مگنت-ستاره یک مربع

در گفتگو با الف مطرح شد؛ عربستان ساز خود را برای کاهش قیمت نفت کوک می کند؟/ تیم سیاسی و اقتصادی دولت نظاره‌گر نباشد/ می‌خواهند ایران را وجه‌المصالحه قرار دهند

گروه اقتصادی الف،   3970322317 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
عربستان ساز خود را برای کاهش قیمت نفت کوک می کند؟/ تیم سیاسی و اقتصادی دولت نظاره‌گر نباشد/ می‌خواهند ایران را وجه‌المصالحه قرار دهند

نماینده سابق ایران در اوپک با بیان اینکه تصمیمات در اوپک نیازمند اجماع همه اعضا است، می‌گوید: اعضای اوپک باید از اتخاذ تصمیم سیاسی خودداری کنند و ایران ممکن است وجه‌المصالحه قرار گیرد و لازم است تیم سیاسی و اقتصادی دولت تحرک بیشتری داشته باشد تا با اقدامات علیه کشورمان مقابله کنیم.

به گزارش الف؛ قیمت نفت در یک ماه اخیر نوسات زیادی داشت به طوری که به بالاترین قیمت در 4 سال گذشته رسید. یکی از دلایل این افزایش به دلیل خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های ایران بود زیرا با این اقدام عرضه جهانی نفت کاهش پیدا می کرد و باعث افزایش قیمت طلای سیاه می شد؛ پس‌ از این موضوع دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از عربستان سعودی و دیگر اعضای اوپک خواسته سقف تولید نفت خام خود را به میزان یک‌میلیون بشکه در روز افزایش دهند؛ البته این نخستین بار نیست که دولت آمریکا باهدف کاهش بهای جهانی نفت، از عربستان چنین درخواستی می‌کند؛ مثلا در سال 2012 میلادی، پس از وضع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران که سطح صادرات نفتی کشورمان به یک‌میلیون بشکه در روز رسید؛ آمریکا، از عربستان سعودی خواست میزان عرضه خود را افزایش دهد تا مانع افزایش قیمت نفت شود.

امروز دولت ترامپ خود را در وضعیتی مشابه شش سال قبل می‌بیند و  بهای جهانی نفت در سال جاری میلادی به بالاترین سطح در چند سال اخیر رسیده است و با بازگشت تحریم‌های ایران توسط آمریکا، بهای نفت سیر صعودی خواهد داشت همانطور که در دو هفته قبل حتی به بالای 80 دلار رسید و این موضوع هم نگرانی برای اروپایی اروپا ایجاد کرد که اگر ایران تحریم شود، قیمت جهانی نفت افزایش پیدا می کند و ممکن است برای منطقه یورو ایجاد مشکل کند و آمریکا برای رفع این نگرانی قصد دارد از عربستان خواسته است تا برای جبران کاهش تولید نفت ایران ناشی از اعمال دوباره تحریم‌ها، تولید نفت خود را یک‌میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

مقامات اوپک چند روز پیش در کویت گرد هم آمدند تا پیش از نشست بیست و دوم ژوئن به راهبردی درخصوص آنچه متعادل نگاه‌داشتن سطح عرضه نفت با تقاضای افزایش تولید (در صورت کاهش عرضه در بخش‌هایی از جهان) عنوان‌شده است، گفتگو کنند.

 قرار است در ۲۲ ژوئن، (10 روز دیگر برابر با روز دوم تیر ماه) وزیران کشورهای عضو اوپک در وین اتریش تشکیل جلسه داده و  درباره سطح تولید نفت به بحث و رایزنی بپردازند و درباره میزان آن تصمیم‌گیری کند؛ البته در طول ده‌ها سال تاریخ فعالیت اوپک، این سازمان همواره نشان داده است که علی‌رغم اختلافات در زمینه اجرای سیاست‌های نفتی، همکاری مناسبی را بین اعضا خواهد داشت زیرا تصمیمات اوپک نیازمند اجماع همه اعضا است.

