آیا بستن تنگه هرمز، قانونی و از لحاظ نظامی امکان‌پذیر است؟

محمد عبداللهی،   3970419053 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
آیا بستن تنگه هرمز، قانونی و از لحاظ نظامی امکان‌پذیر است؟

تهدید به بستن تنگه هرمز مسبوق به سابقه و مختص شرایط حاد است. علاوه بر دوره جنگ تحمیلی، ایران در سال ۲۰۱۱ و در بحبوحه تحریم‌ها نیز چنین تهدیدی کرد و جامعه جهانی این تهدید را جدی گرفت و عقب نشینی کرد.

به دنبال خروج آمریکا از برجام و تهدید آمریکا به «تحریم مطلق نفت ایران تا رساندن صادرات آن به صفر» روحانی در سفر خود به سوئیس با تهدید تلویحی به بستن تنگه هرمز به آمریکایی‌ها واکنش نشان داد.

تهدید روحانی در قلب اروپا، البته با نامه تشکر سردار قاسم سلیمانی، ضمانت و اعتبار اجرایی یافت و این پیام را به مخاطب بین‌المللی مخابره کرد که تهدید رئیس جمهور توخالی نیست و جدی است. 

در این میان چند سوال مطرح است.

1- آیا ایران از لحاظ حقوق بین الملل و نظامی قادر به مسدود کردن تنگه هرمز است؟

2- تهدید به بستن تنگه هرمز صرفا یک «تهدید» و برای کوتاه آمدن طرف مقابل است یا واقعا عملی خواهد شد؟!

در پاسخ به سوال اول باید گفت، منطقه تنگه هرمز جزء آب‌های سرزمینی ایران و عمان است و هیچ منطقه‌ دریای آزاد در آن وجود ندارد.

حقوق بین‌الملل دریاها برای عبور از تنگه‌های بین‌المللی دو  حالت عبور «بی‌ضرر» (کنوانسیون 1958 ژنو) و عبور «ترانزیت» (کنوانسیون 1982 مونته گوبه) را به رسمیت شناخته است.

طبق کنوانسیون «عبور بی ضرر» که مورد پذیرش ایران است، سایر کشورها حق دارند از آن عبور کنند، به شرطی که عبور آنها ضرری برای کشورها نداشته باشد.

اما طبق کنوانسیون «عبور ترانزیت»، عبور و مرور همه کشورها آزاد است. ایران عضو این کنوانسیون نیست (آمریکا هم نیست) و بر اساس عرف موجود، نظام حقوقی حاکم بر تنگه هرمز، نظام «عبور بی‌ضرر» است.
 پس از لحاظ حقوقی، ایران قادر و مجاز است مانع عبور کشتی های 
دیگر کشورها از تنگه هرمز شود. این موضوع در کنوانسیون 1982 حقوق دریاها نیز به رسمیت شناخته شده: کنوانسیون حقوق دریاها بر نظام حقوقی تنگه‌هایی که عبور و مرور از آن‌ها کلاً یا جزئاً بر اساس عهدنامه‌های خاص از مدت‌ها پیش معمول بوده و همواره مَجراست خدشه‌ای وارد نخواهد کرد. (ماده 35)

جمهوری اسلامی ایران، همواره بر اساس رژیم حقوقی «عبور بی ضرر»، رفتار و سلطه قانونی خود را اعمال و تثبیت کرده است. مثل برخورد ایران با ورود غیرمجاز یک کشتی تجاری آمریکایی در سال 94، برخورد با تجاوز نیروهای دریایی آمریکا در سال 94 و دستگیری آنها، دستگیری 5 ملوان انگلیسی در سال 88 که بصورت غیرقانونی وارد آبهای خلیج فارس شده بودند و..   از لحاظ نظامی، تحدید تنگه هرمز به دو صورت امکانپذیر است: ناامن سازی تنگه و استقرار حالت جنگی در آن یا انسداد فیزیکی با کاشتن مین های دریایی، حمله به کشتی ها با قایق های تندرو، موشک های ضد کشتی و زیردریایی ها و ... و توقف کشتی ها.

