پورمحمدی: در پرونده کرسنت نقشی نداشتم

  4030404068

پورمحمدی کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: نقش مردم در جمهوری اسلامی تعیین‌کننده است. امام راحل و رهبری انقلاب هم نقش مردم و مشارکت آنان را جدی گرفتند. نقطه قوت و برگ برنده در عرصه بین‌المللی ما مشارکت و حضور مردم است.

پورمحمدی: در پرونده کرسنت نقشی نداشتم

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ در نشستی که به دعوت بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در سالن شهید رجب‌بیگی دانشکده فنی برگزار شد، اظهار کرد: نقش دانشگاهیان و نخبگان در هر جامعه مشخص است. ما پیشینه تمدنی و فرهنگی داریم و انقلاب ما نیز فکری و انسانی است.

وی افزود: ما از ظرفیت خوب نخبگی، پژوهشی و علمی برخورداریم اما آیا آن‌چه آموزش دیده‌ایم را در عرصه زندگی خودمان هم آورده‌ایم یا نه؟ در این زمینه در جاهایی موفق بودیم و در جاهایی موفق نبودیم.

پورمحمدی یادآور شد: نقش مردم در جمهوری اسلامی تعیین‌کننده است. امام راحل و رهبری انقلاب هم نقش مردم و مشارکت آنان را جدی گرفتند. نقطه قوت و برگ برنده در عرصه بین‌المللی ما مشارکت و حضور مردم است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: اگر دشمنان از تعرض به ایران پروا دارند نه‌تنها به دلیل قدرت نظامی و سایر قدرت‌های ماست که بیش از همه به حضور مردم مرتبط است. تاکید رهبری انقلاب هم بر مشارکت در انتخابات همین درک را از قدرت بازدارندگی ملی نشان می‌دهد.

مردم را به مشارکت دعوت و تشویق کنیم

وی ادامه داد: امروز مشارکت و حضور ملی مسئله اصلی کشور است. ما باید در این جهت جدی باشیم. مردم را دعوت و تشویق کنیم اما هنوز نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد آن‌چه مطلوب بوده، محقق نشده است. قرار است جمهوری اسلامی به اتکای همه مردم پیش رود و همه مردم ما نیستیم.

پورمحمدی اظهار کرد: کشور فقط متعلق به ما نیست. کشور برای همه مردم ایران است، همه حق دارند، همه می‌خواهند زندگی کنند. اصل حفظ و توسعه کشور است و دیدگاه مذهبی و انقلابی عامه مردم نیز باید تأمین شود ولی حق نداریم دیدگاه‌های فوق‌العاده ارزشی خود را به مردم تحمیل کنیم.

حق نداریم ارزش‌های دینی را به زور به مردم تحمیل کنیم

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما برای تحقق ارزش‌های دینی از ابتدای زندگی سیاسی خود در پیش از انقلاب تلاش کردیم و هرگز هم تصور نمی‌کردیم حکومت هم تشکیل بدهیم اما در عین حال، حق نداریم ارزش‌های دینی را به زور به مردم تحمیل کنیم بلکه باید منطق در این زمینه عمل کرد.

وی افزود: جوانان ما ذهنیتی دارند و این ذهنیت القایی است و از جای دیگری آب می‌خورد. این‌که کسی امنیتی باشد و وظیفه امنیتی را به عهده بگیرد خادم است یا خائن؟ اگر کسی برای کشورش جنگید و لباس نظامی پوشید برای کشور خادم است یا خائن؟ جوری حرف می‌زنیم انگار کسی که جنگیده است فقط برای شهادت خوب است. جوری از آدم امنیتی تعبیر می‌کنید که گویی یک دستمال کثیف است و باید او را کنار گذاشت.

پورمحمدی خطاب به حاضران در نشست، یادآور شد: اشتباه نکنید. بیشترین حمله را چه کسانی به من انجام می‌دهند؟ دوست ندارم بچه‌های حزب‌اللهی ما با آنان یکصدا شوند. اینکه تفکر امنیتی نباید بر کشور حاکم شود را حتماً قبول دارم اما آیا شما هم قبول دارید که تفکر نظامی نباید بر کشور حاکم شود؟

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: من طمعی بر ریاست‌جمهوری ندارم و برای مقام عمل نکردم و نمی‌کنم. من صراحت دارم و بسیار جدی هم هستم و اگر بنا باشد بصیرت بر این کشور حاکم شود، خواهیم گفت چه گفته‌ایم و چه نوشته‌ایم و چه تذکراتی دادم و چه پیش آمد. روزی این مسائل را روشن و منتشر خواهم کرد اما برای پست و مقام کار نکردم و امنیت مردم برایم همیشه اهمیت داشته است و اهمیت دارد.