براساس این گزارش یک روزنامه آمریکایی گزارش داده بود عربستان سعودی قبل از نشست وزیران کشورهای عضو اوپک، سیاست افزایش تولید نفت را کلید زده است. ماه گذشته وزیر نفت عربستان سعودی گفت این کشور قصد دارد در سیاست کاهش تولید نفت خود بازنگری کند. سیاست کاهش تولید نفت، در سال ۲۰۱۶ به ابتکار مشترک عربستان سعودی، روسیه، کشورهای عضو اوپک و چند کشور غیر عضو برای جلوگیری از ادامه روند کاهش قیمت نفت، آغاز شد.  

با بازگشت قیمت نفت و رسیدن آن به بالای ۸۰ دلار به ازای هر بشکه، مصرف‌کنندگان بزرگ از جمله آمریکا و اروپا درباره آثار احتمالی آن بر اقتصادشان ابراز نگرانی کرده‌اند؛ این نگرانی هم وجود دارد که بازگشت تحریم‌ها علیه ایران و اجرایی شدن تحریم‌ ونزوئلا، با کاستن از عرضه جهانی نفت، افزایش سریع بهای آن را به همراه داشته باشد؛ البته اوپک گفته این نگرانی‌ها را در نظر خواهد گرفت. قرار است در نشست ۲۲ ژوئن در وین، درباره افزایش تولید نفت بحث شود. سوال بزرگ این است که چه میزان افزایش در دستور کار خواهد بود.

*افزایش و کاهش قیمت نفت به دلیل اثر روانی داشت/ اوپک چه تصمیمی خواهد گرفت

محمدعلی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک در گفتوگو با الف؛ در مورد این روزهای بازار طلای سیاه با بیان اینکه قیمت نفت به بیش از 80 دلار در هر بشکه هم رسیده بود، گفت: افزایش قیمت نفت به دلیل اثر روانی بود و بعدازآن قیمت‌ها به حدود 72 دلار کاهش یافت و باید منتظر تصمیم اوپک باشیم، البته شایعاتی مطرح است باید منتظر ماند که آیا در اجلاس آتی اوپک افزایش تولید تصویب  می‌شود یا نه؛ و تا پایان سال میلادی چه سیاستی را اتخاذ خواهد کرد که در اجلاس هفته آینده در این مورد تصمیم‌گیری خواهد شد.

محمدعلی خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک

وی با اشاره به درخواست و فشار آمریکا برای افزایش تولید اوپکی‌ها، افزود: عامل افزایش و کاهش قیمت نفت روانی بود زیرا ابتدا و بعد از خروج آمریکا از برجام و اینکه احتمال کاهش صادرات نفت ایران وجود دارد و بازار با کاهش عرضه و کمبودی مواجه شود که قیمت‌ها را افزایش داد و به دنبال آن خبرهایی مطرح شد که برخی از کشورها می‌خواهند تولید خود و اوپک را افزایش تولید دهند که این عامل روانی هم باعث شده  قیمت نفت در جهت عکس عمل کند و قیمت‌ها کاهش پیدا کرد.

 *اوپک نیازمند اجماع همه اعضا است

خطیبی با باین اینکه عامل روانی باعث افزایش و کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی شد، تصریح کرد: بازار منتظر اجلاس اوپک که در اواخر  خرداد برگزار می‌شود، است که چه تصمیمی و کدام سناریو  را اتخاذ خواهد کرد که  آیا اوپک سیاست فعلی خود را ادامه می‌دهد و بازار را اشباع نمی‌کند یا اینکه افزایش تولید را تصویب کرده و بازار را اشباع می‌کند که این موارد در اجلاس اوپک مشخص خواهد شد، البته تصمیمات اوپک نیازمند اجماع همه است و حتی اگر یک وزیر هم  با آن مخالفت کند، تصویب آن ممکن نخواهد بود.

نماینده سابق ایران در اوپک در مورد نقش عربستان و آمریکا در بازار نفت و اوپک و درخواست ایالات متحده برای افزایش تولید نفت اوپک، گفت: هر زمان اوپک تصمیم سیاسی گرفته، این تصمیم به ضرر خودش  و دیگران بوده است و اگر تصمیم  اقتصادی با توجه به عوامل بازار بگیرد، همه از آن  سود خواهند برد و امیدواریم  اوپک سیاسی‌کاری نکند و تصمیم اقتصادی بگیرد؛ البته ممکن است عربستان دوباره ساز خود را کوک کند و مانند گذشته با افزایش تولید قیمت‌ها را کاهش دهد که هم به ضرر خود عربستان و  هم دیگر کشورها است که لطمه خواهند خورد.