ایران در جریان جنگ نفتکش ها (1980-1988) در مقابل متحدان صدام، تهدید به بستن تنگه هرمز کرده بود و با وجود آنکه امکانات نظامی خاصی نداشت، توانست باعث ایجاد شرایط ناامنی و متضرر شدن تانکرها و کشتی ها شود و سازمان ملل و صدام را به تهیه قطعنامه 598 و پایان جنگ با پذیرش مرزهای ایران، سوق داد.

کمبود امکانات نظامی سبب شد عراق و آمریکا، پایانه نفتی خارک را بمباران و منهدم کنند و آمریکا با حمله به هواپیمای مسافربری ایران ایر، ایران را وادار به عقب نشینی از بستن هرمز و البته پایان جنگ کند. 

توان نظامی ایران کنونی با ایران دهه شصت، هرگز قابل قیاس نیست و آمریکایی‌ها به خوبی درک می‌کنند که مسدود یا مختل کردن عبور و مرور در تنگه هرمز، برای ایران سهل و آسان است.

به تعبیر یکی از فرماندهان نظامی «مثل آب خوردن آسان است».
اما واقعا ایران قصد دارد تنگه هرمز را ببندد؟

تهدید به بستن تنگه هرمز، تهدیدی مسبوق به سابقه و مختص شرایط حاد است. علاوه بر دوره جنگ تحمیلی، ایران در سال 2011 و در بحبوحه تحریم ها نیز چنین تهدیدی کرد و جامعه جهانی این تهدید را جدی گرفت و عقب نشینی کرد.

اکنون نیز با توجه به جنگ تجاری عریان آمریکا با ایران برای تحریم کامل نفت ایران، ایران به عنوان یک اهرم فشار از این گزینه کمک می‌گیرد. چرا که دیپلماسی بدون ابزار و قدرت نظامی،بی اثر است.

آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به خوبی می‌دانند کوچکترین تحرک در تنگه هرمز، (نه حتی بستن آن)، باعث افزایش قیمت نفت و بنزین و بالا بردن هزینه های این کشورها خواهد شد.

بیش از 17 میلیون بشکه نفت خام _ یک سوم حمل و نقل نفتی جهان از راه دریا_ روزانه از تنگه هرمز عبور می‌کند که تحرکات نظامی سبب بالا رفتن هزینه های بیمه کشتی ها و بالا رفتن اتوماتیک قیمت نفت خواهد شد. 
با توجه به روحیه کاسبکارانه دولت آمریکا، بعید است آنها این تهدید را جدی نگیرند و دست از تحریم‌های غیرقانونی فزاینده علیه ایران نکشند. در غیر این صورت آنها شاهد "ضرر همگی با هم" خواهند بود. 

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۴ مهر ۱۳۹۷وزیر دفاع آمریکا: شواهدی بر قصد ایران برای بستن تنگه هرمز ندیده‌ایم
۲۵ شهریور ۱۳۹۷ایران با استفاده از چه ابزاری تنگه هرمز را می بندد؟ + عکس
۶ شهریور ۱۳۹۷ادعای پوشالی وزیر دفاع آمریکا علیه ایران
۱۱ مرداد ۱۳۹۷روزنامه "دی ولت" آلمان: تنگه هرمز پاشنه آشیل ترامپ در مناقشات با ایران
۹ مرداد ۱۳۹۷فرمانده نیروی دریایی ارتش: باز ماندن تنگه هرمز وابسته به منافع ایران است
۹ مرداد ۱۳۹۷مسیر جایگزینی برای گلوگاه‌های نفتی جهان وجود دارد؟
۹ مرداد ۱۳۹۷تهدیدات ایران موجب افزایش قیمت سوخت در سرزمین‌های اشغالی شد
۹ مرداد ۱۳۹۷تحلیل‌گر آمریکایی: ایران قدرت بستن تنگه هرمز را دارد/ ژنرال‌های آمریکایی هزینه‌های واقعی جنگ را می‌دانند
۸ مرداد ۱۳۹۷چگونگی زمین گیر شدن آمریکا در تنگه هرمز و منطقه توسط ایران از نگاه نشریه آمریکایی
۷ مرداد ۱۳۹۷اگر ایران تنگه هرمز را ببندد اقتصاد جهانی چه می‌شود؟
۴ مرداد ۱۳۹۷بلومبرگ: ایران ظرف ۴۸ ساعت می‌تواند تنگه هرمز را ببندد
۴ مرداد ۱۳۹۷سردار سلیمانی خطاب به ترامپ: شما تا به امروز چه غلطی کردید که برای ما خط و نشان می‌کشید؟/ دریای سرخ دیگر برای حضور آمریکایی‌ها امن نیست/ خودم حریف شما هستم

