صادقی؛ فساد؛ سکوت

امیر معلمی؛ گروه سیاسی الف،   3960916084 ۵۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
صادقی؛ فساد؛ سکوت

انتشار لیست مفاسد توسط نمایندگان مجلس مصالحی دارد و مفاسدی. در این یادداشت بصورت موجز به این موارد پرداخته شده است.

محمود صادقی نماینده مردم تهران؛ در صفحه توئیتر خود با انتشار لیستی از بدهکاران بانک سرمایه به وعده خود جهت معرفی بدهکاران بانکی عمل کرد. این اقدام او با واکنشهای متفاوتی روبه‌رو شد؛ هم مخالف و هم موافق. سؤال مهمی که در این نوشته به دنبال پاسخ به آن هستیم این است که «آیا اقدام این نماینده مجلس کمکی به فرآیند مبارزه با فساد می‌کند یا خیر؟»

موافقان معتقدند باید از این افشاگری جسورانه و البته نادر استقبال کنیم، اما در مقابل مخالفان با مطرح کردن اشتباهات او که به عذرخواهی او نیز منتهی شده؛ در نیت و صداقت صادقی ایجاد تردید نموده و هدف او را بیشتر سیاسی می‌دانند تا مبارزه با فساد.

سؤال اول: فارغ از شخص افشاکننده و نیت او، آیا افشای اسامی بدهکاران کمکی به مبارزه با فساد می‌کند یا خیر؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت بدون شک انتشار اسامی؛ به منزله افزایش فشار افکار عمومی بر بدهکاران و مفسدان خواهد بود؛ و به عبارتی به معنای وارد کردن مردم به صحنه مبارزه با فساد و عمومی کردن نظارت خواهد بود که بهترین نوع نظارت است.

در پاسخ به کسانی که این اقدام را زیر سؤال می‌برند باید گفت وقتی سالهاست که از پیام رهبری به مسئولین در مبارزه با فساد گذشته و شاهد اقدام مؤثر و قابل توجهی از سوی مسئولین نیستیم چه راهکاری بهتر از اینکه مردم را وارد مبارزه کنیم؟ و هرچند می‌دانیم این اقدام به تنهایی مؤثر نخواهد بود اما به‌هرحال این می‌تواند آغاز یک حرکت باشد و بجای زیر سؤال بردن آن باید با تأیید کلی آن و همچنین اصلاح اشتباهات احتمالی آن، فشار را هم به مفسدان و هم به مسئولین مرتبط با آن از طریق مردم و افکار عمومی افزایش دهیم.

هرچند نباید فراموش کنیم که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و می‌دانیم که متأسفانه سیستم بانکی معیوب کشور علت‌العلل این مفاسد است و تمرکز اصلی را نیز باید بر این قسمت قرار بدهیم، اما انتشار اسامی نیز منافاتی با درمان ریشه‌ای مشکل نداشته و بلکه مکمل آن است. در نتیجه فارغ از نیت جناب صادقی، از نفس عمل ایشان، بشرط مستند بودن آن استقبال نموده و از دیگر نمایندگان و همچنین سازمانهای مردم‌نهاد مانند عدالت و شفافیت آقای توکلی نیز بخواهیم که این زنجیره را تکمیل نموده و اسامی بدهکاران بقیه مؤسسات و بانکها را هم منتشر کنند.

سؤال دوم : آیا هدف جناب صادقی مبارزه با فساد است یا سیاسی؟

در پاسخ به این سؤال باید تأکید کرد که هرچند در مسائل سیاسی مانند همین مبارزه با فساد دانستن نیت واهداف اشخاص، در تأیید یا عدم تأیید اقدامات آنها بسیار مهم است (برخلاف مسائل علمی که نیت گوینده مهم نیست و فقط محتوا مهم است)؛ اما تشخیص هدف و یا همان نیت‌خوانی، بدون تردید هم کار دشواری است و هم معمولاً با نفسانیت و حب و بغض همراه است؛ پس بهتر است بجای قضاوت و تهمت در مورد نیات ایشان به تحلیل و آسیب‌شناسی رفتار ایشان از منظر تأثیر بر مبارزه با فساد بنشینیم و با یادآوری اشتباهاتشان که همه ما مبتلابه آن هستیم، بجای سنگ‌اندازی، ایشان را در این امر خطیر یاری کنیم.

سؤال سوم : اشتباهات محمود صادقی چه بود؟

مهمترین آفاتی که می‌توان در مبارزه با فساد از آن نام برد، سیاسی کردن مبارزه است که در صورت ابتلا به آن، باید در به نتیجه رسیدن آن ایجاد تردید کرد. آنچه که افرادی مانند جناب صادقی و دیگر مدعیان مبارزه با فساد در معرض آن هستند همین غلبه اهداف سیاسی بر مبارزه است. که اگر در اقدامات آنها صداقت و استقلال نباشد به مرور زمان هم اعتماد عمومی از آنها سلب شده و هم خود مبارزه با فساد ابتر می‌ماند.

بطور مصداقی در این موضوع متأسفانه ایشان دچار چنین اشتباهی شد، آنجا که ایشان بدون بررسی دقیق به یکی از مراجع تهمتی وارد کرد اما بعد از فقط چند روز خود ایشان اعتراف کرد که با تحقیقاتی که انجام داده متوجه شده که حرفش اشتباه بوده و از آن مرجع عذرخواهی کرد. همین اشتباه کافی بود که افرادی که از نظر سیاسی با جناب صادقی اختلاف دارند این موضوع را مطرح و در نیت او تشکیک کنند.

