بودجه های فرهنگی با جامعه ما چه کرده است؟

حمید مقیمی، گروه تعاملی الف،   3961002032 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
بودجه های فرهنگی با جامعه ما چه کرده است؟

فرهنگ یکی از دغدغه های اصلی کشور ما محسوب شده و اگر نیک بنگریم این مهم نه فقط زیربنای اخلاق اجتماعی، همبستگی ملی و هویت ما بلکه اثر مستقیم در تجارت و سیاست و آینده ما هم دارد. وقتی باور کردیم که این انسان ها هستند که تجارت می کنند، سیاست می ورزند و تک تک اعضای جامعه را تشکیل می دهند، خواهیم دانست که فرهنگ آنها تضمین کننده نوع تعامل آنها با جامعه خواهد بود. هر چه غنی تر و پرورده تر، انسان هایی نیکو گفتارتر و نیکو رفتارتر با هدفی والاتر.

از این جهت جایگاه بودجه های فرهنگی برای نهادهای فرهنگ ساز اعم از دولتی و غیردولتی مشخص می شود. خرج کردنی که در واقع سرمایه گذاری برای حال و آینده به حساب می آید. البته وقتی در این تابلوی دقیق شویم و از این کلیت مورد توافق به سمت اجرایی شدن برویم، موضوع بسیار مهم هزینه و فایده و همچنین اولویت ها مطرح می شود.

ما چه ملاک و چه نگاهی باید داشته باشیم که بتواند بین هزینه تقریبی یک میلیارد تومان و اثر فرهنگی مورد انتظار از این مبلغ طی یک سال در جامعه تعادل برقرار کند. چه نهاد یا کمیته ای می تواند چنین بیلان کاری را بررسی و لزوم یا عدم لزوم آن برای سال بعد تعیین نماید؟ شاهین ترازوی ما کجاست؟ بی تردید سلیقه های بسیاری در جامعه وجود دارند که هر یک روش ها فرهنگی خاص خود را توصیه می کنند، اولویت ها هم در این زمینه به شدت با زاویه نگاه تغییر می کند. فارغ از این نگاه ها، آنچه که در صحنه جامعه در مقابل ماست، می تواند ملاکی از ثمربخشی، موفقیت یا عدم موفقیت این بودجه ها باشد.

آیا این بودجه ها که امسال به حدود 8000 هزار میلیارد تومان رسیده، توانسته است جامعه ما را، مردم ما را به سمت خیر، امانت داری، راست گویی، وجدان کاری و همنوع دوستی از یک سو، اخلاق مداری، ایمان و خداباوری از سوی دیگر سوق دهد؟ همان طور که ابتدا کلیات بودجه تصویب و بعد جزئیات بررسی می شود، باید دید کلیات مصارف این بودجه مثبت و قابل قبول بوده اند یا خیر. اگر نیست، شاید جهت گیری، نوع نگاه و شکل کارکرد نهادها نیاز به بازنگری داشته باشند.

چرا نهادهای فرهنگی موظف نباشند که هر سال با حضور در کمیسیون های مجلس و در حضور رسانه ها از عملکرد خود دفاع کرده و در صورت موفقیت ادامه و جهت گیری کلی کار آنها تصویب و تعیین کنند. صرف این که بودجه تخصیص یافته بدون مشکل توسط ذی حسابی تایید شود کافی نیست چرا که منابع محدود کشورمان که تحت فشار مضاعف ناشی از تنگناهای اقتصادی قرار داد باید با و دقت و وسواس در محل هایی خرج شوند که مردم اولویت آن را تشخیص داده و به سود اکثریت آنها باشد.

