مگنت-ستاره یک مربع

ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

احمدرضا هدایتی،   3970305063 ۳۹ نظر، ۱ در صف انتشار و ۴۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

این روزها خیلی از افراد جامعه تحت تاثیر فضاسازی‌ها و القائات کاذب فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای،­ بعد از مواجهه با هرگونه رخداد سیاسی نظیر خروج آمریکا از برجام، از این وقایع به‌عنوان نشانه‌های جنگ نام برده و متاسفانه برخی از عوام نیز به راحتی در دام این تحلیل‌های عوام‌فریبانه گرفتار و با رفتار خود باعث تشدید بحران‌های ساختگی و هدفمند بیگانگان می‌شوند.

بدیهی است که در چنین شرایطی، مزدوران دشمن و افراد فرصت‌طلب نیز، بلافاصله برای سوءاستفاده از موقعیت جدید و در جهت دستیابی به اهداف موردنظر و یا پرکردن جیب بی‌انتها و شکم سیری‌ناپذیر خود، وارد عمل شده و شرایط را برای خودتحریمی و به عبارت دیگر برای خودزنی اجتماعی تسهیل می‌کنند.

این مفهوم بدان معنا نیست که سایه جنگ مطلقاً از سر منطقه رفع شده است و احتمال هرگونه درگیری در منطقه کاملاً منتفی است، اما در عین‌حال شرایط بین‌المللی، آسیب‌پذیری‌های دشمنان و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دفاعی ایران در داخل و خارج از کشور، عملاً امکان رویارویی با ایران در یک مصاف نظامی را از هر فرد عاقل و محاسبه‌گری سلب نموده است.

اما مهمترین آسیب‌پذیری‌های جبهه عبری، عربی و غربی در منطقه کدامند؟

الف آسیب‌پذیری‌های عربستان (جبهه عربی):

 • شریان حیات حکام جاه‌طلب و مغرور عربستان و سایر همپالگی‌های آنها در گِرو استمرار جریان نفت برای صادرات به سایر کشورهای دنیاست و قطع این شریان در جریان یک جنگ احتمالی نظامی، به معنای فلج شدن اقتصاد این کشورها و سقوط قطعی آل‌سعود و سایر حکام مرتجع عرب است.
 • به لطف زحمات دانشمندان و متخصصین ایرانی، هم‌اکنون سیستم دفاعی ایران به راحتی قادر است در صورت هرگونه اقدام نظامی از سوی این کشورها، تاسیسات نفتی، بنادر، فرودگاه‌ها، مراکز نظامی و سایر تاسیسات حیاتی، حساس و مهم آنها را آماج حجم انبوهی از موشک‌های دوربرد قرار دهد.
 • برخی کشورهای معاند عربی، در حد و اندازه یک استان ایران و فاقد عمق استراتژیک هستند و عمده زیرساخت‌های شهری آنها نیز در چند شهر مشخص مانند؛ ریاض و جده در عربستان و دوبی در امارات متمرکز شده که این شهرها و تاسیسات موجود در آنها نیز در برابر موشک‌های ایرانی به شدت آسیب‌پذیر بوده و در یک جنگ احتمالی نه‌تنها این تاسیسات به تلی از خاک تبدیل خواهند شد، بلکه صنعت توریسم و بازار تبادلات تجاری آنها را نیز از کار خواهد انداخت.
 • آب شرب موردنیاز بسیاری از شهرهای کشورهای مورد اشاره از طریق دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن تامین می‌شود که ادامه کار آنها نیز مستلزم برقراری جریان برق در این کشورهاست و آسیب دیدن خواسته یا ناخواسته هرکدام از این دو عامل (آب و برق) در جریان یک جنگ نظامی نیز کافی است، تا شرایط فلج کننده‌ای را به این کشورها تحمیل نمایند.
 • حمله نظامی احتمالی عربستان به ایران، بهانه لازم برای تجهیز و تسلیح انصارالله از سوی جمهوری اسلامی را فراهم خواهد نمود و بدیهی است نیرویی که با دست خالی توانسته است، تهاجم چندساله مزدوران تا بن‌دندان مسلح آل‌سعود را متوقف نماید، در صورت تجهیز، به راحتی قادر خواهد بود که همزمان با اقدامات دفاعی ایران، در عمق خاک این کشور نفوذ نموده و انتقام جنایات سعودی‌ها را بگیرد.
 • اگرچه عربستان به یُمن پول‌های بادآورده نفتی، در ردیف بزرگترین خریداران تسلیحات نظامی جهان قرار دارد، اما اولاً ارتش این کشور برای استفاده از تجهیزات خود، به شدت به دانش و مدیریت مزدوران و متخصصین خارجی وابسته است و به تنهایی قادر به استفاده از این تجهیزات نیست و ثانیاً چون نیروهای مسلح این کشور از مولفه‌های معنوی تهی و از قدرت ایمان بی‌بهره‌اند، لذا تجهیزات نظامی آنها عملاً فاقد کارایی لازم می‌باشد.