خطیبی ادامه داد: در اجلاس وزرای اوپک، تصمیمات با  اجماع گرفته می شود؛ البته ممکن است عربستان و چند کشور دیگر  بخواهند درخواست‌های آمریکا را پیاده کنند؛ ولی در مقابل آن‌ها کشورهایی مخالفت می‌کنند و دنبال منافع خودشان هستند، نه آمریکا. تصویب تصمیمات اوپک نیازمند اجماع اعضا است؛ حال ممکن است عربستان بتواند برخی اعضا را با توجه به خواسته آمریکا راضی کند، اما به‌هرحال کشورهایی هستند که بعید است ان را بپذیرند و به اجماعی در این مورد برسند.

به گفته وی، مکان دارد عربستان و برخی کشورها بخواهند بر خلاف تصمیم اوپک تولد نفت خود را افزایش دهند که تخلف است؛ البته باید ایران هوشیار باشد با یارگیری و در اجلاس اوپک اجازه طرح و پیاده‌سازی این مسائل (خواسته آمریکا و عربستان) را ندهد، زیرا همانطور که گفتم برخی کشورها دنبال منافع خودشان هستند و ما باید با آن‌ها رایزی کنیم و جلوی  اقدامات عربستان را بگیریم و کار دشواری هم  نیست و می‌تواند اکثریت اعضا را در مقابل عربستان قرار دهد و مانع از حرکت سیاسی آن‌ها شود.

*اروپا به سخنانش پایبند است؟

خطیبی در مورد اینکه شرکت‌هایی اروپایی در حال ترک ایران هستند و از سوی دیگر امریکا قصد دارد با همکاری عربستان از اروپا را تحت‌فشار قرار دهد، گفت: اروپا دنبال منافع خود است و باید آن را بر منافع آمریکا ترجیح دهند؛ البته امروز شرکت های اروپایی تحت‌فشار هستند و نگرانی‌های برای آنها ایجادشده؛ اگر آنچه دولتمردان اروپایی گفتند عملی کنند و نگرانی‌ها را برطرف کنند و  شرکت‌های خود حمایت کنند؛ مشکلی برای شرکت‌های اروپایی ایجاد نخواهد شد؛ ولی اگر سران اروپا در حرف و عملشان یکی نباشد؛ خیلی از شرکت‌ها دست از همکاری با ایران خواهند کشید.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه دنیای سیاست، دنیای بده و بستان است، گفت: در عالم سیاست هیچ‌کسی  به دنبال حق نیست و همه دنبال منافع خودشان هستند و اگر این اتفاق برای اروپا و آمریکا رخ دهد، ایران وجه‌المصالحه قرار خواهد گرفت. آن‌ها باهم مسائلی دارند و ممکن است این مسائل را حل کنند و ایران را هم وجه‌المصالحه قرار دهند که اگر این اتفاق رخ دهد که معمولا انجام خواهد شد؛ علیه ایران خواهد بود و اگر  مشکلات اروپایی‌ها در مقابل جنگ تعرفه‌های آمریکا بایستند.

* تیم سیاسی و اقتصادی دولت نظاره اقدام کند

نماینده سابق ایران در اوپک در مورد بازگشت تحریم‌ها و فروش نفت ایران و تاثیر آن بر بازار جهانی، اظهار کرد: برخی کشورها شاید بتوانند در کوتاه مدت جای ایران را بگیرند کمبود نفت را تولید تامین کنند، اما این توان را ندارند که در بلند مدت آن را ادامه دهند، زیرا سالانه به تقاضای  جهانی یک و نیم میلیون بشکه اضافه می‌شود و کشورهای دیگر نمی توانند در بلند ملت میزان تقاضای بازار نفت را تامین کنند و به شدت قیمت بازار تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