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۲۶۱۰۳۱۰:۱۴:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۱۹
تحریم نفتی به مساله عبوربی ضرر ربطی ندارد. تعریف عبور بی ضرر این است که کشتی در تنگه توقف نکند و وارد آبهای سرزمینی نشود. پس اگر به بهانه تحریم ایران بخواهد تنگه را ببندد قطعا با بند هفتم منشور مواجه میشود و سرنوشتش همان لیبی است.
کامران۴۲۶۴۰۸۱۲:۱۴:۰۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
ایران و لیبی رو هیچ وقت با هم مقایسه نکنید نه از نظر نظامی و نه از نظر جغرافیایی
ناشناس۴۲۶۹۲۰۱۵:۵۴:۰۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اوضاع ایران بدتر از لیبی می شود چون ایران با کشورهای همسایه عربی خود بشدت مشکل دارد
ناشناس۴۲۶۱۸۷۱۰:۴۷:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۱۹
نفرمودید برای بستن سمت عمانی تنگه هرمز چکار میکنید؟
ناشناس۴۲۶۶۰۰۱۳:۴۴:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۱۹
بیشتر درباره تنگه هرمز مطالعه کن.
ناشناس۴۳۰۳۳۵۱۸:۳۴:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۲۱
دوست عزیز قسمت قابل کشتیرانی توی مرز ایران قرار داره و کسی نمیتونه از قسمت عمانی تنگه با کشتی عبور کنه
ناشناس۴۳۲۶۴۰۰۹:۴۴:۱۸ ۱۳۹۷/۴/۲۳
دوست محترم در جریان باشید که که قسمتی از تنگه که عمق کافی برای عبور کشتی های نفتکش که عمدتا غول پیکر هستند در مجاورت ساحلی ایران است و نیازی هم نیست که ایران کشتی و موشک بفرستد, کافی ست این محدوده کوچک با مین گذاری وسیع ایران بسته شود. ضمنا برید ماجرای نفتکش غول پیکر کویتی بریجتون که با اسکورت ناوهای امریکایی در حال عبور از با مین برخورد کرد و هیچ کاری هم از دست ناهای امریکایی برنیامد را بخوانید.
ناشناس۴۲۶۳۷۲۱۱:۵۶:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۱۹
بله حتما باید این تنگه بسته بشه و ناوهای امریکایی هم باید فورا این منطقه را ترک کنند..مماشات دیگر کافیست..پررو شدن
ناشناس۴۲۶۹۲۱۱۵:۵۵:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۱۹
شعارها و حرف های تو خالی
سید محسن۴۲۶۳۹۰۱۲:۰۴:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۱۹
بستن تنگه هرمز تنها راه ایستادن در برابر زورگویی کشورهای قلدر و کشورهای عربی خائن منطقه است اگر در داخل همگی محکم سر این موضوع بایستیم و یک صدا باشیم قطعا کشورهای تجارت پیشه و نوکران کاسه لیسشان عقب نشینی می کنند و کار به بستن تنگه نمی رسد
ناشناس۴۲۷۳۱۸۱۸:۵۲:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
تنگه هرمز یک آبراه دریائی است اگر مالکیت خشگی در دو سویش متعلق به ایران بود مثل کانال سوئز که متعلق به مصر است میتوانستیم شرایط خوددرا برای عبور از آن اعمال کنیم .
ناشناس۴۲۶۳۹۲۱۲:۰۶:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
نفرمودین کشورهای که دوست ندارن به هر دلیلی از ایران نفت بخرن و چیکار میکنید؟
