گل را که خواهد زد؛ ترامپ یا پوتین؟

گروه جهان الف،   3970426023
گل را که خواهد زد؛ ترامپ یا پوتین؟

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که با هزاران امید و آرزو به ملاقات ولادیمیر پوتین در هلسینکی رفته بود، با یک توپ فوتبال به کشورش بازگشت. «حالا توپ در زمین آمریکاست.» اما آیا ترامپ توپ را وارد دروازه حریف می کند یا یک گل به خودی به نامش ثبت می شود.

به گزارش ایرنا، میدان بازی روسیه و آمریکا عرصه ای فراتر از مستطیل سبز فوتبال است؛ جایی در خاورمیانه، شرق اروپا و یا حتی شرق آسیا. مسکو و واشنگتن بخش زیادی ازقرن بیستم را به رقابت ایدئولوژیک (سرمایه داری علیه کمونیسم) گذراندند. آن دوره سپری شده و حالا ترامپ مجبور شده است پرونده های مهم را زیر بغل زده و به محل ملاقات با پوتین ببرد و از او بخواهد گره های کار را برایش باز کند.

از قرار معلوم، سلاح های هسته ای دو کشور، بحران اوکراین و الحاق کریمه به روسیه، نقض برجام از سوی واشنگتن، سوریه و مسائل دیگری از این دست، جزو پرونده هایی بود که سران روسیه و آمریکا درباره آنها چانه زنی کردند. رئیس جمهوری روسیه فضای حاکم بر جلسه را «بی پرده و مثل امور تجاری» توصیف کرد. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز نتیجه این دیدار را «بهتر از عالی» خواند. اما از معامله پشت پرده ترامپ و پوتین خبری در دست نیست. چرا این نشست در هاله ای از رمز و راز برگزار شد؟

**مذاکره کنندگان پرده نشین
به عقیده تحلیلگران سی.ان.ان، ترامپ به سه دلیل تاکید داشت، جلسه با پوتین، دو نفره (با حضور مترجم) و دور از چشم مقام های دو طرف باشد.
1) رئیس جمهوری آمریکا می خواست شخصا پوتین را ارزیابی کند و جلسه آنها ملاقاتی تنها میان دو رئیس جمهوری باشد.
2) ترامپ پیشتر از درز اخبار مربوط به ملاقات هایش با سران خارجی خشمگین شده و به مشاورانش گفته بود این بار نمی خواهد اطلاعات حساس مورد بحث با پوتین به رسانه ها درز کند.
3) ترامپ نمی خواست مشاورانی که نگاه مثبتی به روسیه ندارند، صحبت هایش را با پوتین قطع کنند.
ترامپ پایه های همه پل هایی را که غرب میان دو سوی آتلانتیک ایجاد کرده بود، به لرزه درآورده و به جای آن دالانی هوایی را از فراز اروپا به سوی مسکو کشیده است. او متحدان قدیمی آمریکا در اتحادیه اروپا، ناتو، گروه هفت کشور صنعتی (جی 7)، شرق آسیا و آمریکای شمالی را آزرده خاطر کرده و به دوستی با روس ها تمایل بیشتری است.

ترامپ وانمود می کند که مایل است برخی از بحران های عمده جهانی را به کمک روسیه حل کند. اما به نظر می رسد که او در عین فشار بر یاران قدیمی، از ایده بهبود روابط با روسیه به مثابه ابزاری برای کسب منافع بیشتر از اروپایی ها و دیگران استفاده می کند.

**تکرار شکست؟
ترمیم رابطه با مسکو، دستکم در سال های اخیر، آرزوی جورج بوش پسر و باراک اوباما روسای جمهوری پیشین آمریکا بوده است. بوش می گفت: «به چشمان آن مرد (پوتین) نگاه کردم و او را صادق دیدم.» اوباما هم در پی بازسازی روابط با مسکو بود. اما هیچ کدام نتوانستند ارتباط خوبی با پوتین برقرار کنند.

امروز نیز بسیاری از رسانه ها و جامعه سیاسی آمریکا نسبت به نتایج دیدار پوتین و ترامپ در هلسینکی بدبین هستند. اما این بدبینی از جنس دیگری است. در حالی که هیچ سند قابل اتکایی در مورد محتوای مذاکرات این دو در دست نیست، رسانه ها بیم آن دارند که روسای جمهوری آمریکا و روسیه وارد اتحادی شخصی شده و فرم سنتی نظام بین الملل را تغییر دهند. برخی از احتمال تغییر نظم جهانی و بعضی دیگر مانند روزنامه گاردین از افتادن در ورطه «خشونت و تاریکی» سخن به میان آورده اند.