وی گفت: برای من پست ریاست‌جمهوری و وزارت و ریاست بر سازمان‌ها اهمیتی نداشته و ندارد. اگر رئیس‌جمهور شوم حتماً افتخار می‌کنم اما رفتار و اقدامات و گفتارم برای این هدف نیست.

پورمحمدی تصریح کرد: من با رئیس‌جمهوری وزیر و نظامی هم موافقم اما به این شرط که تفکر نظامی خود را بر کشور حاکم نکند. کسی که امنیتی است خیلی مثبت است. من ۸ تا ۹ سال اول کارم که قاضی بودم و با منافقین و ضدانقلاب مواجهه داشتم. بعد از آن با اصرار به وزارت اطلاعات رفتم. چون آدم اجتماعی هستم و علنی حضور دارم و مباحثه می‌کنم و حرف می‌زنم. اکنون هم نماد اطلاعات و امنیت در این کشور من هستم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: من از ۴۵ سال حضورم در انقلاب ۱۳ سال در وزارت اطلاعات بودم که باز از این مدت هم ۹ سال در بخش خارجی بودم که جایگاه امنیتی تلقی نمی‌شود اما مسئولیتی اطلاعاتی است. وقتی هم که به وزرات کشور رفتم از مردمی‌ترین مسئولان بودم.

کرسنت اصلأ به من ربطی دارد؟

پورمحمدی در پاسخ به پرسشی درباره ماجرای پرونده کرسنت و SFO، اظهار کرد: اصلأ به من ربطی دارد؟ سال ۸۱ قرارداد بسته شده است، مسئله داشته و در دولت آقای احمدی‌نژاد آمده تا پیگیری شود. آقای احمدی‌نژاد دو بار اقدام کرد که انجام شود. من سال ۸۷ به سازمان بازرسی رفته‌ام. من باید پاسخ دهم؟ خیلی جالب است. 

وی یادآور شد: پرونده قبل از آن توسط دیوان محاسبات آماده شده و به دادگستری برای رسیدگی به تخلفات ارجاع شده است. گزارش‌هایی هم به سازمان بازرسی رسید و همکاران ما که الان مدیران یکی از استانداران دولت آقای رئیسی است، قبل از اینکه من به آنجا بروم اطلاعاتش را آماده کرده بود و من هم وقتی آمدم تکمیل شد و به افراد آن پرونده رسیدگی شد و محاکمه صورت گرفت و محکوم شدند. ثم ماذا؟ من باید جواب دهم؟ خیلی عجیب است.

آن آقا گفت با شما حرف داریم؛ بله، ما هم حرف داریم‌

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: کرسنت داستان بزرگی است و خیلی خسارت از کرسنت به کشور وارد شده است. آن آقا گفت با شما حرف داریم؛ بله، ما هم حرف داریم‌. من خیلی چیزها را نمی‌خواستم بگویم. ما سر کرسنت حرف داریم‌. من هم هیچ نقشی نه این طرف و نه آن طرف نداشتم و فقط در دوره‌ای و در بخشی به من اطلاعات تکمیلی رسید و طبق ضوابط سازمان به مراجع مرتبط منتقل کردم ولی امروز برای کرسنت حرف جدی داریم. باید پاسخ دهند.

آن آقا پرونده دیگری را هم اسم برد که نمی‌دانست چیست

پورمحمدی یادآور شد: آن آقا پرونده دیگری را هم اسم برد که نمی‌دانست چیست! آنجا را که افتخار می‌کنم. قبل از من در سازمان بازرسی شروع شده بود و پول بسیار زیادی به دلار خرج کردیم تا اطلاعاتی از خارج وارد کنیم که هزاران صفحه بود. آنچه که اهمیت داشت ترجمه کردیم و خلاصه‌ای مفصل از آن به قوه قضاییه فرستادیم که منجر به محکومیت همان چهره‌های معروفی شد که اسم نمی‌برم.

وی تصریح کرد: افتخار می‌کنم که سعی کردم وظیفه خودم را بدون در نظر گرفتن قرابت‌ها، دوستی و رفاقت و آشنایی و با احترامی که به شخصیت‌ها و بزرگان کشور داشتم گزارش‌هایم را فرستادم، تاریخ دارد، شماره دارد و مخاطب دارد. هرکسی ادعا دارد می‌تواند به اسناد مراجعه کند.

yektanetتریبون

پربحث‌های هفته

 1. دولت چهاردهم؛ سوم خاتمی، سوم روحانی یا اول پزشکیان!

 2. جلیلی: دولت سایه را با قوت و جدیت بیشتر دنبال خواهیم کرد

 3. پرده‌برداری از خطری که بیخ گوش پزشکیان قرار دارد/ اخطار یک اصلاح‌طلب به رئیس‌جمهور در ساختمان قرمز!