ب- آسیب‌پذیری‌های رژیم صهیونیستی (جبهه عبری):

 • اولاً وسعت اندک سرزمین‌های اشغالی و جمعیت بسیار محدود صهیونیست‌ها در قیاس با کشور پهناور ایران، این رژیم را به یک لقمه کوچک و هدف محدود برای اصابت آتش انبوه موشک و سایر تسلیحات نظامی تبدیل نموده است.
 • حمله نظامی رژیم صهیونیستی به ایران نیز بهانه لازم برای تجهیز و تسلیح بیش از پیش حزب‌الله، حماس، فتح (مردم غزه و کرانه باختری) و سوریه که سال‌ها در معرض جنایات و تجاوزات این رژیم کودک‌کش قرار داشته‌اند را از سوی جمهوری اسلامی فراهم خواهد نمود و بدیهی است، این اتفاق می‌تواند آغازی باشد بر پایان شرارت‌های رژیم ظالمی که با اشغال خاک دیگران، پایه‌های حکومت نامشروع خود را بنا نهاده است.
 • نیروگاه هسته‌ای و مرکز تولید مواد شیمیایی صهیونیست‌ها در شهرهایی مانند؛ «دیمونا» و »ریشون لیژن»، از جمله اهدافی به‌شمار می‌روند که وارد آمدن هر نوع آسیب احتمالی به آنها در جریان موشکباران یا آتشباری توپخانه‌ها در یک جنگ فرضی می‌تواندباعث تخریب یک منطقه وسیع و ایجاد آلودگی کل منطقه گردیده و تخلیه سرزمین‌های اشغالی را اجتناب ناپذیر نماید.
 • ارتش رژیم اشغالگر قدس عمدتاً متشکل از افراد مهاجری است که به‌واسطه خصلت ذاتی و آگاهی از نامشروع بودن حضور خود در سرزمین فلسطینیان، نه‌تنها انگیزه چندانی برای ماندن و جنگیدن و دفاع از سرزمین‌های تحت اشغال خود ندارند، بلکه بسیار ترسو و بزدل بوده و به راحتی تسلیم می‌شوند.
 • همانند عربستان، عمده تاسیسات شهری این کشور نیز در چند شهر محدود متمرکز شده که این تاسیسات نیز در برابر موشک‌های ایرانی و حتی آتش توپ‌های دوربرد جبهه مقاومت به شدت آسیب‌پذیر بوده و در یک جنگ احتمالی این تاسیسات به تلی از خاک تبدیل و فرار صهیونیست‌ها را به معضلی لاینحل برای دولت خونخوار اسرائیل تبدیل خواهد نمود.
 • بی‌شک بروز یک جنگ فراگیر علیه رژیم اشغالگر قدس، روند مهاجرت معکوس صهیونیست‌ها به اروپا و آمریکا را تسریع خواهد نمود و این موضوع چالش دیگری است که هم اسرائیل و هم اروپا و آمریکا با عوارض و پیامدهای نامطلوب آن مواجه خواهند شد.
 • بعد از عنایت الهی، انقلاب اسلامی ایران تنها پایگاه و مهمترین نقطه امید مسلمین برای مبارزه با استکبار جهانی به شمار می‌رود و لذا بی‌شک در صورت بروز هرگونه جنگ نظامی از سوی رژیم اشغالگر قدس علیه ایران، صهیونیست‌ها همزمان با اقدامات دفاعی ایران و علاوه بر مواجه شدن با حمله پیشدستانه کشورهای همسایه خود، شاهد تمرکز توان جبهه مقاومت و دوستداران ایران اسلامی، علیه منافع این کشور در نقاط مختلف جهان خواهند بود.

ج- آسیب‌پذیری‌های دولت آمریکا و غرب (جبهه غربی):

 • ممکن است آمریکا در یک نبرد نظامی نابرابر بتواند خساراتی را به ایران وارد نماید، اما قطعاً هرگونه تجاوز از سوی این کشور بی‌پاسخ نخواهد ماند و پایگاه‌ها نظامی و غیرنظامی و حتی شناورهای نظامی آنها و نیز منافع آمریکا در کشورهای هم‌پیمان این کشور از جمله؛ رژیم اشغالگر قدس را گرفتار آتش خشم رزمندگان اسلام خواهد نمود و هرگونه آسیب به این امکانات می‌تواند، ماهیت پوشالی توان دفاعی یانکی‌ها را افشا و اعتبار قدرت نظامی آنها را به‌شدت خدشه‌دار نماید.
 • موسسات تجاری، پایگاه‌ها و شناورهای آمریکا و غرب در منطقه (فهرست آنها در اینترنت موجود است)، نقاط محدود و شناخته شده‌ای هستند که در صورت تجاوز غربی‌ها، هدف قراردادن برخی از آنها حتی نیاز به جنگ موشکی ندارد و با توپ‌های دوربرد ایران نیز قابل انهدام است.
 • در صورت بروز جنگ، ایران در سرزمین خود می‌جنگد و پشتیبانی نیروهایش در چنین شرایطی به مراتب کم‌هزینه‌تر و راحت‌تر از پشتیبانی از نیروهایی است که از هزاران کیلومتر دورتر، وارد جنگ شده‌اند.
 • اقتصاد آمریکا و غرب نیز در معرض ورشکستگی است و لذا با توجه به هزینه بالای یک جنگ فراسرزمینی، تامین هزینه مادی و انسانی چنین جنگی برای غربی‌ها امکان‌پذیر نیست و درست به همین دلیل است که سردمداران آمریکا، در سال‌های اخیر سیاست جنگ‌های نیابتی را جایگزین جنگ مستقیم کرده‌اند.
 • برای افکار عمومی جهان و به‌خصوص منطقه نیز، بروز یک نزاع جدید که معلوم نیست دامنه آن تا کجا گسترش پیدا کند، پذیرفتنی نیست و لذا نه‌تنها مانع از ایجاد هماهنگی آمریکا با سایر کشورهای همپیمان برای ورود به جنگ جدید در منطقه خواهد شد. بلکه واکنش سایر کشورهای مختلف جهان را نیز در پی خواهد داشت.
 • قدرت معنوی رزمندگان ایرانی عامل دیگری است که سربازان آمریکا کاملاً از مزایای آن بی‌بهره‌اند و به این عامل باید مواردی مانند بی‌انگیزگی سربازان آمریکایی برای جنگ با یک کشور ثالت در کیلومترها دورتر از سرزمین خود را اضافه نمود.
 • عدم شناخت و آگاهی دقیق غربی‌ها از شرایط منطقه و ایران و نیز واکنش احتمالی جبهه مقاومت و مسلمین جهان اسلام و متقابلاً آگاهی‌ها و تجارب ارزشمند ایران در جریان 8 سال جنگ تحمیلی و مبارزه با تروریست در کشورهای عراق و سوریه و استفاده از روش‌های ناشناخته و خلاقانه و همچنین اِشراف اطلاعاتی در منطقه و نیز گستردگی سرزمینی و حضور نیروهای ایثارگر بسیج در اقصی نقاط کشور، از دیگر مولفه‌های برتری‌سازایران برای مقابله در برابر تهدیدات خارجی و متقابلاً ایجاد موانع ناشناخته در مسیر متجاوزین آمریکایی‌ها در یک جنگ نامتقارن محسوب می‌شود.
 • آمریکایی‌ها و غربی‌ها به خوبی می‌دانند، که به‌واسطه شرایط ملتهب و شکننده حاکم بر منطقه، در صورت وارد شدن به جنگ مستقیم با ایران، امکان گسترش این جنگ احتمالی به کل منطقه و بلکه جهان (جنگ جهانی سوم) دور از انتظار نیست و در این صورت دیگر گاوی برای دوشیدن و شیری برای دوشیده شدن وجود نخواهد داشت و این نکتهِ قابل تامل دیگری است که خوشایند هیچ‌کس نیست.
 • آستانه تحمل آمریکایی‌ها در برابر تلفات نظامی، به‌خصوص تلفات انسانی،‌ بسیار پایین است و در چنین شرایطی به راحتی فرارِ حتی‌المقدور آبرومندانه را بر ماندن مفتضحانه ترجیح می‌دهند و این نیز از دیگر نقاط ضعف برجسته یانکی‌ها به شمار می‌رود.