ناشناس۴۲۶۳۹۴۱۲:۰۶:۵۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اولا اگر قرار به اقدامات اینچنینی باشد خیلی مباحث حقوقی مطرح نخواهد شد همانطور که میبینیم تجاوز عربستان و همپیمانانش به یمن یا تجاوز امریکا و همپیمانانش به سوریه و یا تجاوز ترکیه به عراق و سوریه با هیچ موازین حقوقی بین المللی مطابقت ندارد و حتی همین خروج امریکا از برجام و تحریمهای یکجانبه نیز مبنای حقوقی محکمی ندارند. اما به هر حال اتفاق افتاده و ادامه دارند. علی ایحال به نظر من این فقط در حد تهدید کلامی و حداکثر برخی تحرکات بسیار محدود باقی خواهند ماند. این تهدیدها باعث می شود در بلندمدت کشورهای منطقه با همکاری کشورهای غربی و حتی شرقی، به دنبال راهکارهای جایگزین مثل احداث خط لوله باشند. به فرض محال اگر این تهدید عملی شود، نفکش ها توسط ناوگان نظامی کشورهای غربی خصوصا امریکا اسکورت می شوند لذا با توجه به تاثیری که بر اقتصاد کشورهای دیگر دارد، قطعا اجماع جهانی نظامی علیه ایران شکل خواهد گرفت یعنی چیزی که عربستان، اسرائیل و امریکا می خواهند و این مطلوب ایران نخواهد بود. از این تحلیلهایی هم که خارجی ها می گویند که مثلا اگر تنگه بسته شود نفت به 250 دلار خواهد رسید نباید خوشحال شویم چون به نظر من فقط در راستای زمینه سازی برای ایجاد اجماع جهانی علیه ایران است.
امير۴۲۶۶۴۶۱۳:۵۷:۱۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
خلاصه و دقیق
ناشناس۴۲۸۱۵۵۱۰:۰۶:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۲۰
همیشه ما رو باین اجماع جهانی ترسوندن، یعنی اجماعی قویتر از دوران جنگ هم داریم؟! شوروی ، امریکا ، انگلیس ، فرانسه و...اما ملتی پیروز است که نترسه وگرنه همین آشو همین کاسه، هر روز تهدید به تحریم و جنگ
ناشناس۴۲۶۶۹۱۱۴:۱۵:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۱۹
خب در مورد خط لوله عربستان برای دور زدن تنگه هم میفرمودید
ناشناس۴۲۶۹۹۰۱۶:۳۲:۱۸ ۱۳۹۷/۴/۱۹
یک ساعت بیشتر نمی تونید بعدش آمریکا کل تاسیسات ایران رو در خلیج فارس خواهد زد
ناشناس۴۲۷۰۵۵۱۶:۵۴:۵۲ ۱۳۹۷/۴/۱۹
بابا یکبار برای همیشه تکلیف خودتان با مردم ایران و‌همچنین قدرتهای جهانی را روشن کنید
ناشناس۴۲۷۱۷۲۱۷:۳۹:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
نه از نظر حقوقی و نه از نظر نظامی این کار شدنی نیست.
هادی۴۲۷۵۲۷۲۰:۵۰:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اگر آمریکا مانع ورود کشتی های حامل بار ایران بشه اون وقت چی؟ ذخیره گندم و برنج و گوشت و خوراک دام ایران چقدره؟ ذخیره سایر کالا ها چقدره؟
وحید۴۲۹۱۱۷۲۳:۳۶:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۲۰
ایران موقعیت جغرافیایی بالایی خوبی دارد این بهترین امتیاز
ناشناس۴۳۰۴۶۸۲۰:۵۲:۰۰ ۱۳۹۷/۴/۲۱
از بس بگیر و ببند راه انداختید فکر کردید تنگه هرمز هم خونه خاله است؟
ناشناس۴۳۰۸۷۳۰۵:۳۹:۱۷ ۱۳۹۷/۴/۲۲
اون موقع هم باز بدبختیش برای ما مردمه
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 2. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 3. ربوده شدن تعدادی از نیروهای بسیجی و هنگ مرزی میرجاوه

