ابهامات در مسیر واگذاری سرخابی‌ها / آغاز دوران جدید در استقلال و پرسپولیس

  4030131044

خبرآنلاین نوشت: واگذاری سهام ۲ باشگاه استقلال و پرسپولیس به مراحل نهایی خود رسیده است.

ابهامات در مسیر واگذاری سرخابی‌ها / آغاز دوران جدید در استقلال و پرسپولیس
 

در شرایطی که ۵ اردیبهشت آخرین مهلت حل مشکل مالکیت مشترک ۲ باشگاه استقلال و پرسپولیس برای کسب مجوز حرفه‌ای است، به نظر می‌رسد گام‌های نهایی برای این اتفاق برداشته شده است. ابتدای سال صحبت‌هایی مبنی بر انتقال سهام سرخابی‌های پایتخت به ۲ بانک ملت و تجارت مطرح شد ولی این موضوع به نتیجه نرسید و حالا قرار است اتفاقات جدیدی در بحث مالکیت این ۲ باشگاه رخ دهد. تصمیمی که در شرایط فعلی مشکل آن‌ها برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا را حل خواهد کرد ولی مشخص نیست که پس از واگذای، چه آینده‌ای در انتظار این ۲ تیم خواهد بود.

رونمایی از مالکان جدید استقلال و پرسپولیس

پس از کش‌وقوس‌های فراوان، سرانجام وزارت ورزش تصمیم نهایی برای انتقال مالکیت استقلال و پرسپولیس را گرفته و این ۲ باشگاه به زودی به مالکان جدید واگذار خواهند شد. براساس اخبار منتشرشده، استقلال به هلدینگ خلیج فارس واگذار می‌شود و پرسپولیس هم قرار است به کنسرسیومی متشکل از ۶ بانک برسد. ۳۰ درصد سهام سرخپوشان به بانک شهر می‌رسد و بانک‌های ملت و تجارت ۲۰ درصد از سهام را در اختیار می‌گیرند. بانک‌های صادرات، رفاه و اقتصادنوین هم هر کدام ۵ درصد از سهام پرسپولیس را در اختیار می‌گیرند.

گفته می‌شود هدلینگ خلیج فارس تنها ۵ درصد سهام استقلال را خریداری خواهد کرد و ۸۰ درصد دیگر به شرکت‌های زیرمجموعه این هلدینگ واگذار می‌شود که شرکت‌های پتروشیمی بندرامام، شرکت پتروشیمی بوعلی، شرکت فجر انرژی و شرکت پتروشیمی پارس، مبین انرژی و پتروشیمی نوری هستند.

براساس اطلاعات سایت تجارت‌نیوز، مجموع سود خالص پتروشیمی خلیج فارس و زیرمجموعه‌های متقاضی خرید استقلال در بازی ۹ ماهه سال ۱۴۰۲، مبلغ ۹۴ هزار میلیارد تومان و مجموع سود خالص بانک‌های متقاضی پرسپولیس حدود ۴۵ هزار میلیارد است.

آغاز دوران جدید در استقلال و پرسپولیس

رویاپردازی هواداران؛ از خریدهای بزرگ تا ورزشگاه اختصاصی!

پس از انتشار اخبار مربوط به مالکان جدید استقلال و پرسپولیس، هواداران این ۲ باشگاه واکنش‌های زیادی نسبت به این موضوع نشان دادند. استقلالی‌ها که قبلا نسبت به واگذاری این باشگاه به بانک تجارت راضی نبودند، واکنش مثبتی نسبت به حضور هلدینگ خلیج فارس نشان دادند و از این تصمیم راضی هستند. پرسپولیسی‌ها هم شرایط مشابهی نسبت به هواداران تیم رقیب دارند و منتظر ورود مالکان جدید هستند. با توجه به شرایط مالی بسیار خوب مالکان جدید استقلال و پرسپولیس، هواداران این تیم امیدوارند تا در سال‌های آینده شرایط متفاوتی را تجربه کنند. آن‌ها در فضای مجازی معتقدند پس از این تغییرات، می‌توان به خرید ستاره‌های مطرح و اتفاقات مهمی چون ساخت ورزشگاه اختصاصی و تیم‌داری در رشته‌های مختلف ورزشی امیدوار بود.