البته اهرم‌های قدرت ایران فقط به اشرافیت بر نقاط ضعف دشمن و یا توان داخلی کشور محدود نمی‌شود، بلکه جبهه مقاومت و هسته‌های مقاومت جهان اسلام در سراسر دنیا، امکان بالقوه‌ای دیگری هستند، که در صورت لزوم و به هنگام نیاز برای ضربه زدن به منافع متخاصمین، به کمک ایران اسلامی خواهند شتافت.

در عین‌حال بسیاری از صاحب‌نظران معتقدند در سایه غفلت برخی از مسئولین محترم از آثار «شبیخون فرهنگی» دشمن، اصولاً نظام سلطه نیازی به درگیری مستقیم با ایران را ندارد و در صورت تداوم این وضعیت، دیر یا زود خواهد توانست به اهداف خود دست پیدا کند.

با این حال و به رغم آگاهی مسئولین کشور از این شرایط، جمهوری اسلامی ایران هرگز مایل به جنگ با سایر کشورها، به‌ویژه کشورهای دوست و همسایه خود نبوده و نیست و به‌خصوص بروز اختلاف و جنگ بین مسلمین را توطئه رژیم صهیونیستی و نظام سلطه برای تضعیف جهان اسلام دانسته و همواره سایر کشورها را از گرفتار شدن در دام جنگ‌های نیابتی و بازی در زمین دشمن برحذر داشته است.

با این حال نباید از کید دشمن و جهالت برخی از حکام منطقه غفلت نمود و لذا طبیعی است که نیروهای نظامی ایران هیچ‌گاه از تقویت توان دفاعی خود در ابعاد مختلف مادی و معنوی باز نخواهد ایستاد.

*کارشناس ارشد مدیریت

 

 

 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۱۰ اَمرداد ۱۳۹۷برنامه افزایش توانمندی سامانه‌ دفاعی + جزئیات ۶ تانک ایرانی
۲۲ تیر ۱۳۹۷خطیب جمعه مشهد: قدرت نظامی ما به قدری است که ژنرال‌های نظامی آمریکا از خواب جنگ با ایران می ترسند
۱۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷بیزینس اینسایدر ؛ ایران، هشتمین قدرتِ جهان از نظر آمادگی رزمی نیروهای نظامی است
۱۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷۱۰ قدرت برتر نظامی قاره آسیا +جایگاه ایران
۲۶ فروردین ۱۳۹۷گفتمان موشکی
۱۷ فروردین ۱۳۹۷معاون هماهنگ کننده ارتش: برای قدرت‌سازی و بالا بردن توان دفاعی کشور از کسی اجازه نمی‌گیریم
۷ اسفند ۱۳۹۶سردار جزایری: بیشترین تحریم ها بر نیروهای مسلح ایران وارد شد
۱۰ بهمن ۱۳۹۶حقایق موشکی منطقه / برخورداری عربستان و اسراییل از موشکهای بالستیک/اسراییل و عربستان مشوق آمریکا برای حمله نظامی به ایران هستند
۲۱ دی ۱۳۹۶وزیر دفاع در دیدار مراجع قم: در بهترین شرایط نظامی قرار داریم
۲۶ آذر ۱۳۹۶سردار شریف: یمن از روسیه و کره شمالی موشک گرفته است نه ایران/ ادعای موگرینی بهانه‌ای در دست آمریکا
۲۵ آذر ۱۳۹۶وزیر دفاع آمریکا: تشکیل ائتلاف علیه ایران دیپلماتیک خواهد بود نه نظامی
۱۹ آذر ۱۳۹۶کاهش عجیب بودجه چند طرح کلیدی ارتش + جدول و جزئیات