**پرونده های ناقص
ادعای دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا و رد آن توسط پوتین نقل محافل جهانی شده است. ترامپ تاکید کرد که سخنان پوتین را باور می کند. اما باور نمی کرد که این امر به جنجالی گسترده در آمریکا دامن بزند. ظاهرا دو طرف بخشی از اختلافات را حل کرده یا پرونده آنها را به بایگانی سپرده اند تا در زمانی مناسب به آن بپردازند.

ترامپ در کنفرانس خبری به الحاق شبه جزیره کریمه از اوکراین به روسیه نپرداخت و پوتین به جای او حرف زد: « ترامپ از الحاق کریمه به روسیه حمایت نمی کند. این مشخص است. ما فکر می کنیم بر اساس قوانین بین المللی کریمه به روسیه پیوست و صحبت دیگری در این رابطه نداریم.» همانطور که کنفرانس خبری پوتین و ترامپ در هلسینکی نشان داد، کریمه که چالش نفسگیری میان غرب و روسیه در سال های اخیر بوده، اهمیت خود را از دست داده و جایش را به چیزهای دیگری داده است.

**منطق منطقه ای خاورمیانه
به احتمال قریب به یقین مسئله سوریه وبرجام مهمترین بخش مذکرات پوتین وترامپ بود.سوریه می تواندنقطه ثقل همکاری های واشنگتن باشد.اما چطور می توان به فردی که از توافق مهم و بین المللی «برجام» خارج شده است، در سایر مسائل جهانی اعتماد کرد؟ ترامپ «بحران سوریه را موضوعی پیچیده» قلمداد که حل آن را در گروه «همکاری» دو کشور است. با این حال، واشنگتن سعی دارد مسائل دیگری از جمله کمک مستشاری ایران به دمشق را به پرونده سوریه گره بزند.

آمریکا از اواخر دوره اوباما علنا گفت که از نظریه براندازی نظام «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه دست شسته است. جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا نیز چندی پیش اعلام کرد، اسد دیگر موضوع مورد نظر دولت فعلی واشنگتن در سوریه نیست. اختلافات اساسی مسکو و واشنگتن بر سر ایران است.رئیس جمهوری آمریکا درکنفرانس خبری به تکرار اتهامات علیه ایران پرداخت اما همتای روس او سخنان دیگری داشت:ما نگرانی خود رادر خصوص خروج آمریکا از توافق هسته ای اعلام کردیم.

او با اشاره به اهمیت برجام افزود: این توافق ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را تضمین و رژیم عدم اشاعه را تقویت کرد. زمانی که پوتین شانه به شانه ترامپ ایستاد و این سخنان را گفت، موضع رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر متزلزل شد. جناح تندروی آمریکا همان روز دوشنبه سخنان مشابهی را از اروپایی ها نیز شنیده بود.

«فدریکا موگرینی» در پایان نشست وزرای خارجه عضو اتحادیه اروپا گفت: 28 کشورعضو اتحادیه اروپا در آخرین نشست خود موضوع مسدود سازی تحریم های آمریکا علیه شرکت های اروپایی را بررسی کرده اند و تمام راه ها را برای ادامه همکاری با ایران در نظر خواهندگرفت.

موگرینی همچنین در حساب کاربری توئیتر خود نوشت: آقای ترامپ، کشورهای اروپایی درخواست شما را رد می کنند!

آمریکا شاید بتواند در مورد ماندن یا نماندن خود در برجام تصمیم گیری کند اما قادر نخواهد بود، اراده دیگران برای پایبندی به آن و نیز پیوندهای مستحکم میان تهران و دمشق را محو کند. از سوی دیگر، پوتین هم این واقعیت را به خوبی درک کرده است که امکان خارج کردن ایران از سوریه، نه تحت مدیریت مسکو و نه به خواست واشنگتن، پروژه ای شدنی نیست.

قطعا پوتین در مذاکرات «مفید و موفق» خود با ترامپ، دشواری های اجرای آمال آمریکایی ها را گوشزده کرده است. به قول رئیس جمهوری روسیه، «حالا توپ در زمین آمریکاست» که منطق میدان سیاست جهانی و منطقه ای به ویژه در سوریه را بپذیرد یا به پرسه زدن در کژ راهه ادامه دهد.