در این رابطه لازم به یادآوری است که نه تنها محمود صادقی و دیگر نمایندگان، بلکه تک‌تک افراد جامعه اسلامی حق دارند که از هر مقام و شخصیتی حتی مراجع معظم بخواهند که در مورد اطرافیانشان شفاف‌سازی کنند و در حکومت اسلامی نه تنها این حق مردم است بلکه تکلیف آنهاست، که از باب امر به معروف از مسئولین و علما توضیح بخواهند؛ اما از طرف دیگر برای آنکه این حق دچار انسداد و محدودیت نشود و بتوانیم بیش از گذشته آن را استیفا کنیم؛ انتظار این است که سؤال و مطالبه توضیحات، بعد از حداقل تحقیق باشد نه اینچنین که بعد از دو روز ایشان حرفش را پس بگیرد و مجبور به عذرخواهی شود. این رفتارها باعث می شود به ایشان متذکر شویم که اگر واقعاً قصد حرکت در مسیر سنگلاخ مبارزه با فساد را دارند، باید بیش از اینها دقیق و مستند حرف بزنند و اقدام کنند تا مجبور به عذرخواهی و عقب‌نشینی نشوند و بتوانند بر سر اقداماتشان ایستادگی کنند. که تکرار این اشتباهات به مرور زمان باعث ناکارآمدی ایشان خواهد شد.