 4. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 5. امیرعبداللهیان: قیافه «ترامپ» پس از ۱۳ آبان امسال دیدنی است

 6. بازی جدید ترامپ برای رهایی بن سلمان از ماجرای خاشقچی

 7. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 8. آرایشگاه معروف، عروس خانم را کچل کرد

 9. جریمه ۷ میلیون تومانی متقاضیان مسکن مهر توسط بانک مسکن

 10. انتخابات آزاد به سبک محمد‌رضا پهلوی + سند

 11. هاشمی: از موضوع شنود بگذرید/حتی زن و شوهر نیز می‌توانند از این وسایل استفاده کنند

 12. تصاویر بازدید پلیس ترکیه از کنسولگری عربستان  

 13. ادعای شنود تلفنی برای حذف دو مدیر شهرداری

 14. برایان هوک: هم‌چنان سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران را دنبال می‌کنیم

 15. لاریجانی: بد و بیراه گفتن‌ها به یکدیگر موجب کُند شدن توسعه شده است

 16. تیراندازی به استاد دانشگاه علوم پزشکی اهواز

 17. اینجا ماهشهر: اگه می‌تونی نفس بکش!  

 18. سیگنال‌های معامله آمریکا- عربستان و ترکیه بر سر خون خاشقجی

 19. واکنش افشانی به حواشی تغییر معاون برنامه‌ریزی شهرداری در فضای مجازی

 20. امروز با آرمان های جوانان ۴۰ سال پیش چقدر فاصله داریم  

 21. جهانگیری: دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی از نظر بودجه در تنگنا قرار گرفته‌اند

 22. موشک های بالستیک دریایی سپاه 700 کیلومتری شدند/ ساخت موشک خاص ایرانی برای نبرد سوریه

 23. چرا مسافران سفرهای خارجی، هتل خود را با جاباما رزرو می‌کنند

 24. رحمانی‌فضلی: اگر واقعیت اقتصادی را به مردم بگوییم آنها مشارکت می‌کنند

 25. بخشنامه رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومین مهریه

پربحث‌های دیروز

 1. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 2. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 3. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 4. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 5. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 6. اعتراف سفیر عربستان در ترکیه به قتل جمال خاشقچی + جزئیات

 7. تولد ۲۱۸۷ نوزاد لاکچری در تاریخ طلایی ۷مهر

 8. چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

 9. کاهش قیمت سکه در بازار + آخرین نرخ ارز

 10. آل‌سعود با بن‌بستی بی‌سابقه مواجه است؛ آیا ریاض برای مقابله با ترامپ، با تهران آشتی می‌کند؟

 11. حکم دادگاه بدوی پرونده راننده لندکروز صادر شد

 12. حمله بمب‌گذار انتحاری به سفارت ایران در ترکیه + توضیحات بهرام قاسمی

 13. معاون شهردار شدن زنان، تنها میراث افشانی/ FATF، باز هم برخورد سیاسی به‌جای برخورد کارشناسی/ واکنش عجیب آرمان به حضور روحانی در دانشگاه تهران

 14. روحانی: آمریکا در بلند مدت قادر نیست به سیاست‌های ضدایرانی خود ادامه دهد/ به آینده بهتر، بسیار امیدوارم

 15. حضور داماد حدادعادل در صدا و سیما  

 16. اعتراض شدید نمایندگان مجلس به احتمال معرفی «ویسه» برای وزرات صنعت

 17. یاران نوبخت وزیر می‌شوند؟/ بررسی تغییرات احتمالی کابینه

 18. وزیر خارجه انگلیس: اگر خاشقچی را نکشته‌اند، پس او کجاست؟

 19. نشست خبری احمد توکلی پیرامون وضعیت ارزی کشور

 20. تصویری عجیب از علیرضا فغانی در سئول

 21. تولید خودرو ۴۶ درصد کاهش یافت

 22. چرا روحانی مسئولیت این اوضاع را نمی‌پذیرد؟  

 23. الگویی مانع اغیار برای نخستین بار در تاریخ ایران

 24. ظهور شاهزاده تاریکی از استانبول؛ ادامه زنجیره ناکامی‌های ولی‌عهد جوان سعودی

 25. احتمال استعفای عارف از ریاست شورای عالی اصلاح‌طلبان

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 2. دیروز کاسبان تحریم، امروز کاسبان قاچاق، پولشویی و تروریسم!؟

