ایران ۱۲ پرونده میراثی مشترک ثبت کرده و از این منظر رتبه دوم دنیا را دارد

  4030419165

رئیس شورای حکام مرکز مطالعات منطقه‌ای پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی گفت: جمهوری اسلامی ایران با ۱۲ پرونده مشترک در جایگاه دوم جهانی قرار دارد و این آمار بیانگر حسن ارتباط و تلاش بایسته برای اجرایی سازی کنوانسیون ۲۰۰۳ است. 

ایران ۱۲ پرونده میراثی مشترک ثبت کرده و از این منظر رتبه دوم دنیا را دارد

به گزارش میراث‌آریا، علی دارابی رئیس شورای حکام و قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی در پایان ششمین نشست عادی شورای حکام مرکز مطالعات منطقه‌ای پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی که امروز (سه‌شنبه ۱۹ تیرماه ۱۴۰۳) به میزبانی تهران برگزار شد، گفت: نقش موزه‌ها از دو منظر در پیوند با میراث ناملموس حائز اهمیت است.

وی افزود: نخست اینکه اشیاء و موضوعات فرهنگی تاریخی و مفاهیمی که در موزه ها مورد حفاظت و معرفی قرار می گیرند محمل دانش، فنون و باور هستند که امروز به عنوان میراث ناملموس شناخته می شوند و اهمیت دارد در پیوند مفهوم «موزه» با «میراث ناملموس»  اقدامات تبیینی و ترویجی داشته باشیم.

دارابی درباره دومین عامل پیوند دهنده‌ گفت: امروز در دنیا فقط برای اشیاء موزه تشکیل نمی شود. یکی از رویکردهای جدید ایجاد موضوع برای مفاهیم و موضوعات است. بنابراین میراث ناملموس، در قالب یک مفهوم وموضوع می تواند موضوع تشکیل  موزه باشد.

قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی یادآوری کرد: موزه ها امروز نقش بزرگی در گسترش صلح، دوستی، همزیستی مسالمت آمیز، افزایش مدارا و تاب آوری و مرکزی بزرگ برای آموزش و پژوهش می باشد. موزه ها دارایی و ثروت یک ملت و جامعه را نمایندگی می کنند.

وی درباره همکاری های مشترک میان کشورها در حوزه میراث میراث ناملموس که حدود جغرافیایی نمی شناسد، ادامه داد: میراث ناملموس از هویت، اصالت، ریشه ها، سنت ها، آداب و رسوم و عقاید جوامع سخن می گوید و این نقش آفرینی موضوع مهمی برای همکاری های مشترک فرهنگی بین ملت ها و کشور هاست.

دارابی بر توسعه همکاری‌های مشترک میان کشورهای عضو شورای حکام تأکید کرد و افزود:  مردم به عنوان بانیان و حاملان میراث ناملموس، برای تداوم بخشی و زنده نگه داشتن میراث ناملموس نیازمند حمایت و تسهیلگری هستند. انتطار می رود مرکز با همکاری تمامی اعضا برنامه های مشخصی در سطوح محلی و منطقه ای برای «توانمندسازی» جوامع محلی داشته باشد.

وی ادامه داد: اصولاً سخن از میراث فرهنگی، بدون مردمی سازی معنا ندارد. این مردم هستند که صاحبان اصلی میراث فرهنگی در جوامع هستند. دولت ها امانتدار و خادم میراث فرهنگی باید باشند.

«آموزش و انتقال تجربه» دومین نکته مورد تأکید رئیس شورای حکام مرکز مطالعات منطقه‌ای پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی بود.

دارابی ادامه داد: از مهمترین حوزه های همکاری که کشورهای عضو می توانند داشته باشند، حوزه آموزش و انتقال تجارب موفق به یکدیگر است. آموزش زیربنای هر امری بویژه برای توسعه و ترویج میراث فرهنگی است. تبادل استادان، هنرمندان، برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی از مصادیق این همکاری محسوب می شود. 

قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور، ضمن اشاره به موضوع «پرونده های ثبتی مشترک» گفت: کشورهای عضو شورا در تدوین، آماده سازی و ارائه آن به یونسکو برای ثبت جهانی پیش‌قدم باشند.