*پژوهشگر مؤسسه احیاگران تمدن فاخر

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۰۰۶۳۱۰:۲۲:۳۸ ۱۳۹۶/۹/۱۶
در مقابل فساد نیاید سکوت کرد سکوت علامت تایید است این عده زیاد نماینده در مجلس چه می کنند سالهای سال حقوق گرفتن اعم معمم وغیر معمم فقط سکوت کردن سکوت فساد را افزایش می دهد
مذمت نکنیم مگر خود را۱۶۰۱۶۵۱۴:۳۱:۲۸ ۱۳۹۶/۹/۱۶
خیلی ها سکوت که نکردند حتی از خطا کارها حمایت بیدریغ کردند تا جایی که به اینجا رسیدیم. همه و همه باید استغفار کنیم.
ناشناس۱۶۰۱۹۹۱۵:۴۳:۴۳ ۱۳۹۶/۹/۱۶
باید استغفار کنیم؟ از زبون مردم بدبخت حرف زدید الان؟
ناشناس۱۶۰۲۱۱۱۶:۰۸:۴۳ ۱۳۹۶/۹/۱۶
امروزه همه فریاد دزد رو بگیر سر میدهند !!!! عجب روزگاریست !!!!
ناشناس۱۶۰۰۶۶۱۰:۳۰:۰۱ ۱۳۹۶/۹/۱۶
حتی اگر نیت سیآسی در افشای فساد باشد باز هم جای تقدیر دارد
محمد دشتی۱۶۰۴۱۸۰۰:۱۵:۲۳ ۱۳۹۶/۹/۱۷
حتی اگر نیت سیاسی داشته باشه باز کارش درسته!!! اصلا می دونی چه میگی؟ اگه یکی بیاد به شما یا یکی از بستگانتان از روی سیاسی بازی انگ بزنه باز هم میگی کار درستی کرده ؟
ناشناس۱۶۰۰۶۷۱۰:۳۰:۵۷ ۱۳۹۶/۹/۱۶
درست گفتن همه باید پاسخگو باشیم ولی با بیطرف و فقط برای عدالت‌خواهی
ناشناس۱۶۰۰۶۸۱۰:۳۳:۳۴ ۱۳۹۶/۹/۱۶
احیاگران تمدن فاخر؟؟؟؟!!!!!
ناشناس۱۶۰۰۶۹۱۰:۳۵:۴۲ ۱۳۹۶/۹/۱۶
اقای احیاگر تمدن فاخر باز اقای صادقی این شهامت را داره که بابت یک اشتباه عذرخواهی کند اما ایا باقی لیست هم اشتباه داشت؟
ناشناس۱۶۰۰۷۲۱۰:۴۳:۱۵ ۱۳۹۶/۹/۱۶
میشه بفرمایید راهکار عملی ایشون و ول سایت وزین الف چیه؟ بقول شما از ۲۰ سال پیش این حرفها رو داریم میزنیم... بنظرم اتفاقا کار دکتر صادقی بهترین کاره.... اگه کار ایشون کار درستی نیست...پس چرا معرفی برادر رعیس جمهور و یا معاون ایشون و حتی اطرافیان رعیس جمهور سابق قبل از محاکمه درست بود؟!! سیاست بام و دوهوا تا کی؟ از سایت وزین شما بعید بود واقعا....
ناشناس۱۶۰۱۰۵۱۲:۵۱:۵۵ ۱۳۹۶/۹/۱۶
خب عزیز دل ؛ بنده خدا نویسنده هم همین حرف شمارو زده گفته که کار جناب صادقی قابل دفاع و کار درستی است فقط نباید در اینکار اشتباه کنیم همین . یعنی تایید کرده ولی تذکر هم داده
دبل استاندارد۱۶۰۱۷۰۱۴:۴۰:۱۶ ۱۳۹۶/۹/۱۶
در ایران همه ما شناسنامه ای مسلمانیم ولی متاسفانه مسلمان حق طلب در بین ما اندک است نباید به مسلمانی خود غره شویم.
ناشناس۱۶۰۰۷۳۱۰:۴۴:۵۳ ۱۳۹۶/۹/۱۶
بحث ارتباط آقایان مدلل و سلطان شکر با آیت الله مکارم چند سالی است وخیلی قبل تر از توئیت آقای صادقی در جامعه مطرح است و آقای صادقی در مطلبی خواسته بود که در این مورد توضیح داده شود. در صورتی واقعا ارتباطی وجود نداشته بهتر بود دفتر آیت الله مکارم از موقعیت ایجاد شده استفاده می نمود و با شفاف سازی شبهات ایجاد شده در افکار عمومی را از برطرف میکرد.
خراسانی۱۶۰۰۷۵۱۰:۵۰:۲۶ ۱۳۹۶/۹/۱۶
درود بر محمود صادقی بابت افشای بدهکاران کلان بانک سرمایه ، مطمئن باشید فشار افکار عمومی باعث خواهد شد افراد متوجه شوند که جامعه مدنی نخواهد پذیرفت افرادی با زد و بند از بانک ها تسهیلات کلان بگیرند و ریالی را بازنگردانند قطعا اگر این افراد می خواهند در جامعه مدنی زندگی مسالمت آمیز داشته باشند بایستی اقساط تسهیلاتی که چندین سال از سررسید آنها می گذرد را پرداخت کنند و این احترام به حقوق شهروندی احاد جامعه است و وظیفه شهروندی هر فرد که بدهی کلان خویش را به موقع پرداخت کند و قطعا گردآوری ثروت از طریق دریافت تسهیلات کلان کم بهره از بانک ها و امتناع از پرداخت مطالبات بانک (تسهیلات دریافتی) کاری زشت و برابر دزدی عمومی از حقوق اجتماعی همه احاد جامعه است.
زارعى۱۶۰۰۷۷۱۰:۵۵:۴۲ ۱۳۹۶/۹/۱۶
آقاى صادقى چرا درباره مفاسد دانشگاه آزاد سكوت كردين؟
ناشناس۱۶۰۰۷۹۱۱:۰۱:۲۱ ۱۳۹۶/۹/۱۶
این نماینده بی ادب شان مجلس رو زیر سوال برده
ناشناس۱۶۰۳۱۷۱۹:۵۱:۱۸ ۱۳۹۶/۹/۱۶
ببخشید جناب با ادب شما هم تو لیست بودی
شیما۱۶۰۳۳۸۲۰:۳۶:۱۳ ۱۳۹۶/۹/۱۶
شان مجلس در این است که همگی سکوت کنند !!!!واین نماینده واقعی مردم این فاسدین را به مردم معرفی کند؟ انصاف کجا رفته؟؟؟؟؟
مصطفي۱۶۰۰۸۱۱۱:۰۲:۲۴ ۱۳۹۶/۹/۱۶
انسانهاي شريفي مثل جناب صادقي اعتبار بيشتر انقلاب و نظام هستند روح پدرشون شاد و قرين رحمت
ناشناس۱۶۰۱۱۲۱۳:۱۲:۱۲ ۱۳۹۶/۹/۱۶
انسانهاي شريفي مثل جناب صادقي?
ناشناس۱۶۰۰۸۵۱۱:۱۱:۴۰ ۱۳۹۶/۹/۱۶
با همه حرفها موافقم مخصوصا اینکه ایشان قبل از اعلام اسامی باید تحقیق لازم را انجام میدادند که کسی به اشتباه مورد اتهام قرار نگیرد چون در بسیاری موارد بازتاب اصلاحیه یک خبر در حد آن خبر نخواهد بود ولی با این حال اقدام ایشان در عذرخواهی و اصلاح خبر خود بلافاصله پس از دریافتن اشتباه درباره یک اسم را مثبت میدانم و خوشبختانه بازتاب اصلاحیه و عذرخواهی هم در فضای رسانه ای در حدی بود تا از آن مرجع معظم هم اعاده حیثیت گردد. در مجموع اتفاق خوبی بود که فوایدش بیشتر از ضررها بود