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۵۹۵۰۴۰۹:۲۸:۴۹ ۱۳۹۷/۳/۵
مسئله سادست...اگر توی مدرسه شما ادم ضعیفی باشی چه قدر این احتمال وجود داره که چند تا پسر زورگو باهاتون دعوا کنن و اگر ادم قوی و رزمی کاری باشید ؟؟به همین دلیل میگن موشک عامل بازدارنده است. احتمال حمله به ایران قوی کمتر از حمله به ایران ضعیف( بدون موشک) هست... در مورد سو استفاده از مسئله جنگ باید گفت اصلاحات سابقه درخشانی توی این موضوع داره نمونه اخرش هم انتخابات ۹۶ و یا دلایل توجیه برجام هست
ناشناس۳۵۹۷۹۰۱۲:۱۲:۴۴ ۱۳۹۷/۳/۵
افتصاد و شان انسان عامل امنیت است نه موشک .اتحاد حماهیر شوروی بزرگترین زرادخانه اتمی و موشکی جهان را داشت ولی حالا کجاست و سوییس و ژاپن و آلمان کوچکترین ارتش ها و جایگاهشان نیاز به بیان نیست
ناشناس۳۶۰۶۲۳۲۰:۱۷:۱۵ ۱۳۹۷/۳/۵
اینا که شما گفتی درست, ولی نمیدونم چرا بعد از جنگ سال 2006 که اسرائیل فهمید زورش به حزب الله نمیرسه جنوب لبنان امن شده. ژاپن هم امنه چون هرچی آمریکا بگه اون هم میگه چشم.
ناشناس۳۶۰۷۷۲۲۳:۱۹:۱۴ ۱۳۹۷/۳/۵
یک زندگی گلخانه ای به سبک ژاپن
ناشناس۳۶۲۸۴۸۱۱:۳۷:۳۶ ۱۳۹۷/۳/۷
پیشرفته ترین مستعمره ایالات متحده
ناشناس۳۶۱۴۰۷۱۳:۰۰:۳۹ ۱۳۹۷/۳/۶
وقتی در جامعه جهانی امروز ما انسان کمتر پیدا میشود، صحبت از انسانیت چه فایده ای دارد؟ اگر دنیای ما دنیای انسانیت بود حرف شما کاملا درست بود اما باید با واقعیات زندگی کرد نه با توهمات واقعیات دنیای امروز وحشی گری و جنایتهای بیشمار امریکا و صهیونیستها است و اگر ما در مقابل قدرت مقابله نظامی نداشته باشیم، به معنای واقعی نابود خواهیم شد.
ناشناس۳۶۱۶۲۹۱۴:۴۵:۲۳ ۱۳۹۷/۳/۶
پس چرا آمریکا اینهمه سلاح و موشک داره؟
ناشناس۳۵۹۸۵۱۱۲:۳۷:۵۷ ۱۳۹۷/۳/۵
تحریم اقتصادی فعلی خیلی خطرناک تر از جنگ است
ناشناس۳۵۹۵۰۶۰۹:۳۱:۰۸ ۱۳۹۷/۳/۵
تقابل نظامی رو در روی ما با مخالفان آرزوی دشمنان ایران است تکرار جنگ عراق نیست که نیروهای زمیبی در گیر شوند
ناشناس۳۵۹۷۱۱۱۱:۳۱:۲۲ ۱۳۹۷/۳/۵
ما هم ارزوی درهم شکستن دندان یانکی ها رو داریم بی عقلی کنند پشیمانشان می کنیم ایران حزب بعث یا لیبی نیست که تسلیم استعمارگر شود مقاومت ما انان را پشیمان می کند
ناشناس۳۵۹۸۴۶۱۲:۳۶:۴۳ ۱۳۹۷/۳/۵
فعلا این جنگ 8 ساله رو اثراتش رو از بین ببرید، باز سازی هارو درست انجام بدید بعد از 30 سال، بعد از جنگ جدید صحبت کنید
نجیب۳۶۰۲۲۶۱۵:۲۶:۳۵ ۱۳۹۷/۳/۵
انوقت شما تو این بازسازی چکاره بودید یا هستید؟؟؟ دستور دادن که هنر نیست اگر راست میگی بلند شو و برو مشکلات جنگزده ها رو رفع کن.
ناشناس۳۶۰۶۲۵۲۰:۱۹:۲۸ ۱۳۹۷/۳/۵
یعنی اگر از جنگ صحبت نکنیم جنگ نمیشه!!؟؟
ناشناس۳۶۰۷۱۸۲۲:۱۹:۴۷ ۱۳۹۷/۳/۵
شما خیلی متفگر نباش اظهارات عالمانه هم نکن جنگ را عراق شروع کرد ما دفاع کردیم اگر آمریکا هم شروع کنه ما دفاع می کنیم
ناشناس۳۵۹۵۲۵۰۹:۴۹:۵۸ ۱۳۹۷/۳/۵
دشمن جرات حمله ندارد....طیف غربگرای داخلی برای رسیدن به اهداف خود ملت را از گزینه نظامی میترساند مثلا تندروهای اصلاح طلب مدام می گفتند که نباید جواب حملات اسراییل را داد ، چرا که اروپا و امریکا مستقیم وارد عمل می شوند و...اما دیدیم سوریه درگیر جنگ داخلی ۶۳ راکت به شهر ک ها زد ، ترامپ و ماکرون فقط محکوم کردند.!
ناشناس۳۵۹۵۶۷۱۰:۱۵:۳۷ ۱۳۹۷/۳/۵
اگر جنگی رخ دهد همه یکپارچه به دفاع از میهن اسلامی می پردازیم. اما اولا کوچک شمردن دشمن بزرگترین خطای استراتژیک است. ثانیا سال های آخر جنگ با عراق را فراموش نکنیم و در آخر اینکه هیچکس از جنگ سود نخواهد برد.
علی671۳۵۹۵۹۳۱۰:۲۹:۱۰ ۱۳۹۷/۳/۵
باید دهان و قلم این نویسنده را با آب طلا گل باران کرد که خود واقیعیت هایی را بیان و با این قلم هراسی در دل دشمنان ایجاد که بدانند سر زمین شیران چنان شایستگی هایی دارد .نه برای جنگ که برای صلحی پایدار و حمایت از همسایگان خودش .تمام دنیا کسانی که دستی بر آتش دارند تمام مطالب را به خوبی می فهمند .و این خود اطلاعاتی است که دشمن می داند و باید بداند .تا فریب خوردگان و خود فروختگان ایرانی مزدور که هر روز در رسانه بیگانه ایران را ضعیف و محتاج یانکی ها قلمداد می کنند بدانند که در سر زمین شیران .شیر های خفته که اگر بیدار شوند هیچ جانی جان سالم بدر نخواهد برد .باید اینگونه نیز از قدرت ایران نوشت .مگر بیگانگان با همین سر وصدا ته دل ایرانی ها را در می آورند و با تعریف از کشور های بیگانه دلهره در دل ضعیفان وطنی و خود فروختگان به وجود می آورند .همین مطالب خود روحیه دهنده و امید وار کننده است که شیران آگاه و بیدارند .با تشکر از نویسنده