خطیبی در مورد ارسال نامه بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران به سران اعضای اوپک، گفت: انتظار ما از تیم سیاسی و اقتصادی دولت این است که در این شرایط تحرک بیشتری داشته باشند زیرا شرایط حساس و تحولات خیلی سریع رخ و تغییر می‌کند و تیم سیاسی و اقتصادی دولت باید با مذاکرات و اقدامات به دیگر کشورها توافق کند؛ البته بی‌تحرکی در تیم اقتصادی و سیاسی دولت احساس می‌کند در این  شرایطی باید اقدام کند و با تک‌تک کشورها توافق داشته باشد تا بتوانیم با اقدامات برخی علیه ایران مقابله کنیم که این اقدامات دیده نمی شود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۸ اَمرداد ۱۳۹۷آمریکا در حیات ۲۴۲ ساله خود ۲۲۵ سال را در جنگ سپری کرده است
۲۸ اَمرداد ۱۳۹۷اردوغان: ترکیه در مقابل کودتای اقتصادی می‌ایستد
۲۸ اَمرداد ۱۳۹۷کودتایی که فقط 75 هزار دلار هزینه داشت +عکس
۲۸ اَمرداد ۱۳۹۷نوام چامسکی: رژیم اسرائیل از آپارتاید هم بدتر است/ دولت ترامپ فقط به حمله به ایران می‌اندیشد
۲۸ اَمرداد ۱۳۹۷ترامپ در پیامی ویدئویی: دیدار با سران کشور‌های دیگر کار خوبی است، کاری بد نیست
۲۸ اَمرداد ۱۳۹۷اگر ایرانی بودم، هنوز از کودتای 28 مرداد خشمگین بودم
۲۷ اَمرداد ۱۳۹۷رمزگشایی از راه‌اندازی کارگروه مقابله با ایران و سیاست خارجی شکست خورده آمریکا
۲۷ اَمرداد ۱۳۹۷امپراتور در مسیر تنهایی
۲۷ اَمرداد ۱۳۹۷راشاتودی: تشکیل "گروه اقدام ایران" جدیدترین طرح آمریکا برای سرنگونی است
۲۷ اَمرداد ۱۳۹۷وزیر خارجه آمریکا: باید به همکاری‌ها با شریکانمان علیه ایران سرعت ببخشیم
۲۷ اَمرداد ۱۳۹۷«گروه اقدام ایران»؛ نام تازه آمریکایی‌ها برای اهداف کهنه
۲۶ اَمرداد ۱۳۹۷آمریکا ارتش میانمار را تحریم کرد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۸۴۳۵۵۰۰:۳۱:۱۴ ۱۳۹۷/۳/۲۳
نفت ایران تحت شدیدترین تحریمها قرار میگیره و به زیر 200 هزار بشکه در روز (آن هم با نصف قیمت) میرسه.
تبریزی۳۸۴۶۳۴۰۸:۴۷:۰۰ ۱۳۹۷/۳/۲۳
کشوری که جایگاه خودش رو تو دنیا نشناسه هر بلایی هم که سرش بیاد حقشه.
ناشناس۳۸۴۸۶۱۱۰:۴۷:۱۰ ۱۳۹۷/۳/۲۳
روحانی و تیمش اصلا این کاره نبودند بدجور گول خوردیم و چوبش را داریم میخوریم
ناشناس۳۸۵۹۷۰۱۸:۵۹:۵۰ ۱۳۹۷/۳/۲۳
یعنی میگی به عقب نه تنها بر می گردیم که حتی سقوط می کنیم؟!!
ناشناس۳۸۴۳۶۳۰۰:۳۷:۰۵ ۱۳۹۷/۳/۲۳
روسیه و عراق جا انداختی
ناشناس۳۸۴۳۸۸۰۰:۵۸:۲۷ ۱۳۹۷/۳/۲۳
خدا رحم کند. شاید به این واسطه مسوولین همت کنند وبازار فساد و اختلاس را جمع نمایند.
غلام۳۸۴۵۷۴۰۸:۰۰:۲۵ ۱۳۹۷/۳/۲۳
اشتباه میکنید. اموال ناشی از رانت و فساد در خرابه ها بسیار سهل الوصول است
ناشناس۳۸۴۴۳۱۰۱:۵۷:۵۲ ۱۳۹۷/۳/۲۳
عربستان در اوپک حرف اول را می زنه
ناشناس۳۸۴۶۳۷۰۸:۴۸:۲۴ ۱۳۹۷/۳/۲۳
عاخه ببینید این چه سر و وضعی هست که نماینده اوپک ایران داره، کسی به حرف این آدم گوش میده؟
ناشناس۳۸۴۶۳۹۰۸:۴۹:۴۳ ۱۳۹۷/۳/۲۳
هنوز تحریم ها شروع نشده و حدود 5 ماه به آغاز تحریم باقی مانده ولی ببینید از همان فردای خروج امریکا از برجام ، در اقتصاد مملکت هرج ومرج بوجود اومد .حالا چطوری باید قبول کنیم که امریکا نمیتونه هیچگونه تاثیری بر اقتصاد ایران بذاره ؟!!
مرتضی۳۸۵۰۲۰۱۲:۰۰:۱۳ ۱۳۹۷/۳/۲۳
وقتی اقتصاد کشور 5 سال در رابطه با آمریکا برنامه ریزی کنید وقتی این رابطه بهم بخورد اقتصادش هم بهم میخورد
ناشناس۳۸۵۶۱۵۱۵:۵۸:۴۴ ۱۳۹۷/۳/۲۳
عربستان با برنامه دارد پیش می رود و اقتصاد مملکت داخل حباب نیست /. عربستان با سرمایه گذاری در صنعت نانرژی خورشیدی راحت میتونه بیشتر برقش رو طی چند سال آینده با خورشید تامین کنه ولی ما چی ؟؟ کل جنوب 360 روز در سال افتابی هست اما فکری برای استفاده از این نعمت الههی شده؟ چسبیدیم فقط به انرژی هسته ای با این همه هزینه
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 2. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