ناشناس۱۶۰۰۸۷۱۱:۱۶:۵۹ ۱۳۹۶/۹/۱۶
دقیقا. در این امور مهمترین سرمایه انسان اعتبار و دقت حرف اوست. یک حرف تحقیق نشده که فرد را مجبور به عذرخواهی کند 99 درصد بقیه کارهای قابل دفاع او را هم مخدوش و در برابر فرصت طلبان و مفسدین آدم را آسیب پذیر میکند. آقای صادقی بیشتر دقت کن.
خواننده۱۶۰۰۹۲۱۱:۴۴:۲۳ ۱۳۹۶/۹/۱۶
یه سوزن به خود یه جوقالدوز به دیگران، شما به عنوان مدعی اصلی شفافیت و مبارزه با فساد که ادعا دارین تمامی حرفاتون مستنده چرا تا حالا یکبار اسامی رو افشا نکردین؟
محمد۱۶۰۱۰۷۱۳:۰۱:۰۰ ۱۳۹۶/۹/۱۶
متاسفانه اینهمه موسسه اعتباری پول مردم را خوردند ولی هیچ اسمی را نام نمی برند. بلاخره یکی این پولها رو برده چرا هیچ اطلاع رسانی نمی شود. مردم هم بابت گذاشتن پولشان توی این موسسات محکوم شده اند. آیا بدون مجوز می شود یک مغازه آدامس فروشی باز کرد. موسسه مالی جای خود دارد.
محمد.س۱۶۰۱۱۸۱۳:۲۲:۲۹ ۱۳۹۶/۹/۱۶
با سلام واقعیت این است که در مبارزه با مفاد اقتصادی ؛ کار از دست ارگانهای رنگ و وارنگ متصدی این امر در رفته؛ بهترین اقدام فشار افکار عمومی بویژه در فضای مجازی می تواند باشد. در کمترین زمان ؛ نام این مفسدین در کل جامعه پخش شده و فشار بر آنها افزایش می یابد. کاری که این فضای مجازی می تواند بکند ؛ تا صد سال دیگه ؛ سازمانهای نظارتی و... نمی توانند انجام دهند.
ناشناس۱۶۰۱۲۲۱۳:۳۱:۰۸ ۱۳۹۶/۹/۱۶
مملکت نیاز به نظارت دارد
ناشناس۱۶۰۱۳۷۱۳:۵۳:۱۷ ۱۳۹۶/۹/۱۶
تحلیل درستی است . انتشار لیست بدهکاران یعنی وقتی مسوولین کاری نمیکنند باید مردم راوارد مبارزه کنیم و اینکار اقای صادقی قابل تقدیر است اما همانطور که نویسنده بدرستی متذکر شده اینکار باید با دقت صحت باشه که بهانه بدست مخالفان مبارزه با فساد ندهیم.
خواننده۱۶۰۱۴۰۱۳:۵۷:۰۸ ۱۳۹۶/۹/۱۶
"در پاسخ به کسانی که این اقدام را زیر سؤال می‌برند باید گفت وقتی سالهاست که از پیام رهبری به مسئولین در مبارزه با فساد گذشته و شاهد اقدام مؤثر و قابل توجهی از سوی مسئولین نیستیم چه راهکاری بهتر از اینکه مردم را وارد مبارزه کنیم؟" دقیقا ؛ و دیگر هیچ سکوتی جایز نیست
ناشناس۱۶۰۱۴۱۱۳:۵۷:۳۳ ۱۳۹۶/۹/۱۶
به کوری چشم فاسدان و دورویان و پاچه خواران
ناشناس۱۶۰۱۴۵۱۴:۰۱:۱۶ ۱۳۹۶/۹/۱۶
آیا با راههای مصلحت اندیشانه توانستید فساد را ریشه کن و یا حتی کاهش دهید؟ متاسفم خدا ریشه ظلم و تفکر مصلحت اندیشانه را نابود کند
ناشناس۱۶۰۱۵۱۱۴:۱۶:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۱۶
عدم برخورد با مفسدان و رانت خوران ساحل ارامی برای مفسدین ایجاد کرده ...
ناشناس۱۶۰۱۵۷۱۴:۲۴:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۱۶
احيا گر تمدن فاخر. خيلي خن هداره درود بر افشا گران دزدان بيت المال
ناشناس۱۶۰۱۶۲۱۴:۲۹:۱۵ ۱۳۹۶/۹/۱۶
كساني مثل اقاي فلانی كه ليست بدهكاران را دارد وميگوييد فرزندان علما وقضات هستن ومنتشر نمكند ...
یک فرهنگی۱۶۰۱۸۵۱۵:۱۸:۳۱ ۱۳۹۶/۹/۱۶
جناب توکلی به داد ما فرهنگیان هم برسید چند سالی هست که بابت خانه سازی که داشتم اقساط زیادی می پردازم و همه 2 میلیون تومان اقساط بنده هم از طریق کسر از حقوق پرداخت می شود، متاسفانه چند ماهی هست که علیرغم کسر اقساط از حساب حقوق فرهنگیان این پولهای کسر شده به بانک های مورد نظر جهت تسویه اقساط واریز نمی شود امروز که 16 آذر ماه هست هنوز هیچکدام از اقساط بنده در بانک های مهر، مسکن ،ملی ، آرمان ، پرداخت نشده وقتی هم که در اداره آموزش و پرورش سوال می کنیم چرا می گویند ما هم نمی دانیم اگه ناراحتید خودتان پرداخت کنید . سوال بنده این هست که پول اقساط بنده در کدام حساب هست و چرا به بانک های مورد نظر پرداخت نمی شود چرا باید بنده بابت اهمال دیگران جریمه دیرکرد پرداخت کنم ؟ لطفا" این مورد را هم پی گیر باشید .
ناشناس۱۶۰۲۲۱۱۶:۲۳:۳۲ ۱۳۹۶/۹/۱۶
مبارزه با فساد با افشا کردن لیست نیست عزیزان. . . مبارزه با فساد با شفاف سازی مالی . . . آزادی رسانه ها . . . و پاسخگویی مسولان اماکن پذیر میشه. می خوایید فردا من یک لیست منتشر کنم. . . باورد کنید. بعد تمام اونهایی که اسمشون تو لیست هست یا انکار می کنن یا توجیه . . . بعدشم قضیه تموم میشه . . .
مهدی۱۶۰۲۴۱۱۷:۱۵:۳۶ ۱۳۹۶/۹/۱۶