یکی از مشکلات ما در زمینه نهادهای فرهنگی به روز نبودن آنها و فاصله ایست که با متن جامعه پیدا کرده اند. شاید نگارش و انتشار چند جلد کتاب، تهیه چند عنوان لوح فشرده، برگزاری چندین همایش و دعوت از چند میهمان خارجی به عنوان گل سرسبد آنها، سودی را که ما تصور می کنیم، در قبال هزینه خود نداشته باشند. لذا بخشی از نهادها و مراکز فرهنگی که از بودجه دولتی حاصل از فروش نفت و مالیات هزینه های خود را تامین می کنند، باید میزان حضور خویش را در صحنه کنونی اجتماع، در بین مردم و در فضای مجازی نشان دهند.

جستجو در فضای مجازی، در شبکه های اجتماعی و رسانه های جدید که هم هزینه کمتری را نسبت به شبکه های تلویزیونی و رادیویی دارند و هم اثربخشی فوق العاده ای پیدا کرده اند، کمتر نشان از فعالیتی چشمگیر از سوی دستگاه های فرهنگ ساز ما دارد. در مقابل شبهات فراوانی که دشمنان و معاندان هر روز به اشکال مختلف در معرض دید قرار می دهند، ما چه کرده ایم؟ آیا هرگز برای تخصیص این بودجه ها و برای تعیین میزان ثمربخشی، از دانش آموزان، دانشجویان، مردم کوچه و خیابان نظر سنجی کرده ایم؟ آیا با یک روش آماری دقیق و با حضور اقشار مختلف شهری و روستایی از ایشان پرسیده ایم که از چه کالاهای فرهنگی استفاده می کنند؟ یا اصلا چه می خواهند و چه انتظاری دارند؟
اگر روزی چنین آماری به صورت شفاف مشخص شد، مسلم بودجه به شکلی هدایت خواهد شد که بیشترین فایده را داشته باشد و گرنه در جایی که دستگاهی که درآمد دولتی دارد، تمام تلاش خود را برای جذب تمام بودجه و مصرف آن خواهد کرد، مسئول مربوطه هم تصور می کند که بیشترین اثر مثبت را در جامعه دارد ولی ممکن است لزوما نظر مردم یا واقعیت درونی جامعه اینچنین نباشد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