 3. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 4. خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

 5. حرف‌های تکان‌دهنده شش جوان محکوم به اعدام پای چوبه‌دار

 6. انصراف ۵۰ نماینده از استیضاح کرباسیان

 7. مالیات ناعادلانه، تیر خلاص به پیکر نیمه‌جان تولید/ مالیات، ابزاری برای ایجاد تعادل در توزیع ثروت و کاهش فاصله طبقاتی/دولتمردان توجه می‌کنند؟

 8. تابلوی انحرافی و یک سوال از علی مطهری

 9. بمب ویتامین C را بشناسید

 10. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانش

 11. دلار 4200 تومانی در محاسبه قیمت مواد اولیه حذف شود

 12. احتمال محکومیت متهم اصلی ثامن‌الحجج به ۲۰ سال حبس

 13. نامه معاون رییس جمهور به احمد توکلی/ قوه قضائیه و مقننه و دستگاه‌های تابعه اطلاعات حقوق و مزایا را ثبت نکردند

 14. جهانگیری: کاهش آثار تحریم‌ها مهمترین اولویت فعلی دولت است

 15. فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد برکنار شد

 16. پشت پرده یک کاسبی پردرآمد

 17. طرح استیضاح وزیر اقتصاد اعلام وصول شد

 18. افزایش ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومانی قیمت خودرو + جدول

 19. محسن هاشمی: تلاش‌ می‌کنیم افشانی در شهرداری تهران بماند

 20. اتهام‌زنی تازه آمریکا به ایران/ بولتون: ایران بدنبال دخالت در انتخابات آمریکاست

 21. وزیر علوم خبر داد: رعایت شاخص "جوان‌گرایی" در انتصاب‌ها/ مدیران دانشگاه‌ها ۸ سال جوان‌تر شدند

 22. موسوی لارگانی: مجلس و دولت فکری به حال مردم کنند

 23. کودتایی که فقط 75 هزار دلار هزینه داشت +عکس

 24. میوه‌های لاکچری به قیمت فضایی/ «جک‌فروت» کیلویی 500‌هزار تومان؛ «گارسینیا کامبوجیا» تمام شد!  