 3. تصادف برادر عضو شورای شهر تهران با ماشین بیت‌المال در شمال + واکنش شورا

 4. حکم راننده لندکروز جنجالی صادر شد

 5. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 6. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 7. جهانگیری: پول باشد ننه جان من هم می‌تواند کار انجام دهد

 8. دلار ۱۹ هزار تومانی کار دولت بود  

 9. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 10. چند نکته قابل تامل در مورد فراز و فرود نرخ ارز / آیا موج دوم کاهش نرخ ارز به‌زودی آغاز خواهد شد؟

 11. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 12. بهشت جای چه افرادی است؟/ آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟

 13. دلار در مرز ۱۵ هزار تومان/ حال و هوای بازار ارز تهران

 14. قدرتمندترین پاسپورت جهان متعلق به کدام کشور است؟

 15. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 16. آقای سیف لطفا فرافکنی نکنید!

 17. واکنش خداکرمی به تصادف برادرش با خودروی شورای شهر: برادرم در حال انجام وظیفه بود/ بیمه خسارت ماشین را پرداخت می‌کند

 18. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 19. نرخ ارز را این ۴ سایت خارج‌نشین بالاوپایین می‌کنند

 20. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 21. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 22. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 23. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 24. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 25. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. معاون شهردار شدن زنان، تنها میراث افشانی/ FATF، باز هم برخورد سیاسی به‌جای برخورد کارشناسی/ واکنش عجیب آرمان به حضور روحانی در دانشگاه تهران

 2. ربوده شدن تعدادی از نیروهای بسیجی و هنگ مرزی میرجاوه

 3. امیرعبداللهیان: قیافه «ترامپ» پس از ۱۳ آبان امسال دیدنی است

 4. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 5. انتخابات آزاد به سبک محمد‌رضا پهلوی + سند

 6. لاریجانی: بد و بیراه گفتن‌ها به یکدیگر موجب کُند شدن توسعه شده است

 7. جهانگیری: دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی از نظر بودجه در تنگنا قرار گرفته‌اند

 8. موشک های بالستیک دریایی سپاه 700 کیلومتری شدند/ ساخت موشک خاص ایرانی برای نبرد سوریه

 9. کنایه سنگین یک اصلاح طلب به شورای شهر تهران

 10. توکلی: شفافیت آرای نمایندگان به مجلس شجاعت می‌دهد/ شورای نگهبان تاکنون کسی را به خاطر رای دادن رد صلاحیت نکرده

 11. خبر خوش برای دانشجویان ستاره دار

 12. عارف: فرض ما ماندگاری افشانی در شهرداری تهران است/نماینده شهرداری در مجلس ضعیف عمل کرد

 13. ارزشمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۱۸

 14. رد پای عوامل نفوذی در ربوده شدن مرزبانان/ پاکستان نسبت به آزادی مرزبانان اقدام کند

 15. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود

 16. آخرین اخبار از بررسی لایحه CFT در شورای نگهبان

 17. دریادار سیاری: همه تجهیزات نظامی را خودمان تامین می کنیم

 18. ضرب‌الاجل به وزرای روحانی

 19. بازداشت یک مدیر ارشد در گیلان

 20. احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از لاریجانی در ۱۴۰۰/ نمره فراکسیون امید ۱۲

 21. خوشرو بیان کرد: تحریم، ابزار سیاست خارجی آمریکا در راستای تامین منافعش

 22. آیت‌الله مجتهد شبستری : رونمایی از الگوی پیشرفت ۵۰ ساله پاسخی به القاکنندگان «بن‌بست» در کشور بود

 23. دیدار سفیر جدید ژاپن در تهران با ظریف  

پربحث‌های دیروز

 1. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 2. حمله بمب‌گذار انتحاری به سفارت ایران در ترکیه + توضیحات بهرام قاسمی

 3. معاون شهردار شدن زنان، تنها میراث افشانی/ FATF، باز هم برخورد سیاسی به‌جای برخورد کارشناسی/ واکنش عجیب آرمان به حضور روحانی در دانشگاه تهران

 4. اعتراض شدید نمایندگان مجلس به احتمال معرفی «ویسه» برای وزرات صنعت

 5. یاران نوبخت وزیر می‌شوند؟/ بررسی تغییرات احتمالی کابینه

 6. نشست خبری احمد توکلی پیرامون وضعیت ارزی کشور

 7. چرا روحانی مسئولیت این اوضاع را نمی‌پذیرد؟  

 8. الگویی مانع اغیار برای نخستین بار در تاریخ ایران

 9. احتمال استعفای عارف از ریاست شورای عالی اصلاح‌طلبان

 10. ادمین‌های کانال‌های حامی روحانی بخشدار می‌شوند  

 11. به گندم ری نمیرسید آقایان..  