علیرضا۱۷۴۷۴۳۰۹:۱۲:۴۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲
....تصور کنین نانوا ها یک ماه اعتصاب کنن یا اینکه پرستارا یک ماه همه فعالیتهاشونو تعلیق کنن اونوقت میبینم که کل شهر فلج شده. ولی تصور کنین همین نهادهای فرهنگی.. یکسال تعطیل بشه. آیا واقعا اتفاقی میوفته؟؟ .. اصلا حضورشون به چشم نمیاد که در صورت نبودنشون، مشکلی پیش بیاد. واقعا باید کل بودجه نهاد های ذیل ردیف 17 جدول بودجه رو قطع کنن به مدت یکسال، اگه واقعا مشکلی پیش اومد از سال دیگه اونها رو برگردونن و اگه مشکلی پیش نیومد ، .. پرونده این نهاد ها رو جمع کنن
ایرانی ملجم۱۷۴۷۷۰۰۹:۵۵:۳۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲
آیا این بودجه ها که امسال به حدود 8000 هزار میلیارد تومان رسیده، توانسته است جامعه ما را، مردم ما را به سمت خیر، امانت داری، راست گویی، وجدان کاری و همنوع دوستی از یک سو، اخلاق مداری، ایمان و خداباوری از سوی دیگر سوق دهد؟ ..
ناشناس۱۷۴۷۹۰۱۰:۱۶:۲۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲
متاسفانه در حیطه فرهنگ، کم کاری بسیار است و بدکاری بیشتر! به عنوان نمونه، محدودیت و کم رنگ کردن بسیاری از مراسم و جشن های ایرانی باعث شده عده ای بدون آگاهی و شناخت متمایل به مراسم غربی شوند، مانند کریسمس و کاج و هالووین و.... در حالیکه در قیاس با اینگونه مراسم، در فرهنگ ایرانی غنا و قدمت بالاتری وجود دارد. حتی موردی مانند چهارشنبه سوری، که بدلیل کم کاری مسئولان به چهارشنبه سوزی تبدیل شده است. در حالیکه مسئولان میتوانند آنرا کنترل شده و زیبا در محلهای مشخص تبدیل کنند.
اسدي۱۷۴۸۰۵۱۰:۲۹:۱۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲
چرا عکس وزارت فرهنگ را زده اید. مبلغ قابل توجهی از بودجه فرهنگی در جاهای دیگر هزینه میشود.
ناشناس۱۷۴۸۲۳۱۰:۴۴:۱۰ ۱۳۹۶/۱۰/۲
مشکل از جایی اغاز می شود که بودجه فرهنگی را بجای اینکه به وزارت فرهنگ بدهید به دست خواص می دهید
ناشناس۱۷۴۸۳۹۱۰:۵۷:۱۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲
متاسفانه این حجم بودجه و اختیارات باصطلاح فرهنگی خروجی روشن و قابل تعمقی نداشته و نتوانسته اند مانع رشد بی فرهنگی و نفوذ فرهنگ بی بند و باری در جامعه گردند
ناشناس۱۷۴۸۹۳۱۱:۳۹:۵۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲
یک احتمال .. وجود دارد و اون اینکه رویکردفرهنگی ما اشتباه است و..نه تنها در بهبود واقعی فرهنگ ما موثر نبوده بلکه وضعیت به مرز هشدار رسیده ..
ناشناس۱۷۴۹۴۳۱۲:۳۷:۵۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲
این 8000 میلیارد تومان اگر بین 20 - 30 میلیون نفر اقشار پایین جامعه توزیع شود فرهنگی ترین و خداپسندانه ترین کار صورت خواهد گرفت . چون بنا به روایت معتبر : وقتی فقر از دری وارد شود ایمان از همان در خارج می شود .
ناشناس۱۷۴۹۹۴۱۳:۲۱:۴۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲
اتلاف منابع ملی
محمد قاسمی۱۷۵۰۰۳۱۳:۳۶:۲۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲
وضع فرهنگی ما .. رشد خوبی نداشته ولی نهاد های فرهنگی بودجه خور عملا هیچ کاری نکردند و نمی کنند فرقی ام از دولتی و غیر دولتی نداره
ناشناس۱۷۵۰۷۶۱۵:۱۱:۵۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲
بودجه‌های فرهنگی جیب ما را خالی کرده مردم را هم ..
ناشناس۱۷۵۱۴۴۱۶:۴۰:۰۳ ۱۳۹۶/۱۰/۲
سلام هر جایی که از بیت المال استفاده میکنه غیر از بخش های امنیتی و نظامی. در یک سامانه. میزان اموالشون. حقوق مدیراشون. بیلان سالانه و عملکردشون بیاد. این سامانه هم در نظارت عموم. اینطوری بسیار اتفاق های خوش می تواند بی افتد. .. موفق باشید.
ناشناس۱۷۵۳۳۲۲۲:۱۹:۴۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲
الف..15میلیون پرونده دادگاهی یعنی مردودی تمام دستگاه های فرهنگی .از وزارت ارشاد تا صداسیما تا ....باید..اول بپذیریم اشتباه کردیم .اما ...
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتریهمراه ایمن

پربحث‌های اخیر

 1. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 2. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 3. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 4. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 5. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 6. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 7. حضور مادورو در رستوران گران قیمت جنجال به پا کرد+ عکس

 8. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 9. طلبه مضروب مشهدی درگذشت

 10. کیف ضد گلوله+عکس

 11. ظریف: یکشنبه آینده به نیویورک می‌روم

 12. طعنه عادل فردوسی‌پور به حسین رضازاده

 13. پشت پرده انتصاب «سیف» از زبان نماینده مجلس؛ حاشیه امن روحانی برای مشاورش

 14. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 15. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 16. دلار ۱۴۰۰۰ تومانی پروژه است  