یعنی جناب اقای توکلی هم یه خاطر دقت بوده که تا حالا اسم حتی یک نفر و منتشر نکرده ؟؟؟؟ توی این اسامی یک اسم یا دو اسم شاید اشنباه بوده ، دیگه حداقل ده تاش که درست بوده .... شما اون ده تا رو ول کردین چسبیدین به این که چرا اسم یک نفر بی دقت منتشر شده ؟؟؟ بعد می گین به خاطر اغراض سیاسی اسم منتشر کردن ؟؟؟؟‌ این تحلیل ابکی شما هم که اصلا هیج غرضی درش نیست حتما .... جناب اقای توکلی ، در دیده بانیتون با اون همه ادعا و سابقه نمایندگی که عقب موندین ، حداقل در تحلیل و خبراتون عقب نمونید .... با اخبارتون کسانی که پول مردم و غارت می کنن تحت فشار بذارین و حاشیه درست کنید نه کسی که اسامی رو انتشار کرده
محمد۱۶۰۲۷۴۱۸:۳۳:۳۵ ۱۳۹۶/۹/۱۶
من نه اصولگرا هستم و نه اصلاح طلب یک انسان آزاده ولی از عمق وجودم از مفسدین متنفر ، برای پیشرفت و اعتلای کشور ریشه فساد باید سوزانده شود و این امر میسر نمی شود جز مثل چین و کره جنوبی افشای نام و تصویر متهمین مجرمین که جای خود را دارد.
ناشناس۱۶۰۲۷۶۱۸:۳۴:۰۶ ۱۳۹۶/۹/۱۶
کاربسیارجالبی انجام داده مردم بایدبدانندوبه شناسندکاری که احمدی نژادمیگفت وانجام نداد.زنده بادمجلسی دلاور
ناشناس۱۶۰۲۸۸۱۸:۴۳:۰۵ ۱۳۹۶/۹/۱۶
دفتر آیت الله فقط از ارتباط ایشان با آقای مدلل را تکذیب کرده است . حرکت شجاعانه نماینده مردم قابل ستایش است . کسانی که حرکت ایشان را زیر سئوال می برند جز باند مفسدان می باشند.
ناشناس۱۶۰۲۹۶۱۹:۰۵:۰۶ ۱۳۹۶/۹/۱۶
اگر سازمانهای دادگستر فاسدان را بشناسد و سکوت کنند مفهومش چیست ؟ قدیم تر ها بهش می گفتند مشارکت در جرم
حسام۱۶۰۳۶۶۲۱:۵۲:۰۱ ۱۳۹۶/۹/۱۶
ایشان در حال حاضر شهید زنده حساب میشن اینهمه شهامت در مبارزه با فساد رو کمتر در کسی در ایران دید
میرحسین۱۶۰۴۰۴۲۳:۳۰:۵۸ ۱۳۹۶/۹/۱۶
امیدواریم جناب توکلی عزیز نیز در خصوص بدهکاران موسسه ثامن الحجج این کار را انجام دهند.
الف ر۱۶۰۴۲۶۰۰:۵۹:۵۲ ۱۳۹۶/۹/۱۷
درود 100درود براین نماینده شجاع مسلمان
ناشناس۱۶۰۴۶۶۰۶:۵۷:۱۶ ۱۳۹۶/۹/۱۷
امروز قوه قضاييه با ان همه ادعاي مبارزه با فساد بايد پاسخ دهد كه نتيجه كار تان چيست؟چقدر توانستيد موفق شويد ايا واقعا قوه قضاييه با فساد بطور جدي وبدون فشارهاي جناحي وسياسي مبارزه كرده است؟
ناشناس۱۶۰۵۷۱۱۳:۴۱:۴۶ ۱۳۹۶/۹/۱۷
امکان دارد یک فرد در این مبارزه بزرگ با فساد اشتباهاتی هم مرتکب شود . ولی نباید به فاسدان اجازه داد که با سو استفاده از آن اشتباه ها این فرد شجاع را تهدید و منزوی و وادار به سکوت نمایند. اقای صادقی هم لازم است دقت بیشتری به خرج دهد جسارت همراه با تدبیر است که کارساز است.
ناشناس۱۶۰۸۲۴۲۱:۴۹:۴۳ ۱۳۹۶/۹/۱۷
همچنان منتظر اعلام اسامی وعده داده شده توسط دکتر توکلی هستیم.؟؟؟؟
ناشناس۱۶۱۰۷۰۱۰:۵۶:۵۱ ۱۳۹۶/۹/۱۸
کلام حضرت علی علیه السلام در نهج البلاغه: "ثمّ تفقّد أعمالهم و ابْعَث ِالعيونَ من أهل الصدق و الوفاء عليهم ...؛ با فرستادن مأموران مخفي ـ كه اهل صدق و راستي و وفا باشند ـ كارهاي آنان را زير نظر بگير! زيرا بازرسي نهاني در كارشان، آنان را به رعايت امانت و ملاطفت با مردم وادار مي سازد. و با دقت فراوان، مواظب اَعوان و انصار و كارگزاران خود باش و اَعمال ايشان را تحت نظر داشته باش و چنانچه يكي از آنان، دست به خيانتي زدند و مأموران مخفي تو، به طور جمعي آن را تأييد كردند، بايد كه به آن اكتفا كني و بدون تأخير، خيانتكار را كيفر دهي و به مقدار خيانتي كه انجام داده است او را كيفر نمايي، آنگاه وي را در مقام خواري و مذلت بنشان و داغ خيانت بر پيشاني او بگذار و طوق رسوايي بر گردنش بيفكن با این فرموده : دیگه جای برای درنگ نیست و باید خائن مجازات گردد اتفاقاً اگر دارای علم و جایگاه خاصی باشد. یکی از اون نظارت ها به شکل امروزه سیستم بانکی کشور می باشد که میتواند به صراحت مشخص نماید این حجم ثروت در کجا است و بعد از آن هم سوال مهم و کلیدی آن است که از کجا آمده است؟ و به چه طریق ؟
محمد۱۶۱۰۹۵۱۱:۳۵:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۱۸
خارج از صف بندیهای جناحی من آقایان توکلی ومطهری وصادقی را بسیار مفید تر از ترسوهایی میدانم که از ترس ارتکاب اشتباه نه حرف مفیدی میزنند ونه اقدامی جهت رفع فساد خوب معلوم است یک نماینده سالم وشجاع مرتکب اشتباه هم بشود من این سه نفر را در هر لیستی باشند انتخاب خواهم کرد
فرهنگی بازنشسته۱۶۱۳۷۵۱۶:۵۷:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۱۸
پس ازچهل سال فقط آقای صادقی دین شان رابه مردم اداکردن ومفید بودن برای آحادملت.بقیه باهم رابطه فامیلی دارندوریسک نمی کنند.
سید نورالد ین آل علی۱۶۱۲۰۸۱۴:۰۰:۱۳ ۱۳۹۶/۹/۱۸