ناشناس۳۶۰۰۱۹۱۳:۴۶:۵۵ ۱۳۹۷/۳/۵
همه میدانند جنگ عواقب بدی برای طرف های درگیر دارد سایت محترم الف لطف کن در مورد بمب مغناطیسی از یک کار شناس اطلاعاتی به هم وطنان بده وکدام کشورها این بمب را دارند ان وقت همه چیز برای همه منجمله نحوه درگیریهای این زمان روشن میگردد .
مهران از برلين۳۵۹۶۲۹۱۰:۵۱:۲۴ ۱۳۹۷/۳/۵
تمام انچه که گفتید باعث بالا رفتن قیمت نفت می شود، و از این افزایش قیمت روسیه و امریکا به عنوان بزرگترین تولید کنندگان نفت سود می برند! نابودی عربستان و حتی اسرائیل برای امریکا و روسیه هیچ اهمیتی نداره، اگر اهمیت داشت در جنگ جهانی دوم شش ملیون یهودی را در کوره های ادم سوزی از بین نمی بردنند! امریکا بخاطر دوری جغرافیایی از بسیاری از مناطق بحران خیز مثل خاورمیانه حتی در یک جنگ رودرو با ایران ترس از ضربه ایران به ساختارهای پایه ایی اقتصادش نداره. از تخریب اروپا هم می توان گفت مثل جنگ های جهانی اول و دوم هیچ واهمی نداره. از مرگ حتی ملیون ها ( درست خوندید ملیونها) سرباز امریکایی امریکی جنوبی تبار هم نتنها ترسی نداره، بلکه بی تفاوت است. در صورت نابودی نیمی از تجهیزات نظامی خود در یک رویاری احتمالی با ایران هم که کارخانه های تسلیحاتی امریکا بسیار بسیار خوشحال و سرمست خواهندشد. در محاسباتتان کمی واقع بین باشید.
ناشناس۳۵۹۶۴۰۱۰:۵۴:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۵
امیدواریم هرگز جنگی اتفاق نیفتد مطالب خوبی بود ولی ازطرح یک مسئله مهم غافل شدید پاکستان همسایه شرقی وترکیه همسایه غربی از ارتش های بزرگ دنیا به حساب می آیند گرچه ترکیه شاید تمایلی به درگیری نداشته باشد ولی پای منافع همه کنارهمند پاکستان ساختار مذهبی شبیه عربستان دارد وقطعا کنار عربستان خواهد ایستاد وضعیت ما به شدت خطرناک خواهدشد بهتر است از مواضع این چنینی بپرهیزیم....
علوی۳۵۹۶۴۶۱۰:۵۶:۳۶ ۱۳۹۷/۳/۵
ظاهرا برخی داخلیها میخواهند بگویند که باید هسته ای را برخلاف حتی متن برجام بطور مادام العمر تعطیل کنیم تا اروپا به موشکها کاری نداشته باشد!!؟ باید این فریبکاری خطرناک و معامله کثیف را از کله آنها در آورد و الا به اروپا تضمین تعلیق دائمی هسته ای میدهند. شک نکنید
ناشناس۳۵۹۶۴۹۱۱:۰۰:۳۱ ۱۳۹۷/۳/۵
سرمایه گذاری در پروژه های دفاعی خیلی ضعیف است. ناو هواپیمابر ما کجاست؟ ماهواره نظامی ما کجاست؟ جنگنده های مدرن ما کجاست؟ ما واقعاً ضعف داریم و امیدوارم مسئولین بیشتر به فکر باشند.
ناشناس۳۶۰۷۹۵۰۰:۰۱:۲۶ ۱۳۹۷/۳/۶
اینها همه پول و اقتصاد و مدیریت درست می خواد بگو اینها کجاند؟
ناشناس۳۵۹۶۷۱۱۱:۰۹:۳۰ ۱۳۹۷/۳/۵
البته این نظرات در ارتباط با یک جنگ متعارف صحیح است...در صورتی که تجربه جنگ جهانی دوم ومقاومت ژاپن که خسارات بسیار زیادی به آمریکا زد نشان داد که در این شرایط آمریکا در استفاده از سلاح هسته ای درنگ نخواهد کرد....
ناشناس۳۵۹۷۰۷۱۱:۲۷:۲۰ ۱۳۹۷/۳/۵
اگه جرات دارن جنگ رو شروع کنن ولی دیگه اونها نیستن که تموم می کنن درسته داخل کمی اختلاف نظر با هم داریم ولی اگه جنگ بشه و احدی بخواد به این سرزمین نگاه کج بندازه باید با سیل حملات ایران متحد مواجه بشه بنده موقعیت شغلی و حقوق بسیار خوبی دارم ولی اگه جنگ بشه قسم می خورم که از خونه و خانواده و شغلم دل کنده و با فراغ بال و بدون ذره ای شک و تردید از کشته شدن، به جنگ با دشمنان این مرزو بوم برم.اون وقته که اسراییل از صحنه جهان محو میشه-اسراییل محو میشه نه با موشکهای ایران بلکه بدلیل ترس صهیونیستها از احتمال حمله موشکی ایران که خودبخود منجر به تخلیه اسراییل و نابودیش میشه!!!!!!!
ناشناس۳۵۹۷۳۸۱۱:۴۲:۴۲ ۱۳۹۷/۳/۵
کاملا با تک تک کلمات این نوشتار موافقم
ناشناس۳۵۹۸۰۷۱۲:۲۲:۱۳ ۱۳۹۷/۳/۵
اولا خدا نکند جنگی اتفاق بیافته
ناشناس۳۵۹۸۱۶۱۲:۲۵:۴۸ ۱۳۹۷/۳/۵
اگر از بمب اتمی علیه ایران استفاده شود، چه باید بکنیم؟
ناشناس۳۵۹۸۴۳۱۲:۳۵:۵۵ ۱۳۹۷/۳/۵
آقای کارشناس ارشد شما قدرت بمب اتمی رو هم در نظر گرفتی ؟ این حرفا خیال بافی . تحریم اقتصادی الان خیلی بدتر از جنگ
ناشناس۳۵۹۸۴۷۱۲:۳۶:۴۷ ۱۳۹۷/۳/۵
حفظ برجام همکاری با روسیه وچین و اروپا تنها راه نجات است بیخود خیال بافی نکنید