 12. اضافه درآمد دولت ناشی از فروش ارز زیر ذره بین مجلس

 13. یادتان هست آقای روحانی؟  

 14. سیف: حکم انفصالم ارتباطی به بازار ارز نداشت

 15. امام جمعه موقت تهران: اگر وزرای خوبی به مجلس معرفی نشوند، تائید کردن‌شان «حرام» است

 16. بهانه‌‌های خودتان را رفع کنید آقای ظریف

 17. طرح استیضاح «وزیر جهاد کشاورزی» کلید خورد

 18. بهروز نعمتی دبیرکل حزب رفاه ملت ایران شد

 19. پاسخ مسئول پرونده FATF به شبهات

 20. خبر خوش برای دانشجویان ستاره دار

 21. عارف: فرض ما ماندگاری افشانی در شهرداری تهران است/نماینده شهرداری در مجلس ضعیف عمل کرد

 22. معاون رئیس جمور با تایید خداحافظی از دولت اگر مرا بپذیرند، برای مشاوره هستم!

 23. کدخدایی: اصلاح قانون انتخابات ضرورتی انکارناپذیر است

 24. از کدام تحمل روحانی حرف میزنیم؟  

 25. وزیر دفاع: آمریکا با توسل به تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران کارشکنی می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 2. دیروز کاسبان تحریم، امروز کاسبان قاچاق، پولشویی و تروریسم!؟

 3. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 4. جهانگیری: پول باشد ننه جان من هم می‌تواند کار انجام دهد

 5. دلار ۱۹ هزار تومانی کار دولت بود  

 6. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 7. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 8. آقای سیف لطفا فرافکنی نکنید!

 9. نرخ ارز را این ۴ سایت خارج‌نشین بالاوپایین می‌کنند

 10. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 11. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 12. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 13. آیا مسئولان به کشور خیانت می‌کنند؟/ چرا حکم انفصال از خدمت سیف اجرا نشد؟/ اظهارات بحث‌برانگیز سردار نقدی

 14. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 15. توکلی: همه مقررات FATF قابل قبول نیست و ما باید امکان تحفظ داشته باشیم

 16. فرصت سوزی دولت در ترمیم کابینه و معرفی وزراء/ خبرهای ناخوشایند از معرفی گزینه های تکراری و ناکارآمد

 17. فراخوان رهبر انقلاب برای تکمیل و ارتقای الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت

 18. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: گرانی کمر جامعه را شکسته؛ دولت در بالا و پایین رفتن نرخ ارز نقش دارد

 19. نقش FATF را در این توصیه نامه نمی‌بینید؟

 20. سامانه پدافند هوایی سعیر+ عکس

 21. تجمع اعتراضی دانشجویان همزمان با حضور روحانی در دانشگاه تهران + عکس

 22. حواشی تجمع دانشجویان حامی روحانی علیه روحانی در دانشگاه تهران + جزئیات و تصاویر

 23. روایت روزنامه اصلاح طلب از اقدام تاریخی لاریجانی/رفتار عجیب برخی نمایندگان/ جزئیات چینش تیم جدید اقتصادی دولت/ پشت پرده احضار سلبریتی‌ها/ وقتی قرار است یک نفر حتماً وزیر باشد

 24. رهبر انقلاب در جلسه دو ساعت و نیمه با سران قوا: برای حل مشکل نظام بانکی،نقدینگی،اشتغال و تورم تصمیم‌های جدی بگیرید

 25. حمله بمب‌گذار انتحاری به سفارت ایران در ترکیه + توضیحات بهرام قاسمی

آخرین عناوین