گذاشتم؛ یعنی کسانی که نزد من می‌آیند و مداحی یاد می‌گیرند، واحدهای دروس مکمل مداحی را نیز پاس کنند و در ادامه کارنامه‌شان طبق معدل کل به آن‌ها اهدا خواهد شد.

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۵۳۲۰۴۰۱:۱۶:۳۳ ۱۳۹۷/۶/۲۷
چگونه یک بانوی عفیفه میتونه مداحی کنه؟
ناشناس۵۵۳۵۴۱۱۰:۲۲:۱۰ ۱۳۹۷/۶/۲۷
کاش در مستندات دینی یه چیزایی بود که با مراجعه به اونها میشد از نظرات خود دین - قرآن - معصومین مطلع شد. (در موضوعات مختلف فردی و اجتماعی)
خانم۵۵۳۹۶۹۱۴:۳۴:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۲۷
خانم تو رو خدا یه چیزی بگید
میم ف۵۵۳۶۷۶۱۱:۴۲:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۲۷
می تواند برای خانمها مداحی کند .
ناشناس۵۵۳۷۴۷۱۲:۲۳:۴۳ ۱۳۹۷/۶/۲۷
سخن شما نشانگر این است که : مطمناً شما هیچوقت در مجالس مذهبی بانوان شرکت نکرده ای که بدانی مداحی بانوان در مجالس زنانه چگونه است. اساساً چیزی در خصوص عفت هم نمی دانی که عفت و عفیفه بودن را تشخیص بدهی.
ناشناس۵۵۳۷۵۵۱۲:۳۱:۴۷ ۱۳۹۷/۶/۲۷
در مجالس زنانه
ناشناس۵۵۳۲۵۸۰۳:۳۰:۴۵ ۱۳۹۷/۶/۲۷
خانم ها محرم را برای خیابان گردی اش میخواهند چون به بهانه عزاداری گردش و تفریح میکنند و کسی هم مانعشان نیست.
ناشناس۵۵۳۲۷۱۰۵:۵۰:۲۷ ۱۳۹۷/۶/۲۷
آقای الف! کار خوبی نکردی با یک زن مداح مصاحبه کردی و تصویر او را پخش کردی بدعت غلطیست
ناشناس۵۵۳۲۹۱۰۶:۵۷:۲۴ ۱۳۹۷/۶/۲۷
درایام محرم واربعین همه کائنات از مردم عادی وجمیع مخلوقات به هدف جلب رضایت خالق بزرگ دست به دعا ونذر وخرج و دادن حتی جان هستند
ناشناس۵۵۳۳۴۶۰۸:۱۴:۴۶ ۱۳۹۷/۶/۲۷
حساب همه با اوست چه با چرتکه دنیایی غنیمت جمع کنید چه با غناعت ودرویشی.....
ناشناس۵۵۳۳۵۵۰۸:۱۸:۰۶ ۱۳۹۷/۶/۲۷
ایشون هم نظر و سلیقه ی خودش را به عنوان دستور دین معرفی می کنه ! دل حضرت زهرا را به درد نیاورید ! همین اعمال سلیقه هاست که مردم را فراری می کنه
ناشناس۵۵۳۳۶۲۰۸:۲۱:۳۰ ۱۳۹۷/۶/۲۷
اجرکم عندالله
ناشناس۵۵۳۴۶۶۰۹:۳۴:۰۳ ۱۳۹۷/۶/۲۷
برای همه باید تعیین تکلیف کنید شما چیکار دارید خانوما دنبال دسته عزداری میرن اخه
ناشناس۵۵۳۴۹۶۰۹:۵۶:۳۷ ۱۳۹۷/۶/۲۷
متاسفم برای شما مداحان که به جای آنکه برای رضای خدا و اهل بیت رایگان و دلی بخوانید پول می گیرد
هاتف۵۵۳۵۵۰۱۰:۲۷:۴۸ ۱۳۹۷/۶/۲۷
در کجای دین و شریعت به مداحی سفارش شده است؟ لطفا بگویید که همه بدانند.
ناشناس۵۵۳۶۶۶۱۱:۳۸:۱۹ ۱۳۹۷/۶/۲۷
اصن مداحی خاصیتش چیه یکی برای من میگه؟!

پربحث‌های امروز

 1. عضو ارشد شورای آتلانتیک: گفته های پمپئو جزئی از جنگ اقتصادی و خبری علیه ایران است

 2. عوارض مصرف نمک های دریایی

 3. اطلاعیه مهم بانک ملی در خصوص گروه ملی فولاد

 4. بازماندگان سرطان سینه در معرض خطر پوکی استخوان

 5. یک هشدار آبی!