الحکومته یبقی من الکفر و لایبقی من الظلم با عرض سلام و احترام ، ظلم را می توان این چنین معنی نمود که امروز بر سر این مردم فسادی که وجود دارد ، همان ظلمی است که متاسفانه بقولی امروز در جامعه ما سیستماتیک شده است. و اما آقای صادقی ، لیست بدهکاران بانک سرمایه و آقای مدلل و ارتباط دادن ایشان با دفتر مرجع عالی قدر جناب مکارم شیرازی. 1- خدا را شکر که همه در ارتباط با فساد مخالفند. 2- همه متفق القول قبول دارند که لیستی وجود دارد. 3- متاسفانه این نه اولین مورد فساد در جامعه ماست و نه اگر موضوع فساد را فقط در این لیست خلاصه کنیم بعدا گستاخی ها بدتر از این خواهد گردید. راهکار کدامست؟ آیا با این وضعیت میشود امیدوار بود؟ اگر میشود چرا حرکتی صورت نمی گیرد؟ قطعا میشود و راهکار آن می بایستی ریشه ائی برخورد شود. سیستم بانکی پولی ما ایراد دارد. مثل آبی که از سرچشمه اش فاسد باشد تا انتها فساد این میکرب در آن آب وجود دارد. بعضا میکرب با چشم معمولی دیده نمیشود. سیستم برنامه ریزی ما هم ایراد دارد . سیستم مدیریتی ما هم ایراد دارد . سه عامل فوق از ریشه های بوجود آورنده فساد محسوب می شوند. برای از بین بردن سه عامل فوق آیا راهکاری وجود دارد ؟ قطعا پاسخ مثبت است . برای این مهم چه کار و یا عملیاتی می بایستی انجام پذیرد تا ریشه های فساد از بین برود. در اینجا دو قوه قضائیه و مجریه وظایف بسزائی در ریشه کن کردن فساد دارند. الف : قوه قضائیه در خصوص فساد می بایستی از خود شروع نماید. با هیچکس تعارف نداشته باشد. دادگاهها چنانچه علنی برگزار گردد بمراتب اثر آن بیشتر است تا تخریب مثلا فلا شخص. چرا که در اینجا اصل نظام مطرح است، نه شخص. چرا فساد مسئولین ( علی الخصوص آقا زاده ها ، فرزندان مسئولین ، معاونین ، برادران و... رسما برگزار نمی گردد تا همه نسبت به قوه قضائیه اعتماد کنند. بخاطر همین است که مردم برای انجام کار خود بدنبال کارد چاق کن می گردنند. چرا مدیر شرکت استات اویل می گوید برای انجام پروژه نفتی و برای منافع ملی کشورم نروژه باج و یارشوه دادم به آقا زاده؟ و... ب: و اما قوه مجرئیه قطعا می بایستی انها هم از خود آغاز نمایند . و اما راهکار کدامست ؟ 1- ایجاد کار - برای ایجاد کار دولت موظف است که بدنبال سرمایه پایدار سرمایه گذاری بنماید ؟ سرمایه پایدار کدامست ؟ سرمایه پایدار سرمایه ائی است که تمام شدنی نباشد ؟ چون ما در حال حاضر جزء کشورهای تولید علم نیستیم که تا امروز هم نتوانسته ایم قدم های آنچنانی برداری، دلیلش هم نگاهی به وضعیت دانشگاها و مراکز تحقیقاتی با مراکز صنعتی نگاه کنیم. همین کافی است. و یا قیمت یک بشکه نفت را که مثلا امروز 60 دلار است با یک گوشی موبایل که میانگین قیمت آن بین 1.5 تا دو میلیون تومان است از نظر وزنی مقایسه بنمائید. سرمایه پایدار در کشور ما سه عامل اصلی دارد که ما از هر 3 نظر برخوردار هستیم. و آنها عبارتند از : 1- نیروی انسانی 2- آب 3- زمین برای به فعل در آوردن این سه عامل 5 ابر پروژه می بایستی توسط حکومت تصمیم گیری شود. در مجموع این 5 ابر پروژه و 3 کار اجرائی میشود 8 پروژه که چنانچهاین 8 پروژه انجام پذیرد ظرف یک دوره 8 الی 10 ساله ایران میتواند جزء 10 کشور برتر اقتصادی دنیا نائل گردد. این 8 پروژه را در طرحی بنام : ما می توانیم بر اساس دکترین اقتصاد مقاومتی و فرهنگ جهادی طراحی و با بیش از 1200 دانشجوی خارج از کشور مورد تبادل قرار داده ام. 1100 دانشجو از 1200 دانجو در مقطع فوق و دکتری در حال تحصیل بوده اند و هماکنون در کشورهای اروپا ، کانادا و استرالیا و تعداد اندکی هم به ایران برگشته اند که با آنها در تماس می باشم. در صورت علاقمندی آماده ارائه دادن می باشم.
فرهنگی بازنشسته۱۶۱۳۸۲۱۷:۰۴:۵۳ ۱۳۹۶/۹/۱۸
نظراتم رامنتشرنمی کنیداما من به عنوان یک انقلاب کننده به انقلاب ونظامی که آوردم وفادارم واگرروزی بتوانم تمامی کسانی راکه به خون شهدا واین انقلاب خیانت کردندبه حساب شان خواهم رسید. درودبرآقای صادقی درودبرپدرشهیدشان درودبرمادرشان که شیرحلال به فرزندشان دادنددرودبراصل ونسب شان
محمد۱۶۱۶۰۹۲۳:۱۹:۱۹ ۱۳۹۶/۹/۱۸
لطفا وقتی از یه موسسه یک کار تحقیقاتی رو درج میکنید شرط کنید که خود اون موسسه یه جای شفاف باشه نه اینکه گنگ و نامفهوم. نه سایتی داره این موسسه و نه معلومه چی هست
ناشناس۱۶۳۳۳۳۱۵:۳۷:۰۸ ۱۳۹۶/۹/۲۰
صحبت برخی دوستان این نیست که حرفی که آقای صادقی زده درست است یا نه. از آقای صادقی تعریف میکنند چون جانباز جنگ و فرزند شهید است. اگر یک فرد عادی این حرفها را بزند اعدامش میکنند
ناشناس۱۶۴۱۱۸۱۲:۱۲:۲۰ ۱۳۹۶/۹/۲۱
گر قرار شود در شهر مست گیرند باید بخش عمده ای از آنچه هست گیرند....فساد در اینجا مصونیت پیدا کرده و آخرش هم پشیمانی عدم برخورد با آن را بدنبال خواهد داشت البته انموقع دیگر دیر خواهد بود...
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. عراق، سفیر خود در ایران را فراخواند

