مگنت-ستاره یک مربع

گل را که خواهد زد؛ ترامپ یا پوتین؟

گروه جهان الف،   3970426023
گل را که خواهد زد؛ ترامپ یا پوتین؟

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که با هزاران امید و آرزو به ملاقات ولادیمیر پوتین در هلسینکی رفته بود، با یک توپ فوتبال به کشورش بازگشت. «حالا توپ در زمین آمریکاست.» اما آیا ترامپ توپ را وارد دروازه حریف می کند یا یک گل به خودی به نامش ثبت می شود.

به گزارش ایرنا، میدان بازی روسیه و آمریکا عرصه ای فراتر از مستطیل سبز فوتبال است؛ جایی در خاورمیانه، شرق اروپا و یا حتی شرق آسیا. مسکو و واشنگتن بخش زیادی ازقرن بیستم را به رقابت ایدئولوژیک (سرمایه داری علیه کمونیسم) گذراندند. آن دوره سپری شده و حالا ترامپ مجبور شده است پرونده های مهم را زیر بغل زده و به محل ملاقات با پوتین ببرد و از او بخواهد گره های کار را برایش باز کند.

از قرار معلوم، سلاح های هسته ای دو کشور، بحران اوکراین و الحاق کریمه به روسیه، نقض برجام از سوی واشنگتن، سوریه و مسائل دیگری از این دست، جزو پرونده هایی بود که سران روسیه و آمریکا درباره آنها چانه زنی کردند. رئیس جمهوری روسیه فضای حاکم بر جلسه را «بی پرده و مثل امور تجاری» توصیف کرد. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز نتیجه این دیدار را «بهتر از عالی» خواند. اما از معامله پشت پرده ترامپ و پوتین خبری در دست نیست. چرا این نشست در هاله ای از رمز و راز برگزار شد؟

**مذاکره کنندگان پرده نشین
به عقیده تحلیلگران سی.ان.ان، ترامپ به سه دلیل تاکید داشت، جلسه با پوتین، دو نفره (با حضور مترجم) و دور از چشم مقام های دو طرف باشد.
1) رئیس جمهوری آمریکا می خواست شخصا پوتین را ارزیابی کند و جلسه آنها ملاقاتی تنها میان دو رئیس جمهوری باشد.
2) ترامپ پیشتر از درز اخبار مربوط به ملاقات هایش با سران خارجی خشمگین شده و به مشاورانش گفته بود این بار نمی خواهد اطلاعات حساس مورد بحث با پوتین به رسانه ها درز کند.
3) ترامپ نمی خواست مشاورانی که نگاه مثبتی به روسیه ندارند، صحبت هایش را با پوتین قطع کنند.
ترامپ پایه های همه پل هایی را که غرب میان دو سوی آتلانتیک ایجاد کرده بود، به لرزه درآورده و به جای آن دالانی هوایی را از فراز اروپا به سوی مسکو کشیده است. او متحدان قدیمی آمریکا در اتحادیه اروپا، ناتو، گروه هفت کشور صنعتی (جی 7)، شرق آسیا و آمریکای شمالی را آزرده خاطر کرده و به دوستی با روس ها تمایل بیشتری است.

ترامپ وانمود می کند که مایل است برخی از بحران های عمده جهانی را به کمک روسیه حل کند. اما به نظر می رسد که او در عین فشار بر یاران قدیمی، از ایده بهبود روابط با روسیه به مثابه ابزاری برای کسب منافع بیشتر از اروپایی ها و دیگران استفاده می کند.

**تکرار شکست؟
ترمیم رابطه با مسکو، دستکم در سال های اخیر، آرزوی جورج بوش پسر و باراک اوباما روسای جمهوری پیشین آمریکا بوده است. بوش می گفت: «به چشمان آن مرد (پوتین) نگاه کردم و او را صادق دیدم.» اوباما هم در پی بازسازی روابط با مسکو بود. اما هیچ کدام نتوانستند ارتباط خوبی با پوتین برقرار کنند.