ناشناس۳۵۹۸۴۸۱۲:۳۷:۱۶ ۱۳۹۷/۳/۵
نویسنده محترم، ..اقتصاد آمریکا و غرب نیز در معرض ورشسکستگی است ... شما واقعا در این دنیا زندگی میکنید!!! بزرگترین اشتباه تحلیل های اینچنینی ، بزرگ شمردن توان داخلی و کوچک شمردن توان دشمن ( آنهم نه یک ابر قدرت بلکه مجموعه دشمنان که شامل اکثر کشورها میشوند!!!) فقط جنبه مصرف داخلی دارد و بس، دوست عزیز برای سر بلندی کشور علاوه بر ساخت موشک و انواع تسلیحات لازم ، احتیاج به واقع گرایی داریم تا تخیل، یادمان باشد که تخیل ها و تحلیل های این چنینی را در جنگ امریکا و عراق کم نداشتیم، دربحران قطعنامه های قبلی هم هزاران تحلیل این شکلی داشتیم، در بحران رکود اقتصاد دنیا گفتیم همه نابود میشوند ما و در عمل اقتصاد ما است که هیچوقت رشد نمیکند، در عرصه نظامی ما به غیر از موشک به مولفه های دیگری هم احتیاج داریم که متاسفانه ، رشد آنها کند بوده و است، در عرصه فرهنگی که نویسنده عزیزگفته اند «شبیخون فرهنگی» ، ما احتیاج به دشمن نداریم، با اقتصاد ضعیف و رانتی داخل و تنگ نظری برخی در عرصه فرهنگی( که مشکل اقتصادی ندارند) خودمان دشمن خودمان هستیم. بنظر حقیر با ضعف اقتصادی موجود ، بزرگ نمایی توان نظامی جای علامت سوال بزرگ دارد.
ناشناس۳۵۹۹۶۵۱۳:۱۹:۵۰ ۱۳۹۷/۳/۵
اینجور که نویسنده گفته دشمن آسیب پذیره و ما در حاشیه امن بفرمایند که بعد از چنین جنگی از ما چی میمونه؟!
ناشناس۳۵۹۹۹۴۱۳:۳۵:۰۱ ۱۳۹۷/۳/۵
آقای متخصص. یک سوال کوچک اگرفقط آب و برق و گاز و توزیع سوخت تهران‌ را متلاشی کنند؛ جنگ چند روز دوام میاورد؟ ظاهرا جنگ را با جنگ با صدام اشتباه گرفته اید. جنگ با صدام ۸ سال طول کشید و جنگ آمریکا با صدام یک ماه لطفا مردم و کارشناسان را گمراه نکنید.
ناشناس۳۶۰۰۱۳۱۳:۴۵:۱۹ ۱۳۹۷/۳/۵
فعلا جواب اسراییل بدهید که هرروز سوریه را بمباران می کند رجز خوانی پیشکش !
سید۳۶۰۷۵۹۲۳:۰۶:۳۱ ۱۳۹۷/۳/۵
شما خواب بودین ظاهرا جواب اسراییل با شلیک موشک به جولان داده شد و دیگه جرات نکردن به سوریه حمله کنند
ناشناس۳۶۰۱۳۴۱۴:۳۶:۵۷ ۱۳۹۷/۳/۵
واقع بین باشیم و دشمن را حقیر نشماریم فراموش نکنیم که بارها اقتصاد امریکا با راه انداختن جنگ از رکود خارج شده است کارخانه های اسلحه سازی امریکا برای توجیه وجودشان و ایجاد درآمد به جنگ نیاز دارند مخصوصا حالا که هزینه چنین جنگی را نه دولت امریکا که اعراب وحشی و مرتجع منطقه خواهند پرداخت امریکا از کشته شدن سربازان مهاجری که به امید دریافت اقامت و یا امتیازات دیگر وارد ارتش شده اند ککش هم نخواهد گزید تجهیزاتش را که در منطقه نابود کنید پولش را از اعراب می گیرد و نویش را جایگزین خواهد کرد اسراییل هم برای اینکه یک هولوکاست دیگر راه بیندازد بدش نمی آید وارد یک جنگ تمام عیار شود تا مظلوم نمایی کند و از جامعه جهانی امتیاز بگیرد
ناشناس۳۶۰۴۶۲۱۸:۰۴:۴۵ ۱۳۹۷/۳/۵
جنگ کلمه وحشتناکی است باید راهکار ها را بیابیم..
ناشناس۳۶۰۷۲۲۲۲:۲۴:۴۶ ۱۳۹۷/۳/۵
ملت خودشون تو خط اول حمله به دشمن اند هر کی کمکشون کنه بسم الله
احمد۳۶۴۱۵۸۱۰:۲۶:۰۸ ۱۳۹۷/۳/۸
نظرات و تحلیلهای داده شده خیلی خوشبینانه و سطحی نگرانه است و این بدان معناست که دشمن دست بسته نظاره گر اقدامات تهاجمی ما باشد.در جنگ هیچکس منتظر دیگری نمیماند.دشمن ابتدا با تحریمهای بسیار فلج کننده،کشور را به ورطه وحشتناک فلج اقتصادی میبرد و سپس با همدستی متحدان خود و چراغ سبز روسیه و چین که تا کنون هم اینطور عمل کرده اندو شیره اقتصاد نیم بند ما را مکیده اند،حمله میکنند.در ضمن ما هم خیلی دست بسته نیستیم و میتوانیم اقداماتی هم انجام دهیم ولی اثرات آن کمتر میشود.کلید فتح هر جنگی در دست توان رزمی هوایی-نبردهای هوایی و موشکی است.دشمن با انبوهی از موشکهای هوشمند پایگاهها و سایتها را هدف قرار میدهد.همانگونه که سایتهای موشکی اسکاد عراقیها را نابود کرد و نیروی هوایی عراق را زمینگیر کرد.توان موشکی ما هم قابل توجه است و میتواند ضرباتی را به دشمن وارد کند ولی در دراز مدت کفه ترازو به نفع دشمن(در صورت همراهی چین و روسیه با آمریکا)میچرخد که به نفع ما نیست.در هر حال ابتدا تکلیف خودمان را با خودمان روشن کنیم و اتحاد و همبستگی خودمان را تقویت و کامل کنیم .با این اتحاد هر دشمنی مرعوب میشود.در غیر این صورت با اولین حملات دشمن از پا در خواهیم آمد.
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های اخیر