 25. سرپرست وزارت تعاون: می‌خواهیم نام کارگر ایرانی را به جهان معرفی کنیم

پربحث‌های دیروز

 1. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 2. ادعای عجیب حمید فرخ‌نژاد در مورد ترامپ + عکس

 3. نقدی بر یادداشت: «کنکور و نقدی بر یک نقد»

 4. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 5. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 6. حکم پرونده "ثامن‌الحجج" صادر شد

 7. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 8. جهانگیری: متاسفانه فساد به برخی از مسئولان بالایی رسیده

 9. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 10. هوادار «چاقوکش» نفت مسجدسلیمان دستگیر شد +عکس و فیلم

 11. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 12. حاجی‌بابايی: پس از ۱۶ ماه هنوز حقوق‌های نجومی آزاد است

 13. فرزندان «کریمی قدوسی» کجا هستند؟

 14. همتی مطرح کرد: شفاف‌سازی و مبارزه با رانت از سیاست های اصلی بانک مرکزی/ چه اقداماتی باید انجام داد

 15. احمد توکلی: اعتماد به نظام بانکی آسیب دیده است/ بازار ثانویه ارز فسادخیز است

 16. حاجی دلیگانی: بهترین نتیجه سؤال از رئیس جمهور «شفاف‌سازی» است/ وکیلی: سهم دولت روحانی در پیدایش وضع موجود کمتر از ۱۰ درصد است

 17. واکنش پناهیان به سخنان اخیر روحانی  

 18. فلاحت‌پیشه: عراق توان پرداخت غرامت جنگی به ایران را دارد

 19. موسویان : برجام ثابت کرد که سیستم حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

 20. پاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار سی‌ان‌ان: هرچه فشارها بیشتر شود، از ترامپ متنفرتر می‌شویم

 21. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 22. کدام مسئولین به کمپین «فرزندت کجاست» پیوستند؟/ از ذوالنور تا ظریف و ربیعی

 23. وزیر بهداشت: در جاده‌ها برای جان مردم ارزش قائل نیستیم/ خداوند برای ما خودروسازان منصف متولد کند

 24. پاتک پلیس تهران به انبارهای محتکران/ کشف ۹ انبار از کالاهای اساسی احتکار شده

 25. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 4. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 5. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 6. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 7. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 8. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 9. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 10. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 11. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 12. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 13. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 14. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 15. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 16. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 17. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 18. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 19. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 20. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 21. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 22. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 23. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 24. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 25. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

پربحث‌های اخیر

 1. مالیات ناعادلانه، تیر خلاص به پیکر نیمه‌جان تولید/ مالیات، ابزاری برای ایجاد تعادل در توزیع ثروت و کاهش فاصله طبقاتی/دولتمردان توجه می‌کنند؟

 2. دلار 4200 تومانی در محاسبه قیمت مواد اولیه حذف شود

 3. نامه معاون رییس جمهور به احمد توکلی/ قوه قضائیه و مقننه و دستگاه‌های تابعه اطلاعات حقوق و مزایا را ثبت نکردند

 4. پشت پرده یک کاسبی پردرآمد

 5. افزایش ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومانی قیمت خودرو + جدول

 6. موسوی لارگانی: مجلس و دولت فکری به حال مردم کنند

 7. فروشگاه اینترنتی ساعت مچی زاگروتایم

 8. این روزهای اجاره نشینی با 3 پرده آماری

 9. متن نهایی طرح مبارزه با جرایم اقتصادی

 10. استاندار تهران: نوسانات قیمت مرغ رفع می شود

 11. جهانگیری: ایران برای ادامه فروش نفت تلاش می‌کند

 12. سکه ۳ میلیون و ۷۱۶ هزار تومان/ افت ۴۵۰ تومانی نرخ یورو+ جدول

 13. داروخانه‌های افراد حقیقی از قانون مالیات ارزش افزوده معاف شدند

 14. قیمت امروز طلا، سکه و ارز/ دلار ۱۰۲۴۰تومان

 15. رئیس کمیسیون اصل نود: ۳۵۰ نفر در رابطه با حقوق‌های نجومی شناسایی شدند

 16. علت گران شدن موز چیست؟

 17. روش های خرید بلیط هواپیمای ارزان در فصل های شلوغ

 18. آغاز دور جدید تحویل سکه‌های پیش‎فروشی از امروز

 19. عرضه مرغ ۶۷۰۰ تا ۸۱۰۰ تومانی به بازار در این هفته

 20. واسطه‌ها بیشترین سهم را در احتکار استان قزوین دارند

 21. ورود ۹۰۰ هزار تن برنج با ارز دولتی به کشور

پربحث‌های دیروز

 1. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 2. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 3. همتی مطرح کرد: شفاف‌سازی و مبارزه با رانت از سیاست های اصلی بانک مرکزی/ چه اقداماتی باید انجام داد