امروز نیز بسیاری از رسانه ها و جامعه سیاسی آمریکا نسبت به نتایج دیدار پوتین و ترامپ در هلسینکی بدبین هستند. اما این بدبینی از جنس دیگری است. در حالی که هیچ سند قابل اتکایی در مورد محتوای مذاکرات این دو در دست نیست، رسانه ها بیم آن دارند که روسای جمهوری آمریکا و روسیه وارد اتحادی شخصی شده و فرم سنتی نظام بین الملل را تغییر دهند. برخی از احتمال تغییر نظم جهانی و بعضی دیگر مانند روزنامه گاردین از افتادن در ورطه «خشونت و تاریکی» سخن به میان آورده اند.

**پرونده های ناقص
ادعای دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا و رد آن توسط پوتین نقل محافل جهانی شده است. ترامپ تاکید کرد که سخنان پوتین را باور می کند. اما باور نمی کرد که این امر به جنجالی گسترده در آمریکا دامن بزند. ظاهرا دو طرف بخشی از اختلافات را حل کرده یا پرونده آنها را به بایگانی سپرده اند تا در زمانی مناسب به آن بپردازند.

ترامپ در کنفرانس خبری به الحاق شبه جزیره کریمه از اوکراین به روسیه نپرداخت و پوتین به جای او حرف زد: « ترامپ از الحاق کریمه به روسیه حمایت نمی کند. این مشخص است. ما فکر می کنیم بر اساس قوانین بین المللی کریمه به روسیه پیوست و صحبت دیگری در این رابطه نداریم.» همانطور که کنفرانس خبری پوتین و ترامپ در هلسینکی نشان داد، کریمه که چالش نفسگیری میان غرب و روسیه در سال های اخیر بوده، اهمیت خود را از دست داده و جایش را به چیزهای دیگری داده است.

**منطق منطقه ای خاورمیانه
به احتمال قریب به یقین مسئله سوریه وبرجام مهمترین بخش مذکرات پوتین وترامپ بود.سوریه می تواندنقطه ثقل همکاری های واشنگتن باشد.اما چطور می توان به فردی که از توافق مهم و بین المللی «برجام» خارج شده است، در سایر مسائل جهانی اعتماد کرد؟ ترامپ «بحران سوریه را موضوعی پیچیده» قلمداد که حل آن را در گروه «همکاری» دو کشور است. با این حال، واشنگتن سعی دارد مسائل دیگری از جمله کمک مستشاری ایران به دمشق را به پرونده سوریه گره بزند.

آمریکا از اواخر دوره اوباما علنا گفت که از نظریه براندازی نظام «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه دست شسته است. جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا نیز چندی پیش اعلام کرد، اسد دیگر موضوع مورد نظر دولت فعلی واشنگتن در سوریه نیست. اختلافات اساسی مسکو و واشنگتن بر سر ایران است.رئیس جمهوری آمریکا درکنفرانس خبری به تکرار اتهامات علیه ایران پرداخت اما همتای روس او سخنان دیگری داشت:ما نگرانی خود رادر خصوص خروج آمریکا از توافق هسته ای اعلام کردیم.

او با اشاره به اهمیت برجام افزود: این توافق ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را تضمین و رژیم عدم اشاعه را تقویت کرد. زمانی که پوتین شانه به شانه ترامپ ایستاد و این سخنان را گفت، موضع رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر متزلزل شد. جناح تندروی آمریکا همان روز دوشنبه سخنان مشابهی را از اروپایی ها نیز شنیده بود.

«فدریکا موگرینی» در پایان نشست وزرای خارجه عضو اتحادیه اروپا گفت: 28 کشورعضو اتحادیه اروپا در آخرین نشست خود موضوع مسدود سازی تحریم های آمریکا علیه شرکت های اروپایی را بررسی کرده اند و تمام راه ها را برای ادامه همکاری با ایران در نظر خواهندگرفت.

