مگنت-ستاره یک مربع

سر اقتصاد و سقف نهاد سیاست

سید احسان خاندوزی*گروه سیاسی الف،   3970226100 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
سر اقتصاد و سقف نهاد سیاست

اقتصاد مردم ایران را سالهاست قاعده بازی سیاستگذاران و دیوانسالاران به گروگان گرفته است. سقف را باید شکافت اگر نه سر را نمی توان بالا برد، اگر نه خانه فروخواهد ریخت.

سر نظام اقتصادی ما از اواسط دولت احمدی نژاد تا امروز به سقف نهاد سیاست خورده است، مقصودم قاعده بازی سیاستگذاران و دیوانسالاران است، یعنی قواعد انتصاب، پاسخگویی، انتخابات، سیاستگذاری و غیره. مصائب اقتصادی این سالهای کشور بیش از سایر عناصر، معلول نهاد سیاست است (به یادداشت نگارنده در همین سایت در اردیبهشت 1386 مراجعه کنید: در نسخه شفای اقتصاد ایران باید ابتدا داروی بیماری سیاست را نوشت). 

مثلا این واقعیت که با فرمان کنونی دولت، سوگمندانه باید خود را برای برجام دوم آماده کنیم، در ظاهر ناشی از آسیب پذیربودن اقتصاد ایران از محل تحریمهاست اما اینکه چرا سالها شکنندگی های اقتصاد را ترمیم نکرده ایم، چرا دولت و مجلس سالها به امور فرعی و منفعت طلبانه مشغول شدند،  و بعضا کوته قامتان فاسد (یا حداقل ناکاردان و تنها ثناگو) را برکار گماردند و از تجربه تلخ تحریم نخست هم درس نگرفتند، به دلیل نداشتن نسخه اقتصادی نیست، معلول نهاد سیاست است. اقتصاد مردم ایران را سالهاست قاعده بازی سیاستگذاران و بروکراتها به گروگان گرفته است. سقف را باید شکافت اگر نه سر اقتصاد را نمی توان بالا برد، اگر نه سر را در سیاست خارجی نیز نمی توان بالا گرفت.

تدابیر مقاوم سازانه اقتصاد به لحاظ تئوریک و تجربه جهانی روشن است، دو مثال:

 • اینکه آمریکا چطور پس از شوک نفتی 1973، سالها با راهبرد امنیت انرژی، خود را در برابر تحریم صادرکنندگان نفت، مقاوم سازی کرد تا جایی که اکنون دیگر نخریدن نفت ایران نیز ضربه جدی به بازار جهانی وارد نمی کند، داستانی نیست که دولتمردان سالها در غرب سکونت کرده (یا آقازادگانشان که آنجا ساکن اند) ندانند.
 • روند مالی شدن اقتصاد جهانی را نمایندگان همیشگی ایران در اجلاس داووس می شناسند. ایشان نیک می دانند که جنگ افزار یک دهه اخیر، جنگ افزار بانکی و ارزی است. اینکه حتی چین و ترکیه هم در حال شیفت به سمت روشهای بانکی – ارزی غیرمتعارف و مسلح کردن بانکهای مرکزی خود به این ابزارها هستند را نیز می دانند.

با این وجود، تمام سالهای وزارت وزیر نفت کنونی به بازگرداندن تولید و صادرات نفت ایران به رتبه دوم اپک گذشت و تمام دوره رئیس کل بانک مرکزی کنونی به بی عملی در خصوص جنگ افزارهای بانکی و ارزی گذشت و تمام دوران ریاست سازمان برنامه و بودجه کنونی، به عدم اصلاحات اساسی در نظام درآمد – هزینه دولت و شرکتهای دولتی و شبه دولتی کذایی گذشت و البته در این موارد نباید سهم همراهی مجلس را نیز نادیده گرفت.

سالها گذشت و لایحه بانکداری و لایحه بودجه ریزی به مجلس فرستاده نشد، وابستگی ارزی کاهش نیافت، سهم هزینه های جاری دولت پایین نیامد و مجلس نیز یک بار رئیس دولت را به خاطر چنان فرصت سوزی استراتژیکی که نتیجه اش را ماه های آینده در آغاز تحریمهای دوم خواهیم چشید، به محاکمه نکشانید.