 1. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 2. نقدی بر یادداشت: «کنکور و نقدی بر یک نقد»

 3. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 4. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 5. پاتک پلیس تهران به انبارهای محتکران/ کشف ۹ انبار از کالاهای اساسی احتکار شده

 6. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 7. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

 8. حاجی دلیگانی: بهترین نتیجه سؤال از رئیس جمهور «شفاف‌سازی» است/ وکیلی: سهم دولت روحانی در پیدایش وضع موجود کمتر از ۱۰ درصد است

 9. حاجی‌بابايی: پس از ۱۶ ماه هنوز حقوق‌های نجومی آزاد است

 10. پلمپ صرافی‌ها جواب داد/ نرخ دلار کاهش یافت

 11. «کوفی عنان» درگذشت

 12. پلمب صرافی‌ها جواب داد/ نرخ دلار کاهش یافت

 13. نشست هماهنگی طراحان سوال از رئیس جمهور/بررسی چارچوب مطالب در صحن مجلس

 14. شرکت نفتی اسپانیایی: تحریم‌های آمریکا به خودش مربوط است/ به فعالیت‌ها در ایران ادامه می‌دهیم

 15. جهانگیری: متاسفانه فساد به برخی از مسئولان بالایی رسیده

 16. حضور پوتین در مراسم ازدواج وزیر خارجه اتریش   

 17. استیضاح کرباسیان فردا یکشنبه 28 مرداد اعلام وصول می شود

 18. درخواست جالب روزنامه کره‌شمالی از ترامپ

 19. رئیس کل دادگستری تهران درباره حکم متهمان ثامن الحجج

 20. رژه کاروان ورزشکاران ایران در مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی  

 21. متن گزارش کمیسیون اقتصادی برای تفحص از بانک مرکزی

 22. بازدید سردار سلیمانی از طرح توسعه حرم حضرت علی(ع)+تصاویر

 23. وعده کاهش قیمت مرغ تا ۲ هفته آینده

 24. افتتاحیه بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا از لنز دوربین‌ها   

 25. درخواست آمریکا از فیس بوک برای استفاده از اطلاعات کاربران

پربحث‌های دیروز

 1. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 2. ادعای عجیب حمید فرخ‌نژاد در مورد ترامپ + عکس

 3. هوادار «چاقوکش» نفت مسجدسلیمان دستگیر شد +عکس و فیلم

 4. فرزندان «کریمی قدوسی» کجا هستند؟

 5. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 6. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 7. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 8. حکم پرونده "ثامن‌الحجج" صادر شد

 9. نقدی بر یادداشت: «کنکور و نقدی بر یک نقد»

 10. فلاحت‌پیشه: عراق توان پرداخت غرامت جنگی به ایران را دارد

 11. موسویان : برجام ثابت کرد که سیستم حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

 12. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 13. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 14. کدام مسئولین به کمپین «فرزندت کجاست» پیوستند؟/ از ذوالنور تا ظریف و ربیعی

 15. پاتک پلیس تهران به انبارهای محتکران/ کشف ۹ انبار از کالاهای اساسی احتکار شده

 16. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 17. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

 18. رمزگشایی از راه‌اندازی کارگروه مقابله با ایران و سیاست خارجی شکست خورده آمریکا

 19. همتی مطرح کرد: شفاف‌سازی و مبارزه با رانت از سیاست های اصلی بانک مرکزی/ چه اقداماتی باید انجام داد

 20. سفر به گرجستان بهشت گم شده گردشگران

 21. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 22. رتبه ایران در دنیا از نظر قدرت خرید مردم