موگرینی همچنین در حساب کاربری توئیتر خود نوشت: آقای ترامپ، کشورهای اروپایی درخواست شما را رد می کنند!

آمریکا شاید بتواند در مورد ماندن یا نماندن خود در برجام تصمیم گیری کند اما قادر نخواهد بود، اراده دیگران برای پایبندی به آن و نیز پیوندهای مستحکم میان تهران و دمشق را محو کند. از سوی دیگر، پوتین هم این واقعیت را به خوبی درک کرده است که امکان خارج کردن ایران از سوریه، نه تحت مدیریت مسکو و نه به خواست واشنگتن، پروژه ای شدنی نیست.

قطعا پوتین در مذاکرات «مفید و موفق» خود با ترامپ، دشواری های اجرای آمال آمریکایی ها را گوشزده کرده است. به قول رئیس جمهوری روسیه، «حالا توپ در زمین آمریکاست» که منطق میدان سیاست جهانی و منطقه ای به ویژه در سوریه را بپذیرد یا به پرسه زدن در کژ راهه ادامه دهد.

ترامپ توپ را به همسرش «ملانیا» داد تا برای پسرش سوغات ببرد. اما توپی که پوتین در میدان سیاست به او پاس داده، می تواند سرنوشت چهار ساله ریاست جمهوری خود او و آینده بسیاری از روندهای جهانی و منطقه ای در خاورمیانه را تعیین کند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های اخیر

 1. محمود صادقی تهدید به افشاگری کرد

 2. چرا آقازاده‌ها این قدر طلبکار هستند؟

 3. افشاگری محمود صادقی از بانک سرمایه + سند

 4. «ح.ب.د» ابربدهکار و مفسد بزرگ اقتصادی، کیست؟

 5. نوبخت: امروز نوبت حمایت از پول ملی است/ اقتصاد ما نه لیبرالیستی و نه برنامه‌ای تمام دولتی است/ اعتقادی به چرخ دنده اقتصاد لیبرالیستی نداریم

 6. پوشش همسر نخست وزیر پاکستان در مراسم تحلیف  

 7. پزشکان بیش از ۶ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند + عکس

 8. توکلی: اسامی آن‌هایی که ارز دریافت کرده‌اند باید روی صفحه مانیتور بانک مرکزی درج شود/ بانک مرکزی ۶۲ تن طلا را حراج کرد

 9. نقوی حسینی در گفتگو با الف: بررسی «گروه اقدام ایران» در مجلس/ آمریکا به دنبال اجماع علیه ایران است/ وقت اروپایی‌ها تمام شد؛ باید اقدامات عملی خود را نشان دهند

 10. زنگنه: توتال به صورت رسمی ایران را ترک کرد

 11. بيانيه آيت‌الله مكارم شيرازى پيرامون گردهمايى مدرسه فيضيه

 12. نقش اول گرانی خودرو ، ایران‌خودرو و سایپا + نمودار

 13. دهه شصت، این طور زندگی کردیم

 14. تهران تحت مدیریت "قالیباف" بین ۵ شهر برتر جهان

 15. ادامه حواشی پلاکارد جنجالی تجمع فیضیه/ انتقاد مطهری از جهانگیری/افشاگری عجیب یک نماینده مجلس/ مبدع طلبکاری ژن های خوب/ آیا وزیر اقتصاد قربانی سوال از روحانی خواهد شد؟!