 2. استعلام برای حفظ امانت الهی!

 3. اعتراض به سیاست‌های ضدایرانی واشنگتن سخنرانی مقام آمریکایی را مختل کرد+ فیلم

 4. بوسه‌ی رهبر انقلاب بر سر حاج قاسم سلیمانی   

 5. هشدار وزیر اطلاعات به مدعیان ولایت‌مداری

 6. «مداحی پاپ» چگونه رایج شد؟

 7. ایران خواستار محکومیت تهدید هسته ای رژیم صهیونیستی از سوی سازمان ملل شد

 8. لندن درباره سفر اتباع ایرانی-انگلیسی به ایران هشدار داد

 9. تشییع و تدفین پیکر محمد تولایی، طلبه جوان مشهدی  

 10. تشکیل کارگروه ویژه برای «فروش نفت» در دوران تحریم

 11. اسد در پیامی به پوتین: اسرائیل مسبب انهدام هواپیمای روسیه بود

 12. معاملات مسکن در شهریورماه چگونه بود؟

 13. توافق ترکیه و روسیه برای انتقال عناصر جبهه النصره از استان ادلب به عفرین سوریه

 14. توجه سایت فیفا به لیگ قهرمانان آسیا و صعود پرسپولیس به نیمه نهایی+عکس

 15. علم‌الهدی: تا روزی که ملت ایران حسینی است، استکبار شکست خورده

 16. آغاز فروش الکترونیک بلیت دیدار پرسپولیس - سپیدرود

 17. ترامپ: بدترین اشتباه تاریخ آمریکا را بوش انجام داد

 18. سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به کره شمالی‎  

 19. عزاداری روز عاشورا در بندرعباس  

 20. پمپئو: دیدار جان کری با ظریف مغایر منافع ملی آمریکاست/ ایران مانند یک «کشور عادی» رفتار کند!

 21. تل‌آویو: در واکنش به تهدیدات ایران، امنیت تاسیسات اتمی خود را ارتقا می‌دهیم

 22. مواد امتحانی کنکور دکتری ۹۸ اعلام شد/ ممنوعیت شرکت قبولی‌های ۹۷

 23. پمپئو: آماده ازسرگیری فوری مذاکرات با کره‌شمالی هستیم

 24. تصویری از بازیکن آسیب دیده برزیلی استقلال و همسرش در هیات عزاداری

 25. فولکس‌واگن از ایران خارج می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 2. بازار مسکن در نیمه دوم امسال چگونه خواهد بود؟

 3. توئیت جدید ظریف درباره عاشورا+عکس

 4. روایت «جان کری» از خواسته طرف ایرانی در «لوزان»/ظریف با انتشار توافق موافق نبود

 5. ظریف: با تصویب FATF همه مشکلات حل نمی‌شود

 6. سقوط تیر برق بر روی دسته سینه زنی در لار/۳ کشته و مصدوم

 7. روشن:اگر قائدی و اسماعیلی ستاره هستند فاتحه فوتبال را بخوانیم/پیراهن استقلال شده اسباب بازی!