استقلال و پرسپولیس در سال‌های اخیر به دلیل محدودیت‌های مالی نتوانسته‌اند با تیم‌های قدرتمند آسیایی رقابت کنند و حتی در لیگ برتر هم کار سختی برای رقابت با تیم‌های متمول دارند. اتفاقات اخیر اما باعث شده هواداران ۲ تیم تصور کنند که مشکلات مالی به زودی تمام خواهد شد اما به نظر می‌رسد راهی طولانی برای رخ دادن این اتفاقات وجود دارد.

ریسک بزرگ واگذاری بدون درآمد پایدار

در سال‌های اخیر هر گاه بحث خصوصی‌سازی و واگذاری استقلال و پرسپولیس مطرح شده، کارشناسان از لزوم حل شدن موانع درآمدی آن‌ها صحبت کرده‌اند. مهم‌ترین منبع درآمدی برای این ۲ باشگاه پرطرفدار حق پخش تلویزیونی است که پس از سال‌ها هنوز حل نشده و به نظر می‌رسد عزم جدی هم برای آن وجود ندارد. این درحالی است که در همه جای دنیای حق پخش یک منبع مهم و غیرقابل انکار در درآمدهای باشگاه‌هاست. در ایران اما تیم‌ها سال‌هاست که از این حق محروم هستند و بدون آن خصوصی‌سازی هم ممکن نیست. در کنار حق پخش تلویزیونی، استقلال و پرسپولیس از درآمد مهمی چون تبلیغات محیطی هم بی‌بهره هستند و عملا هیچ منبع درآمدی قابل توجهی ندارند.

واگذاری استقلال و پرسپولیس نیاز به درآمد پایدار دارد تا این ۲ باشگاه به سوددهی برسند. در غیر این صورت حتی در صورتی که آن‌ها به سهامداران واگذار شوند هم بدون درآمد پایدار سرنوشتی مشابه با خصوصی‌سازی‌های قبلی برایشان رقم خواهد خورد.

در سال‌های اخیر بانک‌های مختلفی هم وارد عرصه تیم‌داری شده بودند که سرانجام تلخی داشتند و حتی تیم‌های نفتی هم این روزها شرایط چندان جالبی ندارند. از طرفی نگرانی بزرگ دیگری که در خصوص این واگذاری وجود دارد، نحوه انتخاب مدیران جدید ۲ باشگاه است. مشخص نیست که پس از واگذاری، قرار است صندلی‌های مدیرعاملی و هیئت مدیره استقلال و پرسپولیس به چه کسانی برسد و خطر ورود افراد غیرمتخصص هم احساس می‌شود.

آغاز دوران جدید در استقلال و پرسپولیس

وضعیت نامشخص بدهی‌ها

باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس علی‌رغم تسویه بدهی‌های قطعی برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا، هنوز بدهی‌های دیگری دارند که تکلیف‌شان مشخص نشده است. همین حالا پرونده‌های شکایت ریکاردو سا پینتو عزیزبک آمانوف از استقلال در دادگاه CAS در جریان است و به زودی حکم آن صادر خواهد شد. از طرفی ۲ باشگاه بیش از ۵۰ درصد قرارداد این فصل بازیکنان و مربیان خود را هم پرداخت نکرده‌اند و استقلال حتی نیمی از قرارداد فصل گذشته را هم بدهکار است. چندی پیش هم مهیار عسگریان، مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی مدعی شد این شرکت از سال ۱۳۹۲ حدود ۲۵۰ میلیارد تومان طلبکار است که بخشی از آن، به سرخابی‌های پایتخت مربوط می‌شود.

با وجود جدی شدن بث واگذاری استقلال و پرسپولیس هنوز تکلیف این بدهی‌ها مشخص نیست و کسی نمی‌داند که وزارت ورزش باید آن‌ها را پرداخت کند یا این وظیفه بر دوش مالکان جدید خواهد بود. از طرفی در روزهایی که بحث انتقال ۸۵ درصد سهام استقلال و پرسپولیس جدی شده، صحبتی در خصوص ۱۰ درصدی که ۲ سال پیش به مردم فروخته شد وجود ندارد. ۲ سال قبل برای نخستین بار ۱۰ درصد از سهام ۲ باشگاه به فروش رسید که نه تکلیف مبالغ مربوط به آن مشخص شده و نه وضعیت کسانی که سهم‌ها را خریداری کردند. حسین قربان‌زاده، رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی سال قبل مدعی شد که مدیران استقلال برای هدر دادن درآمد بورسی این باشگاه دادگاهی می‌شوند که این اتفاق هنوز رخ نداده و در پرسپولیس هم وضعیت درآمد بورسی مشخص نیست.

yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های دیروز

 1. لطفاً شوق خدمت نداشته باشید!