 16. فرزندان آیت‌الله علم‌الهدی کجا هستند؟

 17. مرگ طبقه متوسط

 18. زمان صدور حکم پرونده دختر وزیر سابق مشخص شد

 19. بازار داغ استیضاح 9 وزیر و سوال از رئیس جمهور در مجلس

 20. حفظ شأن اتباع ایران در گرجستان؛ از حرف تا عمل

 21. توتال رسماً خروج از پروژه چندین میلیاردی گاز پارس جنوبی را تأیید کرد

 22. حاجی بابایی: شرم بر آن مسئولی که بخواهد در این شرایط مردم را به سختی بکشاند

 23. آیت‌الله جنتی: مردم همیشه وفادار نظام و انقلاب بوده‌اند و مستحق خدمت هستند/ رفاه حداقلی برای مردم برقرار شود

 24. فکری به حال ریال کنید

 25. کارت خبرنگاری اسحاق جهانگیری  

پربحث‌های دیروز

 1. محمود صادقی تهدید به افشاگری کرد

 2. چرا آقازاده‌ها این قدر طلبکار هستند؟

 3. افشاگری محمود صادقی از بانک سرمایه + سند

 4. «ح.ب.د» ابربدهکار و مفسد بزرگ اقتصادی، کیست؟

 5. ظریف: فکر می‌کردم آمریکایی‌ها بی‌اثر بودن تحریم‌ها را درک کرده‌اند/ برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم

 6. نوبخت: امروز نوبت حمایت از پول ملی است/ اقتصاد ما نه لیبرالیستی و نه برنامه‌ای تمام دولتی است/ اعتقادی به چرخ دنده اقتصاد لیبرالیستی نداریم

 7. ورود ساز به پارک‌ها آزاد شد +عکس

 8. پوشش همسر نخست وزیر پاکستان در مراسم تحلیف  

 9. پزشکان بیش از ۶ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند + عکس

 10. واقعیت ازدواج دختران در سنین پایین/ مرکز پژوهشها گزارش می‌دهد

 11. توکلی: اسامی آن‌هایی که ارز دریافت کرده‌اند باید روی صفحه مانیتور بانک مرکزی درج شود/ بانک مرکزی ۶۲ تن طلا را حراج کرد

 12. مسئولین پاسخگو باشند؛ ماجرای مرگ تلخ جانباز اعصاب و روان در افغانستان+ اسناد

 13. نقوی حسینی در گفتگو با الف: بررسی «گروه اقدام ایران» در مجلس/ آمریکا به دنبال اجماع علیه ایران است/ وقت اروپایی‌ها تمام شد؛ باید اقدامات عملی خود را نشان دهند

 14. زنگنه: توتال به صورت رسمی ایران را ترک کرد

 15. بيانيه آيت‌الله مكارم شيرازى پيرامون گردهمايى مدرسه فيضيه

 16. نقش اول گرانی خودرو ، ایران‌خودرو و سایپا + نمودار

 17. دهه شصت، این طور زندگی کردیم

 18. تهران تحت مدیریت "قالیباف" بین ۵ شهر برتر جهان

 19. ادامه حواشی پلاکارد جنجالی تجمع فیضیه/ انتقاد مطهری از جهانگیری/افشاگری عجیب یک نماینده مجلس/ مبدع طلبکاری ژن های خوب/ آیا وزیر اقتصاد قربانی سوال از روحانی خواهد شد؟!

 20. فرزندان آیت‌الله علم‌الهدی کجا هستند؟

 21. مرگ طبقه متوسط

 22. زمان صدور حکم پرونده دختر وزیر سابق مشخص شد

 23. بازار داغ استیضاح 9 وزیر و سوال از رئیس جمهور در مجلس

 24. حفظ شأن اتباع ایران در گرجستان؛ از حرف تا عمل

 25. توتال رسماً خروج از پروژه چندین میلیاردی گاز پارس جنوبی را تأیید کرد

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 3. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 4. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 5. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 6. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 7. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 8. محمود صادقی تهدید به افشاگری کرد

 9. چرا آقازاده‌ها این قدر طلبکار هستند؟

 10. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 11. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 12. افشاگری محمود صادقی از بانک سرمایه + سند

 13. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 14. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 15. انصراف ۵۰ نماینده از استیضاح کرباسیان

 16. خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

 17. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 18. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 19. «ح.ب.د» ابربدهکار و مفسد بزرگ اقتصادی، کیست؟