دولت حتی امروز نیز حاضر نشده در شرایط کمبود ارز که به زودی سفره زندگی مردم و تورم را متاثر می سازد، واردات خودروهای میلیاردی را تا چندسال ممنوع کند! یا آنکه مجلس حاضر نشد در زمان تصویب قانون مالیاتهای مستقیم، تحت فشار انبوه سازان، از سود معاملات چندباره زمین و مسکن مالیات بگیرد... آری این درجه از نفوذ ذینفعان در دولت و مجلس و این شیوه مدیریت غیرپاسخگو است که مانع اصلاحات اقتصادی است. نسخه اقتصادی هست اما سقف سیاست اجازه سربلندکردن نمی دهد.

ریشه کجاست؟

نفع شخصی اگر به قاعده بازی سیاستگذاران و دیوانسالاران یک کشور تبدیل شود، هیچ ناموس دینی و مرام ملی جلودار معامله گران نخواهد بود ولو فروختن منافع ملی (public interests).

 منفعت طلبی بی مهار، نه تنها در فلسفه اخلاق ما مذموم است بلکه از منظر فلسفه سیاسی نیز اگر خواهان پایدار قدرت هستیم، چاره ای جز مهار (نه تعطیلی) منفعت طلبی و منضبط ساختن آن و سازگارکردن آن با منافع ملی نداریم.

طراحی بازی و سازوکارها به نحوی که چنین هم آهنگی ای صورت گیرد، برترین هنر مصلحان سیاسی است: به زبان ساده یعنی چه کنیم که نماینده مجلس یا مقام دولتی و استانی برای منفعت جیب خود یا نفع حزبش، نتواند منافع عمومی را له کند؟  

حکمرانی منفعت طلبان و آنها که خود به شعارشان عمل نمی کنند، از منظر مردم دیگر «مقدس» تلقی نمی شود، جذابیت نهضت پیامبران و راز تبعیت قلبی مردم همین بود: اتبعوا من لایسلئکم اجرا و هم مهتدون (یس: 21).

 

دولت زمانی مستحکم و کارآمد خواهد شد که شهریاران پای تصمیم خود را بیش از گلیم منفعت خود دراز کنند بلکه برای منافع ملی، از نفع پولی خویش و بازی حزبی خویش چشم بپوشند.

قاعده تجارت موجب فروپاشی دکان سیاست و خدمت است و اتفاقا سیاستمداران بزرگ غرب و شرق که مبدا تحول در کشور خود شده اند، غالبا افرادی منزه از جهت نفع شخصی بوده اند.

در مغرب زمین که ساده اندیشان تنها روی سکه ماکیاولیسم و فلسفه منفعتگرایی را می بینند، پس از دیدن فزون طلبی و فساد سیاستگذاران، سالهاست که قواعد تعارض منافع و شفافیت و نظارت حزبی و مردمی را به شکل سخت گیرانه ای اجرا می کنند و می دانند کوتاهی در این زمینه، حکمرانی را به غارتگری و ملت فروشی تبدیل می کند و تمامیت نظام سیاسی را بر باد خواهد داد.

 

 کاسب، کالایش را می فروشد و روسپی، تن و شرفش را. سیاستمدار و بروکرات برای فروش چه دارد که در عوضش دنیایش را آباد کنند؟ جز سیاست کشورشان را؟ جز منفعت ملتشان را؟ جز اعتبار نظام سیاسی را؟

 