 4. روایت های عجیب در ماجرای FATF

 5. این آمار معنادار را دریابیم!

 6. کوتاه و مختصر با اعضای محترم شورای‌نگهبان

 7. دقیقا چه زمانی آمریکا خواست با ایران توافق کند؟!

 8. آقای پزشکیان، با انقلابیون جدید چین چه می‌کنید؟

 9. نقد، آری؛ تندروی و توهین نه!

 10. پزشکیان حریف سهم خواهی ها می شود؟

 11. پزشکیان: اگر باهم باشیم، می‌توانیم مشکلات را حل کنیم

 12. جلیلی: وظیفه داریم به روند پیشرفت کشور کمک کنیم

 13. در تولید گندم در دولت سیزدهم دوباره به خودکفایی رسیدیم

 14. گزارش ظریف از روند بررسی و پیشنهاد اعضای هیئت دولت

 15. سرگردانی اضطراب آفرین !

 16. چرا نشست خبری رئیس‌جمهور منتخب برگزار نشد؟

 17. توضیحات عضو شورای شهر تهران درباره حواشی جلسه امروز شورا

 18. زاکانی: انتقادات نادرست است

 19. توضیحات ظریف درباره فرایند انتخاب کابینه/ توصیه عبدی به پزشکیان درباره استفاده از اصولگرایان در دولت

 20. یک سیلی سخت دیگر به صهیونیست ها

 21. سخنگوی دولت اعلام کرد: امکان واردات خودروی مدل ۲۰۱۹ به بالا برای همه ایرانیان

 22. افزایش تولید شیر و گوشت دام سنگین در کشور دردولت رئیسی+نمودار

 23. بهادری جهرمی: یکی دیگر از ثمرات دیپلماسی شهید رئیسی به بار نشست

 24. چمران: تغییر شهردار تهران صحت ندارد

 25. FATF مانع کار ما نیست/ فردا اولین قطار از ایران به چین می‌رود

پربحث‌های هفته

 1. دولت چهاردهم؛ سوم خاتمی، سوم روحانی یا اول پزشکیان!

 2. جلیلی: دولت سایه را با قوت و جدیت بیشتر دنبال خواهیم کرد

 3. پرده‌برداری از خطری که بیخ گوش پزشکیان قرار دارد/ اخطار یک اصلاح‌طلب به رئیس‌جمهور در ساختمان قرمز!

 4. روایت های عجیب در ماجرای FATF

 5. کوتاه و مختصر با اعضای محترم شورای‌نگهبان

 6. پزشکیان حریف سهم خواهی ها می شود؟

 7. پزشکیان: اگر باهم باشیم، می‌توانیم مشکلات را حل کنیم

 8. جلیلی: وظیفه داریم به روند پیشرفت کشور کمک کنیم

 9. نقد، آری؛ تندروی و توهین نه!

 10. گزارش ظریف از روند بررسی و پیشنهاد اعضای هیئت دولت

 11. سرگردانی اضطراب آفرین !

 12. توضیحات ظریف درباره فرایند انتخاب کابینه/ توصیه عبدی به پزشکیان درباره استفاده از اصولگرایان در دولت

 13. سخنگوی دولت اعلام کرد: امکان واردات خودروی مدل ۲۰۱۹ به بالا برای همه ایرانیان

 14. ظریف: کابینه ائتلافی نیست، وحدت ملی است

 15. دولت بی‌منت

 16. پاسخ ظریف به ادعای یک فعال رسانه‌ای پس از سخنانش در تلویزیون

 17. اعضای کارگروه انتخاب وزیر صمت در دولت چهاردهم مشخص شدند

 18. نظرات برگزیده مخاطبان الف: مشارکت کم مردم در انتخابات باید آسیب‌شناسی شود/ پزشکیان در انتخاب اعضای دولت فقط شایسته‌سالاری را ملاک قرار دهد

 19. پزشکیان: وضعیت امروز ایران با وجود سرمایه‌ها و ظرفیت‌های عظیم برازنده ایرانیان نیست

 20. علم‌الهدی: هزار تحریم در مذاکرات برجام بر ایران تحمیل شد/ نان و آب ملت را به سیاست خارجی ربط ندهیم

 21. واکنش زاکانی به انتقادات عضو شورای شهر/ اعتراض بهزاد نبوی به سهم‌خواهی اصلاح طلبان از دولت پزشکیان

 22. حضور امشب ظریف در تلویزیون

 23. توضیح دانشگاه الزهرا درباره قطع همکاری با «زهرا موسوی»

 24. باقری: خروج آمریکا از برجام موجب آسیب به همه طرف‌های توافق شد  

 25. ترامپ: جان به در بردنم از ترور معجزه بود

آخرین عناوین