 4. احمد توکلی: اعتماد به نظام بانکی آسیب دیده است/ بازار ثانویه ارز فسادخیز است

 5. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 6. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

 7. سفر به گرجستان بهشت گم شده گردشگران

 8. افزایش قیمت سکه و دلار در بازار؛ سکه ۳ میلیون و ۷۶۶ هزار تومان/ دلار ۹۷۰۰

 9. عسگراولادی: باید با ۱۵ نفر از متخلفان اقتصادی برخورد سختی شود و ۲۰۰ نفر را هم شلاق بزنند

 10. وزیر صنعت: بسته ارزی جدید ثبت سفارش را کاهش می‌دهد

 11. پلمپ صرافی‌ها جواب داد/ نرخ دلار کاهش یافت

 12. صرافی عامل بانک مرکزی پلمپ شد + عکس

 13. کشورهای اول هدف صادرات ایران در ۴ ماهه ۱۳۹۷ + نمودار

 14. قیمت رهن و اجاره آپارتمان در تهران  

 15. پلمب صرافی‌ها جواب داد/ نرخ دلار کاهش یافت

 16. شرکت نفتی اسپانیایی: تحریم‌های آمریکا به خودش مربوط است/ به فعالیت‌ها در ایران ادامه می‌دهیم

 17. آن صد و چند نفر عزیز دردانه...

 18. جزئیات نامه‌نگاری فولادی‌ها با وزیر اقتصاد

 19. استیضاح کرباسیان فردا یکشنبه 28 مرداد اعلام وصول می شود

 20. رئیس کل دادگستری تهران درباره حکم متهمان ثامن الحجج

 21. متن گزارش کمیسیون اقتصادی برای تفحص از بانک مرکزی

 22. وعده کاهش قیمت مرغ تا ۲ هفته آینده

 23. درخواست مونسان از جهانگیری؛ تشکیل «فوری» کمیته‌ای برای واقعی شدن قیمت سفر و هواپیما

 24. عده‌ای خاص نبض ارزی کشور را مدیریت می‌کنند/ بازار ثانویه فاز جدیدی است و تاثیر مثبتی روی قیمت ارز نداشته

 25. رشد مشکوک صادرات خودرو و قطعه + نمودار

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 3. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 4. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 5. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 6. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 7. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 8. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 9. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 10. شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

 11. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 12. کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

 13. صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

 14. هشدار توکلی به معاون رئیس‌جمهور: قانون‌شکنی در اجرای ماده ۲۹ را متوقف کنید/ دولت، ادعای شفافيت دارد ولی تكليف قانونی خود را انجام نمی‌دهد/ فساد ارکان حکومت را چون موریانه می‌خورد

 15. مالیات ناعادلانه، تیر خلاص به پیکر نیمه‌جان تولید/ مالیات، ابزاری برای ایجاد تعادل در توزیع ثروت و کاهش فاصله طبقاتی/دولتمردان توجه می‌کنند؟

 16. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 17. این همه بی‌تدبیری

 18. ثروت‌هایی که باد برای خریداران سکه آورد و مردمی که انتظار برخورد با تبعیض را دارند

 19. راغفر: برخی بانک‌های خصوصی کانون‌های فساد هستند/ دولت در تسخیر گروه‌های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود

 20. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 21. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 22. معاون وزیر راه: خودروسازان اجازه کاهش قیمت خودرو را نمی‎دهند

 23. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 24. ۸۵۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت در انتظار تصمیم بانک مرکزی/ احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

 25. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

آخرین عناوین