 23. واکنش پناهیان به سخنان اخیر روحانی  

 24. تغییرات کابینه به کجا رسید؟

 25. پاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار سی‌ان‌ان: هرچه فشارها بیشتر شود، از ترامپ متنفرتر می‌شویم

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 4. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 5. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 6. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 7. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 8. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 9. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 10. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 11. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 12. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 13. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 14. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 15. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 16. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 17. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 18. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 19. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 20. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 21. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 22. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 23. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 24. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 25. جای خالی این روزها را با چه کسی پر کنیم؟

پربحث‌های اخیر

 1. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 2. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 3. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 4. حاجی دلیگانی: بهترین نتیجه سؤال از رئیس جمهور «شفاف‌سازی» است/ وکیلی: سهم دولت روحانی در پیدایش وضع موجود کمتر از ۱۰ درصد است

 5. حاجی‌بابايی: پس از ۱۶ ماه هنوز حقوق‌های نجومی آزاد است

 6. نشست هماهنگی طراحان سوال از رئیس جمهور/بررسی چارچوب مطالب در صحن مجلس

 7. جهانگیری: متاسفانه فساد به برخی از مسئولان بالایی رسیده

 8. استیضاح کرباسیان فردا یکشنبه 28 مرداد اعلام وصول می شود

 9. خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

 10. وزیر دفاع: تمرکز و اولویت ما بر روی قدرت موشکی است/ یک جنگنده جدید در 31 مرداد رونمایی خواهد شد

 11. ابوترابی‌‌فرد: دولتمردان باید رفتار خود را اصلاح کنند

 12. سرنخی که مطهری از شعارهای تجمع حوزه قم گرفت

 13. قاسم شعله‌ سعدی بازداشت شد

 14. واکنش «بروجردی» به حواشی تجمع اخیر طلاب  

 15. روحانی 6 شهریور برای پاسخ به سوالات اقتصادی به مجلس می‌رود

 16. دستگیری اغتشاشگران قومیتی در گلستان

 17. چالش‌های سال 97

 18. دادگاه تجدیدنظر محکومیت سرکرده عرفان حلقه را تأیید کرد

 19. ابراز تاسف ظریف از درگذشت کوفی‌عنان

 20. 12 سوال از ظریف در مجلس/ بررسی استیضاح وزرای کشور و آموزش و پرورش در کمیسیون

 21. سرنوشت اموال بلوکه شده ایران بعد از برجام چه شد؟

پربحث‌های دیروز

 1. فرزندان «کریمی قدوسی» کجا هستند؟

 2. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 3. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 4. فلاحت‌پیشه: عراق توان پرداخت غرامت جنگی به ایران را دارد

 5. موسویان : برجام ثابت کرد که سیستم حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

 6. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 7. کدام مسئولین به کمپین «فرزندت کجاست» پیوستند؟/ از ذوالنور تا ظریف و ربیعی

 8. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 9. رمزگشایی از راه‌اندازی کارگروه مقابله با ایران و سیاست خارجی شکست خورده آمریکا

 10. واکنش پناهیان به سخنان اخیر روحانی  

 11. تغییرات کابینه به کجا رسید؟

 12. دلیل حمایت رهبر انقلاب از روحانی

 13. حاجی دلیگانی: بهترین نتیجه سؤال از رئیس جمهور «شفاف‌سازی» است/ وکیلی: سهم دولت روحانی در پیدایش وضع موجود کمتر از ۱۰ درصد است

 14. حاجی‌بابايی: پس از ۱۶ ماه هنوز حقوق‌های نجومی آزاد است

 15. نشست هماهنگی طراحان سوال از رئیس جمهور/بررسی چارچوب مطالب در صحن مجلس

 16. روحانی برای حضور در مجلس چند روز فرصت دارد؟

 17. جهانگیری: متاسفانه فساد به برخی از مسئولان بالایی رسیده

 18. استیضاح کرباسیان فردا یکشنبه 28 مرداد اعلام وصول می شود

 19. ابراز همدردی ایران با دولت و مردم هند

 20. تجهیز اولین ناوشکن ارتش به "فالانکس ایرانی" + جزئیات

 21. شورای نگهبان لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را رد کرد

 22. وزیر دفاع: تمرکز و اولویت ما بر روی قدرت موشکی است/ یک جنگنده جدید در 31 مرداد رونمایی خواهد شد

 23. ابوترابی‌‌فرد: دولتمردان باید رفتار خود را اصلاح کنند

 24. سرنخی که مطهری از شعارهای تجمع حوزه قم گرفت

 25. قاسم شعله‌ سعدی بازداشت شد

پربحث‌های هفته

 1. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 2. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 3. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 4. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 5. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 6. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 7. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 8. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 9. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 10. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 11. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 12. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 13. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 14. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 15. جای خالی این روزها را با چه کسی پر کنیم؟

 16. پس از ۲۱ سال؛ کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضا شد

 17. پورابراهیمی: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تبرئه‌ام کرد/ فعالیت‌های اقتصادی فرزندان ربیعی، پدرشان را به خاک سیاه نشاند

 18. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 19. استیضاح ربیعی و ضرورت پاسخگویی به برخی سوالات بی جواب

 20. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 21. فرزندان ربیعی کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 22. شما باشید دخترتان را اینگونه شوهر می‌دهید؟ + عکس

 23. ربیعی: اگر به حرمت پزشکیان تعرض نمی‌شد، در این حد دست به افشاگری نمی‌زدم/ استیضاح بنده اثر خود را در جامعه گذاشت

 24. قاضی پور: پسرم گاوداری ندارد

 25. احمد توکلی: فرزندان همه مسئولان که رانت خوار نیستند/ پاسخ به پویش فرزندت کجاست موجب افزایش اعتماد عمومی است

آخرین عناوین