 8. جزئیات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه/ مالباختگان ثامن منتظر باشند

 9. چالش اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان

 10. آمریکا رو به سوی یک «توفان کامل» روان است

 11. پیکر طلبه مشهدی در مشهد تشییع شد

 12. آیفون ۱۰ اس مکس؛ سنگین‌ترین آیفون

 13. ذوالقدر: در اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید شفاف و قاطع عمل کرد

 14. آئین مشعل گردانی در دولت آباد تهران  

 15. زنگنه در نشست اوپک شرکت نمی‌کند

 16. «مسکو» هواپیماهای رژیم صهیونیستی در حریم هوایی سوریه را سرنگون کند

 17. عباس(ع)، جوانمردی که امان‌نامه را نپذیرفت

 18. رشد اقتصادی به 1.7 درصد کاهش یافت

 19. ۸ کتاب عاشورایی که باید خواند

 20. آخرین اشتباه قذافی چه بود؟

 21. طوفان در استان گلستان/ شکسته‌شدن درختان و تیرهای برق در گرگان+ تصاویر

 22. 4 تیم نهایی لیگ قهرمانان آسیا مشخص شدند+برنامه مسابقات

 23. تامین مالی پروژه‌های نیمه‌تمام با ابزار صندوق سرمایه‌گذاری پروژه

 24. بیش از پنج میلیون کودک یمنی در معرض قحطی هستند

 25. حمله یک خودرو به عزاداران حسینی در لندن+عکس

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 4. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 5. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 6. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 7. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 8. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 9. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 10. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 11. آقای جهانگیری مدیران بی انگیزه را چه کسی برکنار کند؟!

 12. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 13. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 14. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 15. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 16. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 17. طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزئیات

 18. حمله ماموران آل سعود به «تکایا» و «خیمه‌های عاشورایی» در قطیف +عکس و فیلم

 19. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 20. خواننده معروف ممنوع الکار شد

 21. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 22. زیباکلام: استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه مجلس است

 23. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 24. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 25. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

پربحث‌های دیروز

 1. توئیت جدید ظریف درباره عاشورا+عکس

 2. روایت «جان کری» از خواسته طرف ایرانی در «لوزان»/ظریف با انتشار توافق موافق نبود

 3. ظریف: با تصویب FATF همه مشکلات حل نمی‌شود

 4. چالش اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان

 5. پیکر طلبه مشهدی در مشهد تشییع شد

 6. ذوالقدر: در اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید شفاف و قاطع عمل کرد

 7. زنگنه در نشست اوپک شرکت نمی‌کند

 8. «مسکو» هواپیماهای رژیم صهیونیستی در حریم هوایی سوریه را سرنگون کند

 9. آخرین اشتباه قذافی چه بود؟

 10. بیش از پنج میلیون کودک یمنی در معرض قحطی هستند

 11. حمله یک خودرو به عزاداران حسینی در لندن+عکس

 12. ماکرون با ترامپ و روحانی در سازمان ملل دیدار می‌کند

 13. یک شاهزاده مطرح به جمع مخالفان بن‌سلمان در لندن پیوست

 14. فرماندهان نیروی دریایی ارتش و سپاه از هوادریای بوشهر بازدید کردند

 15. اما و اگرهای الحاق ایران به FATF

 16. اعلام جرم علیه رئیس‌جمهوری سابق آرژانتین به اتهام فساد

 17. احمد خاتمی: فساد اقتصادی منکر بزرگی است

 18. استقبال دبیرکل سازمان ملل از توافق مسکو و آنکارا درباره ادلب

 19. توافق دو کره برای میزبانی مشترک المپیک 2032

 20. از توافق درباره «ادلب»، استقبال می‌کنیم

 21. چند مدیر بازنشسته باید از شهرداری خداحافظی کنند؟

 22. «نصرالله» مردم را به تجدید بیعت با امام حسین (ع) فراخواند

پربحث‌های هفته

 1. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 2. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 3. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 4. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 5. آقای جهانگیری مدیران بی انگیزه را چه کسی برکنار کند؟!

 6. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 7. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 8. زیباکلام: استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه مجلس است

 9. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 10. فیروزآبادی: اگر اینستاگرام همکاری نکند به سرنوشت تلگرام دچار می‌شود/ وزارت ارتباطات فیلترینگ را شُل کرده است

 11. این آمارها حقیقت دارد

 12. احمدی‌نژادیزه شدن روحانی/ حاشیه های عزاداری لاکچری در جایگاه وی آی پی/ پشت پرده شغل جدید سیف/ پرسش روزنامه اصولگرا از رئیسی/ اعتراض یک روحانی به صادق زیباکلام

 13. پاسخ علی علیزاده به خبرنگار روزنامه ایران در مورد دریافت پول از «من و تو»  

 14. آیا توصیه‌های حضرت امام (ره) درباره «زیّ طلبگی» VIP نشینی را هم در بر می‌گیرد؟

 15. قالیباف: نگوئیم مردم ما را انتخاب کرده‌اند پس مشکلات را هم تحمل می‌کنند

 16. تلاش ترامپ برای اجماع علیه ایران با همراهی سعودی ها/ امکان تصویب قطعنامه جدید علیه تهران

 17. توئیت جدید ظریف درباره عاشورا+عکس

 18. ایران با استفاده از چه ابزاری تنگه هرمز را می بندد؟ + عکس

 19. منوچهر متکی : جلوی واردات و تبلیغ کالاهای کره‌ای را بگیرید/ به بان کی مون چه گفتم؟

 20. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 21. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 22. واکنش کاربران فضای مجازی به "VIPنشینی" فرزند سیدحسن خمینی

 23. علیزاده و علینژاد؛ موفرفری انقلابی یا فرفره‌موی ضدانقلاب؟

 24. اختصاصی الف / ۴ مهر قرار موقت دادگاه لاهه در مورد شکایت ایران صادر می‌شود/ تلاش آمریکایی‌ها برای سیاسی کردن دادگاه و اتهامات واهی علیه تهران

 25. ۷ معاون شریعتمداری که با ابلاغ قانون، باید از وزارت صنعت بروند + اسامی

آخرین عناوین