 17. تب بازار خودرو پایین نیامد/ آخرین قیمت خودروها در بازار

 18. هزینه سفر روحانی به نیویورک چقدر است؟

 19. ردپای یک اقدام «روحانی» برای مصونیت بخشی به «سیف»

 20. دولت ترامپ از طرح «هیلی» درباره ایران عقب نشینی کرد

 21. وزیر راه غرق در مشکلات مردم  

 22. استقبال سخنگوی وزارت امور خارجه از توافق سوچی در مورد ادلب سوریه

 23. وندی شرمن: در مذاکرات با ایران مظلوم‌نمایی می‌کردم

 24. توقیف موتورسیکلت‌های چند صد میلیونی توسط پلیس+ عکس  

 25. دلارهای دلالان از کجا می‌آید؟

پربحث‌های دیروز

 1. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 2. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 3. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 4. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 5. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 6. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 7. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 8. یک بانوی مداح پاسخ می‌دهد/کسی با دفترچه و بلندگو مداح نمی‌شود/ انتقاد از خیابان‌گردی خانم‌ها در محرم

 9. حضور مادورو در رستوران گران قیمت جنجال به پا کرد+ عکس

 10. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 11. راغفر:آزادسازی نرخ ارز در راستای سیاست‌های شوک درمانی است

 12. طلبه مضروب مشهدی درگذشت

 13. چرا سکه و ارز آرام نمی‌گیرد؟

 14. معرفی فیلم برای اسکار؛ هیاهوی بسیار برای هیچ

 15. کیف ضد گلوله+عکس

 16. ظریف: یکشنبه آینده به نیویورک می‌روم

 17. طعنه عادل فردوسی‌پور به حسین رضازاده

 18. پشت پرده انتصاب «سیف» از زبان نماینده مجلس؛ حاشیه امن روحانی برای مشاورش

 19. پدر شهید احمدی روشن: هیچ مذاکره‌ای با آمریکای جنایتکار نداریم/ با پیروی از ولایت از گردونه‌های سخت عبور می‌کنیم

 20. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 21. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 22. دلار ۱۴۰۰۰ تومانی پروژه است  

 23. تب بازار خودرو پایین نیامد/ آخرین قیمت خودروها در بازار

 24. هزینه سفر روحانی به نیویورک چقدر است؟

 25. ردپای یک اقدام «روحانی» برای مصونیت بخشی به «سیف»

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 4. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 5. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 6. روحانی: در برابر جنگ اقتصادی دشمن سر مشق مردم ما عاشورا است/ رشد اقتصادی کشور در ۴ سال گذشته نسبت به ۳۵ سال گذشته به طور متوسط ۲ برابر بوده است

 7. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 8. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 9. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 10. آقای جهانگیری مدیران بی انگیزه را چه کسی برکنار کند؟!

 11. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 12. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 13. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 14. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 15. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 16. حمله ماموران آل سعود به «تکایا» و «خیمه‌های عاشورایی» در قطیف +عکس و فیلم

 17. خواننده معروف ممنوع الکار شد

 18. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 19. زیباکلام: استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه مجلس است

 20. طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزئیات

 21. داستان کمبود دارو به نسخه‌های همسر وزیر بهداشت هم رسید + عکس

 22. ادامه چالش دو تابعیتی‌ها/ پاسخ ابوترابی به واعظی: اگر نام افراد دوتابعیتی‌ اعلام شود موارد بسیاری روشن می‌شود/ عدم انتشار اسامی دوتابعیتی‌ها از سوی کمیسیون امنیت ملی خلاف آیین نامه است

 23. پیشنهاد بی‌شرمانه مرکز مشاوره به یک دختر!/ عمق فاجعه و عدم نظارت بر عملکرد مرکز مشاوره

 24. وضعیت تخصیص ارز زائران اربعین مشخص شد

 25. آقای سازور غلط می‌کند فقط مداحی کند/ جمله جالب محمود کریمی درباره حاج منصور

آخرین عناوین