وی افزود: از موفق ترین الگوهای همکاری میان کشورهای عضو «ثبت پرونده های مشترک جهانی» است. جمهوری اسلامی ایران با ۱۲ پرونده مشترک در جایگاه دوم جهانی قرار دارد. ترکیه و فرانسه با ۱۳ پرونده در رتبه نخست جهانی هستند و این آمار بیانگر تعامل، حسن ارتباط و تلاش بایسته برای اجرایی سازی صحیح کنوانسیون ۲۰۰۳ است. 

وی خاطرنشان کرد: از مرکز میراث ناملموس تهران انتظار می‌رود ارتباط بیشتری با اعضا  داشته باشد و نیز در تسهیل ارتباط کشورهای عضو نقش جدی را بر عهده گیرد. همچنین در حوزه انتشارات و انتقال تجارب برنامه و تقویم کاری تهیه شود. عصر امروز عصر اشتراک گذاری دانش و تجربه است.

به گفته دارابی، مسائلی همچون فرونشست و بلایای طبیعی که به نوعی میراث را تهدید می‌کند اگر چه بیشتر در حوزه ملموس است. دانش مواجه و سازگاری با بلایای طبیعی که در میراث ملموس عینیت یافته، ماهیت میراث ناملموس دارد. از این جهت افزایش سواد میراثی، آگاهی سازی عموم مردم، نقش آفرینی رسانه ها، فعال کردن سمن ها، تشکل های مردم‌نهاد و از همه مهم تر تبادل تجارب موفق می تواند الگویی برای سایر کشورها باشد. 

رئیس شورای حکام در خاتمه سخنان خود خاطرنشان کرد: میراث ناملموس ریشه و اصل ماست و باید به آن بپردازیم و برای آموزش و پژوهش سرمایه گذاری کنیم که هرچه سرمایه گذاری کنیم، کم است. این امر باید از کودکی و نوجوانی و در مدارس و دانشگاه‌ها آغاز شود.

yektanetتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آفتی بزرگ برای روسای جمهور ایران

  2. پرده‌برداری از خطری که بیخ گوش پزشکیان قرار دارد/ اخطار یک اصلاح‌طلب به رئیس‌جمهور در ساختمان قرمز!

  3. نظرات برگزیده مخاطبان الف: پزشکیان امید مردم را ناامید نکند/ دولت پزشکیان باید دولت متخصصین باشد

  4. روایت های عجیب در ماجرای FATF

  5. دشواری های احیای یک بیمار برای پزشکیان

  6. این آمار معنادار را دریابیم!

  7. جلیلی: وقتی برای جواب دادن به تهمت ها نداریم

  8. آقای پزشکیان، با انقلابیون جدید چین چه می‌کنید؟

  9. زاکانی در دفتر رئیس جمهور منتخب

  10. جلیلی: تا امروز بابک زنجانی را ندیده‌ام/ دادگاه کرسنت در حال برگزاری است

  11. دولت چهاردهم؛ سوم خاتمی، سوم روحانی یا اول پزشکیان!

  12. جلیلی: وظیفه داریم به روند پیشرفت کشور کمک کنیم

  13. در تولید گندم در دولت سیزدهم دوباره به خودکفایی رسیدیم

  14. کوتاه و مختصر با اعضای محترم شورای‌نگهبان

  15. انتقاد خاندوزی از عبارت «زمین سوخته» درباره عملکرد دولت سیزدهم/ تقدیر روزنامه اصولگرا از رفتار مردمی پزشکیان

  16. گزارش ظریف از روند بررسی و پیشنهاد اعضای هیئت دولت

  17. سرگردانی اضطراب آفرین !

  18. توضیحات عضو شورای شهر تهران درباره حواشی جلسه امروز شورا

  19. در تکریم مواضع خارجی پزشکیان

  20. توضیحات ظریف درباره فرایند انتخاب کابینه پزشکیان/ هیچ نامزدی برای هیچ پستی از جمله معاون اول بررسی نشده است

  21. زاکانی: انتقادات نادرست است

  22. توضیحات ظریف درباره فرایند انتخاب کابینه/ توصیه عبدی به پزشکیان درباره استفاده از اصولگرایان در دولت

  23. قالیباف: دلار از معاملات ایران و روسیه حذف شده است

  24. وکیل تتلو: امیر تتلو نذر کرده بعد از آزادی پای پیاده به کربلا برود

  25. سخنگوی دولت اعلام کرد: امکان واردات خودروی مدل ۲۰۱۹ به بالا برای همه ایرانیان

  آخرین عناوین