 6. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 7. کاهش ۷۶۰ واحدی شاخص صنعت در بورس تهران

 8. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 9. خطرات مصرف گوشت قرمز

 10. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 11. نگاهی به نوسانات نرخ دلار پتروشیمی‌ها در سامانه نیما

 12. احتمال افزایش سهمیه زنان در انتخابات مجلس

 13. اقدام ضد یمنی مجلس نمایندگان آمریکا

 14. آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد

 15. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 16. مقادیر مختلف شاخص کیفیت هوا چه پیامی دارند؟

 17. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 18. آخرین عناوین روزنامه‌های ورزشی

 19. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 20. نمایندگان مجلس چقدر مهریه دادند و گرفتند؟   

 21. پمپئو: برنامه موشک ایران از کنترل خارج شده است!

 22. هافبک تیم ملی فوتبال ایران جام ملت‌های آسیا را از دست می‌دهد؟

 23. ۵۵ درصد صادرات ایران، پتروشیمی، صنایع فولادی و معدنی است

 24. معامله مسکن در بورس شدنی است؟

 25. پرس‌وجوی پیامکی، طرح دولت برای حذف فقر آموزشی

پربحث‌های دیروز

 1. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 2. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 3. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 4. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 5. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 6. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 7. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 8. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 9. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 10. احمد توکلی: باید با افزودن چند شرط FATF را بپذیریم

 11. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 12. هشدار رهبر انقلاب: همه حواسشان را جمع کنند؛ ممکن است برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشند!/ مسئولان فریب زبان‌بازی دشمن را نخورند/ جوان‌ها و جریان‌های سیاسی میدان را برای دشمن آماده نکنند

 13. قاضی‌زاده خبر داد: ترک خدمت صدها نفر از نیروهای بازنشسته شاغل در نهادهای زیرنظر رهبر انقلاب

 14. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 15. دلار ۹ هزار تومان شد

 16. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 17. نامه نمایندگان اصفهان به "روحانی" درباره احیای زاینده‌ رود

 18. روحانی: در مقطع تحریم به طور طبیعی مردم با مشکلاتی مواجه هستند/ نمی‌‌توانیم بگوییم شرایط عادی است

 19. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 20. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 21. ورود هواپیما به ایران تسهیل می‌شود/ نیاز کشور به ۵۰۰ فروند هواپیما

 22. سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: هنوز تصمیمی برای دو نرخی شدن و سهمیه‌بندی بنزین گرفته نشده است/ دولت‌ به موضوع بنزین سیاسی نگاه می‌کند نه اقتصادی

 23. آیت‌الله نوری همدانی: «CFT» یک برنامه غربی، عربی و عبری است

 24. واعظی: برخی مردم تا قیمت بالا میرود برای خرید هول می‌زنند/ دو یا سه هفته آینده SPV اجرایی می‌شود

 25. جدال ضرغامی و آشنا در توئیتر؛ زنونابین  

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 11. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 12. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 13. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 16. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 17. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 18. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 19. حرف های یک مهندس برق مملکت

 20. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 21. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 22. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 23. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 24. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 25. چند نکته در مورد بازار خودرو

پربحث‌های هفته

 1. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 2. چرا مهناز افشار مسئولیت‌ حرفش را نمی‌پذیرد؟

 3. «حسین محب اهری» ممنوع الملاقات شد/ جدال دوباره با سرطان

 4. انتقاد شدید آیت‌الله سبحانی به اجرای تئاتر بازیگران زن با کلاه گیس

 5. واکنش عجیب مهناز افشار به خبر احضارش  

 6. اصرار مهنار افشار به تبلیغ آمپول کشنده!

 7. مهناز افشار به دادسرا احضار شد

 8. انتقاد از پرویز پرستویی به دلیل انتشار یک عکس

 9. حکم مدیر جدید شبکه افق صادر شد

 10. پس کو این آزادی؟

 11. علیرضا قزوه: ملیجک‌ها امروز آمده‌اند و مولانا‌ها کنار رفته‌اند

 12. مراسم تشییع پیکر پیام صابری

 13. دعوای فراستی و ظلی‌پور جعلی بود!

 14. ناراحتی وزیر آموزش از ۲۰:۳۰ و کنایه‌اش به رسانه ملی

 15. توجیه مهناز افشار به جای عذرخواهی!  

 16. مادرِ نگار جواهریان، چه اسمی روی رامبد جوان گذاشته؟

 17. مهناز افشار امروز باید خود را به دادسرای رسانه معرفی کند

 18. نامزدهای جوایز گرمی ۲۰۱۹ معرفی شد

 19. ثواب گریه بر امام حسین (ع) در کلام امام صادق (ع)

 20. خانواده شهدای اصحاب رسانه و ارتش: سنگر جهاد فرهنگی فرزندانمان را خالی نخواهیم گذاشت

 21. آخر هفته تلویزیون؛ «خواستگاری» فخیم‌زاده، «سرب» کیمیایی و «مسافر ری» میرباقری شبکه‌های مختلف سیما

 22. خانه‌ات شهیدآباد است!

 23. ماهنامه نسیم بیداری منتشر شد

 24. «سعید ابوطالب» برای نوروز ۹۸ تلویزیون رئالیتی‌شو می‌سازد

 25. «رشیدپور» در آنتن زنده از حال رفت

آخرین عناوین