فوکویاما در کتاب سال 2014 خود به خوبی نشان می دهد نفع طلبی و پاسخگو نبودن بروکراسی، نظام سیاسی آمریکا را در اواخر قرن نوزدهم به پرتگاه سقوط (تبدیل شدن به مدل یونان یا ایتالیا) نزدیک کرده بود و تلاشهای گروهی از نخبگانی که به فکر کارآمدی بروکراسی و پاسخگویی بودند، توانست در اوایل قرن بیستم آمریکا را مجددا به ریل بازگرداند: «وقتی تئودور روزولت در 1901 به ریاست جمهوری رسید ایده قدیمی خود یعنی دولت مستقل و مقتدر را پی گرفت: مشروعیت از دست رفته نظام اداری فاسد پیشین و توقع برای شبیه شدن به مدلهای معاصر اروپایی در کنار خواست کسب و کارها برای تشکیل دولتی کارآمدتر در کنار مطالبه قشر متخصص طبقه متوسط که از کالجها و دانشگاهها بیرون آمده بودند، سه نیرویی بودند که به گذار آمریکا کمک کردند. با این حال تا اواسط قرن بیستم نظام ویژه پروری در سطح فدرال از بین نرفته بود.» البته فوکویاما می گوید در سالهای اخیر مجددا درباره زوال سیاسی آمریکا نگران شده است.

 

 توجه کنید که ارجحیت داشتن معیارهایی غیر از کارآمدی در تحقق منافع ملی و پاسخگو نبودن مقامات سیاسی نسبت به منافع بلندمدت، عارضه امروز و دیروز ما نیست. مک لئود به خوبی در کتابی که 55 سال قبل در خصوص ایران نوشت، نشان داد که مرز کلوپ سیاسی و ادارات تخصصی در ایران مراعات نمی شود یعنی نظام اداری به وفاداری سیاسی و مداحی پاداش می دهد پس شایستگان بر مصدر امور تخصصی نمی نشینند و سیاستهای بی کیفیت اتخاذ می کنند، من اضافه می کنم که در دهه اخیر مرز دکان کاسبی نیز با کلوپ سیاسی و ادارات تخصصی آمیخته شده است: سیاستمداران کاسب (کاسب پول یا کاسب رای) و دیوانسالاران تاجر.

 

راز جهش فساد مالی در ایران دهه اخیر همین نکته است: پرده بر افتاده است و آنها که نباید سیاست کشور را در راهروهای بهارستان و پاستور خرید و فروش کنند یا رای دادگاه را در خیابانهای اطراف، به مزایده بگذارند، قبح فساد را ریخته اند.

پیشنهاد

اقتصاد ایران در بن بست نیست و دست عالمان اقتصاد از نسخه های راهگشا و عملی خالی نشده است. اگر عمد و خیانتی برای وخیم ماندن اقتصاد و نشستن پای مذاکره دوم در کار نیست، راه برون رفت روشن است: قواعد انتخاب، انتصاب، پاسخگویی، شفافیت و استقلال مقامات از گروه های ذی نفع را پیاده کنید، ثمرات اقتصادی اش را به زودی خواهید دید.... ایام فشار خارجی، فرصت خوبی برای اتحاد حول اصلاحات سخت است.

 

* عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۴۸۱۸۵۱۵:۴۸:۴۲ ۱۳۹۷/۲/۲۶
اقتصاد دنیا سیاسی است . اقتصاد بدون رابطه با جهان معنی ندارد
ثریا دالغین۳۴۹۰۲۶۱۰:۴۷:۲۱ ۱۳۹۷/۲/۲۷
کاش میشد این نوشته را هر روز یکی از نمایندگان در نطق پیش از دستور مجلس بخوانند! هر روز ...
ناشناس۳۴۹۵۶۲۱۶:۵۷:۱۹ ۱۳۹۷/۲/۲۷
آفرین.
تجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 2. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 3. رو شدن دست بی‌بی‌سی پس از مصاحبه با کارشناس روسی درباره سهم ایران از دریای خزر  

 4. پیشنهاد مقاصد زیبای گردشگری در تابستان ۲۰۱۸

 5. خرم‌آبادی: قمار و شرط بندی در فضای مجازی رشد داشته است

 6. درخواست روزنامه سعودی: خاندان آل ثانی را سرنگون کنید

 7. تحریم، جنگ، مذاکره

 8. آزادی مرزبان ناجا بعد از ۴۷۶ روز اسارت

 9. توصیه‌هایی برای کاهش وزن بیشتر پس از ورزش

 10. ریزش معدن طلا در ورزقان

 11. سی‌ان‌ان: بر تحریم‌های آمریکا برای مجبور کردن ایران به مذاکره حساب باز نکنید

 12. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 13. آخرین عناوین روزنامه‌های ورزشی