ترامپ توپ را به همسرش «ملانیا» داد تا برای پسرش سوغات ببرد. اما توپی که پوتین در میدان سیاست به او پاس داده، می تواند سرنوشت چهار ساله ریاست جمهوری خود او و آینده بسیاری از روندهای جهانی و منطقه ای در خاورمیانه را تعیین کند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 3. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 4. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 5. سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸

 6. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 7. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 8. ارز 4200 تومانی دستپخت چه کسی بود؟/ واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا/ شرمندگی زیباکلام از عملکرد روحانی

 9. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 10. دوچرخه‌سواری حناچی در سومین سه‌شنبه کاری خود + عکس

 11. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 12. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 13. ریزش مرز روانی در بازار دلا‌ر

 14. مراسم تشییع پیکر پیام صابری

 15. همتی: برگشت تدریجی ارز صادراتی به اقتصاد/ آغاز روابط با چند کشور و حذف دلار

 16. فیلم/ جنجال ممنوع! سند بیاورید  

 17. کارت‌ های ملی قدیمی تا کی اعتبار دارند؟

 18. خودرو ۱ تا ۲ میلیون تومان گران شد + جدول

 19. ریزش قیمت دلار در صرافی‌های دولتی

 20. مسکن مهر روی ریل افتاد

 21. روحانی:‌ نکات مورد نظر رهبر انقلاب برای اصلاح بودجه ۹۸ بررسی شد

 22. راهی برای مقابله با بیماری ام اس

 23. کنسرت ـ نمایش‌های لاکچری و دست کوتاه مردم/ سند شورای صنفی تئاتر کی اجرایی می‌شود؟

 24. افزایش ریسک سرطان سینه با تک فرزندی

 25. سوخت‌گیری ذوب‌ِ منصوریان در ایستگاه نفت یا ادامه روزهای خوب مرزبان؟

پربحث‌های دیروز

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 5. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 6. دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

 7. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 8. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 9. عروس «قزاق»  

 10. سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸

 11. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 12. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 13. لاستیک گران شد

 14. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 15. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 16. فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است؟

 17. محمد قوچانی: جهانگیری از روحانی در جریان ترمیم کابینه دلخور شد/ روحانی را از موسوی خوئینی‌ها هم اصلاح‌طلب‌تر می‌دانم/ نمی‌توانیم وسط‌های راه زیر میز بزنیم

 18. ارز 4200 تومانی دستپخت چه کسی بود؟/ واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا/ شرمندگی زیباکلام از عملکرد روحانی

 19. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 20. دوچرخه‌سواری حناچی در سومین سه‌شنبه کاری خود + عکس

 21. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 22. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 23. ریزش مرز روانی در بازار دلا‌ر

 24. مراسم تشییع پیکر پیام صابری

 25. همتی: برگشت تدریجی ارز صادراتی به اقتصاد/ آغاز روابط با چند کشور و حذف دلار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 7. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 8. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 9. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 10. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 11. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 12. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 13. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 16. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 17. حرف های یک مهندس برق مملکت

 18. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 19. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 20. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 21. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 22. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 23. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 24. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 25. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

پربحث‌های اخیر

 1. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 2. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 3. کودک ۵ ساله فلسطینی در نوار غزه به شهادت رسید

 4. جنگنده‌های عراقی کار دست داعشی‌ها دادند

 5. ولایتی: به دور از اسلام است فلسطین وجه‌المصالحه رژیم‌های مرتجع عربی قرار گیرد

 6. هاآرتص: اسرائیل به زودی از یونسکو خارج می‌شود

 7. ترامپ مدعی پیروزی بر کاروان مهاجران شد

 8. واکنش روسیه به سخنان وزیر خارجه آمریکا

 9. سازمان ملل خواستار تضمین اجرای برجام شد

 10. مرکل: «برگزیت» قابل مذاکره‌ مجدد نیست

 11. رئیس «سیا» در مورد عربستان سعودی گزارش می‌دهد

 12. ترامپ: خیلی‌ها دنبال ریاست ستاد کارکنان کاخ سفید هستند

 13. افزایش آمار متقاضیان ایرانی پناهندگی در اتحادیه اروپا

 14. دولت مستعفی از آمریکا خواست جلوی امارات را بگیرد

 15. نتانیاهو: آماده مقابله با واکنش حزب الله به عملیات سپر شمال هستیم

 16. واکنش پامپئو به رزمایش هوایی روسیه_ونزوئلا

 17. چین یک دیپلمات سابق کانادایی را بازداشت کرد

 18. همکاری ترکیه و کانادا در تحقیقات بین‌المللی پیرامون قتل «خاشقجی»