 2. حماس با دمپایی، اسیر اسرائیلی می‌گیرد

 3. پیشنهاد عجیب شریعتمداری به شورای نگهبان/ ابقای قالیباف در ریاست مجلس / آخرین گمانه‌زنی‌های انتخاباتی

 4. مقتدی صدر: سکوت بس است، سفیر آمریکا را اخراج کنید!

 5. "محسن هاشمی" کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود

 6. کافه سگ‌ها پلمب شد

 7. قالیباف مجدد بر کرسی ریاست مجلس نشست

 8. حسین شریعتمداری: آن روز دیده بودم این فتنه‌ها که برخاست

 9. توضیحات مدیرعامل اسبق بهشت زهرا درباره کفن ۲.۵ میلیونی

 10. اوباش عامل درگیری در بیمارستان خاتم الانبیاء زاهدان دستگیر شدند

 11. معترضان در استانبول کنسولگری رژیم صهیونیستی را به آتش کشاندند

 12. هاشمی: در اخبار دیدم که نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شده‌ام

 13. خاندوزی: ایران به رشد اقتصادی پایدار رسیده است

 14. اعتراف مهم بایدن در مورد ایران

 15. گردشگر آلمانی از اهرام ثلاثه مصر بالا رفت

 16. انصاری: حسن خمینی تصمیمی برای کاندیداتوری در انتخابات ندارد

 17. فعلا امکان تک نرخی کردن ارز وجود ندارد/ فاصله بین نرخ های ارز باید به حداقل برسد

 18. هرگونه خدمت به اتباع خارجی مجاز، منوط به داشتن بیمه درمان و حوادث است

 19. نتانیاهو: حمله به اردوگاه آوارگان رفح «اشتباه غم‌انگیزی» بود

 20. آمریکا: به فشار برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ادامه می‌دهیم

 21. بزرگراه بعثت و خیابان پاستور شرقی به نام شهید رییسی نامگذاری شد

 22. واکنش آمریکا به گزارش فصلی آژانس انرژی اتمی درباره ایران

پربحث‌های هفته

 1. بی‌بی‌سی: پهپاد ترکیه در شناسایی محل سقوط بالگرد رئیس‌جمهور ایران اشتباه کرد

 2. ابلاغ قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تا دو هفته دیگر

 3. سردار رادان: رسیدگی به وضعیت حجاب مطالبه مردمی بود

 4. شهادت رئیسی و خودفرهیخته پنداری برخی از ما !

 5. پاسخی که شهید رئیسی به امانوئل مکرون داد

 6. رئیس‌جمهور بعدی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 7. ۶ نکته کلیدی درباره سقوط بالگرد رئیس جمهور/ یک کارشناس خبره صنعت هوایی توضیح می‌دهد

 8. برای مقاصد خود، از شهادت رئیس‌جمهوری هم نمی‌گذرند!

 9. گمانه‌زنی‌ها درباره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری/ انتقاد رسانه اصولگرا از سوءاستفاده انتخاباتی از شهادت رئیسی

 10. همه چیز برای فروش !

 11. چرخش راهبردی یک کشور عربی در مقابل ایران

 12. بازخوانی یک جنجال قابل‌تامل در ماجرای یافتن بالگرد رئیس جمهور

 13. لطفاً شوق خدمت نداشته باشید!

 14. سعید جلیلی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود

 15. نظرات برگزیده مخاطبان الف: شورای نگهبان درباره ردصلاحیت‌ها باید پاسخگو باشد/ قدرت نظامی بالا باعث نتیجه‌دادن مذاکرات می‌شود

 16. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 17. بی‌تفاوتی به فقدان رئیس‌جمهور و تلقی فانتزی از امر ملّی

 18. حماس با دمپایی، اسیر اسرائیلی می‌گیرد

 19. او این چنین جاودانه شد

 20. «بیژن زنگنه» با این کارنامه رویش می‌شود نسخه هم بپیچد؟!

 21. فرانکنشتاین خاورمیانه!

 22. پیشنهاد عجیب شریعتمداری به شورای نگهبان/ ابقای قالیباف در ریاست مجلس / آخرین گمانه‌زنی‌های انتخاباتی

 23. سانحه بالگرد شهید رئیسی و احتمالات/ «موج کوهستان» یعنی چه؟

 24. جنایتکاری که حتی ظاهرسازی هم نمی کند!

 25. مقتدی صدر: سکوت بس است، سفیر آمریکا را اخراج کنید!

آخرین عناوین