 20. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 21. تابلوی انحرافی و یک سوال از علی مطهری

 22. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

 23. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 24. ظریف: فکر می‌کردم آمریکایی‌ها بی‌اثر بودن تحریم‌ها را درک کرده‌اند/ برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم

 25. روحانی: عملکرد وزارت اقتصاد قابل قبول است

پربحث‌های اخیر

 1. توتال رسماً خروج از پروژه چندین میلیاردی گاز پارس جنوبی را تأیید کرد

 2. سیاست راهبردی آمریکا در دولت ترامپ، تغییر رژیم در ایران است/ فرار شرکت‌های خارجی ناشی از بی‌تدبیری در مدیریت داخلی کشور است/گروه اقدام علیه ایران نقش دورهمی دارد

 3. اردوغان: حمله به اقتصاد ما، حمله به پرچم ترکیه است

 4. ثروت خاندان آل سعود چه قدر است؟

 5. جزئیاتی تازه از جنایات علیه مسلمانان میانمار

 6. نتانیاهو: بولتون دوست واقعی اسرائیل است

 7. جنایات وحشتناک آمریکا در زندان گوآنتانامو

 8. حمله لفظی دوباره ترامپ به مهاجران و پناهجویان

 9. رزمایش ارتش رژیم صهیونیستی در مزارع اشغالی شبعا

 10. برزیلی‌ها خواستار جلوگیری از ورود پناهجویان ونزوئلایی شدند

 11. بیانیه رهبر انصارالله به مناسبت عید قربان

 12. ناگفته‌های ظریف درباره کنوانسیون دریای خزر، برجام و اقامت آمریکا

 13. واکنش فواد معصوم به درخواست العبادی

 14. ایتالیا به کشتی پناهجویان اجازه پهلو گرفتن داد

 15. حمایت برزیلی ها از رئیس‌جمهور محبوس این کشور

 16. تیراندازی در آمریکا یک کشته و یک زخمی بر جا گذاشت

 17. نیرو‌های نظامی روسیه به حالت آماده‌باش کامل درآمدند

 18. اعتراف ظریف به اشتباهش در اعتماد به آمریکا  

 19. توافق حفظ اسناد طبقه‌بندی ایران و روسیه تمدید شد

 20. چاوش‌اوغلو خطاب به ترامپ: ترکیه بیدی نیست که از این بادها بلرزد

 21. بولتون: آمریکا به دنبال اجماع با اروپایی‌ها علیه ایران است

 22. کمیسر حقوق بشر سازمان‌ملل به ترامپ هشدار داد

 23. کرملین: برای عدم بهبود روابط با آمریکا عزا نمی‌گیریم

 24. افشاگری لاوروف درباره دستور محرمانه گوترش

 25. هاآرتص: طرح حمله به ایران، بلوف نتانیاهو برای امتیازگیری از اوباما بود

پربحث‌های دیروز

 1. توتال رسماً خروج از پروژه چندین میلیاردی گاز پارس جنوبی را تأیید کرد

 2. سیاست راهبردی آمریکا در دولت ترامپ، تغییر رژیم در ایران است/ فرار شرکت‌های خارجی ناشی از بی‌تدبیری در مدیریت داخلی کشور است/گروه اقدام علیه ایران نقش دورهمی دارد