 19. کمک ۵/۵ میلیارد دلاری سازمان ملل به کشورهای میزبان پناهجویان سوری

 20. خاشقچی، شخصیت سال مجله تایم شد

 21. روسیه: با نصف بودجه نظامی آمریکا میتوان به کل آفریقا غذا داد

 22. درخواست آزادی مشروط مدیر ارشد «هوآوی» در کانادا

 23. ترامپ: اگر دموکرات‌ها رای ندهند، ارتش دیوار مرزی را خواهد ساخت

 24. علی‌اف: مرز ایران و جمهوری‌آذربایجان «مرز دوستی» است

 25. لغو قانون ممنوعیت حجاب در دانشگاه‌ها و مدارس ترکیه

پربحث‌های دیروز

 1. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 2. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 3. کودک ۵ ساله فلسطینی در نوار غزه به شهادت رسید

 4. جنگنده‌های عراقی کار دست داعشی‌ها دادند

 5. ولایتی: به دور از اسلام است فلسطین وجه‌المصالحه رژیم‌های مرتجع عربی قرار گیرد

 6. هاآرتص: اسرائیل به زودی از یونسکو خارج می‌شود

 7. ترامپ مدعی پیروزی بر کاروان مهاجران شد

 8. واکنش روسیه به سخنان وزیر خارجه آمریکا

 9. سازمان ملل خواستار تضمین اجرای برجام شد

 10. مرکل: «برگزیت» قابل مذاکره‌ مجدد نیست

 11. رئیس «سیا» در مورد عربستان سعودی گزارش می‌دهد

 12. ترامپ: خیلی‌ها دنبال ریاست ستاد کارکنان کاخ سفید هستند

 13. افزایش آمار متقاضیان ایرانی پناهندگی در اتحادیه اروپا

 14. دولت مستعفی از آمریکا خواست جلوی امارات را بگیرد

 15. نتانیاهو: آماده مقابله با واکنش حزب الله به عملیات سپر شمال هستیم

 16. واکنش پامپئو به رزمایش هوایی روسیه_ونزوئلا

 17. چین یک دیپلمات سابق کانادایی را بازداشت کرد

 18. همکاری ترکیه و کانادا در تحقیقات بین‌المللی پیرامون قتل «خاشقجی»

 19. کمک ۵/۵ میلیارد دلاری سازمان ملل به کشورهای میزبان پناهجویان سوری

 20. خاشقچی، شخصیت سال مجله تایم شد

 21. روسیه: با نصف بودجه نظامی آمریکا میتوان به کل آفریقا غذا داد

 22. درخواست آزادی مشروط مدیر ارشد «هوآوی» در کانادا

 23. ترامپ: اگر دموکرات‌ها رای ندهند، ارتش دیوار مرزی را خواهد ساخت

 24. علی‌اف: مرز ایران و جمهوری‌آذربایجان «مرز دوستی» است

 25. لغو قانون ممنوعیت حجاب در دانشگاه‌ها و مدارس ترکیه

پربحث‌های هفته

 1. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 2. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 3. آمریکا تحریم‌ها را بازگرداند و صادرات به ایران را ۷ برابر کرد

 4. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 5. سفیر روسیه در ایران: اروپایی‌ها اهل حرفند نه عمل و هیچ چیزی به نفع ایران عملیاتی نخواهد شد

 6. ناکامی حامی بزرگ و آغاز روند نابودی و زوال اسرائیل

 7. اما و اگرها درباره کانال ویژه مالی اروپا/ واکنش ایران به بسته پیشنهادی اروپایی ها چه خواهد بود؟

 8. میامی هرالد: اعزام ناوگروه ایران به ونزوئلا "مادر همه تحریکات" خواهد بود

 9. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 10. انتشار تصاویر بازداشت دانش‌آموزان فرانسوی خشم افکار عمومی را برانگیخت+ عکس

 11. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 12. بازی خطرناک نتانیاهو و بن سلمان برای فرار از بحران/ پیام مهم حزب الله لبنان به اسرائیل/ احتمال شروع یک جنگ تمام عیار وجود دارد

 13. نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره آزمایش موشکی ایران برگزار شد

 14. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 15. ترامپ با فحاشی از خجالت تیلرسون درآمد

 16. ترامپ: معترضان فرانسوی شعار می‌دهند ترامپ را می‌خواهیم!

 17. واکنش گرجستان به مشکل ورود ایرانیان به این کشور

 18. ناتو از ایران درخواست کمک کرد + جزئیات

 19. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 20. مذاکرات اوپک درباره کاهش تولید نفت به بن‌بست خورد

 21. زنگنه در اوپک: کاهش تولید نفت، خط قرمز ایران است

 22. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 23. واکنش ظریف به حمله تروریستی چابهار: تروریست‌ها را به سزای اعمالشان می‌رسانیم

 24. اردوغان: دموکراسی در اروپا شکست خورده است

 25. توافق اوپک و غیراوپک برای کاهش تولیدنفت/ ایران معاف شد

آخرین عناوین