 14. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 15. دیوید آلبرایت: می‌خواستیم بعد از ۸ سال محدودیت‌های ایران را دائمی کنیم

 16. نظر"داود هرمیداس باوند" درباره ادعای سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر

 17. حاج‌رضایی: اول ایرادها را برطرف کنید، بعد از هواداران انتظار داشته باشید

 18. رئال مادرید - اتلتیکومادرید؛ کوه یخ سیمئونه و اولین سد دوران «پسا رونالدو»

 19. آلزایمر و تاثیر چند ژن خاص

 20. ۵ نشانه کمبود پروتئین در بدن

 21. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 22. ایران در بازار جهانی نفت چگونه باید رفتار کند؟

 23. کدام خودروها از پرداخت مابه‌التفاوت ارزی معاف می‌شوند؟

 24. ابراز همدردی ایران با دولت و ملت ایتالیا

 25. شکایت‌های «ارز مسافرتی» را کجا ببریم؟

پربحث‌های دیروز

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 3. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 4. شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

 5. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 6. هشدار توکلی به معاون رئیس‌جمهور: قانون‌شکنی در اجرای ماده ۲۹ را متوقف کنید/ دولت، ادعای شفافيت دارد ولی تكليف قانونی خود را انجام نمی‌دهد/ فساد ارکان حکومت را چون موریانه می‌خورد

 7. احمد توکلی: فرزندان همه مسئولان که رانت خوار نیستند/ پاسخ به پویش فرزندت کجاست موجب افزایش اعتماد عمومی است

 8. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 9. شما باشید دخترتان را اینگونه شوهر می‌دهید؟ + عکس

 10. عمر «ازدواج‌ سفید» در ایران چقدر است؟

 11. معاون پارلمانی رئیس‌جمهور: روحانی روزانه ۱۴ ساعت برای بسته ارزی وقت گذاشت

 12. فرزندان ربیعی کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 13. این همه بی‌تدبیری

 14. مهاجرت از نخبگان به سطح اقشار متوسط رسید

 15. رهبر انقلاب : کار کنید نگویید نمی‌گذارند! این حرف قابل پذیرشی نیست

 16. نیمی از پزشکان تهرانی مالیات نمی دهند/ دسترسی سازمان مالیاتی به اطلاعات درآمدی پزشکان

 17. کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

 18. نقشه راه رهبری برای مقابله با توطئه ترامپ

 19. نوبخت: پیش بینی‌های واقع بینانه در بودجه ۹۸ خواهیم داشت

 20. ساخت برنامه با سلبریتی‌ها، سیاست مدیران جوان تلویزیون

 21. واکنش «قاضی‌پور» به کمپین فرزندت کجاست؛ پسرم چوپان است

 22. انتظار کاهشی معامله‌گران در بازار ارز/ معاملات فردایی رونق گرفت

 23. عضو فراکسیون امید: تصمیم داریم به هر شکلی که هست لاریجانی را از ریاست مجلس برداریم/ دولت و مجلس، مقصر به هم ریختگی اقتصاد کشور و بازار سکه و ارز هستند

 24. خفاش تهران اعدام می‌شود

 25. مصباحی‌مقدم: نباید در چنین شرایطی زیر پای دولت را خالی کرد

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 7. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 8. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 9. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 10. ظریف: ناامیدی امروز مردم نتیجه سیاه نمایی منتقدان برجام است/ تضمین‌های حفظ برجام را می‌گیریم

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 13. آن زن فاسد را می‌بینند و این زنان مجاهد را نه + تصاویر

 14. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 15. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 16. رهبر معظم انقلاب: هیچ‌کس هیچ غلطی نمی‌تواند بکند؛ این را به همه بگویید

 17. توضیحات پزشکیان درباره دخترش + واکنش پورابراهیمی

 18. رای مجلس به استیضاح وزیر کار/ خداحافظی ربیعی از دولت

 19. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 20. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 21. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 22. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 23. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 24. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 25. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