 3. فروپاشی، اشغال، ترور، سرنگونی؛ نتیجه مشترک اعتماد به آمریکا

 4. اردوغان: حمله به اقتصاد ما، حمله به پرچم ترکیه است

 5. ثروت خاندان آل سعود چه قدر است؟

 6. جزئیاتی تازه از جنایات علیه مسلمانان میانمار

 7. نتانیاهو: بولتون دوست واقعی اسرائیل است

 8. جنایات وحشتناک آمریکا در زندان گوآنتانامو

 9. نگرانی بولتون از مداخله احتمالی چین، ایران و کره‌شمالی در انتخابات آمریکا

 10. رزمایش ارتش رژیم صهیونیستی در مزارع اشغالی شبعا

 11. برزیلی‌ها خواستار جلوگیری از ورود پناهجویان ونزوئلایی شدند

 12. بیانیه رهبر انصارالله به مناسبت عید قربان

 13. ناگفته‌های ظریف درباره کنوانسیون دریای خزر، برجام و اقامت آمریکا

 14. واکنش فواد معصوم به درخواست العبادی

 15. ایتالیا به کشتی پناهجویان اجازه پهلو گرفتن داد

 16. حمایت برزیلی ها از رئیس‌جمهور محبوس این کشور

 17. تیراندازی در آمریکا یک کشته و یک زخمی بر جا گذاشت

 18. نیرو‌های نظامی روسیه به حالت آماده‌باش کامل درآمدند

 19. اعتراف ظریف به اشتباهش در اعتماد به آمریکا  

 20. توافق حفظ اسناد طبقه‌بندی ایران و روسیه تمدید شد

 21. چاوش‌اوغلو خطاب به ترامپ: ترکیه بیدی نیست که از این بادها بلرزد

 22. بولتون: آمریکا به دنبال اجماع با اروپایی‌ها علیه ایران است

 23. کمیسر حقوق بشر سازمان‌ملل به ترامپ هشدار داد

 24. کرملین: برای عدم بهبود روابط با آمریکا عزا نمی‌گیریم

 25. افشاگری لاوروف درباره دستور محرمانه گوترش

پربحث‌های هفته

 1. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 2. برگ برنده ترامپ برای انتخابات عقب نشینی ایران است/ رئیس جمهور آمریکا روی تاثیر تحریم ها حساب کرده/ آیا تهران از تصمیم خود مبنی بر مخالفت با مذاکره کوتاه می آید؟

 3. واکنش قاسمی به شایعات درخصوص تحدید حدود دریای خزر

 4. وندی شرمن: خروج ترامپ از برجام در تاریخ آمریکا به عنوان یکی از بدترین خطاهای سیاست خارجی خواهد ماند

 5. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 6. اتهام‌زنی تازه آمریکا به ایران/ بولتون: ایران بدنبال دخالت در انتخابات آمریکاست

 7. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 8. پاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار سی‌ان‌ان: هرچه فشارها بیشتر شود، از ترامپ متنفرتر می‌شویم

 9. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 10. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 11. توتال رسماً خروج از پروژه چندین میلیاردی گاز پارس جنوبی را تأیید کرد

 12. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 13. سیاست راهبردی آمریکا در دولت ترامپ، تغییر رژیم در ایران است/ فرار شرکت‌های خارجی ناشی از بی‌تدبیری در مدیریت داخلی کشور است/گروه اقدام علیه ایران نقش دورهمی دارد

 14. حضور پوتین در مراسم ازدواج وزیر خارجه اتریش   

 15. آیا حزب‌الله قوی‌تر از ارتش اسرائیل است؟

 16. وزیر خارجه آمریکا: گروه اقدام ایران تشکیل شد/ مذاکره با ایران پیش‌شرط‌هایی دارد

 17. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 18. بلوف کره شمالی به ترامپ در مذاکرات هسته‌ای چه بود؟

 19. آلمان در برابر تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا سر تعظیم فرود آورد

 20. لیر از گور اقتصادی سر بلند کرد

 21. روسیه: آمریکا آشکارا قصد دارد اوضاع داخلی ایران را بی‌ثبات کند

 22. البغدادی به جای العبادی؛ اگر حمایت‌های ایران از عراق نبود

 23. دست‌کم 22 کشته در پی فرو ریختن یک پل در ایتالیا/ تلاش نیروهای امدادی برای خارج کردن قربانیان

 24. وزارت خارجه به ابهامات رژیم حقوقی خزر پاسخ داد

 25. اگر ایرانی بودم، هنوز از کودتای 28 مرداد خشمگین بودم

آخرین عناوین