پربحث‌های دیروز

 1. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 2. احمد توکلی: فرزندان همه مسئولان که رانت خوار نیستند/ پاسخ به پویش فرزندت کجاست موجب افزایش اعتماد عمومی است

 3. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 4. شما باشید دخترتان را اینگونه شوهر می‌دهید؟ + عکس

 5. معاون پارلمانی رئیس‌جمهور: روحانی روزانه ۱۴ ساعت برای بسته ارزی وقت گذاشت

 6. فرزندان ربیعی کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 7. رهبر انقلاب : کار کنید نگویید نمی‌گذارند! این حرف قابل پذیرشی نیست

 8. نقشه راه رهبری برای مقابله با توطئه ترامپ

 9. واکنش «قاضی‌پور» به کمپین فرزندت کجاست؛ پسرم چوپان است

 10. عضو فراکسیون امید: تصمیم داریم به هر شکلی که هست لاریجانی را از ریاست مجلس برداریم/ دولت و مجلس، مقصر به هم ریختگی اقتصاد کشور و بازار سکه و ارز هستند

 11. مصباحی‌مقدم: نباید در چنین شرایطی زیر پای دولت را خالی کرد

 12. ماجرای درخواست ۵۰۰ میلیونی یک نماینده از ربیعی

 13. کرباسچی: مقام‌های انتخابی آنقدر خود را تقدیس نکنند که کسی جرات سوال نداشته باشد/ سوال از رئیس جمهور حق مجلس است

 14. کسانی که ادعای سهم ۵۰ درصدی ایران از خزر دارند سند بیاورند

 15. خوش آمدگویی پادشاه عربستان به حجاج به زبان فارسی

 16. راهکار محسن رضایی برای دور زدن تحریم نفتی آمریکا

 17. آیت الله جنتی: با یک حرکت انقلابی می‌توان اوضاع را اصلاح کرد

 18. چرا باید سازوکار برگزاری انتخابات در کشور اصلاح شود؟

 19. واکنش کاظم جلالی به مطرح شدن نامش برای وزارت کار

 20. فرزندان وزیر آموزش و پرورش کجا هستند؟

 21. موج سواری در خزر ممنوع

 22. ترور یک مامور ناجا در روانسر

 23. کلیپ ساختگی درباره رهبر معظم انقلاب، از کدام سخنرانی‌های ایشان تهیه شده است

 24. پشت پرده مذاکره با اروپا از زبان علی لاریجانی

 25. در دیدار روسای دانشگاه‌ها با ظریف چه گذشت؟

پربحث‌های هفته

 1. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 4. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 5. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 6. ظریف: ناامیدی امروز مردم نتیجه سیاه نمایی منتقدان برجام است/ تضمین‌های حفظ برجام را می‌گیریم

 7. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 8. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 9. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 10. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 11. رهبر معظم انقلاب: هیچ‌کس هیچ غلطی نمی‌تواند بکند؛ این را به همه بگویید

 12. توضیحات پزشکیان درباره دخترش + واکنش پورابراهیمی

 13. رای مجلس به استیضاح وزیر کار/ خداحافظی ربیعی از دولت

 14. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 15. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 16. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 17. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 18. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 19. جای خالی این روزها را با چه کسی پر کنیم؟

 20. نمایندگان رای اعتماد خود را پس گرفتند؛ ربیعی با وزارت کار خداحافظی کرد/ استیضاح بدون تشریفات قانونی است/ استیضاح سایر وزرا هم پیگیری شود

 21. پس از ۲۱ سال؛ کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضا شد

 22. جهانگیری: باید با مردم صادق باشیم

 23. پاکدستان دست بسته!  

 24. پورابراهیمی: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تبرئه‌ام کرد/ فعالیت‌های اقتصادی فرزندان ربیعی، پدرشان را به خاک سیاه نشاند

 25. استیضاح ربیعی و ضرورت پاسخگویی به برخی سوالات بی جواب

آخرین عناوین